Nieuw Slaagt Harriman met opdracht? Petain overleden Admiraal Sherman overleden Brand in Amsterdam verwoest 2 loodsen Stemming tegen Britten neemt voortdurend toe Socialisten reageren fel DAGBLAD VOOR ALKMAAR v veilig. (Vondel) EN OMGEVING nHd Vooruitgang in Perzië? De Grondwet Canadees vliegtuig vermist boven zee Perzen gisteravond fiopgetogen Garantieprijs melk blijft gehandhaafd Generaal Ridgway over Keasona Zaterdag werd zijn rapport in Washinaton uifeenaezet Truman „geschokt' Engelse regering treedt op! Na moordaanslag op Koning Abdoellah Proclamatie van regent Emir Naif Nederlandse Auster neergestort in Kent Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per -editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Daqhlad HET FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 23 Juli 1951 46e Jaargang No. 12226 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 HET TUSSENRAPPORT van de Staatscommissie tot herziening van de Grondwet bevat negen hoofdpunten, welke in afwach ting van de nadere meer-alge- mene voorstellen tot Grondwets wijziging, spoedig aan de orde zuilen komen. De Regering zal zich over de nu gedane „tussen voorstellen" beraden en zonder twijfel zeer spoedig aan de Sta- ten-Generaal op deze negen hoofdpunten nadere voorstellen doen. Het eerste punt gaat over de behandeling van de ontwerpen tot Grondwetsherziening, men wil deze in tweede lezing doen geschieden door een speciale ka mer van Grondwetsherziening, dus niet door de Staten-Generaal. Ten dezen aanzien is ook bij de herziening van 1948 een poging gedaan, welke toen op te sterke tegenstand is afgestuit. Ook nu zijn er nog 6 leden van de com missie tegen. Men kan hier voor de wenselijkheid voelen, zonder de n oo d z a a k ervan in te zien. Het tweede punt wil de Grond wet aanpassen aan de situatie, ontstaan door de souvereiniteits- overdracht aan Indonesië. Een ingrijpend voorstel, waar van de faam al vooruitgegaan was, is het derde, het denkbeeld om het aantal Tweede Kamer leden, dat nu 100 bedraagt, te brengen op 150 en het aantal le ien van de Eerste Kamer op 75. Daar is al veel over gepraat. Het zal er wel van komen. Wordt het vierde punt verwe zenlijkt, dan zullen voortaan 23- jarigen ook verkiesbaar zijn tot lid van de Tweede Kamer of de Provinciale Staten. Tot nog toe gold dit alleen maar voor de ge meenteraad. Hoe staat het met het actief kiesrecht? De ge dachte om dit uit te breiden tot 21-jarigen (thans 23 jaar) lokt ons aan. Een vijfde punt wil de be voegdheid van de Staten-Gene raal, om tot oorlogsverklaring te besluiten, overdragen aan een nader aan te wijzen en te om schrijven orgaan, een punt, dat nog wel wat voeten in de aarde zal hebben, evenals het voorstel, om in geval onze wetten bepa lingen bevatten, welke niet in overeenstemming zijn met de internationale overeenkomsten, aan deze laatste voorrang te ver lenen. Eveneens een belangrijk punt, dat een kluif voor de in- temationaal-juridische deskun digen zal opleveren. Het houdt uiteraard verband met het zeven de punt, dat het gedeeltelijk prijsgeven van de souvereiniteit in de Grondwet wil vastleggen. Dit geeft gestalte aan de sinds de bevrijding sterklevende gedach ten van het federalisme. Het gaat hier om een punt van vérstrek kende betekenis, dat blijkbaar in de commissie algemeen wordt aanvaard. Het achtste punt zal nog wei wat strijd opleveren. Het betreft de gedachte om de mogelijkheid te openen om leden van de Sta ten-Generaal, de Provinciale Sta ten en de gemeenteraden van hun lidmaatschap vervallen te verklaren. In principe zou men kunnen zeggen, is dit al aanvaard door de bepaling in de desbe treffende wetten, om leden van Gedeputeerde Staten en wethou ders, die „het vertrouwen van de Staten (resp. van de gemeen teraad) die meer blijken te be zitten, van hun functie verval len te verklaren." Dit denkbeeld richt zich derhalve tegen de de structieve elementen in de verte genwoordigende lichamen, met name tegen de communisten. Er zijn bezwarenen tegen, zo is ook iri de Staatscommissie gebleken. Deze bezwaren erkennen wij ook. Zij moeten echter niet over schat worden. Veel zal afhangen van de wijze, waarop de desbe treffende bepalingen precies ge formuleerd zullen worden. Het negende punt is inderdaad last but not least! Het is het laatste, maar niet het geringste! De helft van de Staatscommissie is er tegen! Het gaat om het openen van de mogelijkheid, om gehoord de Raad van State, een verschijningsverbod voor een bepaalde uitgave vast te stellen. Dat lijkt, in een tijd als deze, theoretisch heel gewenst. Ieder een zoekt dan dadelijk in de be kende richting. Maar er zitten bedenkelijke kanten aan deze zaak. De persvrijheid is een groot goed. En een tere zaak. Zij moet gehandhaafd en verdedigd worden, maar niet als een poli tiek instrument. Ook hier moeten wij eerst nog zien, hoe de be woordingen van de wet zullen gaan luiden, en welke objectieve normen zullen worden aangelegd, vooraleer wij van onze kant ons fiat aan dit punt geven. Dit en de andere belangrijkste van de hoofdpunten zullen wij in een paar beschouwingen na der onder het oog zien, in de komende dagen. VANCOUVER, 21 Juli (A.P.). Een viermotorig vliegtuig van de Canadian Pacific Airlines, dat dienst doet op de „luchtbrug" naar Korea, wordt op de étappe over de Golf van Aljaska ver mist. De machine heeft drie functio narissen van de U.N.O., 28 Ameri kaanse militairen en een beman ning van zeven leden aan boord. Het is op weg van Van couver naar Anchorage in Aljas ka, een afstand van 1348 mijlen. De Amerikaanse kustwacht en de Canadese luchtmacht zijn met vliegtuigen op zoek gegaan. Op het station te Gouda is Zaterdagmorgen bij het combineren van treinen voor de Noor delijke provincies een diesel-electrische trein uit Den Haag op een gereedstaande trein, welke uit Rotterdam was gekomen, ingere den. Twee personen kwamen bij de botsing om het leven. Een twaalftal reizigers werden gewond. Foto geeft een overzicht van de ravage na de botsing. GEEN VERHOGING PRIJZEN AKKERBOUWPRODUCTEN De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft de georganiseerde landbouw in ons land in een motiverend schrijven medegedeeld 'dat de re gering de garantiemelkprijs voor de boer voor het jaar November 19501951 handhaaft op 177: ct. per kg melk van 3,5 pet. vet Onder de huidige omstandighe den ziet de regering evenmin aanleiding de voor de producent vastgestelde prijzen der akker bouwproducten tarwe, koolzaad, suiker(bieten) en voor haver en gerst, voor zover daarvoor een innameregeling geld. te wijzigen. DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN NEDERLAND EN JORDANIË Nlaar het ANP verneemt wor den te Parijs voorbereidingen ge troffen om te komen tot de uit wisseling van diplomatieke mis sies tussen Nederland en Jorda nië. Van gezaghebbende Perzische zijde te Teheran wordt vernomen dat Harriman de Perzische auto riteiten een aantal voorstellen heeft gedaan, teneinde een op lossing van het geschil met de „Anglo-Iranian" te bereiken. De Voorstellen werden gedaan op een speciale bijeenkomst van Harriman en zijn adviseur ener zijds en de Perzische oliecommis sie anderzijds. Harriman zou o.m. een compro misvoorstel hebben gedaan be treffende het vraagstuk der ont vangstbewijzen. De Perzen hebben Zaterdag avond de voorstellen aan Mossa- deq overgebracht. Gisteren heb ben zij weer besprekingen met Harriman gevoerd. Na afloop van het onderhoud, dat Zaterdag bijna twee uur duurde, verklaarden Harriman en de Perzen slechts, dat „men vor deringen gemaakt had". Bevredigend Van gezaghebbende Perzische zijde werd echter gezegd, dat de voorstellen van Harriman „in hoofdzaak bevredigend" waren PARIJS, 23 Juli (A.F.P.). Ex-maarschalk Philippe Petain is overleden. Henri Philippe Petain werd in 1856 te Cauchy la Tour, de Noord- Franse provincie, waarin ook Calais is gelegen, geboren. Hij bezocht de beroemde Franse cadettenschool St Cyr en daarna de „Ecole de guerre". Petain begon zijn militaire loopbaan als tweede luitenant bij het regiment Alpenjagers. In 1914 was hij brigadecommandant. De naam van Petain werd beroemd bij de verdediging van Verdun. Na de eerste wereldoorlog werd hij benoemd tot inspecteur-gene raal van het Franse leger tot 1922. In 1934 kwam zijn benoeming af tot minister van Oorlog en in 1938 werd hij lid van de opperste Franse oorlogsraad. Ambassadeur in Spanje. Nadat de Franse regering het regiem van Franco had erkend werd Petain aangewezen als de eerste Franse ambassadeur bij het nieuwe Spaanse bewind. In Mei 1940 werd hij uit Madrid terug geroepen, om onder Reynaud als" vice-premier op te treden. De tweede wereldoorlog Petain tekende op 22 Juni 1940 de Franse capitulatie. In 1941 ver wierp hij het voorstel der Engel sen om Syrië door geallieerde troepen te laten bezetten. Toen de geallieerden in 1942 hun lan ding in Noord-Afrika uitvoerden, liet Petain orders uitvaardigen om „hun onwaardige chefs niet langer te gehoorzamen". Laatst genoemden wilden zich aan de zijde der geallieerden scharen. Na de bevrijding van Frankrijk vluchtte hij naar Oostenrijk en vandaar uit naar Zwitserland. Bij het oversteken van de grens werd Petain gearresteerd. Het nroccs. Wegens hoogverraad werd hij ter dood veroordeeld in 1945, maar om zijn hoge leeftijd 89 jaar werd het vonnis veran derd in levenslange gevangenis straf. Generaal de Gaulle veran derde het vonnis; dezelfde de Gaulle, die wegens zijn verzet tegen de Duitsers door een ge rechtshof van Vichy ter dood was veroordeeld. Petain werd gevan gen gezet in de Pyreneeën en later overgebracht naar het eiland Yeu. In de Franse nationale verga dering werd in 1947 een motie ingediend, om Petain in vrijheid te stellen. Met 98 stemmen voor en 499 tegen werd de motie ver worpen. Op Yeu werd hij bewaakt door 80 militairen. Hij woonde in een met prikkeldraad omgeven fort. Zijn 74-jarige echtgenote woonde in een hotel in de buurt en be zocht hem iedere dag ongeveer 90 minuten, doch nimmer alleen. Zij spraken dan over vrienden en boeken of speelden een spelletje „piquet", een kaartspel. Eer od het spel. Zijn grote doel was een herzie ning van zijn proces; omdat hij voor alles in ere wilde worden hersteld. De laatste tijd nam zijn gezondheidstoestand sterk af. Men zeide, dat ook zijn geest was „ver duisterd". voor de Perzen en dat zij tenslot te zouden kunnen leiden tot een hervatting van de onderhande lingen met de Britten. Zowel de Amerikanen als de Perzen zeiden, dat de Engelsen nog niet op de hoogte waren ge bracht van de voorstellen. Men verwacht, dat wellicht na de be sprekingen van Zondag een ge meenschappelijk communiqué zal worden uitgegeven. Seddon krijgt vergunning terug. De Perzische politie heeft Zon dag aan Richard Seddon, de hoofdvertegenwoordiger van de „Anglo Iranian", zonder nadere uitleg diens verblijfsvergunning teruggegeven. De vergunning werd hem Vrijdag ontnomen. De officier van politie gaf te verstaan, dat hij op instructie van premier Mossadeq persoonlijk handelde. Harriman glimlachte De bijeenkomst van Zondag avond duurde meer dan twee uur en werd gehouden in de tuin van het zomerpaleis van de sjah. De Perzen waren opgetogen, toen zij de bijeenkomst verlieten en Harriman, die er gewoonlijk on verbiddelijk uitziet, weerde nu glimlachen-1 de vei° vragen van de verslaggevers af. TOKIO, 22 Juli (Reuter) Generaal Ridgway, de bevelheb ber der strijdkrachten der Ver. Naties in Korea, heeft in een in terview verklaard, dat er op de wapenstilstandsbesprekingen in Kaesong tot nu toe niets geschied is, dat aanleiding zou geven tot een „ongepast" optimisme om trent een vrede in Korea. Hij zeide een afwachtende houding in te nemen. Voorts verklaarde Ridgway, dat hij niet gissen wilde naar de reden, waarom de communisten om een onderbreking in de on derhandelingen hadden verzocht. Mogelijk moesten zij zich voor instructies met Moskou in ver binding stellen. NAPELS, 22 Juli (Reuter-A.P.) Admiraal Forrest Sherman, chef-operaties van de Amerikaanse marine en bevelhebber van de zesde vloot in de Middellandse Zee is vandaag te Napels op 54-jarige leeftijd overleden aan een hartaanval. De admiraal had de vorige dag nog een persconferentie gegeven en zag er toen vermoeid uit. Zondag kreeg hij een hartaanval, toen de dokter arriveerde gevoelde hij zich weer goed, maar kreeg daarna een inzinking en overleed binnen enkele minuten. IJet verlies van deze bekwame militair wordt alom in de V.S. als „zeer groot" gevoeld. Truman was diep geschokt toen hem het nieuws werd medegedeeld. Admiraal Sherman heeft zich vooral in de laatste weken be kendheid gegeven in Europa naar aanleiding van de besprekingen die hij voerde in Madrid met de Spaanse regering over militaire bases aldaar. Hij was Zondag in Napels aan gekomen uit Londen, om in Ita lië besprekingen te voeren over BRITS ATOOMGELEERDE NIET NAAR MOSKOU LONDEN, 22 Juli (A.P.) De Britse regering heeft order ge geven de paspoorten in te hou den van twee Engelsen, w.o. de atoomgeleerde prof. Burhop, lec tor in de wiskunde aan de Lon- dense universiteit. De andere persoon zou iemand zijn uit de diplomatieke dienst. Prof. Burhop zou met een ge zelschap van 20 personen een drieweekse reis maken naar Mos kou, als gasten van de vereni ging voor „Brits-Russische vriend schap". Toen zijn paspoort werd ingetrokken maakte hij bekend de reis niet te ondernemen. In officiële kringen werd me degedeeld, dat beide personen geen verbindingen hebben met de verdwenen diplomaten, die de vorige maand uit Engeland vluchtten. Een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken heeft zijn ontslag gekre gen. Over de motieven van dit alles hult men zich in stilzwijgen. het opperbevel over Zuid-Euro pa. Steun voor Perzië gevraagd. Zaterdag werd een rapport van de admiraal verdedigd voor de commissie van buitenlandse za ken van het Huis van Afgevaar digden waarin de admiraal aan drong op een uitbreiding van de militaire hulp van het Midden- Oosten en het Oostelijk gedeelte van de Middellandse Zee. Hij achtte dit gebied even belang rijk als het Noord-Atlantisch ge bied. Hij moedigde aan om Phr- zië krachtdadig te steunen, om een revolutie te voorkomen en pleitte voor een versterking van Griekenland en Turkije. De zesde Amerikaanse vloot zou als een „sterke strijdmacht" in dit gebied gehandhaafd blijven. Hij weigerde nadere uitlatingen té doen over zijn bezoek aan Span- Foto van admiraal Forrest Sherman, gemaakt toen hij Vrijdagmiddag j.l. per vlieg tuig in Londen aankwam. Volgens reizigers, die uit Am man in Damaskus arriveren, neemt de stemming tegen de Britten en de Palestijnse Arabie ren toe. Bij Ramtha had men bij voorbeeld de auto van een En gelsman uitgebrand aangetroffen. In de vluchtelingenkampen in de nabijheid zouden incidenten voor gevallen zijn. Naar gemeld wordt is alle ver keer tussen Jeruzalem en Am man verbroken. Er is een uitvoe rig onderzoek ingesteld. Emir Naif heeft het volk in 'n proclamatie opgeroepen de rege ringsorders te gehoorzamen, moed te houden en niet toe te staan, dat droefheid de overhand krijgt op uw standvastigheid en ge duld. Strijd om de troon? Reuters diplomatieke medewer ker schrijft dat als vaststaand kan worden aangenomen, dat Emir Naif, de tweede zoon van de vermoorde vorst, die tot re gent van Jordanië is uitgeroepen, een goed vriend van Groot-Brit- tannië is. Van Emir Tatal wordt gezegd dat hij veel meer geneigd is tot toenadering tot Egypte dan zijn vader was. Waarnemers te Londen volgen het verloop van de gebeurtenissen in Jordanië nauwkeurig, teneinde te zien of zich een strijd over de troons opvolging zal ontwikkelen. In Londen acht men het ook mogelijk dat de familie der Hoesseini's, traditionele vijanden van de Hasjemieten, zal pogen gedeelten van Arabisch-Palesti- na, dat door Abdoellah bij Jor danië werd ingelijfd, onder haar invloed te krijgen. je. De admiraal zou vandaag naar Washington zijn vertrokken. De besprekingen in Spanje waren afgelopen voor de dood van de admiraal, werd in Washington gezegd. Ze zullen op lager ni veau worden voortgezet. PILOOT UIT SNEEK GEDOOD LONDEN, 22 Juli (Reuter) Zondagavond is aan de Engelse zuidkust in Kent tussen Ashford en Faversham een Nederlands Auster-vliegtuig neergestort. Een inzittende, de 26-jarige ongehuw de H. Fritsma uit Sneek, kwam om het leven, de andere werd met brandwonden in het zieken huis van Canterbury opgeno men. Het vliegtuig, dat direct na het neerstorten in brand vloog, werd geheel verwoest. De gewonde was Zondagavond nog buiten bewustzijn, doch zijn brandwonden zijn niet ernstig. Het is de heer A. Bottema uit Appingedam. Ook hij is onge huwd en vertegenwoordiger van de D.A.F Een Nederlandse verpleegster, die in het hospitaal werkt, werd opgeroepen en gevraagd als tolk op te treden. Beide vliegers waren Woensdag op de „Yorkshire Air Club" aan gekomen en Zondag naar Oosten de vertrokken. Wegens mist trachtten zij op een vliegveld in Kent te landen. Bij de poging is hun machine neergestort. Nederlander in Frankrijk verongelukt PARIJS, 22 Juli (A.N.P.-Reu- ter) Zaterdag is boven Le Veinet, een westelijke voorstad van Parijs, een particulier vlieg tuig neergestort. De vijf inzit tenden, onder wie de 24-jarige Nederlander Hubert Caubo uit Heerlen, kwamen om het leven. Exportheffing eieren GEEN VERHOGING? Op een vergadering van de Ne derlandse Pluimveefederatie is medegedeeld, dat algemeen wordt aangenomen, dat de verhoogde exportheffing op eieren 1 Augus tus niet zal ingaan en waarschijn lijk in 't geheel niet tot stand zal komen. OP HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN KARDINAAL VAN ROEY BRUSSEL (ANP) De socia listische pers in België heeft scherp gereageerd op de publi catie van de herderlijke brief, die kardinaal Van Roey, primaat van België, Zondag a.s. in de ka tholieke kerken zal laten voor lezen en die gaat over de konings kwestie. Het socialistische partijblad, waarin de laatste weken tóch al scherpe aanvallen op de kardi naal zijn gedaan, is van mening dat de kardinaal de koningskwes tie wil doen herleven Het libe rale blad La Dernière Heure heeft geweigerd de brief af te drukken „daar zekere passages van dit document er op gericht zijn de polemiek over het verle den te heropenen, hetgeen tot schade van het algemeen belang van het land en van de ver zoeking zou kunnen strekken." Diefstal van f 7.000.tin De Rotterdamse rechtbank ver oordeelde de 40-jarige haven arbeider J.M uit Rotterdam tot een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij zou in de nacht van 15 op 16 April jl. uit een loods aan de Waalhaven 500 kg tin ter waarde van f 7000 hebben gestolen- De eis was een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Een grote brand heeft Zondagavond te Amsterdam twee grote opslagloodsen van de Wester Suikerraffinaderij in de as gelegd. Drie loodsen staan vrij doch aaneengesloten tussen het hoofd gebouw van de W. S. R. en het emplacement van de Asphalt- fabriek N.V. Neuchatel aan de Nova Zemblastraat. De loodsen zijn circa 40 m. lang en 10 m. diep. kaar stortten de daken van deze loodsen ineen. Om ongeveer kwart voor zeven kon de com mandant mededelen, dat de blus sing nog slechts een kwestie van tijd was. Oorzaak broeiing. Over de oorzaak, waarnaar het brandpiket een onderzoek in stelt, kon nog niets worden me degedeeld. Een waker, die werd gehoord, vertelde, dat hij een ex plosie had gehoord. De mogelijk heid wordt niet uitgesloten ge acht, dat de oorzaak in broei ing moet worden gezocht. De ex plosie zou dan haar verklaring daarin kunnen vinden, dat zich de tussen de zakkenmassa's be vindende verhitte lucht tenslot te plotseling een uitweg heeft gevonden, Een chauffeur op de Hout mankade bespeurde ca. half zes een rookkolom, alarmeerde de brandweer en de politie. De brandweer was spoedig met groot materiaal ter plaatse, had de loodsen in weinige minuten omsingeld en bond de strijd met 15 spuiten tegen de felle vuur massa's aan. Te ca. half zeven kwam de Jan van der Heyden aan de achterzijde, in de Lemai- regracht, waardevolle hulp bie den. Met de grote massa's water, die het kanon van deze drijven de motorspuit op de achterste loods wierp, kon deze worden gered. In de beide andere lood sen, die bijna tot de nok waren gevuld met jutezakken, had het vuur reeds zulk een omvang ge nomen, dat aan redding hiervan niet te denken viel. Kort na el-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1