Sanatorium te Da vos kon blijven bestaan Directeur Staatsmijnen over de standen en klassen Record-maniak verdronk in Niagara-waterval Prinses Wilhelmina tot Wereldraad der Kerken Noordoostpolder groeide van 272 zielen in 1942 tot 10.150 in Hoogeveen kt Vrijdag De studiedagen in Rolduc Belangrijk betoog Je moet erwten niet zwart maken Of 'n kat ook trouw kan zijn Milaan onderhoudt zijn kathedraal Voor 200.000 toeschouwers.... De toestand der verplaatste personen Radiotoestellen als cigarettenkokers Eén pond boeken voor twee mark Emmeloord: één derde deel Typhus uitgebroken op Italiaans schip Meisje onder een 14-wielige auto Moordaanslag te Emmercompascuum Koe sprong op personenauto Scheepsberichten VERWACHTING door het KNMI te dig van Woensdag- londerdagavond. WE DEPRESSIE IVANTOCHT enkele opklaringen, rwegend zwaar be- »p de meeste plaat regen. Matige af en chtige wind, aan- t Oostelijke richtin- /eer draaiend naar d-West, Weinig ver- temperatuur. iOWAARD Zuid. orgen kwam een sschop in H.H.-Waard m B. C. Hoogeveen, >elaan was niet thuis, t een deel van zijn ap bivak in Drente, stónd 't in de krant slaan werd overge- Amsterdam en hij E nog niet. Diezelfde em de overplaatsing en a.s. Vrijdag ver- an Hoogeveen naar jarochie van St. Jo- per a.d. Amstelveense terdam. [avond om 8 uur scheid nemen van de capelaan in de grote v. d. Heiligenberg, t hit gedaan voor 't in de parochie. Hoe r op de jeugdzolder iweg, werken voor Hij werd vaak ver- pen omdat hij te kort ideringen der stands- kwam, maar dat t hü bij zijn jongens kon worden, n hem op die jeugd- aangetroffen, met ht en handen, de takend. Als er een s die dankbaarheid n is het zeker kape- een. Laat daarom a.s. 'ond de zaal goed Vooral de besturen 'erenigingen worden 'erwacht. T EN MISSIE lOWAARD-ZUID. zal Heerhugowaard- ijdrage geven aan de een harer priester- Ie weleerwaarde Fa- emeente sportterrein an gespeeld tussen een nationaal missie- ande uit studenten 11. Vorige week heeft enelftal gespeeld te- De uitslag was 22. rnemen zal er nu een ,1 in het veld komen, lit zal ook weer van De parochianen van s worden voor zover 3 uur op het ge- tterrein verwacht, pet men op de eerste de gedachte uitgaan, erk van father Smit :unen en op de twee- t u dan waarschijnlijk voetbalwedstrijd, lit heeft elf jaar in Congo doorgebracht. ialf jaar gaat hij er Om een missie in uden heeft men veel J kunt nu a.s. Zondag bijdragen voor dit udenten elftal zitten iten en S.V.W. zal moeten bijzetten. 5n van St. Dionysius us. Zondag in grote het gemeente sport er Smit zal u daar ar voor zijn. enaren-voefbal IOWAARD. Heden Augustus speelt het -elftal een voetbal gen het P.E.N. uit vang 7 uur op het srrein. ek wist het Heerhu- \mbtenaren-elftal in ;rste prijs te behalen gemeenten tournooi. waard werd met 5—0 ijk gewonnen en de de die ging tussen leerhugowaard werd ig 2-2. De straf- tachten H.H. Waard ling; 2e prijs Heiloo, •gen, 4e prijs Lange- kHjk hervat IOWAARD. Naar ;n, heeft onze vroe- enoot, de heer H. J. r bekend als dokter na een met goed achte studie te Gro ins als oogarts te tigd. n café Halfweg IOWAARD. De e Heiligenberg, eige- ifé Halfweg, laat z«n vergroten met een van 55 M2. Het wd aan de Noord-Oost t pand. De aannemers J. Borst en Zonen. alsporf V.Z.V. Zondag was het 't VZV-terrein; daar Handbal haar jaar- ag. Deelnemende ver aren VIDO I uit Pur- OS uit Warmenhui- ilo I uit Waarland, Wieringermeer, VBO i en VZV I en II. 1 door goed weer, zeggen, dat 't een gde middag is ge- aren wedstrijden bij, ïl op hoog peil stond, an VZV hebben deze prima indruk achter spelpeil en sportivi- en zijn als volgt: t—VZV II 0—1 (na strafschoppen) "BO I 1—3 "BO I 0—1 WO I 2—2 VIDO I 1—1 [OD I 4—t ijkerman werden de voorzitter Groot met lijk woord uitgereikt. WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1951 PAGINA 3 (Van een onzer redacteuren) ROLDUC, 6 Aug. Vandaag heeft op de Rolducse studiedagen een van de kopstukken van de Limburgse werkgevers gespro ken, drs. Rottier, een jong econoom uit de Tilburgse school van prof. Cobbenhagen en directeur van de Staatsmijnen, die midden in het practische sociale leven staat Hij heeft zijn mening gege ven over de standenstrijd, die na het verdwijnen van de klasse- strijd de verhoudingen in ons sociale leven dreigt te vertroebelen. Drs Rottier heeft de organisa toren van de studiedagen zeer aan zich verplicht, want dat één van de directieleden van de staats mijnen niet alleen als toehoorder maar ook als spreker aan de stu diedagen heeft meegewerkt is zelfs in de tijd van dr. Poels nooit voorgekomen. Bovendien bleek deze werk gever een modern mens, vol frisse ideeën die deze met een vertrou wenwekkende objectiviteit wist uiteen te zetten. Zodat de vele vertegenwoordigers van werkne mers, die in de zaal aanwezig wa ren het betoog met stijgende be langstelling volgden. Uit de vra gen die na afloop werden gesteld bleek eens te meer hoe goed het eens is wanneer op deze wijze in een tijd als dg onze die vol is van nieuwe regelingen, op stuk van medezeggenschap in de bedrijven en de eigen verantwoordelijkheid der arbeiders, de practijk van dit alles eens in een openhartig ge sprek wordt besproken. PBO. in de practijk Men kon uit het betoog van drs. Rottier leren, dat er zich in het realiseren van de PBO zelfs bij een in dit opzicht zo vooruitstre vend bedrijf als dat van de staats mijnen zich nog vele moeilijkhe den voordoen, die ten nauwste verband houden met wat drs. Rottier groepsegoïsme noemde. Uit de vragen bleek later, dat men hem verkeerd had begrepen en dat men meende dat dit groeps egoïsme uitsluitend betrekking had op de werknemers. De kijk die de heer Rottier op het arbei dersvraagstuk heeft, is echter objectief genoeg om hem in staat te stellen om dezelfde fout ook bij de andere partijen te ontdek ken. Met name ook bij de beambte groep in de mijnen waarmede het in verhouding tot de arbeiders nooit zo era geboterd heeft. Aanwijzing voor onderwijs Hij was ook reëel genoeg om te erkennen dat het probleem eigen lijk dieper steekt en dat men beter zou doen op onze bijzondere middelbare scholen, ja zelfs op de ambachtsscholen een deel van de tijd aan een zodanige vorming te besteden dat de toekomstige leidende figuren later ook werke lijk hun taak verstaan en de vaak zo subtiele verhoudingen in de groeiende PBO met tact zullen weten op te vangen. Een voortreffelijke tip voor Minister Rutten die in zijn leid draad voor de onderwijsreorgani- satie nog goed te pas zal kunnen komen. De dag heeft voorts nog een tweetal andere sprekers op het podium gebracht, die achter eenvolgens met grote deskundig heid en ook door oratorisch talent opvielen. Het waren de Utrechtse professor J. van der Ven en de lazarist J. Coisen uit Sittard, bei den doorkneed in de essentie der encyclieken, waarvan men nu reeds 20 jaar lang in Rolduc nieu we facetten en nieuwe schoonhe den heeft ontdekt. Het lijkt zo een heel gewoon plaatje: Een oude dame, die een praatje maakt met de buren. Toch is het iets zeer bizonders. Want de dame, die hier zo gezellig met de buren zit te keuvelen, hoopt 12 Augustus a.s. haar 103de verjaardag te vieren. Het is de Wed. W. Jansen uit het plaatsje Ide in Drente. De oude dame is nog goed ter been, want ze loopt nog elke dag een paar rondjes om het huis heen. DAVOS Het Nederlands sanatorium te Davos, dat kort na de devaluatie van de gulden in ernstige moeilijkheden geraakte, is de ergste crisis te boven. Vanuit het vaderland werd hulp gebo den o.m. in de vorm van de verkoop van miniatuurbedjes terwijl de capaciteit van het sanatorium van 330 bedden werd teruggebracht tot 200. HULL, Engeland (Ass. Pr.). De oogst van groene erwten is in Engeland dit jaar bijzonder goed uitgevallen. Dat is een gelukkige omstandigheid voor de conser- venfabrieken, die daardoor wei nig verlies hebben. Maar het is minder gelukkig voor jongelui, die in hun zomervacantie een paar centen willen verdienen met het sorteren van de erwten. Dat ondervonden twee meisjes, die als sorteersters door een fabriek werden aangenomen en voor elk pond slechte erwten, dat zij tus sen de mooie groené exemplaren uitpikten, vijf en een halve pen ny ontvingen. Het bleek een slecht jaar voor slechte erwten. Handelend volgens de theorie, dat de cost de baet vooruitgaat, kochten de meisjes een doosje zwarte schoensmeer.... en daar na, zo vertelden zij de Kinder rechter thans, begonnen hun ver diensten te stijgen. En toen wil den zij het onderste uit de kan hebbenzij begonnen alle erwten zwart te verven, werden betrapt door de voorvrouw en ontslagen. Hoewel geen enkele teruggang prettig is. moet bij het inkrimpen van 't aantal bedden in beschou wing worden genomen, dat het oorspronkelijke aantal 135 be droeg. Het aantal is kort na de oorlog verdrievoudigd, toen de hulp van de z.g. Don Suisse, een Zwitserse charitas-organisatie 't mogelijk maakte, een aanzienlijk groter aantal patiënten op te ne men, dan tot dusver mogelijk was geweest. Dat het aantal verpleegden nog niet verder ingekrompen hoefde te worden, is eveneens te dan ken aan de Ministers van Sociale Zaken en van Financiën van Ne derland, die de verpleging in Zwitserland mogelijk bleven ma ken voor die patiënten, die de door de devaluatie met 40 pet. gestegen guldensverpleegprijs niet uit eigen middelen konden vol doen. Meer hulu nodig- Men mag echter allerminst zeg gen, dat thans alle moeilijkheden voor het sanatorium definitief achter de rug zijn. Het sanato rium blijft afhankelijk van giften contributies en legaten uit Nederland en het zou te wensen zijn, dat deze in wat ruimere mate ter beschikking kwamen. Uit het jaarverslag van 1950 vernemen wij, dat 191 patiënten werden afgevoerd. Zeven hier van leden niet aan tuberculose. Zeven anderen moesten ontijdig vertrekken. Derhalve verlieten 177 patiën ten het sanatorium, die de vol ledige longtuberculose-kuur had ken ondergaan: zij kunnen wor den verdeeld in 12 lichte geval len, 57 matige gevallen en 108 ernstige gevallen. Alle lichte patiënten vertrok ken na een gemiddelde verpleeg- duur van 6.9 maanden, geheel hersteld. Van de 57 matige ge vallen gingen 54 patiënten cli- nisch genezen heen. De toestand van de andere drie patiënten was duidelijk verbeterd. De gemid delde verpleegduur was voor deze categorie 13.4 maanden. De 108 ernstige patiënten wer den gemiddeld 22.4 maanden ver pleegd. 81 van hen verlieten het sanatorium geheel hersteld; 7 pa tiënten bereikten een belangrijke verbetering, bij 16 bleef de toe stand vrijwel onveranderd, ter wijl vier patiënten overleden. Alle heroenen. Onder de patiënten worden de meest uiteenlopende beroepen vertegenwoordigd. Opvallend Buizen ter lengte van 25 voet kunnen gemakkelijk vervoerd worden in de laadruimte van de Fairchild c 119. Het is een militair vrachtvliegtuig, dat Canada geleend heeft van de Verenigde Staten om buizen te brengen naar de wildernis. Het wordt geladen op het vliegveld van Seven Islands nabij Quebec in Canada. De buizen moeten worden gebruikt voor draineringswerkzaamheden bij de aanleg van een weg van Seven Islands naar het te ontginnen mijngebied te Knob Lake in Labrador. Alle machines en hulpmaterialen worden door de lucht vervoerd. groot is bij de vrouwen het aan tal huisvrouwen (31), kantoor bedienden (22), verpleegsters(15) en naaisters (10). Bij de mannen eveneens het aantal kantoorbe dienden (36), ambtenaren (23), studenten (14), arbeiders (13), scholieren (10) en vertegenwoor digers (10). SAN GABRIEL, Califor- nië. (Ass. Press). Toen mijnheer en mevr. Charles D. Smith van St. Petersburg Florida, naar Californië ver huisden, gaven zij hun kat aan de man, die hun huis kocht, een zekere Robert Hanson. Twee weken later schreef Hanson, dat Tom was weg gelopen en dat was het laat ste wat de Smiths hoorden. Tot mevrouw Smith giste ren tegen haar man zei: „Charlie, er loopt een grote poes in onze tuin. Jaag hem eens weg". In plaats van weg te lo pen, sprong de kat echter in Smith s armen en begon te spinnen. „Hé, Bettie", riep Smith, „dit is onze Tom". Er is geen twijfel aan, aldus mevrouw Smith, de kat had een afstand van 8000 km. afgelegd om bij zijn oude meesters te komen. Tom was zo mager en af gemat van zijn tocht, dat hij op de keukenvloer in elkaar zakte. Maar hij was dolge lukkig. De familie Smith ook. MILAAN (Associated Press) De Milanezen onderhouden 'hun eigen wereldberoemde kathedraal „II Duomo". De nieuwe gemeenteraad heeft besloten, om gedurende vijf jaar drie procent van de gemeente lijke gezinsbelasting te reserve ren voor herstelwerkzaamheden aan het middeleeuwse gebouw. Dat is niets nieuws. Zestien jaar geleden werd aan de wet houders voor de eerste maal het verzoek voorgelegd, een bijdrage te leveren voor het onderhoud van de kathedraal. Eenstemmig werd besloten, 'n gedeelte van de belasting be schikbaar te stellen. De gezinsbelasting brengt per jaar ongeveer f 400.000 op. In de afgelopen jaren zijn de gelden gebruikt voor het herstel van de schade, die de kathedraal in de oorlog heeft geleden. De beel den op de ranke torentjes zijn bijgewerkt of vervangen. De be roemde gekleurde vensters in de Absis opnieuw geplaatst en men heeft twee bronzen deuren aan gekocht. Heit Italiaanse Departement voor Schone Kunsten geeft ook een kleine subsidie voor het on derhoud van de kathedraal, doch het grootste deel van de fond sen voor de herstelwerkzaamhe den wordt door de Milanezen zelf bijeen gebracht. „ORANJE" WEER NAAR AMSTERDAM Het m.s. „Oranje" wordt Vrij dagmorgen 10 Augustus te vijf uur met 800 passagiers uit Dja karta in IJmuiden verwacht De debarkatie geschiedt te negen uur aan de Javakade bii de maatschappij „Nederland". On geveer 100 passagiers zullen in Southampton aan land gaan. DE MIERENETER LUST GEEN MIEREN BIRMINGHAM (ALABAMA) (A.P.) Het bestuur van het Amusementspark van Birming ham heeft ernstige klachten over de tamme miereneter, die tot de menagerie van het park behoort. Het beest kan geen mieren zien maar lust alleen lekkere Frank- forter worstjes. Geef het dier eens ongelijk.... NIAGARA FALLS, Ontario (AP) Zondag Iieeft een zekere Wil liam Hill, een man van 38 jaar, getracht in een toestel, bestaande uit 14 rubberbuizen, samengehouden door een zwaar katoenen net, de Niagara-waterval over te steken. Het toestel passeerde de wa terval om 19.00 uur, doch Hill bleek er niet meer in te zitten. Vier van de rubberbuizen waren losgebroken, een luchtmatras, die zich in het toestel bevond, was eveneens losgeraakt. Men neemt aan, dat Hill om het leven is gekomen. Tweehonderd duizend mensen stonden op de Amerikaanse en Canadese zijde van de waterval te kijken, toen het toestel over de Horseshoe Falls schoot. Het werd opgevist door de jongere broer van Hill en drie vrienden. Toen ze het naar een steiger brachten barstte Hill's moeder in tranen uit. „Waar is hij? Waar is hij? Hij is mijn oudste zoon. ik kan hem niet missen," schreide ze. Hill begaf zich ongeveer 5 km- boven de waterval te water. Een vriend bracht hem met een mo torbootje naar het midden van de rivier. Deze verklaarde, dat hjj het toestel om 18.30 van- de motorboot had losgemaakt. Toen „het vat" over „The Hor- se Shoe Falls" was gegaan scho ten motorboten met fotografen, filmmensen en journalisten er op af. Toen riep de broer „Hij zit er niet in." De lichamen van personen die in de Niagara watervallen ver drinken. worden dikwijls pas vijf of zes dagen later gevonden en vaak ook in het geheel niet. Hill had zelf dikwijls toeristen ge holpen, die zich bij het vallen in gevaar bevonden. Hij had zich sinds 1947 op zijn onderneming voorbereid. Hij wil de de vierde persoon zijn. die de Niagara zou passeiren. Hill laat een vrouw en een twaalf-jarig dochtertje achter. (Advertentie) MEXICO ,,'n Monument van de oude Maya beschaving. Maar liefst zeven eeuwen kijken van deze tempelpyramide van Cnichen-itza op je neer."j „Da's bij CABALLERO af. Dat is ook constante kwaliteit Prinses Wilhelmina heeft gis- teren aan het uitvoerend comité van de Wereldraad van Kerken, dat deze week nabij Genève bij eenkomt, de volgende boodschap gezonden: „Hoewel ik grote waardering heb voor de pogingen, die onder nomen worden vanwege de ker ken, andere instanties en perso nen, teneinde het onmetelijke probleem op te lossen, welke de mensheid heden ten dage en ook in de komende jaren zal blijven drukken, ben ik desniettemin zeer verontrust over alles, wat in deze nog gebeuren moet. Aan u, die daarin eerste initia tiefnemers zijt, zou ik gaarne met klem de volgende vraag voor leggen. Zouden niet alle volkeren en naties moeten doordrongen wor den van hun wederzijdse verant woordelijkheid, een verantwoor delijkheid, die enkel en alleen op liefde gebouwd kan zijn en tot een wereldomvattende hulp moet worden voor deze ongeluk kige mensen, nu en in de toe komst op lange termijn. ONAANGENAME GEWAARWORDING ZWOLLE. Tijdens de mid- dagdrukte sprong in het gemeen telijk openluchtbad een meisje van een vijf meier hoge spring plank. Daar zij niet voldoende had opgelet, kon het gebeuren, dat zij juist terecht kwam op een zwemmend meisje, dat op het hoofd en in de nek werd geraakt. Met uiterste krachtsinspanning kon zii nog de kant bereiken, doch nauwelijks op het droge, verloor zij het bewustzijn. Zij werd naar een ziekenhuis over gebracht. Vermoed wordt, dat zij een lichte hersenschudding heeft opgelopen. Zoude het niet te verwezen lijken zijn, dat de „Displaced Persons" alom behandeld wor den met liefde en toewijding en geestelijk en stoffelijk geholpen op een wijze, die uitsluitend ge richt is op hun eigen bestwil. Zij moeten niet aan een of ander doel dienstbaar gemaakt worden en niet anders te werk gesteld dan onder omstandighe den, overeenstemmend met de belangen van hun gezin. Ook de onvolwaardigen en zieken moeten ingeschakeld wor den op zulk een wijze, dat zij zich bruikbaar en nuttig voelen. Zoude er niet een nog nauwer contact gezocht kunnen worden en samenwerking gevonden, met die kerken, die thans in deze de zwaarste last dragen en zoude door u niet meer eenheid en coördinatie kunnen gebracht worden in de pogingen van allen, die helpen?" WASHINGTON (A.P.) Ra dio-ontvangtoestellen, die niet groter zijn dap cigarettenkokers worden in de communistische landen „gedropped" om meer luisteraars te winnen voor de „Stem van Amerika", aldus heeft senator Karl Mundt in de Senaat meegedeeld. Op deze toestellen kunnen zen ders ontvangen worden, die zich op 480 KM tot 640 KM afstand bevinden. Senator Mundt zei, dat de re cente ontvluchtingen van Poolse matrozen naar Zweden aantonen, dat de uitzendingen van de stem van Amerika effect sorteren. Hij stelde voor, dat enkele vluchtelingen uit de communisti sche landen door plastische chi rurgie onherkenbaar gemaakt en teruggezonden zouden worden om te werken voor de vrijheid. HAMBURG (Ass. Press.) Mevrouw Anna Louise Voeltz. de eigenares van het. antiquari aat in Hamburg .wier zaakie niet al te best liet), is twee weken ereleden begonnen haar boeken ner nond te verkoDen. Twee Mark ner nond is haar leuze. Of het nu gedichten, romans of wetenschappelijke werken zijn, het onderwerp heeft geen invloed op de prijs het is het gewicht, dat het 'm doet. ,,Bij ons is een lichte roman niet altijd een lichte roman", al dus mevrouw Voeltz. „Het hangt ervan af, of hij gebonden of in genaaid is. Het is de band, die het boek zwaar en duur maakt." Edith, het knappe verkoopster tje, gebruikt de weegschaal al niet eens meer, ze weegt de boe ken op de hand en de klanten klagen nooit, want steekproeven hebben uitgewezen, dat ze het altijd bij het juiste eind heeft. Mevr. Voeltz zegt, dat haar dagelijkse omzet thans 25 tot 35 pond is. ,,Voor we hiermee begonnen verkochten we gemiddeld twee boeken per dag volgens onze huidige standaard ong. anderhalf pond", zegt ze. In het vat waarmede Hill de Niagara wilde passeTen, zijn twee schoenen gevonden, die Hill's bloedverwanten herkenden als schoënen die hij droeg toen hij in zijn toestel kroop. Ziin lichaam is nog niet ge vonden maar men heeft alle hoop opgegeven. Pater Provinciaal der Oblaten 40 jaar priester Op 10 Augustus zal de pater provinciaal Franciscus Xaverius Bogenberger van de paters Obla ten van de Heilige Franciscus van Sales zijn veertig-jarig priesterfeest vieren. Het jubi leum, dat uitsluitend intern wordt gehouden, vieren de paters en studenten in het Tilburgse missiehuis „Ave Maria". De oud studenten hebben als geschenk voor de jubilaris een studiefonds gevormd, om minder bedeelde priesterstudenten in staat te stel len hun studies te voltooien. Benoemingen Kapittel van Geschoeide Carmelieten Op het provinciaal kapittel der paters Geschoeide Carmelieten, dat in aanwezigheid van de generaal-overste. pater Killian Lynch, in Zenderen is gehouden, zijn gekozen: tot provinciaal voor Nederland pater dr. H. Willems. tot eerste definitor pater dr. H. Nolte, tot tweede definitor pater A. van Rijswück. tot derde definitor pater J. Gooijer en tot vierde definitor pater dr. J. van Rooij. Ondanks de talloze moeilijkheden, veroorzaakt door de beperkte woningbouw, blijft de Noordoostpolder het beeld vertonen van een zeer snelle bevolkingsaanwas. Dit schept uiteraard ernstige problemen, waarvoor men met alle mogelijke middelen een oplossing zoekt. In negen jaar tijds steeg het aantal vaste inwo ners van de N.O.P. van 272 in Augustus 1942 tot 10.150 in 1951. En in de komende jaren moet rekening worden gehouden met een bevolkingsaanwas van drie tot vier duizend per jaar. Van deze aanwas, wordt het grootste deel opgevangen door Emmeloord, de hoofdplaats, waar een derde deel van heel de pol derbevolking is gevestigd. Vooral in deze plaats ballen de proble men zich samen. Daar wordt, als of er nimmer een bouwstop be staan heeft, zo maar 'n hele wijk gebouwd, welke in de komende dagen gereed zal komen. De wo ningen zijn deels traditiebouw, deels betonnen montage wonin gen. De eerste bewoners van de nieuwe wijk hebben reeds hun intrek in de nieuwe woningen genomen. Nabij de katholieke kerk wor den alweer voorbereidingen ge troffen voor de bouw van 'n com plex van ongeveer tachtig wonin gen. Hier ontwaart men een ge weldige levensdrang, een drukke weekmarkt en een levendige graanbeurs, naast een grote be drijvigheid van werkers en een eindeloze stroom van vreemde lingen. j Emmeloord krijgt meer en meer het aanzien van een „stad" waar een roezemoezige drukte heerst. Bijna alle takken van bedrijf hebben zich hier gevestigd en zo waar werd hier een dezer dagen het eerste pension geopend. De pensionhouder, de heer A. Es- huis heeft juist dezer dagen z'n woning betrokken en het zal stellig niet lang duren dat hij volgeboekt zal zijn. Want er zijn vele werkers in Emmeloord, die als forens van Zwolle en Kam pen iedere dag op en neer moe ten reizen. De groei van de polder wordt niet alleen bepaald door de ves tigingen welke ieder jaar enige duizenden bedragen. Ook het ge boorteoverschot spreekt zeer sterk mee. In het eerste halve jaar van 1951 werden in de NOP 271 kinderen geboren, terwijl slechts 9 sterfgevallen zich voor deden. Niemand behoeft er zich dus over te verbazen wanneer in de loop van 1952 het bevolkings cijfer van de polder stijgt tot plm. 15 000 zielen. Het aantal permanente wonin gen bedraagt thans rond 1500, tijdelijke woningen 370, woon wagens 68 en woonschepen 75. 2 DODEN ZUID-CAROLINA, 7 Augustus (Reuter). Het Italiaanse m.s. „Taurinia" (4.636 ton), dat met volle kracht op weg is naar Charleston in Zuid-Carolina. heeft geseind dat typhus aan boord is uitgebroken. Twee leden van de bemanning zijn overleden en een derde is stervende. Drie mannen zijn her stellende. De bemanning telt 30 koppen. Het schip wordt Woens dag te middernacht in Charleston verwacht. ERNSTIGE AANSLAG OP ONDERNEMING IN MALAKKA SINGAPORE, 7 Aug. (Reuter). Bij een overval door terroristen zijn veertien Chinese hulp-poli- tie-agenten, die planters bij hun werk beschermden, gedood. Drie andere Chinese politiemannen werden gewond, terwijl een Chi nese rubberplanter werd ver moord. Deze overval is een der ergste geweest van de dit jaar door de terroristen op Malakka gepleegde aanslagen op onder nemingen. ZWOLLE. De 15-jarige N. K., een logeetje uit Amersfoort, was op de Veemarkt bezig de kunst van wielrijden machtig te worden. Juist toen zij de hoek van de Kleine Voort wilde pas seren, naderde een militaire vrachtauto, die evenwel plotse ling stopte om meerijders van de wagen te jagen. Maar de achter op komende 14 wielige vracht auto met oplegger reed door, waardoor het meisje begon te weifelen. Zij kwam tenslotte aan de linkerkant van de rijweg te- rehet, juist voor de naderende vrachtauto. De bestuurder remde uit alle macht, doch hij hoorde hoe het rijwiel onder de wielen van de zware wagen werd ge kraakt. Toen hij verwachtte ach ter de wagen een vermorzeld meisje te zullen aantreffen, vond hij tot zijn gelukkige verbazing het meisje vrijwel ongedeerd enige meters achter de wagen. Het meisje was tussen de wielen terecht gekomen en wagen cn oplegger waren over haar heen gegaan, zonder enig letsel te ver oorzaken. Door de val had zij enige lichte kwetsuren opgelo pen. Nadat Dr. Scheijde, direc teur van de GGD, de eerste hulp had verleend, kon het meisje naar huis worden gebracht. EERST DE KINDEREN, TOEN DE VADERS.... EMMER COMPASCUUM. Alhier heeft zich een drama voorgedaan waarbij zekere O. zodanig met een mes gestoken werd. dat hij met ernstige ver wondingen overgebracht moest worden naar het ziekenhuis te Emmen. De oorzaak was heel simpel. Twee kinderen hadden in het nieuwbouwcomplex, de B.B.B.- woningen, ruzie Beide vaders za gen dit en zii wonden zich zo danig op, dat zij handgemeen kregen. Zekere V. kwam op een gegeven moment onder te liggen. Hü wist evenwel zijn mes te trékken en sneed zijn tegenstan der. O., in de nek. De dader werd direct gearresteerd. VAN NEDERLANDSE TOURISTEN BRUSSEL, (ANP) Twee Ne derlandse gezinnen, die 's avonds in hun auto's over de stille land wegen van West-Vlaanderen re den, hebben nabij het plaatsje Gits een merkwaardig avontuur beleefd. Toen zij hier ter hoogte van de zg. Kruiskalzijde waren aangekomen, zagen zij in 't licht van hun schijnwerpers enkele koeien op de Steenweg. De eerste auto kon de beesten ontwijken, doch de volgende, wel ke bestuurd werd door de heer A. Brouwers, werd het zicht enigszins ontnomen en deze nu kwam midden tussen de dieren terecht. Een der koeien schrok dusdanig, dat zij bovenop de auto sprong, waarbij zij het voorste gedeelte en het dak van de wagen indrukte. De ruiten van de auto werden geheel verbrijzeld en de heer Brouwers alsmede een der inzittenden, mej. R. Haaghe lie pen hierdoor kwetsuren aan han den en gezicht op. Bij het door de geallermeerde politie ingestel de onderzoek bleek, dat de koeien vijf in getal, toebehoorden aan 'n veehandelaar uit het nabijgele gen gehucht Hooglede. De dieren hadden de omheining doorbro ken m hadden met hun wande ling op de Steenweg de Neder landse touristen zodoende een nachtelijk avontuur bezorgd, dat zij zeker nog lange tijd zullen herinneren. De Engelse wielerkampioen Reg Harris was een van de eersten, die bij Tussaud Maan dag het model van Engeland's beste sprinter Reg Harris zag. Vier man hebben vier maan den gewerkt aan het vervaar digen van het model. Het was een van de moeilijkste op drachten die ooit door Tus saud uitgevoerd werden, om dat het model met rijwiel moest worden vervaardigd. De kosten van het model ten be drage van ongeveer 25.000 gulden zijn ongeveer het dub bele van een „normaal" mo del. Het rijwiel is dat, waarop Harris de wereldtitel gewon nen heeft. Alioth Buenos Aires-R'dam p. 6 Rio Grandedosul-Santos, Cal- tex the Hague (T) Sidon-R'dam p. 6 Finisterre, Daler dijk Van- couver-R'dam p. 6 Zuidkust Cos ta Rica-Balboa. Duivendijk Van- couver-R'dam 6 v. Antwerpen, Edam New York-R'dam 6 te Ant werpen, Hecuba Georgetown- A'dam 6 v. Paramaribo-Azoren, Helena Peru-A'dam 7 Le Havre verw., Hestia Callao-A'dam 6 te St. Juan, Indrapoera Djakarta- R'dam 6 90 m. Z. Westpunt Kre ta, Klipfontein Beira-A dam p. 6 Finisterre-Southampton, Leersum New Orleans-R'dam p. 6 Lands End-Le Havre, Mariekerk Bris- bane-R'dam 6 v. Port Said, Me- liskerk Calcutta-R'dam 6 te Ka rachi, Oranje Djakarta-A'dam p. 6 Gibraltar, Radja Celebes-A'dam p. 6 Guardafui, Ovula (T) v. Ba- likpapan-R'dam Samarinda Ma- kassar-R'dam 7 v. Makassar t* Singapore verw.. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3