Verwoestende regenstorm trok over groot deel van Europa DUITSERS MOGEN KIEZEN: Officiële uitwisseling van arbeiders tussen vijf West-Europese landen Hoogste onderscheiding voor Korea-detachement DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Groeten van de van Galen! Woning bouw In Noord-Italië reeds 26 doden 200 vermisten Groenten voor rode spijbelaars Groentenexport nog beperkt Lijk gevonden van mej. v. d. Linde Hedenmiddag weer besprekingen De Jamboree in de modder Militaire bijdrage in ruil voor meer zelfstandigheid Voorlopig alleen voor beroepen, waaraan constant tekort is In Nederland 62.056 werklozen Brand te Haarlem eiste een dode Scandinavië-express ontspoord „Zulk 'n dapper bataljon Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 por ntnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per sditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EEIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 5 Vrijdag 10 Augustus 1951 46e Jaargang 4 No. 12242 Kontoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 WANNEER WIJ het juist heb ben, „lopen" er nog vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Andriessen, over de zorgelijke situatie in de woningbouw. Wij menen, dat minister In 't Veld heeft medegedeeld, dat hij bin nen de gestelde termijn niet tot beantwoording kon komen, mede omdat hij de minister van Finan ciën wenst te raadplegen. Er zijn inderdaad, niet alleen voor de gemeenten, maar wel zeer bijzonder voor haar, ernstige moeilijkheden ontstaan, en vele gemeenten daar sprak An driessen met name over kun nen haar bouwvolume niet ver wezenlijken, bij gebreke aan vol doende geldmiddelen. Het was mede met het oog daarop eis van verdelende rechtvaardigheid, beginsel van rantsoenering en distributie! dat wij enkele dagen geleden be zwaar maakten tegen de sugges tie van de „Maasbode", om ge meenten onafhankelijk van het bouwvolume, de kans te geven, te bouwen, meer te bouwen, als zij hun extra-moeiten om aan geld te komen, met gunstig resul taat bekroond zien. Deze week ging de „Maasbode" daar nog even op in, in 't kader van een artikel, waarin sterk en met goede argumenten, bepleit werd, de particuliere bouwers weer aan bod te doen komen. Het blijft, zegt het blad, „belang rijker, dat er woningen komen, dan waar ze komen". Ja, Hen gelo mag 5 millioen lenen tegen 4 procent voor een plan van 400 woningen en Hengelo zal ze wel dringend nodig hebben, denk maar aan de industrie en haar actuele eisen. Doch er zijn méér industrie-steden, en andere ste den en dorpen, het een meer, het ander minder zitten ook dringend om woningen verlegen. Hoe de zaak precies zit in Hen gelo, weten we niet en als dat plan van 400 overeenstemmend met het toegewezen bouwvolume zou zijn, dan feliciteren we Hen gelo! Maar, als de geldkrapte zo ernstig is, als ze is en er zijn gemeenten, die hun, meestal toch al krap bouwvolume niet kunnen halen, dan dienen er maatrege len genomen te worden, om niet de een alles of heel veel, en de ander niets te geven. Dat volgt uit de verdelende rechtvaardig heid in een tijd, dat de centrale Overheid zich met deze dingen moet bemoeien. Dat zij zich er teveel mee be moeit (bemoeid heeft), is juist, in zoverre het particulier initia tief te zeer is teruggedrongen van het bouwterrein. En het is dan ook verheugend, dat, naar de „Maasbode" meldt, de hoofdinge nieur-directeur voor de Volks huisvesting in de provincie Zuid- Holland er bij de gemeentebe sturen in zijn gebied op heeft aangedrongen, de bouw door par ticulieren te bevorderen. Wij hopen, dat het niet bij een papieren circulaire blijft en dat het lukt De vraag is natuurlijk, in hoeverre de particuliere bouw er in slagen kan, de staketsels van de grote schaarste op de kapitaalmarkt te overwinnen. Inderdaad is de huur van nieuwe woningwetwoningen pas ver hoogd, in verband met de ver hoogde rente tot 4 procent. Na tuurlijk zal dat voor nieuwe par ticuliere bouw ook het geval moeten zijn. Overigens is de verwachting, dat de gemeentelijke bouw weer wat op gang zou kunnen komen door de 250 millioen, die de rege ring geleend heeft, tegen 4 pet., van de levensverzekeringen, in het algemeen blijkbaar niet ver vuld. Het zag er mooier uit, dan de werkelijkheid te zien gaf. Er is, zo schreef b.v. ook het „Vrije Volk", een geringe verlichting door gekomen, en dat is klaar blijkelijk veroorzaakt doordat het grootste deel van die 250 millioen gebruikt werd (moest worden) om vlottende gemeentelijke schulden te consolideren. Maar hoe dan ook, wij zien met belangstelling uit naar het antwoord op de vragen van de heer Andriessen, vragen die cul mineren in deze slotvraag: welke middelen denkt de minister te beramen, om verbetering te brengen in de huidige ongeluk kige situatie? BLAUWHEMDEN GEARRESTEERD BERLIJN (A.P.). Volgens het West-Berlijnse blad Telegraf zouden er door de rode politie meer dan 60 jonge Oost-Duitse communisten, die tijdens het internationale jeugdfestival een bezoek hadden gebracht aan W. Berlijn, gearresteerd zijn. Wachtgeld voor ambtenaren DEN HAAG Gewijzigd is ,'t hoofd van de uitkeringsschaal in de wachtgeldregeling voor amb tenaren 1946. De wijziging is in de Staatscourant opgenomen. COMO (Italië) (Reuter-A.P.)De door de xware slag regens buiten hun oevers getreden rivieren en beken in het Italiaanse merengebied hebben reeds de dood van 26 personen op hun geweten. Bovendien worden 200 mensen vermist. De overstromingen zijn een gevolg van een grillige storm, die van Noorwegen naar het Middellandse Zeegebied trok. Vergezeld van een zware regenval trok het centrum van deze storm gister avond over Noord-ltalië in oostelijke richting. In Gera Lario, een stadje van 700 inwoners, stroomt de regen nog na 36 uur onophoudelijk naar beneden. De bevolking is geiso- leerd door de twee gezwollen rivieren, de San Vincenzo en de San Miro. Bericht wordt, dat zeventien mensen onder een laag slijk bedolven zijn. Onder hen bevindt zich een 78-jarige vrouw. In berichten uit Lugano aan Milanese kranten wordt gezegd, dat een Pullman-trein met onge veer 30 personen door de over stromingen beschadigd werd er gens tussen Villa di Chiavenna (aan de Italiaanse zijde) en Cas- tasegna (Zwitserland). Elkaar tegensprekende berich ten melden, dat het Nederlanders of Belgen zijn. Er zouden er drie verdwenen zijn of ernstig ge wond. In Chiavenna, op de Zwitsers- Italiaanse grens, werden de hui zen van de douane en de grens palen beschadigd. De ramp in Gera Een 30 meter hoge muur van modder en water uit de gezwol len bergstroom San Vincenzo vaagde in het dorpje Gera ook een herberg weg. De eigenaar van de herberg, zijn vrouw, een dochter en vijf gasten (twee vrouwen met drie kinderen) wer den door het kolkende water mee- UIT NEDERLAND 's-GRAVENHAGE. Vijf duizend kilogram tomaten en kool zijn gisteravond uit Nederland naar West Berlijn verzonden als geschenk van de Nederlandse Tuinbouw aan de West-Berlijnse jeugd herbergen, die op het ogen blik leden van het commu nistische jeugdcongres in Oost-Berlijn ontvangen. Zoals men weet slippen da gelijks tienduizenden deel nemers aan het communis tische jeugdcongres in de Russische zone van Berlijn geregeld naar het Westelijke deel der stad. Zij krijgen daar te eten in ruim vijftig jeugdtehuizen volgens het schema operatie open tafel" dat inderhaast werd opge steld. gesleurd en zijn nog niet terug gevonden. Verderop verwoestte de stroom twee andere huizen en voerde negen personen, onder wie vijf kinderen, mee.Uit het naburige dorp Domaso wordt gemeld, dat daar twee slachtoffers zijn ge vallen. Zwitserland Telegrammen aan de Corriere Lombardo (Milaan), die niet be vestigd konden worden, melden, dat de Zwitserse steden Bellin- zona en Lugano afgesneden zijn 's-GRAVENHAGE. Van Ne derlandse zijde wordt voorlopig vastgehouden aan de met ingang van verleden Maandag ingestelde beperking van de export van groenten naar West-Duitsland. Slechts bepaalde soorten bloem kool, tomaten en komkommers zullen mogen worden uitgevoerd. Voor uien blijft het uitvoerver bod gehandhaafd. In tuinbouw- kringen wordt verwacht, dat het thans beschikbaar gestelde bedrag van 2.9 millioen dollar, waarvan tot op heden 1.4 millioen is op gebruikt, vrijwel toereikend zal zijn voor Augustus, mits de ex port met enige omzichtigheid ge schiedt. In Den Haag wordt ernstig overwogen om met ingang van Maandag 13 Augustus de export van groenten naar Duitsland weer normaal vrij te geven. BLUECHER UIT RUHR-ORGAAN BONN (Reuter). Op een op korte termijn bijeengeroepen persconferentie heeft de West- Duitse waarnemende kanselier, Bluecher, verklaard, dat hij „ern stig overweegt" uit het gezags orgaan voor het Ruhrgebied te treden. Dit betekent niet, dat de hele West-Duitse delegatie zich zal terugtrekken. HENGELO. Gisteren is bij de familie te Hengelo bericht binnengekomen, dat het stoffe lijk overschot van mej. J. van der Linde is gevonden op een berghelling in de nabijheid van het dorpje Brand in Vorarlberg (Oostenrijk). Zij werd sinds ge ruime tijd na een bergtocht ver mist. en dat de grote vloed hen be dreigt. De spoorweg van de Gotthard- tunnel is op 5 plaatsen kapot. De Zwitserse politie heeft de bevolking gewaarschuwd, dat een grote overstroming onvermijdelijk is. IN KAESONG WASHINGTON (A.P.-Reuter). De Uno-afgevaardigden zijn op nieuw naar Kaesong gegaan, na dat de communisten hun voor stel, de besprekingen te hervat ten, vanochtend hadden aan vaard. Het hoofdkwartier van de Ver. Naties in Tokio deelde gisteren mee, dat de communisten formeel de beschuldiging hebben geuit, dat de geallieerde luchtmacht Dinsdag tussen Pjongjang en Kaesong een auto van de com munistische wapenstilstandsdele gatie beschoten heeft. In antwoord aan de communis ten zei vice-admiraal C. Turner Joy: „Ik vraag mij af of uw troepen misbruik maken van het gebruik van de witte kentekenen voor doelen anders dan ten dien ste van uw delegatie". De communisten zeiden, dat de vrachtauto gemerkt was met een witte lap over de kap. BAD ISCHL (A.P.). In Bad Ischl heeft het ook gisteren ge stortregend. Het kamp van de zevende Wereldjamboree veran derde snel in een modderpoel. Door de zondvloed; die 's och tends om 10 uur begon, kwam er een einde aan de feestelijke drukte in en om het kamp. De geest van de padvinders werd echter door het weer niet gebroken. In alle tenten hoorde men zin gende padvinders. Dansen voor het enorme kampvuur van a.s. Zaterdagavond werden druk ge repeteerd. Na een bouwtijd van bijna twee jaar is op de raffinaderij van de Bataafse Petroleum Maat schappij te Rotterdam-Pernis een katalytische kraakinstallatie gereed gekomen met een capaciteit van 3500 ton per 'dag. Deze raffinaderij is thans de eerste in Europa, die met dit technische snufje is uitgerust. De instal latie doorloopt een proefperiode en zal waar schijnlijk in September a.s. officieel in gebruik worden gesteld. BONN (A.P.). De geallieer de Hoge Commissie heeft gisteren aan de regeringen van Groot- Brittannië, de Ver. Staten en Frankrijk een plan toegezonden voor het verlenen van een gro tere mate van onafhankelijkheid aan de West-Duitse republiek. In het rapport wordt uiteengezet, welke overeenkomsten tussen Bonn en de geallieerden moeten worden gesloten in ruil voor een Duitse militaire bijdrage voor de westelijke defensie. Een geallieerde woordvoerder heeft meegedeeld, dat het rap port zes overeenkomsten noemt, welke nodig zijn om de geallieer den in staat te stellen troepen in West-Duitsland te handhaven, voldoende bevoegdheden te hou den om het bestuur aan zich te trekken in geval van een uiterste noodtoestand en dezelfde rechten over alle Duitse aangelegenheden te behouden als de Russen. Het moeilijkste punt in de onderhandelingen met de Duit sers zal waarschijnlijk de garan tie-clausule zijn, die de geallieer den wensen te handhaven. LONDEN (A.P.). De vijf landen van het Brusselse verdrag hebben gisteren bekend gemaakt, dat zij een begin zullen maken met een onderlinge officiële uitwisseling van arbeiders. Het doel hiervan is de arbeiders van België, Frankrijk, Luxemburg, Nederland en Groot-Brittannië een kans te geven om in het buitenland te werken. POOTJEBADEN IN AMSTERDAM Door de geweldige regenbuien, die zich gisterennacht en -och tend in de hoofdstad ontwikkelden ontstond werkelijk eén kleine zondvloed. Vooral het verkeer ondervond hiervan veel nadeel. Op de bovenste foto zien we hoe de fietsers tot de knieën door het water gaan. Foto be neden toont een onder gelopen apotheek. De apotheker moet poot jebaden om zijn pot jes en flesjes weer bij elkaar te kunnen krij gen. Tezelfdertijd wordt de werk gevers de gelegenheid gegeven arbeiders uit het buitenland aan te trekken als er een tekort aan arbeidskrachten is. Voor het ogenblik zullen de uit te wisselen lijsten van vacatures alleen betrekking hebben op be roepen, waarin een constante vraag naar arbeidskrachten is. De vacatures zullen door de plaatselijke arbeidsbureaux onder de aandacht van de arbeiders worden gebracht. Men hoopt, zo wordt in de bekendmaking gezegd, dat de organisaties van deze samenwer king en de vestiging van recht streeks contact tussen de arbeids bureaux van de vijf landen zullen bijdragen tot de oplossing van andere problemen inzake arbeids krachten, die in de toekomst kunnen ontstaan. 's-GRAVENHAGE. Geduren de de maand Juli steeg het aan tal bij de arbeidsbureaux inge schreven mannelijke werklozen van 56.501 tot 62.056, t.w. 45.262 geheel werklozen (vorige maand 38.443), 16.477 DUW-arbeiders (17.736) en 317 personen met vol ledig wachtgeld (322). De relatieve werkloosheid was het hoogst in Drente met 46, Groningen met 35 en Noord-Bra bant met 27, het laagst in Zee land met 9 en Overijsel met 11 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren, terwijl het rijksgemiddelde 20 bedroeg tegen 19 op 30 Juni j.l. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 4841 tot 5883, de vraag naar vrouwe lijk personeel daalde van 15.133 tot 12.728. HAARLEM. In de afgelopen nacht omstreeks kwart voor twee is brand uitgebroken aan de KI. Houtstraat te Haarlem. De brand werd ontdekt door de bewoner van de zolderverdieping, de heer W. O. Bos, die alle bewoners alarmeerde. Allen konden zich in veiligheid stellen. Inmiddels greep het vuur snel om zich heen. De heer Bos was al buiten toen het tot hem doordrong, dat hij zijn geld boven had laten liggen. Hij keerde terug, maar werd door de rook bedwelmd. Door de brandweer werd Bos naar buiten gebracht, maar hij bleek reeds door verstikking te zijn omge komen. Deze clausule stelt de geallieer den in staat de volledige rege ringsbevoegdheid aan zich te trekken wanneer zij dat wensen. De geallieerden hebben mee gedeeld, dat territoriale kwesties en herstelbetalingen opzettelijk van de „contractuele overeenkom sten" zijn uitgesloten om niet vooruit te lopen op het uiteinde lijke vredesverdrag. Wanneer het bezettingsstatuut verdwijnt, zal een Raad van Ambassadeurs wellieht de plaats van de Hoge Commissie innemen. TE ROTTERDAM 's-GRAVENHAGE. Donder dagavond om tien over elf zijn van de Scandinavië-Expres naar Hoek van Holland op de Ceintuur baan te Rotterdam twee rijtuigen ontspoord. Beide rijtuigen bleven overeind staan. Het verkeer over de Ceintuurbaan is versperd. De passagiers van de ontspoorde en de zich daarachter bevindende rijtuigen moesten overstappen in de voorste zes rijtuigen, die hen zo spoedig mogelijk naar Hoek van Holland brachten. De oorzaak van de ontsporing is nog onbekend. De nachtboot van Hoek van Holland naar Enge land had door dit ongeval uiter aard vertraging. NEDERLAND GETROFFEN DOOR AMERIKAANS INVOERVERBOD WASHINGTON (Reuter). Het Amerikaanse departement van landbouw heeft gisteren alle invoer van boterolie, aardnoten- olie, aardnoten voor pindakaas en vetloze gedroogde melk ver boden. Volgens regeringsfunctionaris sen zullen voornamelijk Dene marken, Noorwegen, Zwitserland en Nederland door het invoer verbod worden getroffen. ERGENS IN KOREA (Reuier) Hei Nederlandse detachement vrijwilligers in Korea heeft de hoogste Amerikaanse collectieve onderscheiding ontvangen, namelijk de „Distinguished unit citation". Generaal van Fleet, de bevel hebber van het Amerikaanse achtste leger, die de blauwe wim pel van deze eervolle vermelding bfj de reeds verworven onder scheidingen van het bataljon voegde, zeide hierbij: „Het is inspirerend, in het ge zelschap van zulk een dapper bataljon te zijn en een zeer groot voorrecht de hoogste onder scheiding van mijn land te mo gen uitreiken aan zulke dappere vertegenwoordigers van alle vrij heidlievende mensen. Gij, man nen, zijt een levend bewijs van de macht van de Verenigde Na ties om communistische agres sie, waar deze zich ook voordoet, een halt toe te roepen". Het detachement heeft de onderscheiding eekreeen voor ziin ontreden in het eebied van Hoentsione en Wondioe in de dazen van 12 tot 15 Februari, toen lt.-kolonel Den Ouden sneuvelde. In de vermelding wordt o.m. gezegd: „na twee tegenslagen en drie slapeloze nachten van strijd deed deze heldentroep, die niet meer over ammunitie beschikte en van alle verbindingen was afgesneden, een dreigende neder laag in overwinning verkeren door de bajonet op te steken en heuvelachtig terrein van strate gisch belang te bestormen."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1