Coppi volkomen ineengestort op enkele seconden na over tijd Rubriek voor de jeugd Een paar pogingen om zuinig te zijn Waar U om moet denken iii het inmaken bij Rad io-p rog ra m ma Vlucht in de nacht" EEN DRAMA IN DE TOUR door E. J. Rath Zelf peterselie planten? Weer zege van Hugo Koblet in wrede uitputtingsstrijd Sint Christophorus pOST UIT DE BRIEVENBUS Gino Bartali: nog steeds imposant Met IVOROL: elke tand een brillant! Peterselie is wel het meest ge liefde „toekruid" dat wij in Ne derland kennen. Het kan soepen, sau2en, vlees-, vis- en wildge- rechten en ook verschillende groenten (worteltjes, doperwten, tuinbonen, sla) geuriger maken en pittig van smaak. Maar daarvoor moet het vooral goed vers zijn. Door verleppen en ook bij drogen verliest het zijn kruidige geur enzijn hele rijkdom aan vitamine C. Men kan een bosje perselie het best bewaren door het als een boeketje in een beker water te zetten. Maar veel prettiger is het om zelf in de tuin een klein bedje (Hm in het vierkant is ze ker voldoende) of desnoods op balkon of vensterbank een bak of bloempot met peterselie te kweken. Dan heeft men ze altijd knappend vers bij de hand en hoeft men niet af een toe tot de ontdekking te komen, dat men u een bosje van de grovere selderij in handen heeft gestopt Tot Augustus kan men peter selie zaaien in de volle grond, op rijen met een afstand van 10 cm. wat aarde er over strooien en de grond goed vochtig maken Het ontkiemen kan vrij lang duren. In zachte winters blijven de plantjes op beschutte plaatsen wel over: anders kan men ze in potten of kistjes binnenshuisha- len. Met zo weinig moeite heeft men gehele jaar verse .geurige peterselie bij de hand! Nog een wenk: zaai ze niet op plaatsen, waar geklopt wordt en waar dus steeds stof neerkomt. U gooit toch de steeltjes niet weg? Goed fijnsgesneden of ge knipt doen ze dezelfde dienst als het blad. Door meekoken verliest de pe terselie veel van haar geur en voedingswaarde. Ze behoort pas op het laatse ogenblik over de gerechten te worden gestrooid of even door de saus of soep te worden geroerd. Een variëteit is de krulpeter- selie, die vooral in kleine bosjes ter versiering van allerlei scho tels gebruikt wordt. In deze glorietijd van de Hol landse nieuwe serveert men bij voorbeeld graag haring op het ijs, met eentakje krulpeterselie in de bek. En over haring gespro kendit malse visje smaakt ook heerlijk op een sneedje toast. Toast kunnen we zelf maken door oud brood in dunne plakjes te snijden en dan te roosteren in een droge koekepan of op te bak ken in wat boter of margarine. Oud brood is geroosterd nog op honderd en een manieren te ge bruiken, in reepjes als soldaatjes in de spinazie, in blokjes als vul sel voor soep, en fijngerold (met een fles> als paneermeel. Oud brood kunnen we ook ge bruiken als grondstof voor aller lei smakelijke, zelfs feestelijke gerechten. We noemen maar har tige of zoete wentelteefjes, brood pap met melk of karnemelk, broodpannekoek en warme toma- tenbroodjes: Voor de broodpannekoek ne men we tweehonderd gram oud brood, vier deciliter melk of wa ter, twee eetlepels bloem, kaneel, wat zout, vet of margarine om in bakken en wat suiker of jam. Eventueel zorgen we ook nog voor een paar lepels rozijnen. We brengen de melk of het water aan de kook, laten het brood er in weken en wrijven het fijn. Daarna wassen wé de rozijnen, als we die er bij willen gebrui ken, en laten ze uitlekken. Nu worden bloem (rozijnen), kaneel en zout door het brood geroerd. Van dit beslag bakken we dan in flink wat hete margarine of vet een goudbruine pannekoek. die met suiker of jam wordt opge diend. Als we warme tomatenbrood- jes willen maken, reserveren we vier sneden oud brood, vier soeptomaatjes, een ui, wat zout en wat margarine of vet om in te bakken. We beginnen met de ui te snipperen en de tomaten te schillen. Deze gezonde rode vruchten laten zich heel gewillig van hun velletje ontdoen ,als ze eerst even in heet water gedom peld zijn. Daarna snijden we de tomaten in stukjes. Ui en tomaat vervolgens even in margarine of vet gesmoord. We laten deze massa wat indringen en voegen tot slot wat peper en zout toe. De sneedjes brood worden inmiddels in de koekepan met wat vet of margarine aan weerszijden bruin gebakken. Hierna worden ze be smeerd met de smeuïge tomaat en lekker warm opgediend. Er zijn heel wat manieren om zuinig aan te doen in het huis houden. Heeft u er bijv. wel eens aan gedacht, hoeveel brandstof er verknoeid wordt door onverstan dig koken? Volgens een onder zoek moet dit verlies voor alle gezinnen in ons land tezamen jaarlijks tot in de millioenen lo pen! Door koken met weinig wa ter besparen we brandstof èn be houden we meer voedingsstoffen. Verder moeten we do warmte bron temperen zodra de inhoud van de pan kookt. Het eten zal heus niet eerder gaar zijn als het „hard" kookt: meer dan kooktem. peratuur kan het daardoor im mers niet bereiken! Bovendien voorkomen we door tijdig de vlam laag te draaien, aanbran den, overkoken en onnodige slij tage van de pannen. Wanneer het pannedeksel gaat klepperen of grote wolken stoom uit de pan ontsnappen, is dat een bewijs, dat de vlam te hoog of de plaat te heet is. I T3S3? ksmm A4 isN§ Tot en met Dinsdag zijn de Kagerplassen het middelpunt van de nationale zeïlsport. Gisteren begon de een en dertigste Kaagweek, een van de vele zeilevenementen in het zomer seizoen. Op deze foto ziet U de boten in de regenboogklasse (éénmanswedstrijd) in volle actie. Als de zomergroenten op hun goedkoopst zijn en de moestuinen ons hun volle rijkdom bieden, dan kan menige huisvrouw niet na laten om haar inmaakgerei voor de dag te halen, zelfs al had zij zich voorgenomen om er dit jaar nu eens niets aan te doen. Het is ook een aanlokkelijk bezit, zo'n rij blinkende flessen met kleurige inhoud enin de regel tegen een lagere prijs te be reiken dan gekochte conserven. Men moet echter, om te slagen, wel de volgende regels in acht nemen: 1. Gebruik uitsluitend zeer verse grenten en vruchten zonder aan gestoken plekken- 2. Omgeving, materiaal, kleding en handen moeten zeer schoon zijn. Vliegen moeten uit de keuken worden ge weerd. 3. Et moet zeer nauwkeu rig en schoon gewerkt worden. 4. De bewaarplaats van de inmaak moet zo koel en donker mogelijk zijn. 5. Controleer de inmaak ge régeld- Na maanden bewaren kan nog bederf optreden, soms ook zonder dat de flessen opengaan of verkleuring ontstaat. Contro leer dus ook vóór het gebruik alle ingemaakte waren nauwkeu- rIBij de inmaak heeft men nodig: a. gave inmaakglazen met bijpas sende gave deksels; b. soepele, gave en passende ringen; c- stevi ge klemmen; d. een inmaakketei of een schone wasketel met een treefje, plankje, schone oude doe ken of een laag kranten op de bodem. Voor het inmaken treffe men de volgende voorbereidingen: 1. glazen en deksels goed naki.l- ZONDAG 22 JULI Hilversum I, 402 m.: 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 17.00 VARA, 18.30 VPRO, 19.00 IKOR, 20.00—24.00 AVRO. 8.00 nieuws, weer- en postdui- venberichten, 8.15 koorzang, 8.30 voor het platteland, 8.40 gram.- muziek, 9.12 postduivenber., 9.15 verz.programma, 9.45 ..Geestelijk leven: Schotjesgeest of eenheid", causerie, 10.00 voor de jeugd, 10.25 „Met en zonder omslag", 10.50 gram.muz., 11.20 voordracht 11.35 lichte muziek, 12.00 idem, 12.30 voor de jeugd ,12.40 gram. muz., 13.00 nieuws en weerber., 13.15 mededelingen of gram.muz. 13.20 orkestconcert, 13.50 „Even afrekenen, Heren!" 14.00 gram.- muziek, 14.05 boekbespreking, 14.30 Holland festival: „Un ballo in maschera", opera, 16.00 film praatje, 16.15 gram.muz., 16.30 sportrevue, 17.00 mannenkoor, 17.20 „Martins geheime raket- vlucht naar de maan", hoorspel, 17.40 gram.muz., 18.00 sportcom- mentaar, 18.15 nieuws en sport uitslagen, 18.30 korte kerkdienst, 19.00 voor de jeugd, 19.35 bijbel vertelling voor de jeugd, 20.00 niéuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 Holland festival: „Un ballo in maschera", opera, 21.00 gev. pro gramma, 22.25 gram.muz., 23.00 nieuws, 23.15 dansmuz. 23.45 24.00 gram.muziek. Hilversum II, 298 m.: 8.00 KRO, 9.30 NRV, 12.15 KRO, 17.00 IKOR, 19.00 NCRV, 19.45—24.00 KRO. 3.00 nieuws en weerber., 8.15 gram.muz., 8.25 Hoogmis, 9.30 nieuws en waterstanden, 9.45 vocaal kwartel, 10.00 Gerefor meerde kerkdienst, 11.30 kerk muziek, 12.15 Apologie, 12.35 gram.muz., 12.40 lunchconcert, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, weerber. en fcath. nieuws, 13.20 amusementsmuziek, 13.45 „Uit het Boek der Boeken", 14.00 po- litiekapel, 14.50 gram.muz., 15.15 kamerorkest en -koor, 16.10 Ka tholiek Thuisfront overal, 16.15 gram.muz., 16.30 vespers, 17.00 zangdienst, 19.00 gram.muz., 19.15 „In de Discipelenkring van de Heere Jezus Christus: En Jezus stelde er twaalf", causerie, 19.30 nieuws, sportuitslagen en weer berichten, 19.45 Ronde van Frankrijk, 19.52 boekbespreking, 20.05 gev. progr. 22.45 avondge bed en liturg, kalender, 23.00 nieuws, 23.15—24.00 gram.muz. MAANDAG 23 JULI 1951 HILVERSUM 1, 402 m. 7.00 u. VARA, 10.00 VPRO, 10.20— 24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 en 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 uur Nieuws en weerberichten; 8.15, 8.45 en 9.00 Gramofoonm.; (9.30- 9.35 Waterstanden). „Voor de oude 10.05 Morgen wij- VPRO: 10.00 dag", causerie; ding. VARA: 10.20 Voor de kleuters; 10.35 Voor de vrouw; 10.50 Voor de zieken; 11.40 u. Pianorecital; 12.00 Gramofoonmuz.; 12.30 uur Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Voor het platteland; 12.38 Instrumentaal trio en solist; 13.00 Nieuws; 13.15 Voor de midden stand: 13.20 Dansmuz.; 13.50 uur Gramofoonmuz.; 14.00 „Lichaam en gezondheid", causerie; 14.45 Cello en piano; 14.45 Gramofoon muziek; 15.15 „De man die z'n hoofd kwijt was", hoorspel: 16.00 Gramofoonmuz.; 16.20 Rotter dams Philh. Orkest, koor en so listen; 17.00 Voor de jeugd; 17.25 Rotterdams Philh. Orkest, koor en solisten; 18.00 Nieuws; 18.15 Vraag en aanbod; 18.20 Gramo foonmuz.; 18.30 u. VARA-varia; 18.35 Gramofoonmuz.; 19.00 Par lementair weekoverzicht; 19.15 Cello en piano; 19.45 Regerings uitzending: Ir. H. J. Huisman: „Hygiënische melkwinning" 20.00 Niéuws; 20.05 u. Actualiteiten; 20.15 Dansmuziek; 21.00 Cabaret; 21.30 De ronde van Frankrijk; 21.40 Lezing: „Perzië de zere ze nuw"; 21.55 Concertgebouwor kest; 23.00 Nieuws; 23.15 Socia listisch nieuws; in Esperanto; 23.2024.00 Gevarieerd program ma. HILVERSUM 2, 298 m. 7.00— 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws: 7.15 uur Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramo foonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.18 u. Gewijde muziek; 8.45 Gramofoonm.; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Gramofoonm.; 10.00 Predikantenforum: 10.15 Gramo foonm.; 10.30 Morgendienst; Hu. Fluit en piano; 11.30 Gramofoon muziek; 11.45 Amusementsmuz.; 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen; 12.33 Orgelconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandoline muziek; 13.45 Gramofoonm.; 14.00 Voor de jeugd; 14.35 Gramofoonmuz.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gra mofoonm.; 15.30 Tenor en piano; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Vocaal ensemble; 17.00 Voor de kleuters 17.15 Orgelconcert; 17.45 Rege ringsuitzending: M. KleineNiel „Surinaamse delicatessen"; 18.00 Voor de jeugd; 18.15 Gramofoon muziek; 18.45 Boekbespreking; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 „Volk en staat", causerie; 19.30 Gramofoonmuz.; 19.40 Ra diokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 u. Omroeporkest en solisten; 21.05 „Oostloorn". hoorspel; 22.05 uur Gramofoonm.; 22.10 Internatio naal Evangelisch commentaar; 22.20 Carillon en orgel; 22.45 uur Avondoverdenking: 23.00 Nieuws 23.1524.00 Gramofoonmuziek. ken op gaafheid- Ze vervolgens goed afwassen in heet sodawater en naspoelen in schoon heet wa ter. Ze zonder afdrogen uit laten lekken oP een schone doek of met een niet-pluizende doek afdrogen. De gummiringen 10 minuten uit koken. 2. De groenten schoonma ken en wassen. Slinkgroenten zo lang voorkoken tot ze geslonken zijn, harde groente zoals boontjes desgewenst 3 a 4 minu ten voorkoken (dan kan men ze beter in de glazen schikken). Bij inmaak van snel bedervende groenten (doperwten, spinazie, bloemkool) de glazen na het af wassen liefst omspoelen met wat water, waarin enige kristallen wijnsteenzuur zijn opgelost. De steriliseertijd is voor iedere groente ruim H uur langer dan haar kooktijd. (Dit is meestal in totaal lal 1/4' uur). Grotere flessen, bijv. van 1 H of 2 liter, moeten langer gesteriliseerd wor den, 1% a 1 3/4 uur. Groenten die gemakkelijk be derven kunnen 2 uur lang geste riliseerd worden of gedurende de gewone tijd en dan na 2 dagen nogmaals gedurende 3/4 uur. Als er na het steriliseren en af koelen van de flessen nog dek sels loszitten, dient men na te gaan of flessen en deksels goed gaaf zijn en of de ringen niet te groot zijn geweest. Is alles in orde dan kunnen de flessen nogmaals gedurende uur gesteriliseerd worden, mits dit onmiddellijk ge schiedt. 1 kg snijbonen per literfles. De snijbonen afhalen, wassen en snipperen. Na de voorbereidingen de flessen vullen met de snijbo nen, de inhoud goed aandrukken en gekookt, warm (niet heet) wa ter toevoegen tot. de helft van de flessen of tot 2 cm onder de rand. De randen van de flessen afvegen met een vochtige, niet pluizende doek. De flessen afslui ten met ringen, deksels en stevige klemmen. De glazen in de ketel plaatsen en deze met warm wa ter bijvullen tot de hoogte van de inhoud der glazen. De ketel slui ten en de inhoud aan de kook brengen. Als het water kookt be. gint de steriliseertijd (voor snij bonen 1 uur). Daarna de glazen uit de ketel nemen, op een hou ten aanrecht of plank zetten en met een doek bedekken tegen het springen. Pas als de flessen koud zjjn, de klemmen verwijderen en controleren of de deksels goed vast zitten. MONTPELLER, Vrijdagavond, Fausto Coppi, eerste styliste, heelt gefaald. Grandioos en haast ondenkbaar. Fausto Coppi heelt, omringd door zes knechten, bijna het doodvonnis ge tekend van de Italiaanse ploeg, ontsnapte op een haar het guillotine-artikel van Goddet, de tijdslimiet, en is kansloos ge worden voor de eindzege. In een course, veruit de zwaarste van de hele Tour, ondanks de vlakke weg, bezweek de campio- nissimo der Italiaanse squadra. In een zo onmenselijke uit puttingsstrijd, in een gevecht tegen een niet te beschrijven hitte, die de renners aantastte in het diepst van hun reserves, in een worsteling van elke man tegen zichzelf, bezweek de hoop van Italië, het troetelkind van Alfredo Binda onder het donde rend geweld van Hugo Koblet. Alleen de oude Gino Bartali kon nog de faam van Italië hoog houden. Gino Bartali die Binda vragen moest om een plaats in de ploeg. PATROON DER REIZIGERS St. Christophorus, of St. Chris- toffel, wordt sinds oeroude tijden vereerd als een van de veertien noodhelpers. In oude martelaars boeken staat van hem slechts op getekend, dat hij voor Christus de marteldood stierf. Verder is er maar weinig van hem bekend. Toch sprak de figuur van St. Christoffel vroeger sterk tot de mensen en dat is zeker de oorzaak van het feit, dat zich vele verha len en legenden om hem vorm den. Algemeen wordt St. Chris toffel dan beschreven als een reus, waarvan verteld werd, dat hij in dienst van de machtigste heer wilde treden. Eerst trad hij in dienst van de keizer, zo ver tellen de legenden, later in dienst van de duivel en toen hij de macht van Christus had ervaren, diende hij Hem met toewijding. Hij maakte zich verdienstelijk door reizigers en pelgrims over een rivier te dragen en zo stond er dan op zekere morgen een klein jongetje aan de oever van de rivier, dat wenste te worden over gezet. De legende verhaalt dan, dat dit jongetje, toen het de ri vier werd overgedragen, hoe lan ger hoe zwaarder werd en dat St. Christoffel, verwonderd over dit verschijnsel, gevraagd zou hebben, wat er eigenlijk gaande was. Toen kreeg hij te horen, dat hij de Heer van de wereld te dra gen had gehad. Zodoende kreeg Christophorus zijn naam die bete kent: „Christusdrager". St. Christoffel is sinds onheug lijke tijden de patroon van de rei zigers en pelgrims. Er is zelfs een reisgebed, waarin zijn voorspraak wordt aangeroepen. KONIJN SNELSTE ZWEMMER In Japan is onlangs een zwem wedstrijd voor dieren georgani seerd. Als eerste kwam een konijn uit het water te voorschijn. Het dier had het gewonnen van een alligator, die als no. 2 eindigde. Daarop volgde een schildpad en no. 4 werd een eend. Het verhaal vermeldt niet, of het konijn en de schildpad voor deze wedstrijd ge traind waren. Vandaag, precies op de dag af, is Nelly M. uit Bergen jarig. Ze wordt dan zeven jaar, heeft ze mij geschreven en krijgt dan na tuurlijk veel visite. Ik geloof niet, Nelly, dat ik je ken. maar toch van harte gefeliciteerd hoor. Zou je de pop nog krijgen? Je briefje zag er netjes uit en je tekeningen ook! Heb ik van jou al niet eens eerder een brief ge had Nelly? In ieder geval, je was nu keurig op tijd hoor. Op de vacantie-prijsvraag, die jullie natuurlijk allemaal de vori ge week in de krant hebben zien staan, zijn al een paar verhalen en brieven binnengekomen. De inzenders en inzendsters, waren er wel vroeg bij, béter laat dan nooit! Maar ze zullen toch tot be gin September wat geduld moeten oefenen, want ®r kunnen en zul len nog wel meer brieven binnen komen- Dus nog even afwachten, wie de gelukkige winnaars zullen zijn. Jullie doen toch allemaal mee? Ik ben benieuwd! OOM LUDO Voor de derde maal zegevier de de trotse en gieweldige Hugo Koblet. Hem deerde die ver schrikkelijke hitte, die veleni deed snakken naar adem, niet in het minst. Hugo Koblet, de groot ste troef van de Zwitsers, toonde zich zo superieur aan heel het nog 77 koppen tellende renners- veld, dat van au af iedereen de twijfel aan een Zwitserse eind zege uit z'n hoofd gezet heeft. Bobet eindelijk in vorm Alleen in Frankrijk is de hoop herleefd. Ik schei er mee uit, verklaarde Donderdagavond j.l. Louison Bobet, nog steeds de af god der Fransen, aan iedereen, die het maar horen wilde. Mo reel was Bobet reeds lang ner gens meer. Wat verwachtte men nu nog; van hem. Geminiani, Lu- cien Lazarides of Barbotinij, ze hadden alle veel en veel beter gereden tot dusver. Alleen het opofferende knechtenwerk van de anderen had Louison gered van een smadelijk uit de course nemen. Tot plots vandaag een falende Fausto Coppi oorzaak werd van een groots herstel van de Franse favoriet. Hugo Koblet kon hii niet benaderen, Bartali was juist te sterk voor hem, maar wat belangrijker was voor heel Frankrijk, dat 's avonds nog grijpt naar de extra-Tour edities, was. dat Louison weer reed zo als hij wilde. Zijn moreel was te rug en de restoch dat komt natuurlijk vanzelfsprekend, zo zegt de Franse optimist. Tropische hitte Om kwart over tien was de karavaan reeds uit Carcassonne gestart. Honderd twee en negen tig kilometer was heus niet zo'n heksentoer. Tenminste niet on- I twee makkers ging er na acht kilometer vandoor. Honderd me ter werd de voorsprong toen haalde Koblet de roekelozen in hoogst eigen persoon terug. Hier werd geen serieuze aanval op de gele trui geduld. Of de heren dat maar even in hun oren wil den knopen. Ren op de biertent Negenhonderd meter bedroeg de enige Col van betekenis in deze etappe. Zonder tempo be gon de stijging, kilometers lang en even rustig ging men weer broederlijk vereend naar bene den. Zo ging het verder. Niets behoefden we te noteren, tot er plots als een onverwachte cy cloon een storm van beroering door het peloton voer. Ineens werd er gespurt, zo fel, zo ver rassend. dat niemand er iets van begreep. Ook het vrouwtje niet, dat met een biertent langs de weg stond. Maar even later hief ze de handen schreiend ten hemel. Ais dolle wildemannen sprongen alien van hun fiets, stormden oP de tent af en pakten wat ze maar grijpen konden. Die ver schrikkelijke, ondraaglijke dorst, die de tong deed branden en uitdrogen gelijk een stuk zeem leer, moest gelest worden. Allen dronken als beren, en stopten alle zakken in hun truien vol met wat er maar lag. Toen ging het weer verder. Vier renners, Zaaf, Geminiani, Barbotin en Lucien Lazarides stoven weg en raakten los van de knellende pelotonsgreep. Ko blet en Marinelli stoven er op af en kregen aansluiting en me teen werd het peloton uiteen gerafeld tot kleine groepjes. Eerst op dat moment begon de strijd tegen de hitte. Tegen een last. die steeds zwaarder werd en nog meer brokken veroor zaakte. Met acht man, waaronder der normale omstandigheden. I ^CoPP1 en verder o.a.^ Bartali Maar nu brandde reeds ongena dig fel de zon aan een stralend blauwe hemel. Geen boom kon beschutting brengen in deze tro pische temperatuur, want zo droog was heel de grond rondom de weg, dat er eenvoudig niets gedjjen wilde. Toch ging het wel die eerste kilometers. Met de handen losjes op het stuur peddelde de kara vaan voort. Nog langzamer dan een slak. Lauredi, vergezeld van en Ockers, begon de achtervol ging op de vluchtelingen. Zaaf hield het in de voorste gelederen niet vol en viel honderden me ters terug en toen begon ook het drama Coppi. Behalve de onafhankelijken Bartali en Magni riep Binda al zjjn pupillen terug. Zij moesten Fausto naar de finish slepen. Bartali in gezelschap van Labe- ley en Bobet kon de afstand tus sen de koplopers op peil houden, maar van inhalen was geen sprake meer. Als een groots coureur ging Hugo Koblet in Montpellier door de finish. Onbedreigd leider van het klassement en één dag de tijd om volledig uit te rusten en krachten te verzamelen voor de laatste slag: de Alpen. Bartali voerde het groepje van drie aan, dat als zesde over de streep ging. Ockers werd de sprintwinnaar van het peloton meer dan zes mi nuten na Koblet. Fausto Coppi, omringd door zes helpers, over schreed de 10% tijdslimiet, maar bofte dat die juist verschoven was naar 15% en nog later suk kelden de illustere onbekenden, volkomen gebroken, eenzaam binnen. De uitslag van deze zestiende etappe en de klassementen lui den thans: 1. Koblet (Zwits.) 5.27.14 (met bonificatie: 5.26.14); 2. Marinelli (lie de France) z. t. (met boni ficatie 5.26.44); 3. Geminiani (Frankr.) z. t.; 4. Lucien Lazari des (Frankr.) z. t.; 5. Barbotin (Frankr.) z. t.; 6. Bartali (It.) 5.31.28; 7. Labeylie (He de Fran ce) z. t.; 8. Bobet (Frankr.) z. t.; 9. Ockers (Belg.) 5.32.48: 14. Lau redi (Frankr.) z. t.; 15. Magni (It.) z. t.; 16. Gauthier (Frankr.) z. t.; 18. Bauvin (Oost Zuid Oost) 5.39.14. Algemeen klassement: 1. Ko blet (Zwits.) 91.09.37; 2. Gemini ani (Frankr.) 91.11.09: 3. Lucien Lazarides (Frankr.) 91.18.06; 4. Bauvin (Oost ZuidOost) 91.22.58; 5. Bartali (It.) 91.27.44; 6. Lau redi (Frankr.) 91.29.51; 7. Bar botin (Frankr.) 91.32.25: 8. Bobet (Frankr.) 91.32.31; 9. Demulder (Belg.) 91.33.25; 10. Ockers (Belg.) 91.34.56; 11. Diederich (Lux.) 91.35.17: 12. Bernardo Ruiz (Spanje) 91.36.36; 13. Mag ni (It.) 91.36.55; 17. Coppi (It.) 91.49.19. Ploegenklassement: 1. Frank rijk 272.43.39; 2. België 273.32.29; 3. West Zuid West 274.10.43 4. Italië 274.13.15; 5. Oost Zuid Oost 274.28.06. Mahe (West Zuid West en Bonnaventure (Parijs) staakten in deze etappe de strijd. VEEMARKT LEIDEN Aanvoer: 7 fokstieren 13 slacht- stieren; 65 kalf- en melkkoeien 650990; 196 vare koeien e.o. 475 775; 190 vette koeien 7501000; 20 vaarzen 550850; 10 pinken 390550; 3 graskalveren; 48 vet te kalveren; 115 nuchtere kalve ren (slacht) 4560; 10 nuchtere kalveren (fok) 60110; 258 wei- deschapen 80150; 150 vette lammeren 8095; 563 weide lammeren 4565; 38 zeugen 635 schrammen 60100; 856 biggen 3555: 24 bokken en geiten 15 30. Handel kalm. Kaasmarkt Leiden Goudsekaas (zware) 230; Goudse kaas le srt 208216: Goudsekaas 2e srt 200207; Leidsekaas 201 208 (prijzen per 100 kg. Handel: kalm. (Adv. nr. 325) Amper was Wim van Est Donderdagavond uit de trein gestapt of honderden stormden op hem af. Z'n vrouw en dochtertje waren natuurlijk de eerste. En ondanks de geblesseerde arm, mocht de eerste telg uit het gezin van Est direct bij haar vader op de arm. FEUILLETON 82. „Daar zou je geschikt gereed schap voor moeten hebben," ant woordde ik, „en dan had je waarschijnlijk nog een paar uur werk." Wat een tegenvaller! Ik was er neerslachtig en bijna ontmoe digd van; want het begon er al heel aardig op te lijken, dat al het werk en de narigheid van mijn klim, een of vijf hoog niets anders was geweest dan nuttelo ze verspilling van tijd en energie. Mary en ik konden met elkaar praten, maar dat was de hele winst. De mogelijkheid, om haar te helpen, was nog even gering, als toen ik me nog in de bene denkamer bevond. „Dan zul je het op moeten ge ven," fluisterde ze. „Er zit niets anders op dan teruggaan." „En met mijn armen over el kaar gaan zitten," zei ik. „om af te wachten wat meneer Vinton wenst te doen?" Laat me eerst even nadenken. Zou je me aan eer» glas water kunnen helpen?" Zij verdween van de haard, en ik herinnerde me. dat er een kraan in de kamer was. Alras kwam ze terug, met een glas in haar hand. Ze stak haar hoofd en schouders het rookgat in, haar arm de schoorsteen in heffend. Ik bukte me, nam het glas van haar aan en dronk gretig. Mijn keel voelde droog en dichtge knepen aan, door dat inademen van roet in de schoorsteen, en ook de inspanning had me dor stig gemaakt. „Hoe zit het met de vensters in jouw kamer?" vroeg ik. „Zit ten daar ook tralies voor?" „Ja voor alle ramen in het he le huis." „Het is hier 'n compleet fort!" riep ik wanhopig uit. „Het scheelt niet veel." hoorde ik haar antwoorden. „Het spijt me verschrikkelijk, dat je niet in de kamer kunt ko men. Ik.... ik zou me veel vei liger voelen, als je hier was. Jammer, dat je niet zo smal bent als ik!" „Zo smal als jij?" zei ik „Hoe bedoel je?" „Nu. ik zou wel kans zien, er doorheen te komen," antwoordde ze. Er volgde een zucht. „Mijn schouders gingen er tenminste in. Dat heb ik gemerkt, toen ik je dat glas water gaf." Ik voelde mijn bloed door m'n aderen' schieten. Weet je dat zeker?" vroeg ik gretig. „Ja" antwoordde ze. „Ik had ze er toch door?" Dat gaf me een nieuw idee. Als dat lukteIk boog m'n hoofd naar boven. Het licht dat ik had waargenomen, toen ik de eerste keer de schoorsteen in keek, was nu aanmerkelijk dichterbij. Wie weet was het mogelijk.... Alles was het proberen waard, ook al leek de kans op welsla gen wanhopig gering. „Mary!" riep ik. „Ja?" klonk het terug. „Is er bij jouw in de kamer iets dat op een kabeltouw lijkt?" „Ik zal eens kiiken." Ze bleef een minuut of twee drie weg, en ik stond in de zwar te holte van de schoorsteen ge klemd. in een houding van be trekkelijke rust, en trachtte rus tig na te denken; over 'n stout moedig plan, dat in hoofdtrek ken in mijn brein geboren was door Mary's laatste opmerkingen Haar stem brak mijn gedach ten af. „Er is niets dikkers dan gor dijnkoorden." zei ze, maar die zijn wel extra sterk." „Hoe lang?" „Ik denk een meter of vijftien als ik ze aan elkaar knoop." Vijftien meter was zeker ge noeg. „Knoop ze dan aan elkaar," be val ik, maar stevig! En geef dan het ene eind aan mii door." Het bleef stil; Ze was bezig de taak uit te voeren, die ik had opgegeven; maar toen hoorde ik haar scherp haar adem inhalen en vlug riep ze: „Er komt iemand de trap op Vinton natuurlijk! Laat hij je in 's hemelsnaam niet horen!" Ik hield me roerloos. De deur van de studeerkamer werd open- gesloteni, hoorde ik. Toen klonk Vintons stem: „Zo.... Heb je een besluit ge nomen? Ben je van plan met me te trouwen, zonder opschudding te maken?" Zji gaf geen antwoord. Hii ging voort: „Wees nu verstandig en doe het meteen. Je komt er toch niet af. Van Mansfield hoef je geen hulp te verwachten. Die kan niets beginnen." Ik haalde zo voorzichtig mo gelijk adem, en ik bad, dat er niets zou vallen of kraken bin nen de schoorsteen. „Wat ben je met hem van plan?" Hij gaf antwoord op dezelfde kalme gemoedelijke toon. als hij tegenover mij had aangeslagen. „Dat is nog niet helemaal be slist," zei hij. „Maar je hebt er niets mee te maken ook. 'n Ver loofd meisje moet zich niet zo voor andere mannen interesse ren. Maar hij zit goed geborgen en hij blijft daar minstens tot we getrouwd zijn. Zou je over 'n uur klaar kunnen zijn?" Ik hoorde haar een antwoord mompelen. De woorden kon ik niet onderscheiden. Maar ik vond alles goed. als ze voorlopig maar van hem af was. „Goed, daar houden we het dan bij," vervolgde hij. Over een uur kom ik terug. Wou je in die tussentijd nog iets hebben?" Nu sprak zij luider, met beve lende stem. Vinton lachte. „Neelaat me alsjeblieft alleen!" (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4