Kremlin stelt Truman sluiten van 5-mogendhedenverdrag voor Uitvoer groenten naar Duitsland stopgezet Helft van bevolking Ambonezen in Middelburg naar elders De Indonesische regering overweegt krachtige maatregelen DAGBLAD VOOR ALKMAAR veilig. (Vondel) EN OMGEVING Propaganda van Kremlin? Ter versterking van de vrede Besprekingen worden hervat 80 vrijgezellen overgebracht naar Groningen en Friesland Kroniek en kritiek NHD Uitgaansverbod voor Djakarta Met ingang van vandaag: Zwemmen in zee blijft gevaarlijk Willemsorde voor generaal Overakker 181111 De overval bij Tandjong Priok Beperking van het stakingsrecht? Regering neemt kwestie „hoog' op Kinderverlamming in meisjeskamp Kort geding tegen de Staat 230 ton goederen in weekeinde Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Noderl. Credietbank Noordhollands Daqhlad HET EEIT VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 7 Augustus 1951 e 46e Jaargang No. 12239 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 MAAR EERST GARANTIER ZEGT RIDGWAY NEW YORK, 7 Aug. Reuter. Generaal Ridgway heeft volgens een te New York ont vangen radiobericht te Tokio meegedeeld, dat de bestands besprekingen met de commu nistische afgevaardigden zullen worden hervat, doch dat hij de onderhandelingen weer zou afbreken als opnieuw commu nistische troepen Kaesong zou den binnentrekken. Ridgway heeft van de Noord- Koreanen en Chinezen solide ga ranties geëist dat Kaesong neu traal gebied zou blijven. Zodra deze garanties waren ontvangen, zou de geallieerde bestandsdelega tie de besprekingen hervatten. Generaal Ridgway heeft de communisten verder doen weten, dat elke volgende schending van de neutraliteit van Kaesong zal worden beschouwd als een opzet telijke stap ter beëindiging van de bestandsbesprekingen. Het antwoord van de Noorde lijken wordt thans afgewacht. DJAKARTA, 7 Aug. (Reuter). Voor Djakarta is een uitgaansver bod van zonsondergang tot zons opgang afgekondigd in verband met de ongeregeldheden van Zon dagavond, waarbij, naar wordt aangenomen, zes doden en vele gewonden zijn gevallen. Er zijn vijftig arrestaties ver richt. Een officiële verklaring over de aanleiding van de relle tjes en het aantal slachtoffers ontbreekt nog, aldus Reuter. WASHINGTON, 6 Aug. (Reuter) De Sovjet-Russische regering heeft Maandag een beroep gedaan op president Truman om medewerking tot „het sluiten van een vijf mogendhedenverdrag ter versterking van de vrede". Het voorstel werd gedaan in de vorm van een boodschap van Sjvemik, president van het presi dium der opperste Sovjet, aan president Truman. De Sovjet-Russische zaakgelas tigde te Washington overhandigde de boodschap Maandagavond laat aan minister Acheson, met het verzoek haar onmiddellijk ter kennis van president Truman te brengen. Truman gaf opdracht tot onmiddellijke publicatie van de tot hem gerichte boodschap. In de boodschap van Sjvernik wordt de tekst vermeld van een Maandag door het presidium van de Opperste Sovjet goedgekeurde resolutie. Verhouding RusIand-V.S. Sjvernik zegt in zijn boodschap aan Truman onder meer: „Het sluiten van een vijfmogendheden- verdrag zou van buitengewone betekenis zijn voor een verbete ring der Amerikaans-Russische betrekkingen en het zou het handhaven van de wereldvrede bevorderen". In de brief is niet aangegeven welke staten aan het voorge stelde vijf mogendhedenverdrag zouden moeten deelnemen, doch men wijst er op dat in vorige, door de Sovjet-Unie in de afge lopen twaalf maanden gedane voorstellen de Sovjet-Unie, Groot- HANDGRANAAT GEWORPEN TE BUITENZORG DJAKARTA, 6 Aug. (Aneta) 80 personen werden gewond, toen er Zondagavond een hand granaat werd geworpen in een menigte, die te Bogor de pasar malam (feestelijke avondmaTkt) bezocht. 45 hunner werden opge nomen in een ziekenhuis, de ove rigen konden na verbonden te zijn huiswaarts keren. De aanslag veroorzaakte een paniek onder de feestelijke menigte. De West-Duitse regering heeft, met ingang van vandaag, de in voer van groenten uit Nederland geheel stopgezet. Vandaag be ginnen in Bonn besprekingen tussen de Nederlandse en Duitse autoriteiten om uit de impasse te geraken. Over de duur van de stopzetting is niets bekend. In leidende kringen van de Nederlandse tuinbouw heeft men met verbazing en ongenoegen kennis genomen van dit besluit. Men wijst er op, dat er geregeld overleg met elkaar werd gepleegd. Toen bleek, dat de Nederlandse import het beschikbare bedrag aan Duitse zijde overschreed, werd besloten met ingang van gisteren van Nederlandse zijde de export te beperken. Ongenoegen Zonder enig nader bericht en commentaar heeft de regering in Bonn thans de invoer stop gezet. Het wekte in Den Haag teleur stelling en ongenoegen. Men was overtuigd, dat tot het einde der besprekingen Nederland op be perkte schaal de export zou kun nen voortzetten. Het motief zoek In tuinbouwkringen gist men naar een motief. Marktverstoring acht men als reden onaanneme lijk. Er bestaat in Duitsland een grote vraag. Van een concurrentie met Duitse producten kan dan ook geen sprake zijn. De maatregel geldt niet voor fruit en pulp. Zwemmen in zee blijft gevaar lijk. Dat werd Zondag in Sche- veningen wederom bewezen toen kort achter elkaar op verschil lende plaatsen langs de Scheve- ningse kust twee kinderen en drie volwassenen die in levens gevaar verkeerden, uit zee moes ten worden gehaald. Op het Ford-station, nabij Arundol in Engeland, gebeurde Zondag een vreselijk treinongeluk, dat aan acht personen het leven kostte. Vijftig mensen werden gewond, van wie zeventien ernstig. Foto toont brandweerlieden en reddings ploegen, die hulp verlenen na het ongeluk. Brittannië, Frankrijk, de Ver enigde Staten en het communis tisch China zijn genoemd. Antwoord op congresresolutie? Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is men van mening dat Sjvernik's schrij ven het Russische antwoord is op de resolutie, die enige tijd geleden door het Amerikaanse Congres is goedgekeurd en waarin de nadruk werd gelegd op de door het Ame rikaanse volk waarachtig gekoes terde wens naar vrede en het oplossen van internationale ge schillen. SCHERPE AANVAL VAN MORRISON OP CHURCHILL LONDEN, 6 Aug. Reuter. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Morrison, heeft Maandag bij een verkiezingstoe spraak te Lewisham (Zuid-Lon- den) een scherpe aanval op Churchill's houding ten aanzien van de buitenlandse politiek ge daan. „Of het India is of het Midden- Oosten, hij kan niet begrijpen, dat wij in een nieuwe wereld leven en dat een politiek, die al dan niet misschien geschikt was voor de tijd, toen hij jong was, zeker niet geschikt is voor het huidige tijdsgewricht", aldus de minister. 's-GRAVENHAGE, 6 Aug. Bij K.B. is bepaald dat in de re gisters der Militaire Willemsorde als ridder 4e klasse in die Orde zal worden ingeschreven wijlen de generaal-majoor der infanterie van het sedert opgeheven Kon. .Nederlands Indonesisch leger R. .T .Overakker .wegens: „Onderscheidde zich in de strijd tegen de vijand zowel als in krijgsgevangenschap door het be drijven van uitstekende daden van moed, beleid en trouw. Generaal Overakker, die alle verantwoordelijkheid van daden van zijn ondergeschikten op zich nam, werd wegens deze hande lingen bij vonnis aan een zgn. krijgsraad van het Japanse leger te Fort de Koek op 9 Januari ter dood gebracht." AMERIKAANSE BOMMENWERPER VERONGELUKT SEATTLE, 6 Aug. (Reuter). Een bommenwerper van de Ame rikaanse marine is Maandag in „Puget Sound" (een baai in het N.W. der V.S.) neergestort. Men gelooft, dat alle inzittenden negen man om het leven ge komen zijn. VLIEGTUIG DUIKT IN GOLF VAN MEXICO Een Amerikaanse vlieger, die met zijn gevechtsvlieg tuig was opgeste- gen van een vlieg- dekschip, stortte even na de start in de Golf van Mexico. Links het moment, dat het vliegtuig de opper vlakte van de zee raakt, rechts de „plons" in zee; door het opspatten de zeewater is niets meer van het vlieg tuig te zien. De vlieger, luit. W. W. Tomlinson uit Miami (Florida) wist uit het toestel te springen en werd gered. DJAKARTA, 7 Aug. (Aneta). Op een der gedode bendeleden, die de aanval op de politiekazerne in Tandjong Priok uitvoerden, is een legitimatiebewijs van een arbeidersbeweging gevonden, al dus zeide een woordvoerder van de politie in een Dinsdag afge legde verklaring. Daarin wordt voorts gemeld, dï' er bij deze overval 7 slachtoffers onder de burgebevolking zijn, n.l. twee do den en 5 lichtgewonden. De aanvallers droegen rode lin ten om het hoofd met het hamer en sikkelembleem op een zwarte ondergrond, omgeven door een krans van adihalmen. De gearres teerde bendeleden, volgens de laatste gegevens in totaal 38, zijn thans in handen van het leger. Inmiddels heeft de minister van Financiën, mr. Jusuf Wibisono aan Aneta verklaard: „Indien de ongeregeldheden, welke zich heb ben voorgedaan in Priok, Bogor en Oost-Java inderdaad acties zijn van rode elementen, is thans de tijd aangebroken, dat de rege ring krachtige maatregelen neemt tegen dergelijke destructieve ele menten. Mr. Wibisono wilde zich echter niet uitlaten over eventuele door de regering te nemen maatrege len. Hij zeide: „De schade, die het land heeft ondervonden door deze ongeregeldheden is zeer groot. De regering heeft financiële en economische klappen moeten omgelopen. incasseren. Zonder gebruik van wapenen, doch alleen reeds door georganiseerde stakingen zijn de moeilijkheden al onnoemelijk groot. Ook de prijsstijgingen zijn het gevolg van acties van onver antwoordelijke arbeiders. Zij heb ben voedselpakketten geëist en de ondernemers waren om de bedrijven gaande te houden genoodzaakt rijst op te kopen, waardoor er een concurrentie ont stond tussen de ondernemers en het voedingsmiddelenfonds. Het resultaat hiervan was, dat de rijstprijzen stegen. Ook de devie- zenpositie is door de ongeregeld heden in gevaar gebracht. De in Indonesië gevestigde suikeronder nemingen hebben voor dit jaar een productie geraamd van 500.000 ton, waarvan 100.000 zou worden uitgevoerd, die 80 mil- lien aan deviezen zou opbrengen. „Aan de hand van voorlopige rapporten is de kans, dat dit pro ductie-plan kan worden uitge voerd zeer gering", aldus mr. Wi bisono, die zeide, dat hij van oor deel was, dat de eerste 3 jaren het stèkingsrecht beperkt dient te worden. In een heden te houden kabi netszitting zullen de procureur* generaal en de chef van de staats politie rapport uitbrengen over de veiligheid in geheel Indonesië. Meisje overreden en gedood Een zesjarig meisje in de Jacob van Lennepstraat te Amsterdam werd overreden door een auto en gedood. De auto wilde achteruit een garage binnenrijden. Het kind is waarschijnlijk achter de auto (Reeds geplaatst in een deel onzer editie) Gistermiddag zijn 80 Ambonese vrijgezellen uit het kamp te Mid delburg, die bij de relletjes aldaar betrokken waren, onder toe zicht per autobus naar andere kampen overgebracht, t.w. 50 naar het kamp te Marum (Groningen) en 30 naar het kamp Ybenheer bij Fochtelo, in Friesland. Onder deze mensen bevinden zich, naar de burgemeester van Middelburg ons mededeelde, vijf tien raddraaiers, die in niet ge ringe mate aan de onlusten te Middelburg debet zijn. De rege ring heeft deze maatregel getrof fen, daar zij de ongeregeldheden zeer hoog opneemt. De burgemeester heeft steeds con- gehad met de minister van Bin nenlandse Zaken, de secretaris generaal, de generale staf, de be velhebber van het derde militaire gewest, generaal Sitsen en de officier van Justitie. Deze hebben allen de maatregelen, die werden genomen, goedgekeurd. Terugtocht politie was nodig Burgemeester Bolkestein noem de de terugtocht van de politie, nadat de overmacht van Ambone zen egewapend met krissen en dolken, een zeer dreigende hou ding had aangenomen, de enige mogelijkheid om bloedvergieten te voorkomen. Het aantal Am bonezen overtrof verre het aan tal politiemannen, zodat wanneer het tot vechten was gekomen de politie ongetwijfeld het onder spit had moeten delven, terwijl er dan tevens slachtoffers onder de bevolking zouden zijn geval len. LEDEN HAAGSE SPEELCLUB NOG STEEDS IN ARREST In het Huis van Bewaring te 's Gravenhage bevinden zich nog steeds 34 personen in arrest die naar aanleiding van de overval op de Haagse speelclubs van Vrijdagnacht j.l. door de politie werden gearresteerd. 31 van hen zijn bestuursleden of croupiers van de „Aristoclub", de overige drie zijn in de „Cercle privé mondial" aangehouden. BELGIË STOPT TOMATENIMPORT UIT NEDERLAND Het A.N.P. verneemt, dat Bel gië met ingang van Woensdag 8 Augustus de import van toma ten uit Nederland geheel stop zet. De Belgische regering heeft deze maatregel genomen op grond van het Landbouwprotocol onder het motief, dat België op het ogenblik voldoende tomaten voor de eigen markt produceert. NEDERLANDSE IN OOSTENRIJK NOG STEEDS VERMIST WENEN, 6 Aur DPA. Nog steeds zoekde Oostenriikse berggendarmerie en de reddings dienst met honden naar de Ne derlandse Johanna van der Linde, die reeds wordt vermist sinds zii on 27 Juli IJ. Der kabelbaan de Buerqserberg in Vorarlberg had bestegen. Er is nog geen SDOor van haar gevonden. Het opsporingswerk wordt verricht in de streek tussen Da- lenkopf, een rotsachtige plaats bij de Burtsca-alp, en de plaats Brand, waar de Nederlandse in een hotel haar vacantie door bracht. NEDERLANDER VERONGELUKT DJAKARTA, 7 Aug. (Aneta). Bij een sportvlucht met een Pi- percub van de Djakartaanse vliegclub is Maandagmiddag C. de Vries Jr. van de Philips fabri cage handelmaatschappij veron gelukt. Het vliegtuig raakte ver ward in een hoogspanningslei ding, stortte neer en brandde uit. TE WAPENVELD In een J.H.C.-kamp te Wapen veld heeft zich een licht geval van kinderverlamming voorge daan. De patiënte is naar een ziekenhuis in Zwolle overge bracht en voor het kamp is, op last van de medische autoriteiten, een quarantaine ingesteld. Reden tot ongerustheid is er niet, zo vernemen wij van bevoegde zijde. DE SLUITING DER CASINO'S Bij de president van de recht bank in Den Haag is het verzoek van mr. S. van Oven als procu reur van bestuursleden van de speelclub „Tisto" binnengekomen om een datum te willen bepalen voor het houden van een kort geding tegen de Staat der Neder landen. Dit in verband met het sluiten van het verenigingsgebouw Ca sino te Scheveningen, de arres tatie van bestuurs- er» werkende leden en het in beslag nemen van eigendommen der vereniging op bevel van de justitie. Het is nog niet precies bekend op welke punten de Staat gedagvaard zal worden. De president van de rechtbank heeft als datum van behandeling van dit korte geding de twintigste Augustus vastge steld. DE BERLIJNSE LUCHTBRUG BERLIJN, 6 Aug. (AFP). In het afgelopen weekeinde is meer dan 230 ton goederen uit West- Berlijn per vliegtuig naar Ham burg en Frankfort vervoerd. De „Pan-Americain" maakt da gelijks vier vluchten met twee Skymasters. De Franse maat schappij „Air France" voert acht vluchten per dag uit. Waarschijn lijk zal deze maatschappij deze week nog een toestel inschake len, waardoor het aantal vluch ten tot 12 of 13 zal worden ver hoogd. De „British Airways" vliegt met een toestel van het Tudor-type viermaal per dag tus sen Berlijn en Hamburg. HAVENARBEIDER VERONGELUKT Gistermorgen is aan boord van het ss „Reeuwijk" in Amsterdam een dodelijk ongeluk gebeurd. Men was bezig met een zg loop kraan balken met een gewicht van 2 tot 4 ton in het ruim van het schip te laden. Een haven arbeider, die deze balken moest stuwen is met zijn hoofd tussen een balk en het luikhoofd ge raakt. De man was op slag dood. Het ciifer! (Sm.) In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer in zake de begroting van Onder wijs, heeft minister Rutten mede gedeeld, dat er voorshands niet aan gedacht kan worden, de be voegdheid aan de gemeenten, om voor de berekening van het schoolgeld voor lager onderwijs en Ulo, dat befaamde en veelbe sproken vermenigvuldigingsciifer toe te passen, te doen vervallen. Of hiermee deze zaak, welke in vele kringen al jaren een pijn lijke indruk maakt, beslist is, zouden wij niet durven beweren. Men kent onze bezwaren tegen deze maatregel. Zij maakt het de gemeenten mogelijk, het school geld, als regel tot het dubbele, J® verhogen, zij het dan, dat voor het L O. het maximum van f 100 is aangehouden en voor het Ulo het maximum van f 300.Daar zijn tal van bezwaren tegen, wel ke wij nu niet weer alle zullen opnoemen. Het voornaamste is de onbillijkheid, dat ouders met schoolgaande kinderen voor het bezit van dat kroost als het ware gestraft worden met een extra belasting. Want het is nu een- maal zo de gelegenheid maakt de „dief" dat vele gemeenten gaarne van deze kans, om hun inkomsten te versterken, gebruik maken, en tot op zekere hoogte ook wel moeten maken, mede om tot een sluitende begroting te komen of om te ontkomen aan een extra-beroep op het Rijk, En wij weten het wel, als men aan der gelijke extra-inkomsten eenmaal gewend is, dan is het niet gemak kelijk, daar van af te stappen. Niettemin is deze hele geschie- denis fout. Indien een gemeente niet toe kan, moet zij de last van het te sluiten budget over de gehele bevolking verdelen. en daar niet de gezinnen met dik wijls véél! schoolgaande kin deren, de dupe van laten worden En vooral mag het dan toch niet langer zo zijn, dat van hoger hand, gelijk geschiedde, in circulaires vrijwel de eis gesteld wordt, dat men het vermenigvuldigingscij- fer tot verhoging van het school geld moet toepassen, wil men voor eventuele steun van het Rijk in aanmerking komen. Zo hopen wij dus, dat de Eerste Ka mer zich straks in het monde linge debat met de minister van Onderwijs, niet onbetuigd zal la ten, opdat er tenminste klaarheid komt over dit punt, dat velen dwars zit. Dezelfde wortel. (Sm). Zouden er nog mensen zijn, die twijfelen aan de waar heid van onze herhaaldelijk in de loop der na-oorlogse jaren geuite beweringen, dat het communisme stoelt op dezelfde wortel als het nationaal-socialisme? Wellicht zijn er nog eenvoudige zielen, die onder de indruk komen van de perfide C.P.N.-propaganda, die vooral door de „Waarheid" wordt verspreid. Onder de vlag van de vrede maakt dit blad onvermoeid reclame voor allerlei z.g. vreed zame doeleinden, welke ten finale niet anders beoogen, dan propa ganda voor 't communisme van Stalin. Schijnmanoeuvres en ca mouflages zijn daar aan de orde van de dag. Let niet op de woor den, maar kijk naar de daden! Die bewijzen dat het com munisme, althans dat van Stalin c.s., niet anders is dan het na tionaal-socialisme, dat het zegt te bestrijden. Het bestrijdt het inderdaad, vooral met woorden, maarom er iets, als regel nog veel ergers voor in de plaats te stellen. Nog altijd is waar het woord van Paus Pius XI. dat het communisme „het eerste, het gróótste en het meest-algeméne gevaar" is. Een onzer correspondenten gaf enkele dagen geleden bijzonder heden over de druk, welke op de protestantse kerk in Oost-Duits- land door het communistische regime wordt uitgeoefend. Heeft de Katholieke Kerk van Duitsland, die in de Russische zóne 10 pet. van haar leden in voortdurend gevaar ziet, onder een steeds heviger vervolging (Vervolg op pag. 3)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1