Nieuw „Geladen zwijgen" tijdens juist hervat gesprek te Kaesong Haarlemmermeerdijk bezweken aan de rand van Amsterdam gSjS f Mr r-sasss rr!Ss=,r,fhesi1'°at 250.000 jonge communisten glipten al door IJzeren Gordijn Treinramp in Ver. Staten DAGBLAD VOOR ALKMAAR vl °od''(v7S, EN OMGEVING .Alle mogelijkheden Van staakt het vuren tot.... staakt het spreken"? Thans grote branden in Italië Lord Haw Haw in de adelstand Franse regering gevormd Mgr. Beran naar onbekende plaats rt: - IJ-polder verkeerde enige uren in gevaar 67 Nederlanders uit Rusland terug Zeventigjarige op slag gedood Met MEDELIJDEN kom je niet uit de gevangenis weg.... Het rode wereld-jeugdfestival In West-Berlijn hartelijk ontvangen en goed gevoed Hugo de Groot in de Sovjet-Unie Wielrijdster reed tegen voetganger Soetan Sjahrir weer premier? Wilde staking bij Lago op Aruba Noordhollands Dagblad Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Vondel) Zaterdag 11 Augustus 1951 46e Jaargang No. 12243 TEN OVERVLOEDE hebben president Truman en minister Acheson, die alsmaar verklarin gen afleggen, bevestigd, wat wij sinds enige dagen al wisten, n.l. dat Amerika het door Rusland nog weer eens gevraagde vijflan- den-verdrag onnodig acht. Dit stemt overeen met de overheer sende meningen in de andere westelijke landen. M.a.w. het aan bod van Rusland is afgewezen. De werkelijke waarde van dat aanbod was trouwens zeer twij felachtig. En nu hebben Acheson en Truman nog weer eens duide lijk gezegd, wat zij als mogelijke oplossing zien. Een vijflandenver- drag is niet nodig, omdat, zegt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, de organisa tie van de Verenigde Naties, (waartoe immers ook Rusland be hoort), alle mogelijkhe den biedt, mits Rusland loyaal medewerkt. En Truman heeft de volgende dag gezegd, dat een blijvende vrede niet onbereikbaar is, al ziet hij nog weinig tekenen van ontspanning. Nog belangrij ker is, dat de president van Amerika op zijn beurt een con crete gedachte heeft geopperd: hij daagde de Russen uit, vrije uit wisseling van mensen en denk beelden toe te laten en dus het ijzeren gordijn op te heffen, of beter gezegd, neer te halen. Ook in de boodschap van de president van de Opperste Sovjet is be weerd, dat er geen hindernissen bestaan voor het verkeer van het Russische volk met andere landen en omgekeerd. Terechi vraagt Trupian hier, of de Russen nu werkelijk menen wat zij zeggen, want iedereen behalve dan wellicht de lieden achter het ijze ren gordijn weet toch, dat de als ijzeren gordijn betitelde af sluiting bestaat! Dat soms com munistische delegaties of delega ties onder communistische leiding naar Rusland gaan, om daar, in de geest van de methode van Ca- tharina II een bepaald program af te werken, doet aan het be staan van die afsluiting natuur lijk niets af. Wat wij mogen ver langen, om inderdaad „alle moge lijkheden" voor een vreedzame ontwikkeling der internationale gemeenschap uit te buiten, dat is v r ij internationaal verkeer. Daar is nu echter geen sprake van, zo als de Amerikaanse president ten overvloede nog eens duidelijk maakte. En ook wat Acheson heeft verklaard, moet beaamd worden: niet door onder-onsjes van de vijf grote landen moet de wereldvrede verzekerd wor den, maar door samenwerking van alle landen. De mogelijk heden zijn er, ook voor Rusland, mits het loyaal meewerkt. De vraag kan natuurlijk gesteld wor den, in alle eerlijkheid, of de andere landen altijd even loyaal zijn tegenover Rusland. In dit vérband mag herinnerd worden aan een interessant artikel, dat voorkomt in het pas-verschenen nieuwe nummer van het katho liek tijdschrift „Streven", waarin de vraag, wat het Westen wil, be handeld wordt aan de hand van een beschouwing van George Ken- nan, „Amerika en de toekomst van Rusland", voorkomend in „Foreign Affairs", April 1951. Kennan was voorheen attaché aan de Amerikaanse ambassade te Moskou en onderscheidde zich reeds vroeger door zijn studies over het communistisch pro bleem Hij zegt o.a. dat een mili taire beslissing niets oplost, maar het Westen kan van Rusland ten eerste eisen, dat het andere sta ten en volkeren behandelt met verdraagzaamheid, gematigdheid en oprechtheid, en het IJzeren Gordijn, „dat evenveel wantrou wen veronderstelt tegenover de vreemdeling als tegenover het Russische volk zelf, moet wor den afgeschaft." Hetzelfde be pleitte, gelijk men zich herinne ren zal, Paus Pius XII in zijn Kerstboodschap van 1950, toen Hij zei, dat in de internationale orga nen wederom het onderling ver trouwen moet gaan heersen, dat oprechtheid van bedoelingen en eerlijkheid in besprekingen voor opstelt: „Mogen de afsluitbomen worden geopend, de prikkeldraad versperringen verbroken, moge aan ieder volk de vrije blik wor den gegeven in het leven van al de anderen, moge de afscheiding worden opgeheven, die enige lan den van de rest der beschaafde wereld afsluit, en die zo nadelig is voor de zaak van de vrede". En de Paus, die tegenover het Congres der Wereldfederalisten in dit voorjaar de taak van de Kerk ten opzichte van de wereld vrede nog eens zo duidelijk had uiteengezet, voegde aan de zo juist aangehaalde woorden van zijn Kerstboodschap iets opval lends toe. Hij zei n.l. dat voor de Kerk, die er vurig naar ver langt om mede te helpen de weg naar dat vrije- contact tussen de volkeren te effenen). „Oost en West geen tegenover gestelde beginselen vertegenwoordigen, doch delen in een gemeenschap pelijk geestelijk erfdeel, waaraan (Zie vervolg pag. 3 HOOFDKWARTIER DER V.N. OP KOREA, 10 Aug. (A.P.). Op de wapenstilstandsconferentie te Kaesong hebben de ge allieerde en communistische afgevaardigden gisteren 2 uur en 11 minuten volstrekte stilte bewaard in afwachting van een verandering in het standpunt van de andere delegatie. Deze rust was een gevolg van de communistische weigering om over iets anders te praten dan een bufferzone op de plaats waar zij die willen zien. Admiraal Joy, het hoofd van vroeg: „Heeft u een voorstel om verslhlllinde6 altefnaüéven^en uit deze impasse te geraken?" Nam zei na een ogenblik zwij gen, dat de impasse verbroken kon worden door de 38e breedte graad als militaire scheidingslijn te gebruiken. Uit het communiqué van de Ver. Naties blijkt, dat de wapen stilstandsbesprekingen te Kaesong op het punt staan afgebroken te worden. f De nieuwe Lockheed Super Constellation, hierboven afgebeeld, is het grootste vlieg tuig voor de burger luchtvaart en zal binnenkort in dienst worden gesteld. Deze foto werd genomen tijdens de eerste vlucht. Het toestel kost anderhalf mil- dioen dollar. De Su per Constellation, groter en sneller dan de tot dusver in ge bruik zijnde Constel lations, is achttien voet langer. wachtte daarna op het antwoord van Nam II, maar Nam II zei niks en gedurende 131 minuten deed niemand een mond open. „Het was een geladen atmos- pheer", vertelde brigade-generaal William Nuckóls. Nuckols zei, dat Nam onrustig de gehele tijd cigaretten zat te roken, terwijl hij met zijn vin gers of zijn cigarettenaansteker op de tafel zat te trommelen. Verder keek hij gedurig op zijn polshorloge. Hij kreeg van zijn stafoffice- ren achter hem tal van briefjes toegeschoven, maar zijn mond bleef gesloten. Tenslotte begon het Joy te ver velen. Zonder zijn keel te schra pen verbrak Joy het stilzwijgen met de opmerking, dat de bespre kingen over de bufferzone vast gelopen schenen te zijn. Hij 12 DODEN, 60 GEWONDEN SIMMESPORT (USA) (A.P.). Een troepentrein met 500 mari niers aan boord en een passa- gierstrein voor New Orleans zijn gisteren ten noordwesten van Baton Rouge boven op elkaar ge reden. Het ongeval gebeurde in een afgelegen moerasgebied. Naar de staatspolitie meedeelde zijn tenminste 12 personen om het leven gekomen en 60 perso nen gewond. Beide diesellocomo tieven vatten na de botsing vuur. Volgens de politie zitten vele passagiers klem tussen de wrak stukken van verwrongen staal en versplinterd hout. De lijken van verschillende slachtoffers lagen over het gebied verspreid. In het gebied van het Como- meer, waar het vloedwater wijkt, zijn 26 lijken door reddingsploe gen uit de puinhopen van ver woeste woningen geborgen. Uit het Zuiden van Italië wer den Vrijdag branden gemeld, tengevolge van de verzengende hitte, in de woeste bergstreek van Calabrië en de lage gebieden aan de Adriatische kust. Het vuur heeft voor millioenen lire schade toegebracht aan wijn gaarden, olijfgaarden, bossen en boerderijen. Een munitiefabriek bij Bari en een dorp bij Reggio Calabria bleven als door een wonder gespaard, doordat de wind op het laatste ogenblik draaide. DE BISAMRAT BEERS, (N.Br.). Een land bouwer te Beers ontdekte in zijn schuur een grote vreemdsoortige rat. Het gelukte hem het dier te doden. Het bleek een bisamrat te zijn, een soort dat voor onze wa terkeringen grote gevaren ople vert. GENEVE (A.P.), De leden van de Unesco barstten gisteren in lachen uit toen de Russische gedelegeerde G. P. Arkadief in zijn ijver om een weerwoord te vinden, Lord Haw-Haw in de adelstand verhief. Lord Haw-Haw was de spot naam van de Engelsman William Joyce, die tijdens de oorlog ver raad pleegde door propaganda- praatjes te houden voor de Duitse radio van Josef Goebbels Toen de Britse gedelegeerde G T. Corley-Smith er aan herinner de, dat de Russische regering de Chechen-Ingush Sovjet-republiek had vernietigd, omdat een groot aantal Chechen zich bij de Duitse eenheden tegen het Rode Leger voegden, antwoordde Arkadief, dat de Sovjet-Unie volkomen het recht had om verraders op pas sende wijze te behandelen. „Hingen de Britten ook Lord Haw-Haw niet op ondanks zijn hoge positie?" vroeg hij. PARIJS, 11 Aug. (Reuter). Het vijftiende kabinet in Frank rijk na de oorlog is Zaterdag ochtend vroeg door René Pleven (links-radicaal) gevormd. Het nieuwe kabinet, gevormd na bijna 24 uur onafgebroken onderhandelen, telt twee vice- premiers met ver-strekkende be voegdheid om de kwesties met betrekking tot de bewapening en de landsverdediging te coördine ren. Het zijn Georges Bidault, vice-prémier voor de defensie, die in deze hoedanigheid de con ferenties van het Atlantisch Pact zal bijwonen, en René Mayer, vice-premier voor economische en financiële zaken, tot wiens taak de coördinatie van de wapenpro ductie zal behoren. 35 SCHOOLJONGENS ZWEEFVLIEGERS 's-GRAVENHAGE. Van de 38 jongelui, die op 16 Juli j.l. de opleiding bij het zweefvliegcen- trum van de K.N.V.V.L. te Teriet zijn begonnen, hebben er 35 het B-brevet zweefvliegen behaald. WEENEN (KNP). Een.Tsje- choslowaaks priester, die uit een concentratiekamp in Tsjecho- slowakije over de grens is ge vlucht, heeft aan een correspon dent van de Internationale Nieuwsdienst medegedeeld, dat de aartsbisschop van Praag, mgr. Jozef Beran, uit het klooster te Novarice, waar hij door de com munistische regering gevangen werd gehouden, naar een andere plaats is overgebracht. De nieu we verblijfplaats van de gevan gen aartsbisschop is niet bekend. De reden, waarom mgr. Beran uit Novarice is verwijderd moet waarschijnlijk gezocht worden in het feit, dat Novarice een bede vaartplaats begon te worden, waar de gelovigen voor de be vrijding van de aartsbisschop kwamen bidden. va; 5'x v;-: f AMSTERDAM. Gistermiddag omstreeks twee uur is de dijk, die ligt tussen de Haarlemmertrekvaart en de spoorlijn A'dam- Haarlem, doorgebroken. In een dikke straal spoot het water uit de als gevolg van de zware regenval overvolle Haarlemmer trekvaart in de laag gelegen rand van de IJ-polder tussen de vaart en de spoordijk. Het perceel Haarlemmerweg 360b, dat hier ligt, is geheel ondergelopen. In het huis stond omstreeks half drie het water reeds 80 cm hoog. De bewoners van het huis zijn met vacantie; familieleden, die in de omgeving wonen, zijn in actie gekomen om zoveel moge lijk van de inboedel te redden. Haastig toegeschoten pdlitie-agen- ten, de broeken omhoog, bloot- beens hielpen te redden wat te redden viel. Uiteraard trok dit niet alle daagse schouwspel vele belang- stellenden, die zich aan de andere kant van de vaart op de Haar- j lemmerweg hadden opgesteld. Het gat in de dijk was ruim 2</s meter breed, maar de dijk is over een lengte van meer dan 20 m. volledig ontzet. Omwonenden vertelden, dat water van de Haarlemmertrek vaart in de loop van de ochtend zeker wel 5 cm was gestegen. Dit is waarschijnlijk de oorzaak, dat, de kleine dijk, die de buiten dijkse polder beschermt, de wa terdruk niet heeft kunnen weer staan. Het overstroomde huis is, naar wij vernemen, afgekeurd voor bewonen. De bewoner had reeds een andere woning toegewezen gekregen. Hij zou dezer dagen verbuizen. Tegen kwart over drie kon met het eigenlijke dichten van het gat in de dijk begonnen worden. Met inmiddels aangevoerde zand zakken en planken werd een be schoeiing gemaakt en korte tijd later was het stromende water gestremd en kon begonnen wor den met het leegmalen van het ondergelopen land. Inmiddels had even gevaar ge dreigd, dat de spoordijk onder druk zou komen en mogelijk door het water ondermijnd zou wor den. Het treinverkeer werd daar om afgeremd. De treinen passeer den met uiterst geringe snelheid. 's-GRAVENHAGE. Het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft officieel bericht ontvangen van de zijde der Sovjet-regering, dat op Zaterdag 11 dezer een nieuwe groep van 67 uit krijgs gevangenschap ontslagen Neder landers zal worden overgedragen aan cj,e Nederlandse autoriteiten te Frankfurt, aan de Oder. De namen der betrokkenen zijn nog niet bekend. IN DE BEEMSTER PURMEREND Gisteravond omstreeks half zeven is op de Purmerenderweg in de Beemster een aanrijding gebeurd tussen 'n wielrijder en een personenauto, waarbij de wielrijder, de 70-jari- ge J. Bunschoten uit Hobrede nabij Purmerend op slag werd gedood. De heer B. stak met ziin rij wiel plotseling de weg over en had blijkbaar de naderende per sonenauto niet opgemerkt. Hij werd in volle vaart gegrepen en kwam in de sloot naast de weg terecht- Toen omstanders toe snelden om de man uit de sloot te halen, bleek hij reeds te ziin overleden. EISENHOWER NAAR WEST-DUITSLAND PARIJS 10 Aug. (AFP) Ge neraal Eisenhower zal Zaterdag ochtend een bezoek van negen dagen aan West-Duitsland bren gen. Hii zal onder meer Ameri kaanse troepen inspecteren en enige tijd vacantie nemen. Prinses Beatrix .met vacantie in Limburg Prinses Beatrix heeft enige dagen in Limburg doorgebracht als gast van de familie Houben. Zij bezocht onder andere de cera- mische industrie en de grotten van Valkenburg. AMSTERDAM. 't Onder- ogenblikje alleen waren in de zoek, dat door de politie en SanS, hebben zij kans gezien een tralie door te vijlen. Zij de directie van het Huis van wjston zjch door het raam te Bewaring aan de Amstel- wringen en kwamen op de veenseweg te Amsterdam is binnenplaats, die grenst aan ingesteld na de ontvluchting sewegUT langS de n" van twee gevangenen, Woens- Met' zijn drieën hebben zij dagmiddag, heeft aan 't licht toen een pyramide gevormd, gebracht, dat de plannen, die en zo j^on ggn boven op de de mannen voor ontsnapping vjer meter hoge muur komen, koesterden, met de uiterste jje tweede werd er op getrok- zorg zijn opgesteld en uitge- hen, maar nummer drie moest voerd. beneden blijven staan en zon- Hierby is ook nog een derde Hpr om h t gevangene betrokken geweest. °ef zlch verda "fm te Waarschijnlijk is die te goed bekommeren, hebben de an- van vertrouwen geweest en op dere twee beide Utrechters het laatste ogenblik door zijn de vlucht genomen, „kameraden" in de steek ge laten. Voor hem althans is de j„ vier meter hoge muur, die het hebb|£ twee meisjes van om gevangeniscomplex omgeeft, ^bben twee.meis^ va^on- Od tot nu toé onverklaar- Deze hebben onmiddellijk de in ten J„u. to'S vangenis-werkkleding hadden grengsiosten zijn gewaar de mannen hun eigen kleren gewaar aangetrokken en toen zij een scnuwa- LONDEN (Reuter-ANP). De Nederlandse dirigent Hugo de Groot, die zich tegelijk met een zestal andere vertegenwoordigers uit het culturele leven in de Sovjet-Unie bevindt, heeft vol gens het nieuwsbureau Tass de Sovjet-Russische musici gedankt „voor de waardevolle inlichtin gen", welke hem waren ver strekt. Hij zou het Nederlandse muziekminnende publiek mede delingen doen over de muzikale ontwikkelingen in de Sovjet- Unie. GEVALLEN EN GEDOOD AMSTERDAM Vrijdagavond omstreeks zes uur is in de Leid- sestraat te Amsterdam een 27- jarige wielrijdster in botsing ge komen met een voetganger, die plotseling de rijweg overstak. De wielrijdster viel met haar hoofd op het plaveisel en werd naar 't Wilhelminagasthuis o-veTgebracht, waar zij des avonds om half ne gen aan de gevolgen van de val overleed. ROME, 10 Aug. (A.P.). Er is goede reden om aan te nemen, dat Soetan Sjahrir voor het eind van het jaar weer premier van Indonesië zal zijn, aldus de me ning van Indonesische diploma tieke woordvoerders in Europa. De woordvoerders zeiden, dat Sjahrir, na zich verscheidene ja ren buiten de politiek te hebben gehouden, thans tot de overtui ging is gekomen, dat de ver zwakking van de Indonesische regering een punt bereikt heeft, waar het zijn plicht is het pre mierschap weer op zich te nemen. Zijn socialistische volgelingen ge loven, dat president Soekarno en nog andere leidende figuren be reid zijn Sjahrir te vragen de functie van premier wederom te aanvaarden. BERLIJN (A.P.). Gedurende de eerste xes dagen van het Wereldjeugdfestival in de Russische sector van Berlijn hebben 250.000 leden van de communistische Duitse jeugdbeweging een clandestien kijkje in West-Berlijn genomen. Dit getal werd gistermiddag bereikt, doordat tienduizenden blauw- hemden ondanks de communistische verordeningen geen notitie van het ijzeren gordijn namen. De Oost-Duitse communistische leiders zinnen op nieuwe midde len om de jonge Oost-Duitsers weg te houden van het Westen, waar zij hartelijk ontvangen wor den en goed eten krijgen. Enige blauwhemden zijn door hun leiders duchtig onderhan den genomen en dit heeft de trek naar het Westen wel doen luwen. Eén meisje, dat in Oost-Berlijn het nodige had moeten horen over haar uitstapje, is naar de weste lijke sectoren terug gevlucht. Zij probeerde in haar vertwijfeling zich de polsen door te snijden. Zij werd met spoed naar een Lijk van vermiste politieman .aangespoeld Donderdagavond is bij Doorn spijk het stoffelijk overschot van de sinds 24 Juni jl. vermiste 25- jarige heer N- van G. van de wa- terpolitie te Harderwijk aange spoeld. Een jager, die in de buurt aan het vissen was ontdekte het. Zoals bekend is, keerde de heer van G. op 24 Juni niet van een kanovaart terug, die hii met de heer F. B. op het IJselmeer had gemaakt. PRINS EN PRINSESSEN IN DUITSLAND SOESTDIJK. Prins Bernhard is Vrijdagmiddag met de twee oudste prinsessen voor een kort bezoek aan de moeder van de prins, prinses Armgard, in Rois- dorf bij Bonn aangekomen. Za terdagochtend zou de terugreis worden aanvaard. PROTEST VAN PEKING pei Vr LONDEN (Reuter). Het pers bureau „Nieuw China" heeft Vrij dagavond bericht, dat de commu nisten opnieuw geprotesteerd hebben tegen „schendingen van de neutrale zóne door de V.N.". geconsigneerd zijn. West-Berlijns ziekenhuis overge bracht, terwijl haar beloofd werd, dat zij in het Westen als poli tieke vluchtelinge zal mogen blij ven. De communistische leiders heb ben ook met verspreide opstand jes te kampen, die uitgebroken zouden zijn onder de buiten landse delegaties. In westelijke persberichten wordt gezegd, dat de Belgische delegatie geprotesteerd heeft te gen het voedsel dat hen voorge zet werd, in het bijzonder de worst, waar de maden uitkropen. Het is bekend dat de koelhuizen in Oost-Berlijn onvoldoende zijn om aan hun enorme taak in deze dagen te voldoen. Een groep Britse afgevaardig den zou geweigerd hebben de kwartieren te betrekken tenzij de afbeeldingen van Stalin ver wijderd zouden worden. Zij ver klaarden gekomen te zijn voor een niet-politiek wereldjeugd festival. MARINIERS GECONSIGNEERD WILLEMSTAD (ANP). Vrij dagmorgen is een wilde staking uitgebroken bij de „Lago Oil and Transport Company" op Aruba, een der grootste olieraffinaderijen ter wereld. In verband met niet ingewil ligde looneisen bestond reeds enige dagen een ernstig loonge- schil bij deze onderneming. Vol gens de pers nemen aan de sta king 3500 plaatselijke employé's deel. De „Amigo di Curagao" meldt, dat de café's gesloten en de mariniers in het kampement

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1