Als sleper bij Tere van Dijk, de vuurtorenwachter EcAfaforv Zuid-Afrika bereidt zich voor opeen Van Riebeeck-herdenking DeS Meteors worden in Korea aan het front getest WOL R.K. Bond voor Kosters in het Bisdom Haarlem Vlucht in de nacht RADIO Beursoverzicht Een reusachtige historische optocht OP SCHIERMONNIKOOG „De zee klotst voort in eindeloze deining, Zij is een levend schoon en kent zichze/ve niet Botjes, zó van de bodem ZniTere huid SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR Eerste lustrum in Alkmaar gevierd ln brekers...? door E. J. Rath Bestu speelclufc Oostenr Rus Brits-F brak m Engels krijgen PAGINA 4 DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1951 1 Zo zag Willem Kloos eens de machtige, onberekenbare en soms wrede geweldenaar. De zee is bezongen en vervloekt, bewonderd en verafschuwd. Zij is een vriend van de mens geworden, maar bleef daarnaast door de eeuwen heen ook steeds een vijand, be reid om wat niet voor haar bestemd of geschapen is meedogenloos te vernietigen. Niettegenstaande technische hulpmiddelen waar onder ook vuurtorens, die met hun mysterieus zoekende licht bundels de aandacht van de zeeman trekken. tende rollers bespiedend. „De botjes hebben rustig water nodig" Een collega-sleper, ex-Europees kampioen roeien en ondanks zijn 68 jaren in het bezit van een paar biceps, waarvoor we met Uw permissie gaarne een straatje omlopen, beaamde dit spontaan. Onze Amsterdamse vriend was reeds eerder ontgroend. Moei zaam hadden we de klim door het rulle duinzand volbracht, de voetsporen drukkend van woes- tijnrat Tere, die met een geheim zinnige gloed in zijn schelmse ogen af en Toe over het op zijn schouders bungelend net had gegluurd. Tere van Dijk is de waakzame wachter van de vuurtoren op het onvolprezen Waddeneiland Schiermonnikoog. Een rustige „vijftiger" met een door wind, zon en het scherpe duinzand mar kant getekend gelaat. Vol spran kelende humor en taai als het helmgras dat de grillige duinen siert. We hebben Tere echter niet opgezocht om een verhaal te ho ren over helden van de zee als de ruige onverschrokken Mees Toxopeus, die zonder veel omhaal van woorden een bijna boven menselijke strijd voert tegen de enorme brekers en het wild kol kend schuim van een gulzige zee. We zijn niet eens boven in de toren geweest om mee te luiste ren naar het loeiende vervaar lijke concert van een gieren de Noordwester. Onze kennisma king was eigenlijk niet meer dan een toevallige speling van het lot en de rol die we zouden gaan spelen niet meer dan die van een naar een klein avontuurtje hun kerende badgast. Tere is de gelukkige bezitter van een sleepnet en allec.n aan het feit, dat we ruimschoots de voor militaire dienst verplichte lengte halen, danken we de ver. erende uitnodiging om op een namiddag als „sleper' te fun geren. Op het menu voor de volgende dag prijkte gebakken bot. De scharretjes en botjes zouden ont rukt worden aan de zee, die je met haar wilde kuren steeds als roofdier beloerde. Er zit een brok romantiek in, als je boven op n duintop naar de sissende gewel denaar blikt, vastbesloten om iets aan de enorme muil te ontrukken. Te wild „Ze is te wild", siste Tere tus sen zijn tanden met gefronte wenkbrauwen de wild opspat- Advertentie) zacht, soepel, gaaf en gezond. *^££!_2ge^wonderen. Doos 4Q ct. PROGRAMMA VRIJDAG 10 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m., 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00— 24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.18 gram.muz., 8.00 nieuws en weerber., 8.15 gram. muz., 8.50 voor de huisvrouw, 9.00 gram.muz., 9.309.35 waterstan den, 10.00 „Kinderen en mensen causerie, 10.05 morgenwijding, 10.20 gram.muz., 10.30 reportage, 10.45 kamerkoor, 11.05 voor dracht, 11.25 orgelspel, 12.00 dansmuziek, 12.30 land- en tuin- bouwmededelingen, 12.33 gram. muz., 12.45 sport en prognose, 13.00 nieuws, 13.15 mededelingen of gram.muz., 13.20 filmmuziek, 14.00 kookpraatje, 14.20 strijkork., 15.10 „De Drie Vragen", hoorspel, 15.30 orkestconcert, 16.00 gram. muz., 16.30 voor de jeugd, 17.00 filmmuziek, 17.20 gram.muz., 18.00 nieuws, 18.15 voor de jeugd, 18.45 voordracht, 19.00 pianoduo, 19.15 prijzenpraatje, 19.30 „Amerika en Europa causerie, 19.50 berich ten, 20.00 nieuws, 20.05 boekbe spreking, 20.10 gram.muz., 20.30 „Benelux", causerie, 20.40 „De Godsdienstige ontwikkeling in de jeugdjaren", causerie, 21.00 gram. muz., 21.45 buitenlands overzicht, 22.00 lichte muziek, 22.25 gespro ken portret, 22.40 „Vandaag" cau serie, 22.45 avondwijding, 23.00 nieuws, 23.1524.00 gram.muz. Hilversum II, 298 m., 7.00 24.00 NCRV. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymn., 7.30 gram.muz., 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 nieuws en weerberichten, 8.18 gewijde mu ziek, 8.45 gr.pl., 9.15 voor de zie ken, 9.30 gram.muz., 10.30 mor gendienst, 11.00 fluit en piano, 11.30 lichte muziek, 11.55 gram. muz., 12.30 land- en tumbouw- mededelingen, 12.33 lichte muz., 13.00 nieuws, 13.15 gram.muziïk, 14.00 „Aardbeien in de tuin", causerie, 14.15 gram.muz., 15.00 boekbespreking, 15.20 gram.muz., 15.40 kamermuziek, 16.40 voordr., 17.00 verz.progr. voor de jeugd, 17.30 Fries progr., 17.45 gram. muz., 18.00 „In dienst van het vaderland"., 18.10 bariton en pia no, 18.30 „De NCSV geen luxe maar noodzaak", causerie, 18.45 geestelijke liederen, 19.00 nieuws en weerber., 19.15 Regeringsuit zending: „Verklaring en toelich ting", 19.35 gram.muz., 19.40 ra diokrant, 20.00 nieuws, 20.05 commentaar over de werkzaam heden van de „International Con vention of Evangelicals", 20.15 Salzburger Festspiele 1951: Dom- concert, 21.30 gram.muz., 21.40 „Uithangtekens", causerie, 22.00 lichte muziek, 22.30 boekbespre king, 22.45 avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.1524.00 gram.- muziek. Daar op de reeds kleiner wor dende zandbank lagen nog een paar zeehonden lui en vadsig zich in het namiddagzonnetje te koes teren. schijnbaar ongeïnteres seerd in de wijde wereld rondom hen, maar in werkelijkheid zo waakzaam als een bekroonde waakhond. Straks zou de vloed hun zonnebad komen verstoren. Bijna verlaten lag het hier zelfs bij springvloed zo brede strand, dat de duinvoet in alle rust kan neerzien op de bran dingsgolven. De zandvlooien gin gen zich van louter plezier te buiten aan enorme luchtsprongen. Slechts 'n rasechte natuurvorser compleet met plunjezak en bota niseertrommel kwam na één van de commando's „halen jongens' belangstellend informeren of we dit soms voor ons broodje deden, Toen Tere de leugen kwam be vestigen, leek de goede man ons bereid om eens diep in zijn bin nenzak te tasten. Met niet begrijpende ogen mon sterde hij nadrukkelijk een paar krabben en kwallen, die zich waarschijnlijk levensmoe in het net hadden vastgehecht. Het mi niatuur-harinkje dat kronkelend uit 't laatste restantje water op veerde kon als enig wezen onder de weidse naam „vis" worden gerangschikt. We beginnen onze belevenis sen temidden van de bruut aan rollende golven juist met deze ontnuchterende vangst, om U te bewijzen, dat we wars ztin van elk soort visserslatijn. Er zijn ons geen monsters op het nippertje ontsnapt, noch leverden we een gevecht op leven en dood met 'r verdwaalde haai of ontsnapten we als door een wonder aan de vernietigende greep van 'n enor me inktvis. Wat wij aan de zee ontrukten was de eerlijk verdiende buit na drie uren hard zwoegen door golven, die slechts op 'n gunstig moment schenen te wachten om je als een derde rangs pugilist te vloeren. En met rechtmatige trots steken wc twee vingers in de lucht als we TJ verklappen dat 't nog een maaltje is geworden, waaraan een familie met beschei den magen twee dagen van zou zitten likkebaarden. Er waren er bii waarvan de graat het hoofdbestanddeel vorm de, maar ook exemplaren waar naar een vishandelaar begerige blikken zou werpen. Met de hand op het hart, alles bovenmaats. Carnaval op 't strand. Als we niet het gevaar zouden lopen voor pedant te worden uit gekreten door ons eigen portret op druk te zetten, hadden we U 't beeld van de tewaterlating van de slepers niet onthouden. Het liefst in kleurendruk. U zou dan een geacht journalist uit de Mar- tinistad in een in wilde strepen uitgevoerde pyama zwaar ruk kend aan een touw hebben ont dekt en een niet minder geacht ingezetene uit de palenstad Am sterdam ambitieus de stok, waar aan het net was bevestigd, over de zeebodem hebben zien schuren Dit om zelfs geen platter de kans te geven om te ontsnappen. Tenue: compleet met schoenen! Dit vanwege de kou en de krab ben. Ploegleider Tere, zonder ge le trui maar met vest, ging ons voor in het bruisende water, dat ons aanvankelijk nog speels tegen de borst opspatte, maar later in een onstuimige cadans onze haar dos teisterde. Dit laatste was 'n „aardigheid je" van Tere. die vermoedelijk deze schelmenstreek al had be raamd in de duinen, toen zijn ogen kwajongensachtig twin kelden. We hadden al heel wat „rukkies" gedaan en even zo vaak met kloppende harten koers naar het strand gezet om met toenemende trots de groei ende buit te monsteren. Toen kwam Tere onze zee waardigheid op de proef stellen. „Nog twee rukkies jongens en dan naar huis, of....?" Wat had die olijkerd nu wel van ons ver wacht? Een laf „laten we maar inrukken?" Voor de duivel, dat nooit, al zouden de bloemen ons van de koude op de borst staan. Dus vooruit maar met die twee rukkies. „Dan gaan we achter de zandbank jongens, daar zit de vis!" De ploegleider grijpt tot aehter zijn oren. Wij rukken op. Met een Virginia tussen de lip pen geklemd rukken we op, iedere aanrollende golf gespannen be loerend. Pats, daar beproefd de kop van een waterdal de struc tuur van onze kin. „Vooruit jongens trekken, ik heb al drie dikke zien spartelen-" Tere is in zijn nopjes. „Stop," klinkt het plotseling uit de mond van onze Amsterdamse vriend. Het weerspannige net heeft fcich om zijn benen geslingerd. Dan maar halen in volle zee. Jammer van die drie dikke! Een gunstige gelegenheid om even te controleren of 'n kwal ons niet met een bezoek is ko men vereren. Verder gaat dan weer de opmars in het woud der krullen. Brullend komen ze thans aan gerold de veel bezongen golven. In niets ontziende woede spetten ze boven onze kruinen uiteen. Dan klinkt het commando „naar de kant, voorzichtig trekken, stok op de grond." De spanning ont laadt zich in uitbundige vreug de. Drie flinke jongens kan onze trouwe verzorgster aan de naald prikken. Wat deert het ons dan nog dat het net na de tweede diepgang zwaar is van de ballast die de zee met gulle hand schenkt. Met de borst vooruit aanvaarden we de terugtocht, zuchtend en puf fend onder de last van het nu zware sleepnet. Tere van Dijk wil van aflos sing niets weten. Als een mara thonloper ijlt hii voort over duin toppen en langs een bosrand, waar kwaadaardige vliegen ve nijnige prikken uitdelen. Te dure vis? Och, wat zou het. Door een romantische bril bekeken is ze spotgoedkoop en bovendien kersvers. En wie zou er achterdochtig kij ken als er 's avonds in de gezel lige bar van hotel Schuurman 'n hartversterkertje werd genomen op de goede afloop? Br. Er wordt hard gewerkt aan de uitbreiding van de hoofdstad in westelijke richting. Hier en daar stond een boerderij. Dit is de laatste, die aan de weg stond. De bewoners wilden het perceel niet verlaten en moesten er kort geleden met de sterke arm uit worden gezet. Ook dit stukje grond is nodig voor de stadsuitbreiding. Thans wordt de boerderij afgebroken: een vreemd gezicht in deze tijd van woningnood. TOKIO (Ass. Press.) Een escadrille van de Koninklijke Australische Luchtmacht neemt de laatste tijd proefnemingen met de nieuwste Britse versie van de Meteor Straaljager voor haar eerste gevechtstest in Korea. De piloten zijn van mening dat zij in de Meteor Vin een vlieg tuig hebben dat het tegen elk vliegtuig kan opnemen, zelfs te gen de snelle Russische Mig 15. Een vroeger type Meteor opereer de tegen de Duitse V-l in de laatste stadia van de wereldoor log; het was het enige straalvlieg tuig dat daarvoor ten dienste stond in de oorlog. Het 77ste ge vechtsescadrille doopte de nieu we Meteor bii zijn eerste actie met een zweefduik bij de rivier de Jalou tussen Korea en Man- sjoerije. Het escadrille kon amper contact met de Russische Migs ter plaatse vermijden. Later werden de 16 Meteors op hun eerste vlucht vergezeld door Amerikaan se F-86 Sabrestraaljagers van de vijfde luchtmacht. Het 77ste escadrille was geen nieuwkomer in de Koreaanse oor log, want gedurende 9 maanden hadden zij daar de Standaard Dr. J. Terlingen Hoogleraar Ie Nijmegen NIJMEGEN. (KNP). Het be stuur der Sint Radboudstichting heeft met ingang van 1 Septem ber Dr. J. H. Terlingen, tot heden lector voor Italiaans en Spaans aan de Kath. Universiteit te Nij megen, bevorderd tot gewoon hoogleraar met opdracht Spaan se en Italiaanse letterkunde. De Emir Feisal, minister van buitenlandse zaken van Saoe- di Arabië en tweede zoon van Koning Idn Saoed, vorst van dat land, is Dinsdagmiddag op het vliegveld Northolt bij Londen aangekomen. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door de Hertog van Glouces ter. Als gast van de Engelse regering brengt Emir Feisal een officieel bezoek aan Enge land, dat ongeveer tien dagen zal duren. (Advertentie) organisatie in noemd. Vervolgens hield pater drs. H. de Groot, overste van het klooster Brakkestein te Nijmegen, een rede over de Culbus van het Hei lig Sacrament, een uiteenzetting over de wijze waarop in de loop der eeuwen het Heilig Sacrament is aanbeden. Tenslotte stelde hij de kosters de Heilige Joseph in zjjn dagelijkse omgang met Chris tus ten voorbeeld- West-Berlijnse politiemannen ontvoerd BERLIJN (Reuter). De W.- Berlijnse politie heeft medege deeld, dat Dinsdagavond Oost- Duitse politiemannen illegaal de Amerikaanse zone van Berlijn zijn binnengegaan en twee West- Berlijnse agenten hebben ont voerd. ALKMAAR Gisteren zijn een vijftigtal kosters uit geheel het Bisdom Haarlem, zelfs uit Zeeland, bij elkander gekomen te Alkmaar, om het eerste lustrum te vieren van de R.K. Bond voor Kosters in het Bisdom Haarlem, „Sint Willibrord", die op 5 Augustus 1946 te Heiloo werd opgericht. De dag begon met een gezongen H. Mis in de parochiekerk van St. Joseph, gecele breerd door de Bondsadviseur, de weleerw. pater Ph. Roothaan S.S.S. Daarna verenigden de kosters zich om de lunch, gegeven in het hotel-café-restaurant „Het Gulden Vlies". Des middags werd de jaarlijkse organisatie in Nederland bc Bondsvergadering gehouden, ge presideerd door de heer A- Koe nen te IJmuiden, die de verheu gende mededeling deed, dat de vereniging zich de Koninklijke goedkeuring heeft verworven. In het jaarverslag van de Se cretaris, de heer W. van Winsen te Amsterdam, stonden tal van bijzonderheden opgetekend over de afgelopen periode van vijf jaar ook over de voorgeschiedenis van de oprichting, waar de kosters met gTOte belangstelling naar hebben geluisterd. Voor de oorlog was het de kos ters niet geoorloofd een vereni ging te stichten voor het verbete ren van hun sociale positie. De eerste statuten vermeldden dan ook als enig doel de geestelijke verzorging, welke in handen werd gelegd van de Paters van Brak- kenstein, die zich niet tot het Aartsbisdom hebben beperkt doch die hun zorgen ook over de „Haarlemse" kosters uitstrekten. De eerste kring werd in 1939 te Amsterdam opgericht. Toen de oprichting van de kostersorgani satie na de oorlog een feit was, werd teT geestelijke verzorging van de leden het houden van re- traiten. het volgen van kosters- dagen en het verspreiden van 't kostersblad terdege ter hand ge nomen. Daarmee houdt ook ver band de kosterscursus, waardoor het beunhazen in het vak onmo gelijk wordt gemaakt zich een ere-functie te verwerven (thans is er een officiéél diploma), en omdat een degelijke kennis van de liturgische gewoonten en han delingen de geestelijke vervol making van de koster ten goede komt. Betere arbeidsvoorwaarden moesten diocesaan worden gere geld. De salarissen worden thans steeds beter. Het ligt in de bedoeling, sala risregelingen etc. in de vijf dio cesane organisaties volgens een éénvormig stelsel te laten verlo pen. Er wordt nog gedacht aan een ongevallen-verzekering en er is dan fonds, waaruit geput kan worden bij het overlijden van le den-kosters. De besturen van de vijf dioce: sane bonden komen geregeld bij elkander. Met dit federatieve con tact hoopt men te kunnen komen tot oprichting van een kosters- school. Dit heeft financieel nogal wat voeten in de aarde- Vergele ken met België heeft Nederland in dit apzicht echter nog wel iets te halen. Tevens wordt er in federatief verband gestreefd naar eenzelfde werkwijze in de bis dommen inzake salarisregeling, taakomschrijving, aanstelling, aansluiting bij een pensioenfonds etc- Tensoitte, zo deelde de secre taris in ziin jaarverslag mede, is de Sacrista van Z.H. de Paus, Mgr. Canisius van Lierde O.E.S.A-, tot ere-voorzitter van de Kosters- CAMBRIDGE, Massachusetts (A.P.). De 35-jarige Antony Part uit Londen is gisteren in ernstige toestand naar het zie kenhuis gebracht, na bij een vechtpartij met een 14-jarige jon gen een diepe steekwond te heb ben opgelopen. De heer Part en zijn vrouw bewoonden het huis van de ouders van de jongen, terwijl deze laatsten twee maanden met vacantie waren. De zoon Mark echter was niet op de hoogte. Toen hij onver wachts van een vacantie op het water thuiskeerde, zag hij An tony Part voor een inbreker aan, terwijl Part hetzelfde dacht van de jongen. ALS OUDE VROUWEN VECHTEN STUTTGART. (A.P.). De politie heelt gisteren mee gedeeld, aat een 85-jarige vrouw in een gevecht met een collega van 82 in het Oudevrouwenhuis alhier het onderspit moest delven. De ruzie ontstond over het feit, of het raam dicht moest blij ven of opengezet. De 85- jarige goot een bak water uit over haar jongere mede bewoonster waarop deze laatste de aanvalsier neer sloeg. Zij stierf aan schedel- basisfractuur. Mustangs met propelleraandrij ving gevlogen. Het was de eerste niet-Ameri- kaanse eenheid die tot assistentie kwam bij de zwaar geteisterde Zuid-Koreaanse luchtmacht bii het begin van de oorlog. Toen werd het escadrille teruggenomen uit de actie en gedurende drig maanden getraind op alle onder delen van straalvliegtuigen. Geleende instructeurs van de R,A,F, gaven een zwaar trainings program op een R-A.F. basis in het zuiden van Japan. Toen zij hun lessen beëindigd hadden weTden de Australische vliegers tot de best getrainde straaljagerpiloten ter wereld ge rekend. Iedere man weTd les gegeven in het hoogtevliegen in dichte for maties. Instrumentvliegen en beschietingen met boordwapens werden intensief beoefend. FELLE BRAND IN NEDERLANDSE COASTER KOPENHAGEN (A.P.) Gis termorgen is brand uitgebroken in het ruim van de 400 ton me tende Nederlandse motorkustvaar der Deo Favente uit Delfzijl- Aangenomen wordt, dat 'n deel van de uit tapiocameel bestaande lading reeds verscheidene dagen aan het smeulen was. De brand weer van Kopenhagen rukte met groot materiaal uit en was na ruim een half uur 't vuur mees ter. AMSTERDAM, 8 Aug. In grote trekken was het marktver- loop vandaag vrijwel gelijk aan dat van gisteren, met deze uit zondering echter, dat de afdelin gen, die gisteren lager waren, vandaag licht verbeterden en de internationale industriepapieren, die zich gisteren gemakkelijk handhaafden, vandaag wat luier waren. De Beurs verkeert nog steeds in een vacantiestemming, waarbij de markt dagelijks een saai en lusteloos verloop heeft. Ook de omzet varieert nauwe lijks en blijft constant op ruim een millioen nominaal voor de aandelen. Zoals gemeld kwam de indu striesector op een iets lager ni veau, doch groot waren de ver schillen hier niet. Zo sloten Olies op 290 (291), Philips 167 (167*) en Unilevers 225% (226%). De scheepvaart en de Indone sische sector konden zich gemak kelijk handhaven en sloten met winsten van maximaal twee pun ten. Ook de dollarleningen, in- slusief de nieuwe 4 pCt. Philips waarvoor de belangstelling vrij behoorlijk is te noemen, hand haafden zich gemakkelijk. In aandelen Javasche Bank kwam ditmaal een notering tot stand van 120, dus evenveel als het aan bod van de Indonesische regering. Amerikanen stil, waarbij het agio onveranderd bleef op 1514% DEN HAAG (A.N.P.) Tc ge- Kaapstad is het programma pubficeerd voor een grote histo rische optocht, welke op 3 en 4 April 1952 zal worden gehouden en waarin een uitbeelding zal worden gegeven van de geschie denis van Zuid-Afrika. De optocht valt in twee ge deelten uiteen. Op beide dagen zal des morgens een beeld van het verleden en des middags van het heden der Zuid-Afrikaanse Unie worden gegeven. Er zullen onder meer vaandels worden meegevoerd, die reeds ruim drie honderd jaar worden gebruikt Alle Europese landen, die deel hebben gehad aan de ontwikke ling van Zuid-Afrika, zoals Por tugal, Nederland Frankrijk, En geland en Duitsland, zullen in verschillende historische cpiso- denden, in de optocht ten tonele worden gevoerd. Prins Hendrik, de zeevaarder van Portugal, de grote Portugese ontdekkingsreiziger Bartholomez Diaz en Vasco da Gama Sir Francis Drake, die de wereld rondvoer en uitgebeeld wordt op het tijdstip dat hij verslag over zijn reis uitbrengt aan Koningin Elizabeth van Engeland, ver tegenwoordigers van de Britse en Nederlandse Oost-Indische van de zeventiende eeuw, hun vlaggen aan de Kaap hijsen de godsdienstleraren Luther en Cal- vijn, de in 1618 vergaderde Sy node van Dordrecht en het op heffen van het edict van Nantes door Lodewijk de Veertiende en het vluchten der Hugenoten, de Franse protestanten uit Frank rijk, van wier nakomelingen er later, via Nederland, velen naar Zuid-Afrika zijn getrokken, zij allen zullen zich in deze reus achtige historische optocht aan de toeschouwer der twintigste eeuw vertonen. Het „zich vestigen der Neder landers aan de Kaap" wordt af zonderlijk uitgebeeld. Weerga ven van de .Dromedaris", „Rey- ger" en de „Goede Hoop" zullen worden meegevoerd evenals een gevaarte dat het eerste door Ne derlanders aan de Kaap gebouw de fort, met een aantal soldaten, dat bezig is met het hijsen van de driekleur, zal uitbeelden. ,De strijd voor de persoonlijke vrijheid" zal worden uitgebeeld door voorstellingen van de „eer ste vrije burgers", die hun boer derijen ontvangen. Ook zal men 'n symbolische voorstelling van het huwelijk tussen een Hollan der en een Hugenote kunnen aanschouwen. De Britse bezetting", ten tijde Compagnieën, die, in het begin van Napoleon. zal eveneens worden uitgebeeld, „evenals het aan land gaan van de eerste Engelse kolonisten in 1820". Er zullen voorts onder meer groepen zijn, die in beeld bren gen „de pioniers aan de grens staan met de rug tegen de muur", „botsing met de grens- stammen", „op de weg naar grondwettelijke vrijheid", „de wegen gaan uiteen", goud en di amanten", „de nalatenschap van Cecil Rhodes", „de Transvaalse Onafhankelijkheidsoorlog" „de laatste president van Transvaal" „de ondergang der Republieken" „de wegen komen weer samen", „de beweging voor de tweede taal" „Unie 1910", „de eerste we reldoorlog". „het officiële besluit tot invoering van een nieuwe taal", „het Statuut van West minster", „de tweede wereldoor log" en „wij bouwen een natie". De „finale" van „het verleden" zal worden gevormd door een zeer groot koor dat zingt, ge schaard rondom een voorstelling van Zuid-Afrika. In „het heder*" zullen de ver schillende aspecten van het Zuid-Afrikaanse planten- en dierenleven, de voortbrengselen van landbouw, veeteelt, mijn bouw en industrie en uitbeel dingen van wetenschap, kunsten, sport, onderwijs en verkeer te zien zijn. Ook hier zingt een reusachtig koor de finale. De koren zullen om beurten in het Afrikaans en in het Engels zin gen. Gedurende beide dagen der historische optocht zullen mili taire muziekkorpsen voor een muzikale omlijsting zorgen. FEUILLETON 98. Ik zette koppig mijn tanden op elkaar en omknelde met vaste hand de knuppel, en op het zelfde ogenblik gaf de motor een laatste snurkgeluidje en bleef stilstaan. Nu moest ik kiezen: glijvlucht of vallen. Het resul taat kwam waarschijnlijk op 't zelfde neer, maar ik kon het laatste wanhopige kansje niet ongebruikt laten; ik zette dus de machine in een zachte helling naar voren de hoek zo klein mo gelijk houdend, om het vliegtuig zoveel vaart te later» houden dat het bestuurbaar bleef en dat we de steun van de verwekte lucht stroom niet verloren. Snel schoten wij voort, schuin naar beneden door de mist. De koele, natte wazigheid deed mij aan als een lijkwade. Ik voelde de vochtdeeltjes als een driftige motregen in mijn gezicht slaan. „Stijf vasthouden!" schreeuw de ik. Mary gehoorzaamde zonder iets te zéggen. Ik boog mijn hoofd naar voren om iets van de aarde te zier», zodra het mogelijk was. Lange zwarte sprieten werden door de grijze mist naar ons toegestoken, of hei vangarmen waren van 'n reusachtige inktvis. Het vliegtuig zweepte als een wervelwind door de bovenste takken van 'n boom. Vielen weg Sloeg de machine stuk? Het vliegtuig wankelde angstwek kend, maar schoof nog voort, het kwam vrij uit de takker» en zweefde weer in de mist. Als er nog meer bomen ston denwe kwamen steeds la ger De grijsheid van de mist maak te plaats voor een zwartheid. Ik dacht niet: dat is de grond ik dééd alleen, zonder te weten dat ik 't wilde doen. Ik gaf een fik se ruk aan de knuppel en tege lijk raakten we de aarde met zo'n schok, dat een der rubber - banden om de wielen van het landingsgestel sprong, met een knal ais een pistoolschot. We werdgn omhoog geketst en scho ten vooruit in een sprong, die ons zeker een dertig meter ver der bracht. Toen botsten we op nieuw. We begonnen een tweede dol le sprong. Er rees een donker voorwerp voor ons op. Het vlieg tuig hield plotseling halt. met een scheurende slag, en ik werd van mijn plaats gewipt en vloog hals-over-kop weg. ZESTIENDE HOOFDSTUK Toen ik weer tot het besef kwam dat ik leefde, of liever: toen ik vage indrukken van mijn omgeving begon op te doen, lag mijn hoofd op iets zachts. Boven me was alles donker. Ik stak een hand uitze raakte natte aarde. Ik lag stil, en poogde te begrijpen hoe het was, waar ik was, maar mijn hersenen waren bot verdoofd. Ik probeerde overeind te gaan zitten. Een hand duwde mij terug. Daar bleef ik me over verba zen. En opeens kwam er als met 'n schrikbeweging een gedachte in mijn hoofd. Vinton had me! Ik was gevan gen! Met een schorre kreet begon ik te worstelen, om overeind te ko men. De dwingende hand belet te het mii. „Even wachten," zei een lage vrouwenstem zacht, hartelijk. „Mary!" riep ik uit. „Ja, ik ben het, Mary. Wil je asjeblieft stil blijven liggen? Een kléin poosje nog maar. Ik slaakte een zucht van te vredenheid en liet mijn hoofd terugzinken op haar schoot, 't Was goed, Mary.... Maar vlak daarop schrok ik -weer. Vinton!" riep ik uit. „Waar is Vinton?" „Heel ver hier vandaan," zei ze kalmerend. „Mijlen en mijlen ver." Weet je niet meer wat wij gedaan hebben?" Zij had haar koele hand op mijn voorhoofd. Dat, was prettig. Ik bleef stil ligger», met een weel derig gevoel van matheid, niets hoeven doen. Maar méér besef, dan in deze woorden ligt had ik niet. „Hoe heet ik?" vroeg ik. „Mansfield George Mans field," antwoordde zij. „We zijn hier gekomen met een vliegtuig weet je wel Toen zij de naam George Mansfield noemde, leek het me, dat zij het over iemand anders had. Maar nu zij het woord vliegtuig had genoemd, kwamen de herinneringen in me op. Nu liet ik me niet meer hou den, ik verhief me tot een zit tende houding. „Ben je gewond?" vroeg ik driftig. „Voor zover ik weet niet" ant woordde zij. „Een tikje geschrok ken, maar dat is al weer over. Ik zit hier minstens al tien mi nuten." Ik schaamde me lichtelijk dat ik de zwakste was gebleken van ons beiden, maar wat in me bo vendreef, was vreugde, omdat Mary ongedeerd was gebleven. „Ik schijn buiten kennis ge raakt te zijn," zei ik, ..met die landing. We botsten ergens te genaan is het niet?" „Een stapel boomstammen," antwoordde zü. .Ik had 'n gordel om, dus ik bleef aan het vlieg tuig hangen, maar iii bent er uit gevlogen en over de stam men heen geslagen." „Waar zijn we nu?" „We zitten midden op een weg daar was jii terecht gekomen. Ik ben over de boomstammen heen geklommen en toen vond ik je..Ik.... ik dacht in 't eerst, dat je dood was. Haar stem sloeg even over. Ik stak mijn rechterhand uit naar haar hand en streelde die. (Wordt vervolgd). KOLHORN, - sedert mensen den, waren j Heilig Misoüe getal dermati Schagen, wa< gewenst en „kerk" te ho schikking ove meente Wierir keer naar Wi< zodat men ge lucht van ve Maar dank z bestuur, besc schuur-kapel, huis van het Reeds voord; in de grond ge bouwen van c nog voordat d lijke voorbereii te geraken goei heeft de Z, I wer van Scha; er historische g te voeren om h speciale besche Heiligen van stellen. Volgens de g schriften van uitgegeven in Barsingerhorn een eigen past diens overlijde Thomas Janszc de parochie d: Volguart Claes Laurens Dirxz had reeds 44( voor die tij der in een platte! de bezittingen - nog staande a Barsingerhorn hoorden 8 mo kerk stond in ere van de F altaar, gezamei de Heer van en armmeester: genoemden m; mede te spreki ming van een Professor Loi narie te Warm zoek van het Schagen even verricht, doch antwoord geve overtuigd, dat geval géén ei heeftg ehad, o: de oprichtingsb hiërarchie van komt, doch E Volgens Mr. M in 1646 als afzo van Barsingerh den, doch dat slaan op de Nei Hij meent v patroon van I met zekerheid Ook in Reker het Bisdom, of is hier geen let Dat de Barsing altaar had, toeg rentius is z.i. o: De Rijksarchiv bericht hierorr gende: Volgen: 1435 Maria M Juli) schonk van Holland, I kasteelheer va inkomsten van de kerk te Bar St. Laurensalt; van 1570 breng stapje verder, over de vergev AMSTERDAT gistermiddag z stuursleden v Amsterdam, di( zekerde bewari dert de inval i heden Vrijdaga voeten gesteld. Het bestuur „van mening 1 club zich geen strafbare hai maakt" hoi geopend. Ook het besti clubs „Aristo" op vrije voeten WENEN (A. nader geïdenti dit een trein s1 Ansdorf-Hipper van Wenen, in en geëscorteer; Russische sold plotseling los t vluchten. Hij van de passag door een Russi geschoten en g OXFORD, E: Een dertienj; koe, genaamd Jan Graceful, wereldrecord ken met een tc van 120.292 lit Graceful, dis van twee broei sinds haar cé maal haar eige geproduceerd. LONDEN 7 De Britse regi gezwicht voor van twintig du artsen om hl te staken, in< hun salaris-w scheidsrechter! een derde, ons zullen worden zou worden ir

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4