Hevig noodweer in Zwitserland Rode jeugdfestival te Berlijn leidde tot ernstige onlusten LS.K.-Auster stortte neer op Vlieland Temidden van 'n wraakroepende menigte staan Effendi's „moordenaars"terecht.... DAGBLAD VOOR ALKMAAR Geen verdrag van vijf ENOMGEVING Lieftinck wil 't niet zeggen Vrij spel voor revolutie? Nederlandse touristenbus door 't water meegesleurd Lichting 1950 II naar Duitsland Nederland staat op schadevergoeding Pleven premier Schoolgeldreductie met 25 en 50 pet. Vierhonderd communisten gearresteerd aan zönegrens Toch trekken de volle etalages.... Heden weer groenten naar Duitsland Noordelijken willen onderhandelen V.N.-troepen weer in Pjongjang Dochter van basiscommandant Leeuwarden gedood Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.-—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VANHEDEN Pagina 3 Donderdag 9 Augustus 1951 46e Jaargang No. 12241 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ZOALS MEN WEET, heeft de staatscommissie voor de Grond wetsherziening in haar tussen rapport bij haar voorstellen aan de regering op twee punten de hier reeds eerder meer uitvoerig besproken „grondrechten" aange tast. Zij wilde nl. de mogelijk heid openen, om door Grond wetswijziging strenger te kun nen optreden tegen revolution- naire propaganda. Ten eerste door „revolutionnaire" leden van vertegenwoordigende lichamen, door middel van een besluit van die lichamen, van hun lidmaat schap vervallen te doen verkla ren. Die vervallenverklaring zou dan betreffen die leden, die „een streven tot uitdrukking brengen, gericht op verandering der be staande rechtsorde, met behulp van onwettige middelen". Ten tweede wilde men mogelijk ma ken een verschijningsverbod voor een bepaalde uitgave, welke de veiligheid van de Staat aantast of in gevaar brengt; dit zou be slist worden bij Koninklijk Be sluit; aan beide Kamers der Sta- ten-Generaal zou echter de be voegdheid worden gegeven, ach teraf over de handhaving van die beslissing een besluit te nemen, mits met twee-derde meerder heid. Reeds hebben wij te kennen gegeven, dat ons de w ij z e waar óp hier wordt voorgesteld nader ingrijpen tegen revolutionnaire werkzaamheid mogelijk te ma ken, onvoorzichtig voorkwam. In beide gevallen, zowel wat be treft het optreden tegen revo lutionnaire vertegenwoordigers als het aantasten van het begin sel der persvrijheid, zoals dat is neergelegd in het bestaande art. 7 van de Grondwet, gaat het om een tere zaak, zodanig „précair", dat veranderingen in de bestaan de verhoudingen met de nodige omzichtigheid en zeer wélover- wogen moeten geschieden. Dit was ook de mening van een sterke minderheid in de Staatscommissie, die zich tegen beide voorstellen verzet. In het eerste geval zijn het vooral socia listen en een katholiek, maar ook enige liberalen, die bezwaren hebben, in het tweede geval is de helft van de Staatscommissie tegen, bestaande uit socialisten, liberalen en anti-revolutionnai- ren! Thans heeft de regering be slist, dat deze twee voorstellen van de commissie, althans voors hands, niet in regeringsvoorstel len aan de Kamers zullen wor den overgenomen! Natuurlijk betekent dat niet, dat de genoemde minderheden van de Staatscommissie, noch de regering (bij meerderheid ver moedelijk) vrij spel willen laten aan de revolutie. Het spreekt wel zo vanzelf, dat iedereen, die tot de bonafide Nederlanders wil worden gerekend, alle actie en propaganda gericht tegen geweld dadige pogingen om de staats orde omver te werpen of zelfs maar in gevaar te brengen, uit drukkelijk afwijst zo vanzelf spreekt dat, zeggen wij, dat men zich zou kunnen afvragen, waar om de door de Staatscommissie geopperde denkbeelden geen vol komen instemming vinden! Maar dat zit natuurlijk niet in de zaak-zelf, maar veel meer in de w ij z e waarop zij te rege len valt Men kan in het midden laten, of de bestaande bepalin gen in de strafwet voldoende effect sorteren tegen revolution naire propaganda, zoals die in deze tijd wel wordt gevoerd. Wij kunnen ook begrijpen, dat menig een bij het vernemen van wat de .Waarheid" b.v. zoal opdist, ver zucht, of daar nu niets tegen te doen is wij zijn van mening, dat het argument van de minder heid, dat in beide gevallen door middel van een, zo nodig ver scherpte strafwet moet kunnen worden opgetreden, veel hout snijdt. Wat de revolutionnaire ver tegenwoordigers betreft, zal er wel iets op gevonden moeten worden, om ten aanzien van hen opheffing van de z.g. parlemen taire onschendbaarheid mogelijk te maken. Overigens wil het ons te gevaarlijk voorkomen nl. de weg openen voor willekeur om in deze zaken het beslissen de recht toe te kennen aan de politieke colleges. De hand having en bescherming van de veiligheid van de Staat mag fjc^n speelbal van wisselend politiek inzicht zijn. Onder de hoogste goederen van de rechtsstaat zijn ook de grond rechten begrepen. Het misbruik daarvan, tegen de levensbelan gen van de Staat in, moet natuur lijk kunnen worden tegengegaan of gestraft. Maar is dat inderdaad niet méér de taak van de onaf hankelijke rechter, dan van de politieke organen? In het bij zonder geldt dit voor de poging, om te knabbelen aan art. 7 van de Grondwet, persvrijheid. Indien de bestaande bepalingen in de strafwet niet voldoende zijn, wat wij ons kunnen yoorstellen, moet aanvulling geschieden. SPEELCLUBS ONTRUIMD Daarom geloven wij nog, dat het kabinet terecht besloten heeft op de twee genoemde punten vooralsnog de gedachtengang van de Staatscommissie niet te vol gen. Dat betekent geen streven, om de revolutie vrij spel te laten. Integendeel, tegen die revolutie worde krachtig opge treden, maarmet betere mid delen! Een klein legertje sterke mannen had een paar dagen nodig om het gebouw van de grootste speelclub van Den Haag, de „Aristo"-club aan het Gevers Deynootplein, te ontruimen. Speel tafels, bureaux, col lectebussen van cha ritatieve verenigingen en alles wat er verder maar een plaatsje in de speelclub had ver dween even vlot in de vrachtauto's als enkele dagen geleden de spe lers in de H.T.M.- bussen. (Eigen foto) GENËVE (Reuter). Zware regenval boven Oost- en Zuid- Zwitserland heeft Dinsdagavond grote overstromingen veroor zaakt, dieil spoorwegbruggen wegspoelden en aardverschui vingen veroorzaakten, waardoor wegen en spoorlijnen werden versperd. Lugano werd Woensdagmiddag door een hevig onweer bijna afgesloten van de rest van Zwitserland. De water-, gas- en stroomvoorziening is thans gerantsoeneerd. De verbindingen zijn nagenoeg geheel verbroken. Vele telefoon lijnen zijn vernield en een aantal plaatselijke treinen tussen Lugano en Chiasso rijden niet meer door gebrek aan stroom. Nader wordt gemeld, dat twee personen auto's en een bus met Nederlandse toeristen te Castasegna, aan de weg van St. Moritz naar Chiavenna, door een overstroming, veroorzaakt door het buiten haar oevers treden van de rivier de Lovere, werden ver rast. De bus werd 400 meter mee gesleurd en kwam in een poel van een meter diep tot stilstand. De Nederlanders wisten zich in veiligheid te stellen. Ook personenauto's, een Franse en een Italiaanse, werden door de stroom van water, modder en los geraakt gesteente gegrepen. De RUSLAND EN HET JAPANSE VREDESVERDRAG WASHINGTON (A.P.). De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft gisteren verklaard te ver wachten dat Rusland door een reeks stappen zal proberen de Japanse vredesconferentie, die begin September in San Fran cisco geopend zal worden, onmo gelijk te maken. VOOR MANOEUVRES 's-GRAVENHAGE. De zo juist uit de lichting 1950-2 ge vormde 31ste regimentsgevechts groep zal van 13 tot 23 Septem ber a.s. deelnemen aan oefenin gen van het 1ste Britse leger korps in het gebied ten zuidwes ten van Hannover. Gehoopt wordt dat de 31ste regimentsgevechtsgroep daarna ook nog zal deelnemen aan oefe ningen tezamen met de Franse troepen in Duitsland. DE MINISTER EN DE AMBONEZEN In antwoord op vragen van 't Eerste Kamerlid Reijers (CHU) heeft de Minister van Binnen landse Zaken geantwoord, dat hij volledig achter de door de loco burgemeester van Woerden ge nomen maatregelen in het Am bonezenkamp aldaar staat. In het kamp bevindt zich vol gens de Minister een groep, die de activiteit van het bureau Zuid .Molukken heeft overgenomen en die haar wil zelfs door inti midatie tracht op te leggen aan andere kampbewoners. De rege ring zal een dergelijke activiteit niet dulden. inzittenden van de Franse auto konden zich redden. Twee inzit tenden van de Italiaanse auto wisten eveneens te ontkomen. Een reiswieg, waarin zich een zuigeling bevond, konden zij ech ter niet redden. De reiswieg is later gevonden maar was leeg. Een 19-jarige jongen, die in de buurt van Navaggio aan het vis sen was, werd door het water van de overstroomde Magliasina meegevoerd en verdronk. BONN (Reuter). Naar uit gezaghebbende bron alhier giste ren werd vernomen wenst Neder land, ondanks oppositie van de zijde der westelijke geallieerden, rechtstreekse besprekingen te voeren met de West-Duitse rege ring over de Duitse buitenlandse schulden. De Nederlanders zijn er ontevreden over, dat de ge allieerden hebben geweigerd die Nederlandse crediteuren voor schadevergoeding in aanmerking te doen komen, Wier bezit tijdens de bezetting van Nederland door de Duitsers onder dwang werd geliquideerd. PARIJS (A.P.). De Franse Nationale Vergadering heeft gis teren het premierschap van René Pleven bevestigd. Hiermee is een einde gekomen aan de politieke crisis, die op 10 Juli begon. Volgens een niet-officiële tel ling kreeg Pleven 391 stemmen tegen 102. De communisten stem den tegen hem, terwijl de Gaul listen zich van stemming ont hielden. Grote steun vond Pleven bij de centrum-partijen, die Frankrijk in de laatste vier jaar hebben geregeerd. VIJFTIG ARBEIDERS ONTSLAGEN WEESPERCERSPEL Als ge volg van de verminderde koop kracht, de teruggang van de aan voer van onderdelen, verminde ring van de grondstoffenleve- ring en de credietbeperking door de regering is de haardenfabtiek en ijzergieterij Becht en Dijse- rinck N.V. te Weespercerspel nu overgegaan tot productiebeper king, zo vernemen wij van de directie. Hierdoor is 't noodza kelijk geworden dat aan 'n klei ne 50 werknemers ontslag moest worden aangezegd. KOREA KOSTTE REEDS 5 MILLIARD DOLLAR WASHINGTON (A.P.). Vol gens een officieuze schatting heeft de oorlog op Korea de V.S. reeds vijf milliard dollar gekost en zal dit bedrag eind Juni 1952 op zijn minst verdubbeld zijn. INGAANDE 1 SEPT. 1949 's-GRAVENHAGE. Minister Rutten deelde in de Eerste Ka mer gisteren mede, dat de vol gende ontwerp-beschikking ge reed ligt: „Het verschuldigde schoolgeld bedrag wordt verminderd met 'n vierde deel indien 2 of 3 en met de helft indien 4 of meer kinde ren uit hetzelfde gezin bij de aanvang van het tijdvak waar over het schoolgeld is verschul digd, leerling zijn van een school voor L. O. (kweekschoolonder- wijs daaronder begrepen), N.O., MiO., V.H.O. of ELO. in Neder land, voor zover het onderwijs buiten de avonduren wordt ver strekt. De gemeentebesturen kunnen een tegemoetkoming verwachten als zij de vermenig vuldigingsfactor tot 0.8 reduce ren. Naar het A.N.P. verneemt, ligt het in de bedoeling, aan deze regeling terugwerkende kracht te verlenen tot 1 September 1949. DE GASPERI KREEG HET VERTROUWEN ROME (A.P.). Premier Al- cide de Gasperi heeft gisteren van de Senaat een motie van vertrou wen voor zijn zevende regering ontvangen. De uitslag was 151 stemmen voor, 101 stemmen te gen, acht senatoren onthielden zich van stemming. MUNCHEN (A.P.). Ongeveer duizend West-Duitse com munistische jongeren hebben gisteren gewapend met stokken en boksbeugels een stormaanval op de interzonale grens onder nomen met het doel „het rode wereldjeugdfestival" in Oost- Berlijn te bereiken, aldus heeft de West-Duitse politie bekend gemaakt. De jonge communisten concentreerden zich op ver schillende punten ten noorden van Bamberg en leverden slag met de politie, die hen trachtte te beletten ide grens te pas seren. Vier personen werden gewond, onder wie een communist, die door een politie-agent in 't been werd geschoten. 404 communis tische jongeren werden gearres teerd. In Oost-Berlijn doen de com munisten hun uiterste best hun WASHINGTON. Minister Acheson heeft gisteren een ver klaring afgelegd over het voor stel van Sjvernik, voorzitter van het Sovjet-presidium, tot het slui ten van een vijfmogendheden- verdrag. In deze verklaring werden de woorden van Mc Dermott, zoals wij. die gisteren publiceerden, be vestigd. „Waarom een verdrag van vijf?" vraagt Acheson. „Het U.N.O.-handvest voorziet in een vredespact van zestig". Acheson nodigde opnieuw de Sovjet-Unie uit, zich „onverbloemd aan onze zijde te scharen". 's-GRAVENHAGE. Bij gisteren te Bonn gehouden be sprekingen over de Neder landse groentenexport naar Duitsland tussen Nederlandse vertegenwoordigers onder lei ding van mr. S. T. J. Teppema en Duitse vertegenwoordigers is een regeling getroffen op grond waarvan de uitvoer van groenten met ingang van 9 Augustus 1951 kan worden hervat. Voor de eerstkomende tijd is voor dit doel een bedrag van 2.9 millioen dollar beschikbaar. Een deel van dit bedrag zal even tueel moeten worden benut om reeds geleverde hoeveelheden te betalen. De overschrijding der beschikbare middelen was aan leiding, dat de groentenuitvoer naar Duitsland was stopgezet. show, die twee weken moet duren gaande te houden. Er zijn pro gramma's van sport, dansen, cir cussen en straatvertoningen. ■Maar nog steeds zwerven dui zenden „blauwhemden" doelloos door de straten en meer en meer glippen zij thans al tot 200.000 in getal naar de westelijke sector van Berlijn om iets beters te zien. Zij hebben geen westelijk geld en staan perplex over de wel vaart in West-Berlijn. Velen van hen zeiden, dat zij honger had den. De West-Berlijners doen wat zij kunnen om hen bezig te houden. Verschillende jeugdherbergen hebben gisteren 35.000 kosteloze maaltijden uitgereikt. Deze jeugd huizen hebben het zo druk, dat zij verzocht hebben om publieke bijdragen, indien dit nog een dag of tien zo moet voortgaan. Al deze kinderen zijn volge propt met anti-Westerse propa ganda, maar voor tienduizenden van hen zijn de glimmende auto's en de volle etalages welspreken der dan de communistische rede naars. De West-Berlijnse autoriteiten hebben meegedeeld, dat 177 van hen officieel om asyl gevraagd hebben. Hiervan zijn er tijdelijk 23 geaccepteerd. HONGKONG, 9 Aug. (Rtr). Donderdag heeft Radio-Peking een verklaring uitgezonden, die door de Chinese en Noord- Koreaanse generaals was on dertekend en waarin generaal Ridgway wordt gevraagd de onderhandelingen te hervatten.. HOOFDKWARTIER ACHTSTE LEGER, 9 Aug. (Reuter) Troe pen van de V.N. zijn Woensdag voor het eerst sinds ruim twee weken Pjongjang weer binnen getrokken, de top van de vroe gere „ijzeren driehoek" van de Noordelijken. Zij vonden de basis verlaten. DE PERZISCHE OLIE TEHERAN, 9 Aug. (Reuter). Naar in Perzische politieke krin gen verluidt overweegt de Perzi sche regering opnieuw het eerder genomen besluit, om tegen een uitlating van de Britse consul- generaal te Khoromsjahr, Capper, welke als anti-Perzisch werd op gevat, bij de Britse regering te protesteren. Minister Stokes heeft een on derhoud met premier Mossadeq gehad. Hedennamiddag zou de Britse delegatie een bijeenkomst hebben met de Perzische delegatie. 's-GRAVENHAGE Een Auster-vliegtuig van de luchtmacht is gisteren boven Vlieland neergestort. De beide inzittenden, de 25-jarige le It. vl. W. A. M. Jansen uit Eindhoven en de 22-jarige mej. Hilda Fiedeldij, dochter van de commandant van het vlieg veld Leeuwarden, kwamen hierbij om het leven. Het toestel was van het vlieg veld Leeuwarden opgestegen en de piloot wilde omstreeks 1 uur op de air-strip te Vlieland lan den. Op dat moment hingen bo ven het eiland zware regenbuien en woedde een onweer. B;i de landing is het toestel in een. door de weersomstandighe den optredende, opwaartse lucht stroming geraakt die zo sterk was, dat een vleugel van het vliegtuig afknapte. MALANG, (Aneta). Enkele maanden voor de souvereiniteits- overdracht is te Malang een ar restant, Effendi Hanafi, lid van een rampokbende, gedurende een verhoor, waarbij dwangmiddelen werden gebruikt, overleden. Voor de rechtszaak tegen de betrokken politie-functionarissen de Ne derlandse inspecteur E. de Neve en acht Indonesiërs welke thans enige weken auurt bestaat in geheel Indonesië grote be langstelling. Van deze zes zittingen, die tot heden gehouden werden, is nog geen enkele in rustige sfeer ver lopen. De president van de Pen- gadilan Negeri te Malang moet rechtspreken temidden van een wraakroepende menigte, die voortdurend tracht om tijdens, voor en na de rechtszittingen de beklaagden te molesteren. Men verwacht, dat tijdens de zevende zitting, Zaterdag 11 Au gustus, requisitoir en pleidooi zullen worden gehouden. Op last van de president is reeds bij een van de vorige zittingen het pu bliek uit de zaal verwijderd. Enige malen was het er in ge slaagd de beklaagden vuistslagen toe te dienen. De zittingen, die wegens de enorme toeloop eerst werden gehouden in de TNl-can- tine, maar thans weer in het zaaltje van het landgevecht, zijn in feite nog slechts toegankelijk voor persvertegenwoordigers. Nochtans slagen telkens opge schoten jongens er in tot de zaal door te dringen, waar zij zich dan te buiten gaan aan schelden. Eenmaal heeft de politie, toen de menigte bij het wegvoeren van de beklaagden al te heftig opdrong, schoten met een sten- gun gelost, waardoor twee per sonen gewond raakten. Men eiste toen op het politiebureau uitleg en genoegdoening voor die ge wonden, de politie had de han den vol om de gemoederen wat te sussen. De nu bijna twee jaar slepende zaak is in korte woorden alsvolgt samen te vatten. Effendi Hanafi, lid van een rampokbende, die bij de oud-regent van Surabaja voor r. 200.000 aan juwelen gestolen had, is gedurende een verhoor overleden. Hij werd tijdens dit verhoor met een kistenlat gesla gen en door middel van een oud telefoontoestel onder zwak stroom gezet. Het verhoor, dat enige maanden voor de souverei- niteitsoverdracht werd afgeno men. duurde ruim anderhalf uur. Alle beklaagden hebben toege geven dwangmiddelen te hebben gebruikt. De Auster stortte daarop naar beneden en beide inzittenden kwamen om het lever». Lt. „Bill" Jansen kwam in 1945 als oor logsvrijwilliger bij de luchtmacht hij kreeg zijn vliegopleiding in Engeland en vertrok daarna als militair naar Indonesië, waar hij een voortgezette training op Mit chells op het eiland Biak kreeg. Na zijn terugkeer in Neder land kreeg hij een opleiding op straaljagers en werd daarna ge- stationneerd op het vliegveld te Leeuwarden. Hij stond bekend als een bekwaam jachtvlieger. DENEMARKEN NEEMT REPRESAILLES WASHINGTON (Reuter). Denemarken en Nieuw Zeeland hebben te kennen gegeven, dat zij minder in de Verenigde Staten zullen kunnen kopen, wanneer de Amerikaanse regering op grond van de nieuwe wet op de economische controlemaatregelen hun uitvoer van zuivelproducten naar Amerika beperkt. MGR. AMMERLAAN'S TOESTAND GUNSTIGER HAARLEM. Naar wij heden morgen vernamen, heeft Mgr. Ammerlaan een tamelijk goede nacht gehad. Zijn toestand laat zich momenteel iets gunstiger aanzien. De vicaris toonde hedenmorgen belangstelling voor het wereld gebeuren. RODE KRUIS OEFENING TE IJMUIDEN 's-GRAVENHAGE. Acht co lonnes van het Rode Kruis korps in Kennemerland zullen, onder leiding van de nieuwe geweste lijke commandant in Noordhol land dr. Jens te Bussum, deel nemen aan een op 18 Augustus a.s. te IJmuiden te houden Rode Kruis-oefening. Aan deze oefeninj werkt mede de Kon. Marine. Het Bloemencorso te Bergen trok gisteren enorme belang stelling. Een van de fraaie nummers van de stoet.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1