Teveel gericht op het afleveren van „knappe" mensen Nog steeds: de salariëring van de leraren Geen legering van troepen in Duitsland Kolenhandelaren ontstemd over prijsverhoging Wet organen emigratie „Vlucht in de nacht" HET ONDERWIJS IN NEDERLAND Lagere scholen tellen thans 1.244,000 leerlingen RADIO Naar wij vernemen: Scheepsberichten Studie medicijnen in Nijmegen DE BEURS door E. J. Rath VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1951 PAGINA 3 's-GRAVENHAGE. Het onderwijs in Nederland is eigenlijk te veel gericht op liet afleveren van „knappe" mensen. Met andere woorden: dit onderwijs heeft een sterke intellectualistische ten- denz. Méér dient het onderwijs erop gericht te zijn bruikbare men sen aan de maatschappij af te leveren. Daarbij mag een zekere hoeveelheid feitenkennis natuurlijk niet ontbreken, maar in die feitenkennis hoort meer samenhang te zijn. definitiefs te zeggen. Dat ligt aan de financieringsmoeili.ikheden. Voor gymnastieklokalen worden slechts in de aller-urgentste ge vallen bouwvergunningen ge geven. Dit zegt de minister van On derwijs, prof. dr. Rutten, in zijn Memorie van Antwoord op de opmerkingen der Eerste Kamer op zijn begroting. ..Ondcrwiis" is een zeer belangrijke zaak. Neem b.v. maar eens. dat het aantal leerlingen alleen al op de lagere scholen thans 1.244.000 bedraagt en dat een stijging met nog eens een haf millioen tegen 1960 niet uitgesloten moet wor den geacht. In het laatste jaar steeg het aantal leerlingen hier met 64.000 en deze aanwas kon zo zegt de minister zonder bijzondere moeilijkheden door de ter be schikking zijnde leerkrachten en in de thans bestaande gebouwen worden opgenomen. Over de scholenbouw valt niets 3 AUGUSTUS: Vinding van de H. Sfcphanus De kerk heeft altijd grote eerbied voor de overblijfse len van de heiligen. Zij zal daarom vol zorg relieken be waren en de gelovigen aan sporen deze te vereren. Voor niet-katholieken, die de hei ligen zelf moeilijk kunnen begrijpen, is dit altijd iets vreemds en zij maken daar om graag schampere opmer kingen over de in hun oog dwaze heiligenverering. De diepe reden van hun afkeer is: zij weten niet wat een heilige voor het volk bete kent. Anders zouden zij vast handelen, als de joodse schriftgeleerde Gemaliel, die de steniging van Stephanus had meegemaakt en zo door diens heldhaftigheid was aangegrepen, dat hij er een eer in stelde om deze mar telaar voor het geloof, dat hij bestreed, op zijn land- góed te begraven. Hij wilde het voor anderen niet we ten: daarom werd het graf pas honderden jaren later teruggevonden, maar tegen over allen, die 't wilden we ten, getuigde hij dat hij zijn geloof aan Stephanus te dan ken had. Als onze niet-ka- tholieke medebroeders eens zo zouden handelen ten op zichte van onze heiligen, zouden zij dan ook niet wan delen in het licht? IN DESERTO PROGRAMMA ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1951 HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00 —24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu- ziek; 8.00 Nieuws- en weerberich ten; 8.15 Gramofoonmuziek; (9.30 9.35 Waterstanden); „10.00 Tij delijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven; 11.35 Sopraan en piano; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Lichte muziek; 13.00 Nieuws 13.15 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Lichte mu ziek: 14.45 Streekuitzending; 15.10 Amateursuitzending; 15.40 „Van de wieg tot het graf", causerie; 15.55 Gramofoonmuziek; 16.20 Sportpraatje; 16.35 Omroeporkest en solist; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Mannenkoor; 18.40 Sport; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Passe partout, causerie; 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie; 19.55 Deze week, causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gev. programma; 21.15 Accor- deonmuziek; 21.45 Soc. commen taar; 22.00 Hawaiian muziek; 22.25 „Onder de pannen", hoor spel; 22.45 Gramofoonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 24.00 KRO. 7.0Q Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gewijde muziek; 7,45 Morgengebed en liturg, ka lender; 8.00 Nieuws- en weerbe richten; 8.15 Gramofoonmuziek: 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Blaasensemble; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gra mofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmedede lingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 Amusementsmuziek; 13.45 Gram.- muziek; 14.00 Pianorecital; 14.15 Instr. septet: 14.40 Fanfareorkest; 15.00 Kroniek van letteren en kunsten; 15.35 Gemengd koor; 15.55 Gramofoonmuziek; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Piano spel; 18.15 Militaire causerie; 18.25 Gramofoonmuziek; 19.00 Nieuws; 19.15 Dit is leven, cause rie; 19.21 Actualiteiten; 19.27 Gramofoonmuziek; 19.52 Journa listiek overzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 Gramofoonmuziek; 20.15 Lichtbaken"; 20.40 „Steek eens op heren!"; 21.00 Amusements muziek: 21.53 „Ook zij vragen ontspanning....", toespraak; 22.00 Operettemuziek; 22.30 „Wij lui den de Zondag in"; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 24.00 Gramofoonmuziek. Het ligt niet in de bedoeling voorlopig wijzigingen te brengen in de schoolgeldbedragen voor het gewoon lager onderwijs. Tot afschaffing van de vermenigvul- digimgsfadtor zal dun niet wor den overgegaan. De regering acht namelijk de thans geldende schoolgeldbedragcn niet te hoog. Het zitten-blijven, een oorzaak van veel verdriet en allerminst een oplossing voor het lang zamere kind, heeft ten volle de aandacht van de minister, die over deze materie nog een rap port verwacht Voor de minister staat het overigens vast. dat de beslissing omtrent de overgang niet uitsluitend afhankelijk mag zijn van de prestaties in de af zonderlijke vakken, maar dat ook de totale prestatie maatstaf voor bevordering dient te zijn. EISENHOWER CANDIDAAT PRESIDENT V.S.? WASHINGTON 2 Aug. (Reuter) President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard te wensen, dat generaal Eisenhower op zijn post zal blij ven als opperbevelhebber der Noord-Atlantische strijdkrachten. Hij geloofde niet, dat dit even tuele politieke verlangens van de generaal zou belemmeren. Zoals gewoonlijk werd presi dent Truman gevraagd naar de mogelijke benoeming van Eisen hower als hetzij republikeinse, hetzij democratische candidaat voor het presidentschap in 1952. ARRESTATIES IN WASHINGTON WASHINGTON, 2 Aug. (A.P.). De Amerikaanse regering heeft vandaag opdracht gegeven de 39 buitenlanders die zich tegen de portatie verzetten en nu vrij zijn op borg van de „civil rights con gress' 'opnieuw te arresteren. De procureur-generaal J. Ward McGrath heeft verklaard, dat het ministerie van Justitie aan het hoofd waarvan hij staat, de bor gen niet langer als aanvaardbaar beschouwd. Hij zei, dat de 39 buitenlanders opnieuw losgelaten kunnen wor den indien zij aanvaardbare bor gen kunnen storten ter vervan ging v^n die van het Congres. Deze borgen belopen in totaal 111.000 dollar. 's GRAVENHAGE. Hel is nog geen vrede tusen de minister van Onderwijs enerzijds en de organisaties van leraren ander zijds. En de kwestie, waarom touw-getrokken wordt is hoe kan het anders nog steeds de salariëring. Het overleg, dat aan de gang is, zal niet in de vroe gere salariscommissie ad-hoe worden voortgezet, maar in een sub-commissie van het georgani seerd overleg. Daarmee zijn de leraren accoord gegaan. De uitbetaling van de salaris verhoging van 5 procent tot een maximum van ƒ200.aan rijks- llerftren wacht op de totstand koming van eer» Koninklijk Be sluit. Aan gemeentebesturen en aan besturen van bijzondere scholen is machtiging gegeven tot uitbetaling over te gaan. Onderzocht wordt in hoeverre tot concentratie van scholen kan worden overgegaan. De scholen, die in de begroting worden ge noemd, krijger» in ieder geval haar subsidie. Hangende echter de voorbereiding van een nieuwe regeling inzake het voorberei dend hoger en middelbaar onder wijs wji schreven hierover FINANCIERING NIEUWE LUCHTBRUG BONN, 2 Aug. (D.P.A.). Don derdag heeft de geallieerde hoge commissie in Bonn zich beraden over de financieringsmogelijkhe den van de „commerciële lucht brug" tussen West-Berlijn en West-Duitsland. Men neemt aan, dat de kosten van het transport der in Berlijn wachtende goede ren ongeveer negentig millioen gulden zullen bedragen. heeft minister-president dr. Drees gisteren met zijn echtgenote on verwacht een bezoek gebracht aan het kamp de „Ruygenhoek" te West-Kapellc, een van de kam pementen van het „Vierde Prin senkind". Dr. Drees gaf daarbij de wens te kennen de kinderen, die zich op het strand vermaakten te bezoeken.... zal met ingang van het studiejaar 1951-1952 aan de katholieke eco nomische hogeschool te Tilburg een begin worden gemaakt met de academische opleiding tot be lastingconsulent zullen vier Franse mijnenvegers, die deelnamen aan de oefening „Factotum" tot 6 Augustus een bezoek brengen aan Amsterdam is op 76-j. leeftijd ir. Steen van Ommeren in Den Haag overleden, een bekend ingenieur, die o.m. de riolering ontwierp van Den Haag naar Delft. hebben de beide wethouders van Steenbergen besloten toch aan te blijven, ondanks dat de raad dreigde met een motie van wan trouwen tegen hun beleid komt de opvolger van generaal Smuts, de voorzitter van de ver enigde partij en leider van de oppositie in het parlement van Zuid-Afrika een bezoek brengen aan Nederland. Enkele politieke leiders zullen hem een diner aan bieden brengt de directie van de hoog ovens de kunst dichter bij de arbeiders. Zo zal in de walserij- Oost een tentoonstelling van schilderijen worden gehouden wordt het wrak van de Griekse stomer „Metamorfosis", dat sinds 2 December voor IJmuiden vast ligt, thans gesloopt, in opdracht van de Rijkswaterstaat.... reeds eerder acht de minister het niet wenselijk een andere subsidiëring van de gemeente lijke middelbare scholen voor meisjes in overweging te nemen. De tweede Technische Hogeschool Sprekende over de tweede Technische Hogeschool zegt de minister in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, waaraan wij eer» en ander ont lenen, dat ook dit instituut een rijksinstelling zal zijn. Er is nog niet uitgemaakt of de Delftse Hogeschool en het nieuwe insti tuut al dan niet onder één be stuur zullen worden gesteld. Schacht liet op zich wachten DJAKARTA, 2 Aug. (Aneta) Hoge ambtenaren van de minis teries van Economische Zaken, Financiën en Buitenlandse Zaken en dr. Sumitro hebben Donder dagmiddag tevergeefs op het vliegveld Kemajoran gewacht om de heer Schacht in Indonesië te verwelkomen. De financier bleek, zonder de autoriteiten in Indone sië hiervan op de hoogte te stel len, in Bangkok te zijn gebleven. Attlee naar Noorwegen LONDEN, 2 Aug. (Reuter). De Britse premier en mevrouw Attlee hebben hedenmiddag aan boord van het fregat „Widemouth Bay" de Firth of Forth verlaten met bestemming Noorwegen. ■NIIh Gedurende tien dagen van 28 Juli tot 7 Augustus zijn een groep watercadetten en zonen van personeelsleden van de Marine te gast bij de Marine te Loosdrecht, waar de jongens 164 in totaal worden onderwezen in de kunst van het roeien en zeilen. Op de foto enige sloepen in actie. (Van onze parlementaire redacteur). Minister Staf gaf gisteren in zijn antwoord aan de Eerste Ka mer toe, dat af en toe uitlatingen uit het buitenland worden verno men die niet van voldoende be grip getuigen van onze militaire inspanningen, Toch wilde de be windsman hierin zeker geen geor ganiseerde campagne zien. Voor een land als Amerika is het ook niet eenvoudig om met al onze moeilijkheden tot in details op de hoogt te komen. De inschakeling van Spanje be tekende volgens minister Staf wel dat de vraagstukken, die verband houden met de Middellandse Zee, sterk op de voorgrond zijn geko men. Toch geloofde hij niet dat daardoor de Amerikaanse belang stelling voor de Noordzee zou zijn verminderd. Nationale reserve. Ten aanzien van de nationale reserve verklaarde de bewinds man, dat meer aanlokkelijke voor waarden zullen worden gesetld. Het dienstverband zal echter op twee jaar moeten worden gesteld. Voor beperkte dienstplicht voelt de regering niets. Bij zijn optre den had de minister geen aanlei ding gevonden op de beslissing van zijn voorganger terug te ko men, t.a.v. de generaal Kruis. Het besluit om de diensttijd tot 20 maanden uit te breiden was in beginsel al in de defensienota genomen. Eerst de lichting 511 zal echter onder de nieuwe rege ling vallen. Het scheen aldus de minister dat in Duitsland legeringsruimte kon worden verkregen, maar on derwijl worden in ons land met spoed tijdelijke kampementen ge bouwd, die omstreeks Februari gereed zullen zijn. Inschakeling industrie Staatssecretaris Moorman was het eens met verschlilende spre kers dat ons volk zich niet van de zee moet laten dringen. De marine heeft weer vertrouwen in haar bestaanszekerheid omdat zij uit de volksvertegenwoordiging klanken verneemt, die dat ver trouwen wettigen. Staatssecretaris Kranenburg die „De reacties van de vier grote brandstoffenhandeiarenorganisa- ties t.a.v. de prijsverhoging der kolen bewegen zich tussen ont stemming en verbolgenheid", al dus de heer II. Appel, voorzitter van de katholieke organisatie. Op 1 Maart werd de prijzenbe- schikking bekend gemaakt en daarop baseerde men de in- en verkopen. Wie zijn kolen thans binnen heeft boft, wie ze nog moet krijgen betaalt de verhoogde prijs. gering niet anders kon, maar de wijze waarop is wel zeer onele gant. Dit geeft onbehagen bij de gedupeerden. Was er overleg ge pleegd, dan had pondspondsge wijze distributie kunnen plaats vinden. Over een rantsoenering naar de afneming van 1949 is niets bekend. Er komt een rui mere invoer. Op basis 1950? Wij vernemen uit officiële bron, dat het niet onmogelijk is, dat de verdeling van de kolen die uit Limburg komen, of die worden Het grieft de handelaren vooral ingevoerd over de handel ge- dat de maatregel is getroffen, l schied op basis van de afname in zonder de handel hierin te ken- I 1950 toen de kolen nog op de r.en. Het is in te zien, dat de re- bon waren. zijn debuut maakte, sprak over de inschakeling van de Nederlandse industdie bij de uitrusting van het leger. Minister Staf deelde in zijn antwoord nog mede dat het wets ontwerp over de status van de artillerie-inrichtingen spoedig zal worden ingediend. De begrotin gen werden z.h.s. aanvaard, met aantekening dat de communisten tegen waren. Regeling werkzaamheden Aan het slot der openbare ver gadering der Eerste Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat hij er naar blijft streven in de week van 14 Augustus de verga deringen der Kamer te beëindi gen. Op Woensdag 15 Augustus de feestdag van Maria ten He melopneming zal niet verga derd worden. De bedoeling is de volgende week de begrotingen van Onderwijs, Kunsten en We tenschapen te behandelen en in de daarop volgende week de be groting van Financiën en de be- lastingontwerpen. Engelsen mogen weer slaken LONDEN, 2 Aug. (A.P.). De Britse regering heeft vandaag be sloten het verbod op stakingen en uitsluitingen op te heffen. Het verbod dateerde nog uit de oorlog. TENTOONSTELLING MILITAIRE MATERIALEN In de Oranje Nasaukazerne te Amsterdam is gisteren openge steld een tentoonstelling van een groot aantal militaire artikelen. Tot 31 Aug. blijft deze expositie, die als doel heeft de Nederlandse industriëlen in de gelegenheid te stellen zich op de hoogte te stel len van de eisen, die aan militaire uitrustingstukken worden gesteld. Dit met het oog op de mogelijk heid die aan de Nederlandse in dustrie is geboden die goederen te leveren. DE ARGENTIJNSE SPOORWEGSTAKING BUENOS AIRES, 2 Aug. (A.P.) Noodploegen gcrecruteerd uit in specteurs cn personeel van de locomotiefloodsen hebben vandaag de treinen gaande gehouden op de tweede dag van de staking van machinisten en stokers. De bereden politie die naar de stations in de provincie gezonden waren, werd teruggetrokken. De locale treinen lopen nor maal. Alle vier de hoofdlijnen werden gisteren beschadigd door ontploffingen, die de banen ver nielden. Londense havenarbeiders voorlopig aan hel werk LONDEN 31 Juli (Reuter( De bijna 2000 Londense havenar beiders, die gisteren het werk neerlegden als protest tegen het aannemen van 200 nieuwe arbeids krachten zijn vandaag weer aan het werk gegaan, hangende on derhandelingen over de kwestie. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot instel ling van organen ten behoeve van dc emigratie. De regering is van oordeel, dat iedere Nederlander in volle vrijheid moet kunnen be sluiten of en zo ja, waarheen hij wenst te emigreren. Naar het inzicht van de rege ring komen bij dit vraagstuk ve lerlei aspecten naar voren en het zou niet verantwoord zijn wan neer de overheid zich hierbuiten zou stellen. Aan de werkzaamheden van de verschillende maatschappelijke or ganisaties moet grote waarde worden gehecht, aldus wordt in het wetsontwerp naar voren ge bracht. Meer samenwerking Het is daarom ook billijk, dat er vertegenwoordigers van deze organisaties deelnemen in het overleg. De organen, die men wenst in te stellen moeten de werkzaamheden meer samenbin den. Bevorderd zal worden een cen trale raad voor de emigratie en een centraal bureau, ter vervan ging van de stichting landverhui zing Nederland. De raad zal komen te bestaan uit vertegenwoordigers van de daarvoor in aanmerking komende IndiaPakistan KARATSJI, 2 Aug. (A.P.). Premier Liaquat Ali Khan heeft vandaag de uitnodiging van Neh- roe om naar New Delhi te komen voor het voeren van besprekingen met het doel de spanning tussen India en Pakistan weg te nemen, afgewezen. Hij herhaalde echter de uitno diging aan Nehroe om naar Ka- ratsji te komen. departementen en van de ver schillende organisaties, die zich met de emigratieproblemen bezig houden. Het uit de raad te vor men „emigratiebestuur" zal uit 9 leden komen te bestaan. De com missaris voor de emigratie, depar tementsvertegenwoordigers. een tweetal leden-werkgevers en een vrouw. Zo werd ook reeds mede gedeeld in de begroting sociale zaken 1951. De kosten van een en an der worden geraamd op bijna 2 millioen. Aardijk New Orleans-R'dam i 1 v. Lc Havre-Antwerpen; Abbe- dijk, New York-R'dam p. 1 Scil- lys-Antwérpen, Arendskerk Ja- pen-R'dam 1 v. Marseille-Ant- werpen; Arnedijk Golfhavens- R'dam 1 v. Tampa; Ceram Cal- cutta-R'dam v. Bombay-Aden I Elmina W.-Afrika-A'dam 1 dwars i Dakar-Le Havre; Enggano Perz- i golj-R'dam 1 v. Kborramshar te Bahrein; Groote Kerk Beira- A'dam 2 te Antwerpen; Hestia Callao-A'dam 2 Lguaira verw.; lndrapoera Djakarta-R'dam 1 ter hoogte v. Massawa; Mariekerk Brisbane-R'dam 1 v. Aden; Ma- taram Djakarta-R'dam 1 v. Port Said; Meliskerk Caleutta-R'dam 1 n.m, v. Colombo te Karachi; Merwede Houston-R'dam; 1 van Antwerpen-HamburgNieuw Amsterdam K'dam-New York. 1 n.m. v. SouthamptonRadja Ce- lebes-A'dam p. 1 Colombo; Ron do Djakarta-A'dam 1 bij Dondra- head Ceylon; Samarinaa Makas- sar-R'dam 2 te Balik Papan; Si- bajak Djakarta-R'dam p. 1 Pan telaria; Volendam Montreal- R'dam 1 16.30 n.m. v. Le Havre; West kind Buenos Aires-A'dam 1 te Las Palmas. Het voorlopige gebouw van de medische faculteit der Keizer Kareluniversiteit in Nijmegen komt 1 September gereed. Het medisch onderwijs begint van onderen af aan. De uitbouw van de faculteit voorziet thans tot het candidaatsexamen (3 j.) kan worden behaald. De aanmel ding dient te geschieden op Dins dag, Woensdag of Donderdag 18, 19 of 20 September in het univer siteitsgebouw. Aanvang der col leges Maandag 1 October, practica Maandag 8 October. AMSTERDAM, 2 Aug. De reactie op de berichten inzake 't verval der Deli-tabakscultuur was vandaag veel scherper dan gis teren. Deli's openden op 7344, na gisteren in de laatste tape nog b2 genoteerd te hebben. Met deze openingsprijs was echter tevens het diepiepunt bereikt, want la ter volgde een herstel tot circa 78. Bij Senembah was het ope- ningsverschil nog groter, nl. 65 tegen gisteren 7y Hier volgde een herstel tot 72. Amsterdam Rubber, waarvan de belangrijk ste plantages ook ter Sumatra's Oostkust gelegen zijn, opende in navolging hiervan 7 punten lager op 9714. Dit is de tweede der be langrijkste cultuurfondsen, die onder pari is gekomen. Ook hier volgde een herstel tot 99. HVA was ruim 3 punten lager op 111 y3 De notering der Philips dollar lening werd vandaag vrij gege ven. Ook nu de koers vrij was, bleek de animo voor deze obliga ties weer groot te zijn. De eerste notering was althans 105 1/8. De aandelenmarkt behield haar lusteloos voorkomen. In Unilever bleek de verkoper der laatste da gen afwezig te zijn, zodat hier 'n herstel volgde van 3 punten tot 22614. Philips lag vrij zwaar en was een punt lager. Kon. Olie daarentegen sloot op 289 (287%). De scheepvaartmarkt liet van daag merendeels kleine verliezen zien. Ook op de staatsfondsen- markt waren de verliezen gepro nonceerder dan gisteren. De con versielening sloot V» punt lager en bij de investeringscertificaten was het verlies 5/8 punt. De dol- larlcningen sloten nagenoeg prijs houdend. De Amerikaanse afde ling was in overeenstemming met Wallstreet vrij vast, doch het agio daalde tot 13% pet. Een hevige brand heeft gisterochtend gewoed in de voor malige meelfabriek „De Vrede" aan het Nbordzeekanaal nabij Zaandam, waarin thans een drogerij gevestigd is van de firma Gebrs. Gort te Nieuw-Vennep. De brand ontwikkelde enorme hoeveelheden rook. Een overzichtsfoto van het gebouwencomplex tijdens de brand. FEUILLETON 93) Het was al een hele troost, dat we niet in een vliegtuig zaten, waarvan de be diening me totaal onbekend was. Boven onze hoofden stonden helder de sterren te tintelen, en nabii de horizon vertoonde zich nog de smalle sikkel van een jonge maan. Beneden ons pink ten de lichtjes van verspreid staande huizen en verderop het uitgestrekte schijnsel van Balti more. Het was mooi en stil, en veilig. Geen roet. geen beklem ming geen vervolgers met pisto len! Ik liet de machine nog een kleine honderd meter stijgen. De motor liep zuiver en gelijkmatig. Mijn opgewonden brein begon af te koelen, en ik had de tijd, om rustig na te denken over onze abnormale en toch nog vrij hachelijke toestand. Want, zoals ik al verteld heb, ik mocht me er niet opberoemen, 'n ordente lijke plaats in het pilotenkorps te verdienen, al was ik dan ook in mijn jeugd tamelijk wegwijs ge maakt in de vliegkunst. Ik had geen routine, en ik was bij de tijd ten achter. Mijn enige presta ties in afzienbare tijd waren, dat ik een paar kalme dagvluchten had gemaakt, om een uitvinding te proberen, en dat ik me daar doorheen had geslagen zonder brokken te maken. Zelfs in de tijd, dat ik me stelselmatig in de kunst had laten onderwijzen, had ik nog nooit een nachtvlucht gemaakt, ten minste niet als. pi loot. En nu zat ik in de lucht, boven een terrein dat ik niet kende; geen andere lichten ga ven me leiding dan de sterren en een zwak maneschijntje.... en ik had een meisje bij me! Lazarro was en is nog steeds geen vriend van me, maar die eer moet ik hem geven: hij ver stond zijn werk. De machine liep prachtig. Maar ik waagde me niet aan proefnemingen; het was geen moment om waaghalzerijen uit te halen. We hielden zuiver koers; zonder gestamp of gewip, en ik voelde me hoe langer hoe meer op mijn gemak. Mijn zelf vertrouwen groeide. Ik nam in 't eerst weinig no titie van onze vliegrichting ik vloog maar door, zoals we waren opgestegen, in rechte lijn het land over. Ik werd hoe langer hoe minder van die pinkende licht jes beneden ons gewaar, dus we verwijderden ons steeds verder van de stad, die de woonplaats was geweest van Rufus Jennings. Hoe hield Mary zich? Ik keek. Zij zat enigszins naar voren ge bogen, zodat haar kin boven de rand van de cockpit kwam, en haar ogen keken trouw naar be neden. Ik was bang, dat ze lucht- ziek zou worden, en riep haar toé, dat ze haar ogen dicht moest doen. Zij schudde haar hoofd en ze wendde haar gezicht naar mij toe. En zoveel maanlicht was er wel, dat ik daar zekerheid van kreeg ze glimlachte. Haar lippen bewogen, ik boog me zo ver mogelijk naar haar toe, om de woorden op te vangen. Ik verstond alleen: „Echt een genot!" Ziedaar de vrouw! Gevaar zag ze niet, aan mij twijfelen deed zij niet. Zij wist van geen Vin- ton meer, van geen somber huis vol gevaar; de verschrikking van die schoorsteen, de angst van onze vlucht als opgejaagd wild voor de jagers, het was allemaal weggevaagd uit haar herinne ring. Zij wist alleen nog maar, dat zij een nieuw, heerlijk avon tuur beleefde, en zij jubelde er om! Het stemde me dankbaar, dat zij niemendal besefte van het nieuwe gevaat, maar alleen aan dacht had voor de schoonheid van het nachtelijk landschap: dat zij zich overgaf aan de opwin ding van het avontuur en de op wekkende tinteling van haar bloed. Zelf was ik zo gelukkig niet. Ik zat te tobben. Want al werden onze levens nu door an dere dingen bedreigd, bedreigd werden ze nog steeds en ernstig ook. En ik had de verantwoor ding niet alleen over mezelf, maar ook over haar, de argeloze! Zelfs een ervaren piloot zou zich onbehaaglijk hebben ge voeld. als hij op mijn plaats had gezeten. Hoe was het met de ben zine? Ik wist niet, hoe groot de tanks waren. Al waren ze allebei vol, dan was het nog de vraag, of er brandstof genoeg was om ons in de lucht te houden, tot het licht was; en hoe de motor zich op de duur zou houden 't zou wel een nieuwe zijn moest ik ook nog maar afwach ten. Ik kon de stand van de ben zine niet controleren, want waar de meter zat wist ik ook al niet; ik kon het licht niet aankrijgen, en ik had geen tijd om een der gelijk onderzoek in te stellen. Landen zou het beste zijn ge weest; maar dat in het donker te proberen was een onderne ming, waar ik niet eens aan den ken dorst. Op een vliegveld zou ik het nauwelijks gedurfd hebben, maar van het land beneden ons wist ik ongeveer niets. Voor zover ik het kon waarnemen uit de hoog te, waar we ons bevonden en ik had niet de moed een inspec tie van naderbij te ondernemen was het golvend terrein, met hier en daar een paar boerde rijen en schuren, een boomgaard, klimmende en dalende akkers, en lage heuvels er tussendoor. Ik had geen veld kunnen ont dekken, dat groot en vlak genoeg was, en voldoende vrij van hin»- dernissen, om er op neer te strij ken. Maar ja, het was donker; als er van die velden waren, had ik er gemakkelijk over heen kun nen kijken. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3