Een standbeeld naar Suriname, verpakt in goede bedoelingen Begin volgende week: kolenprijzen acn de orde Britse dump gebouwd in Belgische Kempen ij es Vechtpartij in Italiaanse Kamer heepsberichten Marine was er niet welkom JloMeftiaatjen en JïoMe/Sl&adji Naar wij vernemen: VRljDAG 10 AUGUSTUS 1951 PAGINA b (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren het verzoek van de communist Brandenburg verworpen om de minister van Economische Zaken vragen te mogen stellen over de verhoging van de brandstoffen- prijzen en die voor gas en elec- triciteit. De voorzitter, mr. Jonk man, had vooraf medegedeeld, dat het antwoord op schriftelijke vragen, die reeds zowel door de heer Brandenburg (com.) vanuit de Eerste Kamer als door de heren Suurhoff (P.v.d.A.) en Wagenaar (com.) vanuit de Twee de Kamer over dit onderwerp zijn gesteld, vroeg in de volgende week verwacht kon worden. De heer de Bruijn (K.V.P.) ging er bij de motivering van zijn stem van uit, dat het op de eerste plaats de taak van de Kamer is om het beleid van de regering ,te controleren. En van uit die Kamer zijn dan ook reeds vragen gesteld. Ook de vakcen- tralen hebben zich tot de rege ring gericht, zodat deze nu de gelegenheid heeft om haar stand punt nader te verklaren. Eerst daarna kan beoordeeld worden of een interpellatie wenselijk is. Wel gaf de heer de Bruijn reeds als voorlopig oordeel, dat de poli tiek van de regering op dit punt weinig doorzichtelijk is. De ver hoging zal haar oorzaak vinden ROME (A.P.). Premier Al- cide de Gasperi heeft gisteren in de Kamer van Afgevaardigden niet 291 tegen 175 stemmen een motie van vertrouwen gekregen voor zijn regering. De stemming vond plaats aan het einde van een stormachtige zitting, waarin het tot een hand gemeen kwam tussen de commu nisten en christelijk-democraten. Een communist beschuldigde de Gasperi er plotseling van de mo rele eenheid van het Italiaanse volk op het ogenblik van haar bevrijding verbroken te hebben. De christelijk-democratische leider stond 'woedend van zijn plaats op om de beschuldiging te weerleggen. Er ontstond een algemeen hand gemeen, maar niemand bleek ge wond te zijn. De president van de Kamer, Giovanni Gronchi, schreeuwde, rinkelend met zijn bel, om orde. SAMENSTELLING KOFFIESURROGAAT DEN HAAG De minister van Sociale Zaken heeft besloten de volgende grondstoffen nader toe te laten voor de bereiding van koffiesurrogaat: Caramel, cof- feïne, onder nader in de beschik king genoemde voorwaarden: cola-extract, eveneens onder na der in de beschikking genoemde voorwaarden: essence, johannes- brood, suikerbieten en suiker- pulp. wikke, witlofwortel. Almdijk 9 Dungeness-Londen, Billiton 9 v. Semarang-Djakarta, Borneo 9 Singapore verw., In- drapoerap .9 Algiers, Jagersfon tein 9 v. Teneriffe-Kaapstad, Java 9 Stromboli-Port Said, Hertosono 10 Singapore verw.. Oranje 10 A'dam verw., Raki 10 Pondicher- ry verw., Roepat 9 v. Djakarta- Singapore, Rijndam 10 R'dam verw., Sliedrecht (T) 9 ten anker Casablanca, Stad Maassluis 9 dw. Stockholm. Stad Vlaardingen p. 9 Trondheim. Teiresias 11 IJmui- den verw., Volendam p. 9 Lands End, Amstelkerk 8 van Takoradi- Monrovia, Blijdendijk 8 v. New York-Antwerpen, Bonaire 8 te Demerara, Delfland p. 8 Finister- re-Las Palmas, Laagkerk 8 ter hoogte Djedda-Dubai, Lindekerlc p. 8 Kartaaleil.-Marseille, Loe- nerkerk 8 bij ingang Rode Zee- Karachi, Madoera 9 v. Kuweit te Koralmufatta verw., Noordwijk p. 8 Gibraltar, Oranjefontein 9 East Londen verw., Prins Willem 9 te Hamburg, Rondo 8 Eperim- Marseille, Ruys 8 v. Singapore- Mauritius, Salawati 9 v. A'dam. te Surabaja, Samarinda 8 v. Sin gapore-Aden, Tabinta 8 v. Irn- mingham Tosari 9 te Surabaja verw. v. Semarang, Winsum p. 8 Dover, Zuiderkruis 8 180 m. Z.Z.O. op Sable. 10 AUGUSTUS: H. Laurentius Toen gedurende de bezet ting een overheidsinstelling de gehele armenzorg aan zich wilde trekken, wees een van de leiders van de katholieken dit beslist af met de opmer king: „Armen helpen is een taak van de Kerk". En hij wees in dat verband op de diaken Laurentius, die de schatten van de Kerk uit deelde aan de armen, omdat deze bij uitstek Gods lieve lingen waren. In de bezet tingstijd hielden de katholie ken zich daaraan: na de op roep van de bisschoppen werd er veel gegeven om de grote nood te lenigen, maar nu deze donkere dagen voor bij zijn, laat men de mensen te veel aan hun lot over. Men meent genoeg te heb ben gedaan, als men een tientje geeft op een armen- coüecte! Als Laurentius nog zou leven, zou hij zijn schou ders daarvoor ophalen: daad werkelijke naastenliefde vraagt de gehele persoon. IN DESERTO in de stijging van de buitenlandse kolenprijzen, maar waarom dan geen overleg? Daarbij zou men zeker de gevolgen voor de minst draagkrachtigen onder ogen heb ben moeten zien. De heer Algra (A.R.) was even eens van mening, dat de gang van zaken grote bevreemding had gewekt. Intussen zou het niet correct zijn niet eerst de beant woording van de schriftelijke vragen te willen afwachten. Met het stellen van deze vragen had de heer Brandenburg zichzelf en de Kamer de pas afgesneden. De heren v. d. Kieft (P.v.d.A.) en Molenaar (V.V.D.) sloteri zich bij deze opmerkingen aan. Het ver zoek werd tenslotte met 29 tegen 2 stemmen (communisten) ver worpen. OPHEFFING MAXIMUM SNELHEDEN Voorlopige resultaten niet ongunstig Met argusogen moet, naar het oordeel van de K.N.A.C., het motorwegverkeer uitzien naar de verkeersongevallenstatistieken sinds 1 Januari j.l. in vergelijking met vorige jaren. Vooral omdat de algemene maximum snelheids bepalingen, behalve enkele uit zonderingen voor drukke (bin- nenstads)straten en voor enkele categorieën zware wagens, met ingang van die datum werden op geheven. In de dertiger jaren is in Engeland de algemene snelheid in de bebouwde centra onder de aandrang van de publieke opinie her-ingevoerd, hoewel geenszins was gebleken, dat en welke in vloed de opheffing van de maxi mum snelheid op de ongevallen- cijfers had gehad. De voorlopige resultaten sinds het begin van het jaar zijn naar de mening van de K.N.A.C. niet ongunstig. Immers volgens offi ciële gegevens van het C.B.S. was in het eerste kwartaal van dit jaar de verweersintensiteit 13 pet. groter dan in dezelfde pe riode van 1950. Weliswaar bleek het ongevallencijfer met 20 pet te zijn toegenomen, een verschijn sel dat zich al lange tijd hier te lande zowel als in het buitenland openbaart, maar het aantal do den en ernstig gewonden was na genoeg onveranderd, het aantal lichtgewonden 7 pet. hoger. Niet te weerspreken is, dat het ongevalleneuvel op de weg te grote afmetingen heeft aangeno men, weshalve de K.N.A.C. bij voortduring een beroep doet op alle weggebruikers in het eigen belang en dat van het algemeen welzijn, zich zoveel mogelijk aan de in wezen niet ingewikkelde gedragsregels te houden, de no dige inschikkelijkheid, hoffelijk heid en wellevendheid te betrach ten zich bewust te zijn van de grote verantwoordelijkheid, welke in het verkeer op ieders schou ders rust. Nadat geruime tijd nodig was om het in de oorlog zo ge teisterde station van 's-Hertogenbosch grotendeels af te breken, is thans een aanvang gemaakt met de bouw van het nieuwe station. Alleen de aan de perronzijde gelegen muur van het oude station is blijven staan. Een kijkje op de werkzaam heden aan de voor zijde van 't station met de oude muur op de achtergrond. (Van onze parlementaire redacteur) „Ik moet helaas toegeven", aldus minister Peters gisteren in de Eerste Kamer", dat over de beslissing om de landmacht in Suri name door de marine te vervangen geen overleg is gepleegd met de vertegenwoordiger van Suriname hier te lande". En de nieuwe bewindsman van „Uniezaken en Overzeese Rijksdelen liet op deze erkenning volgen, dat het, naar zijn mening, in het vervolg beter ware de verplichting tot overleg, zoals die in de interimregering is voorgeschreven, te ruim dan te schriel op te vatten. De Senaat kon uit deze ver klaring de hoop putten, dat on gelukkige gebeurtenissen als deze in de toekomst niet meer zullen voorkomen, maar desondanks moest zij toch ook in ander ver band nog rekening houden met het ongenoegen, dat aldus in Su riname is ontstaan. Later op de middag was name lijk het wetsontwerp aan de orde, waarin het besluit ligt vervat om zowel Suriname als de Neder landse Antillen een standbeeld aan te bieden, dat de dank van Nederland uitdrukt voor de in bezettingstijd van deze gebieds delen ondervonden hulp. „Zal Suriname dit geschenk wel wil len aanvaarden?", zo vroeg de feestredenaar, mr. Wendelaar (V.V.D.zich af en deze vraag vloeide voort uit een uitlating van de Staten van Suriname, dat men na het gebeurde met de Landmacht maar liever geen ge schenk kreeg. Toch waagde de Senaat het er maar op. Mr. Wendelaar (V.V.D.) herinnerden nog eens aan de ver klaring, die de minister zoëven had afgelegd en aldus verpakt werd het standbeeld naar de West verzonden in de hoop dat het, met name in Suriname, als nog een goed onthaal zal mogen vinden. Ook de toezegging van de mi nister, dat de R.T.C. voor de West zo mogelijk nog einde van dit jaar zal worden gehouden, kan hiertoe wellicht bijdragen! Leedvermaak? Veel nieuws bracht deze tweede dag van het debat overigens niet. Minister Peters stelde in zijn rede nog eens voorop, dat de verhou ding met Indonesië los moest worden gezien van de sentimen ten, die in het verleden en aan beide zijden een lang niet altijd gelukkige rol hebben gespeeld. Voor Nederland vloeide uit de geschiedenis het postulaat voort om hierbij voorop te gaan. Dus geen plaats zijn voor leedver maak. Bij de repliek bleek, dat de heer Algra (A.R.) zich aan deze laatste uitlating had gestoten. Be doelde de minister partijen of bepaalde kranten?, was zijn scherpe vraag, waarbij hij ove rigens van zijn kant stelde, dat een Nederlander wel geen hoofd en geen hart moest hebben als hij er toe kwam om de gebeurte nissen in Indonesië met leedver maak te bezien. De minister, die niet de indruk maakt, dat hij belust is op scherpe debatten, antwoordde in tweede instantie, dat hij geen partijen maar indi viduele meningen op het oog had gehad. Wat de herziening van de R.T.C.-overeenkomsten betreft, deelde de minister mede, dat prof. Supomo naar Nederland komt voor het voeren van informele besprekingen over de wijze waar op deze overeenkomst hierzien zou kunnen worden. Nadat staatssecretaris Götzen de Senaat bevredigd had met een uitvoerige uiteenzetting van de werking van de Garantiewet, werd de begroting z.h.s. aan vaard. Communisten tegen. GEEN KOFFIE MEER NAAR NEDERLAND? RIO DE JANEIRO (Reuter)— Braziliaanse handelsorganisa ties hebben commissies benoemd die gezamenlijk stappen zullen ondernemen bij de regering om haar te bewegen terug te komen op haar besluit geen uitvoer van VERZENDING ZEEPOST 's-GRAVENHAGE. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiter lijk ter post moet zijn bezorgd staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië ms Oranje (21 Aug.), Nieuw Guinea ms Roebiah (16 Aug.); Antillen ss Groote Beer (15 Aug.); Suriname ms Stentor (28 Aug.); Canada ss Rijndam (16 Aug.); Australië ss Groote Beer (15 Aug.). (Advertentie) op te knappen I BRUSSEL (A.P.). In de Belgische Kempen. 30 km ten oosten van Antwerpen, is men begonnen met de bouw van een bevoorradingscentrum voor de Britse bezettingstroepen in Duits land. Verwacht wordt, dat het centrum begin 1952 in gebruik zal worden genomen. Het terrein is 1600 hectare groot. Er wordt een benzine-opslagplaats gecon strueerd, alsmede bergruimte voor alle soorten legervoorraden. Enkele kilometers verder naar het oosten worden twee nieuwe vliegvelden aangelegd. Deze zul len echter pas in oorlogstijd in gebruik worden genomen. Op het ogenblik geschiedt de en de heer de Dreu (P.v.d.A.) moest er hier te lande ook 'zeker staan koffie naar Nederland tegen be- bevoorrading der Britse troepen taling in Ponden meer toen te in Duitsland grotendeels via de haven Hamburg. Onverantwoordelijk In Utrecht is een Pool, verdacht van moord, in een cel gestopt bij een andere gedetineerde, die voor een veel onschuldi ger feit in voorarrest zat. Het was een bejaarde man, en de Pool heeft hem vermoord. De dader bleek later krankzinnig te zijn. Hier is met on verantwoordelijke licht zinnigheid gehandeld. Europa-ideaal In een verslag over een bijeenkomst van stu denten der landen, die bij de Nouvelles Equipes Internationales, d.i. de katholieke staatkundige internationale, behoren, lees ik, dat er, midden in een warme discussie begrip kwam voor het gemeenschappelijk ide aal van een verenigd Europa en dit kwam „door de klaterende lach, die plots van weerszijden opklonk". Nou weten we, wat dat Europese ideaal is: de klaterende lach. Zo iets als: lach.... en vergeet alle miserie. Mis schien is er wel iets voor te zeggen! Eindelijk! Een plan, om een cur sus te organiseren van wege de Raad voor Rijkspersoneelsaangele- genheden, welke cursus tot doel heeft, „het peil van onze staatsdienaren op te voeren", wordt aangekondigd als een éérste poging daartoe! Het werd tijd, na 1951 jaar eindelijk eens te be ginnen met dat karwei! Justitie en pers Justitie en pers, dat is een onderwerp, waar veel over gezegd is en nog te zeggen valt. On langs werd een collega veroordeeld tot 400 gul den boete, omdat hij van iemand iets lelijks ge schreven had. De boete werd zo hoog gesteld, omdat, aldus de officier van justitie, de verdach te een hoog inkomen had, veel meer dan het dubbele van een rechter of professor! Terecht heeft de „Tijd" er al op gewezen, dat dit een vreemde manier van vergelijken is, terwijl bovendien vaststaat, dat het inkomen van de doorsnee-journalist niet boven dat van een rech ter of professor ligt. (Dit om misverstand te voor komen). De justitie had al eens eerder blijk ge geven, een vreemde kijk te hebben op de finan ciële positie van dagbla den. Een ambtenaar van het O.M. uitte eens de wens, dat verslagen van rechtszaken gemaakt zouden worden door ju ridische deskundigen, de kranten konden dat best betalen, zei hij. Nu, de kranten hebben een goe de tijd gehad, maar de nadruk ligt dan toch wel op gehad. Wij geloven daarnaast, dat rechtskun digen al genoeg verdie nen en dat krantenver slagen van rechtszaken toch altijd nog het best gemaakt worden door vakmannen van de krant. Overigens is er een ju ristenblad! Voetbal en politiek Wij hebben het altijd gezegd, voetbal en poli tiek hebben wel eens wat met elkaar te ma ken. Natuurlijk vooral in Engeland. Het bestuur van de Engelse Labour- partij heeft kans gezien, temidden van de binnen landse en buitenlandse politieke zorgen een stap te ondernemen tegen de Engelse voetbal-liga, welke het uitzenden van radio-reportages van voetbalwedstrijden ver boden had. Dit dupeert inderdaad zeer velen, maar de Liga meent, dat die uitzending een on gunstige invloed uit oefent op het bezoek aan de wedstrijden. Hier is zoiets nog onbestaanbaar. Ondanks de uitzendingen van de grote interlands is de vraag naar kaarten altijd nog vier a vijfmaal groter dan er plaats is. Maar in Engeland ging het ook wel degelijk om de politiek: want de rode pers vertelt er met wellust bij, dat „de so cialisten op deze manier zeker de sympathie van millioenen voetballief hebbers zullen winnen". Waar de voetbal al niet goed voor is. Ierland gaat voor! Men heeft gelezen, dat er Grondwetsherziening aan de orde is, en dat er van een principiële of radicale vernieuwing, nog wel niets zal komen. Er is herinnerd aan een denkbeeld van prof. Romme, om in de Grondwet een funda mentele basis voor een werkelijke gezinspolitiek vast te leggen. Wat niet iedereen weet, wordt in „Het Gezin" verteld, n.l. dat Ierland een voorbeel dige gezinspolitiek voert, d.w.z. een politiek die werkelijk van het gezin uitgaat. Artikel 41 van de Ierse Grondwet zegt: „De Staat erkent het gezin als de natuur lijke, primaire en funda mentele cel van de ge meenschap en als een zedelijke instelling met onaantastbare en onge- HET IS EEN BEETJE een vreemde geschiedenis met de opstootjes, welke in Eindhoven hebben plaats gehad tussen politie en militairen van de 7 December-divisie, die voor herhalingsoefeningen moesten opkomen. Een kolfje naar de hand van oproerige elementen die zo iets graag uitbuiten. Natuurlijk laat de militaire leiding het niet op zich zitten. En de order van de generale staf brult uitstekend: wij betalen ons goede geld voor een leger, en niet voor onruststokende soldaten. Nu lezen wij echter in een ander blad, dat er ten aanzien van de uitzending van Nederlandse troepen naar Korea vreemde dingen gebeuren, waarvoor de leiding verant woordelijk is. Onze mannen krijgen dure uitrustingen mee, welke in Korea echter niet gebruikt kunnen worden. Alles wordt daar netjes opgepakt en bewaard, en het moet ook wel voorkomen, dat de uitgezondenen, wetend dat ze al die rommel toch maar verloren meesjouwen, onderweg er een handeltje mee doen. Er is al herhaaldelijk bij de betrokken instanties in den Haag „aangebeld", maar de onzinnige geld verspilling gaat evengoed door. Ja, ja, wij betalen voor een leger, dat is immers een instituut, waar orde en regel heersen. Wij betalen niet voor eigenwijze militaire instanties, die een geldv er spillende bureaucratie in stand houden en daarmee ookonrust stoken! schreven rechten, die ouder zijn dan al het be staande recht en dit laatste ook te boven gaan. Daarom garandeert de Staat, het gezin in haar constitutie en in haar functionele taak te beschermen, als de nood zakelijke basis van maat schappelijke ordening en als een onmisbare kern voor het leven-in-wel- vaart van Volk en Staat". Ierland, een vóór beeld! Oorlogskansen De Britse wijsgeer Bertrand Russell ver klaarde in Londen, dat de kans op een derde wereldoorlog sterk ver minderd is. Daartegen over zei een democrati sche senator in Ameri ka, dat er maar een ge ringe kans is, dat Ame rika een oorlog zal kun nen vermijden. De wijs geer bekijkt de zaak blijkbaar even anders dan de senator, die Ma- hon heet ën deskundige in militaire zaken is. Wellicht is hij een na zaat van de beroemde generaal Mac Mahon uit de FransDuitse oorlog en zit de lust tot vech ten hem in het bloed. Wij hebben soms wel respect voor politici, maar wij houden het nu maar liever op de wijsgier! Een tof twéé! De Amerikaanse on derminister van Buiten landse Zaken heeft ver teld, dat de Russen jaar lijks een a twee milliard dollar uitgeven voor propaganda. Een a twee dat is nogal ruim geno men. Wij zouden van die ruimte wel een beetje willen profiteren! Ove rigens zou een milliard dollar al genoeg zijn, om ons te doen begrij pen, dat onze vrienden achter het ijzeren gor dijn de waarde van pro paganda blijkbaar be grijpen. Wij zijn, vooral ten aanzien van de in ternationale voorlichting nog niet zo ver. De P.T.T. Een mens zegt wel eens kwaad van de P. T.T. (verleden week moesten wij nog vlam vatten op een nieuw ge val van blijkbaar wille keurige weigering om 'n prospectus voor een boek van anti-communis tische strekking huis- aan-huis te verspreiden) maar het is tóch wel wat uit de tijd, om de P. T.T. nog ,te achtervol gen met de befaamde scheldnaam „Tante Pos". Een abonné vertelt ons, dat hij een brief uit De nemarken kreeg, waar van op het adres niet de plaatsnaam in Nederland was vermeld, maar al leen de naam van de ge adresseerde, de straat en de vermelding Neder land. De brief was een week onderweg geweest, omdat de toegewijde PT T in verschillende plaat sen naar de straatnaam had geïnformeerd, maar toen werd het stuk dan ook prompt op het juis te adres bezorgd! Een wonder van service, zou ik menen. En dan is er het geval van de 50- jarige PTT-ambtenaar uit Hilversum, die op z'n oude dag (excuses te genover de lui, die pas Abraham gezien hebben) aangesteld werd als lo ketambtenaar 3de klas se. Hij wilde nog wel hoger-op. Maar dan moest hij minstens di ploma ULO hebben. Dus besloot hij dat te halen en hij deed het in een half jaar, met, natuur lijk, een 10 voor aard rijkskunde. Toen had hij de smaak te pakken en nu wil hij in een jaar het HBS-diploma halen, onderwijl wachtend op zijn promotie Maar PTT is geen „tante Pos" meer Verdragen Pater Beaufort OFM, lid van de Eerste Ka mer. heeft in de verga dering, waarin onlangs de begroting van Bui tenlandse Zaken behan deld werd, betoogd, dat de internationale rechts gemeenschap groeiende is, en als bewijs haalde hij o.a. aan, dat er alleen al in de 20-jarige prac- tijk van de vroegere Volkenbond 5000 inter nationale verdragen op allerlei gebied zijn geslo ten. Hoeveel hebben er stand gehouden, zouden wij, uiteraard met alle respect voor pater Beau fort, willen vragen? Wij doen dat, omdat wij in een Duits blad een be richt lazen, waarin met de „eeuwige verdragen" in de loop der tijden, wel een beetje de draak gestoken werd. (Aan schending van verdra gen had Duitsland in sommige perioden géén broertje dood!) Wij le zen, hoe een Italiaanse geschiedschrijver (voor de schending' zoeven ge noemd, geldt voor Italië hetzelfde broertje!) heeft berekend,, dat tussen 1500 vóór Christus en 1850 ongeveer 8000 „eeuwige verdragen" ge sloten zijn, die gemid deld echter niet langer dan twéé jaar stand hiel den. Daar zijn die 5000 van de Volkenbond nog niet eens bij. En inmid dels neemt het aantal verdragen, al dan niet eeuwig, toe en het zal nog wel hoger worden in de toekomst. En ondanks al die verdragen „ver dragen" de mensen el kander steeds minder. Misschien komt dat. doordat men te gemak kelijk „eeuwige" verdra gen sluit, maar ze in we zen te weinig „in het licht van de eeuwigheid" ziet! Correspondentie H. v. d. B. te Z. Het staat inderdaad zo in de Huurwet, al is het ver band tussen onze aanha ling uit de Bisschops- brief (over het belang van de woningvoorzie ning) een beetje ver ver wijderd. En al is uw vergelijking met de be perkingen, die aan wo ningwetwoningen zijn gelegd, o.i. niet hele maal juist, de situatie dat daar niets mag, en bij een woning van een particuliere eigenaar „alles", komt ons ook nogal schril voor. Wij zullen nog eens nagaaii, wat de reden daarvan kan zijn. Een motief kan zelfs redelijk zijn, al is niet iedereen het er mee eens! Postambtenaar. Ja, men kan nu wel zeggen, dat de PTT alleen stuk ken voor handelsdoel einden ed. huis-aan-huis bezorgt, maar ook dat is natuurlijk niet onbe grensd, hoewel het hiqr juist om een handelscir culaire ging. waar de „neutrale" PTT stellig geen bezwaar tegen mag maken. En inderdaad zijn meermalen verkie zingspamfletten van al lerlei partijen in de huis-aan-huis bezorging opgenomen, alleen niet voor de communistische nartii menen wij! dat moest er ook nog bij komen! De strategen hebben echter uit gemaakt, dat Hamburg' te dicht bij het door de Russen bezette gebied ligt. Het is nog niet bekend, hoeveel Belgen er zullen moeten evacue ren en hoeveel grond er ont eigend moet worden. Verwacht wordt, dat de aankoop van de grond de regering op 600 a 700 millioen Belgische francs zal ko men te staan. De aanleg van de kampen en de benzine-opslagplaats zal Gr.- Brittannië waarschijnlijk tussen de 1200 en de 1400 millioen Bel gische francs kosten. Tussen Herenthals en Grobben- donck worden nieuwe wegen aangelegd. Deze geven aanslui ting op de hoofdverkeersweg naar Antwerpen en het Albertkanaal, waarlangs de voorraden, die in Antwerpen worden gelost, naar de opslagplaatsen zullen worden gebracht. De gevoelens van de burger bevolking ten aanzien van de terugkeer der „Tommies" zijn ge mengd. Verwacht wordt, dat er bij de bouw en het onderhoud van de bevoorradingsbasis 5000 Belgen te werk gesteld zullen worden. Het lossen van de voor raden zal verder de periodieke werkloosheid in de haven van Antwerpen gedeeltelijk opheffen. De Belgen realiseren zich ech ter, dat het terrein, in geval van oorlog, een voornaam doelwit voor vijandelijke bommenwerpers zou worden. zijn de Nederlands-Amerikaan se luchtvaartbesprekingen te New York tijdelijk onderbroken; is gisteren na 2 jaar bouwen de eerste katalytische kraakinstalla tie van Europa te Pernis gereed gekomen. Capaciteit 3500 ton per dag; houdt op Maandag 20 Augustus de Kath. Paedagogische Vereniging haar jaarlijkse vergadering te Tilburg; werd onlangs opgericht de Ver eniging van Detaillisten in Con- fectiekleding. Secretariaat: Fran- kenslag 116, Den Haag; geeft de P.T.T. ter gelegenheid van het 9de Internationale Con gres voor Entomologie in het Instituut voor de Tropen een bij zonder poststempel. MEEVALLER VOOR HUIZEN HUIZEN De gemeente Hui zen had op de gemeentebegroting voor 't jaar 1950 een tekort van f 30.000. Nu heeft deze gemeente de gemeenterekening over ge noemd jaar afgesloten en blijkt dat door verschillende meeval lers, o.a. uitkering ondernemers- belasting nabetaling gemeente fonds en rijks vergoeding voor 't blindeninstituut het tekort om gezet is in een overschot dat nu ruim vijf maal zo hoog is als 't tekort bedroeg, n.l. f 163.613,39. MARKT BARNEVELD BARNEVELD. 9 Aug. De aan voer op de pluimveemarkt van hedenmorgen was zeer beduidend Vooral Friesland voerde veel jonge hanen aan. De prijzen hiervan liepen flink 'om hoog. De oude kippen noteerden ongeveer dezelfde prijs als vo rige week. Ook hiervan was de aanvoer zeer groot, doch door grote vraag uit Italië werd ver dere prijsdaling voorkomen. Jon ge hennen waren practisch on verkoopbaar. De handel in een den was zeer traag. Het totale marktbeeld gaf een redelijke han del te zien. Aanvoer 47.000 stuks. Oude kippen f 1.754,50 (per kilo 1,401*70). Oude hanen 1.802,60 per-stuk. Oude eenden 0,701,10 per stuk. N.H. blauwe kuikens 2,552,85 per kilo; jonge hennen 24 per stuk. jonge hanen 1—3,50 (per kilo 2—2,50); tamme konijnen 1.754 per stuk, ganzen 3,756 per stuk. Kalkoe nen 22.65 per kilo; wilde ko nijnen 0,751 per stuk. Wilde eenden 1,252 per stuk. Wilde duiven 0,350,50 per stuk. Trage handel. Aanvoer 800.000 stuks. Prijzen: kippeneieren 15.70 16,10 ,henneneieren 10,50—14. kiloprijs 2,62.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3