De Sint Laurenskapel te Kolhorn MOEILIJKHEDEN? Hoogovens brengen kunst tot het personeel De roofoverval in de Purmer Een nieuw centrum voor geloofsbeleving Besturen van speelclubs weer vrij Oostenrijker door Rus gedood Brits-Friese koe brak melkrecord Engelse artsen krijgen hun zin Dan maar flink schieten! Marktberichten 307 millioen dollar voor Tsjang Speelclubs thans ondergedoken Laatste nieuws Scheepsberichten P. de Cruyter en Zn. N.V. flinke LEERLING- MAGAZIJNBEDIENDE Grote afslag levende paling v. d. S T O K's L. O. P. Revue Snip en Snap Reisbur. De Magneet VERS HOLL. RUNDVLEES BISKANTER Fa. G. O u d e s Adverteert in dit blad „Kwaliteit boven kleur" „Petit Corona" Bp AFDC SIGAREN- SPECIALIST White Ash, Balmoral, Carl Upmann, Claassen Sigaren Kath. Middenstandsschool Alkmaar en Omstreken Donderdag 16 Augustus a.s. i DONDERDAG 9 AUGUSTUS iVjl PAGINA KOLHORN. Kolhorn, het vissersdorpje van weleer, telt sedert mensenheugenis slechts weinig katholieken. Die er woon den, waren jarenlang verplicht voor het bijwonen van het Heilig Misoffer naar Schagen te reizen. Doch allengs is hun getal dermate uitgegroeid, dat de pastoor van de parochie Schagen, waaronder ook Kolhorn behoort, het in elk opzicht gewenst en verantwoord achtte om in dat dorp 's Zondags „kerk" te houden. Aanvankelijk had men daarvoor de be schikking over de raadszaal in het noodraadhuis van de ge meente Wieringermeer bij de brug te Lutjekolhorn. Bij de terug keer naar Wieringerwerf kwam deze gelegenheid te vervallen, zodat men genoegen moest nemen met een danszaal waar de lucht van verschaalde rook, jenever en bier nog rondhing. Maar dank zij het onvermoeid ijveren van Schagens kerk bestuur, beschikken de Kolhorners thans over een eigen schuur-kapel, dat vermoedelijk wel het meest devote bede huis van het Noorderkwartier zal zijn. Reeds voordat de eerste spade in de grond gezet werd voor het bouwen van de kapel, ja zelfs nog voordat de uitermate moei lijke voorbereidingen om daartoe te geraken goed op streek waren, heeft de Z. E. Heer Pastoor Brou wer van Schagen onderzocht of er historische gronden waren aan te voeren om het kerkje onder de speciale bescherming van een der Heiligen van het Hemelrijk te stellen. Volgens de geschiedkundige ge schriften van Pastoor Phillipona uitgegeven in 1885 had het dorp Barsingerhorn reeds voor 1421 een eigen pastoor, n.l. Eltet, na diens overlijden opgevolgd door Thomas Janszoon. In 1494 werd de parochie daar bestuurd door Volguart Claesz en in 1514 door Laurens Dirxzoon. Deze pastoor had reeds 440 communicanten, voor die tijden een groot aantal in een plattelandsparochie. Tot de bezittingen van de kerk (thans nog staande aan het eind van Barsingerhorn nabij Kolhorn) be hoorden 8 morgen land. In die kerk stond in 1574 een altaar ter ere van de H. Laurentius. Dit altaar, gezamenlijk gesticht door de Heer van Schagen en kerk en armmeesters, verschafte laatst genoemden mede het recht om mede te spreken over de benoe ming van een geestelijke. Professor Louter van het Semi narie te Warmond heeft op ver zoek van het Kerkbestuur van Schagen eveneens nasporingen verricht, doch kon geen positief antwoord geven. Hij is er van overtuigd, dat Kolhorn in elk geval géén eigen parochiekerk heeftg ehad, omdat die naam in de oprichtingsbulle van de nieuwe hiërarchie van 1559 niet voor komt, doch Barsingerhorn wel. Volgens Mr. Muller zou Kolhorn in 1646 als afzonderlijke gemeente van Barsingerhorn zijn afgeschei den, doch dat moet volgens schr. slaan op de Ned. Herv. Gemeente. Hij meent voorts dat zelfs de patroon van Barsingerhorn niet met zekerheid valt te noemen. Ook in Rekeningenboeken van het Bisdom, of in Batavia Sacra is hier geen letter over te vinden. Dat de Barsingerhorner kerk een altaar had, toegewijd aan St. Lau rentius is z.i. onvoldoende bewijs. De Rijksarchivaris uit Haarlem bericht hieromtrent, het navol gende: Volgens een charter d.d. 1435 Maria Magdalenendag (22 Juli) schonk Willem, bastaard van Holland, Heer van Schagen, kasteelheer van Medemblik de inkomsten van de kosterij van de kerk te Barsingerhorn aan het St. Laurensaltaar. Een charter van 1570 brengt ons weer een stapje verder, waar het handelt over de vergeving van de vicarie, AMSTERDAM. Te 12 uur gistermiddag zijn de beide be stuursleden van „Eureka te Amsterdam, die zich nog in ver zekerde bewaring bevonden (se dert de inval in de speelgelegen- heden Vrijdagavond j.l.) op vrije voeten gesteld. Het bestuur van „Eureka" „van mening blijvende, dat deze club zich geenszins aan enige strafbare handeling schuldig maakt" houdt haar lokaliteit geopend. Ook het bestuur van de Haagse clubs „Aristo" en „Mondial" is op vrije voeten gesteld. WENEN (A.P.). Een niet nader geïdentificeerde man, die dit een trein stapte in het dorpje Ansdorf-Hippersdorf ten westen van Wenen, in de Russische zone en geëscorteerd werd door twee Russische soldaten, rukte zich plotseling los en trachtte te ont vluchten. Hij werd voor de ogen van de passagiers van de trein door een Russische soldaat neer geschoten en gedood. OXFORD, Engeland (A.P.), Een dertienjarige Brits-Friese koe, genaamd Manningford Faith Jan Graceful, heeft gisteren het wereldrecord melkgeven gebro ken met een totale melkproductie van 120.292 liter. Graceful, die het eigendom is van twee broers in Oxford, heeft sinds haar carrière begon 200 maal haar eigen gewicht in melk geproduceerd. LONDEN 7 Aug. (Reuter) De Britse regering is Dinsdag gezwicht voor het driegement van twintig duizend Britse huis artsen om hun werkzaamheden te staken, indien hun eis. dat hun salaris-wensen voor een scheidsrechterlijke uitspraak aan een derde, onafhankelijke partij zullen worden voorgelegd, niet zou worden ingewilligd. want het spreekt over „de paro chiekerk van Barsingerhorn en in een dorsale verklaring wordt die genoemd „Parochiekerk van St. Laurentius". Over de kerk van Kolhorn weet hij alleen te vermelden, dat daar in een klok hangt die in 1418 ge goten werd door Willem Buiten dijk. Ook dat zegt weer niets, want klokken zwerven soms heel vreemd. Hangt niet in de Schager kerk een klok die in 1490 werd gegoten en afkomstig is uit Ter schelling? Het is dus niet mogen geluk ken zekerheid te krijgen over de vraag wie het patronaat van Kol horn toekomt, doch met een toe wijding aan de H. Laurentius zal Schagens kerkbestuur wellicht toch de juiste en meest aanvaard bare oplossing hebben genomen. Het kleine bedehuis. Zelden hebben we een kerk of kapelinterieur mogen bewonderen dat zo intiem-devoot mag heten als die van het kleine schuur- kerkje aan de Waardweg te Kol horn, omgeven door rustige wei landen en slechts toegankelijk via een klein voetbruggetje en een grintpad voor de belendende ar beiderswoning om. Op het panne dak prijkt een sierlijk handge- smeed kruisje en een klokken stoel vanwaar de voormalige altaarbei uit de St. Christoforus- kerk de Gelovigen voor het H. Offer kan oproepen. Twee rondboog deuren geven toegang tot een klein portaal, uitkomend in het middenschip, gevormd door twee rijen een voudige banken, afkomstig uit de kerk te Hoogkarspel. Elke plaats is uitgerust met een knielkussen van sponsrubber. De kleine rond boogvensters, 10 in getal, zijn allen voorzien van glas in lood ramen, voorstellende de Heiligen: St. Jozef, St. Laurentius, St. Christoforus en St. Jacobus (St. Antonius komt weldra) en aan de vrouwenkant Maria, Elisabeth, Cornelia en St. Anna. Een waar kunstwerk van hoge waarde is de kleine, uit één stuk gesneden communiebank, voor stellende het H. Sacrament uit gesteld in een gouden monstrans, omgeven door knielende engelen en goudgele korenaren. Weinig minder kunstzinnig is het hand- geweven glanzende koperen Ta bernakel, afkomstig uit de St. Catharinakerk van Amsterdam en het grote daarboven geplaatste kruisbeeld is eveneens een prach tig staaltje houtsnijkunst van een kunstenaar uit het grijs verleden. Voor het altaar ligt een prachtig diepgetint echt perzisch tapijt, het geschenk van een der paro chianen van Schagen. Trouwens ook de gebrandschilderde ramen, het altaar en zoveel meer is ter liefde Gods door sommige met aardse goederen bedeelde paro chianen "van Schagen geschonken. Indrukwekkend door de sobere stjjl is de altaartafel, geheel uit hout vervaardigd naar een teke ning van het tafelaltaar van de H. Marina Novella in de kerk te Florence ten jare 1313. Achter in de kerk in het ver lengde van het portaal is de biechtstoel geplaatst, en aan de andere zijde staat pal naast een eenvoudige kolomkachel het op merkelijke kleine" harmonium. Alles is eenvoudig en in volko men harmonie met de sobere op zet van het gebouw. Maar de pa rochianen van Kolhorn zijn er rijk mee. Elke Zondagmorgen worden er twee H.H. Missen op gedragen zodat men elkander kan verbeurten. En Vrijdagmorgen is het de feestdag van St. Lauren tius. Elkeen die er de gelegenheid voor heeft zal zich dan haasten om in het devote kerkje voor de eerste maal de schutspatroon te vereren en Zijn voorspraak bij de Allerhoogste voor de bloei van het geloofsleven in het missie gebied Kolhorn inroepen. De Sjah van Perzië in gesprek met de Britse Lord Privy Seal Richard Stokes, leider van de Britse delegatie naar Perzië ter bespreking van het oliegeschil. Dit gesprek had plaats na een lunch met de Sjah. De eigenlijke onderhandelingen zullen beginnen zodra de heer Stokes teruggekeerd is van een bezoek aan de olieraffinaderij te Abadan. 's-GRAVENHAGE. Wegens poging tot doodslag veroordeelde de Krijgsraad te Velde-West de soldaat le klasse G. G., 35 jaar, uit Enschede, tot een gevangenis straf van één jaar met aftrek, terugzetting in rang en ontslag uit de militaire dienst zonder ont zetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen. Aan het begin van de zitting had de auditeur-militair vier jaar gevangenisstraf met aftrek geëist, ontslag uit de militaire dienst en ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen. G. heeft op 23 September 1950 te Djakarta in beschonken toe stand met een revolver geschoten op een medemilitair, met wie hij ruzie had gehad. De kogel trof gelukkig geen doel. De raadsman, de eerste luite nant Kleurken, was van oordeel, dat G. onder invloed van zijn ver blijf te Makassar tot bovenver meld optreden is gekomen. Daar De roofoverval in de boerderij van J. van Laan aan de Ooster- weg in de Purmer heeft in wijde omgeving grote ontsteltenis ver wekt. Jan van Laan en zijn beide zusters, die gedrieën de boerderij bewoonden, stonden bekend als eenzelvige mensen, die zich wei nig of niet met de omwonenden bemoeiden. Zij stonden bekend als mensen, die wel over enig geld beschikten. Het bedrijf en de boerderij waren goed onder houden. Gewoonlijk gingen de drie oude mensen des avonds tegen acht uur naar bed. Ook Dinsdagavond schijnt dit gebeurd te zijn, zodat zij door de rover feitelijk in hun slaap moeten zijn verrast. De dader of de daders, want hierover staat voor zover ons be kend nog niets vast heeft kans gezien door een raampje achter in de stallen naar binnen te ko men. Op zoek naar buit schijnt IJMUIDEN Een initiatief van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden heeft de stoot gege ven tot een artistieke manifesta tie in dit industriecomplex, die enerzijds de beeldende kunste naars wil steunen en aan de andere kant de arbeiders begrip voor goede smaak en verantwoor de kunst zal pogen bij te bren gen. Een Nederlandse schilderes en drie schilders hebben in schaftlo kalen en cantines van de hoog ovens namelijk gastvrijheid ge kregen om een deel van hun werk te exposeren en op die manier de schilderkunst zelf onder de aandacht van hoofd- en handar beiders te brengen. Het zijn Jeanne Bierema Oosting, Johan Bruning, Bob Buys en Jan van Fucht, wier werk door het bedrijf gaat „wandelen", zoals de initia tiefnemer, de heer C. F. van Dam, propagandaleider van de hoog ovens, het uitdrukte. Ir. A. H. Ingen Housz, presi dent-directeur der hoogovens, heeft deze originele expositie gistermorgen met een koort woord officieel geopend, zeggen de, dat wat de gemiddelde arbei der aan kunst kent, zich bepaalt 3'/« K.M. ZWEMTOCHT VAN „HET ZWET" ALKMAAR. A.s. Zondag zal, na een onderbreking van bijna 10 jaar, de „Zwet'-prestatietocht weer georganiseerd worden van Wormer naar Jisp. Deze vaardig- heidstocht genoot voor de oorlog grote bekendheid in de zwem- wereld. Elke rechtgeaarde zwem- liefhebber zou de gelegenheid om er aan deel te nemen slechts node laten passeren. Het traject is 3Va km. lang. Wanneer de voortekenen ons niet bedriegen is deze animo nog onverflauwd want een groot aan tal zwemmers heeft zich reeds laten inschrijven, waaronder een 40-tal D.A.W.-ers. Als welkome afwisseling van het normale wedstrijdprogramma is het weder instellen van deze prestatietocht zeker toe te jui chen en wij wensen de organise rende vereniging hiermee veel succes. TASS BESCHULDIGT DE V.S. MOSKOU (A.P.). Rusland heeft gisteren Amerika beschul digd van het stilleggen van de wapenstilstandsonderhandelingen en het ophopen van reserves voor een nieuw offensief. Tass uitte deze beschuldiging in een telegram uit Pyonggang en citeerde daarbij goed inge lichte journalisten. Tass zei, dat het vasthouden van de geallieerde wapenstil standsdelegatie aan het instellen van een niemandsland ten noor den van de 38ste breedtegraad bewijst, dat de Amerikaanse im perialisten geen vredesverlangens koesteren. BRITTEN BOUWEN KERNENERGIE-CENTRALE LONDEN A.P.). De Daily Mail berichtte gisteren dat Britse atoomgeleerden gereed zijn om te beginnen met de bouw van de eerste kernenergie-centrale. In dien het plan slaagt, kunnen be langrijke voordelen bij het ge bruik' van atoomenergie bij de voortstuwing van schepen ver wacht worden. De atoomdeskundigen zijn van plan de atoomenergie-centrale te Harwell te gebruiken voor de electriciteitsvoorziening van een wooncentra daar. tot wat er in zijn woning hangt prestaties op artistiek gebied die meestal niet van verheugen de kwaliteit genoemd kunnen worden. In deze expositie echter zal gepoogd worden deze arbei ders werkelijke kunstzin bij te brengen zowel te hunnen profijte als ten voordele van de kunste naar, zo zeide spr. Het ligt in de bedoeling deze expositie aan te vullen en te zijner tijd ook een tentoonstelling van werken der arbeiders zelf te arrangeren. MAN (OVERSPANNEN) SLOEG ZIJN VROUW MET HAMER OP HET HOOFD GRONINGEN. - Gistermorgen werden de buurtbewoners van de Molenstraat en Radebinnensingel opgeschrikt door luid hulpgeroep. Men verschafte zich toegang tot de woning van het echtpaar H., in de Molenstraat en deed daar een vreselijke ontdekking. De vrouw lag met bloedende hoofd wonden te bed, terwijl de man in overspannen toestand met een hamer door de woning liep. Hij had zijn vrouw willen ver moorden, en had haar reeds en kele malen met de hamer op het hoofd geslagen. De politie en brandweer waren spoedig ter plaatse. De vrouw werd naar het Acedemisch zie kenhuis overgebracht, terwijl de man door de politie naar een inrichting werd gebracht voor zenuwzieken. Hij stond n.l. bekend als een lijder aan zenuwschokken en zal ook wel in overspannen toestand zijn vrouw van het leven hebben wil len beroven. De toestand van de vrouw is redelijk. ENORME BRAND TE SAN SALVADOR SAN SALVADOR (Reuter). Te San Salvador, de hoofdstad van de gelijknamige staat, woedt een zware brand. Het gebouw van de opera, een kathedraal, magazijnen, clubs en hotels, alle aan het grootste plein gelegen, staan in vlammen. De electrische stroom is uitgevallen. De brand woedt al uren. Hij begon in de opera, die volledig is uitgebrand. Het beschikbare blusmateriaal is gering en de waterdruk laag. Eerst zeven uur na het uitbre ken was men het vuur meester. De 100 jaar oude kathedraal brandde ook geheél uit, evenals verscheidene andere gebouwen en een aantal geparkeerde auto's. De brand zou zijn ontstaan door het wegwerpen van een sigaret teneindje in de opera, waardoor de gordijnen vlam vatten en een aantal daar opgeslagen films. Er zijn zes licht gewonden. ENIGE VORDERINGEN IN TEHERAN TEHERAN (AFP). „Er zijn vandaag enige vorderingen ge maakt", zo wordt in een korte verklaring, die Woensdag na de tweede bijeenkomst van de Britse en Perzische delegatie over de oliekwestie is uitgegeven, ver klaard. De volgende bijeenkomst zal Donderdag te 18.00 uur ge houden worden. DE BRANDSTOFFEN PR l|S (Van onze parlementaire redacteur). De heer Brandenburg (com.) heeft gisteren in de Eerste Kamer verlof gevraagd om de minister van Economische Zaken vragen te mogen stellen over de geste gen brandstoffenprijzen. Over dit Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR 8 Aug. Aardap pelen 10—12.50; driel. 69; slabo- nen 2026; snijbonen stam 20 28; stoksnijbonen 3043; kom kommers 8—12; tomaten A 16— 32, bonken 1620; Bloemkool I A 26—39, I 15—24, II 8—16; rode kool 47; groene kool 68; Tuinbonen 616; doppers 2528; spinazie 12—30; sla 3—11; poste lein 410; Andijvie 522; radijs 2; rabarber 47; bieten 510; peen 2539; uien 1923; soep groenten 11—15 50; peterselie 4 5; perziken 3—18; Yello 12—35; rode bessen 3980; zwarte bessen 1.16;meloen 3361; druiven 1.61 1.76. Beursbericht Middenmeer Granen: Wintergerst 27.50 28.50; rogge 28.5029; koolzaad 4960; karwijzaad 6575; Hcoi- stro en ruwvoeder: withooi onge- perst 8590; rode klaverhooi on- geperst 8085; lucernehooi onge- perst 90100; gerststr0 geperst 37.5040; tarwestro geperst 40 45; karwijstro 22.5025; kool zaadstro 22.5025. Er is weinig handel in hooi, nog steeds een weifelende houding bü de ko pers. Wintergerststro wordt ge regeld afgezet. Aardappelen bin nenland: nootaardappelen 2835: 2027; 3545; 1323; boven de 45 1318; consumptie-aardappe- len8 .5010-70; voor export poot- aardappelen 28—35; 20—27; 35— 45; 16—22; boven de 45 13—16; consumptieaardappelen 11—1250; De handel in pootgoed van 28.35 voor export in vlot 3545 voor export vlot. boven de 45 matig. De consumptie-export is matig. Consumptie binnen land even eens matig. In vlas slappe handel. 1 .TO3P 8 ^UB' rode bessen 1.60210; sperciebonen 2129: snijbonen 30—45; doperwten 31 48; kropsla 49; andijvie 813; •spinazie 1216: bloemkool 14 815; pronk- appelen 1430; bramen 1.30— 28; komkommer bonen 12—16; tomaten 3339; 1-70. PURMEREND 8 Aug. Sch. muizen 10.4013.40: bl. eigenh. 1212.60; sch- muizen 7.209.80; slabonen m. dr. 22; slabonen z- dr. 243!7; stoksnijbonen 32—45; stamsntjbonen 2036; pronkbo- nen 18;tuin bonen 11; bl. blauw schokkers 2443; komkommers 814; tomaten A 38; bloemkool 832; rode kool 57; spinazie 10 16; postelein 1014; sla 28; andijvie 512: rabarber 410; rode bieten 4—8; bospeen 1834: uien 415; Augurken; grof-grof 18.20—23.50; klein-grof 24—27.60; basterd 2831.70; stek 15.80 17.10; bommen 46.60; zwarte bessen 1-30; klapbessen 1067; perziken 824; frankenthalers 1.40—1-70; suikermeloen 2488; erley Victoria 6—17; perzikrode zomërappei 627; rode tulp 3 12; Yellow Transparant 1245; II en III 414; kruidenier I 24 38; II 416; Noordholl. Suiker peer 818. LANGEDIJK, 9 Aug. 28000 kg Aardappelen, Eerstelingen 11.40 —11.90, Doree 12.50—12.80. Be velanders 11.10, Blauwe Eigen heimers 11.2011.80, Grove aardappelen 10.8011.70, drie lingen 8.209.10, 15000 kg Rood a 4—5.70, 6000 geel A 4—6.60, 6500 Wit 4.10, 800 kg bieten A 9.1010.40. 2000 kg slabonen 22.4027.30, 100 kg tomaten A 22.50—27.20, C 18; 600 stuks Bloemkool A 1 22.60—35.50. WARMENHUIZEN, 9 Aug. 29000 kg aardappelen, Eerstelin gen 12.30—13.20, grove 11—11.50, drielingen 10.4010.70, kriel 4.20 —5, eigenheimers 11.2012.20, blauwe eigenheimers 11.70 12.40, grove 10.5011, Doree 12.70. grove 10.8011.50, 600 kg slabonen 2225. hij terecht te zijn gekomen in de kamer waar de drie mensen in bedsteden sliepen. Waarschijnlijk is de jongste zuster, de 74-jarige Neeltje wakker geworden, waar na de onverlaat haar heeft neer geslagen. Pas ruim een half uur later kwam zij weer bij. Zij heeft zich toen naar de op km ver wijderde boerderij van Hogen- doorn begeven, waar zij wist, dat telefoon was. Toen eerst kon de politie gewaarschuwd worden, zo dat de rover tijd en gelegenheid heeft gehad het huis te doorzoe ken en de vlucht te nemen. Bij zijn speurtocht heeft hij o.m. ge tracht de brandkast te openen. De politie vond deze voorover liggend. Of er iets vermist is kon niet worden medegedeeld, omdat het onderzoek nog steeds in volle gang is. Deskundigen uit den Haag evenals de Officier van Justitie hebben zich gistermorgen naar de boerderij begeven. Omtrent de toestand van de oude mensen kan gezegd worden, dat de 79-jarige Jan van Laan en zijn 76-jarige zuster Suzanne zich in ernstig levensgevaar bevinden. De ver wondingen van de 74-jarige Neel tje van Laan zijn, hoewel van ernstige aard, niet levensgevaar lijk. NEW YORK. (Reuter). On der aanhaling van Congreskrin gen melden New Yorkse bladen, dat president Truman de Senaat heeft verzocht een bedrag van 307 millioen dollar goed te keu ren als steun aan de Chinese nationalisten op Formosa, t.w. 217 millioen voor militaire hulp en 90 millioen voor economische. Een senator heeft volgens de bla den gezegd, dat het geld voor de verdediging van Formosa zal worden gebruikt. 's-GRAVENHAGE. Woens dagavond bleek aan vele parti culieren, dat sommige betrokke nen bij de exploitatie van rou letteclubs in Den Haag hun be drijf in eenvoudige vorm hebben hervat. De „clubs", die doorgaans door een of twee man worden geëxploiteerd, huizen grotendeels op nieuwe adressen. De exploi tanten letten zeer streng op de genen die worden toegelaten en zorgen er wel voor dat dit uit sluitend draagkrachtigen zijn. Men spreekt in Den Haag over „ondergedoken speelclubs". STAATSLOTERIJ 25.000 er uit Bij de trekking in de 513e Staatsloterij, 5e klas, 12e lijst viel op het nummer 19225 een prijs van f 25.000. ZONDVLOEDJE OP AMSTERDAM 29 mm regen op Schiphol Men krijgt enigszins een beeld van de hoeveelheid regen, die in de loop van de afgelopen nacht en hedenochtend .op Amsterdam is gevallen, tijdens een urenlange onweersbui, wanneer in aanmer king wordt genomen, dat de re genmeter op Schiphol 29 mm aanwees. JOEGO SLAVIË ZAL SCHERP PROTESTEREN BELGRADO (Reuter). Het officiële Joego-Slavische pers bureau „Tanjoeg" meldde Woens dag dat het Joego-Slavische mi nisterie van buitenlandse zaken voornemens is „krachtige stap pen" te ondernemen bij de Hon gaarse regering i.v.m. de aan vallen, welke Dinsdag door Hon gaarse soldaten, die de Joego- Slavische grens schonden, op Joego-Slavische militairen zijn gedaan. Agamemmon p. 8 Flores Azo- ren-Barbados, Borneo 8 v. Bela- wan-Singapore, Cottica verm. 10 v.Adam -Georgetown Heems kerk 8 v. Suez-Adelaide, Helder p 8 FinisterreHero verm. 11 v. Adam-Columbia Indrapoera p. 8 Bizerta, Jagersfontein 8 Tene- riffe verw., Java 8 v. Genua, Klipfontein 8 v. Southampton- Antwerpen, Modjokerto 9 v. Pladju Semarana verw., Noor- dam 11 v. R'aam-New York, Rijndam 11 v. New York te Rot terdam verw., Saparoea p. 8 Lis- sabon-Genua. Stad V laar dingen 7 v. Narvik-R'dam, Volendam 8 te Le Havre, Wester dam verm. 11 v. New York-R'dam, Willem stad verm. 9 v. Adam-Cristobal, Alderamin 11 v. Baltimore te R'dam verw., Alchiba 9 Rio de Janeiro verw., Alpherat 11 van Montreal te R'dam verw., Am- stelkerk 4 te Takoradi, Amstel veen 7 v. New Orleans-Neder- land, Bloemfontein 7 v. Kaap- stad-Port Elisabeth, Delft 6 te Huacho, Graveland 6 te Rio de Janeiro, Helena 7 te Le Havre, Langlcoeas 7 te Belawan, Lek- kerkerk 8 v. Calcutta te R'dam, Mataram 7 kp. Roca, Nieuw Amsterdam 8 v. R'dam te New York. werd bij moeilijkheden nogal flink geschoten, zei de raadsman. „Maar niet op Europeanen", in terrumpeerde de president. „Ik bedoelde", zo zei de raadsman, „dat een roffel vuur in Makassar een probaat middel was om iemand op de loop te laten gaan". De raadsman bepleitte een voor waardelijke gevangenisstraf mede omdat volgens een in de zaak uit gebracht psychiatrisch rapport G. verminderd toerekeningsvatbaar is geweest. WACHTHUISJE WIERINGERWERF. Tegen over restaurant „de Maaier" is thans een begin gemaakt met het opbouwen van een wachthuisje voor buspassagiers. Het in weer en wind moeten wachten op de bus zal daarmede tot het verleden gaan behoren. HERBOUW WIERINGERMEER WIERINGERWERF Ten Do- meinkantore vond wederom een aanbesteding plaats in het kader van het plan tot herbouw van de verwoeste pachterswoningen. Dit maal werd aanbesteed de her bouw van 16 woningen aan de Oosterkwelweg, in twee percelen. Perceel I omvat 9 woningen (Noordelijk gedeelte) L 9 t/m L 16 en L 18, terwijl perceel II omvat 7 woningen Zuidelijk ge deelte) L 19, 20, 22, 23, 24, 25 en 26- Ingeschreven werd als volgt: Begroting perc. I f 171.979; perc. II f 128 944; massa f 300.923- Gebr. Tuin 't Zand 184.000 136-000 NV v/h A. Kingma en Zn, Leeuwarden 175.595 132.247 307.422 H. Lont Hippolytushoef 179.790 H. Toes Schagerbrug 174.830 134.720 Koorn en de Jong Medemblik 176.100 134.600 NV Kuin en Zonen Opmeer 170000 141.000 W J v Wageningen Amsterdam 187.000 164.000 351.0ü0 C Hartog Zaandijk 195.000 170.000 365000 fa G Wassinkv Garderen Middenmeer 170.850 137.230 308080 S. Kops Heiloo 181.000 135.500 G H vd Berg Soest 340900 C v Dijk en Co Nieuwveen 168.470 126.750 295220 F de Boer Driehuis-Velzen 326.000 Fa H C Geerdink Amsterdam 329.844 fa. J Bontenbal en Zn Zevenhuizen 338000 J. Seijsener Hillegom 186Ó00 142.000 328.000 A. Groot en Zn. Lambertschaag 177.690 133.800 Th. A. Hoogewerf Ursem 183.325 139.280 322.605 G. Kuijpers De Weere 179500 135.700 J. Kingma en Zn. Middenmeer 167.260 127850 295.000 L. Schotte Wieringerwerf 136.276 J. A- de Koning Spanbroek 174.200 132.500 Wed. C. Huibers en Zn Spanbroek 171.527 134.825 W. D. v. Mourik Hilversum 194.200 171.000 365-000 P. Bakker Den Oever 182.300 136.500 Perceel I werd gegund aan de fa. J. Kingma en Zn. te Midden meer. Perceel II aan de fa. C. van Dijk en Co. te Nieuwveen. Voor de electrische installatie van deze wo.ningen werd als volgt ingeschreven. Begroting f 8241 J. Roozendaal Medemblik 7804 A B Meiman Alkmaar 7789 P Lepelaar Leiden 7950 J. de Haan en Zn. Wervers- hoof 7360 M. Geertsma Wieringerwerf 7951 G. N. Oudejans Ursem 7785 (laagste) A. Nipshagen Middenmeer 7960 M. Hildering Enkhuizen 7915 L J vd Laan Zwaag 7890 Dit onderdeel werd nog niet gegund. vraagt voor direct een leeftijd boven 16 jaar Aan te melden aan onze winkel Langestraat. Alkmaar a 90 ct. per pond. Verder alle soorten ver se zeevis tegen de aller laagste prijs. Paling- en Zeevishandel Hekelstr 33 Alkmaar Telefoon 3195 Eigen palingvisserij. Uoo) net oud papte) niet weg Bewaar 'i Liefdewerk Oud Papiei Nog enkele plaatsen voor de te Amsterdam Wij gaan a.s. Zater dag heen. Reis inclu sief plaats v.a f 3.70 Alkmaar Voordam 6 Tel. 4839 Lappen 1.50 Mag. lappen 1.65 Riblappen 1.70 Lende 1.75 Rosbief 1.75 Biefstuk 2.00 Gehakt 1.50 Pouiet 1.50 2"> kg. Rundvet 5.25 Z'i' kg. Reuzel 5. 2'/« kg. Schapenvet 5.25 2'i' kg. vet spek 6.25 kg. mager spek 7.25 Leverworst 0.90 Bloedworst 0.95 Metworst 1.25 Gehakt door elkaar 1.25 Saucijzen 1.35 Schapenvlees v.a. 1.30 MAGDALENENSTR. hoek Achterstraat. VOOR EEN prima Ancré Horloge NAAR Langestr. 14 - Alkmaar 'n ongelooflijk goede sigaar "J 2 niet te groot, niet te klein, J5 CGnt 'n sigaar om van te smullen w M1ENT, hoek FNIDSEN TELEF. 2673 OOK VOOR AANMELDING voor de NIEUWE CURSUS op Gulden Vlies, Koorstraat. Van 79 uur n.m. Inschrijfgeld voor de 1-jarige cursus f25. Inschrijfgeld-voor de 2-jarige cursus f 15. Percentage geslaagden (zie NHD 3 Aug.) 90 Tevens aanmelding voor de Engelse 2-jarige cursus voor beginners en gevorderden. Inschrijfgeld f 15. Prospectussen verkrijgbaar bij: Boekh. P.O.A. n.v„ Payglop en bij de heren F. F. Spiekermann, Stationsweg 88', tel. 4915, Th. Veer, Rippingstraat 7, A. v. d. Ende, Metiusgracht 22, tel. 5390. Voor Bergen: J. A. Haakman, St. Anthoniusstraat. Voor Heerhugowaard: C. P. Schneiders, Jan Gley- nisweg. Voorts op de aanmeldingsavond. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5