Nieuw Minister Morrisons verklaring volledig opgenomen Katholieken en communisten verloren elk één zetel OLIE-AFVOER STOPGEZET Roodharige Schot sloot Abadan-pijpleiding af DAGBLAD VOOR ALKMAAR ™odisV=; Gesprek, dwars door een gordijn Bouwen Russen kunnen thans kennis maken met vriie wereld Weiter moet christelijk- historisch gestemd hebben EN OMGEVING nHd PRAWDA AANVAARDT UITDAGING: Vijf en twintig Eerste Kamerleden gekozen Vier Nederlanders op de Jutlandia Advocaat tot- een jaar veroordeeld Woesteling hield huis in sacristie Burgemeester voor de rechtbank Inbrekers zaagden gaf in de vloer Bliksem trof kapitale boerderij Prawda antwoordt: Zout goedkoper Minder warm Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Daqhlad HET FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 1 Augustus 1951 46e Jaargang No. 12234 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel 2046, (2 liinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 NIET VOOR DE EERSTE MAAL moet er op gewezen worden, dat van Rijkswege, met name in dit geval van de zijde van liet depar tement van Wederopbouw en V oiksnuisvesting, een onvaste po litiek wordt gevoera. Ret zaï wei onvermijdeiijK zijn, dat er onop houdelijk. wordt gewerkt met cir culaires, welke bescnikkingen, ricntlijnen, regelingen e.d. De- vatten. Maar waarom moet dit zo be langrijke en ingrijpende departe ment nu voortdurend met nieuwe circulaires komen, waardoor de vorige boodschap weer wordt acnterhaaid, ingetrokken oi ge wijzigd? Enige tijd geleden heeit het Eerste Kamerlid Berger daar eens een boekje over open ge daan. Alleen zijn opsomming van eikaar-op volgende, tegenspreken de en ingetrokken, aangevulde ot gewijzigde circulaires inzake de iinancieringsregeiingen voor de woningbouw besloeg in de Handelingen van de Eerste Ka mer een kolom druks! Het is geen wonder, dat op die manier een verbitterde stemming gekweekt wordt in de verschil lende kringen, die met de wo ningbouw te maken hebben. Er wordt ontzettend veel nódeloos werk gedaan en er bestaat niet de minste zekerheid voor het ondernemen van diverse werken. Van productiviteit gesproken: de vernoging daarvan wordt op die manier in de bouwsector niet in de hand gewerkt! Nu zou men menen, dat het departement onder de hand, ook na de vele kritiek, wel geleerd zou nebben, dat het anders moest. De Minister zeil, eerlijk gezegd, ook. Hij is een alleraangenaamst mens, op wie men maar slecht boos kan worden, maar zijn lout blijft dat hij wel eens te veel praat en, daar waar dat nodig is, te weinig met de vuist op taiel slaat. Soms is dat nu eenmaal nodig! In zijn eigen kring, ais de verschillende instanties elkaar dwars zitten, wat wel voor schijnt te komen, en ook in de kring van zijn „hooggeachte en veelge smade" partijgenoot, minister Lieftinck. Men weet, dat deze minister tenslotte met zijn rentepolitiek overstag is moeten gaan, om de volkswoningbouw vooral, niet geheel te laten vastlopen. Hij wist een overeenkomst met levens verzekeringsmaatschappijen, wel ke hem voorlopig tenminste weer 25U millioen gulden werkkapitaal voor woningbouw zou leveren, tenslotte los te peuteren, maar hij moest er de gang naar Canos- sa voor maken: de rente zou niet meer 314 pet. maar 4 pet. be dragen. Maar even later verviel die andere minister weer in zijn oude fout; in een rede te Groningen kwam hij terug op een vroegere circulaire, welke de leningsmo gelijkheid voor gemeenten be perkte en hij hield vast aan de eis, dat wonmgbouwplannen van gemeenten alleen zouden worden goedgekeurd, als de betrokken gemeente er ook in geslaagd was, ter financiering van die plannen een langlopende lening af te slui ten (terwijl als gevolg van het 4 pet. convenant een lening van gemiddeld 15 jaar als aanvaard baar was afgeschilderd). In een artikel terzake merkt de „Maasbode" terecht op, dat nu de volkswoningbouw volkomen zal vastlopen, temeer, waar de jongste gebeurtenissen op de ka pitaalmarkt doen vrezen, dat „de andere credietbehoevenden zul len voortgaan met het weinige vet van de kapitaalsmarkt tegen een hoger percentage voor de neus van de gemeentebesturen af te romen." Het blad zoekt de mogelijkheid van oplossing in het stimuleren van de particuliere bouw, waar ook hier herhaaldelijk op aange drongen is. De vraag is maar, hoe groot die mogelijkheid in de praktijk op dit ogenblik, werke lijk is. Het blad ziet een oplossing „in een tegemoetkoming in de exploitatierekening". De regering i.e. het weer spannige departement van We deropbouw zal echter in de eerste plaats de tegemoetkoming inzake de rente tot 4 pet. voor de genoemde 250 millioen voor de gemeentelijke woningbouw, niet tot een s c h ij n-oplossing (hoe voorlopig ook) moeten ma ken, door eisen inzake de lening- politiek te stellen, welke voors hands niet verwezenlijkt kunnen worden. Het spreekt overigens oi. wel vanzelf, dat de mogelijk heden, om te profiteren van die 250 millioen, rechtvaardig ver deeld moeten worden over het gehele land. Tenslotte zitten we nu eenmaal met een m wezen onnatuurlijke bemoeienis van de overheid met allerlei zaken, tot welke bemoeienis de n.o o d van het ogenblik dwingt. Hoe moei lijk dit soort „ordening", ook op het bouwterrein ook is, van de verdeling van materiaal, van bouwvolume etc, zal het beste ge maakt moeten worden wat er van te maken is; de daarbij onver mijdelijke fouten zullen we op de koop toe moeten nemen. In dit verband delen wij niet de mening van het genoemde „Maasbode"-artikel, dat al zullen er geen woningen moeten komen op plaatsen waar zij over bodig zijn (waar zou dat ideale oord zich bevinden?) toch bereikt moet worden, dat gemeenten, die slagen in de krachttoer, van geld op tafel te brengen, haar moeiten ook gehonoreerd zullen krijgen, „onafhankelijk van het toegewe zen contingent". Wij geloven, dat deze stelling in de bestaande om standigheden zo gezegd „nadere overweging" verdient. De met veel moeite losgepeuterde 250 millioen, tegen de verhoogde rente van 4 pet. moeten eerlijk en billijk verdeeld worden, onafhan kelijk van de vraag, of de ene ge- LONDEN (Reuter). Vandaag heeft het Sowjet-Russische dagblad „Prawda" de inhoud van een verklaring van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, gepubliceerd. Het blad heeft de uitdaging van Morrison, om een verklaring van hem volledig af te drukken, aangenomen. Het Korps Adelborsten van het Koninklijk Marine Instituut heeft Dinsdagmiddag in den Haag gedefileerd voor vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, die zijn functie als chef van de Marinestaf heeft neergelegd, en de dienst der Koninklijke Marine verlaat. Het vaandel trekt voorbij de scheidende marinechef. Op het bordes v.l.n.r.: kapitein ter zee J. K. Muller, commandant van het Koninklijk Instituut der Marine; vice-admiraal Jhr. E. J. van Holthe en zijn adjudant, luitenant ter zee le klasse Jhr. H. de Jonge van Ellemeet. 's-GRAVENHAGE. Gisteren hadden de verkiezingen plaats van 25 leden van de Eerste Kamer, door de Provinciale Staten van Groningen, Drente, Overijsel, Gelderland en Zuid-Holland. Het resultaat was, dat de Chr. Historischen en de V.V.D. elk een zetel wonnen en de K.V.P. en de Communisten elk een zetel verloren. De samenstelling van de Eerste Kamer 50 leden is thans (met tussen haakjes de oude stand): K.V.P. 16 (17), P.v.d.A. 14 (14), A.R. 7 (7), Chr. Hist. 6 (5), V.V.D. 4 (3), C.P.N. 3 (4). Zoals bekend, treedt om de drie jaar de helft der Eerste Kamer leden af. De leden der Prov. Sta ten van de betrokken groep kie zen dan de nieuwe leden. Groep II (Groningen, Overijsel, Drente en Gelderland) stemde als volgt: K.V.P. 3 (3), P.v.d.A. 4 (4), A.R. 2 (2), V.V.D. 2 (1), C.H.U. 2 (2), C.P.N. 0 (1). Zowel in Overijsel als in Groningen moet een C.H.U.-lid V.V.D. ge stemd hebben. Door fractiecom binaties viel in het Noorden de C.P.N.-zetel weg. In Zuid-Holland luidde de uit slag: K.V.P. 2 (3), P.v.d_A. 4 (4), A.R. 2 (2), C.H. 2 (1), V.V.D. 1 (1), C.P.N. 1 (1). Hier kreeg de C.H.-lijst, waarachter slechts 9 man staan, 12 stemmen, zodat wellicht twee leden van de V.V.D. en de heer Welter (K.N.P.) op de C.H.U. hebben gestemd. De V.V.D. telde n.l. twee stemmen minder dan zij leden bezit. Nieuwe leden. Wat de Partij van de Arbeid betreft zal prof. ir. W. Schermer- horn de plaats innemen van mr. J. Cramer, die onlangs benoemd is tot Commissaris der Koningin in Drente en zal de heer J. van Tilburg te Rotterdam de heer A. Kievit opvolgen. De K.V.P. zal de heer H. J. Kuiper moeten mis sen. Van de communisten zal de heer Schalker uitvallen. De V.V.D. wordt versterkt met een zetel van mr. R. H. de Vos van Steenwijk, de afgetreden Commis saris der Koningin in Drente. Ten slotte zal prof. F. C. Gerretson te Utrecht de C.H.U. komen verster ken. GOUVERNEUR ZUID-VIETNAM GEDOOD SAIGON, 31 Juli (Reuter) Gouverneur Thai Lap Thanh van Zuid-Vietnam is vandaag door opstandelingen van de Vietminh gedood. Zij wierpen een granaat naar zijn auto. De Franse generaal Charles Chanson is gisteren bij de aanslag op de gouverneur van Zuid-Viet nam, Thai Lap Thanh, eveneens om het leven gekomen. Generaal Chanson, die 49 jaar is, was be velhebber van het gebied Cochin- China. De verklaring van Morrison, ongeveer 1500 woorden, gaat ver gezeld van een antwoord van de „Prawda", dat ongeveer 2500 woorden telt. Het blad had ver zocht, dat Britse bladen aan het antwoord van de „Prawda" de zelfde aandacht zouden schenken als de verklaring van Morrison in Rusland kreeg. Morrison zegt o.m.: „Vele fei ten meningen worden u onthou den en er is niet die vrijheid van meningsuiting en vrije toegang tot kennis omtrent de manier, waarop de rest van de wereld leeft en denkt, welke essentieel is om elkander te begrijpen. Deze onwetendheid schept vrees en wantrouwen aangaande de motie ven van andere volkeren". Morrison gaf in dit verband de tijden op van de uitzendingen in de Russische taal naar de Sowjet- Unie. Deze uitzendingen, verklaarde hij, werden „kunstmatig en op zettelijk gestoord". Ik vraag mij af waarom, aldus Morrison, „wat heeft uw regering te vrezen. Ik zou wensen, dat zij ons gebruik zou volgen men kan vrijelijk luisteren naar de uitzendingen in het Engels uit de Sowjet-Unie. Niet alleen het Britse communis tische dagblad, maar ook de „Prawda" zelf kan men kopen". .Britse burgers worden niet uit hun huizen verwijderd, zij wor- 16 SEPT. TE ROTTERDAM TOKIO (Ass. Press). Gene raal Matthew B. Ridgway, de op perbevelhebber van de Verenigde troepen, zal heden op het Deense hospitaalschip Jutlandia persoon lijk afscheid nemen van 205 oor logsgewonden, die naar hun va derland terugkeren. Het contingent gewonden be staat o.m. uit 40 Britten, zes Fran sen, zes Belgen en vier Neder landers. Het schip komt 16 September in Rotterdam aan. MEINEED UITGELOKT UTRECHT. Gisteren deed de Utrechtse arrondissements rechtbank uitspraak in de zaak tegen de 58-jarige advocaat dr. mr. H. A. Th. van H. te Utrecht tegen wie twee weken geleden, wegens uitlokking van meineed, twee jaar gevangenisstraf werd geëist. De rechtbank veroordeelde hem thans tot een jaar gevange nisstraf. MGR. WESKAMM BISSCHOP VAN BERLIJN BERLIJN (Ass. Press). Mgr. Wilhelm Weskamm is gisteren geconsacreerd als bisschop van Berlijn. Hij is als zodanig de op volger van Konrad Kardinaal von Preysing, die in Januari j.l. is overleden. Mgr. Weskamm was voorheen bisschop van Maagdenburg. Het diocees van mgr. Weskamm ligt grotendeels in de Russische zone. meente meer relaties e.d. in fi nanciële kringen heeft dan de ander, die even schreeuwend op nieuw-bouw zit te wachten. ABADAN (A.P.). Met één druk op de knop heeft een rood harige Schot gistermorgen de laatste olie-producerende machine in de grootste raffinaderij ter wereld stop gezet. De grote installatie van de Anglo-Iranian Oil Company, die gedurende de afgelopen maand reeds in vertraagd tempo produceerde, staat nu geheel stil. Er is op de grote opslagterrei nen geen plaats meer voor nog meer benzine, paraffine, diesel olie en andere raffinageproducten. De roodharige David Blair Watt opzichter over de distellatie- eenheden, drukte op een elec- trische knop en op hetzelfde ogen blik werd de toevoer van olie in de grote pijpleiding van Aga Jari, 230 km verder, afgesloten. De laatste hinderpalen voor de nieuwe Brits-Perzische oliebe sprekingen zouden echter gister avond uit de weg geruimd zijn, minder dan tien uur nadat Ave- rell Harriman per vliegtuig uit Londen terugkeerde. Volgens deze inlichtingen blijft alleen nog over de Britten te doen weten dat de weg geëffend is en datum en plaats vast te stel len voor hernieuwing van de be sprekingen, die anderhalve maand geleden vastliepen. De Britse arbeiders in het olie- gebied van Abadan juichten en wuifden wild met hoeden en pet- „Door de eeuwen trouw'* in gelijk gesteld EINDHOVEN. Gistermorgen werd in raadkamer van de recht bank te den Bosch het bezwaar schrift behandeld van de Stich ting „Door de eeuwen trouw" te gen de inbeslagnemingen van stukken en bescheiden. De uit spraak van de rechtbank vond plaats en hield in dat alle in be slag genomen stukken 1 Augustus voor 16 uur terug dienden te wor den gegeven aan de stichting. ten gisteren toen vier Britse tor pedojagers de Shaft El Arab ri vier opstoomden. De aankomst van de schepen heeft het moreel onder de Britse technici doen toenemen. De mees ten van hen verlangen uit Aba dan weg te komen, in het bijzon der nu de raffinaderij gesloten is. SCHADE 4000 GULDEN (Van onze correspondent) Zondagavond tussen elf en twaalf uur heeft een jongeman, zekere A. V. die geestelijk niet toerekenbaar geacht wordt, zich toegang verschaft tot de kerk te Vinkei (N.B.). In de sacristie sloeg hij alles kort en klein zoals vazen en beel den, terwijl ook een doos met ongeconsacreerde hosties het moest ontgelden. De jongeman, die spoedig ge pakt is, heeft daarna een sigaret opgestoken waarbij de aan een kapstok hangende misdienaars kleren in brand geraakten. Om de brand te blussen greep hij enkele misgewaden en ook deze werden zwaar beschadigd. De schade bedraagt naar schat ting drie a vierduizend gulden. 103-JARIGE Op 12 Augustus a-s. hoopt Mevr. de wed. M. JansenSteen, wonende te Yde, gem. Vries, 103 jaar te worden. SPAARBANKBOEKJE GECONFISKEERD HUISSEN (Gld.). De burge meester van Huissen zal zich eerstdaags voor de rechtbank hebben te verantwoorden. Zijn gemeentebestuur heeft n.l. een spaarbankboekje geconfiskeerd, waarop door een comité van ouden van dagen f 1245.voor een uitgaansdagje was gestort. Dit bedrag is overgedragen aan een door B. en W. gevormd nieuw comité. den niet gedeporteerd, zij worden niet naar arbeidskampen gezon den. Indien er 's morgens vroeg op de deur wordt geklopt, be hoeft men niet te vrezen, dat het de politie is. Het zal waarschijn lijk slechts de melkboer of de postbode zijn. Ik vraag mij af, of gij allen eerlijk kunt zeggen, dat gij ditzelfde gevoel van persoon lijke vrijheid hebt, dat iedere Britse burger geniet". Tot de vrijheden van een Brit behoren het recht van vergade ring en politieke vrijheid om zich tegen de regering te verzetten of haar te steunen. Geen groep heeft een machtmonopolie in Groot- Brittannië, verklaarde Morrison HELE INVENTARIS VAN JUWELIER GESTOLEN AMSTERDAM. In de nacht van Zondag op Maandag hebben dieven ingebroken in een goud- smidswinkel in de Ferdinand Bol straat te Amsterdam en voor een waarde van 25.000 gld. aan goe deren meegenomen. Via een luik in het trapportaal van een belendend huis kwamen de inbrekers onder de winkel, kropen tot midden onder de vloer en zaagden daarin een keurig gat van 30 bij 36 cm. Zo konden zij op simpel „vakkundige" wijze ongezien en ongestoord alles wat van hun gading was uit de winkel wegnemen. Bijna de gehele voor raad gouden horloges, armban den, ringen etc. hebben de die ven meegenomen. ZEER LAAG VERZEKERD GEFFEN. Tijdens een kort doch hevig onweer, dat gister avond over Winkel (gem. Nu land) trok, is de bliksem inge slagen in een kapitale boerderij. Een felle brand zette al spoedig het gehele huis in lichterlaaie. De brandweer uit den Bosch kon wegens gebrek aan water weinig uitrichten. De boerderij brandde nagenoeg geheel af, slechts enige buiten muren bleven behouden. De eige naar, die enige tijd geleden ook een boerderij door blikseminslag verloor, heeft de boerderij zeer laag verzekerd. LIJK VAN 7-JARIGE JONGEN OPGEHAALD AMSTERDAM. Uit het wes telijk Marktkanaal te Amsterdam is kort na middernacht het lijk op gehaald van een 7-jarige jongen, die sedert Maandagmiddag ver mist werd. Vermoedelijk is hij bij het spelen in het water ge vallen. LONDEN (Reuter). In het antwoord van de „Prawda" op de verklaring van Morrison wordt gezegd, dat de Britse minister zich zeer vergiste, wanneer hij be weerde; dat er geen vrijheid van meningsuiting, persvrijheid of persoonlijke vrijheid in de Sow jet-Unie zijn. In de Sowjet-Unie, aldus het blad, bestaan de vrijheden niet voor de vijanden van het volk. „Al deze misdadigers, van de landeigenaars en kapitalisten tot de terroristen, dieven, moorde naars en agenten die 'n omwen teling moeten bewerkstelligen, toe, zijn er op uit om het kapita lisme in de Sowjet-Unie te her stellen, om de uitbuiting van de ene mens door de andere te her stellen en het land in het bloed van de arbeiders en boeren te drenken. De gevangenissen en ar beidskampen bestaan voor deze heren, en voor hen alleen. De Britse uitzendingen naar de Sowjet-Unie, „zijn, als bekend, in de eerste plaats er op gericht om de vijanden van het Sowjet-volk aan te moedigen in hun pogingen om de kapitalistische uitbuiting te herstellen. De Sowjets kunnen een dergelijke tegen het volk gerichte propaganda, welke bo vendien een inmenging betekent in de binnenlandse aangelegenhe den van de Sowjet-Unie natuur lijk niet steunen". VAN 21 OP 14 CENT 's-GRAVENHAGE. Het mi nisterie van Economische Zaken maakt bekend, dat in verband met de.afschaffing van de accijns op consumptiezout, de winkelprijs van zout met ingang van 1 Aug. is verlaagd van f 0.21 tot 10.14 per kg. De prijs van gejodeerd zout is vastgesteld op f 0.19 per pak van 1 kg. GEEN VORDERINGEN TE KAESONG TOKIO (Reuter). In een communiqué van de Verenigde Naties wordt meegedeeld, dat bij de besprekingen te Kaesong van gisteren geen vorderingen zijn ge maakt. (Van onze weerkundige medewerker) Na lang wachten werden gisteren eindelijk ook in het Noorden voor het eerst zo merse temperaturen geno teerd. De rest van het land wilde blijkbaar niet achter blijven en zo werd voor het eerst dertig graden als ma ximum genoteerd b.v. te Beek en Twente. Helaas echter is in de luchtdrukverdeling nu een in zoverre ongunstige wen ding gekomen dat het hoge- drukgebied dat aansprake lijk was voor dit mooie weer zich vrij snel verwijderd heeft en in de richting van Oost-Europa is getrokken. Vanuit Engeland nadert nu een koufront dat al wordt dit ook vertraagd toch vandaag ons land nog zal bereiken. Voor de komende dagen mag men dan ook op enkele buien rekenen al of niet vergezeld van onxt/eer, ter wijl de temperatuur wat zal dalen. Te Utrecht heeft Mr. W. H. Fockema Andreae, de nieuwe voorzitter van de Raad van Beheer van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, Dinsdagmiddag voor de eerste maal de ver gadering van het bestuur van de Utrechtse Jaarbeurs gepresideerd. V.l.n.r.: Z. K. H. Prins Bernhard, koninklijk commissaris; Mr. W. H. Fockema Andreae; Mr. Jac. Millius, directeur en Ir. M. H. Damme, president- directeur van Werkspoor N.V.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1