Nieuuu Geest van verzoening" groeit tussen Engeland en Perzië Wanordelijkheden uitgebroken in woonoord van Ambonezen Bufferzone-probleem onderhandelingen te vertraagt Kaesong EXAS Maar morgen sluit Abadans raffinaderij Internationaal Christelijk Vakverbond uitgestoten Roden wensen onmiddellijk een „staakt-het-vuren" 'tfr vo0r ^roUw DAGBLAD VOOR ALKMAAR Sf G°"h Tour dommelde Parijs binnen Harriman glimlachte Nederlands ambtenaar ontving een afstraffing ISSEN: EN OMGEVING nHd sportpagina Na de kwestie-Serrarens Opnieuw een order voor supertankers bij ned; scheepsbouw Indonesië eist vier milliard van japan Eén dode en acht gewonden bij botsing Lagere kosten - hogere lonen Vuistslag kostte arbeider het leven Onder trein geraakt Concentraties uit elkaar geslagen Boerderij afgebrand 80.000 bezoekers bij luchtvaartshow Pepermuntjes voor ex-wild zwijn NTEN 1- en 2- reniging Dien. Wij dalen aat dank. namens [gen. Hij dacht in mijn zwarte Laat ik dus Als hij mijn l verloren...." iversatie door- „wie Verholen jn warme bed are kogels af- artje? Wat ben ar ja, hoe kan aisdadiger. Die e wel?" En nu ?de uitstekend 1, wist hij zich :rvlogen dagen ans worstelaar lus achterover ;n handige jiu- id alover waarachter zich nsde eens vals, r als een haas Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Daqhlad HET FEIT VANHEDEN Maandag 30 Juli 1951 46e Jaargang No. 12232 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 TEHERAN (Reuter-A.P.)Engeland heeft Perzië tegen voorstellen gedaan voor hervatting van de besprekingen over de oliekwestie. In welingelichte Perzische kringen werd gezegd, dat een van de hoofdpunten van de Britse tegenvoorstellen was, dat de Perzen zouden beloven het huidige overnemen van de activiteit van de olieraffinaderij te Abadan te staken, terwijl de onderhandelingen worden gevoerd. De Perzische premier, Mossa- deq, heeft Zondag, na een verga dering van het kabinet en de olie commissie het Perzische antwoord op de Britse tegenvoorstellen aan de Amerikaanse ambassadeur, Grady, overhandigd. Volgens Perzische bronnen, die in nauwe verbinding staan met het kabinet, is het Perzische ant woord „gunstig", en dienden be sprekingen het gevolg er van te zijn. De schoonzoon van premier Mossadeq, Matine Daftari, lid van de parlementaire olieraad, ver klaarde, dat in de speciale kabi netszitting gisteren „een geest van verzoening" had geheerst. De conferentie van Harriman met premier Attlee en zijn minis ters te Londen heeft twee en een half uur geduurd. Na afloop kwam Harriman glimlachend naar buiten, kennelijk verheugd over de bereikte resultaten. De A.I.O.C. heeft gisteren be kend gemaakt dat de enorme raf finaderij te Abadan, de grootste in de wereld, morgen wordt ge sloten. Zulks geschiedt, volgens een woordvoerder van de maatschap pij „niet om de Perzen schrik aan te jagen, maar enkel omdat de opslagtanks, die 500 millioen gallons kunnen bevatten, vol zijn. Tijdens vissen verdronken DOETINCHEM. Zaterdag is de bijna 22-jarige D. S. uit Doe- tinchem in de Oude IJssel, waar hij aan het vissen was, verdron ken. Stormloop op diergaarde Blijdorp ROTTERDAM. In de eerste week van Juli hebben 55.000 per sonen een bezoek gebracht aan diergaarde „Blijdorp" te Rotter dam. UTRECHT. Het bestuur van het Internationaal Christelijk Vakverbond is op 26 en 27 Juli j.l. te Rijssel (Fr.), onder voorzitterschap van de heer Gaston Tessier, bijeengekomen. Het bestuur heeft o.m. de toestand onderzocht, die voortvloeit uit de laatste verkiezingen voor de Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau. Het betreurt het, dat de Chris telijke Vakbeweging, die van het begin af aan steeds loyaal haar medewerking heeft verleend aan de internationale arbeidersorgani satie, met de persoon van de heer Serrarens, verwijderd is uit het leidend orgaan van het I.A.B. Vaststellende, dat de arbeids- groep in deze raad voortaan uit sluitend is samengesteld uit ver tegenwoordigers van één richting sprak het bestuur als zijn mening uit, dat een dergelijke toestand niet beantwoordt aan het univer sele karakter, dat het internatio nale arbeidsbureau moet ken merken. Het legt er de nadruk op, dat de Christelijke Vakbeweging geen enkele verantwoordelijkheid draagt voor de beslissingen, die de nieuwe Raad van Beheer van het Internationale Arbeidsbureau zal nemen. Het I.C.V. zal de werkzaamheden van de interna tionale organisatie als consulta tieve organisatie constructief cri- tisch blijven volgen. Uit naam van de Christelijke Vakbeweging der gehele wereld verhief het bestuur zijn stem „te gen de deportaties, waaraan de communistische autoriteiten zich in Hongarije schuldig maken. Het I.C.V. zal alle noodzakelijke stap pen doen om voor het wereldge weten deze schending van de rechten van de mens te brand merken." AMSTERDAM. De Gulf Oil Corporation te Pittsburg (U.S.A.) waarvan de Nederlandse Gulf Oliemaatschappij in Rotterdam een dochtermaatschappij is, heeft de Nederlandse Dok- en Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam de opdracht gegeven vier super- tanks te bouwen, twee tanksche pen elk van 32.000 ton en twee elk van 24.650 ton. Nog nimmer heeft men in Nederland tank schepen van 32.000 ton gebouwd. PRESIDENT TRUMAN WAARSCHUWT President Truman heeft er voor gewaarschuwd het feit, dat de Sovjets thans genegen zijn tot on derhandelen over een wapenstil stand in Korea te beschouwen als een uiting van de „vredeswil" van de Russen. De President wees op hetgeen thans achter het IJzeren Gordijn gaande is. Langs de Joego-Slavi- sche grens hebben, Roemenië, Bulgarije en Hongarije een 45 km-zone ingesteld, die door de bevolking ontruimd is en waarin militaire voorbereidingen worden getroffen. Voorts noemde de President de zware concentraties van Sovjet strijdkrachten langs de Mand- sjoerijse grens tegenover Japan en Alaska. DJAKARTA (A.P.). Radio Indonesië heeft verklaard dat In donesië vier milliard Amerikaanse dollars van Japan eist ter vergoe ding van schade, geleden gedu rende de Japanse bezetting van het voormalige Nederlands Oost- Indië. De minister van Buitenlandse Zaken weigerde dit bedrag te be vestigen, doch verklaarde dat de eis was gebaseerd op schattingen van de voormalige Nederlands- Indische regering. Radio-Indonesië verklaarde nog, dat Japan het geëiste bedrag ge deeltelijk in natura, gedeeltelijk in diensten over een lange perio de zou kunnen betalen. NEDERLANDSE INGENIEURS NAAR GRIEKENLAND 's-GRAVENHAGE Twee Ne derlandse ingenieurs zijn Zater dag voor ongeveer twee en een halve maand per vliegtuig naar Griekenland vertrokken om daar in opdracht van de N.V. Grontmij (Grondverbetering- en Ontgin- ningmaatschapij) te Zwolle plan nen uit te werken voor de droog making van enige Griekse lagu nen. Vier andere ingenieurs zul len Donderdag 2 Augustus met hetzelfde doel de reis naar Grie kenland maken en even lang wegblijven. DE RIJNDAMOP PASSENDE WIJZE TE NEW YORK VERWELKOMD Het nieuwe schip van de Holland-Amerika Lijn, de „Rijndam" viel een hartelijke ontvangst ten deel, toen het voor het eerst de haven van New York binnenvoer. Twee Amerikaanse meisjes, Betty Daniel- sen en Norma Palm, in „Volendammer" kledij, wuiven de op varenden van de „Rijndam" toe. VELP (Geld.). Omstreeks half acht gebeurde gisteravond op de gevaarlijke wegkruising RingalleeRozendaalselaan, op de grenzen van de gemeenten Ro- zendaal en Velp (Gld.), een ern stig auto-ongeluk. Twee personen auto's botsten met grote snelheid tegen elkaar op. Alle negen inzit tenden van beide wagens werden uit de auto's geslingerd. Zij wer den allen gewond. Van twee ern stig gewonden is inmiddels een slachtoffer in het Velper zieken huis overleden. WASHINGTON (A.P.). Wil liam Foster, de directeur van de E.C.A., heeft een uiteenzetting gegeven van een programma, waarmede beoogd wordt West- Europa een nieuw tijdperk van kracht en betere levensomstan digheden te helpen bereiken. Hij verklaarde, dat in het ko mende jaar in Europa hoofdzake lijk getracht zal worden „door middel van een maximaal ge bruik van arbeidskrachten, ma chines en grondstoffen te komen tot een grotere productiviteit bij lagere kosten en hogere lonen". WOERDEN. Zaterdag zijn in het woonoord der Ambonezen te Woerden wanordelijkheden ontstaan naar aanleiding van de maandelijkse viering van het ontstaan der z.g. Republiek der Zuid-Molukken. Hierbij moest een Nederlands ambtenaar, de heer Goldman, van de kampbewoners een „afstraffing" in ontvangst nemen. De Ambonezen plegen tijdens een viering als genoemd de Ne derlandse en Ambonese vlag te hijsen. Toen dit Zaterdagmiddag weer gebeurd was, betraden eni ge vertegenwoordigers van de Nederlandse regering, o.w. de loco-burgemeester van Woerden en enige departementale en poli- tie-ambtenaren het kamp. Zij ver zochten de kampraad de vlaggen neer te halen aangezien de Repu bliek der Zuid-Molukken in Ne derland niet als zodanig erkend is. Toen dit niet gebeurde, poogden de ambtenaren zelf de vlaggen te strijken. De Ambonezen groepten hierop samen en hesen de vlaggen weer in top. Een ambtenaar, die een afstraffing ontving, verwijderde zcih uit het kamp. Enige uren later arriveerde een versterking van veertig man Rijkspolitie. De vlaggen werden toen weer ge streken en zijn Zondagochtend niet opnieuw in top gegaan. In Den Haag zullen de nodige stappen worden genomen om een spoedige voor de Ambonezen be vredigende oplossing van de gere zen moeilijkheden te vinden. EINDHOVEN. Op de voor avond van de Eindhovense kermis is het in een café te Eindhoven tot een vechtpartij gekomen, die aan de 54-jarige ongehuwde ar beider A. M. G. M. het leven heeft gekost. M. kreeg plotseling een vuistslag tegen de linkerslaap waarna hij bewusteloos ineen zakte. De in allerijl ontboden genees heer kon slechts de dood consta teren. De man die de slag had toegebracht, een 47-jarige ge meente-arbeider, is later in zijn woning te Eindhoven door de politie gearresteerd. BEEN EN ARM GEAMPUTEERD SITTARD. Zaterdagnacht kwam de 22-jarige ongehuwde J. Stellen uit Nieuwstad (bij Sit- tard) op het noordelijk gedeelte van het station te Sittard bij het rangeren onder een trein. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht waar een been en een arm wer den geamputeerd. De toestand van S. is zorgwekkend. WASHINGTON (A.P.). Goed ingelichte functionarissen verklaarden Zaterdag dat de Ver. Staten bij de onderhandelingen met de communisten te Kaesong strikt zullen vasthouden aan een „bufferzone" in Korea langs de huidige frontlijn. De instructies, die generaal Ridgway heeft ontvangen, veroorloven hem kleine wijzigingen toe te staan, maar werkelijke concessies op dit punt zal hij niet mogen doen. Geallieerde oorlogsvliegtuigen hebben Zaterdagavond een ge vaarlijke communistische troepen concentratie op Noord-Korea uit elkaar geslagen. Het hoofdkwartier van de vijf de Amerikaanse luchtmacht maakte bekend, dat middelzware bommenwerpers van het type B- 26 meer dan 800 communistische voertuigen bestookt hadden. Volgens de piloten der vliegtui gen werden 180 dezer voertuigen vernietigd of beschadigd. Het fruitdorp Blokker was gisteren congres-plaats. In de veilinghal kwamen pl.m. 2000 katholieke Noordhollanders bijeen, om te getuigen van hun waarachtige bereidheid om op de bres te staan voor de handhaving van het hoogste goed in de maatschappij: het gezin. Inzet: Mgr. F. Féron, Vicaris-Generaal van het Bisdom Roermond, die sprak over de waarde van een door en door christelijke gezinsmentaliteit; de Pauselijke Internuntius Mgr. Paolo Giobbe, die tot besluit van het Gezinscongres een pontificaal lof celebreerde en prof. mr. C. P. M. Romme, wiens redevoering een nadere uiteenzetting was van zijn voorstel om te komen tot oprichting van een Gezinsraad. (Voor het verslag zie pag. 3). De communistische en geallieer de onderhandelaars voor een wa penstilstand op Korea hebben Zondag hardnekkig vastgehouden aan hun eigen standpunt. In een communiqué werd ge zegd, dat er op de dertiende con ferentie in Kaesong „weinig vor deringen" geboekt werden. Intussen gaat het hardnekkig gerucht, dat de communisten een direct „staakt het vuren" in Ko rea hebben geëist of heden zullen eisen. Op de conferentie te Kaesong zouden gisteren door een commu nistische tolk toespelingen zijn gemaakt op „Amerikaanse bom bardementen op vreedzame dor pen" en het gebruik van „mari tieme strijdkrachten" gedurende de onderhandelingen. Het ziet er naar uit, dat de communisten alle gevechtshande lingen direct wensen te stoppen, nog voordat de onderhandelingen tot resultaten hebben geleid. 80.000 GULDEN SCHADE DOOR HOOIBROEI RIJNSBURG. Zondagmiddag ontstond waarschijnlijk tenge volge van hooibroei brand in een hooiberg, behorende bij de eeuwenoude boerderij „Klooster- schuur" te Rijnsburg. De boerderij brandde tot de grond af. Voorts gingen de woning, twee hooiber gen, een zomerhuisje en een stal in de vlammen op. De schade wordt geraamd op f 80.000 a f 90.000. Verzekering dekt de schade. 's-GRAVENHAGE. De Ilsy (Internationale Luchtvaartshow Ypenburg) heeft in totaal vol gens de schatting 80.000 bezoekers getrokken. Gisteren werd een recordrecette geboekt met onge veer 40.000 kijkers, Zaterdag zou den er ongeveer 30.000 geweest zijn en Vrijdag was het bezoek cijfer ongeveer 10.000. Toen als een laatste groet de vermaarde Skyblazers over het terrein zoefden kon de K.N.V.V.L. zich in de handen wrijven in het idee een aardig spaarpotje voor de volgende Ilsy bijeen te hebben laten vliegen. GENNEP. In de ge meente Ottersum in Noord- Limburg opereren nog steeds wilde zwijnen van 't nabijgelegen Reichswald uit. Een gevangen wild zwijn is daar echter begin vorig jaar reeds in een nok onderge bracht en sindsdien niet al leen formidabel gegroeid, maar ook zeer „beschaafd geworden: het eet n.l. pe permuntjes uit de hand, als mede tabak, waarop het verlekkerd is, legt de voor poten op de schouders van de boer en heeft ook tegen over vreemden aille schuw heid afgelegd. Blijkens spo ren, die men in de nabijheid heeft gevonden, hebben de wilde evers hun gevangen soortgenoot echter nog niet vergeten. f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1