Materiële en geestelijke armoe van de ontheemde katholieken De Ministerraad beraadde zich over de Grondwetsherziening La teza Heldhaftige trouw aan het aeloof der vaderen Amerikanen dekken Duitse dubbelspion Indonesisch kabinet besprak de rode activiteit Nederlandse uitzending zal worden hervat Het „decorum" vroeger en nu ONDER POOT VAN OLIFANT K/eurr/j Scheepsramp in Pakistan De grondslag der zielzorg MISSIONARIS IN DB DUITSE DIASPORA Beseffen wij onze verantwoordelijkheid Geen devaluatie, maar meer arbeid Voorstel staatscommissie persvrijheid niet aan de orde Uitbreiding leden Staten-Generaal door radio Djakarta en de Rijksauto's Zwaar onweer boven Jamboree De zeer ijverige hoofdambtenaar PAGINA 4 WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1951 i i. Het is niet eenvoudig na zoveel belevenissen in de diaspora van Noord-Württemberg een geordend, goed overzichtelijk verslag samen te stellen. Bovendien is er in de verschillende dagbladen al veel over de nood der Duitse Kerk gesproken. Maar tocb meen ik, dat deze geestelijke nood blijvend onder de aandacht der ka tholieken gebracht moet worden. Want ik ben er rotsvast van over tuigd, dat deze massale verdrijving van achttien millioen mensen uit hun vaderland naar West-Duitsland een waarschuwingsteken is van God aan ons adres. Een waarschuwing en een oproep die we volkomen ernstig moeten nemen. Nu in deze dagen wordt de strijd gestreden om het zijn of niet-zijn van de Kerk, ónze Kerk, in West- Europa. Maar dan moeten we zijn zoals God ons wil, vurige, strijdbare christenen! troost, maar dat is zware, uitput tende dienst van God. De priesters zijn blij en uiterst dankbaar als ze de protestantse kerken mogen gebruiken. Maar hun parochianen voelen zich daar nooit thuis. Daar is niets wat de herinnering oproept aan de wij ding en de warmte der katholie ke kerken. Er is geen godslamp, geen kruisweg, geen beeld der Moeder Gods. Ik zou willen dat U allen eens een kijkje kon nemen in een diaspora-gebied, dat U eens kon zien hoe onze katholieken daar leven, dat U eens een bezoek kon brengen aan een diasporapriester die op zijn slaapkamer of in de la van zijn tafel Ons Heer moet bewaren, dat U eens kon binnen gluren in een bunker, waar vol wassenen en stumpers van kinde ren nu al jarenlang leven, bleek, mager, snakkend naar frisse lucht en zuiverheid voor hun zielen. Ik geef u de verzekering: daar wordt ge anders van, u raakt diep onder de indruk -En speciaal wanneer ge daar komt als pries ter, als vertegenwoordiger van de wereldkerk, speurt ge zo duide lijk en tastbaar de hechte eenheid en saamhorigheid van mensen die lid zijn van de ene Katholieke Kerk. In Christus voelt ge u met deze lijdenden één, hun ellende is de uwe, hun verlatenheid is de uwe, hun troost is de uwe. Als priester daa r werken is een genade. Twee maanden lang heb ik samen met een Sudeten- duitse Augustijn, vanuit een ka pelwagen van Oost priesterhulp, in de diaspora van Noord-Würt temberg mogen missioneren. De katholieken die verspreid over de dorpen wonen en bijna alle maal zijn ingekwartierd bij pro testantse boeren, waren voor het grootste gedeelte volksduitsers uit TsjechonSlowakije (Sudeten- duitsers) en Hongarije. Hier en daar ontmoetten we groepen Si- leziërs. U weet wat een tragisch ver leden deze mensen achteT zich hebben. In 1945 werd bij het ver drag van Potsdam door „de grote drie" besloten dat alle Duits sprekenden achter de Oder-Neisse linie hun huizen en eigendommen moesten verlaten en hun onder komen moesten zoeken in het ge bombardeerde, verpuinde West- Duitsland. Sinds dat ogenblik be gon een enorme volksverhuizing van achttien millioen mensen. Zes millioen kwamen bij de transpor ten om van kou, honger en dorst. Twaalf millioen kwamen berooid en gehavend in hun nieuwe „Hei mat" met als enig eigendom de kleren die ze aan hadden. Wan neer ge ze hoort vertellen, hoe ze hun woningen en akkers verlaten moesten, dan kunt ge begrijpen dat zovelen verbitterd en levens moe geworden zijn. De Russen hebben in Silezië honderden vrouwen meisjes, waaron der kloosterzusters, verkracht. Priesters die zich beschermend voor deze vrouwen stelden, zijn bij tientallen doodgeschoten- Het is bijna ondenkbaar: zelfs lijken van vrouwen werden geschonden. In de huizen werd alles kort en klein geslagen wat onder de han den van de Russen kwam. De dierbaarste herinneringen werden op slag vernietigd. Kerken en ka pellen werden ontheiligd. Dit laat de mensen niet meer los. Steeds wanneer we onze huis bezoeken maakten begonnen, ze er over. En ze hebben tijd om er over te praten en na te denken. Want de werkloosheid onder hen is zeer groot- De gebieden waar ze wonen zijn over het algemeen arm aan industrie. Daarom be perkte arbeidsmogelijkheden. De toestand van de ontheemde boeren vooral is vol ellende. Van bezitters zijn ze opeens knecht geworden, zonder ook maar een klein stukje grond te hebben, dat ze als hun eigendom kunnen be schouwen. En hoeveel families zijn er niet waarvan de vader gesneuveld is of vermist wordt. In het voorjaar en in de hooitijd werken de moe ders van zulke families op het land. Zwaar mannenwerk moe ten ze verrichten. De kinderen zwerven dan de hele dag rond zonder enige leiding. Gezinsleven is uitgesloten, ook al vanwege de vaak veel te kleine behuizing. In Gammesfeld bezochten we een familie waar vader en moeder met vijf kinderen slechts een klein kamertje bewonen, waar zich het hele leven van alle dag afspeelt. Maar veel erger dan deze ma teriële armoede, die gelukkig taandeweg overwonnen wordt, is e geestelijke armoede, waaronder deze mensen gebukt gaan. Er zijn ontstellend weinig priesters en geen kerken, zoals ze thuis kenden. Ze moeten dag na dag leven in een onkatholieke, ja, vaak onchristelijke en godde loze omgeving. Hier worden bijna bovenmenselijke kracht en uit houdingsvermogen vereist om stand te houden. Hier betekent katholiek-zijn" in veel dingen van het dagelijkse leven anders zijn dan de mensen met wie men voortdurend samenleeft. Hier be tekent „katholiek-zijn" ontzettend veel last en moeilijkheden op zich nemen. Zondag na Zondag weer of geen weer kilometers ver lo pen om in een protestantse kerk, m een school of café-zaal een korte H. Mis bij te wonen, zonder orgel en zang, dat brengt geen moed en kracht of voelbare De katholiek zal zich altijd vreemd gevoelen in een kerk zonder biechtstoel en tabernakel, zonder communiebank. Wanneer de dieast is afgelopen kan hij niet blijven neerknielen om voor Christus in de Eucharistie zijn nood en droefheid uit te klagen. Moe, zonder troost en stichting gaat hij dan weer terug naar zijn enge woning, zonder sfeer en ge zelligheid. Ja, wanneer hij dan op de terugweg bespot en uitge lachen wordt door mensen met wie hij de hele week samenleeft en van wie hij totaal afhankelijk is, dan begrijpen we wat het zeg gen wil het geloof der vaderen getrouw te blijven en wat het betekent de volgende Zondag weer vroeg op te staan en bij re gen en storm weer die vreemde, koude kerk te bezoeken. Het zingen zit de Duitser in 't bloed. Daar kan hij niet zingen; de dienst moet kort zijn, want terstond daarna moet de priester weer verder, naar een ander dorp. En wat zal de ontheemde katholiek, die thuis heel zijn le ven geprobeerd heeft goed ka tholiek te zijn, voorzover zijn zwakke krachten dan konden, en die alles verloren heeft wat zal hij antwoorden, wanneer men hem voor de voeten werpt: „Wat geeft eigenlijk jullie geloop naar de kerk, wat brengt dat voor nut? Wfj hebben sinds jaren geen kerk meer van binnen gezien en hebben al onze bezittingen nog. Jullie bidden en lopen de kerk plat en zijt alles kwijt. Wat zal hij daarop zeggen? Natuurlijk, hij weet dat Christus aan zijn leerlingen geen paradijs op aarde beloofd heeft. Hij weet dat het lijden een essentieel deel van het christendom is. Maar moet hem zijn godsdienst onder deze ver houdingen niet vaak bovenmate zwaar toeschijnen? Is het te ver wonderen dat hij denkt: „Het is niet meer vol te houden"? We hebben kinderen ontmoet, die op school regelmatig te horen krijgen: Christus heeft helemaal niet geleefd; in werkelijkheid be staat er geen God; de aarde is niet geschapen, maar bestaat uit zich zelf. Hiertegenover staat dat die kinderen slechts éénmaal in de week soms nog veel minder katechismusles krijgen. Daarvoor moeten ze wie weet hoever lopen. Hun geloofskennis is veel te ge ring. Is het dan geen wonder, dat zo'n kind tóch nog trouw katho liek blijft? Maar velen vinden het al erg dat ze katholiek zijn. Ze worden door hun vriendjes en vriendinnetjes uitgelachen 'en zijn in hun hart eigenlijk veel liever protestant. In tegenstelling met de volwassenen hebben ze geen herinnering meer aan de Heimat met de mooie kerken en luisterrijke diensten. Elke tast bare binding met het katholicis me ontbreekt. Onder zulke zware omstandig heden moeten deze mensen sa mengroeien en opbloeien tot le vende christelijke gemeenschap pen. Zullen ze echte totale chris tenen blijven? Zullen ze hun kinderen opvoeden tot katholieke mannen en vrouwen? Zonder katholieke verenigingen, zonder regelmatige katholieke lectuur, zonder katholieke boeken, ja, zelfs zonder kerkboeken? Na jaren van zo moeilijk leven komt dan misschien plotseling een moment waarop men beslissen moet: vóór of tegen het geloof; Vader kan eindelijk weer werk krijgen. wanneer hij lid wordt van een onchristelijke partij of van een partij die zelfs volkomen vijandig tegenover het christen dom staat. De zoon kan door het huwelijk met een bepaald meisje eigenaar worden van een boerderij of een zaak. Maar dan moet hij afzien van het katholieke huwelijk en van de katholieke opvoeding der kinderen. De dochter kan zich verloven, als ze eerst de vriendin wordt van een inheemse ongelovige zoals dat in de moderne wereld gebruikelijk is! Zijn ze niet dwaas, wanneer ze afwijzend tegenover deze din gen staan alleen omdat ze trouw katholiek willen blijven? Geloven we niet allen aan de zelfde God. En moeten we niet allen voor dezelfde God verschij nen? Is het werkelijk zo erg, wanneer men eenmaal toegeeft?... Begrijpen we nu wat het zeg gen wil in de diaspora, in niet- katholieke of in totaal goddeloze omgeving katholiek te zijn en te blijven? De moeilijkste diaspora is die van het platteland, waar men mijlen ver' moet lopen om een priester te bereiken, waar men bijna helemaal alleen staat of met enkelen eenvoudig ondergaat in de totaal anders georiënteerde omgeving. En in deze diaspora wonen nu millioenen van onze katholieke broeders en zusters. Arm zijn ze ook als de armsten. Ver van kerk en priester! Te ver dikwijls om te lopen en te minvermogend om trein of bus te betalen. Ze komen uit streken waar alles katholiek is; plotseling zijn ze terechtgekomen in zulke boven mate zware omstandigheden. En in die diaspora moeten ze nu le ven als katholieken van de daad, getuigenis afleggend van hun geloof. Daar moeten ze alle ge varen trotseren en trouw blijven. Daar moeten ze de Kerk van Christus zichtbaar laten worden. Daar moeten ze opbouwen het lichaam van Christus. Is dat wer kelijk niet teveel gevraagd? Wie van ons zou dat vrijwillig op zich nemen? Wie zou durven bewe ren dat hij in zulke omstandig heden staande bleef? Heus. dit gaat menselijke krachten te boven. Dit kunnen wij van onze broeders en zusters in de Duitse diaspora niet ver wachten. Daartoe moet een on der kracht en steun geven. In laatste instantie is de groei en bloei der Kerk het werk van de H. Geest. En deze groei wil Hij bereiken door ons. In de Duitse diaspora dus door de katholieken die daar wonen. Maar wij mogen ze bij deze enorme taak niet alleen laten. Of daar de Kerk van Christus groeit, daar levendig blijft of wordt, dat hangt voor een groot deel af van het feit, of de hele Kerk met al haar leden, met alle kracht daarachter staat, of zij haar kracht daarheen stromen laat. Wat kunnen wij echter doen? Daarover in een volgend arti kel. P. f. TITUS TOERING OESA. Witmarsum. BERLIjN, 7 Aug. (A.P.). De Amerikaanse hoge commissaris John McCloy heeft vandaag een vroegere Duitse agent, die zowel voor de Amerikaanse als rode legers werkte, geprezen, omdat hij een zeer aanzienlijk aantal Duitsers uit Russische handen heeft gered. McCloy zei, dat zijn bescher ming van de agent, dr. Hans. Kemritz, tegen vervolging in West Berlijn een onderdeel was van zijn beleid om „tienduizend Duitsers" te beschermen, die na de oorlog de geallieerden gehol pen hebben verdachte nazimisda- digers te arresteren. Dr. Kemritz, die sinds 1933 nazi was, was tijdens de oorlog majoor bij de Duitse contraspion- nage en daarna werkte hij in Berlijn onder dekmantel zowel voor de Russen als de Ameri kanen. Gedurende vier jaar leefde Kemritz als „politieke vluchte ling" in de Amerikaanse zone. Onlangs werd hij door een West Berlijns gerechtshof schuldig be vonden een andere officier van de Abwehr in 1936 in Russische handen gespeeld te hebben. De vrouw van deze officier werd 'n schadevergoeding van 11.640 Mark toegekend. McCloy, die het gerechtshof op dracht gaf het vonnis ongedaan te maken en de behandeling van de zaak over te dragen aan zijn commissariaat, zei „gelukkig niet te weten, waar Kemritz nu is". Amerikanen hebben 2 maanden geleden de Duitser naar een schuilplaats overgebracht. Er zijn geruchten, dat hij hulp krijgt om te emigreren. De vragen van de verslagge vers over het proces Kemritz ontweek McCloy met de opmer king, dat „het gehele net van intrigues van een dubbelagent niet tijdens 'n persconferentie, in de senaat (van de West Berlijnse regering) of in een gerechtszaal uit elkaar geplozen kan worden." 80 DODEN CALCUTTA, 7 Aug. (A.P.). Volgens berichten uit Dacca is op het meer Pabna in Oost-Pa- kistan tijdens een storm een boot omgeslagen. Tachtig personen verdronken, 12 konden worden gered. Mutaties bij Paters S.V.D. Bij de zes-jarige wisseling van de bestuursfuncties aan de mis siehuizen van het Gezelschap van het Goddelijk Woord, is tot rector van het missiehuis Sint Willibrord te Steyl benoemd pater Joh. de Hossen, die hier mee de opvolger wordt van pater Joh. Goeman. Tot provinciaal overste is benoemd pater Mar. Bouwmans, voorheen rector van het S.V.D.-studiehuis te Over- iische in België. Op het Wereld.jeugdfeest in Oost-Berlijn, dat gedurende 14 dagen gehouden wordt, bestaat voor de jonge „pioniers" leden van de communistische jeugdorganisaties tussen zes en veertien jaar gelegenheid hun groeten te zenden aan maarschalk Stalin. SCHACHT TE DJAKARTA DJAKARTA 7 AUG. (AP) Na een verblijf van vijf dagen in Indonesië heeft Hitler's finan ciële tovenaar Dr. Schacht het geneesmiddel voor de economi sche moeilijkheden des lands gevonden „Meer arbeid." Schacht verklaarde tegen de valuatie te zijn. „Ik geloof niet, dat een wel overwogen wijziging in de wis selkoers een redelijk effect zal sorteren," zei hij. „Door een de valuatie gaat de productie niet omhoog en wordt de prikkel óm geld terzijde te leggen kleiner. Een devaluatie vormt een hin derpaal voor individuele econo mische ordening". Hij voegde hieraan toe, dat dit voor elk land gold en herinnerde er aan, dat de Duitse valuta sta biel bieef, „zolang ik verant woordelijk was voor Duitsland's monetaire stelsel. De ministerraad heeft zich over het interim-rapport van de staats commissie tot herziening van de grondwet beraden en in beginsel besloten de instelling van de kamer voor de grondwetsherziening en de overgang naar een nieuwe rechtsorde in behandeling te Voorts nam de Ministerraad 't voorlopig besluit, dat twee wets ontwerpen zullen worden voor bereid tot het uitbreiden van het aantal leden van de Tweede en de Eerste Kamer. De Ministerraad ging in begin sel accoord met een uitbreiding van het passieve kiesrecht voor de Tweede Kamer. Voorgesteld zal worden de minimum-leeftijd derhalve te verlagen. Drukpersvrijheid Het ligt niet in de bedoeling van de regering de voorstellen van de Staatscommissie m.b.t. 't v ervallen verklaren van revolu- tionnaire vertegenwoordigers van liet lidmaatschap van vertegen woordigende organen en t.a.v. de drukpersvrijheid en het verbod van bepaalde uitgaven aan de or de te stellen. Over de onderwerpen waar over in beginsel de Ministerraad zich heeft beraden zullen wets- NOORS-NEDERLANDSE ATOOMBESPREKINGEN OSLO, 7 Augustus (NTB). Atoomdeskundigen uit Nederland en Noorwegen zijn twee dagen te Oslo bijeen geweest om plannen te bespreken voor de toekomstige samenwerking tussen beide lan den ter financiering van de nieuwe splijtoven te Kjeller. ontwerpen en memories van toe lichting worden voorbereid. Al vorens deze ontwerpen de Sta ten-Generaal zullen bereiken, worden nog enkele detailpunten nader bestudeerd- Indiening voor verkiezingen 1952 Op welk tijdstip zij de Staten- Generaal zullen bereiken is nog niet bekend, maar het is zeker de bedoeling dit te doen voor de kamerverkiezingen in 1952, op dat voor de grondwetsherziening geen afzonderlijke kamerontbin ding en nieuwe verkiezingen no dig zullen zijn. BOER DOOR BLIKSEM GETROFFEN ARLANDERY, Wyoming (AP) Boer Smith werd een dezer dagen door de bliksem getrof fen, terwijl hij op een sofa in zijn huiskamer zat. Hij kwam juist op tijd bij om de brand, die bij de inslag was ontstaan, te blussen. Zijn beide benen wa ren verschroeid en hij voelde zich urenlang stijf. De sofa lag in stukken en de bliksem had ook een deur vernield, galen in het plafond gemaakt en ramen in scherven doen vallen. De radio speelde niet meer. „Arendsnest" van Hitier MUENCHEN, 7 Aug. (A.P.). De Beierse regering heeft be sloten Hitiers „Arendsnest" te Berchtesgaden te slopen om te voorkomen dat het een bede vaartsplaats voor de neo-Nazi's wordt, heeft Waldemar von Knoeringen, voorzitter van de Beierse Sociaal-Democratische Partij vandaag verklaard. DJAKARTA (Aneta) Er wa ren niet zoals anders gebrui kelijk notulisten en stenogra fen aanwezig bij de Dinsdag ge houden vergadering van het In donesische kabinet, waarop de veiligheid in Indonesië werd be handeld in verband met de on geregeldheden van de laatste dagen. De kabinetszitting werd bijgewoond door de procureur- generaal en de chef van de staatspolitie. DJAKARTA (Aneta) Gelijk bekend, heeft de leider van de technische dienst van Radio In donesia, ir. M. P. Breedveld, zo wel bij zijn vertrek uit Indone sië als bij zijn aankomst ver klaard, dat naar zijn mening er geen technische beletselen meer bestaan om de gerichte zenders van Radio Indonesia weer in dienst te stellen voor de uitzen dingen in de Nederlandse taal. Deze zenders waren, wegens een technische storing van de zenders voor het Indonesische programma, voor dit laatste ge bruikt, waardoor de Nederlan ders in de buitengewesten geen Nederlandse programma's kon den ontvangen. Thans heeft de leider van de Indonesische Radio Omroep, de heer Jusuf Ronodipuro, aan de pers medegedeeld, dat weliswaar de 100 kilowatt-zender voor de Indonesische omroep weer in de lucht is, doch dat de kwaliteit van de ontvangst nog niet zoda nig genoemd kan worden, dat het verantwoord zou zijn, de ge richte zenders wederom beschik- 'sGRAVENHAGE. Blijkens haar verslag over het rapport der algemene rekenkamer betreffen de haar werkzaamheden over 1950 heeft de commissie voor de rijksuitgaven uit de Tweede Ka mer met ontstemming kennis ge nomen van het gebruik, dat op- ver-officieren en leden van de legerraad maken van dienstauto's voor het afleggen van de afstand tussen woonhuis en bureau. Na een schriftelijke opmerking van de rekenkamer heeft de staatssecretaris van Oorlog mede gedeeld het niet met het mini maal vereiste decorum verenig baar te achten, dat opperofficie- ren in uniform zich te s Graven- hage tijdens de spitsuren geregeld met andere militairen onder de haastig dringende menigte der gebruikers van trams of auto bussen moeten mengen of vier maal per dag per rijwiel de af stand tussen woonhuis en bureau moeten afleggen. De commissie is eenstemmig van oordeel, dat niet gezegd kan worden, dat voor de oorlog hot decorum schade leed doordat be doelde opperofficieren zich voor genoemd doei onthielden van 't gebruik van dienstauto's en dat dit ook nu niet het geval is. BAD ISCHL, 7 Aug. (A.P.). Vanavond moesten de 17.000 pad vinders, die de zevende Wereld jamboree in Bad Ischl bijwonen, hals over kop naar hun tenten vluchten in verband met een zwaar onweder, dat zich boven de plaats en omgeving ontlastte. Velen hunner groeven in allerijl greppels om de enorme hoeveel heden hemelwater buiten hun tenten te houden. In verband hiermede mag de vraag worden gesteld of het de corum van opperofficieren die zich des avonds in uniform bui ten hun woning begeven, ook ge acht moet worden schade te on dervinden, wanneer zij daarvoor geen auto gebruiken. Hoe wordt in zulk een geval dan gehandeld, want een dienstauto zal daarvoor loch zeker niet worden gebruikt? baar te stellen voor uitzending van het Nederlandse programma. Ook het Nederlandse programma wordt door de leiding van de ra dio-omroep van groot belang ge acht en zodra het vermogen van de 100 KW-zender zulks weder om toelaat, zullen de thans voor het Indonesische programma ge bruikte zenders weer vpor dat programma ter beschikking ko men. Gezien het belang van het Indonesische programma voor geheel Indonesië, moest dit echter allereerst worden veilig gesteld. HUURPRIJS NIEUWE WONINGWETWONINGEN Doordat gemeenten en woning bouwcorporaties in de toekomst er slechts in zullen slagen lenin gen voor woningbouw te verkrij gen tegen 4 procent inplaats van 3 Vi procent, zal de exploitatie rekening bij de gebruikelijke huurprijs van 30 procent boven Mei 1940 een tekort aanwijzen, zo deelt het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting mede. Daar de jaarlijkse bijdrage voor woningwetwoningen niet zal worden verhoogd, dient huur verhoging het tekort op te van gen. Daarom heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting de beschikking Bijdragen Woningwetbouw 1950 gewijzigd. Met name betreft deze wijziging art. 1 van de beschikking, waar in thans wordt bepaald, dat voor woningwetwoningen een huur prijs zal worden vastgesteld, die overeenkomt met. het bedrag, dat op 31 December 1950 werd betaald voor soortgelijke vóór 27 September 1940 tot stand ge komen woningen, vermeerderd met 45 procent. COMMUNISTISCHE LEIDERS IN V.S. GEARRESTEERD WASHINGTON, 7 Aug. (Reu ter), De Amerikaanse fede rale recherche heeft Dinsdag nog vijf leiders van de communis tische partij te Baltimore, New York en Cleveland gearresteerd op beschuldiging van samenzwe ring ter propagering van de ge welddadige omverwerping van de Amerikaanse regering. BRUSSEL, (ANP). De heer Jesserich, een Ier van ge boorte, verzorgt reeds gerui- men tijd een dressuurnummer met olifanten in 't Nederland se circus Mikkenie, dat thans in Brussel voorstellingen geeft In zijn lange loopbaan als die rentemmer heeft de heer Jes serich nimmer een ongeluk gehad bij zijn optreden met de dikhuiden. Tijdens een der laatste voorstellingen is hij echter ternauwernood aan de dood onder de zware poten van een der olifanten ontko men. Tijdens de uitvoering van zijn nummer stelde hij vast, dat de ton, waarop de olifant Anna moest plaats nemen, niet op zijn plaats stond. De heer Jesserich wilde de ton iets dichterbij schuiven, juist op 't ogenblik dat de dikhuid zijn voorpoten ophief om deze erop te plaatsen. De temmer kreeg per ongeluk een slag van de slurf, verloor het evenwicht en viel op de grond. Anna trapte naast de ton en stapte met een harer poten op de linkerarm van de temmer. „Ik dacht toen: dit is het einde", aldus verklaarde de heer Jesserich tegenover een verslaggever van „Het Laatste Nieuws". „Ik wist niet goed wat er met mij gebeurde, doch voelde een stekende pijn in mijn arm. Gelukkig bemerkte Anna onmiddellijk dat zich iets ongewoons onder haar. poot bewoog en trapte niet door. Anders was mijn arm zonder enige twijfel vermor zeld geworden. Men bracht mij naar mijn auto en ik werd onmiddellijk door een genees heer onderzocht, die mij naar een ziekenhuis liet brengen. Een röntgenonderzoek bracht aan het licht dat ik niets had gebroken en er met een scheur in de armspier was af gekomen". De heer Jesserich zal niettemin een tiental dagen rust moeten nemen. De Brus selse circusbezoekers zullen echter niets van het schouw spel met de olifanten moeten missen, aangezien mevr. Mik kenie thans het nummer met de drie dikhuiden voor het voetlicht zal brengen. „Gelukkig mgar", zo zeide de heer Jesserich lachend, „dat de dieren mij een goed hart toedragen, want een olifant heeft wellicht nimmer een be tere gelegenheid gehad om iemand te vermorzelen, dan met mij het geval was". Na afloop der bijeenkomst zei- de de minister van voorlichting, Nonomutu, tot de pers: Het is de plicht der regering om krach tige maatregelen te nemen tegen alle anti-nationale acties en be wegingen, welke het gezag aan tasten en orde en veiligheid verstoren. Alle gezagsapparaten hebben de instructie ontvangen om vast beraden op te treden, met inacht neming van de thans geldende wetten en bepalingen. Minister Nonomutu, die zich weigerde uit te laten, toen hem werd gevraagd of de communis tische partij tot een verboden organisatie zal worden verklaard, zeide, dat er volgens hem wel degelijk verband bestaat tussen de ongeregeldheden in Oost- en West-Java. De commissie uit de Tweede Kamer, belast met het toezicht op de Rijksuitgaven, vindt het geen de rekenkamer mededeelt over het gebruik van een dienst auto voor privé-doeleinden, er gerlijk. Dat een hoofdambtenaar in gemoede durft te beweren dat hij regelmatig Zaterdagsmiddags en 's avonds in de Haagse bin nenstad dienstbesprekingen te voeren heeft, werpt een merk waardig licht op de mentaliteit van deze wel zeer ijverige hoofd ambtenaar van het departement van Landbouw Visserij en Voed selvoorziening. CHRISTEN EN PAROCHIE Zoals beloofd was, wordt in De Nieuwe Mens" Maandblad voor beleving van het Christen dom (Uitgeverij „Het Spec trum te Utrecht) de vraag be handeld die in zekere kringen aan de orde van de dag is ge- steld: of de parochie .zoals wij die kennen, een belemmering is voor de zielzorg en als zodanig veeleer dient uitgeschakeld te worden. Op deze vraag gaat in het Augustus-nummer P. van Bilsen O.F.M. nader in door aan de hand van de geschiedenis en het kerkelijk recht aan te tonen, dat juist het territorialiteitsbe ginsel het uitgangspunt bij uit stek is van de zielzorg zoals de Kerk zelf die opvat. Deze terri toriale indeling in bisdommen en deze laatste weer in parochies 'gaat in haar kern terug tot de oudste tijden van het Christen dom, hetgeen natuurlijk niet wil zeggen dat de feitelijke toepas sing ervan in de loop der ge schiedenis geen wisseling heeft gekend of dat een herziening in de feitelijke toestanden, in onze tijd en ook in ons land, geen bepaalde veranderingen wense lijk zou maken. Het artikel van P. van Bilsen maakt een ge zonde, rustige, evenwichtige in druk. In Augustus stelt de Kerk ons een parochie-herder ter ver ering voor: de H. Pastoor van Ars. Aan hem wordt hier een ar tikel gewijd en wij vinden er ook het program van de Ariëns- dag te Maarssen. Beiden, de H. Joannes Vianney en Ariëns, heb ben door hun voorbeeld aange toond. hoe de verhouding tussen Christen en wereld moet zijn. Hierover schrijft P. de Gier MSC. Tenslotte willen wij nog wij zen op de rubriek „de Kleine Kerk" dus het gezin, waarin ge sproken wordt over ouderlijk gezag en opvoeding, en nog over de H .Mis op school en gods dienstonderricht. Van het jongste boek van de Vlaamse schrijver Walschap „Zuster Virgilia", dat zich als een heiligenleven aandient, worden terecht de zeer zwakke, ondeugdelijke innerlijke gronden aangetoond. H.J. Aanbesteding ALKMAAR De directeur van de openbare werken heeft van morgen aanbesteed het glas- be hang- en schilderwerk van de Ge meentelijke Handelsschool en de Rijkslandbouwwinterschool met 2 conciërgewoningen enz. aan de Bergerweg. Ingekomen 33 biljet ten. De hoogste inschrijver: W. Hoebe, Alkmaar voor f 27.300. De igste inschrijver C. N. van Kampen. Amsterdam voor f 128TT gevolgd door J- Kampsen, Heer- hugowaard voor f 15-939,De gunning werd aangehouden. BAD ISCHL districtsband in de tijd Figuren van waarop hij Oostenrijkse vangen, ten waarin alle wijl de Haag cheerde het vijftienduizent besloot. Vlak vóór verkenners li enorme conl Brittannië m< koloniën en den naar O os den: jongens Brits Soedan; helemaal allee bord van zijn kleurige scout lijk grijnzend kanten op hem plaus. Meer dan een défilé dat voor gaf compleet te aan landslieden veraf is samenj golfbaan van de Armeniërs den en het Oostenrijkse naar goed j besloot, stapt zich op in de iedere toeschoui kig was deze ties te zien v< „Jamboree" de Indianen j ken om een b goedgezinde st den. En zie: h eerst sedert 1933 in Gödollö eel contingent den Duitse ve achter een grt met bonte vlag me pas, en voo Vogelenzang wa kenners uit Jap En herinnerd 1937 de Hongare te pluimen van de hoed gestoke 09k nu, niet la: uit het vaderlan afgevaardigd uit kampen van DtF zij trouw bleven nen, dat achter dijn staatsgevaar Verkenners ren hier, de ro gebruinde kop] India was in de donderdag Hilversum AVRO, 7.50 AVRO AVRO: 7.00 mofoonmuziek. VPRO: 7.50 AVRO: 8.00 Gramofoonm. Morgenwijding; muziek; 9-30 W Gramofoonm.; man; 10.45 Gran Voor de kleuter Philharmonisch 1 „Tien Eflrontuurlij de Stille Oceaan Gevarieerde muz en tuinlbouwmei „In het spionnel mofoonmuziek; 13.15 „U kunt het 13.50 Gramofooni mentsm.; 1500 16.00 Promenade ten; 17.00 Mu Kerkrade; 17.35 17.45 Gramofoon ringsuitzending „In vogelvlucht Guinea"; 18.00 I Sportproblemen ziek; 18.55 „Een Marinewerf Nie „60 kaarsen vo< 1925 Gramofooni „Reist per worst' Nieuws: 20.05 spiele": „Idomene „Velasrtues en de 22-25 Gramofoon Gesproken brie 23.00 Nieuws; 23 teiten; 23.3024 muziek. HILVERSUM KRO, 10.00 N 14.00—24.00 N< KRO: 7.00 Ni tendgumn.; 7.30 7-45 Morgengebe kalender; 8.00 N berichten;; 8.15 S.00 Voor de hui Gramofoonm. NCRV: 1000 10.15 Morgendien foonmuziek. KRO: 11.00 Vc 11.45 Gramofoon lus; 12-03 Gramo Land- en tuinibot 12.33 Gramofooni wijzer; 13i00 Nier Nieuws; 13.20 Ba 13.35 Pianorecital NCRV: 14 00 P en solist: 14.45 .16.15 Gramofoonr lezing; 16.45 Gra Voor de jeugd; 1 18.00 Verzoekpr „Naar de toekom ganisatie", causei des Heils muziel en weerberichten vragen van aller pastoraal antwoo kale causerie; 1 20-00 Nieuws; 20 muziek; 20.45 „D reld", causerie; 2 piano; 21.30 A 22.15 Buitenlands Gramofoonm.; 2 denking; 23.00 24.00 Gramofooni

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4