zen iten Berichten van Radio Boedapest bedoeld omverwarring te stichten Rode actie kon wroeten in naar hartelust Australië Ging politieman buiten zijn boekje? Tweedaagse bromfietstocht onrust Een geraffineerd spel met het Hongaarse Episcopaat Na het falen van Labour grijpt de coalitie in Wachtmeester declareerde f4.25 zonder enkele dienstreden Fraaie driedaagse trip van de Katholieke Reisvereniging door provincie Friesland rifuge gevlogen ningen arbeiders bocht uit Initiatief van katholiek premier Drama in Apeldoorn te zijn", aldus dr. etting od een ver- ie Britse Maat- eneeskunde. aan een weten- derzoek, waarbij gehouden met actoren, blijkt uit an een onderzoek, de vakvereniging rkers. De secre- ereniging, de heer lie zelf 40 sigaret- okt, deelde mede isatie en het so- lisch genootschap teld, dat roken rzaken van borst- k is gedaan, na- ntgenfotografische ken, dat in twee veel tuberculose ide Belcher. „In bewezen worden, as te wijten aan t of het gebruik1 eite heeft het on- ezen, dat tabaks vergelijking met adere industrieën reinig borstklach- GEDOOD, LAR GEWOND verslaggever) Aan de Fries- ikerfabriek heeft istreeks half tien ongeluk plaats bij de 27-jarige t Groningen om m, en van der „en met ernstige overgebracht werd Ziekenhuis. [ers waren werk- der centrifuges, ndige manoeuvre rifuge uit elkaar, ken ijzer met ge werden wegge- werden getrof- jrsarts, dr. Oese- middellijk gewaar- ls de G.G.D., die na arriveerde. Een bedrijf verbonden ten had intussen lp verleend. K. W. vekkende toestand Ziekenhuis overge- edische hulp mocht aaten. Van der M. zeer ernstige >ch zijn toestand nog niet zorg- een wonder he- explosie in dif momenteel de zo- volle gang is, nen werden ge- andpunt nader uit- daarin hun voor- ïkingen tegen het Zij zetten uiteen, totalitarisme on- it geeft aan de :ening te houden ijke rechten van persoon. Zij erken- communisme inder- vorm van totali- tezelfdertijd slui- gematigde totali- ileidelijk de staat het individu stelt, deling in. tentie en van 9000 leeuwen Colosseum. Maar geleden." constante kwaliteit ABALLERO dus!" SLAG GEDOOD ERYVOLD. Gister- sks kwart over zes ffeur van een bus. leiders uit Steen hun werk in de gebracht, in een weg Steenwiik- buurtschaD Paas- het stuur kwiit. een sloot terecht over de kon. ;iers werden ver ten licht gewond, Nijenhuis uit dusdanig aan het rerd, dat opname enhuis te Meppel De bus werd ongeval kwam de lfrink aangereden 'agen. Door de vele paard schichtig ng zijwaarts juist dat een vracht- -lieden naar de ,1de passeren. Het de kop gereden dood. WOENSDAG 25 JULI 1951 PAGINA 5 WASHINGTON (K.N.P.). Met de jongste arrestatie van niet minder dan vijf Hongaarse bisschoppen bevindt zich thans meer dan de helft van het Hongaarse Episcopaat in gevangen schap. Alleen aartsbisschop Czapik van Eger en de bisschoppen Virag van Pecs, Kovacs van Szombathély, Papp van Györ en Duda van de Byzantijnse ritus van Hajdudorog zijn volgens de laatste berichten, die het K.N.P. uit Boedapest heeft ontvangen, nog in vrijheid. Het merkwaardige is, dat onder de gearresteerden zich ook bis schoppen bevinden, van wie Ra dio Boedapest nog onlangs heeft verklaard, dat zij de politiek der regering zouden ondersteunen. Een verklaring, die door geen enkele niet-communistische bron is bevestigd. Even merkwaardig is, dat de loyaliteitsverklaring te genover de regering, die het Hon gaarse Episcopaat zou hebben afgelegd en die door Boedapest wereldkundig is gemaakt, in de eigen Hongaarse pers tot nu toe niet is gepubliceerd. tactiek der communisten tot dus- Het is bekend, dat de gehele verre in de meeste landen achter het IJzeren Gordijn erop gericht is geweest door verspreiding van onjuiste berichten en verdraaiing van feiten verwarring te stichten. Het proces tegen Mgr. Grösz en de daarop volgende arrestatie van andere bisschoppen alsmede het jongste decreet der regering tegen de benoeming van bisschop pen, vestigt stertc de indruk, dat al deze maatregelen er geheel op gericht zijn de Hongaarse Hiërarchie uit te schakelen en de Kerk te vervormen tot een Staatskerk naar Sovjet-Russisch model. Geruchten. Voorbeelden van de verwarren de berichtgeving, die de regering van Hongarije stelselmatig via Radio Boedapest en het officiële Hongaarse persbureau, of nog gevaarlijker, door middel van ge ruchten de wereld instuurt, zijn er te over. Laten wij slechts bij de geschiedenis van de laatste weken blijven. Op 15 Juni, dus nog voordat het proces tegen Mgr. Grösz werd aangekondigd, berichtte Radio Boedapest, dat de leden van het Hongaarse Episcopaat een onder houd hadden gehad met Istvan Kossa, het nieuwe hoofd van het Bureau voor Kerkelijke Zaken. Radio Boedapest noemde wel de namen van Hamvas en Petery onder de lijst van bisschoppen, maar niet die van Mgr. Grösz. Dit gaf aanleiding tot het ver moeden, dat de geruchten, die via Wenen het Westen hadden be reikt, als zouden Mgr. Hamvas en Mgr. Petery zijn gearresteerd, niet juist waren. Op 28 Juni riep Boedapest de tekst om van een brief, die vol gens Radio Boedapest afkomstig was van Mgr. Hamvas en die ge richt was aan de Hongaarse bi- nister-president Istvan Dobi. Be doelde brief zou op 27 Juni zijn geschreven. Op 4 Juli verspreidde de offi ciële Hongaarse nieuwsdienst wat hij noemde „een verklaring van de Hongaarse bisschoppenconfe rentie". In deze verklaring zou den de Hongaarse bisschoppen officieel stelling hebben genomen tegen de bisschoppen en pries ters, in casu Kardinaal Mindszen- ty en Mgr. Grösz, die tegen de volksdemocratie hebben „gezon digd". Volgens een ander bericht, dat uit deze geruchten-campagne stamt, zou Mgr. Hamvas ongeveer tegelijkertijd met de datum van de aan hem toegeschreven brief, twee benoemingen hebben ver richt in zijn functie van Aposto lisch Administrator van Eszter- gom, de zetel van Kardinaal Mindszenty. Hij zou namelijk de zwakke en verdachte figuur van Mgr. Berestockzy hebben be noemd tot Vicaris-generaal van Esztergom. Bovendien zou hij de priester Dr. Antal Szecsi benoemd hebben tot Vicaris-Generaal van Szeged. Szecsi is behalve „voor zitter van het communistische vredes-comté van Katholieke priesters" ook lid van de com missie, die de president van Hon garije adviseert. Wanneer men deze berichten goed beschouwt en daarbij reke ning houdt met het feit, dat Mgr. Hamvas een volkomen integere figuur is, die zeker niet in staat kan worden geacht om, zolang hij de vrije beschikking over zijn verstandelijke vermogens nog be zit, op een dergelijke wijze aan de eisen van de regering tegemoet te komen, dan beseft men, welk geraffineerd spel de Hongaarse regering op het ogenblik speelt. Een spel, dat overigens slechts een van de middelen is, waar mede zij de Kerk tracht te ver nietigen. SPANJE EN DE V.S. WASHINGTON, 24 Juli. „De Franse en Britse regering koes teren de vrees, dat de V.S. de Pyreneeën als verdedigingslinie zullen beschouwen als zii steun punten in Spanje krijgen", zo verklaarde de democratische se nator John Sparkman, die met acht andere senatoren uit Europa in de V.S. is teruggekeerd. Maandag tegenover de pers. Churchill, zo voegde Spark man er aan toe, was beslist voor een overeenkomst tussen de V.S. en Spanje. AUTO BOTSTE TEGEN BOOM NOORDBROEK. Op de Noord- broeksterstraatweg had gister morgen een ongeluk plaats dat wonder boven wonder goed is af gelopen, doch veel ernstiger ge volgen had kunnen hebben. De dierenarts B. uit Wieringer- meer, die per auto op weg was naar Duitsland kwam bij het pas seren van een luxe auto bestuurd door mevr. M. J. K. P. te Win schoten, met deze wagen in aan raking, waardoor hij de macht over het stuur verloor en tegen een der langs de weg staande bomen botste. De wagen kreeg ernstige schade, doch de inzitten den waren er goed afgekomen. De bestuurder bleef ongedeerd, doch z'n echtgenote liep verwondingen aan hoofd en benen op. HÜ. ÜÜÉS President Vincent Auriol van Frankrijk heeft Maandag het nieuwe permanente hoofdkwar tier van de landen van het Atlantisch Pact in Marly officieel aan generaal Eisenhower overgedragen. De vlaggen van de 12 verbon den landen waaiden in alfabetische volgorde (volgens de Franse spelling van de namen van de landen) boven het nieuwe hoofdkwar tier. Frankrijk, als ontvangend land, plaatste zijn vlag op de ereplaats, rechts van de hoofdingang. SYDNEY (K.N.P.) Dank zij de meerderheid, die de coalitieregering in het parlement heeft juist door de steun der Katholieken in de Australische Labourpartij, wordt algemeen in politieke kringen verwacht, dat de regering in September van dit jaar een refe rendum zal houden, teneinde het volle te vragen speciale vol machten toe te staan, teneinde nu, in vredestijd, maatregelen tegen de communistische partij te kunnen nemen. In afwachting van deze wetgeving worden reeds andere maatregelen genomen. De bestaande wetgeving vooreerst zal ten volle en zeer streng worden toegepast, b.v. wat betreft illegale stakingen. Bovendien zullen aanvullende wetsvoorstellen worden ingediend. De regering heeft voorts bekend gemaakt, dat zij naar Engels voorbeeld een speciale wet in 't leven zal roepen ter bescherming der staatsgeheimen. Een andere wet zal de communistische in vloed sterk doen afnemen in i de vakbonden. Hierdoor zal een ini tiatief, dat de Katholieke pre mier van het in 1949 gevallen socialistische Kabinet van Chif- ley toch tot resultaat leiden. Reeds tweemaal gefaald. Door de nieuw ontworpen wet geving zal de federale regering van Australië voor de tweede maal het nog steeds niet opgelost probleem van het communisme in 't parlement aan de orde stel len. Het probleem is namelijk, welke maatregelen genomen kunnen worden om paal en perk te stellen aan de communistische invloed in het bedrijfsleven, met name van de overmachtige orga nisaties van havenarbeiders. De nieuwe Australische rege ring staat nog altijd voor de taak 'n anti-communistisch wets voorstel uit te voeren, dat reeds tweemaal in 18 maanden bii de coalitie-regering van de Liberale en van de Country-Partij werd ingediend. Toen deze zelfde coalitie-re gering onder leiding van minis terpresident Robert Gordon Men- zies het Labour-kabinet van de inmiddels overleden oud-premier J. B. Chifley in December 1949 opvolgde, vormde de bestrijding van 't communisme één van haar voornaamste taken. Men was er algemeen van overtuigd, dat de Labour-regering ook inzake dit probleem had gefaald en niet voldoende kracht en onderne mingszin had getoond ten aan zien van de communistische acti viteiten. in het bijzonder in de industrieën. Ons gehele Indonesië probleem ls er zeer tot nadeel van de oplossing aanzienlijk door beïnvloed. In September van het vorig jaar diende Menzies een wets voorstel in, dat de communis tische partij onwettig verklaarde en ontbond. Het machtigde de regering, ook de communistische mantelorganisaties, met uitzon dering van de vakbonden, buiten de wet te stellen. Hun fondsen zouden aan de staat vervallen. Communisten en communistisch gezinde personen zouden uitge sloten worden van vakbonden en van staatsfuncties. Tengevolge van de Labour-op- positie, die in het parlement in de meerderheid was. werd het voorstel lang tegengehouden doch uiteindelijk aanvaard. De Katho lieke afgevaardigden in de La boor-partij hadden het wetsvoor stel krachtig gesteund. De geldigheid van deze nieuwe wet werd vanzelfsprekend on middellijk door de communist! sche partij en aanhang heftig be streden en op 9 Maart van dit jaar verklaarde de Hoge Raad dé anti-communistische wet niet van kracht. De regering had bij het op stellen van deze nieuwe wet zich voornamelijk beroepen op de „defensieve kracht" als grond wettelijke basis van het wets voorstel. De Hoge Raad was ech ter van mening, dat de regering dit argument alleen had mogen aanvoeren ingeval van oorlog. Thans tracht de regering nieuwe wegen in te slaan. Zii staat er aanzienlijk gunstiger voor dan de eerste keer, omdat de Labour- Partij na de laatste verkiezingen niet meer de meerderheid in de Senaat heeft kunnen behalen. Het totale beeld van de situatie wettigt de hoop, dat binnen af zienbare tijd een krachtige dam tegen de communistische agitatie -kan worden opgeworpen. LUDGER MARIA MAXSEIN: DUITS WONDERKIND Ludger Maria Max- sein is een Duits won derkind op muziekge bied. Hij is geboren te Würzberg en begon op zijn vijfde jaar reeds te componeren. Zijn ouders lieten hem toen les nemen bij prof. Knettel. Reeds in 1950 gaf hij concer ten in de grote steden in Duitsland en oogst te veel succes. Thans treedt hij op in het buitenland. Het eerste land, waar hij optrad, was Zwitserland en ook in andere Euro pese landen zal hij weldra blijk geven van zijn uitzonderlijk talent. Op de foto, de thans achtjarige Lud ger Maria Maxsein tijdens een concert in Bad Kissingen. GESPANNEN TOESTAND IN JORDANIË DAMASCUS, 24 Juli (Rcuterl. Gemeld wordt, dat in de Jor daanse stad Assalt, 24 km. ten Westen van Amman, botsingen zijn voorgekomen tussen Pales tijnse Arabieren en Jordaniërs. De stad is vol Palestijnse vluch telingen. De spanningen na de moord op koning Abdoellah is in het land nog groot. Er zijn nog meer Palestijnse Arabieren, van wie bekend is, dat zij de ex-Moefti van Jeruzalem, Hadj Amin el Hoesseini, steunen, gearresteerd. TRAGISCH ONGEVAL IN BAARN Een jongeman van 16 jaar in Baarn klom in de cabine van een grote vrachtwagen, terwijl de chauffeur enkele momenten af wezig was. De jongen bracht de auto op gang, raakte de macht over het stuur kwijt en overreed een knaap van 12 jaar die op slag dood was. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER ALKMAAR De meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arron dissementsrechtbank legde de Amsterdammer W. W. P., die in een kapperszaak te Hoorn was aangetroffen, kennelijk met het doel daar iets weg te nemen, een voorwaardelijke gevangenisstraf op van een jaar met drie jaar proeftijd. MULO EXAMEN ALKMAAR Voor het Mulo A examen slaagden de volgende candidaten: G.M. v.d. Aa en D. de Heer te Krommenie; T. Boon te Breezand; M. Wanders te Den Helder; E. Vos te Wieringermeer A. M. van Zandwijk te Wierin- gerwaard; E. Vink te Callants- oog; P.C. Hos te Assendelft; G. Kleyn en J. Kmjnenberg te Krommenie; J.H. Zoon te As sendelft; T. Kwantes en G. Schuurman te Andijk; M. Sy- brandij en R.S. Zwaan te Enk huizen; E.G. Groet, A. Kuiper, C.E.A. van Nimwegen te Alkm.; M. Dekker en G.H. Fraas, Heiloo I. van Exter en L. H. de Haan te Castricum. In het gezin W. Hoeve te Apel doorn hebben zich ernstige ziek teverschijnselen geopenbaard bij de vader en de moeder, een doch tertje van 7 en een zoon van 18 jaar. In de afgelopen nacht is de 48-jarige moeder, mevr. Hendrik- je Hoeve, geboren Klein, overle den. De drie andere zieken zijn naar het Julianaziekenhuis ver voerd. Hun toestand is nog ern stig te noemen. Bij twee dochters hebben zich geen ziekteverschijn selen voorgedaan. Of hier van ziekte of van ver giftiging sprake is, staat nog niet vast. De recherche stelt een on derzoek in. WEEKSTAAT NED. BANK AMSTERDAM, 24 Juli De verkorte balans van de Nedor- landsche Bank, van deze week, vertoont geen opzienbarende mutaties. Evenwel kan er uit worden opgemaakt dat de positie van de schatkist een kleinigheid is verbeterd. Tcrwül verleden weck aan het Rijk nog een ren teloos voorschot was verleend van f14.434,235, blijkt dit voor- 1 schot geheel te zijn afgelost, tcr- wijl daartegenover weer c.on klein saldo is gekweekt, nl. van f2.619,218. Het rechtstreeks door de bank in disconto genoiwcn schatkistpapier, bleef echter on veranderd f260.000.000 en in dit opzicht geeft de situatie nog geen verbetering te zien. De komende maandwisseling doet haar invloed al enigszins gevoelen, tenminste kan dit hier uit worden afgeleid, dat de voor schotten in rekening courant met ruim f5.000.000 zijn toegenomen tot f204.884,401. terwijl daarnaast de saldo's van banken in Neder land met f5.000.000 zijn achter uitgegaan tot f43.288.649. Wat dc situatie ten opzichte van het bui tenland aangaat, zo zijn de vor deringen in guldens voortvloei ende uit bctalingsaccoorden en de buitenlandse betalingsmiddg- lcn wat groter geworden, terwijl daarentegen de vorderingen in guldens zijn verminderd zodat ee totale claims op hot buiten land met ruim f 11.000.000 ziin ge stegen tot ruim f952.000.000. Daartegenover ziin echter de to tale verplichtingen aan het bui tenland met circa f25.000.000 op gelopen tot fl.137.000.000. R.K. MULO-EXAMENS ALKMAAR Voor de examens afgenomen door de stichting het het R. K. Mulo Examen slaag den Dinsdag de volgende candi daten: A. J. TecHjjg, Akersloot; N. A. Velzeboer, Alkmaar; L. A. J. Venverloo. Alkmaar; C. Winder, Limmen; C. R. A. Wiering, Zwaag A. J. de Wit Venhuizen; G. M. de Wit, Bovenkarspel; M. J. van Linden, Den Helder; R. AStee man, Den Helder; T. van Waar den Den Helder; J. F. M. Paijens Beverwijk; J. T. Res, Castricum W. Stet, Castricum H. M. Twisk Bgkkum: P. B. Vink, Velzen Noord; F- Zonneveld, Castricum; E. J. Lemmink, Haarlem; K. J. Lindstrom, Haarlem; P. Lubbers, Haarlem; H. J. Menting, Haarlem M.A. Neijman Haarlem; H Nieu- wenburg Den Helder; C. M- Plan ken, Den Helder. Beschuldigd van 'sheid in geschrifte stond, voor de tweede keer reeds, de gescli wachtmeester van de Rijkspolitie te Water, E. L. uit Alkm Dinsdagmorgen terecht voor de Alkmaarse Meervoudige Kanier. De politieambtenaar zou, ten onrechte, een aantal declaraties hebben ingediend voor het dienstdoen buiten zijn standplaats, terwijl hij geen werkelijke dienst zou hebben ge daan en daardoor liet Rijk voor de som van f 4.25 in totaal hebben benadeeld. In het najaar van 1950 stond de wachtmeester 1ste klas E. L. als postcommandant te Medem- blik waar hij in September en op vier dagen in October bedragen voor het dienstdoen buiten zijn standplaats langer dan acht uur, zou hebben gedeclareerd en in ontvangst zou hebben genomen. De wachtmeester verklaarde van ziin groepscommandant, opper- schipper de V., verlof te hebben gehad dienst te mogen doen bui ten het dienstrooster als de om standigheden zulks vorderden. Om administratieve moeilijkhe den te omzeilen werden de de claraties dan, als er werkelijk dienst was gedaan, maar op an dere uren, gewoon volgens de dienstrooster ingeleverd. De op- perschipper, die vond dat de de claraties van verdachte hoger wa ren dan die van anderen, was gaan controleren en vond ver dachte niet op zijn standplaats. Op Zondag 24 September was hij voor het huis van verdachte post gaan vatten voor .dat de dienst tijd begon, maar verdachte was niet verschenen. Om 8 uur was de opperschipper verdwenen maar later is verdachte, die die nacht dienst had gedaan, buiten het rooster om, thuis gekomen. Op andere dagen waren de boten waarmede gevaren zou worden, niet gebruikt. En toch werd er gedeclareerd. Doch de mogelijk heid, dat verdachte per fiets of roeiboot dienst had gedaan, was geenszins uitgesloten. De contro leur kon dan ook niet met ze kerheid verklaren, dat er geen dienst was gedaan. Getuigen verklaarden, dat de toestemming, om buiten het rooster dienst te doen. inderdaad was verleend, maar de ópper- schipper kon zich daar niets meer van herinneren. Een officier van Politie, H, E. O., verklaarde, dat hij nooit klachten van verdachte had gehoord, maar dat hij in deze zaak de opperschipper moest ge loven. Toch had verdachte in diens district goed en actief dienst gedaan. Een andere officier ech ter verklaarde dat verdachte er de kantjes wel eens afliep, maar dat was in 1942! Het getekend proces verbaal Moeilijkheden vormden nog de verklaringen van verdachte zelf. in het proces verbaal van het verhoor neergelegd en door hem zelf ondertekend, verklaringen die deels door verdachte op de de zittingen werden teruggeno men. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat de betrokken poli- tie-ambtenaar geheel overstuur 'was door zijn plotselinge over plaatsing naar Alkmaar, waarbij men hem de meubels voor het huis, dat hem was toegewezen, maar nog bewoond was, in de sneeuw neerzette. Eis De officier van Justitie, Mr. J. C. V. Meischke, die het be treurde dat een politie-ambte- naar voor het gerecht moest staan vond het desondanks toch vreemd dat verdachte op zijn aanvanke lijke verklaringen is teruggeko men. De mogelijkheid dat inder daad van het dienstrooster mocht worden afgeweken, achtte hii niet waarschijnlijk, maar waarom dan niet gedeclareerd over de tijd, waarin werkelijk dienst was ge daan?" Hii achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste 2 maan den gevangensstraf tegen de wachtmeester. Pleidooi Mr. A. V. M. Leesberg, die eerst op enkele juridische aspec ten van de zaak in ging, achtte het bewijs in deze zaak aller minst geleverd. Men baseert zich op de verklaringen van verdach te, die in een toestand van ver warring zijn afgelegd. Uit de ge tuigenverklaringen van de schip per is van een niet dienst doen niets gebleken. Hij vond overi gens dit bespionneren van een collega, zonder hem eerst op fou ten te wijzen, zeer oncollegiaal. Dat verdachte niet uit de slaap kamer te voorschijn zou zijn ge komen, acht de verdediger be grijpelijk, want de controleur wachtte daar aan de voorkant van het huis, wijl hii dacht dat de slaapkamer van verdachte voor was. Die lag echter aan de achterkant. De toestemming om op andere tijden dienst te doen bracht volgens verdediger overi gens mee, dat ook voor de de claraties een dergelijke toestem ming gold om verwarring in de administratie te voorkomen. Ver dachte heeft niet alleen zijn tijd uitgediend, maar zelfs langere diensttijden gemaakt. Over de dienst van verdachte valt niets te zeggen en dat er door een der getuigen gezegd is, dat hij in 1942 minder goed dienst zou hebben gedaan, vindt verdediger niet fair. Dat pleit juist voor de man! Hij was juist een goed politie man in die tijd. En wie haalt het nu in zijn hoofd om voor f 4.25 zijn carrière op het spel te zetten? Verdediger vond het een vreemde zaak met een duistere achtergrond, achtte het ten laste gelegde niet bewezen en conclu deerde tot vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. Op verlangen van een aantal leden van de afd. Alkmaar van de Kath. Reisvereniging werd in af wijking van de eendaagse tochten, besloten een driedaagse trip te maken naar de mooiste gedeelten van ons land. Het is nog steeds velen niet gegeven een langdurige reis te ondernemen èn om de kosten èn om het lange van huis zijn. Om nu hen, die slechts enige dagen er op uit kunnen, toch nog iets moois te laten genieten, stel de men een tocht samen, die vol- LEEUWARDEN De twee daagse bromfietstocht, georgani seerd door de prov. Friese VVV te Leeuwarden, welke het vorig jaar voor het eerst werd gehou den en toen zo'n groot succes is geworden, zal ook dit jaar weer worden gereden. Vrijdag en Za terdag, 27 en 28 Juli, zullen weer de tientallen bromfietsen langs Frieslands wegen snorren. De bedoeling van deze tocht is dat Friesland eens grondig wordt bekeken en vooral bij de vreem delingen hierdoor meer bekend heid zal krügen. Om dit zo goed mogelijk te doen en zoveel mogelijk te ge nieten van de heerlijke natuur, is er een maximum snelheid vast gesteld, zodat niet het verkeer hier hinder van zal ondervinden, en dat tevens een ieder der deel nemers op ziin gemak deze tocht kan meerijden. Als stimulans ziin er door het VW enige aardige wedstrijden aan de tocht verbonden Name lijk een fotowedstrijd, een kla- verjaswedstriid en een wedstrijd in het herkennen van bepaalde plaatsen in onze provincie. Alle verdere mededelingen kun nen de deelnemers aantreffen in het keurig verzorgde toerboekje dat iedereen dezer dagen zal worden toegestuurd- Omtrent de deelname verna men wii nog het volgende van de VVV. Bij het bureau zijn aan meldingen binnengekomen van personen uit Kampen, Ter Apel. Hoogeveen, Rouveen, Arnhem. Onderden-dam, Delft, Dunnik. Veendam. Ulrum, Amstelveen. Schagen. Voorburg. Amsterdam, en Hoorn, een bewijs dus dat niet alleen Friezen belangstelling tonen voor deze tocht. Tevens is dit voor de organi satoren een bevestiging dat de tocht van verleden jaar, ondanks de regenval van de eerste dag. bijzonder goed in de smaak is gevallen. De fabrikanten van de ver schillende merken bromfietsen, hebben hun service-personeel dat de hele tocht zal meerijden, voor deze tweedaagse tocht beschik baar gesteld, zodat eventuele pechvogels direci kunnen worden geholpen. Nu maar afwachten wat het weer wordt want dat is natuurlijk een oelangrijke factor voor een dergelijke tocht komen beantwoordt aan het ge stelde doel. Hier volgt het reisplan: Maandag 6 Aug.: Vertrek 8 uur Stationsplein, hoek Spoorstraat, Alkmaar. De tocht voor de eerste dag gaat via de interessante Wie- ringermeerpolder en Afsluitdijk naar Bolsward. met bezoek aan het fraaie stadhuis, de uit 1281 daterende kerk, en waar de kof fie wordt gebruikt. Dan gaat de reis verder van Bolsward, Wor- kum, Hindelopen, dwars door het prachtige Gaasterland, Lemmer, Blokzijl naar Giethoorn', alwaar gelegenheid wordt gegeven een puntertocht te maken. Hier wordt geluncht. Verder gaan we naar Meppel, theedrinken in het hotel waar zal worden overnacht, ka merindeling en 's avonds rondtoer door Meppel en omgeving. Dinsdag 7 Aug. Vertrek ong. 8.30. Van Meppel via de Wijk, Balkbrug naar het onvolprezen Ommen, Hellendoorn, Nijverdal, Almelo (koffiedrinken), Ootmar- sum, Denekamp, Oldenzaal, Hen gelo, Goor, Lochem (lunch). Na de lunch Lochem, Hackfort (kasteel), Vorden, Ruurlo, Zet- hem, Doetichem, Terborg, 's-He- renberg, Elten (correctiegebied), Arnhem, diner en logies. De avond kan naar eigen plannen worden doorgebracht. Woensdag 8 Aug. Na het ontbijt rondtour over de Veluwe met be zoek aan het St. Hubertusslot en wandeling door het nationale park. Lunch te Apeldoorn. Verder gaat de tocht langs het Loo. Ud- delermeer, Putten, Amersfoort, Hilversum naar Alkmaar. Aan komst ong. 19 uur. Prijs voor leden f 35.-, niet-le- den f 40. Dit is de enige driedaag se tocht, die dit jaar gemaakt wordt en het zou zeer op prijs worden gesteld, wanneer deze doorgang kon vinden. Besluit nog heden mee te gaan en meldt p.o. bij het secretariaat C. de Munk, Spoorstraat 92, Alkmaar. Sluiting aanmelding Maandag 30 Juli.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5