Als maar lopen en schik hebben dat zijn de Vierdaagse-zuilen Vermeulen (N.V.V.) wipte zijn collega Serrarens Armand Baeyens bevocht de vierde Belgische zege Vlucht in de nacht" Vandaag viert mgr. Geerdinck zijn zilveren priesterfeest Alter egovan Z.E. de Kardinaal Clementie voor Belgen RADIO Auto over de kop bij Meppel Naar wij vernemen: Het incident in Genève Motief was niet de ware reden BLAREN (Ze bennen vroeg dit jaar!) Ut stikt van de milletairen In de Alpen gearriveerd BEURSOVERZICHT Scheepsberichten Kathol. Arbeider ff door E. J. Rath WOENSDAG 25 JULI 1951 PAGINA 3 Mgr. dr. J. A. Geerdinck, die sinds 4 jaren naast Mgr. Huur- deman vicaris-generaal van het aartsbisdom is, viert vandaag zijn zilveren priesterfeest. Mgr. Geerdinck werd in 1902 in Groenlo geboren en studeerde aan de seminaria van Culemborg en Rijssenburg. Hij promoveerde te Rome in 1929 tot doctor in het kerkelijk en burgerlijk recht. Mgr. Geerdinck werd na zijn promotie benoemd tot kapelaan te Jutphaas en was van 1931 tot 1947 secretaris van het Aartsbis dom. Daarna werd hij benoemd tot vicaris-generaal eri als zoda nig de „alter ego" van de kar dinaal. Tegelijkertijd werd hij rector van het R.K. Wezen- en Oude Liedengesticht in Utrecht. Het is in dit gesticht, dat Mgr. Geerdinck vandaag zijn jubileum viert, waarbij Z.E. Kardinaal de Jong aanwezig zal zijn en ook Mgr. Alfrink van zijn belangstel ling blijk wenst te geven. Prof. drs. H. J. M. Fortmann viert vandaag eveneens zijn 25- jarig priesterjubileum. Een pries- BRUSSEL, 24 Juli (Ass.-Press) Bijna 800 Belgen die de wet over treden hebben, zullen profiteren van de clementie-maatregelen die vandaag afgekondigd zijn door de nieuwe koning Boudewijn. Zij die voor het eerst gestraft werden en minder dan 180 dagen kregen, wordt deze straf kwijt gescholden. Zij die voor het eerst gestraft en meer kregen dan 180 dagen, kunnen een verkorting van zes maanden op hun straf krijgen. Oud-soldaten, ex-politie- ke gevangenen en leden van de verzetsbeweging kunnen negen maanden aftrek krijgen. Alle militaire straffen worden geannuleerd. Belastingbetalers profiteren niet van deze nieuwe maatregel. PRINS BERNHARD OP FESTIVAL OF BRITAIN LONDEN. 24 Juli (A.F.P.). Prins Bernhard heeft vanochtend met Prinses Beatrix en Prinses Irene een bezoek gebracht aan de „Pleasure Garden" en de „Fun fair" in Battersea Park. Zij waren vergezeld van een hofdame en twee attaché's. De Prinsessen be zochten vele attracties. Onder meer reden zij in de spooktrein van Emmett. H.M. de Koningin is intussen weer in Nederland gearriveerd. PROGRAMMA DONDERDAG 26 JULI 1951 HILVERSUM 1, 492 m. 7.00 u. AVRO, 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gra mofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gramofoonmuz.; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.1o Gramofoonmuziekj 9.3Ó Wa terstanden; 9.35 Gramofoonmuz.; 10.30 „De antwoordman"; 10.45 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Orgel, tenor en viool; 11.45 Voordracht; 12.00 u Dames accordeonorkest; 12.30 u. Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 „In 't spionnetje"; 12.38 u. Weense muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramo- foonm.; 13.20 Lichte muziek; 13.55 „De Jonkerboer", Fries zangspel; 15.00 „Jody en 't her- tejong" hoorspel; 16.20 Omroep orkest; 17.20 Voor de jeugd; 17.50 RegeringsuitzendingJ eugduit- zending; 18.00 Nieuws; 18.15 uur Practisohe wenken voor de hen gelaars; 18.20 Sportproblemen; 18.30 Zang en piano; 18.50 Thea terorkest en solist; 19.15 Nieuws van de Kon. Marine; 19.25 Thea terorkest en solist; 19.45 „De evo lutie van. het spel naar de sport in de huidige gemeenschap" cau serie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actua liteiten; 20.15 Radio Philharmo- nisch Orkest; 21.10 „De vader van de bruid", hoorspel; 22.25 u. Gramofoonmuziek; Intermezzo: Gesproken brief uit Londen; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactuali- teiten; 23.3024.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM 2. 298 m. 7.00 u. KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 uur Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramo foonmuz.; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 uur Nieuws en weerberichten; 8.15 u. Gramofoonm.; 9.00 Voor de huis vrouw; 9.40 Gramofoonm. NCRV: 10.00 Gramofoonmuz.; 10.15 Morgendienst; 10,45 Gra mofoonm. KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonm.; 12.00 Ange lus: 12.03 Gramofoonm.; (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmedede lingen): 12.50 Ronde van Frank rijk; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Gramofoonmuz.; 13.40 Zang en piano. NCRV: 14.00 Promenade Ork. en soliste; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoonm.; 16.00 Bijbel lezing: 16.45 Gramofoonm.; 17.00 Actualiteiten voor de j^ugd; 17.30 Dubbelkwartet; 18.00 u. Gramo foonmuziek; 18.30 „10 Jaren ge- den", causerie; 18.45 Gramofoon muziek; 19.00 Nieuws en weer berichten; 19.15 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord": 19.30 „In dienst van het vaderland"; 19.40 Radiokrant 20.00 Nieuws: 20.05 Gramofoon muziek; 20.45 „Stamboom en kwartierstaat", causerie: 21.00 u. Sopraan en piano; 21.30 Mari nierskapel: 22.15 u. Buitenlands overzicht; 22.35 Gramofoonmuz.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 u. Nieuws; 23.15 Strijkorkest en solisten; 23.4524.00 Gramofoon muziek. ter met grote gaven van hoofd en hart, die ver buiten het aartsbis dom een grote bekendheid ge niet, in het bijzonder ook in de niet-katholieke kringen wegens het bekleden van de bijzondere leerstoel aan de rijksuniversiteit van Utrecht. De derde „grote figuur" uit het Aartsbisdom onder de jubilaris sen van vandaag is rector dr. Hoegen uit Amersfoort. HAAGS MEISJE GEDOOD, VERPLEEGSTER ZWAAR GEWOND MEPPEL Op de rijksweg bij Meppel ging gisterochtend een kleine auto, waarin twee dames gezeten waren, plotseling op tot nu toe onverklaarbare wijze slingeren, toen zij een andere wagen ingehaald had. De auto sloeg over de kop, waardoor de twee inzittenden door de ge opende kap naar buiten geslin gerd werden. De 24-jarige mej. P. M. de Jong uit den Haag werd op slag gedood, een verpleegster uit Ermelo, mej. Velema, werd ernstig gewond naar het Diaco- nessenhuis te Meppel vervoerd. Adenauer voor samenwerking mei- Benelux BONN, 24 Juli. D.P.A. Dr. Konrad Adenauer, kanselier van de West-Duitse Bondsrepubliek, heeft zich in een interview met een correspondent van een der Nederlandse Omroepverenigingen uitgesproken voor een nauwe sa- werking tussen West-Duitsland en de Benelux-landen. Sherman Vrijdag begraven WASHINGTON, 24 Juli (A.P.) Admiraal Forrest Sherman zal Vrijdag te 14.00 uur met militai re eer worden begraven op de nationale begraafplaats Arling ton. De Amerikaanse marine heeft meegedeeld, dat het stoffelijk overschot van de admiraal van Woensdagmiddag tot het uur van de begrafenis zal opgebaard zijn in de kathedraal te Washington. is te Scheveningen het stoffelijk overschot van een student D. v. L. uit Overschie aangespoeld, die bij het zwemmen in zee is ver dronken.... werd in de Houthaven van Am sterdam het lijkje opgehaald van een 9-jarig knaapje, dat Zondag middag met zijn vriendjes was gaan zwemmen.... is gisteren in Amsterdam het jaarlijks buitenlandse congres van de Franse drukpersbeweging geopend.... is men thans bezig op het mi nisterie van oorlog in Den Haag de mogelijkheden te onderzoeken, dat Indonesische officieren in Nederland een cursus kunnen volgen voor gevorderden. Het een en ander houdt verband met een mededeling van de minister van defensie in Indonesië om Indonesische officieren in Neder land te scholen.... is onder de gemeente Putten bij graafwerkzaamheden een kies van een mammoeth gevonden. Dit is voor de tweede maal in een half jaar.... Uit de reconstructie van feiten, welke op het congres van het In ternationaal Arbeidsbureau te Genève hebben plaats gevonden, blijkt dat de katholieke afge vaardigde Serrarens inderdaad tengevolge van een vooropgezet plan door de heer Vermeulen van het N.V.V. gewipt werd uit de Raad van Beheer. De Britse af gevaardigde Roberts heeft, aldus het orgaan van de Katholieke Bond van Houtbewerkers beves tigd, dat de heer Vermeulen aan zes gedelegeerden heeft gevraagd om hem candidaat te stellen. Enkele dagen vóór de verkie zing deelde de voorzitter nog mee, dat de heer Serrarens als één der eersten candidaat zou staan op de lijst van plaatsver vangende leden van de Raad van Beheer. Op de ochtend van de verkiezingen deed echter het ge rucht de ronde dat ook Vermeu len zich voor bedoelde plaats candidaat zou laten stellen, naar later werd beweerd omdat Ser rarens noch diens vrienden met de afgevaardigde van het N.V.V. overleg gepleegd hadden. De heer Vermeulen zou daarbij ge handeld hebben op uitdrukke lijke instructie van zijn organi satie. Toen het ogenblik gekomen was waarop over de voor de heer Serrarens bestemde plaats beslist zou worden, legde de heer Vermeulen inderdaad de volgende verklaring af: „Ik heb eerst heden iets vernomen van de candidaatstelling van mijn landgenoot Serrarens en ben te voren niet over deze candidatuur geraadpleegd. Bovendien meen ik te weten dat de candidatuur van de heer Serrarens werd vastge steld om aan de Christelijke In- MGR. HENDRIKX NAAR INDONESIË Onder de 904 passagiers van de „Willem Ruys", die gisteren middag opnieuw naar Indonesië vertrok, bevonden zich leden van de Nederlandse militaire mis sie in Indonesië. Voorts de vi caris-generaal van het bisdom Den Bosch, Mgr. F. N. J. Hen- drikx, die samen met de direc teur van het doofstommeninsti- tuut te St. Michielsgestel, Mgr. J. C. van Overbeek, een inspec tiereis naar de doofstommenin- stituten in Indonesië gaat on dernemen. 25 JULI: H. jacobus De apostel Jacobus heeft altijd een suggestieve invloed op ons volk uitgeoefend. Oude geschriften verhalen van vele voorouders, die ter beevaart gingen naar Jaco bus in Compostella, waar zijn gebeente rust. Vele pa rochies kozen hem dan ook als patroon. Hij was vooral de bijzondere vriend van de vissers en zo komt het dat het dorpje Akersloot, wat vroeger alleen van de vis vangst leefde, hem bijzonder vereert. Verder zijn in onze gewesten de kerken van Uithuizen, Tuitjehorn en Wester-Zwaagdijk aan hem toegewijd. In deze moderne tijd, nu de ware liefde voor de heiligen sterk is gedaald, spreekt deze grote getuige van Christus niet meer zo sterk tot ons. Dit is ver keerd. Hij heeft toch niets aan betekenis ingeboet en wij bidden vandaag op zijn feestdag, dat hij ook in deze moderne tijd voor ons land de grote heilige mag zijn. IN DESERTO ternationale Vakbeweging een vertegenwoordiging in de Raad van Beheer te geven. Geen enke le internationale kan echter op deze verkiezingen enige invloed uitoefenen. Om deze reden ver zet ik mij ten stelligste tegen de candidaatstelling van de heer Serrarens". Kort daarop liet de heer Ver meulen via een vriend een can didaatstelling van zichzelf bij de voorzitter brengen. Op de speech welke een zeer onaangename in druk maakte, werd niet gerea geerd. De opzet van de heer Ver meulen gelukte; zij 't ook eerst na drie stemmingen. De proce dure was ook bij deze stemmin gen zodanig, dat het vooropgezet te doel van een groep in het In ternationaal Arbeidsbureau dui delijk naar voren kwam. Detje, de .klom pentippelaar" is ook weer present op de Vierdaagse. Hij heeft blijkbaar gerekend op ons grillige zomerkli- maat, want Detje had voor de eerste dag een parapluie bij zich: „Efkens schuilen" staat er met grote letters op voor ieder, die 't maar lezen wil. Op de middelste fo to een van de vele militaire groepen, de mariniers, die Eist binnenvallen. En dan uiterst rechts nog de Vier- daagse-veteraan, de heer v. d. Kaag uit Arnhem. Record-houder met z'n 27e vierdaagse. tr (Van onze speciale verslaggever) NIJMEGEN, Dinsdag 24 Juli. Onze geachte zetter zal wel van zijn weemoed zijn teruggekomen, want op dit onmenselijk ogen blik van de eerste Vierdaagse- dag krijgen de tippelaars-van- het-eerste-uur de volle laag, nog vóór ze de eerste officiële stap van het 55 kilometer-parcours hebben gezet. Het regent niet, maar het giet. Dubbele pijpeste- lcn. Neen, de tippelaars van het eerste uur worden niet met lede ogen nagestaart door een paar klusjes Nijmegenaren, die de stortbui trotseren om toch de start maar te kunnen beleven. Op de cadans van de honderden voeten, die over het natte asfalt kletsen, roffelt een trom en bre ken in een scherpe wind de flar den van het Vierdaagse-lied. Zo begint het Vierdaagse-leger aan de eerste kilometertjes van de eerste dag te knabbelen. Daar kan een plensbuitje geen sikke pit aan veranderen. „Als je niet tegen dat Hollandse zomerweer kunt, dan mo je maar tuus blie ven" lacht een deelneemster uit Drente; ze wisselt met een en thousiaste dribbel de pas en sjouwt naar de druipende bon gerds. Totdat ook de laatste der tig-kilometer-lopers de hekken van de „Vereniging" zijn uitge- zwierd en in het land van de Betuwe de boeren met levensgro te schoppen en rieken naar de akkers trekken. Dan is de zon weliswaar onzichtbaar zo'n kleine twintig centimeter uit de hori zon omhoog gekropen en breken door de donkere en zware he melkoepel, zachtwitte en licht blauwe wolken zich los. En maar lopen, en maar schik hebben, want lopen en schik heb ben zijn de twee Vierdaagse-zui len; lopen en schik hebben, dat is de sfeer van dit internationale wandelfestijn, waaraan het on danks het trieste weer ook dit jaar zeker niet ontbreekt. Die stoere mannen van tussen de vijf en dertig en de vijftig, dat zijn de bezadigde tippelaars. Die persen zo rustigjes de ene na de andere kilometer weg, en drinken op tijd een flesje appel sap. De jongeren gaan een stukje harder. Die tippelen met „un heul spul van jongens bie meka- re" fluitend en zingend, de ene na de andere bocht in en weer uit. De oudjes, die van tussen de zeventig en de negentig, doen het op hun sloffies, maar reken d'r op ze doen het dan ook! Ze trekken zich van al die hard lopers, noch van die bezadigde tippelaars geen snars aan. Als ze tegen de namiddag onder de kla terende ovaties de laatste meter- tjes laten wegglijden, dan zeg gen ze met een doodleuk gezicht, dat ze blaren genoeg hebben. gezien. Ze hingen bij bosjes aan de bomen, „ginderwijd, daar ach ter Bemmei. „Wel un batteljon" „Ut stikt biekans van de mil letairen, ut liekt mien wel un batteljon", schatert een zwaar- kaliber boer, dat het hekje van GAP, Dinsdagavond. De Alpen zijn bereikt, niet met een overwinning van de furieus vechtende Fransen, ook niet met een etappe-zege van Gino Bartali, van knecht tot kopman ge promoveerd, maar met victorie voor de Belgen, de vierde in deze Tour, Armand Baeyens, vier en veertigste in het algemeen klassement, kon de goedkeuring wegdragen van Hugo Koblet, de man die in zijn eentje twaalf Fransen en negen Italianen bedwingt om voor de etappe-zege te zorgen. De negentiende etappe, die de tot 75 koppen teruggebrachte karavaan van Marseille tot in de voorlopers van de geduchte Alpen bracht. Gino Bartali, die al zijn jongere landgenoten het schaamrood naar de kaken heeft gejaagd, op de tweede plaats, aan de kop van een fel spurtend peleton, Fiorenzo Magni derde en Hugo Koblet zevende, tevTeden, want zijn gele trui stond nog even sterk (of misschien toch zwak?) als bij de start. Vreselijk was de rit over de cols. Niet van verschrikkelijke hoogte, maar toch nog met een geducht stijgingspercentage. Vuile stoffige wegen veranderden de renners in besmeurde, onherken bare strijders, die zich spaarden voor de grote slag, morgen op de besneeuwde toppen van de echte bergen, maar die toch meer afge mat werden, dan hen zelf lief was door de fel brandende zon. Driekwart van de étappe heeft het peleton geslapen. Nu ja, niet volledig, want zo af en toe was er toch wel een enkeling, die aan de haal wilde gaan. Zo bijv. na 84 km toen Caput en Muller weg sprongen, gevolgd door Baeyens, Weillenmann en Deledat. Maar de klimmers in de karavaan konden dat niet gedogen. Voor de cols in zicht waren mocht niemand een voorsprong hebben en dus lag spoedig alles weer bijeen. In de 129ste kilometer vorm den Diot en Teisseire een driest tweetal, maar Koblet in hoogst eigen persoon haalde de heren terug. Grapjes werden niet ge duld. De eerste col werd het eerst overschreden door Bartali, maar van verschil was eigenlijk geen sprake. Misschien enkele meters, maar dat was ook alles. In de af daling lag alles voor de derde maal bijeen, tot Baeyens z'n kans kreeg en die gebruikte. De Belg was het eerst boven op de tweede berg, gevolgd door Bartali en Geminiani als eersten van het peleton, dat op ruim an derhalve minuut lag. Zo ging het op de finish af. Baeyens bezorgde de Belgen de vierde etappe-zege, daarna volgde het peleton met 40 renners en de rest kwam enkele minuten later ook binnenstormen. De uitslagen zijn: 1. Baeyens (Belg.) 7 uur 15 min. en 41 sec. (met bonificatie 7.14.41; 2. Bartali (It.) 7.17.14 (met bonificatie 7.16.44; 3. Magni (It.), 4. Robic (Parijs), 5. Ockers (Belg.), 6. Ge miniani (Fr.), 7. Koblet (Zwits.) 8. Marinelli He de France), 9. Cogan (West Zuid West), 10. ex aequo een groep van 30 renners onder wie Biagioni (It.), Bobet (Fr.) en Lucien Lazarides (Fr.) allen in dezelfde tijd als Bartali. Bergklassement: 1. Geminiani (Fr.) 44 pnt.; 2. Bartali (It.) 35 pnt.; 3. Lucien Lazarides (Fr.) 31 pnt.; 4. Koblet (Zwits.) 26 pnt. 5. Coppi (It.) 21 pnt. Algemeen klassement: 1. Koblet (Zwits.) 110,53.51; 2. Geminiani (Fr.) 110.55.23; 3. Lucien Lazari des (Fr.) 111.01.40; 4. Bartali (It.) 111.10.48; 5. Barbotin (Fr.) 111.11.29; 6. Ockers (B.) 111.14.25; 7. Bobet (Fr.) 111.14.49; 8. Bau- vin (Oost Zuid Oost) 111.17.37; 9. Lauredi (Fr.) 111.17.59, 10. Magni (It.) 111.20.25; 15. Marinel li i(Ile de France) 111.32.28, 16. Meunier Weest Zuid West) 111.34.19; 17. Coppi (It.) 111.38.23; 18. Biagioni (It.) 111.40.01. zijn erf bijkans onder zijn schud dend gevaarte berst. Inderdaad, er tippelen dit jaar een kleine vierduizend militairen mee. „Om in te bijten" is de eenheid adel borsten, die in hun zwarte uni formen met rode kragen en met de-handen-plat in dat groene land van de Betuwe dat kleurrijke contrast vormen met al die witte en gele en blauwe en bruine tin ten van de blousjes en truitjes en shawltjes en sokjes van dat sterke zwakke geslacht. Als rijpe pruïme! Zo wordt de kop eraf gebeten en sliert het eindeloze Vierdaag se leger als een kleurige bloe menslinger naar Lent en naar Bemmei en door naar Huissen. En dan over Elden, Driel naar Eist. Het is een gure dag geweest vandaag; het was te koud om te rusten, nog kouder om te zitten. De regen van vanmorgen en de kilte van de dag hebben de bla- renprikkers al flink wat werk bezorgd. De „drietonner" van een ziekenverpleger was vanmiddag al een „flink-flessie-met-dat-brui- ne-goedje" kwijt. „Blaren me neer? Had je bij die juf van der- net moeten zien! Als rijpe prui- me!" DUITSE KOK VERDRONKEN Aan boord van Groninger kustvaarder De 40-jarige ongehuwde Duitse kok, H. Westphal uit Hamburg is bij het aan boord gaan van het Groningse kustvaartuig „Hoe Vin- ce" te water geraakt en verdron ken. Het lijk is nog niet gevon den. Het schip lag voor reparatie werkzaamheden op de werf van de fa. A. Vuyck en Zn. te Ca- pelle aan de IJssel. PAX ROMANA-CONGRES 1952 IN CANADA PARIJS (KNP). 23 Juli. De President van het Internationale Pax Romana-Congres, dat eind Juli te Reims wordt gehouden, heeft bekend gemaakt, dat het volgende Congres in 1952 in Ca nada zal worden gehouden. MUHRING INTERNATIO NAAL MEESTER Tijdens het Congres van de in ternationale Schaakfederatie, de F.I.D.E., dat te Venetië werd ge houden, is onze landgenoot en schaakmedewerker van dit blad benoemd tot internationaal mees ter. AMSTERDAM, 24 Juli On der de belangrijke omzetten in bepaalde fondsen ter beurze trekt vooral die in de 4 pCt. Philips dollarlening de aandacht. Giste ren is voor 817.800 dollar inge schreven, hetgeen men een groot bedrag achtte Ook vandaag was de animo voor deze obligaties vrij groot, zodat naar schatting voor ongeveer een zelfde bedrag als gisteren werd ingeschreven. De afgiftekoers bleef op 102"= gehandhaafd. Bijzondere gebeurtenissen voor de aandelenmarkt waren: er ook ditmaal niet. Niettemin openden de meeste sectoren niet onvrien delijk, waarbij Kon. Olie vandaag de leiding had. In de eerste tape werd van 281'/! tot 284 gehandeld, waarna een verder avance volg de tot 286'/* (280''»). Men bracht dit vooral in verband met dek kingsaankopen van de beroeps- handel. Ook Unilever was vrij vast. Hier werd voornamelijk op circa 236 ex dividend (12 pCt.) gehandeld, hetgeen 3 pCt. hoger is dan gis teren. In oude en nieuwe Philips- aandelen bleven de omzetten be perkt, maar ook hier was de ondertoon niet ongunstig. Aku's moesten een punt prijsgeven. De incourante industriemarkt was overwegend rustig vast. De scheepvaartafdeling volgde de markttendens, doch de koers winsten bleven hier tot fracties beperkt. De Indonesische afdeling viel enigszins uit de toon. Voor zover gehandeld werd, en dit was ook in de voornaamste cultuur waarden slechts zelden, waren de noteringen tot 1 punt lager. De staatsfondsenmarkt hield zich, zowel voor de guldens als de dollarleningen zo goed als on veranderd. Het agio voor Ameri kanen, waarvoor ook ditmaal weinig belangstelling bestond, liep 1 punt achteruit tot 14. Pro longatie 3% pCt. Almkerk R'dam-Kobe 23 van Genua, Leopoldskerk pass. 23 Ouessant-Bologne, Mapia 18 te Singapore, Abbeaijk 23 te New YorkAlmdijk 22 te Houston, Da- lerdyk 23 te Los Angeles. Leer dam p. 23 Scillys, Nieuw Amster dam 26 2.30 te Southampton ver wacht, Stad Vlaardingen 26 te Narvik, Alcyone p. 23 Guardafui, Alnati 23 v. Montevideo-Santos, Alpherat p. 24 Cp. Race, Elmina 24 nog te Monrovia, Gaasterland 24 te Rio de Janeiro, Kota Agoeng 23 van Baltimore-Newportnews Loosdrecht 24 v. Colombo, Mar- kelg 21 te Durban, Ondina p. 24 Sabang, Oranjestad 24 Curagao Sibajak 24 te Aden, Tegelberg 20 v. Kaapstad, Tosari 22 te Djakar ta, Volendam 23 v. Montreal- R'dam, Amstelkerk 23 rede Lo- bith, Annenkerk 23 v. Genua, Billiton 24 te Hollandia, Blitar 23 v. Djakarta-Cheribon, Cirrus (iveerschip) 23 te Plymouth, Ga- roet 23 te Djakarta, Grote Beer 23 690 m. Z.O. kp. Guardafui, Indra- poera Djakarta-R'dam 23 1000 m. O.Z.O. 1 gr. Kanaal Lucifers-actie Advertentie Lucifers-actie - Pak even aan en win een prijs! Blijf niet achter maar doe mee aan de luci fers-actie. Honderden guldens aan prijzen te verdienen. Vraag uw be stuur a.s. Zondag wat U te doen staat, 't Is zo gemakke- „Luci- lijk. fers-actie" Minderbroeders- Het Missie-college werd door oorlogs te klooster, Wilhelmina- brand verwoest. Door de brand van weg 13, Woerden. lucifers wordt het weer opgebouwd. J Lucifers-actie - Lucifers-actie Lucifers-actie - Lucifers- r s Cl O FEUILLETON 85- Maar ik dorst er nog steeds geen kracht tegen te zetten. Daarvoor had ik, in de ondiepe gleuven, geen houvast genoeg binnen de schoorsteen. Dat man kement moest ik dus eerst ver helpen. Ik boog me neer en hurkte wat. en begon diepere treden in de steenwand te del ven, iets hoger dan die, waarin ik mijn voeten reeds geplaatst had. Dat was een lastig karwei, en ik was me er van bewust, dat kostbare tijd snel verloren ging. Maar ik dacht aan Marydie stond beneden voor de haard, machteloos, in angstige spanning wachtend óp het signaal. ,dat ik haar geven zouEén van beide: opgeven, terugkeren, of voortmaken! Ik repte me wan hopig. Toen ik meende, dai mijn steunpunten diep en breed ge- noeg waren, zette ik er één voor één mijn voeten in. Mijn linker - hand had ik op de bovenrand van de schoorsteen, tussen twee paaltjes. Toen richtte ik mijn lichaam op, boog mijn hoofd naar beneden en zette mijn schouders tegen de kap. Ik duw de voorzichtig en langzaam. De steen bewoog. Ik had hem los van de schoorsteen zo was 't genoeg. Ik hield mijn schouders in en liet de kap weer op de paaltjes neerzakken. Hoe moest ik er nu mee aan? Naar binnen halen kon ik niet, dus hij moest naar buiten. En de schoorsteen stak minstens een meter boven het dak uit dus als ik de steen met eer» flinke zet verwijderde, viel hij. Liet ik hem op het dak vallen, dan maakte hij een hels lawaai; de heren beneden moesten wel doof zijn, als ze dat niet hoorden. Dus moest ik hem de andere kant op laten vallen, langs de buiten muur. Keek er iemand uit een zijraam, dan kon hij de steen zien, maar gebeurde dat niet, dan kwam hij op de zachte grond terzij van het huis terecht, met een vrij zachte plof. 't Werd hoe langer hoe don kerder. dus ik mocht niet langer aarzelen. Ik besloot de tweede weg te volgen. Ik zette ander maal mijn schouders tegen de steen, hief hem van de paaltjes af en maakte een srtelle bewe ging met mijn lichaam, zodat hij naar de ene kant overhelde. Hij bleef nog even schuin han gen, gleed toen van de paaltjes en verdween. Ik hoorde een zachte slag tegen de grond bene den. Twee seconden later stond ik op het dak. Met diepe teugen ademde ik de zuivere lucht in, en ik had wel kunnen juichen, zo volslagen vrij voelde ik me, na mijn verblijf in de enige, donkere schoorsteenkerker. Ik had nog geen gelegenheid gevonden, het touw te bekijken, dat Mary had samengesteld. Dat deed ik nu. De gordijnkoorden waren buitengewoon dik en sterk, er zat zelfs een soort me taaldraad doorheen gevlochten. Ja. dat kon haar gewicht mak kelijk dragen als zii de kno pen stevig genoeg gelegd had. Ik had één der knopen binnen mijn bereik. Mary had de twee einden tegen elkaar gelegd er» toen samen in een knoop ge draaid, met flinke uitsteeksels. Dat was wel solied genoeg, om de last te houden, die er aan hangen zou. Dat de andere kno pen even goed waren, moest ik maar aannemen: die hingen van afstand tot afstand in de schoor- steen. Ik gaf twee korte fikse ruk ken aan het touw. Er kwam zo'n zelfde ruk terug. Ik boog mijn hoofd over de rand van de schoorsteen en riep zo luid als ik durfde: „Ben je klaar?" „Ja. Het touw zit goed vast." Ik kon haar maar amper ver staan. Dan zou men beneden wel niets horen. „Klim het rookkanaal in zo ver als je kunt", riep ik naar omlaag. „Als je er bent, trek ik je op." Ik hoefde niet lang te wachten. „In orde!" riep ze. Ik klom boven op de schoor steen, zette me schrap met mijn voeten tegen twee schuins tegen over elkaar staande paaltjes en trok het touw langzaam op. Bij stukken van een centimeter of dertig haalde ik het in. Mijn po sitie was minder gevaarlijk, dan ze misschien schijnt, want ik dacht aan geen hoogte, en mijn voeten hadden flink steun. Dat optrekken was zelfs het makke lijkste gedeelte van het hele werk. Mary Donaldson was me een lichte last, vergeleken bij het martelende werk van het laatste uur. Eén keer hoorde ik een zwakke kreet van haar; ik hield op en luisterde. „Nee, 't is goed.ga je gang! Maar vlug!" Ik hoorde aan haar stem. dat zij bang was 't Arme kind! Ik kon me levendig indenken, hoe zij zich voelde, nu zij daar hing, aan één dunne draad, in die inktzwarte koker beneden me. In korte tijd had ik haar zo ver, dat ik ljaar handen kon be reiken. Toen nog een kleine krachtsinspanning, en Mary stond naast me op het dak. Alles zat vol roet, haar gezicht en haren en kleren, en zelf zag ik or ze ker niet minder uit. Maar daar letten we niet op. Ik had mijn armen om haar heen, om naar steun te geven, en zij klemde zich zenuwachtig aan me vast. Ze snikte en stond naar adem te snakken. Ik klopte op haar vettig be smeurd hoofd en probeerde een schertsende toon te vinden, om haar te kalmeren. „Zo, meneer Vintondas één-nul voor ons!" zei ik. (Wordt veóvolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3