o% EXAS Communisten verwerpen voorstel der V.N. voor een bufferzone Nederland uit bezwaren tegen ontwerp-vredesverdrag metJapan Millioen Chinezen naar Oost-Pruisen Chinese nationalisten vallen China binnen V K.V.P. en AD DAGBLAD VOOR ALKMAAR veilig. (Vondel) EN OMGEVING In Kaesong geen resultaat gezin Voorstel zou onbillijk zijn Aanbod van Nederland Regeling van schadevergoeding ernstige teleurstelling want het uit! nHd Ook vandaag geen vorderingen Onze padvinders te Bad Ischl Voorstel bij S.E.R. tot landbouwschap Grootste aanval sedert 1949 Bonn stopt uitvoer naar de Sovjet-zone De Perzische oliekwestie Man in Scheemda door bliksem gedood Petsche verslagen Bevreesd voor tonijnvisserij Belastingverhoging niet verantwoord Brutale aanslag in Rotterdam Kremlin organiseert volksverhuizing Radion maakt r, 't bonte goed boenen, zónder atervlekken. Jzelf! Profiteer :em Radion! Ir RAD 147.61.34 \Y k erover begin, hij boos weg", t ook zo onge- r je stelling te „Dat zal zeker pogingen doen ien mee te ko lt en daarvoor alles vertellen it heb. En dan ig zijn wij niet ecies zei. Want ;efluisterd was, aan. „Jonge, wat". „Ja...." lagt, dan is het honderd koeien i, Verholen. Je e tweehonderd mannen", zei en dankbaar Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.7*7 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per iditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Daqblad HET EEIT VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 3 Augustus 1951 46e Jaargang No. 12236 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 SINDS ENIGE TIJD tracht „Het Vrije Volk" in de kwestie van de gezinspolitiek een uitlaat te vin den voor de kritiek, welke het van enige kanten moet ondervin den tegen de houding, welke de partij-als-zodanig verschillende keren heeft aangenomen. Er zit ten nog wel enige katholieken in de P.v.d.A., en die begrijpen niet, dat de p a r t ij dikwijls nog zo weinig rekening houdt met dier bare verlangens van dergelijke, o.i. verdwaalde, partijgenoten. Kijk eens aan, het is eigenlijk zo, dat in de P.v.d.A. een of ander lid persoonlijk in de Kamerfractie of in de fracties van Provinciale Staten of Gemeenteraad, wèl voor zijn particuliere afwijkende, me ning kan uitkomen, maar daarmee is het dan ook meestal afgelopen. Bij beslissingen gaat het als regel niet om de persoonlijke mening van een lid, maar dan gaat het om het standpunt van de fractie, van de partij. De doorbraak is misschien wel een schone ge dachte, doch in de practische politiek zien we daarvan nog maar bitter weinig goed gevolg. Wij hebben het daar al meerma len over gehad op deze plaats, en zullen er nu niet te diep op in gaan. Wel mogen wij even opmerken, dat het bewijs van onze bewering te zien is in de houding, welke de partij niet een of ander toevallig lid hier of daar aan neemt ten opzichte van wat wij nu maar kortweg: de gezinspoli tiek zullen noemen. Wij weten heel goed, dat de P.v.d.A. enige keren is meegegaan met voorstel len ten bate van het gezin, maar wij weten ook, dat men daar, juist in de laatste tijd, enige ma len „niet thuis" heeft gegeven, juist toen het er op aan kwam, goede en verstandige maatregelen, in het bijzonder ten behoeve van het grotere gezin, te steunen. Nu wordt de laatste tijd aan de Katholieke Volkspartij van socia listische zijde pas nog weer in het „Vrije Volk" en deze week nog weer voor de Vara verwe ten, dat zij een eigen, aparte, z.g. specifieke „katholieke" gezins politiek voert en dat zij zich. ten onrechte, voordoet als de Gezins partij-bij-uitstek, die een mono poliepositie op dit gebied zou me nen te mogen bezitten. Ziedaar de oplossing, die o.a. het „Vrije Volk" als uitlaat voor zekere kri tiek, in eigen kring, probeert te zoeken. Wij willen er, nogmaals, dit van zeggen. Wij menen, dat het onjuist is, ook van katholieke zijde, te spreken van een speci fieke „katholieke" gezinspolitiek. Zeker, in het spraakgebruik is men nog wel eens geneigd, van „katholieke" politiek te spreken, als men het oog heeft op acties en wensen en voorstellen, welke van de zijde der K.V.P. of andere katholieke instanties worden ge daan, maar het is toch eigenlijk niet juist en wekt verwarring. De politiek van de K.V.P. ten aanzien van het gezin en ten aanzien van zoveel andere zaken behoeft niet speciaal katholiek genoemd te worden, als dat an deren stoot, omdat die poli tiek voldoende gefundeerd is in de eisen van het algemeen belang, om ook door anderen dan katho lieken zeer wel gevolgd te kun nen worden. Het gaat hier niet om een groepsbelang, laat staan om een „katholiek" belang. Het gezin is de kern van de maat schappij, het moet, als de eerste en voornaamste natuurlijke ge meenschap, tot volle ontplooiing kunnen komen en zeker in een tijd als deze, waarin de Overheid zich soortgelijke belangen wel moet aantrekken op steun en bescherming van de Overheid kunnen rekenen. Het is stellig de plicht van alle partijen, daaraan mee te doen, en daarnaast is het natuurlijk ook het récht van die partijen, dat te doen. Dat recht wordt door de K.V.P. aan niemand ontzegd, ook al voert de K.V.P. de zorg voor het gezonde gezin, en daardoor voor het gezonde volk, op de eer ste plaats in haar vaandel. Hoe zou het er in Nederland ten aan zien van de idealen der gezins politiek uitzien, als de K.V.P. dat niet had gedaan? Alszij dit eens aan de socialisten had over gelaten, als de omstandigheden eens zo zouden zijn, dat de K.V.P. niet die kracht, door haar getal sterkte in en buiten de Kamer, had kunnen ontwikkelen, welke de laatste tientallen van jaren mogelijk is gftweest? Wij zouden gemakkelijk ver- schilende voorbeelden kunnen opnoemen, van vóór de oorlog en van na de bevrijding, om aan te tonen, dat het altijd de katho lieke partij geweest is, die hier als voortrekker moest fungeren. Dat zijn toch waarlijk feiten, die niet weggeredeneerd kunnen wor den en het is toch heel begrijpe lijk en verklaarbaar en ook, me nen wij, zeer wel geoorloofd, dat dat K.V.P. zich op dit baanbre kende werk, in woord en ge schrift, laat voorstaan. Wij gunnen de P.v.d.A. gaarne de glorie van haar na-oorlogse naam, maar dat wil toch niet be tekenen, dat andere partijen „de arbeid" onverschillig zou laten? Welnu, misgun de K.V.P. dan haar naam van Gezinspartij niet, die zij met ere mag voeren. Wij gelóven, dat andere partijen niet onverschillig staan tegenover het gezin, alleenwij zouden dat dan, als puntje bij paaltje komt, wel graag wat méér in de prac- tijk bevestigd willen zien! TOKIO, 3 Aug. (Reiuter) De besprekingen over een wapen stilstand in Korea zijn Vrijdag te Kaesong hervat. Na een vergade ring werd medegedeeld, dat men Zaterdag opnieuw bijeen zal ko men. Beide zijden bleven op hun standpunt staan. Volgens een communiqué van het Amerikaanse achtste leger wonnen de verbonden troepen meer dan drie kilometer terrein bij aanvallen ten Z. en Z.W. van Koemsong, waar zij weinig tegen stand ondervonden. Ten N. van Yanggoe deden pa trouilles der verbondenen op nieuw aanvallen, maar stuitten op krachtige tegenstand. Er wordt geen belangrijke ac tiviteit aan het front gemeld. Amerikaanse lichte bommen werpers lieten gehele gebieden van Pjonjang. de Noord-Koreaan- se hoofdstad, brandend achter na aanvallen op grote munitie- en uitrustingsopslagplaatsen in het stadsgebied, aldus het communi que. Radio-Peking beschuldigde de V-S. er Vrijdag van luchtmacht en marine-operaties uit te voe ren om druk uit te oefenen op de besprekingen te Kaesong. In een communiqué van de V-N. wordt gezegd, dat ook he den te Kaesong geen vooruitgang is gemaakt. Admiraal Joy zegt, dat de VJf. delegatie niet zal afwijken van de door haar voorgestelde buffer zone boven de 38ste breedte graad „om tegemoet te komen aan de politieke wens tot onder verdeling van Korea." BAD ISCHL, 3 Aug. Het Nederlandse contingent padvin ders is na een vermoeiende doch vlotte reis op de wereldjamboree te Bad Ischl aangekomen. On- middell k na aankomst werd 'n aanvang gemaakt met de opbouw van het Nederlandse kamp. Nog steeds stromen groepen padvinders uit alle werelddelen het prachtig gelegen terrein op- Heden, Vrijdag om 18.00 uur is de officiële opening. TOKIO, 2 Aug. (Reuter). De communistische delegatie naar de conferentie van Kaesong heeft vandaag het voorstel van de V.N. voor een bufferzone boven de 38ste breedfeg tad afge wezen, zo is door Radio-Peking verklaard. De communistische generaal Nam II verklaarde, dat het aan dringen der V.N. op een wapen stilstandslinie boven de breedte graad „onbillijk en onredelijk" was. „Wij kunnen een dergelijk voorstel niet aanvaarden', aldus den generaal. Hoofdkwartier achtste Ameri- Bij de sociaal-economische raad is thans ingediend een ontwerp algemene maatregel van bestuur tot instelling van een bedrijfschap voor de landbouw, zo deelt de Stichting voor de Landbouw mede. De indiening is gebeurd door de Stichting voor de Landbouw, namens de zes centrale organi saties van ondernemers en werk nemers in het agrarisch bedrijfs leven, zoals deze sinds 1945 in deze Stichting samenwerken. AANVARING IN AMSTERDAM De „Sven Sture" een Zweedse houtboot, is gistermiddag om streeks half vier bij het verlaten van de Minervahaven te Amster dam in aanvaring gekomen met een sleep zandbakken. De „Sven Sture" kreeg twee scheuren boven de waterlijn en is teruggekeerd naar de Nieuwe Houthaven. Het schip was in ballast op weg naar Emden. Onderzocht zal wor den of de „Sven Sture" na voor lopige reparatie de reis kan ver volgen. Export groenten en fruit naar West-Duitsland normaal De export van groenten en fruit naar West-Duitsland kan voorshands normaal voortgang vinden, aldus verneemt het ANP uit bevoegde bron. SAIGON, 2 Aug. (Reuter). Volgens berichten trekken 18.000 Chinese nationalistische soldaten de Zuidelijkste Chinese provincie Joennan, binnen. In onbevestigde, te Saigon ontvangen berichten, wordt voorspeld, dat de grootste veldslag in China sedert twee jaren zich zal ontwikkelen. Com munistische kolonnes trekken snel in Zuidelijke richting om de na tionalistische invallers op te van gen. Het nationalistische leger zou 15.000 geregelde soldaten tellen, inclusief valschermtroepen en 3.000 guerilla's, het geheel onder bevel van generaal Li Mi. Volgens berichten zijn 4.000 communistische soldaten op weg naar het bedreigde gebied. Een nationalistische kolonne van 10.000 man heeft even ten Zuiden van de Birmaweg de grens overschreden. De kolonne splitste zich in drieën. Een twee de kolonne overschreed de grens 160 km meer naar het Zuiden en veroverde twee steden in het grensgebied. Een derde kolonne rukte op naar het vliegveld Mengse, doch werd door het com munistische garnizoen teruggesla gen. Daarna zwenkte deze kolon ne naar het Zuidoosten om een ander vliegveld, Menghai, aan te vallen. De ontvangen berichten melden dat de strijdende valschermtroe pen en sommige van de eenheden van generaal Li van uit de lucht worden bevoorraad. Communistische garni zoenen gepasseerd. De invasie wordt beschreven als de grootste aanval door de nationalisten, sedert de commu nisten in 1949 geheel China bezet ten. Duizenden nationalistische soldaten werden toen over de grens naar Noord-Birma verdre ven. De aanvallers zouden reeds enige kleine communistische gar nizoenen zijn gepasseerd, die op hulp van de in Zuidelijke richting trekkende communistische solda ten wachten. kaanse leger op Korea, 2 Aug. (A.P.). Vandaag hebben aan vallende geallieerde troepen aan het centrale front meer dan 3.5 kilometer terreinwinst gemaakt. Zij stootten slechts op kleine vij andelijke groepen. Infanterie vorderde 3 tot 4 kilo meter in een gebied ten Zuiden van Koemsong, het communisti sche bevoorradingscentrum. De communisten deden lichte proefaanvallen aan beide zijden van de geallieerde vorderingen maar werden tot staan gebracht. Aan de andere fronten was het rustig, maar geallieerde vliegtui gen gaan door de vijandelijke linies te bestoken. BONN, 2 Aug. (Reuter). De West-Duitse regering heeft van daag gelast, dat de gehele West- Duitse uitvoer naar Oost-Duits- Iand met ingang van middernacht moet worden gestaakt, zo meldt het West-Duitse persbureau DPA. DPA zegt verder, dat de maat regel is genomen omdat de ver lengde handelsovereenkomst tus sen Oost- en West-Duitsland op dat tijdstip afloopt en de Sowjet- Russische beperking van de uit voer van West-Berlijn tot dusver de ondertekening van een nieuwe overeenkomst heeft verminderd. De Perzische minister van Bin nenlandse Zaken, generaal Zahedi heeft Donderdag zijn ontslag in gediend naar aanleiding van de critiek, die op hem in de Kamer van Volksvertegenwoordigers was geoefend in verband met de de monstraties, welke op 29 Juli op het parlementsplein plaats von den. Zijn portefeuille is thans aan Amir Alai, de minister van natio nale economie en regeringsafge vaardigde bij de voorlopige raad van de Perzische' nationale olie maatschappij te Abadan, toege wezen. Ook de ministers van Buiten landse Zaken en Verkeer hebben hun ontslag ingediend. Bureau van de Anglo Iranian in brand. Een brand, die door kortsluiting zou zijn veroorzaakt, heeft Woensdag het bureau voor perso neelszaken van de Anglo Iranian te Abadan verwoest. Duizenden documenten gingen verloren. De Britse delegatie is nog niet naar Teheran vertrokken. De 48-jarige Trienko de Groot te Scheemda werd gisteren, toen hij achter de boerderij van de heer A. Dethmers te Westerlee stond te schuilen, door de bliksem getroffen. Hij was onmiddellijk dood. Chinese nationalistische troepen gereed? Hongkong, 3 Aug. (Reuter) Volgens het te Hongkong ver schijnende onafhankelijke recht se blad Wahkoeyatpo wachten 35.000 man Chinese na tionalistische troepen in Indo- China op bevelen om China bin nen te vallen- Het blad. dat een speciaal be richt uit Saigon aanhaalt, schrijft, dat deze troepen onder bevel staan van generaal Hoeang Tsjieh, die eerder in dit jaar Formosa bezocht en orders ontving voor toekomstige operaties. De natio nalistische troepen hadden twee jaar geleden hun toevlucht ge zocht in Indo-China en waren sindsdien gereorganiseerd in drie divisies, aldus het blad, dat er aan toevoegt, dat de garnizoenen in de provincie Kwangsi ver sterkt worden om de dreigende nationalistische aanval te weer staan. A.s. Zondag verjaart Prinses Irene. Twaalf jaar wordt het tweede dochtertje van Koningin en Prins en het is haar aan te zien, dat ze wéét, al 'n beetje mee te tellen. PARIJS, 3 Aug. (Reuter). De minister van Financiën in het afgetreden Franse kabinet, Mau rice Petsche, is volgens officiële cijfers verslagen bij de stemming over de vraag, of hij met het premierschap zou worden bekleed. Petsche verkreeg 281 stemmen, 3?- stemmen minder dan de ver eiste absolute meerderheid. Er werden 131 tegenstemmen uit gebracht en het aantal onthou dingen was zeer groot. De katholieken, conservatieven gematigden en de meest radica len en radicaal-gezinden stemden voor Petsche, de communisten tegen. De Gaullisten, socialisten en enige radicalen en radicaalge- zinden onthielden zich onge veer 240 onthoudingen in totaal De stemmen van de socialisten waren onontbeerlijk om 'n meer derheid .van de middenpartijen te verkrijgen. Zij verzetten zich echter voornamelijk tegen Pet- sche's voornemen om subsidies te verlenen aan bijzondere (ka tholieke) scholen. Petsche begaf zich onmiddel lijk na de stemming naar presi dent Auriol om verslag uit te brengen. HONGAARSE GEDEPOR TEERDEN IN ONS LAND OP TE NEMEN De Nederlandse regering heeft aan de regering van Hongarije het aanbod gedaan, om een aantal door de Hongaarse regering uit Boedapest gedeporteerde Honga ren, hier te lande op te nemen. Tot nog toe heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag geen officieel antwoord van Hongaarse zijde ontvangen. De nieuw-benoemde Bisschop van Berlijn, Wilhelm Weskamm, opvolger van Kardinaal Dr. Konrad Graf von Preysing, heeft op 30 Juli in Dahlem de pauselijke bul over zijn benoeming overhandigd aan het Domkapittel van Berlijn. Op de foto de nieuwe Bisschop in gebed voor het met kaarsen versierde graf van zijn voorganger op het St. Hedwigskerkhof in de Liesenstraat (Sowjetsector). De Nederlandse regering heeft dezer dagen, zowel te Washing ton als te Londen haar bezwaren naar voren gebracht, tegen het ontwerp vredesverdrag met Japan, dat in de maand September te San Francisco zou worden ondertekend. De bezwaren betreffen in hoofdzaak 4 punten van het ontwerp. De regering kan niet accoord gaan met de bepaling, dat na de ratificatie alle vorderingen van Nederland tegenover Japan, dan wel vorderingen van Nederlandse staatsburgers, voortspruitende uit de oorlogs- en bezettingssituatie zouden worden kwijtgeschol- d e n. Het zou dan wel eens kun nen gebeuren, dat de Nederlandse KATHOLIEKE WERKGEVERS CONTRA KAMERBESLISSING „Wy constateren, dat de belas tingverhoging van 245 millioen gulden, welke zo juist door de Kamer is aanvaard, zakelgk on voldoende gemotiveerd is. Op het ogenblik, dat de Nederlandse eco nomie in een uiterst ongunstige toestand verkeert, dat ook de grootst mogeiyke zakelijkheid vereist is, heeft de Kamer belas tingverhogingen aan het bedrgfs- leven opgelegd, waarvan de hoog te zakelgk niet verantwoord is. En dit heeft zg gedaan op een ogenblik, dat grote delen van het bedrijfsleven (toch de basis van economische welvaart) ook zon der deze lasten moeite hebben het hoofd boven water te houden". Aldus is de opvatting van de Ka tholieke Werkgevers, zoals die is neergelegd in het orgaan van deze organisatie. Wij nemen aan, zeggen de werkgevers tenslotte, dat het in 's lands belang is, dat men spoe dig weet, welke maatregelen ge nomen dienen te worden om aan de huidige moeilijkheden het hoofd te bieden, en dat dit tempo van behandeling gerechtvaardigd was. Vervolgens geloven wij on voorwaardelijk in de ernst, waar mede minister en volksvertegen woordiging hun voorstellen af wegen alvorens zij in behandeling komen. Maar wij vrezen, dat het tempo van deze debatten wel eens een ongunstige invloed heeft ge had op het rijpe beraad. IN DE MAAS VERDRONKEN De tien-jarige H. K. uit En schede is spelenderwijs in de Maas bij Gennep verdronken. staat door de Nederlandse rechter voor vorderingen van Nederlan ders aansprakelijk gesteld werd. Schadevergoeding te gering Het bedrag schadevergoeding voor ex-krijgsgevangenen acht men in Den Haag veel te laag (150 dollar per persoon), terwijl geen schadevergoeding wordt toe gekend aan burger-geïnterneer den. Tonijnvisserij. De tonijnvisserij aan de kust van Nw. Guinea zag de regering gaarne beschermd. Reeds nu wor den de Japanse vissers in deze wateren gesignaleerd. Deze rege ling is in strijd met de economi sche politiek, die de Zuid-Pacific- commissie heeft bepaald. Evenmin kan men instemmen met de bepaling, dat eisen van schadevergoeding voor het inter nationale hof moeten worden be handeld. Liever liet men dit over aan afzonderlijke tribunalen. De regering heeft nog niet defi nitief bekend gemaakt, dat zij het verdrag in de huidige vorm zal ondertekenen. Men wacht op de reacties, evenals op het standpunt van Indonesië, waarmede voort durend overleg is gepleegd. OUDE VROUW VERWOND Een man in Rotterdam, die be weerde meterophaler te zijn, gaf in een pand een vrouw van 73 jaar een klap op het hoofd, waar door ze bloedend werd verwond. Toen de dader bemerkte, dat de vrouw bij kennis kwam, gaf hij aan het doorslaan van de stop pen de schuld. Hij zou een on verwachte armbeweging hebben gemaakt. Hij troostte de dame met te zeggen een dokter te ha len. Hij kwam echter niet terug, maar had inmiddels een tas met geld ontvreemd. TWEE KINDEREN VERDRONKEN IN SCHIEDAM Woensdagavond zijn in de Schie in Schiedam, de 5-jarige Benny Alblas en de 6-jarige Gerard Kortenaar verdronken. Zij speel den op een schuin aflopende be tonnen rand, welke achter een huis, langs de Schie loopt. De thans in Zweden levende Poolse schrijver Tadeusz Norwid constateert in een artikel, dat Stalin momenteel volksverhuizin gen organiseert, die het gelaat van Europa volledig zullen ver anderen. Deze schandelgke en mensonterende deportaties zijn n.b. juridisch gebaseerd op de conferenties van Yalta en Pots dam, aldus Norwid. Reeds in 1947 schreef de Bal- tische philosoof Uexkuell, dat in de Baltische staten zich reeds het noodlot had voltrokken, want on ophoudelijk rollen de treinen met gedeporteerden naar het Oosten, terwijl duizenden Russische sol daten, kolonisten en beambten het land binnenstromen. De nieu we bewoners zijn geen Europea nen, zij behoren niet tot de Wes terse beschaving. Tartaren in Littauen. In het gebied rond Wilna ves tigden de Russen niet minder dan 50.000 Tartaren. De Littause vrouwen, wier mannen in con centratiekampen zuchten, werden gedwongen met deze halve bar baren te huwen. De minderheids groepen rond het gebied van Ko ningsbergen zijn naar Siberië ver bannen. In Koningsbergen ont waart men slechts mensen met Slavische gelaatstrekken. Het zijn geselecteerde arbeidersfamilies uit Stalingrad, Moskou en Leningrad. Geruchten doen de omloop, dat in de Oost-Pruisische gebieden op het moment meer dan een mil lioen Chinezen en Mandsjoerezen gevestigd zullen worden. De vgand van het Avondland. Het is voor elke beschaafde Europeaan duidelijk, dat de oer oude vijand van het Avondland, Dsjinghis Khan, thans weer aan de grenzen staat zoals in de 13de eeuw, toen hij met zijn horden Europa binnenviel. Azië is in opmars, onder de dekmantel van een koude oorlog, zo schrijft Norwid.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1