Gehuwde vrouw behoort primair in haar gezin thuis Hongaarse arbeiders hebben lak aan de „productieslag" KLOMPEN, een beste troef op de Jamboree SOCIALISERING EN NIVELLERING Vlucht in de nacht Centrum Staatkundige Vorming oordeelt: Arbeid buitenshuis geoorloofd in slechts enkele gevallen RADIO BEURSOVERZICHT Slot studiedagen Rolduc Maatschappelijke ontwikkeling hiervan oorzaak, niet progressieve politiek Het paradijs wordt niet gewaardeerd.... En getulbande Indiërs proefden de .Hollandse nieuwe door E. J. Rath PAGINA 4 VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1951 NIEUWE ENORME STUWDAM De Shasta Stuwdam in Californië is op een na de grootste van de wereld. Alleen de Washington State's Grand Coulse Stuw dam is groter. De Shasta Stuwdam, die een dezer dagen in werking gesteld werd, brengt water in de Sacramento-rivier en in de vruchtbare, doch waterarme San Jac- quin Vallei. Het toater loopt over een gebied van ongeveer 500 mijl tot de zuidelijke grens van Californië's cen traal vallei-project in ongeveer negen dagen. De arbeid van de gehuwde vrouw buiten haar gezin is zonder meer niet slecht. Doch omdat deze arbeid in casu gecombineerd moet worden met de primaire plicht, namelijk de arbeid in het gezin, welke combinatie niet gemakkelijk is, kan men veilig zeggen, dat voor vele gehuwde vrouwen de arbeid buiten het gezin gevaar insluit, dat de primaire plicht niet of niet goed wordt vervuld. De arbeid van de gehuwde vrouw buiten haar gezin is dus zeker niet „zo maar" propageren. In vele gevallen zelfs zal de arbeid van de gehuwde vrouw buiten haar gezin niet geoorloofd zijn, n.l. dan, wanneer deze ar beid zou leiden tot verwaarlozing van de primaire plicht, terwijl cr geen noodzaak voor bestaat. Arbeid buiten gezin geoorloofd. Er zijn echter gevallen, waarin de arbeid van de gehuwde vrouw buiten haar gezin geoorloofd is. ZATERDAG 11 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.18 Gram. mu ziek 8.00 Nieuws en weerberich ten, 8.18 Gram. muziek (9.30 9.35 Waterstanden), 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", causerie, 10.05 Morgenwijding 10.20 Uitzending voor de arbeiders in de continu bedrijven, 11.35 Solistenconcert, 12.05 Gram. muziek, 12.30 Land en tuinbouwmededelingen, 12.33 Roemeens orkest, 13.00 Nieuws, 13.15 Accordeonmuziek 13.50 Gram. muziek, 14.00 Voor de jeugd, 14.20 Harmonie-orkest, 14.40 Koorzang, 15.00 Boekbespre king, 15.15 Residentie-orkest, 16.20 „Van de wieg tot, het graf", causerie, 16.35 Gram. muziek, 17.05 Sportpraatje, 17.20 Gram. muziek, 17.30 Voor de jeugd, 18.00 Nieuws, 18.15 VARA-vana, 18.20 Instrumentaal trio en solist, 18.40 Orgel en zang, 19.00 „Artis tieke Staalkaart, 19.30 „Passe partout", causerie, 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", cau serie, 20.00 Nieuws, 20.05 Actua liteiten. 20.15 Gram. muziek 21.00 „Let op uw tellen", 21.15 Dans- orkest. 21.40 Socialistisch com mentaar, 21.55 Metropole orkest en solist, 22.25 „Onder de pan nen" hoorspel; 22.45 Accordeon muziek. 23.00 Nieuws, 23.15 24.00 Gram. muziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek, 7.30 Koorzang, 7.45 Mor gengebed en liturgische kalen der, 8.00 Nieuw^ en weerberich ten, 8.15 Gram. muziek 9.00 Voor de 'huisvrouw. 9.35 Clave- cimbelrecital. 10.00 Voor de kleu ters, 10.15 Gram. muziek, 11.00 Voor de zieken, 11.45 Gram. mu ziek 11.50 „Als de ziele luistert", 12.00 Angelus. 12.03 Gram. mu ziek (om 12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek, 13.45 Gram. muziek, 14.00 Piano en orgelk 14.20 In strumentaal septet en solist, 14.40 Mannenkoor, 15.00 Kroniek van letteren en kunsten; 15.35 Har monie-orkest; 16.05 Gram. mu ziek, 16.20 „Vreugden van het vliegen', causerie, 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gram. muziek, 18.15 Actualiteiten. 18.25 Gram. muziek 19.00 Nieuws, 19.15 „Dit is leven", 19.21 Actua liteiten, 19.27 Gram. muziek, 19.52 Journalistiek weekoverzicht, 20.00 Nieuws 20.05 Gram. mu ziek, 20.15 „Lichtbaken". 20.40 ..Steek eens op, heren!". 21.00 Lichte muziek, 21.45 Wereld jamboree. 22.0G Operette-muziek, 22.30 „Wij luiden de Zondag in", 23.00 Nieuws 23.15 Nieuws in Es peranto, 23.2224.00 Radio Phil- harmonisch orkest en solist. Deze gevallen stuk voor stuk aan te geven is onmogelijk en de com missie kan hier alleen trachten een algemene regel op te stellen, van waaruit de afzonderlijke ge vallen kunnen worden beoor deeld. Deze algemene regel zou zij als volgt willen formuleren. De arbeid buiten haar gezin is voor de gehuwde vrouw geoor loofd, wanneer zij haar primaire taak goed vervult en dus tijd en krachten over heeft (wat insluit, dat de arbeid buiten haar gezin door zijn gevolgen de vrouw bij de vervulling van haar primaire taak niet noemenswaardig schaadt) en zij bovendien door deze arbeid een voornamer recht van een ander om te arbeiden niet in de weg staat. Zou bijv. de arbeid van de ge huwde vrouwen buiten haar gezin leiden tot werkloosheid van de genen, die de plicht hebben om te arbeiden, omdat zij voor zich en hun gezin de „kost" moeten ver dienen, dan zou naar de mening van de commissie de arbeid van de gehuwde vrouw buiten haar gezin om die reden ongeoorloofd zijn. Arbeid buiten gezin verplicht. Tenslotte kunnen er gevallen zijn, waarin arbeid van de ge huwde vrouw buiten haar gezin BELANGSTFLLING PHILIPS DOLLARLENING AMSTERDAM, 9 Aug. Dat het overgrote deel der belang stelling ter beurze geconcentreerd blijft op de 4 pet. Philips dollar- lening, blijkt niet alleen uit de vrij grote hoek, die zich dagelijks vormt, maar ook uit de omzet, die gisteren niet minder dan dollar 256.000 bedroeg. Vandaag werd circa een half punt lager geopend op 103 1/8, welke prijs daarna vrijwel constant bleef. Het agio voor Amerikaanse aandelen blijft constant op 15 1/4 en vandaag werd zelfs 15 Y- a 15 3/4 vernomen, zodat een ver der aantrekken van Amerikaanse waarden door Philips (hetgeen direct in verband staat met de voortgezette plaatsing der lening) voor de hand ligt. De aandelenmarkt is van dag tot dag lusteloos. Vandaag vielen aandelen Kon. Olie op met een openingsverlies van circa drie punten. Men meent dat dit voor al veroorzaakt werd door een hervatting van verkopen voor buitenlandse rekening, hetgeen enkele weken achterwege is ge bleven. Later volgde een herstel tot 288(290 1/4). Philips en Unilever konden zich gemakke lijk handhaven, vooral laatstge noemde, die op 227 (225y.) sloot. Van de cultuuraandelen wist alleen Amsterdam Rubber een notering in de eerste tape te ver krijgen, waarbij de prijs fractio- neel lager en iets beneden de parikoers kwam. Hierna liep de koers nog een kleinigheid achter uit, zodat op 98 1/4 (1001/4) ge sloten werd. HVA en Deli noteerden pas later en waren een fractie luier. Ook de Scheepvaart-afdeling wist de iets gunstiger stemming van gisteren niet voort te zetten, doch noemenswaardige verliezen kwa men hier niet voor. Staatsfondsen onveranderd, tot eerder wat tra ger. verplicht is. Ook hier zijn de ge vallen niet op te sommen, doch men kan in het algemeen een plicht erkennen, indien andere en hogere verplichtingen niet of niet goed kunnen worden ver vuld zonder het verrichten van arbeid buiten het gezin. Zulk een plicht bestaat bijv. wanneer de vrouw alleen de „kost" moet ver dienen voor zichzelf en haar ge zin of wanneer haar echtgenoot bijv. physiek niet in staat is voldoende in het levensonder houd van het gezin te voorzien, of wanneer de gemeenschap in grote nood verkeert, zoals in oor logstijd. Doch in dit laatste geval zal er ernstig rekening moeten worden gehouden met de pri maire plicht van de gehuwde vrouw en met de omvang van deze plicht, welke mede bepaald wordt door het aantal en de leef tijd der kinderen^ enz. De commissie is van mening, dat de beslissing of er een geval aanwezig is, waarin de arbeid buiten haar gezin voor de ge huwde vrouw geoorloofd of ver plicht is, primair berust bij de echtgenoten zelf. De Staat moet, uit juist begrip voor eigen taak en eigen belang de zorg voor het welzijn der an dere gemeenschappen aan hen overlaten, aan wie deze zorg uiteraard toekomt en dat zijn zij, die in deze kleinere gemeen schappen het gezag bezitten. In het gezin zijn dat dus 'de ouders, de man en de vrouw. In dit verband zou de commis sie nog de volgende indirecte middelen in överweging willen geven; a. uitbreiding van de leerplicht tot beperkt dagonderwijs van ten minste een halve dag per week, waardoor het mogelijk wordt bin nen de leerplicht huishoudonder- wijs en vorming voor de latere gezinstaak te geven; b. doelgerichte bijdrage van school en jeugdorganisaties tot de ontwikkeling van het verantwoor delijkheidsgevoel ten aanzien van gezin en gemeenschap; c. het aankweken van hogere waardering van het huishoudelijk werk, ook wanneer het in loon dienst wordt verricht. Ongewone drukte in de Rotterdamse haven Blijkens de cijfers is in de af gelopen maand Juli het scheep vaartverkeer in de haven van Rotterdam ongewoon druk ge weest. De maand Juli van dit jaar is maar zeer weinig achter- febleven bij dezelfde maand in 938, dat als een topjaar geldt. Het aantal binnengekomen zee schepen was toen in Juli 1390, thans 1267. Het verschil van de totale tonnage was nog geringer, nl. 2.165.754 n.r.t. in 1938 en 2.100.588 n.r.t. in 1951. (Van een onzer redacteuren) (Slot) De laatste dag van de Rolducse studiedagen is een hoogtepunt geworden. Twee intellectuelen van formaat, die boven Moer dijk nog weinig bekend zijn, hebben de sociale aspecten van deze tijd in een verrassend actueel licht geplaatst De eerste was prof. Goetstouwers, een Dominicaan uit Antwerpen, de ander dr. A. Gerarts M.S.C., een priester, die in Limburg vormingswerk voor de arbeiders verricht. Opvallend was de nuchtere en reële kijk van beider op problemen, waarvan zij de dramatische kant lieten zien zonder in een onvruchtbaar optimisme te vervallen. Dr. Gerarts bestreed o.a. dat socialisering en nivellering ver schijnselen zouden zijn, die door zgn. progressieve politici in de hand worden gewerkt. De maat schappelijke ontwikkeling, die naar een totaal ander sociaal, maar vooral ook economisch beeld geëvalueerd, is, volgens hem veel eerder oorzaak. Steeds meer pro ductie, met als gevolg steeds gro tere noodzakelijkheid om con sumptie dus ook koopkracht te scheppen, zijn verschijnselen waarvoor men noch de partij van de arbeid, noch de KVP aanspra kelijk kan stellen, maar wel de technische en economische gang van zaken, zoals die reeds op gang kwam lang voordat er progressie ve en zelfs socialistische politici waren. Wij moeten leiding geven Dit economische beeld roept echter wel om orde en om ver ordeningen, die noodzakelijk uit een centraal punt geïnfiltreerd worden, aldus dr. Gerarts. Of wij nu naar het Westen of naar het Oosten zelfs achter het ijzeren gordijn kijken, overal gaat het die kant uit. Aan ons de zware en verantwoordelijke taak die zich in een geheel andere richting ont wikkelende maatschappij leiding te geven. Men moet dit niet te zwaar in zien. Er is waarachtig al is het beeld geheel anders en al worden eeuwenoude tradities ondeiste bo ven geworpen, nog wel wat goeds in deze tijd. Met name waar schuwde hij tegen de veel gekoes terde angst in een vaag omschre ven massificatie-spook. Wij heb ben ook in onze handen een goede gemeenschap op te bouwen. Onze christelijke deugden krijgen nu juist een kans, het is een kans, die wanneer wii het sociaal en economisch tijdbeeld zo aanpak ken zelfs zeer hoopvol is. Van het feit. dat onze arbeid tegen woordig in een zo hoog tempo ge schiedt, dat overal een sooTt wed loop met de tijd moet worden ge leverd, mogen wij niet schrikken. Wel moeten wij begrijpen, dat grote verschuivingen nodig zijn ter voorkoming van werkloosheid. Inleiding dr. Goetstouwers Voot hem had dr. Goetstouwers een geheel ander beeld van de si tuatie gegeven. Zich beroepende op uitlatingen van Paus Pius XII had deze spreker hier het beang stigende massa-spook opgeroepen en het grote gevaar aangegeven, dat er steeds volop aanwezig is, daar waar geen levend volk, maar waar een willoze en geestelijk zieke massa aanwezig is. Toch zag ook deze spreker lichtpunten in de duisternis en kwam hij tot de conclusie dat ons nog enorme mo gelijkheden in handen zijn gege ven. Vanwege de hoge vlucht, die de gedachten op deze slotzitting hebben genomen, heeft de leiding besloten de discussies uit te stel len tot beider beschouwing nader overwogen zijn. Men zal er dan in plaatselijke afdelingen nader op terug willen komen en dr- Ge rarts o.a. bereid vinden tot het beantwoorden van vragen. Slotwoord Mgr. Hansen Mgr. Hansen heeft in een slot woord gewezen op de uiterste moeilijke taak, die in deze wereld op de schouders rust vap hen, die leiding moeten geven in sociaal opzicht. Hun oog moet scherp maar hun hand uiterst vast zijn; als die van de jager, zo zeide hij. Mgr. Hansen knoopte hieraan de conclusie vast, dat de studie van de sociale verschijnselen meer dan ooit een eis des tüds is. Hii gaf tot slot van deze studiedagen aan alle aanwezigen zijn bisschop pelijke zegen. GEVAARLIJKE PROPAGANDA Het is mogelijk, dat in deze weken, bizonder aan gehuwde dames, een prospectus wordt ge zonden ter aanbeveling van een „Moederkalender". Tegen deze kalender zijn ern stige bezwaren en daarom moe ten wij uit moreel en psycholo gisch standpunt een waarschu wing laten horen. Men zij dus op zijn hoede! H. J. DRIE AMERIKAANSE HOOFDOFFICIEREN Als adviseur naar Nederland De Amerikaanse legerleiding heeft in het raam van het „Mu tual defence assistance nroeram" M.D.A.P. met ingane van 1 Aug. 1951 drie hoofdofficieren voor enkele maa-den ter beschikking gesteld van de Kon. Landmacht, zo deelt de Legervoorlichtings- dienst mede. Deze oorlogservaren officieren zullen als adviseurs optreden bij de opleiding en oefening van het thans voor de eerste oefening on der de wapenen zijnd personeel en bij de herhalingslichtingen. Twee gevangenen ontsnapt Woensdagmiddag hebben twee gevangenen, die in het Huis van Bewaring aan de Amstelveense- weg te Amsterdam verbleven, kans gezien te ontvluchten. De mannen hebben daarbij verschei dene hindernissen, o.m. een vier meter hoge buitenmuur, weten te overwinnen. Wfj ontlenen aan het Hongaarse vakverenigingsblad „Nepszava" van de 20ste Juni j.l., dat Jozsef Markus tot 8 maanden gevange nisstraf werd veroordeeld door het centraal gerechtshof van het district Boedapest, omdat hij zijn baan bij de bouwwerkzaamheden aan de universiteit voor Techni sche Wetenschappen cr aan had gegeven. De communistische zienswijze op de traditionele vrij heid, die de arbeidende massa toestaat te kiezen, waar zij wil werken, werd in „Szabad Nép", een blad van de (communistische) Hongaarse Arbeiderspartij, in haar nummer van 15 Juni j.l. als volgt tot uitdrukking gebracht: „Het gaan van de ene fabriek naar de andere richt de arbeids discipline ten gronde, omdat het de arbeider op de gedachte brengt dat, indien de zaken niet gaan zoals hij het zich had gedacht, hij altijd van fabriek kan ver anderen". De ernstige toestand, waaraan de communistische autoriteiten op het ogenblik inzake de kwestie van de arbeidersmigratie het hoofd te bieden hebben, blijkt duidelijk uit een artikel, dat de situatie bij de Matyas Rakosi fabrieken beschrijft. Het artikel is opgenomen in het nummer van de 7de Juni j.l. van „Vilagossag", een blad van de (communistische) Hongaarse Arbeiderspartij. „In April j.l. bood de fabriek werk aan 200 arbeiders, maar 85 lieden namen ontslag. In Mei j.l. waren er volgens de berichten 154 ar beiders, maar op 15 Mei j.l. had den 44 man de benen genomen. „Tevergeefs trachten wij ons personeel uit te breiden", klaagde kameraad Madarasz met een clamebaUon'Ërbswurst die de gehele dag uitdagend boven de Jamboree aan zijn kabel hangt te rukken was de stomme getuige van het drama dat we hier hebben beleefd met de 16.000 Mars hall-ballonnen, welke bij wijze van ext ra-attractie door de verkenners zouden worden opgelaten. Er hing aan elk van die ballonnen een kaart, waarop men in het Duits, Russisch Hon gaars en Tsjechisch kon le zen: „Niets kan deze ballon nen beletten om over de steden, boerderijen, dorpen en grenzen van Europa te vliegen, symbool van alle goederen die eens even on gehinderd zullen stromen door de landen van een verenigd en bloeiend Euro pa, democratisch en vrij". Maar het speelgoed had zijn reis nog maar nauwe lijks aangevangen, of de sluizen des hemels werden geopend en de regen joeg alles naar de aarde terug. Ze zullen die kaarten ach ter het IJzeren Gordijn be slist niet te lezen krijgen. Nationale dahliakeuring te Bussum De Bussumse Onderlinge Tuin- bouwvereniging heeft het plan opgevat te Bussum een nationale dahliakeuring en tentoonstelling te houden op 7, 8 en 9 Sept. De Ned. Dahliavereniging, welke deze keuring en tentoonstelling leder jaar organseert, heeft als voorwaarde gesteld, dat de Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plant kunde moet medewerken. (Van onze speciale verslaggever) BAD ISCHL. Het is wel zeker, dat de klompen, die de Neder landers haar de Jamboree hebben meegenomen, daar aan andere voeten zullen overgaan. Ze vertegenwoordigen een hoge ruilwaarde, maar tot en met de verjaardag vcm Prinses Irene zijn er geen zaken meegedaan. Want ze hadden de viering daarvan grote luister bij te zetten en er de hellingen op af glibberend hebben de Nederlanders ze die dag fier gedragen, tegelijk met veel oranje. De Bonifatiustroep, veel Lim burgers maar ook Wim van Daal uit den Bosch en Wim Verwaayen uit Roosendaal was bovendien uitgerust met rood-wit-blauwe petjes en de Hollandse aard van de Adelberttroep verloochende zich niet: het was een en al zwartzijden boerenpet wat hier gedragen werd. In het Nederlandse stafkamp waar de dag met tweemaal het Wilhelmus werd geopend, omdat de radio het de eerste maal niet op de band had kunnen krijgen, ontrolde zich in de late namid dag een reeks zeldzame schouw spelen. Daar zag men een blauw- getulbande, donker-gebaarde In diër het hoofd fier in de nek gooien om met onwennig gehaai de glorie van Hollands zeeban ket (waarvan de glorie angstval lig was bewaard door de blikjes drie dagen op Je slaan in de koele R.adau) in de keel te laten glijden, era Denen, Australiërs en andere landslieden soghen er toeback uit pijpen van Gouda, zo lang en broos van steel dat men maar af moet wachten hoe deze zeldzame curiosa Kaapstad, Rome en Atlanta zullen berei ken. „Marvellous" zei Harry Hearn uit Bostitch van de kaas, en Ge- org Reininghaus, voorzitter van de Jamboreeraad, ging bijzonder gelukkig heen met een plateel- wandbord. Hier werd de Drikus- man gedanst en de Haagse band sloeg het ganse marsenrepertoire ten pleziere van iedereen die naar de officiële ontvangst door het Nederlandse contingent was gekomen, en dat waren de ver tegenwoordigers van alle buiten landse delegaties. Op dat ogen blik had de jarige prinses het felicitatietelegram uit Bad Ischl natuurlijk al lang ontvangen, en misschien heeft ze het wel jam mer gevonden er hier niet bij te kunnen zijn ook des avonds niet, toen de jongens aan hun kamp vuur voor hun verbaasde buiten landse gasten improviseerden hoe wij land winner» uit zee. wanhopig gebaar, „maar zodra wij de arbeiders gaan opleiden beginnen zij te mopperen en zeg gen, dat ze te hard moeten wer ken en te weinig verdienen Zij gaan 's Zondags met verlof, komen Dinsdag of Woensdag te rug en laten ons dan helemaal in de steek". Tot de enkels in 't cement De opgeschroefde hoge princi pes van de „socialistische" arbei ders, die staatseigendom met roe rende zorg behandelen, zijn in tegenspraak met talrijke couran tenberichten. In het nummer van 16 Juni van „Szabad Nép" wordt geklaagd „over de ontzettende hoeveelheid materiaal, die op het ogenblik bij de bouwwerken aan de Juliastraat wordt verspild. Men behoeft alleen maar de op slagplaats binnen te gaan om er van overtuigd te geraken. Men loopt tot aan de enkels in de cement, de stukken baksteen lig gen over de grond verspreid.... tekeningen voor de dekbalken worden niet op nauwkeurige schaal gemaakt en pas wanneer zij worden aangebracht, ontdekt men, dat zij te lang of te kort zijn en moeten worden afge dankt". Op 18 Juni j.l. wijdde „Vila gossag" een hele pagina aan de materiaalverspilling bij de Lo- rine walswerken. „Er is nauwe lijks één plaat metaal op het fa brieksterrein waar niets aan mankeertNiet alleen bestaat 65 tot 70 pet. van de productie uit afgekeurd materiaal, maar ook worden abnormale maten, waarvoor nooit opdracht is gege ven, vervaardigd". Het schijnt, dat de factor macht een belangrijke rol zal gaan spe len bij de pogingen van de com munistische partij om de arbei ders her-op te voeden. „Vertrou wensmannen van de vakvereni gingen moeten niet bang zijn hen aan te geven, die verantwoorde lijk zijn voor de buitensporige verspilling", zo meldt „Vilagos sag" in haar nummer van 13 Juni. De politieke cursussen, welke nu worden gegeven om de houding van de arbeider tegenover zijn werk te wijzigen, schijnen tegen stand te ontmoeten en op de ma chinefabriek, welke gedoopt is met de datum van „de 4de April" kruipen de arbeiders tenminste achter de schotten bij elkaar, ro ken sigaretten en kletsen". Lijk van verdronken meisje gevonden Woensdag is in de Lek bij Schoonhoven vlak bij de plaats waar het kind, zoals bekend, Maandag werd vermist, het lijkje gevonden van de 5%-jarige Ria Verhoef. Het is naar de ouder lijke woning overgebracht. FEUILLETON l// 99. „Ik ben allesbehalve dood," stelde ik haar gerust. „Je hebt je kranig gehouden, Mary, 't Is prachtig afgelopen. Ik zal maar eens gauw kijken hoe 't gaat als ik stci." Ik hees me met moeite op. Ik beefde en ik wankelde een beet je, maar toen werd ik meester over mijn spieren en kon ik de nodige waarnemingen doer». Mijn benen schenen in orde te zijn afgezien van de verstuik te enkel, die echter niet zo'n pijn meer deed als te voren maar ik had een weeë piin in mijn zij en ik was duizelig. Mary zat voor me op de weg er» ze keek in 't zeer zwakke licht, naar me op. De mist, waar we doorheen waren gedrongen hing laag neer op de aarde. Toen stond Mary eensklaps op en zij kwam een stap dichter naar me toe, om me beter te be- kiiken. „Is.... is er iets met je arm., je linkerarm?" vroeg ze. Ik keek naar het lichaamsdeel, dat ze genoemd had er» zag dat het langs mijn zijde neerhing, op een onnatuurlijk slappe manier. Voorzichtig bevoelde ik de arm met miin rechterhand. „Hij is gebroken, boven de elleboog," zei ik. na dat korte onderzoek. „Maar het doet geen pjjn. Ik voel de hele arm niet." Zii liet een kreetje van ont steltenis horen. „Maar dan moet je dadelijk ge holpen worden," zei ze. „Je zult naar een dokter moeter»." „Ja, goed; maar hoe is 't met jou?" vroeg ik bezorgd. „Ik begrijp 't zelf niet, maar er mankeert me helemaal niets, ge loof ik- Alleen die schrik even." Zij nam de proef op de som, of wilde mij bewijzen dat ze waar heid sprak: ze strekte haar armen uit boven haar hoofd, liet ze lang zaam langs haar zijden neerdalen en liep toen even twee, drie stappen bii me vandaan en terug- „Ja, hoor! Ik ben zo gaaf als iets, en ik heb nergens pijn", conclu deerde ze. „Dus denk nu maar om je zelf. Ga mee, als je denkt, dat je lopen kunt". „Mee? WaaT naar toe?" „Dat zien we wel, de weg langs natuurlijk," antwoordde zij. „We kunnen hier niet blijven." „Ik wou eerst wel even naar 't vliegtuig kijken," zei ik. „Welke kant moet ik op?" „Daarheen," antwoordde zij, en ze wees achter me. „Maar wat heb ie er aan? Je kunt toch ner gens iets aan doen. Ik zou me er meer niets van aantrekken". „Maar ik wou toch even zien, hoe 't vliegtuig er uitzag. Mis schien kwam ik op die plek nooit meer terug- Ik strompelde dwars de weg over, tot ik aan de boom stammen kwam, of liever, aan de verwarde chaos. Ik kon in 't don ker niet onderscheiden, wat vlieg tuig was en wat boomstam, zo on ontwarbaar zaten ze door elkaar. Ik bleef een halve minuut naar het wrak staan staren, keerde me toen om. en zei tegen Mary: „Laten we dan maar gaan. Wel ke kant op?" „Dat komt er niet op aan. We weten toch niet ,waar we 't eerst in de bewoonde wereld komen", antwoordde ze. Zij keek naar rechts en links. „Maar aan die kant schijnt de weg te klimmen Dus gaan we de andere kant op. Dat loopt makkelijker". „Goed," zei ik. „Dan stappen we eeTSt een eindje bergaf." Ik stak mijn gezonde arm door de hare, en samen liepen we voort, tamelijk langzaam, want mijn ene voet wou nog niet goed mee. 't Was een vrij goede buiten weg en dat gaf me moed: we kon den niet zo heel ver van menselij ke woningen verwijderd zijn. De mist was nog even dicht en de nachtlucht was scherp. Ik voelde dat ze huiverde in haar dunne blauwe japon. Ik bleef staan. „Trek mijn jas aan" zei ik. en ik begon het kledingstuk uit te trekken. Zii protesteerde nadrukkelijk. Ik mocht miin gebroken arm niet aan de kou blootstellen, zei ze. Maar ik stoorde me daar niet aan; ik kreeg de jas uit en hield zo lang aan. tot ze die om haar schou ders sloeg. Toen stapten we lang zaam verder. Nog enige tijd bleef de weg traag hellen,toen kwamen we op vlak terrein. We zagen een paar keren een smalleren zijweg, maar 't leek me geraden, de grote weg te houden. Enigteken van leven bespeurden we nergens. We bleven één of twee keer staan om te luisteren, maar we hoorden niets, en ons gezichtsveld was door duisternis en mist zeer be perkt. „We moeten nu toch gauw er gens komen,," zei ik, om haar ge rust te stellen. „De weg is goed onderhouden". „Dat lijkt mii ook," antwoordde ze. „Ik kan nog best voort, maar jij? Doet je arm érg zeer?" Hij deed nog in 't geheel geen zeer. Hii was nog verdoofd, scheen het, door de schok, die hem ge broken had. Hij zwaaide een beet je heen en weer onder 't lopen, maar als ik dat niet had gezien, had ik niet eens geweten, dat ik aan die kant een arm bezat. „Zou je eens in mijn heupzak willen voelen, of ik daar soms lucifers heb?" vroeg ik. „Ik heb er naar gezocht in 't vliegtuig maar dat is de enige zak, waar ik niet ben in geweest. En als je lu- zak van mijn jas mijn sigaretten zak van mijn jasmijn sigaretten pakken? Als ik rook kom ik beter bij." (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4