51ste Nationale Bedevaart in Lourdes aangekomen DE MAN, DIE „KOOTWIJK-RADIO" UIT DE KINDERSCHOENEN ZAG GROEIEN Spaanse bisschoppen wijzen de regering op haar plichten Beric bedoc „Er is hier wel iets veranderd..." Longkanker bron van onrust ook in Engeland Polder Obdam fe Mgr. Huibers droeg pontificale Heilige Mis op Gemeentewapen voor mijnenveger Hoe een Indië-gesprek uit elkaar wordt geknipt „Lange Gerrit" bestaat niet meer Centrifuge uit elkaar gevlogen in Groningen Het volk lijdt honger Levensmiddelen onbetaalbaar Bus met arbeiders vloog de bocht uit met hei PAGINA 4 WOENSDAG 25 jULl 1951 (Van onze speciale verslaggever) LOURDES (K.N.P.). Eerst Vrijdagmiddag laat is de witte ziekentrein van de een en vijftigste Nationale Bedevaart naar Lourdes met meer dan een uur vertraging op de plaats van bestemming aangekomen. Reeds snel na het overschrijden van de Franse grens was namelijk de keukenwagen, waarin voed sel, medicamenten en dranken klaargemaakt worden, warm gelopen, zodat deze door een anders moest worden vervangen. Met het in- en uitladen gingen enige uren verloren. Toen dan ook de rose en oranje treinen arriveerden met de overige pel grims, was het uitdragen van de zieken nog in volle gang. Ondanks de geweldige hitte Lourdes beleefde de heetste dag van het jaar verliep het vervoer der zieken, onder leiding van prof. Dirken en dr. Dijkstra, zeer vlot en was de stemming onder de zieke pelgrims voorbeeldig. Mgr. Huibers. die met dezelfde trein was meegekomen, had kort tevoren van alle zieken persoon lijk afscheid genomen. Al deze zieken maken het gelukkig goed. De groet aan Maria bij de grot Zaterdagmorgen om 10 uur kwamen de Nederlanders voor de eerste groet aan Maria bij de grot bijeern. Nadat Mgr. Ingen- dael, de deken van Maastricht en kanunnik van de basiliek van O. L. Vrouw van Lourdes, de pelgrims dringend had aange spoord de bedevaart in een echte geest van gebed en boete te hou den besteeg de statige figuur van Haarlems kerkvorst de kan sel. Met een gezond betoog met als tekst ..Salve Regina, Mater Misericoi-diae" zette de bisschop uiteen boe de dogma's van Ma ria's goddelijk moederschap, van haar onbevlekte ontvangenis en van haar opneming in de hemel noodzakelijk ook voeren tot haar koningin zijn van het gehele rijk van Christus. Juist als Koningin des Hemels is Zii ook de Moeder van Barmhartigheid. Dan eindig de de bisschop met een indrin gend beroep op de Moeder Gods om heilige priesters en om eeni geest van gebed en boete onder de mensen, opdat de grote inten tie van het H. Jaar. vrede tussen de mensen en de volkeren, ver wezenlijkt mogen worder». Preek van pastoor H. Drost Zaterdagmiddag om drie uur kwamen de Nederlanders in de Rosaire opnieuw bijeen voor een korte namiddagoefening, waarbij pastoor H. Drost Maria afschil derde als de Vrouwe, in wie de synthese wordt gevonden van macht en van liefde. Ook wij moeten deze synthese in de we reld vinden door een terugkeer naar Gods plan met deze wereld, hetgeen het herstel van de vrede met zich mede zal brengen. Het grote drama van deze tijd is, dat velen zich van God losscheuren. Wat ons Maria in Christus heeft geschonken, moeten wij door Ma ria behouden, vooral door de ware Christelijke geest terug te brengen in de maatschappij en in het gezin. Pontificale H. Mis van Mgr. Huibers Zondagmorgen om acht uur droeg Mgr. Huibers in de Rosaire, de onderste der drie kerken van Lourdes, een pontificale Hoog mis op, geassisteerd door Mgr. Dr. Th. van der Bom uit Etten als presbyter-assistens, pastoor J. de Moov en pastoor H. Eras uit Vught als troondiakens, rector Stieger en kapelaan Wiegerinck als diaken en sub-diaken. Tijdens deze H. Mis naderden alle pel grims ter H. Tafel. Het was een indrukwekkend ogenblik, toen Mgr. Mutsaerts zelf geassisteerd door twee priesters, aan de vele honderden de H. Communie uit reikte. De grote Sacramentsprocessie, die iedere middag om precies vijf uur uittrekt, is ook in de afgelo pen dagen weer een van de hoog tepunten van de bedevaart ge weest. Zondagmiddag werd de Sacramentsprocessie onderbroken door een fikse regenbui, die na dagen van grote hitte enige ver koeling bracht, maar toch ook de .luister van de processie iets ver minderde. Wat vooral dit jaar opviel waren de oranje mantels er> de witte sluiers, die de Neder landse meisjes-congreganisten dit jaar voor het eerst droegen en die een zonnig blijde groet brachten over de Esplanade. Blijkbaar hebben we hier nu eens een originele foto van het sprekende paard, waarvan in zo veel verhalen en mopjes gewag wordt gemaakt. Lady Rab, een van de merries van de Christopher Ranch in Miami scheldt een buurvrouw de (paarden)huid vol, die kwaad heeft gesproken van een van haar kinderen. Op deze ranch worden eventuele renpaarden uitgezocht, en op tweejarige leeftijd afgeleverd voor inten sieve training. Lady Rab is een zeer gewaardeerde merrie, daar zij moeder is van verscheidene kampioenen op de ren baan. LONDEN (AP) De Britse raad voor wetenschappelijk me disch onderzoek zal een onder zoek instellen om zekerheid te krijgen of roken de oorzaak kan zijn van een toeneming van het aantal gevallen van long kanker. De minister voor de Volksgezondheid, Hilary Mar- quand heeft in het Verenigd Koninkrijk geconstateerde toene ming van kanker „onrustbarend" genoemd. Hij heeft dit ter ken nis van het parlement gebracht dat op zijn verzoek een commis sie uit de raad heeft benoemd die deze aangelegenheid in studie zal nemen om te trachten de feiten vast te stellen. Marquand deelde mede, dat in 1940 in het Verenigd Koninkrijk 2.121 mannen en 694 vrouwen aan longkanker zijn gestorven. Omstreeks 1949 waren deze cij fers gestegen tot 3.720 mannen en 807 vrouwen. De minister gaf toe, dat het beschikbare materiaal verwarrend is en dat naast het roken andere factoren tot de stij ging kunnen bijdragen. Een der leden van Jiet parle ment, dr. Somerville Hastings, opperde het denkbeeld, dat de grotere intensiteit van de ben zinedampen in de straten der steden wellicht de oorzaak van de vele kankergevallen zou kun nen zijn. Dr. W. R. S. Doll, die een on derzoek heeft ingesteld in 20 Lon- dense ziekenhuizen, verklaarde dat hij zich „gedwongen had ge zien" te concluderen, dat roken een der oorzaken van longkan ker is. „Het schijnt dat pijproken minder gevaarlijk is dan het ro ken van sigaretten al schijnt ook het gebruik van een pijp risico mee te brengen. Of de rook wordt geïnhaleerd of niet schijnt van STROPERS IN HET VISWATER OBDAM. Een voltallige be stuursvergadering van de Polder Obdam werd geleid door voor zitter J. de Boer Wz. Nadat de commissie voor onderzoek van de geloofsbrieven toelating van de heer Steltenpool had geadvi seerd, werd deze met zijn benoe ming gelukgewenst. Ook de heer Dekker werd gecomplimenteerd in verband met zijn herbenoe ming'. Medegedeeld werd, dat de Pol der voor wettelijke aansprake lijkheid is verzekerd. De bagger machine zal half Augustus weer in bedrijf worden gesteld. Beslo ten werd een bedrag van f25. aan subsidie te verlenen voor restauratie van het stoomgemaal dat in 1850 de Haarlemmermeer heeft drooggelegd. Een verzoek om onderbemaling zal alsnog be keken worden. Indien zulks noodzakelijk blijkt, zal een geld lening ad f4000,ten behoeve van de baggermolen worden af gesloten. De balans vermeldde een voor delig saldo van flO.495,78. De straat bij de Aris Witbrug zal onderhanden worden geno men. Ook wordt de berm groter gemaakt. Bijzondere aandacht zal worden geschonken aan de klei nere sloten met een te laag wa terpeil. Meer en meer worden strope rijen in het viswater geconsta teerd. Zelfs de fuiken zijn niet meer veilig. Hopenlijk zal inten siever politietoezicht hierin ver betering kunnen brengen. De heer Steltenpool dankte de voorzitter voor de gelukwensen bij zijn intrede in het polder bestuur. Hjj gaf de verzekering zijn beste krachten te zullen ge ven. In antwoord op een door hem gestelde vraag, vernam de heer Steltenpool dat de bagger machine uitstekend voldoet. Krenterige knecht De pakhuisknecht P. D. uit Heerhugowaard, die werkzaam is geweest bij de Coöp. Zuivel fabriek „West-Friesland" te Lut- jewinkel, moest Dinsdagmorgen voor de Alkmaarse Rechtbank verschijnen omdat hij twee kazen uit de fabriek had weggenomen. Op 1 April was dat ontdekt, maar daarvóór werden ook al zuivel producten vermist en de officier van Justitie, mr. J. C. V. Meisch- ke. meende dat verdachte daar wel meer van zou hebben gewe ten al kon hij alleen maar de twee kazen, die uit verdachte's overall te voorschijn waren ge komen op tafel brengen. Vier maanden met aftrek voorarrest luidde de eis. En uit de rappor ten, over de nog jonge delin quent uitgebracht, ving de zaal op dat men hier te doen had met een materialistisch, zuinig mannetje die door de meisjes niet gewild was omdat hij hen te krenterig leek. Dr. C. Berkhouwer, de verdedi ger, acht het best mogelijk dat ook anderen in de fabriek zou den hebben gestolen en vond het feit, dat na arrestatie van ver dachte de diefstallen op hielden heel geen bewijs voor de veron derstelling, dat zijn cliënt ook aan de andere diefstallen schuldig zou zijn geweest. Hij bepleitte uiterste clementie ook al omdat de jongen het geld had gebruikt om zijn zuster een mantel te kun nen geven. Hr. Ms. mijnenveger „Schier monnikoog" zal op 2 Augustus aanwezig zijn nabij het eiland Schiermonnikoog alwaar door de burgemeester, namens de inwo ners, aan het schip een schild zal worden aangeboden, waarop het wapen van Schiermonnikoog is afgebeeld. KOOTWIJK (A.N.P.). Met de heer H. Witsenburg, de beheerder van Kootwijk-radio, die per 1 Juli zijn functie heeft verwisseld voor die van inspecteur der P.T.T. bij het hoofdbestuur in den Haag, is er weer een heengegaan van de oude garde, die de roemrijke geschiedenis van Nederlands P.T.T.-radiozendstation van den beginne af van zeer nabij niet alleen heeft meegemaakt, maar ook heeft helpen maken. Dat was een reden, waarom wij hem vroegen om een onderhoud. Dat kon, mits wij maar niet over zijn persoon gingen schrijven, doch uitsluitend over het bedrijf, waarin hij 28 jaren lang een leidende functie heeft bekleed. Nu lijkt dat laatste eenvoudiger dan het inderdaad is. Want radio Kootwijk zoals iedere niet P.T.T.-er het noemt, of Kootwijk-radio wat de officiële naam is, door het Staatsbedrijf er aan gegeven heeft een zo veelbewogen leven achter de rug, dat men er gemak kelijker een brochure, dan één kolom in de krant over schrijft. Voor de 34-jarige PTT-employe die eerst acht jaren tevoren zijn loopbaan als tijdelijk opzichter bij de telefoondienst was begon nen, betekende de benoeming te Kootwijk in ieder geval een bij zonder eervolle, ook een interes sante. Want het was een bedrijf, dat nog volkomen in de kinder schoenen stond en geen jaar de oorlogsjaren dan uitgezonderd ging er voorbij, zonder dat maar steeds nieuwere uitvindin gen en vervolmakingen haar practische toepassing in dit radiostation kregen. Wat reeds jaren in de lucht hing en door de eerste wereldoorlog nog veel urgenter was geworden: een rechtstreekse radiotelegrafische verbinding tussen Nederland en Indië, kwam eindelijk, op 7 Mei 1923, officieel tot stand. Een zwaar, massief gebouw, met daarin een enorme zender welke al gauw de bijnaam „Lange Ger rit" kreeg, en daarbuiten zes sta len masten van 210 m. hoogte, vormde destijds een imposant ge heel, al waren de resultaten eigenlijk bedroevend, wanneer we ze met de huidige maatstaven zouden meten. Slechts een onder deel van de telegrammen kon dan ook in het begin door de radio worden verwerkt. De rest ging, als vanouds, via de kabel. Men moet respect hebben voor de mannen, die dit tot stand brach ten: over een dergelijke afstand een unicum in de wereld. Vooral dr. ir. C. J. de Groot dient daar bij te worden genoemd. Een historische dag Nauwelijks twee jaar was Koot wijk-radio oud, toen dank zij het geéxperimenteer van énige enthousiaste werkers op het PTT- radioiaboratorium in Den Haag vrijwel iedereen daar „ama- teurde" in z'n vrije tijd de eer ste korte golf-zender succes boek te, bij pogingen, Indië te berei ken. Dié 13e Juni 1925 was een historische dag, maar hij beteken de feitelijk ook de doodsteek voor „Lange Gerrit", al zou hij nog vele jaren dienst blijven doen als welkome reserve bij sto ringen op de korte golf. En had den de Duitsers hem niet ver nield, dan had hij misschien van daag de dag er nog gestaan, evenals dit nog veelal m het bui tenland het geval is met derge lijke zenders. In ieder geval was het van toen af met zijn alleen-heerschappij gedaan. De korte golfzender deed zijn intrede op Kootwijk, aanvan kelijk schuchter en bescheiden, allengs echter winnend in aantal, sterkte en kwaliteit. Wij kunnen in dit korte be stek, die technische ontwikke ling niet op de voet volgen. Maar niet mag ontbreken de vermelding van de intrede van de radiotelefonie. Op 28 Febr. 1928 werd het eerste kruittele- foongesprek met Indië gevoerd. Weer zo'n historische datum voor Kootwijk-radio. Sindsdien is het een 12-jarige periode van vrijwel ononderbroken opgang geweest. Van uitbreiding van verbindingen en mogelijkheden van technische en ook kwali teitsverbeteringen. Dit was in de eerste plaats dank zij de talrijke buitenlandse uit vindingen op 't gebied der radio techniek. Maar ook onze eigen technici bliezen hun partij mee. Vooral in het radiolaboratorium waarvan de latere prof, toen nog alleen ingenieur, Koomans chef was is veel baanbrekend werk verricht, niet in de laatste plaats op het terrein van de prac tische toepassing van bepaalde uitvindingen. Zo had Nederland niet alleen de eerste radiotelegra- fie-verbinding over zo grote af stand, maar ook met de radiote lefonie was ons land weer num mer een. De enige andere soort gelijke verbinding maar dan aanzienlijk korter was die tus sen Londen en New York, op de lange golf. De tijd heeft uitgewe zen, dat Nederland op het goede paard had gewed. Dan zwijgen wij nog over de talloze kleine verbeteringen, aan gebracht in de zendapparatuur, toen wij die in Kootwijk-radio zelf gingen bouwen. Vlak voor de oorlog was het zo, dat bijna alle zenders „eigen fabrikaat" waren met uitzondering o.a. van de eerste „Lange Gerrit", ge leverd door Telefunken. Toen, na de bevrijding, alles vernield werd teruggevonden voor zover het althans niet weggesleept was moesten, om weer te kunnen be ginnen, de nodige fabriekzen- ders worden aangeschaft. Maar thans vormen zij alweer de min derheid en doet het „eigen fabri kaat" weer volop opgeld. Het is ook wel zo geweest, dat de PTT-radio-technici even als anderen het zich vrijwillig moeilijk hebben gemaakt. Dat was bijv. bij de radio-telefonie. Niemand vindt het prettig, bij zo'n telefoongesprek te worden afgeluisterd, ook al vertelt-ie geen enkel geheim. Maar het grote bezwaar van radio-telefo nie was aanvankelijk, dat ieder een die maar over een voldoende ontvang-apparaat beschikte het gesprek kon volgen. Nu is dat voor een familiair onderhoud misschien, niet zo heel erg, voor een zakenman, bij wie het over belangrijke transacties gaat, kan zoiets catastrofaal zijn. Vandaar, dat men al gauw zich het hoofd heeft gebroken over de vraag, hoe die gesprekken op hun reis door de aether onverstaan baar te maken, ook daarin is men reeds in 1930 geslaagd, zij het ook, dat het toen uitgedachte systeem in 1946 door een ver nuftige van Amerikaanse origine, waarbij het geluid in vijf delen wordt gesplitst en na ontvangst in omgekeerde volgorde weer bij elkaar wordt gevoegd is ver vangen. Wie het gesprek onder weg opvangt, hoort slechts een volkomen onverstaanbaar ge brabbel. Ja, er is in die 28 jaren heel veel veranderd op Kootwijk. Golflengten zijn van kilometers tot meters ingcschrompeld. Voorts zijn de antennes ver eenvoudigd. Do korte golfzenders vragen niet de hoge gevaarten, welke hun collega's op de lange golf eisten. De z.g. beam-antennes ter hoogte van 72 meter, waren ook verder heel wat eenvoudiger en de z.g. ruit-antennes, welke steeds ruimere toepassing vinden, steken haar hoofd niet verder dan 20 tot 30 meter de lucht in. Buitendien bieden zij het grote voordeel, dat zij op eenvoudige wijze op verschillende golflengten kunnen worden afgesteld. En wat, ten slotte, de perso- neelsterkte betreft, die was bij 't begin plm. 40 man. Nu zijn er 200 werkers op Kootwijk-radio. geen betekenis te zijn", aldus dr. Doll in een uitzetting op een ver gadering van de Britse Maat schappij voor Geneeskunde. De behoefte aan een weten schappelijk onderzoek, waarbij rekening wordt gehouden met alle mogelijke factoren, blijkt uit de resultaten van een onderzoek, ingesteld door de vakvereniging van tabaksbewerkers. De secre taris van deze vereniging, de heer Percy Belcher, die zelf 40 sigaret- 'ten per dag rookt, deelde mede dat zijn organisatie en het so cialistische medisch genootschap hebben vastgesteld, dat roken niet een der oorzaken van borst kwalen is. „Dit onderzoek is gedaan, na dat langs röntgenfotografische weg was gebleken, dat in twee tabaksfabrieken veel tuberculose voorkwam", zeide Belcher. „In dit geval kon bewezen worden, dat dit niet was te wijten aan het werken met of het gebruik' van tabak. In feite heeft het on derzoek uitgewezen, dat tabaks bewerkers in vergelijking met arbeiders in andere industrieën merkwaardig weinig borstklach- ten hebben' ARBEIDER GEDOOD, ANDER ZWAAR GEWOND (Van onze verslaggever) GRONINGEN Aan de Fries- Groningse suikerfabriek heeft gisteravond omstreeks half tien een zeer ernstig ongeluk plaats gevonden, waarbij de 27-jarige K. Waarheid uit Groningen om het leven kwam, en van der M. uit Groningen met ernstige verwondingen overgebracht werd naar het Acad. Ziekenhuis. Beide arbeiders waren werk zaam bij een der centrifuges. Door een handige manoeuvre vloog de centrifuge uit elkaar, waardoor stukken ijzer met ge weldige kracht werden wegge slingerd. Beiden werden getrof fen. De bedrijfsarts, dr. Oese- burg, werd onmiddellijk gewaar schuwd, evenals de G.G.D., die korte tijd daarna arriveerde. Een der aan het bedrijf verbonden E.H.B.O.-krachten had intussen belangrijke hulp verleend. K. W. werd in zorgwekkende toestand naar het Ac. Ziekenhuis overge bracht, doch medische hulp mocht al niet meer baten. Van der M. kreeg weliswaar zeer ernstige verwondingen, doch zijn toestand was hedennacht nog niet zorg wekkend. Het mag wel een wonder he ten dat door de explosie in dit bedrijf, waar momenteel de zo- mercampagne in volle gang is, niet meer personen werden ge troffen. Tijdens het Festival of Britain worden tevens de beker-zeilwedstrijden tussen Engeland en Amerika gehouden. Het is de vierde maal, dat een dergelijke wedstrijd plaats vindt. Tweemaal heeft Amerika reeds de beker ge wonnen en Engeland eenmaal. Op de foto zien we vie9 jachten op de thuisreis van het eerste circuit van de wedstrijd; het einddoel van deze dag is het plaatsje Gowes op het eiland Wight. De jachten zijn v.l.n.r.: Circe en Johan, Engeland, Llanoria, Amerika, en Marietta, Engeland. MADRID (K.N.P.). De gezamenlijke aartsbisschoppen van Spanje onder voorzitterschap van de aartsbisschop van Toledo, Enrique Kardinaal Play Deniel, hebben naar aanleiding van de geruchtmakende algemene stakingen in Barcelona, Pamplona, Madrid en andere steden in de afgelopen week tot tweemaal toe een instructie uitgegeven. De eerste houdt in een scherpe veroordeling, zowel van het overdreven liberalisme als van het totalitarisme, de tweede bestaat uit een beroep op regering, handelsondernemingen en de verbruikers om door sameriwerking inflatie te voorkomen. De instructie over de economi sche sociale toestanden naar aan leiding van de dreigende inflatie sluit nauw aan bij de brief, die de H. Vader aan de Katholieke ar beiders schreef op 11 Maart van dit jaar, toen de stakingen in Barcelona i n volle gang waren. De H. Vader zegt daarin: „Gij verwacht van Ons op dit ogen blik een woord over datgene, wat de Kerk U kan bieden voor Uw bestaanszekerheid en de tege moetkoming aan Uw gerecht vaardigde wensen. Gij weet, dat een rechtvaardig loon en een betere verdeling van de ver- bruiksgoederen behoren tot de twee meest dringende eisen van bet sociale program der Kerk". De aartsbisschoppen hebben in deze recente verklaring niet min der duidelijke taal gesproken. „De staat moet er voor zorgen, dat: le. er voldoende werk is voor hen, die hun levensonderhoud met handenarbeid moeten verdienen; 2e. de noodzakelijke voedsel voorraden niet schaars worden: 3e. de prijzen in het bereik blijven van de arbeiders, die op een vast salaris werken". Volk aan de rand van honger. Deze wel scherpe formuleringen van de H. Vader en de bisschop pen staan tegen de achtergrond van schrille armoede. De stakers van Pamplona eisten 50 pet. loonsverhoging en handhaving van het prijsniveau. Dit was in derdaad niet overdreven. De kos ten voor levensonderhoud zijn sinds 1936 met 600 tot 900 pet. 'gestegen, terwijl de lonen slechts met 100 tot 20Ó pet. werden ver hoogd. De gemiddelde arbeider in Spanje verdient niet meer dan moet worden betaald voor één sobere maaltijd in een heel ge woon restaurant. In Spanje bestaat voor alles distributie, maar de toewijzingen zijn ver beneden het meest nood zakelijke levensminimum. De toe wijzing per week is als volgt: 25 gram suiker, 50 gram koffie, 125 gram olie en 150 gram brood per dag. Alle verdere levens middelen moeten op de zwarte markt worden gekocht. Het distri butiebrood is een mengsel van rogge, mais en maniokwortels; werkelijk goed brood echter is slechts op de zwarte markt te krijgen. Er worden vier soorten melk in de handel gebracht, waarvan de minste soort nog te duur is voor een normaal inkomen; zij bevat 80 pet. water. De vrouw van een gequalificeerde arbeider komt da gelijks 18 peseta's tekort, enkel voor haar zeer sobere maaltijden, terwijl haar man in vergelijking met vele anderen een hoog inko men heeft van 45 peseta's per dag. Deze ergerlijke toestand vindt zijn oorzaak in de economische ontwrichting van Spanje. Spanje is uitgeput door de lange burger oorlog, de landbouwproductie is onvoldoende, de handelsbalans le vert een tekort op, terwijl de export volkomen lam gelegd is. De onlangs gesloten handelsver dragen met Frankrijk, Engeland en Argentinië schijnen allerminst een oplossing te brengen. Spanje houdt het grootste staande leger van alle Europese landen op de been. Mocht het regime van Franco een economisch failliet van Spanje veroorzaken, dan be staat ook het Spaanse leger niet langer, hetgeen de Westerse mogendheden allerminst zouden wensen. Juist daarop speculeert Franco om de buitenlandse cre- dieten, die hij zo dringend nodig heeft, te verwerven. Of zouden wij het woord „afdwingen" mogen gebruiken? In hun verklaring over de sociale en economische toestan den schreven de bisschoppen: „Zij, die een openbare functie bekleden, hebben de zwaarste plicht om de rechtvaardigheid en het algemeen welzijn van de ge meenschap te bevorderen. De ge meenschap is er niet om de be langen van de machthebbers te behartigen, doch de civiele auto riteiten zijn er om de gemeen schap te dienen". Zelfs gematigde dictatuur een gevaar. Doch in een afzonderlijke in structie over de staatsvormen zet ten zij hun standpunt nader uit een en geven daarin hun voor zichtige bedenkingen tegen het regime-Franco. Zij zetten uiteen, dat het huidige totalitarisme on begrensde macht geeft aan de staat zonder rekening te houden met de natuurlijke rechten van de menselijke persoon. Zij erken nen, dat het communisme inder daad de ergste vorm van totali tarisme is, doch tezelfdertijd slui ten zij ook het gematigde totali tarisme. dat geleidelijk de staat in plaats van het individu stelt, in hun veroordeling in. (Advertentie) ROME „Met het verscheuren van 9000 leeuwen opende Titus het Colosseum. Maar da's al 1900 jaar geleden." „Wel 'n ding van constante kwaliteit „Zoiets als CABALLERO dus T' PAARD OP SLAG GEDOOD STEENWIJKERWOLD. Gister morgen omstreeks kwart over zes raakte de chauffeur van een bus. waarin 30 arbeiders uit Steen- wiikerwold naar hun werk in de N.O.P. wérden gebracht, in een bocht van de weg Steenwiik- Oldemarkt in de buurtschan Paas- lo de macht over het stuur kwiit. De bus kwam in een sloot terecht en sloeg daarna over de koD. Van de passagiers werden ver schillende personen licht gewond, terwijl de heer Nijenhuis uit Steenwijkerwold dusdanig aan het hoofd gewond werd, dat opname in het Diaconessenhuis te Meppel noodzakelijk was. De bus werd zwaar beschadigd. Even na het ongeval kwam de landbouwer Alfrink aangereden met paard en wagen. Door de vele mensen werd het paard schichtig en deed een sprong zijwaarts juist op het moment dat een vracht auto, die timmerlieden naar de N.O.P. bracht, wilde passeren. Het dier werd tegen de kop gereden en was op slag dood. WASHINGTOf niet minder da meer dan de h schap. Alleen i Virag van Pee Duda van de E laatste berichte nog in vrijheid Het merkwaai de gearresteerd schoppen bevini dio Boedapest i verklaard, dat i regering zoude Een verklaring enkele niet-corr is bevestigd. E is, dat de loyali genover de rege gaarse Episcopi afgelegd en dl wereldkundig i eigen Hongaars niet is gepublic Het is beker tactiek der com verre in de mei het IJzeren Go is geweest dooi onjuiste bericht van feiten verw Het proces 1 en de daarop van andere bis het jongste de< tegen de benoei pen, vestigt ste al deze maatr op gericht zij Hiërarchie uit de Kerk te v Staatskerk nat model. Voorbeelden de berichtgevir van Hongarije Radio Boedape Hongaarse per gevaarlijker, d< ruchten de wc er te over. La de geschieden) weken blijven. Op 15 Juni, het proces tege aangekondigd, Boedapest, dat Hongaarse Epi; houd hadden Kossa, het niei Bureau voor Radio Boedape namen van I onder de lijst maar niet die Dit gaf aanle. moeden, dat dc Wenen het V reikt, als zou en Mgr. Peter; niet juist ware Op 28 Juni tekst om van gens Radio B was van Mgr. richt was aan nister-presiden doelde brief z geschreven. Op 4 Juli i ciële Hongaar! hij noemde „i de Hongaarse rentie". In dc den de Hon officieel stellii tegen de bis: ters, in casu I ty en Mgr. C volksdemocrat digd". Volgens eer uit deze staipt, zou Mg tegelijkertijd de aan hem twee benoem richt in zijn lisch Admini: gom, de ze' Mindszenty. I zwakke en vi Mgr. Beresti noemd tot Esztergom. Bi priester Dr. A

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4