De langs van Galen" patrouilleert de Koreaanse kust SPOHT Paus noch prelaat zal ooit Rome voor communisten verlaten Nederlandse jongens voelen meer voorde Missiecongregaties A WAT SCHAFT DE K.LM.-POT? Vier punten op 'n radarscherm: Unosmaldeel in Gele Zee in het kort Publicaties in een deel der pers „belediging" voor de H. Vader Onderzoek naar de oorzaken van minder priesterroepingen WIM DUSSEL SCHRIJFT De Perzische olie Duimzuigerij van ergste soort Wij hebben U nodig! Per maand: 360 kg. vlees, 500 kippen, 50.000 eieren100.000 pakjes kauwgom 150.000 cigaretten, 220.000 zakjes suiker, 600 liter jenever, 750 liter champagne, 15.000 gebakjes K.V.P.-commissie van werkgevers Chinees student verdronken VRIJDAG 10 AUGUSTUS I I PAGINA 5 GELE ZEE, lull 1951 - Van Hr. Ms. torpedobooijager „Van Galen". Ik geloof, dat het Dinsdag is. Misschien ook Woensdag of Maan dag. Maar wat doet dat er eigenlijk toe. Alle dagen zijn hier gelijk. De zon komt op, klimt hoger en hoger, daalt weer en gaat onder. En wij varen. Soms naar het Noorden, soms naar het Zuiden. En altijd gelijk met de andere schepen. Die anderen zijn: een Amerikaans vliegkampschip, een Australische, een Cana- desche, een Nieuw-Zeelandse jager en wij. „Wij" dat is: de „Van Galen". Een prachtig Nations. voorbeeld van United Nations. Want alles klopt altijd, dat kan ik U verzekeren. Het is met die schepen eigen aardig gesteld, vooral voor leken ogen. Ze varen namelijk in een vast patroon, dag en nacht: het vliegkampschip in het midden de vier jagers er omheen. Als je op het radarscherm kijkt die wonderlijke en wellicht mooiste uitvinding van deze eeuw dan zie je duidelijk de vier punten, die elk een schip aan duiden, op een cirkel liggen. Een cirkel, die het vliegkamp schip als middelpunt heeft. En die cirkel blijft, hoe dan ook. Soms draaien we om, op de meest Noordelijke of meest Zui delijke gTens van het patrouille- gebied, dan malen de schroeven opeens in een ander tempo, dan helt het schip plotseling naar bak- of stuurboord als het de grote boog maakt, die het hon dertachtig graden doet draaien. Maar ook de andere schepen gaan mee, keurig gelijktijdig, als was het een groepje soldaten, dat rechts-om-keert maakt. En dan varen we weer, met de zon aan de andere kant. Vliegen. Soms is 't vliegrol- Dan draai en alle schepen de boeg in de wind om de vliegtuigen te hel pen bij het opstijgen. Dan is het op het Amerik. vliegkampschip een drukte van belang^ en zieje de Corsairs één voor één afschie ten door de catapult- Ze blijven dan even rondcirkelen tot ze hun formaties gevormd hebben en verdwijnen in de richting van de Koreaanse kust. De schepen ne men weer hun oude koers en voort gaat het weer 's Avonds, in de verblijven, worden er brieven naar huis ge schreven. Ze eten hun pennen GESTUURDE VIER VAN WILLEM III TOCH NAAR MACON Toen in het begin van deze week het bericht doorkwam, dat Neumeier de slag van de ge stuurde vier van Willem III, welke ploeg Nederland op de Europese kampioenschappen zou vertegenwoordigen, op medische gronden ontraden werd voipr de rest van dit seizoen op roeiwed- strijden uit te komen, leek het er op, dat ons land in deze ploeg een van de grootste troeyen voor Macon verloren had. Er is echter een beroep gedaan op de Njord- crack Dutry van Haeften en van avond heeft de Leidenaar in eigen omgeving voor het eerst op slag geroeid in de Willem III-ploeg. De Ned. kampioen weltergew. Giel de Rode behaalde gister in Brighton een kleine, maar verdiende puntenzege op de En gelsman Jeff Tite. Het gevecht ging over tien ronden en was van het begin tot het einde op windend. Ook het Nederlandse waterpo- lo-zeverrtal is momenteel in Én- geland. De Europese kampioe nen klopten het Engelse nationa le team met liefst 90. Curacao is ernstig gegriefd, dat de KNVB geen bondselftal naar de West heeft willen zen den om de jubileumviering van de Carucaose Bond op te luiste ren. „Er zal een lange tijd moe ten verstrijken, alvorens zich op nieuw een gelegenheid voor doet om te overwegen het Bondself tal uit te nodigen", zei de voor zitter van de CVB gisteren in de feestrede. De bekende „Acht van Chaam" een wielerwedstrijd voor nieu welingen, amateurs en profs, le verde, bij de profs eer» verrassen de zege op voor de Belg Letjssen voor Faanhof, Mertens (B.) Pe ters en Wim van Est. Na twee Belgen bezette Plantaz bii de amateurs de derde plaats. Bij de nieuwelingen was bet al Neder land. dat de klok sloeg bijna op „om iets te bedenken." Er zijn brieven gekomen die ver tellen dat „jullie beschoten zijn" er staat ook in, dat ze „met ver lof in Hongkong zijn geweest." Allemaal niets van waar. Waar halen de mensen het vandaan. Ze lijken wel gek. Enfin, we heb ben tenminste iets om weer terug te schrijven, maar ze zullen het natuurlijk niet willen geloven, denken dat we dat doen om ze gerust te stellen." Het is warm. Boven, op de brug, is hef don ker. De officier van de wacht zegt „honderdtien omwentelingen" en de roerganger herhaalt het. Een matroos draait een wijzer op 110. Het schip is donker en binnen brandt overal rood licht. Het is warm, benauwd zelfs in de verblijven waar veel mensen in een kleine ruimte moeten sla pen. Elk hoekje, elke bank, elke tafel is een slaapplaats. Alle pa trijspoorten moeten dag en nacht gesloten blijven, nergens mag iicht naar buiten stralen. Voor zorgsmaatregel Want al is er tot nu toe niets gebeurd, er kan iets gebeuren. Er k a n een vijandelijk schip op dagen, er kunnen vijandelijke vliegtuigen 'n aanval doen op de schepen. En daarom is men steeds pvraat, dag en nacht. Elke mor gen is er alarm, er worden door lopend schietoefeningen gehou den. Elke man is paraat, altijd. Door de radio klinkt de stem van radio Tokio: „De besprekin gen in Kaesong schijnen vast te ENIGE TOENADERING TEHERAN (A.P.). De Britse en Perzische onderhandelaars hebben gisteravond een sub-com missie benoemd om te trachten een einde te maken aan de ge schillen over de ontvangstbewij zen voor olie. Dit is de eerste werkelijke stap, die gedaan wordt om de olie toevoer uit Abadan, waar de grootste raffinaderij ter wereld thans stil ligt, te hervatten. Het Perzische Lagerhuis heeft een lening van de Amerikaanse Import-Export Bank ten bedrage van 25 millioen dollar voor de aankoop van landbouw- en we- genbouw-uitrusting goedgekeurd. lopen. De roden blijven terug trekking van alle buitenlandse troepen eisen Geen bijzonderheden. De onderofficier van politie komt op de brug: „avondronde gehouden meneer. Geen bijzon derheden. Het schip vaart door. 't Schuim laat een lichtend spoor achter. De dieptebommen-wacht op het halfdek wordt afgelost. Het is middernacht. Weer een dag ach ter de rug Een dag uit de vele tientallen, die voorbij ziin, een nieuwe uit de vele, die nog zullen komen ligt voor ons. De zon zal weer opkomen, de vliegtuigen zullen weer opstijgen Ze zullen weer landen en de zon zal weer onder gaan. En de be manning zal naar huis schrijven: „Er is vandaag weer niks ge beurd!" Mgr. Geerdinck officiaal van het Aartsbisdom? (Van onze correspondent) UTRECHT. Naar verluidt, zal mgr. F. A. H. van de Loo om gezondheidsredenen binnenkort aftreden als Officiaal van het Aartsbisdom en worden opge volgd door mgr. dr. J. A. Geer dinck, die thans evenals mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van Z.Em. Johannes kardinaal de Jong is. Honderden huizen werden verwoest bij een hevige brand, die in het havengebied van Singapore woedde. Geweldige rook wolken hingen over het schilderachtige deel van de stad langshet water. Ongeveer vierhonderd woonhuizen, een groot aantal kleine rubberfabrieken, werkplaatsen en opslag plaatsen gingen verloren. VATICAANSTAD (K.N.P.) Herhaaldelijk heeft de Paus zelf, dikwijls ook heeft de Prefect van de H. Congregatie van de Pro paganda Fide en de Kardinaal-Secretaris van de H. Congregatie voor de Oosterse Kerk, bisschoppen en priesters in de landen, welke aan oorlogsacties bloot stonden of van de kerkvervolging te lijden hebben, zo nodig moed ingesproken. Zij hebben hen aangespoord steeds bij hun gelovigen te blijven, om deze in het geloof te versterken en hen juist in moeilijke omstandigheden alle geestelijke bijstand te verlenen. Ook sommige dag- en week bladen in Nederland zo schrijft hij hebben uittreksels van 'n artikel uit het Amerikaanse weekblad „Look" opgenomen, waarin met zeer ruime verbeel ding en met geringe kennis van zaken, de gedragslijn wordt aan gegeven, welke Paus Pius Nil bij een eventuele bezetting van Italië, Rome en het Vaticaan door de communisten, zal volgen. Volgens dit artikel, waarvan de inhoud niet alleen onwaar is, maar ook nog als oneerbiedig voor het Opperhoofd van de Katholieke Kerk beschouwd moet worden, zou de Paus bii een communistisch bewind wel in Rome en in het Vaticaan blijven, maar voor de bezetting Men kan er verzekerd van zijn, aldus schreven wii in Augustus 1950, dat mocht Rome opnieuw in de oorlogszone ko men te liggen, Paus, Kardinalen en Prelaten van de Romeinse Curie het gevaar met kalmte van gemoed zullen trotseren en dit niet zullen trachten te ont vluchten. Aldus schrijft de Ro meinse correspondent van het K.N.P. naar aanleiding van ge ruchten, als zou de H. Vader van plan zijn in oorlogsgevaar afstand te doen van zijn waar digheid. DEN HAAG (K.N.P.). Terwijl volgens de berekeningen van prof. Van Ginneken in 1930 Nederland op twee wereldheren vijf paters telde, is volgens de recente berekening van drs. J. Dellepoorte de verhouding in 1951 geworden: één wereld geestelijke tegen drie paters. Deze wijziging heeft zich vooral in de laatste jaren voltrokken, want nog omstreeks 1900 waren de wereldgeestelijken iets groter in aantal dan de paters. De grootste werfkracht op de katholieke jongens oefenen de Missiecongregaties uit. Deze oude constatering wordt door drs. Del lepoorte nog eens opnieuw aan de hand van statistisch materiaal vastgesteld. En merkwaardig werd reeds eerder vastgesteld, dat die werfkracht juist het grootst is op het platteland. Daar staat een ander opmerkelijk ver schijnsel tegenover, dat de oude Orden juist veel meer aantrek kingskracht uitoefenen op de jongens der steden, nl. 70 pet. van hun leden komt uit de steden. Aan het reeds bestaande mate- Advertentie) Lucifers-actie - Lucifersactie - Lucifers-actie „Lucifers-actie" Minderbroeders- klooster, Wilhelmina- weg 13, Woerden. O 5 3 Iedereen is welkom, die onze lucifers wil verkopen. Kom klim eens in uw pen en schrijf ons, dat U meedoet. U dingt dan nog mee naar die fantastische prijzen. Het Missie-college werd door oorlogs brand verwoest. Door de brand van lucifers wordt het weer opgebouwd Lucifers-acüe Lucifersactie - Lucifers-actie riaal over de omstandigheden, waarin zich de priesterroepingen in Nederland ontwikkelen, zal de studie van drs. Dellepoorte be langrijke gegevens toevoegen. Reeds geruime tijd is deze leraar aan het Klein Seminarie van het Bisdom Breda bezig gegevens te verzamelen betreffende de pries terroepingen. Drs. Dellepoorte constateert ook in Nederland hetgeen zich elders als een opvallend verschijn sel voordoet, dat het aantal roe pingen tot de eeesteliike staat aan het afnemen is. De onder zoeker is het met vele andere ge leerden eens. dat in het algemeen het platteland een veel gunstiger klimaat schept voor de roepingen dan de steden en de industrie centra. De toenemende welvaart op 't platteland, dat ook de invloed der steden allengs meer gaat voelen, acht Dellepoorte dan ook een der redenen, waaruit de te ruggang der roepingen kan wor den verklaard. Met name noemt hij de tuindersstand in Neder land, die altijd veel priesters en religieuzen heeft voortgebracht. Door de aanzienlijke steunmaat regelen der overheid is een merk bare verbetering van de welvaart ingetreden. Helaas gaat dit ge paard met een zekere mate van ontkerstening en een teruggang van het aantal roepingen. Ook over het ontstaan van de roepingen heeft drs. Dellepoorte onderzoekingen verricht. Daarbij is hij tot de conclusie gekomen, dat natuurlijk het gezin een der eerste voedingsbodems is, waar uit de roepingen ontstaan. Maar hij heeft ook statistisch kunnen vaststellen, dat 60 pet. van de roepingen al voorkomt op de leeftijd, dat het kind nog niet leerplichtig is. Daarnaast wordt het verlangen naar de geestelijke staat verder beïnvloed op de scholen, waar het onderwijzend personeel de gedachten en fan tasie der kinderen sterk be- invloédt. meestal met behulp van de catechismus en de lectuur. Heel merkwaardig ook is de sa menhang tussen het deelnemen van de jongen aan het litur gische leven in de kerk en de priesterroeping. Het staat vast, dat 70 van degenen, die zich in de geestelijke staat begeven, vroeger misdienaar is geweest. Oorzaken van verval Het feit is velen opgevallen, dat de roepingen op het platte land sterke teruggang vertonen. Volgens een statistiek van Dr. A. Mertens. gebaseerd op gege vens van 1942. kwamen de pries ters voor 60 van het platte land en voor 40 uit de steden. In 1947 publiceerde drs. J. Pla- tenburg de resultaten van een in 1947 ingestelde enquête naar de sociale herkomst der pries terstudenten en kwam tot de conclusie, dat bijna 53 van de priesterstudenten van het plat teland kwam en 47 uit de steden. Welke oorzaken hebben tot deze teruggang geleid? Drs. Del lepoorte noemt er verschillende, maar stelt in hoofdzaak de_ ont kerstening van vele gezinnen als de cardinale reden. Boven dien ziet de onderzoeker de spanning tussen leek en geeste lijke. de maatschappelijke daling van de priesterlijke stand, het ontstaan van vele nieuwe maat schappelijke mogelijkheden voor de katholieke jongeren en de wetenschappelijke achterstand van de seminarie-opleiding als factoren, die de drang naar het priesterleven belemmeren. Hier en daar komen bii de werving van priesterroepingen ook wel elementen in het geding, die met de werving als zodanig verband houden en op sommigen afsto tend werken. DE WERKZAAMHEDEN AAN DE OOSTERPOLDER Naar wij vernemen zijn de reeds geruime tijd aan de gang zijnde onderhandelingen tussen dé regering en de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzee werken (M.U.Z.) nog niet geëin digd. Zoals men weet, heeft de MUZ onlangs in afwachting van het resultaat dezer onderhande lingen, haar werkzaamheden aan de door haar aangenomen uitvoe ring der percelen P en Q hervat. Enige weken geleden weer- snraken wii on grond van gegevens uit Vaticaan stad het gerucht als zou de Paus van nlan ziin hii een eventuele Soviet-be- zettine van het Vaticaan afstand te doen van het Pontificaat. Onze Romeinse correspon dent gaat in nevenstaand ar tikel dieper on deze zaak in. van het Vaticaan zou Hij van Zijn Pauselijke macht afstand doen. De communistische over- weldenaars zouden op deze wijze volgens de fantasie van de Ame rikaanse schrijver slechts Mgr. Pacelli voor zich zien verschij nen in de zalen van een groot uitgestrekt museum. De Kardinalen zouden intus sen naar West-Europa en zo no dig zelfs naar Amerika of Ca nada uitwijken. Daar de schrij ver de Verenigde Staten van Amerika niet als bomvrij be schouwt, verkiest hij voor de Kardinalen Canada als toekom stige verblijfplaats met als stad van residentie Quebec. Daar Pius XII reeds afstand gedaan zou hebben, zouden de Kardina len aldaar een opvolger kunnen kiezen. Door van afstand van de Pau selijke macht te spreken, stelt de schrijver van het artikel het Pausschap op een en dezelfde lijn met de wereldlijke macht van keizers en koningen, het geen op zichzelf reeds foutief is. Bij het afstand doen van de we reldlijke macht, geschiedt dit steeds ten gunste van de opvol ger, hetgeen bij de Pauselijke macht niet geschieden kan. De Paus kan zijn hoog ambt neer leggen zoals de H. Celestinus V dit in 1294 heeft gedaan maar zijn opvolger zal daarna volgens de voorschriften van het kerkelijk recht door de kardina len, in conclaaf verenigd, geko zen worden. Belediging voor Paus Pius XII Maar nu komt het ergste. Im mers. menen te weten, ia te dur ven nubliceren. dat Paus Pius XII zich als Mgr. Pacelli aan een com munistische maclrt zou vertonen, is eenvoudig beledigend voor de nersoon van deze roemriik rege rende Paus. Terwiil in onze da gen een Kardinaal en tientallen van aartsbisschonnen en hisschon- nen als helden en beliiders van ons geloof, het communistisch regiem onenliik en in hun volle waardigheid in de striid tegen t geloof tegemoet ziin getreden, mag en moet men er verzekerd van ziin dat zo de omstandighe den er toe mochten leiden, dat Pius Xn het voetsnoor van Zijn vervolgde Broeders in het Enis- conaat volgen moet. Hii als de goede Herder bereid zal ziin Ziin leven voor de Hem toever trouwde kudde te geven. Verleden jaar, eveneens in de maand Augustus, deden derge lijke ongerijmdheden in de inter nationale pers de ronde. Ook toen schreef het Romeinse dagblad „II Tempo" het nieuws over uit de „La Tribune de Genève", die door zijn correspondent in Washington was voorgelicht, dat in geval van oorlog de Romeinse Curie en de Kardinalen naar Quebec zouden verhuizen. Ook toen werd er bij gevoegd, dat de Paus in alle ge val in Rome zou blijven. De Romeinse correspondent van het K.N.P. gaf op 18 Aug. van verleden jaar het volgende com mentaar op deze berichten: „Het is niet denkbaar, dat Zijne Hei ligheid de Paus alleen in Rome zou blijven, terwijl Zijn onmid dellijke raadgevers en medewer kers, de Kardinalen, zich op grote afstand van de H. Vader zouden bevinden." Tijdens wereldoorlog. Tenslotte kan ook herinnerd worden aan het feit, dat Pius XII gedurende de oorlogsjaren van 19401945 nimmer het Vaticaan heeft verlaten om wat rust en verkwikking te gaan genieten in Castel Gandolfo. Paus Pius XII heeft gedurende de laatste oor log slechts twee maal het Vati caan verlaten en dat was om ge durende de bombardementen de Vreemd kan het gaan in de luchtvaart. Niet elke dag worden er levende koeien vervoerd aan boord van de vrachtmachines van de K.L.M., maar dagelijks gaan er honderden kilo's koe met de gewone machines mee naar alle delen van de wereld. De Civiele Dienst op de Amsterdamse lucht haven Schiphol verwerkt 360 kg vlees in de maand en dat gaat mee de lucht in; in welke vorm dan ook. Vreemd is het ook met de kip. Als eendagsdier gaat het vaak bij honderden tegelijk het lucht ruim in om in het buitenland een welkome aanvulling te zijn van de pluimveestapel, iets ouder ge worden neemt de K.L.M. er 500 af om ze aan boord te verstrek ken als onderdeel van het noen maal of de soep. Tegen het ge bruik van het product van de kip: het ei, bestaat ook geen overwe gend bezwaar, gezien een maan delijks verbruik van 50.000 stuks. Het Hoofd van de Civiele Dienst weet de vliegschema's, waarop staat vermeld welke ma chines er vertrekken en kan aan de hand daarvan zijn dienst de voedselschema's laten opstellen, die een handleiding zijn voor de bevoorrading van de machines. Bij het samenstellen van voedsel schema's dient men met tal van 600 liter jenever, 500 liter whis key, 450 liter cognac, 750 liter champagne, enz. Aan proefflesjes drank, die door de K.L.M. als aandenken worden verstrekt gaan er per maand 36.000 de lucht in. De afdeling Boordverzorging heeft met dit alles de handen vol en dan is er nog niet gesproken van de borden, kopjes, schotels, glazen en couverts, en de dien bladen, die alle in onberispelijk reine staat aan boord moeten gaan. Voor dit aan boord gaan zorgt de Expeditie, die met handige kleine auto'tjes van de barakken van de Civiele Dienst heen en weer rijdt naar en van de vlieg tuigen. De afdeling bevoorrading zet alles klaar: het eetgerei en het diepgevroren voedsel (waar broodjes bij zijn, die in diepge vroren toestand ettelijke dagen oud zijn, maar na ontdooiing knappend vers worden) de, drank en de sigaretten in verzegelde bakken. Ook zogenaamde „klei nigheden" mogen niet worden vergeten, zoals zout- en peper strooiers, mosterd, enz. Uit een belangrijke afdeling van de keuken komen dagelijks grote hoeveelheden lekkernijen, die wij niet zonder meer voorbrf mogen gaan: wij bedoelen de ban- factoren rekening te houden: route (koude en warme gebie den), het klimaat, de aard van de passagiers (godsdienst en le vensbeschouwing, waardoor het gebruik van vlees of het vlees van bepaalde dieren soms niet is toegestaan), en het seizoen (met het oog op te verkrijgen primeurs op tuinbouwgebied). Voor een belangrijk gedeelte van deze voedselschema's moet de chef kok worden ingeschakeld en deze heeft de verantwoording voor de samenstelling van de maaltijden, die door de keuken- brigade worden bereid. Hij be kijkt of het aanbieden van be paalde spijzen in overeenstem ming is met hetgeen er-na wordt genuttigd en de maatstaf of iets inderdaad smakelijk is, wordt voor een deel bepaald door een aantal mensen (ook van buiten de K.L.M.), die op gezette tijden zich rond de tafel scharen en met verwende ton en verhemelte proeven wat er in de keuken is tot stand gekomen. Of zij het hoofd zullen schudden of wel er goedkeurend mee zullen knikken, is vanzelfsprekend mede afhan kelijk van de mate van be kwaamheid, waarmee de inkopen worden gedaan. Ontelbare offer tes worden gedaan en alleen het beste van het beste komt voor aankoop in aanmerking. Een pro bleem op zichzelf is het zodanig samenstellen van voedselschema's dat een passagier, van Djakarta komende en op doorreis via Am sterdam naar New York, niet op beide routes dezelfde maaltijden kriigt voorgeschoteld. Was het aandeel van de keuken belangrijk, er zijn niettemin nog tal van zaken, die op het voedsel- schema voorkomen, doch niet uit de keuken van Schiphol komen. Hierbij denken wij aan de ver pakte artikelen, zoals hopjes en chocolade. Ook moet niet verge ten worden al hetgeen uit het entrepot van de douane komt: 100.000 pakies kauwgom. 150.000 sigaretten, 1000 blikken Nescafé, 220.000 zakjes suiker, 3600 kleine flesjes eau de cologne. 150 liter eau de cologne in grote flessen: alles in maandcijfers uitgedrukt. En de drank, bestemd voor apéri- tifs, afterdinners en slaapmutsjes; ketbakkerij. Niemen wij een aan tal van 15.000 gebakjes per maand, die niet alleen staan, ge geven het feit, dat er 27.000 plak jes cake worden geconsumeerd (deze worden aan de grond ge sneden!). Ook nagerechten in de vorm van bavarois (pudding) ko men hier vandaan: 4500 porties. De wagentjes rijden af en aan. De keuken werkt op volle toe ren. Voorin wordt naar buiten gedragen, wat meer naar achteren wordt klaargemaakt. Èen luid sprekersysteem is aangelegd om nagekomen bestellingen en spoed opdrachten ogenblikkelijk te kun nen opgeven aan de mensen in het wit. Zij werken gestadig door: vier ploegen maken het mogelijk om de keuken 24 uur in bedrijf te houden, hetgeen noodzakelijk is, omdat Schiphol nooit slaapt en de dagmachines ongemerkt ziet overgaan in nachtmachines. Bo vendien worden hier per maand alle 700 kosjer maaltijden bereid, die orthodox-Joodse passagiers kunnen bestellen. Want hier is ook een dame door het Rabbinaat gemachtigd om te koken, de be waarplaatsen van het bereide voedsel en de uitgifte ervan te controleren. Eveneens worden hier maande lijks 5700 koude lunches bereid en 16.000 diepvriesmaaltijden. Maar daar moet worden bijver- meld, dat er langs de „langste geregeld bevlogen route", de Am- sterdam-Djakarta-lijn, eveneens maaltijden worden bereid voor verstrekking aan boord. De keu ken van de K.L.M. in Cairo four neert maandeliik 1000 diners, 700 lunches en 2300 ontbijten, in Ka- ratsji zijn de aantallen als volgt: 2400 diners, 2300 lunches en 2800 ontbijten, waarbij wij aantekenen dat een groot deel van de ontbij ten aan de grond wordt genuttigd. Ruim driehonderd KL M.-ers werken langs de Azië en Austra lië route aan de verzending op culinair gebied. Samen met hun collega's langs andere routes en de 435 man op Schiphol spannen zij dag en nacht alle krachten in om hun „klanten op 3000 m. hoogte", de passagiers van de „Vliegende Hollanders" een aan gename reis te bezorgen. 56.2 MILLIARD MILITAIRE TOEWIJZINGEN WASHINGTON (Reuter). Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft de wet op de militaire toewijzingen, waarvoor 56.2 milliard dollar is uitgetrok ken, aangenomen en naar de Se naat doorgezonden. Tevoren was een amendement verworpen, dat wat de financie ring betreft zes divisies als het maximum wilde stellen, dat Amerika aan grondstrijdkrachten naar West-Europa zou zenden. V 's-GRAVENHAGE. In een dezer dagen gehouden vergade ring is een commissie Werkge vers van de K.V.P. geïnstalleerd. Deze commissie heeft tot taak adviezen uit te brengen aan het partijbestuur en in voorkomende fevallen ook rechtstreeks aan de weede Kamerfractie der partij. Zij zal tevens een middel zijn voor doorlopend contact tussen het partijbestuur en de onder nemerswereld. De commissie staat onder voor zitterschap van de heer F. H. Terwindt uit Nijmegen, terwijl hierin verder zitting hebben: voor de partij de heren dr. L. A. H. Albering, H. Rottinghuis en mr. dr. A. J. J. M. Mes; voor de fractie de heren M. M. A. A. Janssen, mr. F. J. van Thiel en Th. D. J. M. Koersen en voor de ondernemerswereld de heren N. P. J. M. Daalderop, dr. ir. J. P. M. van Gilse, P. J. Spoorenberg en J. M. C. Teppema. bevolking van Rome te vertroos ten." Men vraagt zich af uit welke bron een zo hardnekkig en bijna beledigend gerucht in onze mo derne en verlichte tijd voortkomt. OSLO (Reuter). George W. The, een 29-jarige Chinese stu dent aan de Universiteit te Lei den, is in de Namsen (Midden- Noorwegen) verdronken bij een poging zijn verloofde, die in de rivier was gevallen, te redden. Het meisje wist zonder hulp de wal te bereiken. The kon niet zwemmen en verdween in de snelle stroom. Brandweer wist erger te voorkomen Gisternacht heeft in Boven kerk een vrij ernstige brand ge woed, waarvan de schade, dank zij het snelle optreden van de brandweer, gelukkig beperkt is gebleven. Vermoedelijk als ge volg van kortsluiting in een trans formator brak brand uit in de werkplaats van een winkel in electrische artikelen. Deze werk plaats was een houten schuurtje, dat achter het woonhuis was op getrokken. Het vuur sloeg on middellijk hoog uit en bedreigde de achterzijde van het woonhuis. Men heeft dit overslaan echter weten te voorkomen, zodat het huis zelf slechts waterschade kreeg. De totale schade - onge veer f 5000,wordt niet door verzekering gedekt. Faillissementen Failliet verklaard: J. G. Jon kergouw, winkelier, Scharloo, Alkmaar; r.c. mr. J. N. Alblas; cur. mr. G. v. Hilten, Alkmaar. J. Kool, Nieuwe Niedorp B 116; r.c. mr. v. d. Wall Bake, cur. mr. W. C. A. Buers, Schagen. Handelsvennootschap onder fa. Zeeman Blom in liquidatie, alsmede de firmant P. Zeeman, te Burgerbrug; r.c. mr. J. Krabbe, cur. mr, F. Zeiler, Alkmaar. Surseance van betaling ver leend aan J. Blom, Burgerbrug, met benoeming van mr. F. Zeiler tot bewindvoerder.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5