Prof. Rutten wenst de huidige indeling geheel los te laten Tweede Kamer ging op vacantie Er mankeert nog veel samenwerking met aan goede Indonesië Een der grootste heersers van het Midden-Oosten Amerikaanse stad schafte vuilniswagens af altournooi Achtjarige- en zelfs aanvullende leerplicht Muiters op Russische trawler Morgen ZANDVOORT Borgstellingsfonds Landbouw binnenkort in werking aatste nieuws arktherichten HET ONDERWIJS OP DE HELLING Het „eenvoudig voortgezet onderwijs' De moord op koning Abdoellah Zijn streven: een Groot-Syrië verkozen de vrijheid Naar wij vernemen: Met herinneringen aan Sweerts en „Door de Eeuwen Trouw Deed Westerling juwelen verdwijnen? Alweer een stap verder Toegevendheid van Nederland kweekt nieuwe belemmeringen Zondagsevangelie ZATERDAG 21 JULI 1951 PAGINA 3 ERSVERWACHTING deeld door het K.N.M.I. Bilt geldig van Zaterdag tot Zondagavond: ilLT, 21 Juli Droog, nacht. Morgen overdag en vrij warm weer. Zwak- inderlijke wind. (Advertentie) mm**" VÊRDRONKENOOKO M 30 TÊLi 22002985 ALKMAAR erzoek van de communis- de onderhandelingen te opgeschort tot 25 Juii. iet terugtrekken der bui- Lsc troepen bestaat een rschil van mening ilf diplomaten en atoom- en zijn door de Britse re- geplaatst op een lijst van ■n, die het land slechts eciale toestemming mogen Japanse premier Sjigeroe is vandaag officieel door uitgenodigd voor de vre- erentie te San Francisco idag vertrekt uit de USA leepstransport van veertig ig Star-straaljagers naar o.a. bestemd voor Ne- 5T-FRIESE BOEREN- JILOFT IN HAARLEM RLEM Als onderdeel t Haarlems bloemenfeest istermiddag op de Gro- rkt een West-Friese boe- iloft door de groep „De lerdansers" vertoond. Zes tig bruiloftsgangers verza- zich in de stadskweek- in vijf sjezen, een ba te en "drie speelwagens i zij naar het stadhuis, de hal het huwelijk werd ken van Agi Stam en isser. Als „ambtenaar van gerlijke stand" fungeerde rzitter van de te Haarlem gde Westfriese vereniging, iggetuigeverslag van deze gheid was op de Grote te beluisteren. Kees Stet rde daarbij als conferen- e Markt waren tafels neer- voor de bruiloftsgangers. aken werden tot het >aar gericht, liedjes gezon- i dansen uitgevoerd, ïadden zich op de Grote velen verzameld die geno- n de zang en dans en be lling hadden voor de ge costumes uit West- nd. is, wanneer dit idee bijval natuurlijk eerste vereiste noemde functionarissen er kennis worden gesteld, ezien het 's avonds weer oeger donker wordt, moet list op tijd begonnen wor- OTEBROEK, 20 Juli eling grof 9,1010,50; gr. klein 11,10—12; kriel 5,20 >de eersteling grof 11,90 groot 15,4017,40; klein oré grof 8,8010,10; groot 13,60; klein 11,30—11,70; ,606.60: Saskia grof 9 rroot 8.90; bl. eigh. groot 16,80; klein 88,10; eigh. 2: groot 17.8018; klein aanvoer 320.000 kg. NHORN. 20 Juli 14000 ve schot 10,3011,30; mid. kg 12—13.20; 3600 kg dr. 12.40; 900 kg kriel 89,40 rode schot grof 12,20 rodp schot middel 16,10 18.500 kg; 1200 kg driel. 0: 400 kg kriel 4,30—10,10. ,00 20 Juli Aardbeien 50: zw. bessen 2,602,90; lessen 60—1,70; sperciebo- 1492; tuinbonen 1522; 1572: doperwten 4555 e 2225; wortelen 51 ipsla 26: bloemkool 21 >arber 511. MAAR, 20 Juli Aard- r 10,50—14.50: drielingen 3: slabonen 7991; stam- er« 5280: stoksnii bonen 3: komkommers 818: to- A 4868: bonken 3045; ten l.io3.20: bloemkool -40 I 20—28: II 12—18: rd. 4—10.50: peulen 16—72; 'ten 3546: tuinbonen 28.50: spinazie 422; sla postelein 612; andijvie radiis 2; rabarber 913: 926; bospeen 2246; 140; soepgroenten 613: lie 24: pruimen 315; bessen 2540: zw. bes 82; 321 [MENHUIZEN, 21 Juli. kg aardappelen, schotse 10.3012.70, grove 9.40 Irielingen 1012.30, kleine .90. 3SCHARWOUDE, 21 Juli. kg aardapp. eerstelingen 14 70, grote 9.3011.20, 9.10—10.50, kriel 4—6.20, eerstelingen 13.9014.40, 18.40. 21 slof aardbeien .61. GEDIJK, 21 Juli. 90000 lappelen, eerstelingen 11.60 rode schotten 15.1015.40 14.10. bl. eigenh. 14.70 »rote rapp, 9.3010.60, 11.3012.30, kleine aard- i 6.607.70. 40000 kg rode —5.50. 10000 kg gele kool 2.80. 800 kg tomaten A 53 3 47—55. 30 kg slabonen stuks bloemkool A 38-39 Prof. Ruften, de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft de ontevredenheid van velen over ons hui dige onderwijs delend dezer dagen zijn ideeën over de hervorming van het onderwijs op papier gezet en in een nota aan de Tweede Kamer van de Staten-Generaal aangeboden. De Minister wenst de oude indeling van lager-, middelbaar- en hoger-onderwijs te verlaten en heeft een nieuwe indeling opgezet, n.l. in: kleuter-, basis-, voortgezet en wetenschappe lijk onderwijs. De minister gaat uit van een 8-jarige leerplicht, maar vraagt zich af of er niet een aanvullen de leerplicht behoort te komen, omdat in acht jaren niet vol doende is bij te brengen voor de eisen die de huidige ingewikkel de maatschappij stelt Het lot van de 14- tot 19-jarigen gaat hem bijzonder aan het hart. Voor degenen, die op plm. 12- jarige leeftijd de school voor ba sisonderwijs hebben verlaten, wil de minister de volgende keus stellen: a. Eenvoudig voortgezet onder wijs (EVO); b. Technisch onder wijs; c. Huishoudonderwijs; d. Voortgezet onderwijs voor een voudige administratieve werk kringen: e. Voortgezet onderwijs voor algemene doeleinden; f. Voorbereidend wetenschappelijk onderwijs; g. Opleiding van on derwijskrachten en maatschappe lijke werkers. Het EVO zelf Het ligt in de bedoeling het EVO aldus onder te verdelen: 1. EVO-school; 2a. EVO-afde- ling in de school voor lager tech nisch onderwijs; 2b. EVO-afde ling in de huishoudschool; 2a EVO-afdeling in de school voor voortgezet onderwijs voor een voudige administratieve werk kringen; 3. Aanvullende EVO. Bij het technisch- en huishoud onderwijs worden onderscheiden: lager .uitgebreid .middelbaar en aanvullende technisch (c-q. huis houd-) onderwijs. Het voortgezet onderwijs voor eenvoudige administratieve werk kringen wordt onderscheiden in dag- en avondonderwijs. Het voortgezet onderwijs voor algemene doeleinden omvat: de algemene middelbare school, de middelbare meisjesschool en ver der aanvullend onderwijs. Het voorbereidend wetenschap pelijk onderwijs omvat: gymna sium HBS, lyceum en avond lyceum. In bet EVO komen automatisch terecht alle nog leerplichtige leerlingen, die zes jaar basis onderwijs hebben gehad en die FRISSE BUIT TOKIO (A.P.). Soldaat Philip T. Giarraputo van het Amerikaanse leger heeft het begrepen op één bepaalde Chinese communist. Toen zijn eenheid zich op een gegeven moment ge dwongen zag een heuvel in Korea prijs te geven, liet hij zijn zijtas achter. In de zijtas zat zijn gebit. Later werd de heuvel heroverd. Giarraputo vond wel zijn zijtas terug maar zijn tanden waren eruit. niet overgaan naar een vorm van onderwijs, die hoofdzakelijk theoretische instelling vereist. Keuze bestaat dan uit: a. een 2-jarige school voor eenvoudig voortgezet onderwijs, of b. de 2-jarige voorbereidende EVO-afdeling van de lagere tech nische school, de huishoudschool, de school voor eenvoudige admi nistratieve werkkringen. Verandering Wanneer de minister bij enkele onderwijstypen stilstaat, valt op de eerste plaats op, dat hij elke verandering overbodig acht bij de tegenwoordige typen huis houdscholen en lycea. Het EVO wil de minister ook openhouden voor aanvullend dagonderwijs voor meisjes en jongens, die in loondienst werkzaam zijn. Naast aanvullend avondonderwijs, waarbij de goede ervaringen, op gedaan met de Mater Amabilis- scholen, de Zonnebloemscholen en de Pater Fortisscholen, een leidraad kunnen zijn. Naast de reeds bestaande mid delbare meisjesschool denkt de minister ook aan een algemene middelbare school ter voorberei ding voor het bekleden van lei dende functies, waarvoor een we tenschappelijke opleiding nodig is. Deze school, die een cursus duur van vier jaar heeft, geeft in de eerste twee jaar hetzelfde on derwijs voor alle leerlingen Dit onderwijs draagt evenals dat in de EVO-school een algemeen oriënterend karakter. Daarna kan een keuze worden gemaakt in: a. de wiskundig-natuurkundige richting en b. de maatschappe lijke richting. Aan beide irchtin- gen zijn de moderne talen ver bonden. Het voorbereidend wetenschap pelijk onderwijs bezit a. een klas sieke richting met een keuze tus sen letteren en natuur- en wis kunde, en b. een moderne rich ting met een keuze tussen de sociaal-economische en de wis- en natuurkundige vakken. Keuzevakken In de HBS die de minister zesjarig wil maken moet na de derde klas een splitsing ko men. Veel voelt de minister voor het systeem van kern- en keuze vakken in deze voorbereidend- wetenschappelijke opleiding. De minister is vast van mening dat er met de nieuwe onderwijs- indeling minder gebouwen ge moeid zijn dan thans het geval is. In geen geval zal de nieuwe regeling meer gaan kosten dan de huidige. Tenslotte meent de minister, dat een samenwerking met België op grondslag van de nieuwe indeling veel meer kan sen biedt dan thans. (Vervolg van pag. 1) Koning Abdoellah, die de leef tijd van 69 jaar heeft bereikt, be hoort tot de „afstammelingen van de Profeet". Hij was overtuigd Moslim en een van de meest op de voorgrond tredende heersers in het Midden-Oosten. In de periode 19141918 gaf hij de stoot tot de opstand tegen de Turkse overheersing en hij streed aan de zijde van „Lawrence de Arabier". Hij vestigde in Amman zijn hoofdkwartier en deze stad werd later de hoofdstad van zijn land, dat onder Britse proctectie werd geplaatst. In 1950 verdub belde hij het grondgebied van zijn kleine rijk door de annexatie van een deel van Palestina, het geen zijn tegenstanders nog meer tegen hem inam. Onder Abdoellah is het Ara bische legioen tot stand gekomen, dat volgens Britse methoden is opgeleid en tot de modernste strijdkrachten van het Midden- Oosten gerekend kan worden. Zijn rivalen vreesden zijn plan voor een „Groot Syrië", waarin Syrië, de Libanon, Palestina en Jordanië opgenomen zouden wor den. Het was zijn plan dit rijk van Damascus uit te regeren. Slechts vier dagen geleden werd ook de gewezen premier van de Libanon, Riad El Solh Bey, op het vliegveld doodgescho- Stockholm (A.P.) in Zwe den zijn vandaag drie Lithausc muiters van de Russische traw ler „Samsun" aangekomen. Volgens Zweedse politieberich ten slaagden de Lithauers er Dinsdag na een hevig gevecht in de Russische bemanning van het 21 JULI: H. Fredericus Men noemt Ierland wel eens het land der heiligen, maar ook Friesland, wat zo veel in taal en opvatting met het Keltische eiland gemeen heeft, kan men een vrucht baar oord noemen van ge loofshelden. De heilige van vandaag de Utrechtse bis schop Fredericus is weer zulk een Fries, die onwrikbaar de beginselen van het geloof verkondigde in een wereld, die nog half heidens was. Hij was een echte zoon van dit harde volk, die van geen wijken wist, ook niet toen twee gehuurde bandieten hem met het mes bedreig den om zijn veroordeling van keizer Lodewijk terug te nemen. Hij stierf onder deze moordenaarshanden, geheel overeenkomstig het voor beeld van zijn goddelijke Meester, door in zijn laatste ogenblikken voor zijn bela gers te bidden: „Heer ver geef het hun, want zij we ten niet wat zij doen. Wat een groots karakter! Ook thans zijn er onder de zonen van dit oude volk velen, die deze moed kunnen opbren gen. Maar zij moeten het eerst leren en daarom is het nodig in Friesland, maar ook daarbuiten meer begrip bij te brengen over het geloof. Lees daarom eens een goed boek over uw godsdienst en dan zult ge er ongetwijfeld ook veel voor over hebben, evenals Fredericus. IN DESERTO schip benedendeks tc krijgen. Zij spijkerden de luiken boven de,hoofden van de Russen dicht en gingen er met medeneming van alle navigatie-instrumenten en kaarten in de enige sloep vandoor. De Samsun dreef 17 uur lang hulpeloos in de gevaarlijke wate ren bij de Zuidelijke punt van 't eiland Oeland in de Oostzee rond, waarna zij gisteren door een Zweedse kapitein naar Deger- hamm werd gebracht. De Lithauers, alle drie om en nabij de 20 jaar oud, zijn inge sloten in de stadsgevangenis te Kalmar. Zij zitten echter niet bij de pakken neer en vertrouwen, dat de Zweedse vreemdelingen- commissie hen de status van vluchteling zal verlenen. De drie muiters hebben verteld dat zij het leven achter het ijze ren gordijn beu waren en van plan zijn visa voor de Ver. Sta ten aan te vragen. is de burgemeester van Vaals mr. C. J. G. Becht m.i.v. I Aug. be noemd tot burgemeester van Kerkrade en de burgemeester van Kessel, de heer F. A. A. H. Breek- pot tot burgemeester van Meers- sen zijn o.a. het lid der Tweede Ka mer mr. J. Algera te Leeuwarden en de directeur van de IJselcen- trale te Zwolle ir. H. H. Ehren- burg voor vier jaar benoemd tot leden van de Electriciteitsraad.. werd gisteren de Amerikaanse Bronzen Ster uitgereikt aan kapi tein Sjef de Groot voor de hulp die hij in Sept. 1944 aan bij St. Oedenrode neergelaten parachu tisten heeft verleend.... ten door een persoon, die naar verklaard wordt tot de „Syrische nationalistische partij" behoort. De Libanon heeft nauwe ver bindingen met Jordanië. Dezelfde avond nog gaf koning Abdoellah tegen de Libanese president, El Choery, telefonisch uitdrukking aan zijn „diepe rouw". Donderdag nog gaf de koning in Amman een in scherpe bewoordingen gestelde verklaring uit, waarin hij de aan slag op Riad Bey betreurde en „een algehele miskenning van de tradities van de Arabische lan den" noemde. OM DE GROTE PRIJS VAN NEDERLAND Morgenmiddag wordt op het nationale circuit van Zandvoort de race verreden om de Grote Prijs van Nederland voor speci fieke renwagens van formule I (d.w.z. met een cylinderinhoud van max. 1500 cc mét compressor of van 4500 cc zonder compres sor). De sterkste coureurs ter wereld Juan Manuel Fangio uitgezonderd, nemen er aan deel. Zij zijn: Fa rina (Italië) en Freulan Gonzales (Argentinië), beiden in een Ma- sera ti met compressor, Villoresi en Ascari (Italië) in een 4.5 liter Ferrari, Fischer (Zwitserland) in een experimentele 2.5 liter Fer rari, Stirling Moss en John Mack- lin (Engeland) in een 2 liter H.W.M., een splinternieuwe En gelse wagen. Roosdorp (Neder land), eveneens in een H.W.M. en de Fransen Rosier, Etancelin, An- dré Pilette, Louis Chiron en Bouil- lin Levegh in Talbots en de Belg John Claes, eveneens in Talbot. Totale afstand 377 KM: 90 ron den. Start 2.30 uur. Om één uur starten voor de internationale 500 cc-races de Engelsen Stirling Moss, Habin, Rippon, Merrick en May, de Deen Hansen, de Amerikaan Buiten dijk, de Belg Claes, de Fransman Liagre en de Nederlanders Beels, Richardson, Goettgens, Flinterman en Dillenius. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer had gisteren nog slechts één punt van de agenda ai te werken: de interpellatie-Goedhart (P.v.d.A.) over de activiteit van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" en van de bureaux der z.g. republiek Zuid-Molukken. De interpellatie was nogal groot opgezet, de interpellant had niet minder dan zeventien vragen en achter de regeringstafel zaten de ministers Mulderije, Teulings en Peters. Maar desondanks sloeg het uur van het reces toch al vroeg. Behalve de heer Wagenaar (Comm.) had geen enkele iraciie lust om zich in het debat te mengen. Ook de regering antwoordde van haar kant kort. was wel, dat niet kan worden ge zegd, dat de stichting „Door de Eeuwen Trouw" zich met de in zameling van gelden heeft schul dig gemaakt aan oplichting in de zin van het Wetboek van Straf recht. Voor een vervolging in die zin zou ook een klacht van gedu peerden nodig zijn. De heer Goedhart bleef desondanks van mening, dat de argumenten, waaronder de inzameling was geschied, aangemerkt konden worden als „een samenweefsel van verdichtsels", een term, die ook in het Wetboek van Straf recht gebezigd wordt. Minister Mulderije waarschuw de dat de gevaren van activiteiten als deze zeker niet mochten wor den overschat en minister Teu lings verdedigde de Binnenlandse Veiligheidsdienst o.m. met het ar gument, dat deze dienst niet alle personen in observatie kon ne men, die zich met een stukje ro mantiek wensten bezig te hou den. Ook gewaagde de vice-pre sident van de Ministerraad van ste antwoord van de Minister van Justitie op de gestelde vragen 's-GRAVENHAGE De inwer kingtreding van het Borgstellings fonds voor de landbouw waarvoor 25 millioen gulden Marshallhulp beschikbaar is gesteld, kan bin nenkort worden verwacht. Het bestuur van de stichting, dat voor het beheer van het fonds is inge steld, is dezer dagen benoemd. Voorzitter is de heer ir. A. W. van de Plassche, wnd. directeur- generaal van de Landbouw, ter wijl als leden de heren drs. G. L. Popken, namens het ministerie van Financiën en dr. ir. W. J. Droesen als vertegenwoordiger van de Stichting voor de Land bouw optreden. Het Borgstellingsfonds zal zelf geen subsidie noch credieten ver lenen, doch uitsluitend borgstel ling verlenen voor credieten, die zijn bedoeld voor de financiering van objecten, welke de verhoging van de productiviteit en rentabi liteit in land- en tuinbouw be vorderen. De borgstelling zal niet meer dan 50 procent omvatten van het bedrag, dat voor de uit voering van het project nood zakelijk is. Voor de akker- en weidebouw is een groot aantal projecten vastgesteld, die voor het verlenen van borgstelling in aanmerking komen, o.m. de bouw of verbete ring van stalruimte, varkens- en kippenhokken, bewaarruimte voor oogstproducten en gierkelders, de bouw van silo's en aankopen van meststoffen en zaden voor de uit voering van een intensiverings plan voor het landbouwbedrijf. De credietaanvragen zullen, zo dra het tijdstip hiervoor bekend is gemaakt, bij de plaatselijke boerenleenbanken moeten wor den ingediend. Voor projecten in tuinbouwsector zullen de aanvragen door een reeds ingestelde adviescommissie rechtstreeks in behandeling wor den genomen. Ze kunnen o.m. betrekking hebben op de bouw of verbetering van bewaarinrichtin- gen. activiteiten met een „operette achtig" karakter. Het belangrijk- Wat de vraag van de heer Goed hart betrof, of de verdwiinine van kostbare iuwelen. die afkomstig waren van Zuid-Celebes. geen voldoende erond onleverde om de uitlevering van Westerling te vra gen. antwoordde minister Mulde- riie. dat de mededelingen over 'n verdwiinine van iuwelen maar zeer vaae waren. Er zijn geen stappen gedaan om de uitlevering van Westerling te vragen, omdat deze thans in Frankrijk vertoeft en het uitleve ringsverdrag met dit land hier voor geen mogelijkheden biedt. Over de tweede figuur in het complot, Sweerts, deelde minister Teulings mede, dat niet bekend is, dat Sweerts de laatste jaren in ons land heeft vertoefd, en ook waren er geen gegevens, dat het toenmalige B.N.V. hem in '46 in Haarlem zou hebben laten onder- In een Amerikaanse stad zijn in de meeste woningen maalmachi- nes aangebracht voor het opruimen van het vuilnis. Deze machines zijn hygiënischer en voordeliger in exploitatie dan de gebruikelijke methoden, waarbij het huisvuil wordt opgehaald en bovendien vervalt hierdoor het gebruik van vuilniswagens, die vaak bij het ophalen van het vuilnis het verkeer belemmeren. De stad Jasper in de Staat In diana is de eerste Amerikaanse ge meente die volkomen heeft af gedaan met het ophalen van het huisvuil. Bij het uitwerken van Er zijn bepaalde dingen, die een goede samenwerking tussen Nederland en Indonesië in de weg staan. Nu er de laatste tijd gesproken wordt van een herziening van de R.T.C.-overeen komst, is het van belang deze belemmeringen nader te be schouwen, opdat bij een nieuwe overeenkomst maatregelen zouden kunnen worden getroffen om ze uit de weg te ruimen. Aldus delen enige leden der Eerste Kamer in het voorlopig verslag op de Begroting voor Uniezaken mede. Zij hebben hier met name het oog op de positie van de Nederlanders in Indone sië. Dezen zo zeggen zij ontbreekt het immers aan veilig heid, rechtszekerheid, behoorlijke huisvesting, medische hulp en culturele verzorging. Bovendien ondervindt deze bevolkingsgroep de kosten van levensonderhoud moeilijkheden met betrekking tot e.d. De z.g. Indische Nederlan ders hebben het bovendien nog een graadje slechter. Naar enige leden met stellig heid bekend was, worden som mige Nederlanders, vooral als zij vroeger bij de politie hebben ge diend, gearresteerd en geruime tijd in hechtenis gehouden, zon der gelegenheid te krijgen tot verweer of zelfs maar te worden ingelicht omtrent de redenen, waarom zij van hun vrijheid zijn beroofd. Schending Verscheidene Eerste Kamerle den stelden de vraag, waarom de regering zich zonder meer heeft neergelegd bij de eenzijdige, door de Indonesische regering ge pleegde schending van de RTC- overeenkomst met betrekking tot het zelfbeschikkingsrecht. De re gering heeft nl. toegezegd haar uiterste best te doen om te zor gen, dat de overeenkomst op dit punt zou worden nageleefd. Blijkens het UNCI-rapport ech ter is het enige wat de regering nier heeft ondernomen de com missie uit de Ver. Naties te wij zen op de verplichting toezicht te houden op het naleven der overeenkomsten. De regering heeft derhalve volgens deze 9ff?L-7nriG motie-Romme van 2b Mei 1950 rustig naast zich neer gelegd. Een beroep op het Unie- nofyan Arbitrage is in tegen stelling tot hetgeen was toege zegd met gedaan. Schande! Tenslotte spreken enige leden van de Kamer er schande van, dat de Nederlandse regering in- zave de uitbetaling van Indone sische pensioenen in Nederland met de Indonesische republiek 'n overeenkomst aanging, waarbij werd bepaald, dat Nederlanders bun pensioenen wel en personen van „Aziatische afkomst" hun pensioenen niet behouden. Tal van Nederlandse onderdanen, die na langdurige dienst ten behoeve van het Koninkrijk hun laatste levensjaren in het vroegere moe derland meenden te mogen door brengen wordt on deze wijze een volkomen onverdiend economisch doodvonnis uitgereikt. de nieuwe methode, hebben plaat selijke verenigingen van burgers, dagbladen en banken met het ge meentebestuur, ingenieurs en per soneel van de gezondheidsdienst samengewerkt. De maalmachines worden alleen op verzoek van de huiseigenaar in de woningen ge plaatst. In deze stad zijn er thans reeds bijna 1000 in gebruik. De machine wordt in de keu ken onder de gootsteen geplaatst. Het keukenafval wordt door een afvoerpijp in de machine gebracht Deze pijp heeft gewoonlijk een doorsnee van 9 centimeter. Aangedreven door een electro motor snijdt en maalt de molen het keukenafval totdat de stuk jes klein genoeg zijn om zonder bezwaar door de riolen van de stad naar de vuilnisbelt te worden vervoerd. Met deze nieuwe methode komt ook de vuilnisemmer in de keu ken te vervallen en evenmin is het nodig geweldige kuilen te gra ven, zoals vroeger gebeurde om het vuilnis te kunnen opslaan. Zowel de emmers als de kuilen zagen er onooglijk uit en trokken vliegen muizen en ratten en an der gedierte aan, dat ziektekie men verspreidt. Vestigingswet en fotografische bedrijven Staatsblad 252 bevat een besluit houdende toepassing van de Ves tigingswet Kleinbedrijf 1937 ten aanzien van de fotografische be drijven. Zomervergadering Nederlandse Zuivelbond De Koninklijke Nederlandse Zuivelbond (F.N.Z.) zal op de Woensdag 19 September a.s. in den Haag zijn algemene zomer vergadering houden. Tevens zal een centrale kaaskeuring worden gehouden. Te Vlaardingen is Donderdag een Indus triedag gehouden, waarbij o.a. een grote dwarshelling een der zwaarst gebouwde in ons land in ge bruik werd genomen. Na de officiële in be- drijfstelling door de burgemeester van Vlaardingen, Mr. J. Heusdens, werd als eerste schip de kust vaarder „Prinses Mar griet" op de helling getrokken. duiken. Minister Mulderije kon van zijn kant niet bevestigen, dat toen 68 blanco paspoorten op Sweerts zouden zijn gevonden. Wel zal Sweerts nog gehoord worden, wanneer de regering zulks wenselijk voorkomt. Het departement van Justitie staat over deze zaak met België in contact. Op de vraag of de boeken van „Door de Eeuwen Trouw" en het bureau van de „Zuid-Molukken" niet in beslag moesten worden genomen, antwoordde minister Mulderije slechts, dat het onder zoek nog wordt voorgezet en dat verdere mededelingen dit zouden kunnen schaden. Personen, die zich met de door de interpellant genoemde activiteiten bezig hiel den, waren reeds voordien in ons land woonachtig. Nieuwe feiten zouden uitwijzing wenselijk kun nen maken. Dat er ook in Nieuw- Guinea een bureau van de „Zuid- Molukken" zou zijn, is de regering niet bekend, aldus minister Mul derije. Wel is er een organisatie, die zich met charitatieve hulp bezig houdt. De gouverneur heeft het lidmaatschap van deze organi satie voor ambtenaren verboden. Voor een verbod van de organi satie zelf werd echter geen reden aanwezig geacht. Vóór de interpellatie heeft de Kamer besloten om de proef met een gewijzigde begrotingsbehan deling nog een jaar voort te zet ten. De A.R., C.H, en de commu nisten waren echter van mening, dat deze methode geen succes was gebleken. Circa half vier ging de Kamer tot de derde Dinsdag in September uiteen. ZUID-HOLLAND LEENT VIJF MILLIOEN Als eerste van de Nederlandse provinciën maken Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gebruik van de faciliteit onlangs door mi nister Lieftinck verstrekt. Op Vrijdag 27 Juli wordt n.l. de in schrijving opengesteld op f5.000.000 4 pet. obligatiën, in stukken van f 1000.ten laste van genoemde provincie, tot de koers van 100 pet. beursnotering te Amsterdam en Rotterdam wordt aangevraagd. De lening is a pari aflosbaar in 25 jaarlijkse termijnen, aanvangende in 1952. 10e ZONDAG NA PINKSTEREN Doordenken op het Evangelie van Zondag maakt dit iets moei lijker en iets vreemder als op 't eerste gezicht lijkt. Het is erg gemakkelijk de farizeeër in de tempel naar voren te laten schrijden met de neus in de lucht en veel bravour, terwijl hij zijn heiligheid uitbazuint; en als con trast de tollenaars bij de deur te zetten, in elkaar gedoken, schuldbewust en vol berouw de schijnheilige er« de boetvaardige! Zo eenvoudig is het niet. O.L. Heer legt geen nadruk op het huichelachtige gedrag van de eerste. De farizeeër doet wat goed is. Hij liegt of verzint niet, maar onderhoudt de 10 geboden en de tempelgeboden nauwkeu rig. Ook hij staat zijn verdien sten niet uit te galmen maar „bidt bij zichzelf". Geen poging dus de buitenwereld te misleiden. Om het nog moeilijker te ma ken, zegt Jezus nadrukkelijk, dat hij God bedankt niet te zijn als de rest. Hij rekent het dus niet alleen zichzelf aan een trouw dienaar van God te zijn. Wat mankeert er dan aan? Mag je als je goed bent, niet weten dat je goed bent en God er dankbaar voor zijn? En wat voor een goedheid iigt voor die tollenaar die waarschijnlijk veel mensen heeft afgezet in de erkenning van zijn fout-zijn? Toch veroordeelt Jezus de een, en prijst de ander. De meester geeft rekenschap van zijn oordeel door de woorden: „want al wie zich verheft zal vernederd, en wie zich vernedert zal verheven worden". M.a.w. deze pericoop wil niet huichelarij aan de kaak stellen maar nederigheid aan prijzen en het gebrek aan nederigheid ver oordelen. Over de nederigheid gaat het. Het is goed daarover na te denken. Nederigheid is niets minder en mets meer als zelfkennis. Zichzelf kennen! Eer lijk en oprecht inzicht hebben in eigen deugden en ondeugden, dat is nederigheid. Daar hapert het aan bij de farizeeër. Hij is zo overweldigd door zijn goede ei genschappen dat hij zijn fouten en onvolmaaktheden niet ziet. Wat de Heer zei van de recht vaardige man, dat deze nog ze vers maal per dag verkeerd han delt, gaat langs hem heen, en kan ook geen weerklank in hem vinden omdat de goede man een verkeerd uitgangspunt heeft ge nomen. Hij is als de romanlezer die na het lezen van een zwaar geval zijn handen vouwt en de ogen ten hemel richt met de verzuchting: „Heer, ik bers U dankbaar dat ik niet ben als de ze booswicht, en tevreden over zichzelf naar bed gaat. Dat is niet de manier om zich enigszins serieus te leren ken nen. Om vorderingen te maken in deze deugd is het noodzake lijk zichzelf te vergelijken met 'n waardige norm. Welke norma le man zal zijn borst vooruitste ken omdat hij beter rekenen kan dan zijn zoontje van drie jaar en negen maanden? Nu. onze norm is aangegeven door de Goddelij ke Meester zelf: „Wees volmaakt zoals uw hemelse Vader vol maakt is". Het is een beetje sneu voor ons, stervelingen, maar het is onloochenbare waarheid, dat wij nooit recht en reden hebben ons op de schouder te kloppen, zelfs niet wanneer we in enig opzicht gunstig boven anderen uitsteken Ons deugden- en on deugdenleven verdraagt gewoon lijk wel een vergelijking met dat van de een of andere medemens, maar hoe zal die uitvallen als we ons meten met De Volmaakt heid? „Weest navolgers van God" zegt St. Paulus maar zelfs als wij dit nastreven, zal onze enig mogelijke houding die van de tollenaar zijn: Heer, wees mii zondaar genadig! Feestdagen in de komende week: Woensdag 25 Juli feest van de H. Apostel Jacobus. Donderdag feest van de Hei lige Moeder Anna, Moeder van de H. Maagd Maria.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3