Landslieden van ver en nabij tezamen op Aschau's golfbaan Algemene instemming met onderwijsbeleid SPORT Onruststokers zullen hard aangepakt worden" Viva ét?, Vlucht in de nacht" Utrechts ingenieur pleegde verduistering van 15 mille DE JAMBOREE IS GEOPEND Kleurrijk défilé RADIO Eerste Kamer: in het kort DAGORDER VAN CHEF-STAF Naar wij vernemen: BEURSOVERZICHT SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR ZIJDE Duif of ballon? door E. J. Rath (Van onze speciale verslaggever.) BAD ISCHL, 3 Aug! Jan Visse, de tamboer-majoor van de districtsband van de N.P.V. uit Den Haag, heeft zich vandaag in de tijd van een uur opgewerkt tot een van de populaire figuren van de jamboree door de onverschrokken manier, waarop hij het teken zijner waardigheid telkenmale hoog de Oostenrijkse lucht inwierp, om het daarna weer klemvast te vangen, ten aanschouwe van een critisch jongenspubliek, waarin alle talen der vrije landen worden gesproken. En ter wijl de Haagse pijpers het lied van de zilvervloot bliezen, mar cheerde het Nederlands contingent voorbij in het défilé der vijftienduizend, dat de openingsceremonie van de Jamboree besloot. Vlak vóór hen waren de laatste verkenners langs gekomen van 't enorme contingent dat Groot- Brittannië met al zijn Dominions koloniën en ander onderhorighe den naar Oostenrijk heeft gezon den: jongens van Sierra Leone en Brits Soedan: achter hen kwam, helemaal alleen met het naam bord van zijn land, een brons kleurige scout uit Irak, vriende lijk grijnzend onder net van alle kanten op hem losstormende ap plaus. Indrukken Meer dan een uur duurde dit défilé dat voor het eerst de kans gaf compleet te zien wat er zoal aan landslieden van dichtbij en veraf is samengestroomd op de golfbaan van Aschau. En tussen de Armeniërs die de stoet open den en het kleurrijke blok der Oostenrijkse provincies die haar naar goed gastheerlijk gebruik, besloot, stapelden de indrukken zich op in de herinnering van iedere toeschouwer die zo geluk kig was deze staalkaart der na ties te zien voorbijtrekken. „Jamboree" is het woord, dat de Indianen plachten te gebrui ken om een bijeenkomst van alle goedgezinde stammen aan te dui den. En zie: hier kwam voor het eerst sedert de Jamboree van 1933 in Gödollö, weer een offici eel contingent van vele honder den Duitse verkenners voorbij achter 4 een groot gitaar-orkest, met bonte vlaggen en in stram me pas, en voor het eerst sedert Vogelenzang waren er weer ver kenners uit Japan. En herinnerde men zich van 3 937 de Hongaren, wuivende wit te pluimen van poezta-gras op de hoed gestoken: zij waren er ook nu, niet langer rechtstreeks uit het vaderland gekomen, maar afgevaardigd uit de Oostenrijkse kampen van IXP. ballingen, waar zy trouw bleven aan het verken nen, dat achter het IJzeren gor dijn staatsgevaarlijk is geheten. Verkenners van Pakistan wa ren hier, de rode feï boven de gebruinde koppen, maar ook India was in de stoet, een marti- PROGRAMMA DONDERDAG 9 AUGUSTUS '51 HILVERSUM 1. 402 m- 7.00 u. AVRO, 7.50 VPRO, 8.0024.00 AVRO AVRO: 7.00 Nlieuws; 7.15 Gra- mofoonmuziek. VPRO: 7A0 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws; 8-15 uur Gramofoonm.; 8.45 Idem: 9-00 u. Morgenwijding; 9.15 Gramofoon- muziek; 9-30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonm.; 10-30 Antwoord man; 10.45 Gramofoonmuz.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Radio Philharmonisch orkest: 11-45 uur „Een Eftontuurlijke zeiltocht naar de Stille Oceaan", causerie; 12-00 Gevarieerde muziek; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 „In het spionnetje"; 12.38 Gra- mofoonmuziek; 13.00 u. Nieuws: 13.15 „U kunt het geloven of niet 13-50 Gramofoonm.; 14.10 Amuse- men tsm.; 15-00 Voor de zieken; 16.00 Promenade orkest en solis ten; 17.00 Muziekconcours te Kerkrade; 17.35 Wereldjamboree; 17.45 Gramofoonm.; 17.50 Rege ringsuitzending: H. M. Laupman: „In vogelvlucht over Nieuw- Guinea"; 18.00 Nieuws; 18-15 u- Sportproblemen; 18.30 Lichte mu ziek: 18.55 „Een bezoek aan de Marinewerf Nieuwediep"; 19.05 „60 kaarsen voor Maïs Tak"; 19 25 Gramofoonmuz.; 19.40 uur „Reist per worst", causerie; 20.00 Nieuws: 20.05 „Salzburger Fest- spiele": „Idomeneo", opera; 22.15 „Velasdiues en de Venus" hoorsp.; 22-25 Gramofoonm-; (Intermezzo: Gesproken brief uit Londen); 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactuali- teiten; 23.30—24.00 Gramofoon- muziek. HILVERSUM 2. 298 m. 7.00 u- KRO, 10.00 NCRV, 11-00 KRO, 14.00—24 00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Oeh- tendgumn.; 7.30 Gramofoonm.; 7-45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gramofoonmuz.; $.00 Voor de huisvrouw; 9.40 uur Gramofoonm. NCRV: 1008 Gramofoonmuz-; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramo- foonmuziek. KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.46 Gramofoonm.; 1200 Ange lus: 12 03 Gramofoonm.; 12.30 u. Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gramofoonm.; 12.55 Zonne wijzer; 13i00 Nieuws en katholiek Nieuws; 13.20 Bariton en orgel; 13.35 Pianorecital. NCRV: 14-00 Promenade-orkest en solist: 14.45 Voor de vrouw; 15-15 Gramofoonm.; 16.00 Bijbel lezing; 16.45 Gramofoonm.: 17.00 Voor de jeugd; 17 30 Salon ork.; 18.00 Verzoekprogramma: 18.30 „Naar de toekomstige bedrijfsor ganisatie", causerie; 18.45 Leger des Heils muziek; 19.00 Nieuws en weerberichten: 19.15 Levens vragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 Muzi kale causerie; 19.40 Radiokrant; 20-00 Nieuws; 20.05 Gramofoon- muziek; 20.45 „De nieuwste we reld", causerie; 21 00 Sopraan en piano: 21.30 Amusementsmuz.; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gramofoonm.; 22-45 Avondover denking; 23.00 Nieuws; 23.15— 24.00 Gramofoonmuziek. aal contingent, donker-blauwe tulbanden, de verkennersstokken geschouderd gedragen, als waren het geweren. En daar waren de Amerikanen, ingeleid door een verzameling show-Indianen die onder de hemel van Salzkam- mergut overigens reeds op echte roodhuiden begonnen te gelijken, en gevolgd door een groot mu ziekcorps dat in ijltempo met veel lawaai marsen blies en sloeg. Toen waren de Finnen met hun fanfare al voorbij en de doedel zakken van de Schotten achter de heuvels stilgevallen: de Zwit sers hadden honderden koebellen laten klepelen en er waren Grie ken voorbijgewandeld in hun na tionaal ccstuum. Vele honderden Fransen hadden de heuvel be klommen, de jongens van Mar seille en Dieppe vlak naast him zwarte broeders uit Afrika, Ma dagascar en Xndo-China, de rijen van de Kath. Scouts de France besloten door gebrekkige jongens, voortgerold in invaliden-wagen tjes maar evengoed in het uni form van de verkenners van B.P. wiens zoon Robert hier ook was, onopvallend tussen zovelen. Een diepblauwe schemering daalde over de bergen rondom, toen aan het hoofd '*van de Oos tenrijkse delegatie de Saltinen- fanfare van de arbeiders in de Halstatter zoutmijnen de laatste marsen blies van deze dag, de glorie van 't romantisch verleden der keizerlijke tijd voorbij dra gend in rijkbetreste uniformen witte vederbossen pluimend op de sjako's uit de dagen van kei zer Franz Joseph die iedere zo mer in Bad Ischl resideerde. De Jamboree was geopend. Col. Wilsonde directeur van het In ternationale Scoutsbureau in Londen klom met kampleider ing. Adolf Klarer de toren uit die hen het uitzicht had geboden over een bergwei vol enthousias te jongens die zy hier hadden verwelkomd en „good Scouting, good camping" gewenst. Die toren was een van de zeven die Oos- tenrrijkse verkenners hier in een paar minuten hadden gepionierd en omhooggetrokken, zeven sym bolen van de Jamboree's die tot nog toe zijn gehouden, zeven wachttorens zei Col. Wilson, van een jeugd, die pal staat voor haar idealen tegenover de gevaren die haar bedreigen. De boodschap van deze idealen was van toren tot toren doorge geven, bezegeld met een broe derlijke handdruk. Zo stonden kroonverkenner Erik Kat uit Amsterdam en een Oostenrijkse Op de foto links zien we de Nederlandse padvinders, na aankomst te Bad Ischl, bezig Vogelenzang01!937 herinnerde,3en hun tenten °P te zetten. Op de foto rechts zien we hoe de Nederlandse padvinders op weer klonk hies.^ „In negentien de Wereldjamboree de verjaardag van H.K.H. Prinses Irene hebben gevierd. Bij de ingang drie zeven.van de staf van het kamp hebben zij een feestelijk versierde molen opgericht. De stand te "he?1 toen "verder er^da? precfes der wieken vertolkt de blijheid van onze padvinders. is voor Erik Kat en alle Neder landse jongens hier ook nu weer het parool voor vandaag en alle tien dagen in het verschiet. Ze hebben de vermoeidheid van de reis alweer zo'n beetje uit de botten geslapen, ze hebben geu len rond hun tenten gegraven zo dat ze niet van de hellingen zul len spoelen als het wil regenen en de leembodem het water niet kan verwerken, ze weten allang de weg naar de internationale kampmarkt en 't heldere zwem water van de Ischl, die aan de voet van het kampterrein dartel voorbijspoelt. Ja, ze zijn zo goed thuis dat we vier man midden in het kamp „Hollandertje" hebben zien spelen in de smalle Radau- beek die ze wilden proberen af te dammen met de sparrenblokken die torenhoog liggen gestapeld voor de keukenvuurtjes. Ge hoeft er waarachtig niet aan te twijfelen: ze hebben het hier reusachtig naar him zin. Het kon ook moeilijk anders. Advertentie De Eerste Kamer heeft zich gisteren beziggehouden met de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen. De Kamer aanvaardde een tijdelijke verho ging van de buitengewone pen sioenen, alsmede het ontwerp nieuwe vaststelling rechtsgebied van rechtbanken en kantonge rechten en het plan indijking Biesbosch. De heer Velthoven (K.V.P.) verklaarde, dat zijn fractie een groot vertrouwen had in de hui dige bewindsman van onderwijs en de staatssecretaris. Het depar tement is „dynamisch" geworden en past zich aan bij de behoeften van de maatschappij. Bijzondere lof had de katholieke woordvoer der voor de jongste nota inzake de onderwijshervorming. Hij drong aan op verhoging van de gelden voor scholenbouw. De heer van Dalsum (P.v.d.A.) zwaaide prof. Rutten lof toe voor het feit, dat in de jongste nota de persoonlijkheidsvorming op de voorgrond is gesteld. Wereldomroep De katholieke fractieleider, de heer Kerstens, brak een lans voor de wereldomroep, die slachtoffer is van de jongste bezuinigingen. Hij noemde dit „beschamend". Tijdens de avondvergadering betoogde de heer Woltjer (A.R.), dat het spellingssysteem nog slecht wordt toegepast, terwijl de heer Louwes (V.V.D.) pleitte voor een leerstoel in het Neder- Saksisch aan de Universiteit van 8 AUGUSTUS: H. Cyriacut Cyriacus, die met zijn ge zellen als slachtoffer van zyn werk van naastenliefde: lots verbetering van de christen slaven viel, heeft op de be volking van ons gewest in de middeleeuwen een bijzon dere invloed uitgeoefend. Toen in de 12e eeuw in deze noordelijke gewesten de ho rigen zich vrijmaakten van de edelen en vaak onder zeer moeilijke omstandighe den een eigen, bestaan op bouwden, had men veel hulp nodig; moesten er mensen komen, die evenals Cyriacus de kleine luyden door het ergste heenhielpen. Om de goeden er toe aan te sporen, werd in verschillende kerken een altaar aan hun gewijd en koos Hoorn hem tot zijn patroon. Nu de tijden voor de kleine luyden nog slech ter zyn dan toen, vragen wy vandaag aan God dat Hy vooral nu vele mensen met de geest van Cyriacus zal bezielen tot heil van onze ontredderde maatschappij. IN DESERTO Groningen. De heer Kropman (K.V.P.) bracht de kwestie van het Concertgebouw ter sprake. Het werd tijd dat de staatssecre taris ingreep, zo meende hij. De heer Algra (A.R.) vroeg de aan dacht voor een wettelijke rege ling van de subsidies voor jeugd organisaties. Daarna werd de vergadering verdaagd tot hedenochtend. Luc van Dam heeft de tweede stap gezet op de lange weg naar de Europese bokstitel. In het Olympisch Stadion won hij gis teren verdiend van de Franse middengewicht kampioen Jean Stock. Het was overigens maar een matige partij. Fanny is nog steeds in En geland. Gisteren won ze twee nummers op de athletiekwedstrij- den in Sedgley. De 80 m. horden en de 100 m. resp. in 11.4 sec. en 12.1 sec. Juan Fangio wil starten in een wagen van Duitse makelij een Osca. Die dag zijn er wed strijden om de Grote Prijs van Pescara en dan zal er geen Alfa Romeo aan de start verschijnen, Een deel van de Italiaanse ploeg naar de wereldkampioen schappen wielrennen in Milaan is bekend. O.a. start wereldkam pioen Bevilaqua by de achter volging, terwijl Ghella bij de prof-sprinters, z'n kans zal wa- êen tegen prominenten als Reg [arris, Arie van Vliet en Jan Derksen. 's-GRAVENHAGE. De Le- eervoorlichtinesdienst deelt mede, dat de Chef van de Generale Staf naar aanleidine van de gebeur tenissen te Eindhoven de vol- sende das-order heeft uiteeeeven: „Zoals U uit de couranten be kend is seworden heeft een aan tal militairen, die voor herha- linssoefeninsen onder de waae- nen waren eeroenen in het kamD Oirschot. zich Zondaeavond i.l. tot rechtma-tise ereernis van ieder weldenkend Nederlander on ern stige wiize misdraeen. Ik wil u daarover het volgende zeggen: Het Nederlandse volk betaalt jaarlijks een bedrag van f 1.500.000.000 voor zijn defensie. Dit betekent, dat het Nederlandse volk zichzelf opofferingen en be- zal van 17 tot 24 Augustus in Amsterdam, onder het bescherm vrouwschap van H.M. de Konin gin, het 9de internationale ento- mologencongres worden gehou den; passeerde gistermorgen de 100.000ste bezoeker het loket van het Openluchtmuseum in Arnhem; blijkt uit de Staatscourant, dat het arbeidsterrein van de staats secretaris van buitenlandse za ken beperkt is tot de betrekkin gen tussen Nederland en de Re publiek Indonesië, voor zover deze ressorteren onder de verantwoor delijkheid van de minister van buitenlandse zaken; worden van 3 tot 8 September op de Volkshogeschool Draken- burgh universitaire studiedagen gehouden over „de problemen der democratie; heeft de Hilversumse politie een chauffeur uit Bussum gearres teerd, die bekend heeft verschil lende aanrandingen te hebben gepleegd op de Gooise heide; viert de Nederlandse compo nist Daniël Luyneman vandaag ziin 80ste verjaardag; is de heer G. van Heteren, directeur van de Nederland-Indo- nesië Steenkolenhandel, benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau; blijkt uit officiële gegevens dat ruim IV» millioen Nederlanders een radiotoestel hebben en 477.523 een aansluiting op de distributie- dienst; is een 75-jarige mevr. S. uit Den Haag overleden tengevolge van een val van de trap; zal H.M. de Koningin binnen kort de commandant van een Argentijns opleidingsschip ont vangen, welk schip een officieel bezoek zal brengen aan Amster dam; is de heer J. Nestelroy, direc teur van de papierindustrie Nes- telroy-Trompenbnrg te Amster dam, benoemd tot officier der Orde van de Leeuw van Finland. perkingen oplegt. Het Nederland se volk is bereid deze offers te aanvaarden, doch op één voor waarde, nl. dat deze offers niet tevergeefs zijn. Het Nederlandse volk betaalt voor een leger en niet voor een troep zich misdra gende soldaten. Bijzonder bescha mend is, dat te Eindhoven een deel van de bevolking zich teza men met de onverantwoordelijke elementen tegen het gezag heeft gekeerd. Ik doe een beroep op u, soldaten in werkelijke dienst, om u tegen deze ergerlijke en het Nederlandse volk onwaardige toestanden te verzetten. Mijner zijds geef ik u de verzekering, dat ieder, die het gezag hand haaft, op mijn onvoorwaardelijke steun kan rekenen. Onruststokers daarentegen zal ik met alle mij ten dienste staande middelen aan pakken." Voorts heeft de Chef van de Generale Staf aan de comman dant van de te Oirschot geleger de troepen, welke commandant aldus de Leger voorlichtingsdienst over houding en gedrag van zijn mannen (met uitzondering van een aantal onverantwoordelijke onruststokers) zeer tevreden is, een brief gericht van de volgende inhoud: „Ik heb kennis genomen van de ergerlijke misdragingen, waar aan zich een aantal der te Oir schot voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijnde militai ren heeft schuldig gemaakt. Ik gelast u het gezag met alle u ten dienste staande middelen te I dend-betaling handhaven. Uitspattingen als de - bovenbedoelde kunnen niet wor den geduld. Hier is terstond een krachtig ingrijpen gebo den. U en de onder uw bevelen gestelde officieren en onderoffi cieren kunnen op mijn steun re kenen en u op mijn orders be roepen." NEDERLAND VERLOOR IN MAUBEUGE MAUBEUGE (A.N.P.). In de eerste wedstrijd van het drie- landen-tournooi heeft de Neder landse ploeg met 9-15 van Bel gië verloren, dat een zeer sterk team op de baan bracht. Tegen Frankrijk warer» onze landgenoten veel beter op dreef en bleef de uitslag lange tijd on zeker. Tenslotte wonnen de Fran sen met 1514. De laatste ontmoeting van het tournooi gaat tussen België en Frankrijk. AMSTERDAM 7 Augustus De nog steeds zeer geringe acti viteit was er vandaag oorzaak van, dat 't koersniveau, met na me op de Indonesische en scheep vaartafdeling enigszins verlaagd werd. Op de cultuurmarkt werd het verlies gedeeltelijk toegeschreven aan de recente onlusten in Tand jong Priok. Zowel HVA. Amster dam-rubber als Deli-mij. sloten circa twee punten lager. Voor 't eerst sinds geruime tijd is er een notering tot stand gekomen in certificaten Javasche Bank. Van middag is op 119 gehandeld, dus slechts 1 procent lager dan de 120 procent, die door de Indone sische regering geboden wordt. Op de scheepvaartmarkt werden de verliezen, die van 1 tot 3 pun ten varieerden, uitsluitend toege schreven aan de zeer geringe af faire. Op de industriemarkt was de stemming prijshoudend. Philips en Kon.'Olie handhaafden zich gemakkelijk, Unilever daaren tegen was een fractie luier. Aandelen van den Bergh en Jurgvis reageerden met een stij ging van 5 procent tot 290 op de in het vóoruitzicht gestelde divi- De beleggingsmarkt was van daag iets vriendelijker en gaf bescheiden winsten te zien. De 4 pet. Philips dollarlening werd behoorlijk aangeboden, zodat hier 'n verlies van circa 3/4 punt ont stond. Amerikanen wederom ver waarloosd. Het agio bleef op 15 1/4 onveranderd. belast. N. zegde zijn medewerking toe om de aandelen aan het Be heersinstituut te onttrekken. Hij gaf ze aan als eigen vermogen. Enige tijd daarna moest hij f 66.000 belasting voldoen. Het resterende deel van de verkochte aandelen, ongeveer een bedrag van f 15.000, wendde hij voor eigen gebruik aan. N. verklaarde het- als een po ging van belastingontduiking. Eis: 9 maanden met aftrek De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van 9 mnd. met aftrek. De verdediger, mr. W. Derks, schetste zijn cliënt als „een kind op financieel gebied" en als een persoon die zich niet op een on eerlijke wjjze zou verrijken. Dins dag 21 Aug. zal de rechtbank uitspraak doen. De 48-jarige Utrechtse inge nieur E.A.J.H.N. had zich giste ren voor de rechtbank te verant woorden wegens het doen van onjuiste vermogensaangifte en terzake van verduistering van 67 Amerikaanse certificaten, wel ke hem door het Beheersinstituut waren toevertrouwd. N. woonde tijdens de oorlog in De Bilt en deed veel moeite de jeugd uit de handen van de Jeugdstorm te houden. Bij deze pogingen ondervond hij veel steun van de aannemer F„ die na de bevrijding als collaborateur werd gedetineerd. N. kreeg van de echtgenote van F. de aandelen, omdat hij met het beheer van het vermogen van F. door het Beheersinstituut werd Advertentie Het risico met „alkalivrij voor alles en nog wal" is mij te gortig, zegt de textielman. Het sop van de ragfijne Vivalon-vlokjes is garant voor ruisende zij en heldere kleuren. BUITENLANDS OVERZICHT HET IS WEL TE VREZEN, dat de als vreds-duif bedoelde nieuwe poging van de Russen, om door middel van een anti- oorlogsverdrag der Grote Vijf te komen tot „versterking van de vrede" een propaganda-proefbal- lon zal moeten worden genoemd. Een nieuwe fase in de koude, of tewel zenuwen-oorlog. Eigenlijk is, achteraf bezien, deze als vre- desstunt gedachte, oproep, reeds als Goébbeliaanse propaganda- zeepbel uiteengespat. Want wan neer de Russen het willen voor stellen dat zij nu weer eens met hun vredelievendste gezicht' door het altijd nog ijzeren gordijn ge keken hebben, dan is dat al mis- Feitelijk immers is de boodschap van de totnogtoe hiel' onbekende heer Sjwernik. president der Sov jet-Unie, geen nieuw initiatief van de Russen, maar een ant woord op een boodschap van het Amerikaanse Congres van 7 Juli, dat wil zeggen, van een maand geleden. Toen was,-op voorstel van een republikein en een de mocraat, een resolutie aangeno men, waarin jegens Rusland aan de goede wil en vriendschap van het Amerikaanse volk uiting ge geven. President Truman zelf had in een begeleidende brief aan Sjwernik te kennen gegeven, dat Amerika de ernstige wens naar een rechtvaardige en duurzame vrede koestert. Welnu, het ant woord, hoewel klaarblijkelijk niet als-zodanig vermeld, is nu weder kerig een resolutie van de Russi sche „volksvertegenwoordiging", de Opperste Sovjet, met groeten en goede wensen voor het Ame rikaanse volk en een herhaling van een vroeger Sovjet-denk beeld, om een verdrag tegen de oorlog en vóór de vrede te slui ten door de vijf grote mogend heden. Dat zou bii de mensen 't vertrouwen in de vrede verster ken, de bewapening kunnen ver minderen, de militaire lasten ver lichten.... O het is te mooi, om waar te zijn! Men zou, als men de vriendelijkheden in deze brief wisseling leest én niet te veel waarde zou hechten aan de vast staande tegenstellingen, welke pas nog in de polemiek Morrison- Prawda bevestigd werden, kun nen vragen: bij zoveel liefs, waar wacht de vrede nog op! Als we de zaak van de meest-gunstige kant bekijken en niet onmiddel lijk de onvriendelijkste reacties delen, die de kwestie afmaken met de bewering: dat is toch pro paganda. weg er mee. kunnen vragen, wat er, op de keper be schouwd, in dit denkbeeld van waarde kan zijn. Feit is, dat Rus land overal ter wereld op de loer ligt, om zijn imperialistische kan sen te grijpen ten bate van het wereldcommunisme. Wie dat steeds op de achtergrond ziet, kan moeilijk enig vertrouwen heb ben, als Rusland vredesduiven en proefballons oplaat. Het tempo in de wapenstilstandsonderhan- dehngen op Korea, met zijn voet angels en klemmen van „vergis singen" en „misverstanden" is nu niet bemoedigend. De entourage van critiek en scheldkanonnades, waarmee de Russen geregeld hun „vredespogingen" doen vergezeld gaan, is dat evenmin. Op dit punt verloochent ook de brief van Sjwernik de Sovjet-visie niet) Intussen is het beroep, dat in ver schillende hoofdsteden tegenover een vijfmogendhedenverdrag ge daan wordt op de taak van de Verenigde Naties, als het orgaan voor de vrede en vriendschap, niet afdoende noch overtuigend. Wij hebben immers, buiten de Verenigde Naties, zoiets als Nrd.- Atlantisch Pact. Maar de agitatie voor een vijfmogendhedenveT- drag is aj oud, zij is gecompro- miteerd door eenzijdige commu nistische propaganda enza kelijk brengt het voorstel direct alweer de netelige kwestie van de erkenning van Róod-China op het tapijt. Wij geloven wel. dat 't belangrijker zou zijn. indien de Russen, inplaats van vriendelijke briefjes te schrijven, eens daden van goodwill zoude"n stellen, waardoor werkelijk een grond slag van vertrouwen in de inter nationale verhoudingen zou kun nen worden gelegd. Want dat vertrouwen, daar gaat het om en dat dit nog zo sterk ontbreekt, wordt doQr het merendeel dei' reacties uit de grote politieke wereldcentra wel al bewezen. En zolang dat het geval is, gaan de Russische vredesduif- of propa- ganda-ballon-vliegers, niet op. AD INT. DOOR DE EEUWEN TROUW Mr. Keyzer spreekt niet Mr. L. Keyzer, advocaat en R.K. raadslid te Nijmegen deelt ons mede, dat hy inderdaad door de stichting „Door de Eeuwen Trouw" is uitgenodigd om een spreekbeurt te vervullen op de protestvergadering van Zaterdag a.s. in Den Haag. Hij heeft deze uitnodiging echter van de hand gewezen in verband met de ge beurtenissen rond de Ambonezen in Nederland en de stichting „Door de Eeuwen Trouw" in de laatste tijd. FEUILLETON 97. Wij bleven westwaarts vliegen, op honderdvijftig meter hoogte, en hielden diezelfde egale, een - tonige laag mist onder ons. Het leek wel of de hele aarde er mee omkleed was! We kwamen mis schien over dorpen heen, over steden, over vliegvelden, maar ze waren onzichtbaar. We had den misschien al tienmaal kun nen landen, als het dag was ge weest, of als die grauwe korst niet om de wereld had gezeten, maar wat konden we nu? Op de hoogte, waar wij ons bevonden, was de atmosfeer volkomen hel der: het sterrenlicht was nog mets verflauwd; maar weinige meters onder onze voeten begon dat nevelscherm, voor het oog even ondoordringbaar als de sta len pantsering van een slagschip. Ik kon niet proberen daar door heen te landen; het was niet te zeggen, welke hindernissen er achter dat scherm zouden opdui- ken, eerst waar te nemen als het te laat was. En niettemin, iedere seconde kon ik gedwongen worden toch te landen, eenvoudig omdat we geen kracht meer hadden die ons boven de aarde hield. Honderd- vijftig meter beneden ons had den we de vaste, veilige grond en we konden er niet aan komen. Mist was een omstandig heid, waarin zelfs mijn kompas waardeloos moest heten. Al had ik het kunnen gebruiken: het had me toch niet kunnen helper» bii de keuze van een landings- Elaats. We waren uit Vintons anden ontsnaptmaar had den we veel gewonnen? Waren we nu niet aan een veel ver raderlijker vijand overgeleverd? Blindelings dalen, op goed ge luk, kon ik altijd nog doen; ik bleef dus maar boven de nevel- laag vliegen, eer» half uur lang. Soms werd ze dunner, zodat ze ver beneden ons scheen te lig gen, op hoe bescheiden hoogte wij ook vlogen; andere momen ten lagen de flarden op elkaar gestapeld en vlogen we door de bovenste heen, of moest ik zelfs stijgen om mijn uitzicht op mijn wegwijzers aan de hemel te her winnen. We moesten eey keer tot tweehonderd meter klimmen om aan de ondoorschijnende grauwheid te ontsnappen; een andere keer kon ik de machine laten zakken tot op zeventig meter maar ook dan blever» we boven een mistbank, waar het oog niet doorheen kon boren. Nergens zagen we van be neden licht naar ons op schij nen. Het gebeurde eenmaal, toen we laag vlogen, dat we allebei duidelijk het geluid van een bel hoorden. Het klonk als het kop pige bellen van een trambestuur der, maar het stierf snel weg en we hoorden niets meer dan het onafgebroken geronk van de propeller, die ons voortdreef. En telkens, als we even hoopten, schenen de sterren aan de hel dere hemel ons te bespotten. Verder vlogen we, verder over de mist.... Dat had eindelijk een vol uur geduurd en daar voor waren we, naar ik schatte, minstens al een half uur in de lucht geweest. Nam ik in aan merking, dat we nu en dan nog al van de westelijke koers waren afgeweken, dan kon ik rekenen, dat we ons honderd of honderd twintig kilometer, 'mogelijk meer, ten westen van Baltimore be vonden. Ik vroeg me af. welke streek wij beneden ons zouden hebben. Maar hoezeer ik me be zon, ik kon me van mijn vader landse aardrijkskunde niets her inneren. De lucht om ons heen werd koeler en ik had het al koud ge kregen door de snelheid, waar mee we er doorheen warer» ge vlogen. Ik kreeg medelijden met Mary, die zelfs geen mantel aan had; ik had haar dolgraag mijn jas gegeven, maar dan moest ik die eerst uittrekken en zelfs een poging daartoe dorst ik nipt te wagen. Het was haar echter niet aan te zien. dat zii ergens last van had; zii zat onbeweeglijk, met haar hander» stijf de rand van de cockpit vasthoudend en gestadig naar beneden kijkend. Mijn oor ving een onheilspel lend geluid op. De motor sloeg een slag over. Ik luisterde scherp. Nu haperde hii driemaal achter elkaar. Ik hoefde niet na te denken om de betekenis van dat verschijnsel te begrijpen. De benzine was op we liepen op de laatste drup pels. Straks was het met onze vlucht gedaan. Waar en hoe zou zij eindigen? Ook Mary had het onregel matige van de explosies opge merkt. Zij boog zich naar me toe en keek me aan. Zij kwam zo dichtbij, dat ik de vragende blik in haar ogen kon zier». En de motor stotterde hoe langer hoe erger. Ik kon het hachelijke'van onze positie niet meer verzwijgen zij begreep het nu toch. „We moeten landen!" riep ik. Zii knikte bedaard „Wees maar niet bang," voeg de ik er aan toe. Maar terwijl ik dip goedkope raad gaf. voelde ik mijn hart in mijn mond kloppen, want ik dorst niet meer te hopenik had een voorgevoel, dat de dood ons beneden stond op te wach ten. Als zij nog lachen kon, kon ik landen, of dorst ik tenminste er gens beneder» terecht te komen, hoe dan ook. Ik keek naar de barograaf en zag, dat de wüzer iets boven de honderd meter stond. De motor spetterde en kuchte of hij asthma had, onze vaart minderde. Het ging niet meer om minuten, maar om seconden Als we niet neer wil den vallen als een baksteen, moest ik in glijvlucht afdalen de mist, in.waar wP terecht kwamen, kwamen we terecht. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5