Nieuw Westen verwerpt Sovjet-voorste' Britten in Abadan Ernstige roofoverval in de Purmer Particulieren kunnen het beter dan de Overheid Enorme brand in Asten VDe verloren zetel Zal Pleven slagen? ZIGZAG DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Grondwetsherziening komt op gang De Russische boodschap aan president Truman Buiten het handvest der V.N. geen apart vredespact nodig Propagandastunt Hospitaalschip ,De Hoop" 5 millioen dollar voor Spanje V.N.-delegatie terug naar Korea Engelse artsen krijgen hun zin Stokes met veel vertoon in oliestad ontvangen Drie oudjes zwaar mishandeld Tentoonstellingen organiseren Storingen blijven dreigen Kleine kinderen speelden met lucifers Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 por mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief por tditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. por m.m. Bij contract belangrijke korfing. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VANHEDEN Pagina 1 Woensdag 8 Augustus 1951 46e Jaargang No. 12240 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200: ^EN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ER BLIJKT hier en daar be langstelling te bestaan voor een nader antwoord op de vraag, waarom de K.V.P. bij de verkie zing voor de Eerste Kamer in de Provinciale Staten van Zuid- Holland een zetel verloren heeft en waarom de communisten hun zetel behielden. Een lezer con stateert, dat de K.V.P. 16 Staten- zetels heeft bezet, evenals in de vorige Staten en de communis ten verloren vijf zetels, maar be hielden hun zetel! Ja, het kan vreemd lopen in de wereld. Men moet echter in de eerste plaats bedenken, dat de Christelijk-Historischen, die een Senaatszetel wonnen, in de in 1950 nieuwgekozen Staten 2 zetels vooruitgegaan zijn, de V.V.D. ging een Statenzetel voor uit, de P.v.d.A. won er 2, de Welterpartij bezette er 1, de communisten verloren er 5 en de Anti-Revolutionnairen liepen er 1 terug. In commentaren van enkele katholieke bladen nu heeft men gesuggereerd, dat de ene katho lieke Eerste Kamerzetel rest zetel bij de verkiezing van 1948, toen een nieuwe Eerste Kamer moest worden gekozen in ver band met de Grondwetsherzie ning verloren is gegaan door de schuld van de heer Weiter, die nu op de Christelijk-Histo rischen had gestemd, zo men weet. (Tenminste, dat kan rede lijkerwijs worden aangenomen, de stemming is overigens geheim, maar de stemverdeling wijst het wel uit.) Deze suggestie nu lijkt ons niet geheel billijk tegenover de heer Weiter, temeer, waar een andere oplossing voor het behoud van de katholieke zetel mógelijk zou zijn geweest. De K.V.P. had nl. aan die ene stem van Weiter niet genoeg, om haar derde Se naatszetel veilig gesteld te zien! Het is natuurlijk duidelijk, dat in deze zaak waarin het over leg niet afdoende schijnt te zijn geweest verschillende over wegingen van politieke, persoon lijke enwiskundige aard een rol spelen. Wie de cijfers bekijkt ëh narekent,, ziet, dat de Chr> Hist., die zelf van'7 op 9 Staten- zetels waren vooruitgegaan, 12 stemmen hebben gehad. Dat is dus drie meer. Die kwamen, naar mag worden aangenomen, van Welter en van de V.V.D. Deze partij was van 7 op 8 Staten- zetels gekomen, maar zij kon wel 2 stemmen voor de Senaat mis sen, omdat van tevoren te be kijken was, dat zij, als slechts 6 leden op haar eigen lijst stem men zouden, toch nog de tweede van dé vijf te verdelen restzetels zou halen. Het zou nu niet vreemd zijn geweest en het lag ook in de aanvankelijke bedoeling, dat die 2 stemmen, welke de V.V.D. „over" had, op de K.V.P. zouden worden uitgebracht, temeer om dat in de noord-oostelijke groep, waar ook verkiezing voor de Eerste Kamer plaats had, de K.V.P. een stem „leende" aan de V.V.D., waardoor die daar een Senaatszetel won, terwijl de communist er daar uitgedrukt werd. Een definitieve afspraak schijnt er in Zuid-Holland tussen K.V.P. en V.V.D. echter niet gemaakt te zijn en toen Weiter zijn stem niet aan de K.V.P. gaf, omdat niet helemaal onbegrijpelijk de figuur van prof. Gerretson van de C.H. hem voor de Eerste Kamer meer aantrok, zagen de V.V.D.-ers geen reden meer, hun tWee stemmen aan de K.V.P. te geven; inderdaad zouden die 2 stemmen-alleen de K.V.P.-zetel niet gered hebben. Maar, er waren nog andere mogelijkheden, die benut hadden kunnen zijn, indien men de zaak beter doorgedacht had. Ook de Anti-Revolutionnairen hadden 'n stem „over", zonder dat tweede zetel in gevaar kwam en de P:v.d.A. had ook nog een stem kunnen missen, zonder dat hun vierde Senaatszetel gesneuveld zou zijn. De V.V.D. behoefde zich dus niet op Weiter te beroepen, om zich van de K.V.P. afzijdig te houden! Intussen zou dan de winst zetel van de C.H., dus van prof. Gerretson, verloren zijn gegaan. Om misverstand te voorkomen, dient dus wel, gelet ook op de politieke verhoudingen, te wor den bedacht, dat de keus in Zuid- Holland niet was: K.V.P. of com munist, maar K.V.P. of C.H. De zetel van de C.P.N. was onder alle omstandigheden veilig ge weesttenminste, als men „onder alle omstandigheden" niet rekent met de mogelijkheid, dat een van de drie verloren uitge brachte stemmen van de Staat kundig Gereformeerden, benut ware, om de communist te wip pen. Die mogelijkheid was er inder daad, al is het natuurlijk te veel gevergd te verwachten, dat een S.G.P.-er op deK.V.P. zou stemmen. Maar er zou een op lossing mogelijk zijn geweest om de C.H.-winst veilig te stellen, de K.V.P.-zetel te behouden en de communist te weren. Dan zou b.v. inplaats van 1 V.V.D.-er een man van ds. Zandt op Gerretson hebben moeten stemmen, die had dan zijn 3 benodigde stemmen gehad en de andere V.V.D.-er plus een A.R.- en een P.v.d.A.- man zouden de K.V.P.-zetel heb ben gered. Maar zo ging het nu eenmaal niet WASHINGTON, 8 Aug. (Reuter/A.P.) McDermott, een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton, heeft verklaard, dat nog niet besloten is, of de V.S. een officieel antwoord zullen zenden op het voorstel van de Sovjet- Unie om te geraken tot een Vijfmogendhedenpact. „Het Kremlin heeft het vertrouwen van de wereld t.a.v. het nakomen van zijn verplichtingen en verdragen verloren", aldus deze woordvoerder. Alle Westelijke woordvoerders hebben het plan officieel van de hand gewezen. het begin om de ellende, waarin Korea thans verkeert, ongedaan te maken. Alle maatregelen als controle op atoombewapening en vermindering van de bewapening kunnen genomen worden door de V.N. Vaag Het Sovjet-voorstel heeft slechts een propagandistische waarde, aldus Mc.Dermott. Het beoogt het Amerikaanse volk in slaap te wiegen. Het is vaag en weinig welomschreven. Van de zijde van het ministerie werd er de nadruk op gelegd, dat, terwijl de brief van Sjver- nik werd opgesteld, de Russische „haatcampagne" tegen de V.S. in Berlijn op touw werd gezet. Men veronderstelt, dat president Tru man de resolutie van Moskou naar het Congres zal sturen. Mc Dermott voegue hieraan toe, dat de V.S. zich trachten voor te bereiden op de verdediging tegen agressie. Rusland heeft steeds agressie aangemoedigd. Handvest V.N. voldoende Het Handvest der V.N. was een plechtig vredespact, waaraan alle leden-landen, niet inbegrip van China, Frankrijk, Engeland, de V.S. en de Sovjet-Unie, hun goed keuring gehecht hadden. Er bestaat meer behoefte aan het nakomen der verplichtingen, die het Handvest der V.N. oplegt, dan aan een nieuw pact van de grote mogendheden. Zolang de Sovjet-Unie niet door haar feite lijke gedragingen aantoont, dat de vrede ook haar ernst is, is de enige waarborg gelegen in een gemeenschappelijke defensieve, inspanning van de vrije volkeren, in de V.N. of op regionale basis, welke dan ook geen moment mag verslappen. Moskou en Peking hadden hun invloed kunnen aanwenden in GAF RADIOGRAFISCH INSTRUCTIES VOOR GEWONDE Cornells Taal uit Scheveningen, de 35-jarige stuurman van de treiler „Oceaan Zes" geraakte door een ongeval od de Noordzee ernstig gewond. Zijn oliejas ge raakte tengevolge van de wind in de lier, waarmede men juist bezig was de netten in te halen. De man werd om de windas ge trokken en zwaar gewond. Op dat moment was de treiler in volle zee op een afstand van 200 km van Aberdeen. Schipper Dijkhuizen zond een S.O S. uit dat werd opgevangen door het Ned. hospitaalschip „de Hoop", dat op een afstand van ongeveer 160 km voer. Radiogra fisch werden aanwijzingen geger ven hoe het slachtoffer te hei- Pen en koers te zetten naar Aber deen. In Aberdeen stond een ambu lance-auto klaaT. Engelse artsen maakten hun compliment voor de correcte manier waarop de be manning, speciaal de matroos Arie Vrolijk, de aanwijzingen had uitgevoerd. Nederlands commentaar Een zegsman van het ministerie van buitenlandse zaken in Den WASHINGTON, 7 Aug. (A.P.). De Verenigde Staten hebben Spanje vandaag opnieuw een crediet van 5.000.000 dollar ver strekt, dat gebruikt zal worden voor de ontwikkeling van de mijnindustrie en de uitbreiding van hydro-elfictrische installaties. Tot dusver is aan Spanje van de door het Congres beschikbaar gestelde 62.500.000 dollar in totaal 36.100.000 dollar verstrekt. V.S. GAAN AMERIKANEN IN EUROPA OPROEPEN NEURENBERG. 7 Aug. (Reu ter). Het hoofd van de Selec tiedienst van het Amerikaanse leger, generaal-majoor B. Lewis Hershey, heeft Dinsdag te Neu renberg medegedeeld, dat de Verenigde Staten voorbereidin gen treffen om alle Amerikaanse mannen .in Europa tussen 18% en 26 jaar op te roepen. Men schat het aantal op 10.000. Haag heeft zich in dezelfde geest uitgelaten. Wanneer Moskou daadwerkelijk mee zou werken aan de vrede en Peking daartoe ook bereid was, zou er een kans bestaan communistisch China tot de V.N. toe te laten. Ook Londen en Parijs leggen de nadruk op de propagandis tische inslag van de boodschap, die geen waarborgen inhoudt van oprechtheid. TOKIO 8 AUG. (Reuter) De vier Amerikaanse leden van de V.N.-delegatie zijn vandaag van Tokio naar Korea gevlogen om de onderhandelingen voort te zetten zodra de communisten een deugdelijke garantie geven, dat de conferentie-zone neutraal blijft. LONDEN 7 Aug. (Reuter) De Britse regering is Dinsdag gezwicht voor het driegement van twintig duizend Britse huis artsen om him werkzaamheden te staken, indien hun eis, dat hun salaris-wensen voor een scheidsrechterlijke uitspraak aan een derde, onafhankelijke partij zullen worder» voorgelegd, niet zou worden ingewilligd. MGR. AMMERLAAN'S TOESTAND NOG LEVENSGEVAARLIJK HAARLEM Naar wij heden morgen half tien vernamen is in de toestand van Mgr Ammerlaan de Vicaris-generaal van 'het Bis dom Haarlem, die Zondagavond door een hartaanval werd ge troffen, geen wijziging gekomen. De toestand van de Vicaris is nog steeds levensgevaarlijk. POLEN VRAAGT ZWEDEN MUITERS UIT TE LEVEREN STOCKHOLM, 7 Aug. (AP). Polen heeft het Zweedse minis terie van buitenlandse zaken vanavond meegedeeld, dat het van plan is de uitwijzing te vra gen van de twaalf muiters, die Donderdag j.l. aan boord van een Poolse mijnenveger in Zweden zijn gearriveerd. Maandag was te Dokkum weer de nationale bedevaart naar 'de stee waar de H. Bonifacius en z'n gezellen vermoord werden. Hier het moment, waarop Z.D.H. Mgr. Th. Huurdeman, geestelijk leider van de bedevaart, zich aan sluit bij de processie. Naast hem pastoor Graafsma van Dokkum en pastoor de Mol O.P. van Leeuwarden. (Eigen foto) ABADAN, 7 Aug. (Reuter). Honderden Perzische soldaten en mariniers stonden Dinsdag rond het vliegveld van Abadan opge steld, toen de leider der Britse delegatie, Stokes, en enige minu ten na hem in zijn eigen vlieg tuig, Harriman, arriveerden. Sa men met Perzische en Britse ambtenaren reden zij van het vliegveld naar Khoramsjahr, dat tegenover het eiland Abadan ligt. Langs de elf kilometer lange route stond om de dertig meter De restauratie van het uit de 15de eeuw daterende „Marien- hof' te Amersfoort, dat vroeger als klooster en burgerwees huis in gebruik was, maakt goede vorderingen. Men hoopt in October a.s. met deze werkzaamheden geheel klaar te zijn. Sinds October 1949 is in dit historische gebouw het Rijks bureau voor Oudheidkundig Bodemonderzoek gevestigd. Op de foto de kloostertuin met de ramen van de langs de tuin lopende kloostergang. Rechts boven: de oude weeskamer. een soldaat met de bajonet op het geweer. Stokes en Harriman werden verwelkomd door de gouverneur- generaal en opperbevelhebber van Khoezistan, de Perzische natio- nalisatieraad, de hoogste Perzi sche zee-officier in het gebied van de Perzische Golf, de mili taire gouverneur van Abadan en andere plaatselijke autoriteiten. Bezoek aan arbeiderswijk De Britse consul-generaal Cap per, het hoofd van de Anglo- Iranian in Khoezistan Mason en de algemeen bedrijfsleider van de raffinaderijen Ross, alsmede andere persoonlijkheden van de maatschappij waren eveneens aanwezig. Stokes en Harriman brachten o.m. een bezoek aan de arbeiderswoningen van Abadan. Perzen stellen antwoord samen De oliecommissie van het Per zische kabinet heeft Dinsdag in een speciale bijeenkomst een schrijven van minister Stokes be studeerd, waarin deze een alge mene uiteenzetting geeft van zijn standpunt t.a.v. het Brits-Per- 'ische oliegeschil. Men verwacht dat de commissie een antwoord zal opstellen, dat op een Woens dagavond te. houden bijeenkomst met de Britse delegatie zal wor den overhandigd. Stokes zal dan uit Abadan te Teheran zijn terug gekeerd. PARIJS, 7 Aug. (A.P.). René Pleven heeft er vandaag in toe gestemd morgenochtend voor de Nationale Vergadering te ver schijnen om als premier geaccep teerd te worden. Pleven heeft de functie van kabinetsformateur aanvaard. Hij heeft vier dagen overleg gepleegd met partijleiders en men gelooft, dat hij zekerheid heeft verkregen van een meerderheid aan stem men van de centrumpartijen. 's GRAVENHAGE Het Ge vers Deynootplein te Schevenin gen is gisternacht het toneel ge weest van een wild gebeuren. Twee surveillerende agenten zagen tegen twee uur een auto zigzaggend zijn weg zoeken over het plein. Een van de agenten gaf de bestuurder een teken om te stoppen. Hij werd bijna om vergereden. Toen de bestuurder ook niet reageerde op vier waar schuwingsschoten is de andere agent in een taxi gesprongen en de auto achterna gereden. Op de strandweg wist hij de auto tot staan te brengen. De bestuurder, de 36-jarige Hoek, uit Wassenaar, die. aldus de po litie, in verregaande staat van dronkenschap verkeerde, is in verzekerde bewaring gesteld. RAKET-RECORD Een Amerikaanse Viking-raket heeft 210 kilometer hoog gevlo gen, hetgeen een nieuw record vormt. De vijf ton zware Viking raket ontwikkelde een snelheid van naar schatting 9.000 km per uur en bleef tien minuten in de lucht. JAPAN VRAAGT KRIJGSGEVANGENEN TERUG TOKIO, 7 Aug. (AFP). In een brief aan de Amerikaanse gezant Sebald, hoofd van de diplomatieke afdeling van het geallieerde hoofdkwartier te To kio, heeft de Japanse minister president Josjida gevraagd in het Japanse vredesverdrag een clau sule op te nemen over de terug keer der Japanse krijgsgevange nen. Volgens de Japanse regering verblijven nog steeds ruim 300.000 krijgsgevangenen in Rusland en China. AMSTERDAM, 8 Aug. In de afgelopen nacht te ca. half één zijn drie bejaarde mensen het slachtoffer geworden van een ern stige roofoverval. Aan de Oosterweg in de Pur mer (gemeente Monnikendam) woonden tezamen Jan van Laan, oud 79 jaar, Suzanne van L., oud 76 jaar en Neeltje van-L, oud 74 jaar. De dader(s) heeft (heb ben) deze oude mensen zwaar mishandeld en daarna alles wat zich in huis bevond, overhoop gehaald. Neeltje, de minst gewonde, is het op een wijze, die de politie autoriteiten nu nog verbaast, zo danig waren ook haar verwon dingen, gelukt de aandacht van de buren te wekken. Deze hebben terstond alarm gemaakt. De drie slachtoffers zijn in het ziekenhuis te Purmerend opgenomen. De toestand van Jan is levensgevaar lijk, die van Suzanne zeer ernstig, Neeltje's toestand baart geen directe zorg. De verwondingen moeten met een hard voorwerp zijn toegebracht. De rijkspolitie district Amsterdam stelt een ern stig onderzoek in. Zij is er nog niet in geslaagd vast te stellen wat wordt vermist, evenmin kon zij tot heden een volledige recon structie van de misdaad geven. 's-GRAVENHAGE. missie voor de rijksuitgaven uit de Tweede Kamer zegt o.m. in haar versla e over het versla? der Algemene Rekenkamer betref fende 1950: Hetgeen de Rekenkamer mede deelt over de resultaten van de Legertentoonstelling 1948 en de tentoonstelling Miilnaal 1950 geeft niet de indruk, dat de riiksover- heid bii uitstek eeroenen is om dit soort manifestaties te orga niseren. De commissie meent te weten, dat de locaal georganiseerde ten toonstelling Rotterdam Ahoy geen deficit heeft opgeleverd. Wellicht verdient het aanbeveling bij het organiseren van tentoonstellingen door het Rijk eerst eens informa ties in te winnen bij particulie ren, die op het gebied van het organiseren van tentoonstellin gen kennelijk deskundiger zijn dan de rijksoverheid. De verschillende aangelegenhe den, welke de Algemene Reken kamer in haar verslag relateert, maken een weinig opwekkende indruk. Naar het voorkomt, is er alleszins aanleiding toe, dat de Minister van Financiën er nog maals bij zijn ambtgenoten op aandringt, alle niet noodzakelijke uitgaven achterwege te laten. Als voorbeeld daarvoor kan worden gewezen op uitgaven, verbonden aan het vieren van jubilea van 's rijks diensten, aan recepties of diners bij vertrek van rijksamb tenaren en aan de uitgaven van boeken en tijdschriften. De wer kelijke kosten van jubilea en van recepties en diners zijn meestal veel hoger dan die, welke ter kennis komen van de Algemene De com- Rekenkamer. Veelal toch zullen er nog vrij aanzienlijke bedragen aan reis- en verletkosten bij moe ten worden gerekènd. Destijds is voorgesteld een commissie te be lasten met de beoordeling van uitgaven voor drukwerkeij boven f 10.000. Wat is ten aanzien van deze geschied? HET SUEZ-KANAAL NEW-YORK, 7 Aug. (As®. Press). Amerika, Frankrijk en Engeland hebben Egypte vandaag doen weten, dat zij wensen dat de blokkade in het Suez-kanaal wordt opgeheven. DODELIJK ONGEVAL MET BROMFIETS Halverwege Roosendaal en het grensdorp Nispen is de 20-jarige mej. J. van V., wonende te Roo sendaal, met haar bromfiets tegen een vrachtauto van de firma Loos uit Nispen gereden. Zij werd op slag gedood. NEDERLANDSE MILITAIREN OEFENEN IN DUITSLAND Van het regiment Betuwe lichte luchtdoelartillerie. dat ge legerd is in de Palmkazerne te Bussum, zullen 350 man oorlogs ster ke groepen zeer waarschijn lijk binnenkort deelnemen aan Britse manoeuvres, die in Duits land zullen worden gehouden. (Van onze weerkundige medewerker) Zoals verwacht, is het weer de laatste dagen aanmerke lijk onstandvastig geworden en kwamen dan ook vele buien. Een storing die van Frankrijk naar het Noorden trok bracht ons Maandag avond onweersbuien en ook gisteren kwamen in de on stabiele lucht linke buien tot ontwikkeling. Zomerse temperaturen kwamen dan ook niet voor. Het hoogste maximum noteerde Twente met 23 graden, terwijl Eelde en Den Helder resp. 22 en 20 meldden. Jammer genoeg zijn de vooruitzichten zodanig, dat op 'n voortduren van 't onstandvastig weer gerekend moet worden. Vandaag even wel zal het weer onder in vloed staan van een kleine rug van hoge luchtdruk. Maar ten Westen van Ier land ligt al weer een diepe depressie, die koers zet naar Frankrijk. Hoewel de baan die deze storing dan gaat volgen nog onzeker is, acht het KNMI het toch waar schijnlijk dat ook deze sto ring naar het Noorden zal trekken hetgeen ook voor ons opnieuw een tot ontwik keling komen van buien en onweer tot gevolg heeft. Al met al blijft het weer dus erg wisselvallig. In Asten heeft gistermiddag 'n grote brand gewoed. Het vuur tastte binnen korte tijd een gro te boerderij, twee schuren en 'n houten noodwoning aan. De oor zaak was dat vier kleine kinde ren met lucifers speelden. De kleintjes stookten een vuurtje in een strooien schuur, die wel dra vlam vatte. Het vuur sloeg binnen enkele minuten over naar een schuur die 60 meter verder was gelegen, als een gevolg van de sterke wind. De vlammen sprongen daarna over op een ka pitale boerderij van de Wed. B. en tastten vervolgens een houten noodwoning aan. Tien minuten later was het gehele gebouwen complex een loeiende vuurzee, waartegen de brandweer uit As ten. die snel met de motorspuit ter plaatse was weinig kon uit richten, omdat het water moest worden aangetrokken uit de Vlierdense A over een afstand van 800 meter. Toegeschoten boeren en ver kenners uit de omtrek hebben de inboedel grotendeels kunnen red den, doch de landbouwmachines en de hooioogst gingen verloren. Alles was verzekerd. Een oude boer kon een van de kinderen, die de brand had ver oorzaakt op het nippertje redden, toen de kleine radeloos tussen de vlammen stond.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1