Zeer ernstige grondverschuiving op St. Pietersberg na onweersbui Formule gevonden heropening van overleg in oliekwesfie? Militaire uitgaven zullen nog eens zo hoog worden Goede greep van politie in Wieringerwerf )sberichten 1/ROUW! JELTREFFERS DAGBLAD VOOR ALKMAAR S5"GodisV=5 EN OMGEVING nHd] Tragische ramp bij Maastricht Katholieke standpunten Twee slachtoffers onder klei bedolvenwaarvan één gered 1500 tot 2000 m3 grond kwam omlaag Eén millioen schade Kardinaal Sapieha overleden Rubberonderneming overvallen Koninklijk gezin in Londen 2 jongens gedood bij Oldenzaal Staat van beleg in Guatemala Su Harriman stelt het contact met een Engelse minister voor Noodtoestand in Teheran opgeheven TRUMAN RAPPORTEERT Wapenstilstand in Korea mag herbewapening niet drukken Koning Abdoellah ten grave gedragen Hoofdkwartier Nato geopend Koperen buizen van peilinstallatie met domme kracht uit grond getrokken „Oude bekenden' uit Alkmaar rek 28-8 v. Sura- (22-8) en Colcrm- r Amsterdam al- uacht; Grote Beer naar Amsterdam wacht; Johan van t Survey en ver- If November; Nw. van New York n. iaor 28 verwacht; an Rotterdam te 'wacht; Oranje 20 naar Amsterdam, erwacht; Rijndam lam te New York ak 12 van Djakar- rdam alwaar 7-8 idam 20 van Rot- few York, alwaar Volendam 21 van Quebec verwacht; van New York n. mar 23 v.m. ver- Ruys 24 van Rot- jakarta alwaar 14- uiderkruis 25 van ir Halifax alwaar Alphen B. Aires- Antwerpen verw.; ra-A'dam 21 van Vlarseille; Congo- Lagos verwacht; Vitas-A'dam p. 20 ■a 20 vna Laguaira Cabllo; Leopolds- ■R'dam p. 20 Gi- ■erk 21 avn Ant- Dakar; Noordwijk Rotterdam; Oran- m-Beira 20 v. Port ast-Londen; Oran- rbados te Trinidad tren geen Uw thee? eens. Doe r en U zult ak van de melk voller UIKER EN LUIK ZEKER )OTTE tot 4 regels) uitend voor kleine iedingen en perso- dat zich aanbiedt. KOOP AANGEBODEN herenrijw., in pr. irijs f 65.-. Poppel- slaan 19, Alkmaar, uur. DKW motorrijw. cc, i. g. st., billijke Drieboomlaan 175, •n. Tel. 4404. jonge D. Herders stamboom. T. Stam, I, Ursem. MSLAB., dubb. z. eigen selectie, prijs k. Selectiebedr. P. Meeweg 23, Hem. K 2284—309. m, horen wij de op dat kereltje kwam zijn wa- en nadrukkelijk looi zo", grijnsde Ezechiel eens de weer op de oude juist op dat mo- e zichtbaar werd, kte hij zijn zware juichend riep hij: zijn hart als de of hakken in de kreeg toen weer 5 een geweldige massa kistjes en i zijn wagen ver in trappend bleef Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.-—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. «i contract belangrijke korting. Directeur: C. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie*: Noorderbank, Nederl. Credictbank Noordhollands Daqblad HET EEIT VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 24 Juli 1951 46e Jaargang No. 12227 Kantoren: HOORN, Draafslngel 59. lel. 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 453 K 2240 OVER DE INHOUD van de Grondwet, althans over haar voornaamste bepalingen, en ook over inhoud en strekking van de z.g. grondrechten, kan door katholieken tot op zekere hoogte verschillend worden gedacht. Tot op zekere hoogte. Altijd geldt, en als regel geldt dat zeker niet alleen voor katholieken, dat in het bijzonder die grond rechten, gefundeerd moeten zijn volgens de diepste beginselen over de verhouding individu gemeenschap, en die beginselen zijn verankerd in het natuurrecht en de goddelijke openbaring. Dit is de fundering der grondrech ten volgens de beginselen der katholieke staatsopvatting, welke ook voor anderen dan katholie ken, volkomen aanvaardbaar zijn In de Staatscommissie voor de Grondwetsherziening, welke op 28 April 1950 door de minister president is geïnstalleerd, hebben zes prominente katholieken zit ting, n.l. oud-minister en staats raad mr. van Schaik, minister van Maarseveen, oud-minister prof. dr. Beel, prof. mr. C. P. M. Romme, oud-staatssecretaris mr. v. d. Grinten en het lid der Eer ste Kamer en oud-minister mr. dr. P. J. Witteman. Ten aanzien van enkele punten wijken de meningen van deze katholieke leden van de Staats commissie, van de meerderheid der katholieke leden en ook van de meerderheid der Staatscom missie, af. Wij constateren dit, als een feit zonder meer, zonder er op dit moment commentaar op te geven. Het is overigens het bewijs voor onze vooropgezette stelling, dat, binnen het aange geven principiële kader, vrijheid van mening over sommige pun ten bestaanbaar is. Een recente uiteenzetting van ..katholieke standpunten" kan men vinden in het Katholiek Staatkundig Maandschrift van FebruariMaart 1951, een dub belnummer met belangrijke prin cipiële en practische beschouwin gen, dat in deze dagen, nu het tussenrapport van de Staatscom missie bekend geworden is, zijn bijzonder nut zal doen. Het kan echter van belang zijn, voor de bron van katholieke standpunten nog verder terug te gaan en wel tot het Algemeen Staatkundig Program van de Ka tholieke Partij, (Beginselen en Richtlijnen), zoals dat in Februari 1936 door de Partijraad van de toenmalige R.K. Staatspartij is vastgesteld en nu nog geldt. Wel is dit program aan een herzie ning onderworpen, welke herzie ning volgens een enige tijd ge leden gedane mededeling gereed zou zijn. Aan de beginselen zal natuurlijk principieel niets ver anderd zijn, alleen moet een aan passing van de ook in dat pro gram opgenomen „algemene richtlijnen", althans op enige on: derdelen, nodig zijn geweest. Wij hopen er vandaag of morgen eens wat anders over te horen. Mede in verband met de hangende Grondwetsherziening, kan het na tuurlijk van belang zijn, ten aan zien van de actuele dingen meer precies te weten, waar wij aan toe zijn! In de eerste van de richtlijnen wordt aangaande de staatsvorm, na een verwijzing naar de bete kenis van de handhaving van ons erfelijk nationaal koningschap, gezegd, dat dit moet zijn „ge bonden aan een Grondwet, waar in de rechtmatige vrijheden des volks worden beschermd".. Deze bescherming, zo lezen wij ver der, houdt in, dat geestelijke stromingen niet worden onder drukt, tenzij deze gericht zijr. te gen de natuurlijke grondslagen der samenleving of het bestaan van de Staat als zodanig bedrei gen. Op deze grondslagen, zo staat er verder, worde het volk in al zijn geledingen samenge bonden en de ware volkseenheid bevorderd en verzekerd. De richtlijn van het Beginsel program verwerpt verder „iedere vorm van dictatuur en wenst de staatkundige medezeggenschap van het volk te verzekeren door middel van een in vrijheid ge kozen volksvertegenwoordiging Het instituut der ministeriele verantwoordelijkheid moet daar toe als noodzakelijk middel on verzwakt worden gehandhaafd en „de volksvertegenwoordiging moet op een voor haar arbeid doelmatige wijze worden samen gesteld", waaraan nog enige pun ten worden toegevoegd. Van later datum is hetgeen m het Urgentieprogram der K.V.P. in 1946, gehandhaafd in 1948, op het stuk van Grondwetswensen wordt gezegd. Wij lezen in het allereerste punt, dat de Overheid, binnen de grenzen van haar taak, de eerbied voor God en godsdienst moet bevorderen en de waarde van de menselijke persoonlijkheid, het gezin, het gezag en het vaderland moet ver dedigen en beschermen. Stellig gedachten, die als leidend begin sel bij een Grondwetsherziening aan de orde komen! Voorts moet de vrijheid van godsdienst in alle gebiedsdelen van het Rijk gewaarborgd worden ende bestaande beperking van de openbare godsdienstoefe ning moet uit de Grondwet wor den verwijderd! De voorrang van het burgerlijk huwelijk moet vervallen! Bijzonder actueel in verband met de ingediende voorstellen er is op dit ogenblik slechts een z.g. partiële herziening aan de orde, er zal later, juist op be langrijke punten, nog meer te wachten staan! is het in het Urgentieprogram opgenomen ver langen, tot bevordering van de practische naleving van zedelijke Na het hevige onweer gisterenavond, ontstond er plotseling tussen half negen en negen uur een enorme grondverschuiving langs de westelijke helling van de Sint Pietersberg aan de Mergelweg. De 23-jarige F. van den Booren werd vermoedelijk geheel onder de modderlawine bedolven. Zijn schoonvader, de 43-jarige P. Godding, werd tot aan zijn borst in de zware klei vastge- kneld. G. kon spoedig worden bevrijd en werd daarna in zorg wekkende toestand naar het St. Annadal ziekenhuis overgebracht. Door een reddingsploeg, bestaan de uit politiemannen, brand weerlieden en arbeiders van de Nekami werd onder zeer moei lijke omstandigheden gegraven naar het tweede slachtoffer. Schuurtje werd vernield Burgemeester en wethouders, de commissaris van politie, het hoofd van de brandweer en de gemeentelijke geneesk. dienst waren spoedig ter plaatse. De twee mannen waren na het on weer in een schuurtje achter het huis bezig met het voeren van duiven en konijnen. Tengevolge van de zware stortregens van Zondag en Maandagavond werd de zware klei losgespoeld en stortte met donderend geraas, gevolgd door een hevige slag, naar beneden. Het schuurtje werd totaal vernield. De ver- DE LOODSBRAND IN AMSTERDAM De schade, die de brand Zon dagavond in Amsterdam aan twee loodsen van de Wester Sui kerraffinaderij heeft aangericht, bedraagt ongeveer fl.000.000. De maatschappij is tegen brand verzekerd. De twee en een halfjariqe Prins Charles, zoon van Prin ses Elizabeth van Enqéland en de Hertoq van Edinburqh, haalde zijn vader af, die arri veerde op het vlieqveld te Londen. De hertoq kwam te- ruq uit Malta, waar hij het commando van het fregat „Maqpie" heeft overqedraqen. normen voor een goed geordend gemeenschapsleven en de eis, dat „tegenover de individualistische opvatting van de grondwettelijke vrijheden de nadruk gelegd moet worden op de verantwoordelijk heid tegenover de gemeenschap van allen, die van deze grond wettelijke vrijheden gebruik wensen te maken. Verder is in dit program o.a. sprake van de „onverwijlde voor bereiding" van een Grondwets herziening, waarbij .„de wezen lijke kenmerken van het Konink rijk worden vastgelegd". En dan o.m. dit: De kiesgerechtigde leef tijd worde gebracht op 21 jaar! En verder o.a. nog „wettelijke regeling van de politieke par tijen" enz Wij herhalen, dat velé van deze belangrijke en vérstrekkende za ken thans nog niet aan de orde zijn. Het begrip „onverwijld" heeft sinds 1946 nu eenmaal ook op andere punten van het open bare leveri een andere beteke nis gekregen... Voorlopig echter is de herin nering aan bovengenoemde prin cipes en richtlijnen voldoende, om ons behulpzaam te zijn bij de komende bespreking van de voor naamste punten van de aanhan gige herziening. schuiving heeft een omvang van 1500 tot 2000 kubieke meter. Slachtoffer overleden Volgens de laatste berichten werd het andere slachtoffer B. hedenochtend om half een uit de zware kleimassa gegraven. De man was overleden. Hij was ge huwd en vader van 1 kind. AARTSBISSCHOP VAN KRAKAU WARSCHAU, 23 Juli (AP). In Warschau is op 84-jarige leef tijd overleden Kardinaal Sapie ha, aartsbisschop van Krakau. Kardinaal Sapieha was de laatste kardinaal, die achter het ijzeren gordijn nog in vrijheid was. Op 12 Mei werd door het Vaticaan reeds bekend gemaakt, dat mgr. Sapieha ziek was. VLIEGTUIG NEERGESTORT IN DE NOORDZEE? 's-GRAVENHAGE, 23 Juli (A.N.P.) Volgens een hier op gevangen radiobericht van Ra- dio-Ostende is een vliegtuig Maandagmorgen in zee neerge stort. De positie is onbekend. Het zou geen toestel van de K.L.M. zijn. Leider socialisten in Egypte gearresteerd CAIRO, 23 Juli (A.F.P.) De leider van de socialistische partij van Egypte, Ahmed Hoessein, is op last van het openbaar mi nisterie gearresteerd. PAS-HERBOUWDE FABRIEK GEHEEL VERWOEST DJAKARTA (Aneta). Dezer dagen heeft een grote gewapende bende een aanval gedaan op de rubberonderneming „Tjigompong" eigendom van de firma „Marba". Van het personeel der onderne ming dat geheel uit Indonesiërs bestaat, werden minstens drie personen gedood, onder wie de zoon van de administrateur. De voorraden werden geroofd en de fabriek in brand gestoken. Met de rehabilitatie van de onderne ming die in het gebied van Su- kabumi ligt was men pas een maand geleden geheel gereed ge komen zij werd vorig jaar door de firma „Marba" gekocht. H.M. ZAG EIGEN BEELTENIS OP TELEVISIE-SCHERM Het bezoek van H.M. de Konin gin aan het Festival of Britain heeft ongeveer 2'/t uur geduurd. H.M. werd een speciaal ingebon den exemplaar van de gids voor het Festival aangeboden. H.M. was gekleed in een beige, gebloemde zijden japon, met een goudkleurige strohoed en bruine schoenen. De Koningin bracht 'n half uur door in de telekinema, waar zij stereoscopische films aanschouwde. Ook zag zij haar eigen beeltenis op het televisie scherm in de foyer. Het Koninklijk Gezin heeft la ter op de dag de ^international horse show" (wedstrijden voor ruiters) bijgewoond. KNAPEN WERDEN DOOR AUTO OVERREDEN Gistermiddag wilden twee jon gens op één rijwiel gezeten, even buiten de gemeente Oldenzaal van het rijwielpad de straatweg Oldenzaal-Hengelo oversteken. Op hetzelfde ogenblik naderde met zeer grote snelheid een luxe auto uit de richting Hengelo, waarin twee Zweedse studenten uit Stockholm zaten. Een botsing was onvermijdelijk. Met een he vige slag werden de jongens door de auto gegrepen en een eind verder tegen de grond geworpen. Zij waren onmiddellijk dood. Het waren de 12-jarige W. van Ho gen en de U-jarige G. Oude Eg- berink, beiden Uit Oldenzaal. DODEN BIJ KATHOLIEKE DEMONSTRATIE GUATEMALA (KNP) 23 Juli 1951. Bij demonstraties van katholieke vrouwen voor het na tionale weeshuis in Guatemala heeft de politie in vuurgevechten drie personen gedood en een aan tal gewond. De staat van beleg is voor dertig dagen afgekondigd. Een gevolg van het feit, dat de katholieke anti-communistische organisatie van studenten door de straten trok en afzetting van communisten in de regering en verwijdering van communistische ambténaren uit het overheidsap paraat eiste. Aanleiding tot deze demonstratie was het ontslag van drie Zusters van Liefde uit het weeshuis, welke geschiedde op last van de communistisch ge oriënteerde directeur Gabriël Alvarado. w a. Perzische mannen en vrouwen demonstreer den opnieuw in de straten van Teheran. Zij vormden een lange optocht en voerden spandoeken mee. Reuter (A.P.) Een lid van de Perzische regering verklaarde gisteren, dat een formule was gevonden voor heropening van de onderhandelingen met de Engelsen. Harriman nodigde de Per zische regering uit, om een Brits minister te verzoeken naar Tehe ran te komen, om over de beslechting van het oliegeschil te spreken. Hedenochtend vroeg deelde Reuter nog mede, dat Harriman had verklaard aan de Britse am bassadeur Francis Shepherd, dat de tijd was gekomen om directe besprekingen te openen tussen de Perzen en de Britten. De missie van Harriman schijnt in derdaad de mogelijkheid van sla gen in te houden, aldus de laat ste berichten. Premier Mossadeq heeft een direct beroep gedaan op de V. S. en de Amerikaanse oliemaatschappijen om in het ge schil te hulp te komen. Gaitskeil voorgedragen. De Britse minister, die Harri man voorstelde als onderhande laar was de minister van financiën Hugh Gaitskeil. Met zekerheid kon nog niet worden gezegd, dat de Perzen zich met een derge lijke onderhandeling accoord verklaarden. WASHINGTON (AFP). In een Maandag aan hei congres toegezon den halfjaarlijks economisch rapport verklaart president Truman o.m., dat de grootste bedreiging van de wereldvrede van de Sovjetunie te duchten was. Een eventuele wapenstilstand in Korea zou in geen geval de herbewapeningsinspanning van de V.S. en van West-Europa mogen verminderen. Deze inspanning zou integendeel nog moeten worden vergroot. Truman wijst er op, dat de ver dediging van de V.S. en die van West-Europa, met inbegrip van Turkije, nauw verbonden zijn. Wanneer de menselijke en mate riële hulpbronnen van deze lan den onder de heerschappij van de vijand zouden komen, zou dit 'n militaire catastrophe voor de V-S. betekenen. Wat de economische toestand betreft, dat de Amerikaanse eco nomie op het ogenblik krachtiger is dan bij het begin van de uit voering van het bewapenings program. De inflatie-druk was minder i geworden. De president verzocht het congres de door de regering ingediende wetsvoor stellen betreffende de defensie der VS-, de militaire en econo mische steun aan het buitenland alsmede de beheersingsmaatrege len tegen de inflatie af te han delen. Meeir dan kanonnen. Truman merkte verder op, dat de veiligheid van de wereld niet slechts een zaak is van kanonnen. Zij vereiste ook economische, politieke en morele kracht. Hij richtte de aandacht van het con gres op andere punten in de we reld als Perzië, Joego-Slavië, die tot 'n wereldoorlog zouden kun nen leiden. Truman is van mening, dat met het oog op de ervaringen in Ko rea, in de grootst mogelijke uit breiding van de strijdkrachten in de V.S., waarvan het aantal op het ogenblik 3 V-, millioen man is vastgesteld, voorzien moet wor den- De thans op 35 milliard dol lar per ja^x vastgestelde mili taire uitgaven zouden tegen het einde van het jaar tot 50 milliard en tegen het midden van het volgend jaar tot 65 milliard ver hoogd worden. In weerwil van de sinds 1947 opgetreden merkbare economi sche verbetering in de Westerse landen constateert de president, dat de levensstandaard in deze landen lager is dan in de V-S. en hoewel hun militaire inspanning begrensd is, zij hun militaire pro ductie in de loop van een jaar verdubbelen. Truman herinnerde eraan, dat bij het congres verzocht heeft om een crediet van 8<C milliard dollar voor hulp aan het buiten land. waarvan 6.3 milliard voor militaire doeleinden. Met betrekking tot de Ame rikaanse productie verklaart Tru man, dat deze in de periode '50/ '51 van 300 milliard tot 330 mil liard dollar is gestegen en zon der bezwaar in een jaar nog 5 procent verder opgevoerd kan worden. Voor de zware industrie is voorzien in een verhoging van de taalproductie van 107 tot 120 millioen ton en een verdubbe ling van de aluminiumproductie, als ook een verhoging van 4 pet. voor de voortbrenging van ener gie. Truman besluit zijn rapport met een dringeed beroep op het congres, de militaire uitgaven in het tomende iaar te verhogen en directe en indirecte maatregelen tegen de inflatie te nemen om de stabilisatie van de economie en daarmee de veiligheid van 't land te verzekeren. Engeland daarentegen zou en kele garanties ingewilligd zien, voor tot besprekingen kon wor den overgegaan. Als een van de garanties werd genoemd, dat de uitnodiging van de Perzische re gering in dit verband diende uit te gaan. Het Britse kabinet is bijeen geweest: een verklaring die gis teravond zou worden afgelegd over een eventueel terugtrekken van de olie-experts werd uitge steld n.a.v. de laatste berichten uit Teheran. Rust in Teheran. Radio-Teheran heeft medege deeld, dat de noodtoestand in de Birma verwerpt ontwerp- vredesverdrag Japan RANGOON, 23 Juli (Reuter) Te Rangoon is Maandag bekend gemaakt, dat Birma het Ameri kaanse ontwerp voor een vredes verdrag met Japan heeft ver worpen. De Birmese regering schreef de Amerikaanse rege ring onder meer: „Wij kunnen geen enkel ontwerp-verdrag goedkeuren, waarin niet wordt voorzien in het doen van herstel betalingen aan Birma". BELGISCHE VRACHTBOOT GEZONKEN TOKIO, 23 Juli (Reuter) Het 6.660 ton metende Belgische vrachtschip „Rubens" is Maandag, nadat er brand aan boord was uitgebroken, bij de Japanse kust gezonken. De bemanning werd gered. stad, die acht dagen geleden na de relletjes werd afgekondigd, gisteren is opgeheven. De gou verneur van de stad bracht de bevolking dank voor „haar voor beeldig gedrag", aldus in een proclamatie tot de burgers van de Perzische hoofdstad. ENORME BELANGSTELLING AMMAN, 23 Juli (Reuter). Het stoffelijk overschot van ko ning Abdoellah, die Vrijdag j.l. in Jeruzalem werd vermoord, is Maandag ten grave gedragen, on der enorme belangstelling. Officieren van het Arabisch Legioen droegen de kist uit het Ealeis, waar het lijk lag opge- aard en plaatsten deze op een affuit. Een saluut van 21 scho ten weerklonk, toen de kist op de koninklijke begraafplaats in het graf wérd gelaten. Arabische vorsten, premiers, ministers en ambassadeurs woon den de plechtigheid bij. MARLY LE ROI, 23 Juli (AP;. Generaal Eisenhower heeft he den officieel het hoofdkwartier van het Atlantisch Pact geopend, dat hij het eerste geallieerde hoofdkwartier in de geschiedenis noemde dat is „ingericht in vre destijd om de vrede te handha ven en niet om oorlog te voeren". De openingsplechtigheid, die te vijf minuten voor half een plaats vond, werd bijgewoond door de Franse president, Vin cent Auriol. „Wij bidden", zeide generaal Eisenhower, „dat w: met grote moed en met de steun van onze volken en de genade van God niet zullen falen in onze pogin gen om de vrees voor gevangenis sen en slavenkampen weg te ne men". Deze dagen hield een patrouille van de rijkspolitie op de Noor derdijkweg te Wieringerwerf een 2-tal verdachte personen aan, die bij een luxe auto stonden. Enkele meters verder stond nog een per sonenwagen. Enige mannen, die daarbij behoorden namen de vlucht. De politie vertrouwde de zaak niet en kwam tot de ontdekking, dat in de tweede auto een grote hoeveelheid koperen buizen zich bevond. De mannen, die bij de eerste auto behoorden, werden aangehouden. Het bleken woon wagenbewoners van de Zuider- kwelweg. Na enkele uren kwa men daar drie personen aan. Schoten in de lucht bracht hen tot staan. Ze werden in arrest gesteld. Het koper bleek afkomstig van een peilinstallatie van het heem raadschap de Wieringermeer. De buizen reikten tot 40 m. in de-, grond en waren met behulp van een dommekracht eruit getrok*- ken. De waarde bleek rond f2400. Meer op hun kerfstok De rijkspolitie bleek een goe de vangst te hebben gedaan. De 5 uit Alkmaar afkoms*ine per sonen bleken bij de justitie be kende misdadigers te zijn, die vermoedelijk vc' -*»r op hun' kerfstok hebben. Reeds eerder werd in Alkmaar een partij ko perdraad bij een opkoper in be slag genomen, ter waarde van f 400.—.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1