Wat de katholieken kunnen doen voor hun ontheemde broeders Notaris Q. en zijn gezelschap vluchtend voor nieuwe oorlog? PRIJSPUZZLE Bidden en offeren Economische conferentie te Moskou Si Hi Gevaarlijke symptomen Ook ónze zaak DE BEURS Rusland wist dat Japan zou aanvallen ROND DE „PRESIDENT ROBERT" Een uiterst nuchtere leraar tussen vreemde fantasten Vliegtuig botste tegen duivenzwerm Leidersdag N.K.S. op 19 Aug. in Hoorn Fraaie camouflage! De gewonde Korea-vrijwilligers van de week mepsberichten ii. Wanneer ge de mensen vertelt over de geestelijke en materiële nood in de Duitse diaspora, dan komt ieder onder de indruk. En ieder concludeert: „Ja, dan leven we hier nog in een paradijs". Wij heb ben onze kerken en priesters, en wanneer pastoor of kapelaan af wezig zijn, is er terstond een assistent. Al die berichten uit Duits land hebben ons aangegrepen. We hebben ook iets gedaan. We hebben het er niet bij laten zitten. Duizenden* tonnen levensmid delen en balen textiel rolden onze grenzen over naar hen, die eens onze ergste vijanden waren. Neen, de jaren 1940—1945 zijn we nog niet vergeten. De terreur en knechting leeft nog in de herinnering voort. Dat is heel menselijk, en toch.we hebben gegeven, zoveel we konden. Eenvoudig omdat we dit zagen als onze christen-plicht terlij ke bijstand de eeuwigheid moeten binnengaan? Of is ons dat alles onverschil lig? Lezen we deze dingen mis schien, om ze daarna weer spoe dig te vergeten? Zijn we zo ver strikt in onze aardse zorgen en wensen, dat ons de veel grotere ziele-nood koud laat? Hier in Nederland, zelfs in het niet-katholieke Friesland, heb ben we allen de mogelijkheid zonder moeilijkheden als christen te leven en na dit leven hopen we allen een genadige Rechter te vinden en te mogen binnen gaan in het eeuwig geluk dei- kinderen Gods. Maar zullen bij het laatste oor deel niet duizenden broeders en zusters staan voor de troon van God? Broeders en zusters, die in de diaspora, in de Oostzöne of in de landen achter het ijzeren gor dijn, hun eeuwig leven verloren hebben, en die ons vragen: Waar om heb jij me niet geholpen in mijn zo volslagen heidense om geving het geloof te bewaren? Jij had het makkelijk om katholiek te blijven, als christen te leven, zoveel herinnerde jou aan God en de eeuwigheid. Maar ik moest Dit heeft de katholiek in de diaspora getroffen, meer dan u denkt. Want werkelijk, ze weten maar al te goed, dat het hun volk geweest is, dat zoveel ellende in de wereld gebracht heeft. Hoe dikwijls gebeurde het niet, dat mannen en vrouwen zichtbaar ontroerd de Nederlandse gaven in ontvangst namen. Sprakeloos van dankbaarheid. En wanneer dan onze missie met de kapel wagen ten einde was (op elk dorp bleven we drie of vier dagen) kwamen ze naar me toe met het verzoek de Nederlandse katho lieken te bedanken. Nu hadden ze tastbaar ervaren, dat ze niet vergeten werden, maar dat men ver over de grenzen aan hen dacht. Is dit geen prachtige uiting van ons één-zijn in Crristus! We hebben het meegemaakt, dat mensen tientallen kilometers ver de wagen volgden om nog eens het H. Misoffer te kunnen bijwonen, en nog eens te kunnen Communiceren. Bij onze missies in Württenberg hebben we gemiddeld 90 pet. van de mensen bereikt. Natuurlijk waren er ook, die de diensten bij woonden, puur vanwege de liefde gaven. Maar dezen waren toch altijd ver in de minderheid. Zul ke materialisten zou men overi gens in onze streken ook wel vinden. Nu is het me gedurende de diaspora-arbeid gebleken, dat alle moeilijkheden die er heersen niet kunnen overwonnen worden door stoffelijke gaven alleen. Ze zijn zelfs van zeer ondergeschikt be lang. Wanneer we de naam Oost- priesterhulp lezen of horen, dan denken we meestal eerst aan ma teriële hulp, aan collecten en in zamelingen van kleren en levens middelen. Dit is zeer belangrijk, zonder onze hulp kunnen geen kerken en kapellen en parochie huizen gebouwd worden. Maar toch is deze materiële hulp niet het belangrijkste. Veel meer van betekenis zijn onze onophoude lijke gebeden en dagelijkse offers. We moeten bidden, dat onze broeders en zusters in de ver strooiing de kracht krijgen als echte katholieken in een totaal anders georiënteerde omgeving te leven. God moge hen, die uit de meest verschillende streken ver jaagd zijn, helpen, opdat zij el kaar in liefde steunen en op groeien tot levende katholieke gemeenschappen. Gebed en offer. Hiervoor te bidden en te offe ren moet onze grootste zorg zijn. Denken wij eraan, hoe moeilijk het voor deze mensen die in .Christus onze broeders en zusters zijn! is in de diaspora, speciaal in die van de Oostzöne, trouw te blijven aan hun geloof. Ver geten we niet, dat deze millioe- nen katholieken, die zo plotse ling uit hun katholieke vader land in heidense en ongelovige streken terecht kwamen, in het grote gevaar verkeren, na hun aardse bezit ook nog de boven natuurlijke rijkdommen te ver liezen. Maken deze toestanden ons onrustig, of trekken we er ons niets van aan? Hebben we angst om deze arme mensen, om deze kinderen, die in dikwijls totaal goddeloze omgeving moe ten verkeren, en die bewust hei dens onderricht ontvangen? Ma ken we ons zorgen om de vele stervenden, die ver van alle katholiek leven en zonder pries- SLECHTS GERINGE VERSCHILLEN AMSTERDAM, 10 Aug. In olies viel wederom licht arbi trage-aanbod te constateren en de koers liep dientengevolge bijna twee punten achteruit tot 287. Daartegenover schenen Unilever voor Londense rekening enigs zins gevraagd te zijn, waardoor de koers ruim l'/i punt steeg tot 228)4. Philips was eerder wat luier en AKU op 167 vrij vast, daar dit een koers is exclusief 9 pet. dividend en gisteren op 173% gehandeld is. De incourante industriemarkt was overwegend vrij vast, doch de orders waren ook hier zeer scli33rs< Ook de cultuurmarkt kon zich niet uit de lusteloze tendens, die hier sinds enige weken heerst, bevrijden en prolongeerde een zeer terughoudende stemming. Gebrek aan affaire deed de prij zen enigszins afbrokkelen, waar bij Amsterdam Rubber voorop ging, met een verlies van twee punten. HVA gold 11114 (112/s) en Deli Maatschappij was op 783/4 zelfs een half punt hoger. Voor aandelen Nationale Han delsbank blijft er zeer bescheiden vraag leven, hetgeen men in ver band brengt met een binnenkort te verwachten gunstig jaarver slag. Vandaag werd 92,4 (91%) betaald. Ook de aandelen Cui- tuurbank waren in navolging hiervan iets beter. De scheepvaart- en beleggin^s- markt kunnen vandaag over een kam worden geschoren. In beide afdelingen werden vrijwel onver anderde prijzen vernomen. Amerikanen zeer stil, waarbij er weinig vraag scheen te bestaan, zodat het agio voor het eerst sinds geruime tijd wat lager was op 15 (153/4). leven in een bijna heidense om geving, ik had hoogstens eenmaal per maand gelegenheid een H. Mis bij te wonen in een kille kerk. Dag aan dag stond ik on der invloed van onchristelijke mensen. Steeds moest ik anders zijn dan de anderen, wanneer ik katholiek wilde blijven. Dat was allemaal zo verschrikkelijk moei lijk en tenslotte kon ik het niet oneer uithouden. Waarom heb je dan niet voor mij gebeden, dat God me hielp. Beslissingen voor de eeuwigheid. Ja, in de diaspora met eigen ogen heb ik het ervaren vallen elke dag, ieder uur, beslissingen voor de eeuwigheid. En ik kan u verzekeren, dat voor deze beslis singen enorm veel genade no dig is. Misschien heeft op dit ogenblik een meisje besloten om te trou wen met een ongelovige jongen, misschien heeft ze dit beslist na jarenlange innerlijke strijd. Wan neer een van ons maar dagelijks voor haar gebeden had, wanneer hij zich af en toe voor het heil van deze mens iets had ontzegd, misschien had ze dan de kracht bezeten om trouw te zijn. Toen Oostpriesterhulp met zijn actie begon in de noordelijke pro vincies, hebben velen pakken met kleren en levensmiddelen naar de kapelwagen gebracht. Velen gaven een flinke geldelijke gift. Het is werkelijk geweldig wat Nederland aan materiële hulp bijeen heeft gebracht. Maar hebben we genoeg gebe den en geofferd? Het lichaam van Christus op bouwen in de diaspora is niet slechts een taak van bisschoppen en priesters, ook niet alleen van de diaspora-katholieken zelf, maar dat is een zaak die de h e 1 e Kerk overal ter wereld, aangaat. Het is ook onze zaak. Zoals God eens Kaïn vroeg naar zijn broeder Abel, zo zal Hij ons ook vragen die in de diaspora hun leven heb ben verloren. Hij zal ons vragen of zij het verloren hebben, om dat wij hen niet zoveel we konden geholpen hebben door gebed en offer. Er mag geen dag voorbii gaan, dat wij niet aan onze lijdende broeders en zusters gedacht heb ben. Zou het zo abnormaal zijn, wanneer dagelijks onze kerken tijdens de H. Mis, vol waren met biddend en offerend volk? Zou het zo vreemd zijn, wanneer we ons omwille van onze broeders en zusters in Christus iets ont zegden? Weest ervan overtuigd: wanneer we dat zouden doen en daarin zouden volhouden, dan vormen we ons zelf tot krachtige en strijdbare christenen. Dan zullen we pal staan en trouw blijven, wanneer voor ons eens de beproeving komt. Nogmaals ik kan het niet anders zien in deze ogenblik ken wordt de striid gestreden om het ziin of niet-ziin der Kerk in West-Eurona. Beseffen we dit voor het te Iaat. is. Ultroencn van medeliiden met de mensen in de diasnora of met de vervolgden achter het iizeren gordiin. helnen niets. We moeten aannakken en zelf anders wor den! P. f. TITUS TOERING O.E.S.A. Witmarsum. VOOR PEARL HARBOUR WASHINGTON (Reuter). Het hoofd van het speciale bu reau van onderzoek van de Ja' panse procureur-generaal, Mit soesada Josjikawa, heeft te Wash ington voor de Commissie voor on-Amerikaanse activiteit van t Huis van Afgevaardigden ver klaard, dat de Russen een maand voor de aanval op Pearl Harbour op de hoogte waren van het Ja panse plan om de Ver. Staten en Engeland in de Stille Oceaan aan te vallen. Josjikawa deelde dit mee bij 'n tetuigenis voor de commissie, ie een onderzoek instelt naar de werkzaamheid van een Rus sische spionnagegroep, die onder leiding van Richard Sorge voor en tijdens de tweede wereldoor naar onze broeders en zusters, log in Japan werkte. (Van onze verslaggever) Het mysterie rond de „President Robert" wordt met de dag groter. Meer en meer wordt het onbegrijpelijk, welke bedoelin gen er steken achter het vertrek van de 74-jarige notaris Q. uit Maastricht, de Haagse familie L., die naar thans met zeker heid kan worden gezegd zich aan boord van het luxe jacht bevindt met vader, moeder, en hun drie dochters en vier zonen de familie R. uit Heerlen, bestaande uit vader, moeder en hun vier kinderen, als ook pater Sch. uit Helden Panningen. Er zou een verklaring van het vertrek met onbekende bestem ming kunnen steken in een alles overheersende vrees voor een nieuwe oorlog, die het gezelschap zou hebben doen besluiten de bewoonde wereld te ontvluchten om elders een veilig toevluchts oord te zoeken. Leider van deze expeditie schijnt te zijn de 29- jarige Robert L., een jongeman, die al meer blijk heeft gegeven met overredingskracht anderen voor fantastische ideeën te kun nen winnen. Beslist dwaas doet het aan, dat deze jongeling voor zijn vertrek zich heeft laten fotograferen, zit tend op een majestueuze troon, omkleed met een wijde zwarte mantel, terwijl hij met gekruiste armen in de verte tuurt. Naast hem, met devote blik haar broe der beschouwend, staat een doch ter van de familie Robert, een wereldbol naar deze zwarte fi guur opheffend, aan de andere zijde van de troon een broer met dezelfde devote blik, die een zwaard draagt. Wat te denken van de kleermakerszoon? De anderen Wat ook te denken van de anderen, die in Oostende scheep zijn gegaan aan boord van de President Robert". Van de 74- jarige notaris een man die weliswaar niet rijk, doch goed gefortuneerd kan worden ge noemd die zijn praktijk door een collega laat waarnemen om met de jonge Robert in zee to gaan. Het vermoeden, dat de notaris zou hebben gefraudeerd, is nog ongegrond. Het mysterie speelt zich echter niet alleen af rond deze in het notariaat vergrijsde Maastrichte naar. Ook een Heerlense familie is op even, zo niet nog onbegrij pelijker wijze, uit de gezichts kring verdwenen. Het is het ge zin van de tot voor kort aan het St. Bernardus College te Heerlen verbonden leraar in de Engelse taal, R. Deze mijnheer R. is een zwager van de Haagse familie L Hij is gehuwd met de zuster van deze Haagse kleermaker, die tij dens de oorlogsjaren een zaak heeft gehad aan de Beeklaan en de laatste tijd aan de Meloen straat. De leraar R. staat bekend als een uiterst nuchter mens, zelfs zo nuchter, dat deze karak tertrek hem als een uitzonder lijke natuur stempelde. Hij heeft zijn magnifieke villa aan de Staatsmijnen verkocht en is in gezelschap van zijn invalide vrouw vertrokken. Ook hun vier kinderen zijn met hen meege- §aan. Uit dit alles blijkt wel, dat e afvaart van de „President Ro bert", die thans vermoedelijk onder de Engelse kust het mo ment afwacht om de sprong over de oceaan te maken, maanden lang van tevoren tot in de fines ses is geregeld. Naar wij thans nog vernemen staan behalve de verdwenen Maastrichtse notaris Q. ook vader en zoon L. gesignaleerd in het opsporingsregister van de politie. Ook zij worden verdacht van deviezenovertredingen. Het jacht heeft koers gezet naar Kaapstad. LISSABON (A.P.) Een vliegtuig van de BOAC heeft gisteren boven Portugal schade opgelopen door een botsing met grote zwermen trekkende wilde duiven. De piloot vertelde dat hij de duiven probeerde te ontwijken, maar dat honderden vogels tegen het vliegtuig te pletter vlogen. Na de landing is het toestel her steld. OORZAAK EN GEVOLG MIDDENMEER. Gelijk be kend werd in de nacht van Za terdag op Zondag j.l. ingebroken bij de Coop. Boerenleenbank en bij Dokter Posthuma. In beide gevallen werden de heren ge stoord bij hun werk, zodat ze overhaast de vlucht moesten ne men. Doch omdat het regende namen ze zekerheidshalve van de dokter twee regenjassen mee. De politie uit Schagen, ter as sistentie opgeroepen voor het opsporen van de daders, ont waarde ter hoogte van 't Wad een motorrijwiel bemand met twee personen. Waar het natuurlijk mogelijk is dat inbrekers zich al dus uit de voeten trachten te ma ken ging fluks het rode stop signaal in de hoogte. Wat de dienaren van vrouwe justitia verwachtten gebeurde: de mo- toristen maakten snel rechtsom keert en verdwenen met bekwa me spoed in de richting Wierin- germeer in race tempo, gevolgd aoor de politiemotor. De zware H.D. kon de vluchteling maar ternauwernood bijbenen en het duurde precies tot Middenmeer, voordat het noodzakelijk gewor den verbaal kon worden uitge reikt. De inbrekers? Neen, dat niet, maar wel een motorrijder die in het geheel niet over papie ren beschikte en die zijn pas ge reviseerde machine wel weer op de helling kan zetten. DE VERHOGING DER PENSIOENEN 's-GRAVENHAGE. In totaal genieten rond 152.000 gepension- neerden een pensioen ten laste van het rijk, het algemeen bur gerlijk pensioenfonds en het spoorwegpensioenfonds. De totale pensioenlasten, inclu sief de toeslag ingevolge de wet van 5 November 1948 bedragen plus minus f 230.000.000. Voor de bijzondere toeslag van f 90 en f 50 ex de wet k 502 is f 12.120.000 nodig, welke laatste bedrag, in dien het huidige wetsontwerp tot wet wordt verheven, stijgen zal tot f 36.800.000,—. BELANGRIJK VOOR ONZE KATHOLIEKE VOETBALCLUBS Voor de besturen van de R.K. voetbalverenieincen in Noordhol land is Zondaar 19 Augustus een belansriike dar. Het districtsbe- stuur van Noordholland van de N.K.S. organiseert dan in het Missiehuis in Hoorn de ..Leiders dag 1951". Het kan niet anders, of van de zijde van de verenigingen moet grote belangstelling bestaan voor deze dag, want niet alleen ziet het programma er zeer aantrek kelijk uit, maar bovendien is het een morele plicht van elk bestuur op een dergelijke dag weer meer dere ervaringen op te doen. En deze nieuwe gezichtspunten zijn vooral voor de bestuursleden van de katholieke clubs in Noordhol land, belangrijk. Juist omdat onze katholieke verenigingen princi- piëel sterk moeten staan in hun andersdenkende omgeving. Want het is immers het milieu, dat de katholieke voetballiefhebbers moet aantrekken tot de eigen clubs. We schreven reeds, dat het pro gramma voor de leidersdag aan trekkelijk is. Het programma ver meldt allereerst een H. Mis, waar onder de districtsadviseur J. H. v. d .Hoek een korte toespraak houdt. Voorts spreekt dr. Holt- huizen uit Alkmaar over „Het principiële in de sport", waarna een gedachtenwisseling volgt, die ongetwijfeld vruchtbare resulta ten zal opleveren. In de middagbijeenkomst volgt wederom een lezing De inleider is nog niet bekend. Een nieuwe foto van het gezin van de Hertog van Edinburgh. Prinses Anne, die op 15 Augustus een jaar wordt, zit op de arm, van haar moeder, Prinses Elizabeth, en maakt pret met haar vader. Prins Charles, geboren op 14 November 1948 maakt het gezin compleet. DEN HAAG (K.N.P.). Wanneer niet telkens enkele onhandig heden de ware bedoelingen duidelijk maakten, dan zou het uiterst moeilijk zijn te ontdekken, waar de hand van Moskou al dan niet in het spel is bij de vele internationale bijeen komsten, die de laatste jaren, hetzij aan deze, hetzij aan de andere kant van het IJzeren Gordijn worden georganiseerd. Hoezeer ook gecamouileerd voor meelopers, die zich gemakke lijk om de tuin laten leiden naarmate zij meer gefêteerd worden, maar wier oprechtheid een enkele keer niet kan worden ontkend, hébben de Congressen van de Wereld- vredesraad zowel te Pariis als te Warschau duidelijk bewezen, dat in deze beweging de communisten de toqj aangeven. die industriëlen, die bii deze han- BUITENLANDS OVERZICHT AFGAANDE OP de vele scho ne woorden, welke zelfs van ach ter het ijzeren gordijn gehoord wodren, zou men waarlijk een ogenblik in de veronderstelling kunnen komen te verkeren, dat er kans op vrede was. Helaas, het is zover nog niet en Wij moeten onze ogen ook open houden voor de werkelijkheid, dat de afwezig heid van oorlog, (of, in dit geval, het vermijden van uitbreiding van de oorlog in Oost-Azië) nog niet vrede betekent. Vrede, die toestand van een weldadige rust in de orde, wordt tenslotte niet gebouwd op de preventieve werking van wapengeweld. Er zijn andere, betere, diepere grondslagen voor, zoals de erken ning van de rechtvaardigheid en de liefde in de verhoudingen van gezinnen, beroepen en standen en volkeren, welke alle voortvloeien uit de christelijke beginselen, die persoon en gemeenschap moeten doordringen. Erkenning en door- Weliswaar zijn van deze orga nisatie. die haar vertakkingen over de gehele wereld heeft, ook niet-communisten lid. De partij mensen echter delen de lakens uit via tal van manoeuvres, die de fellow-travellers niet eens op merken. In de boezem van de Wereldvredesbeweging is nu een nieuwe gedachte opgekomen om met behoud van eigen macht het front te verbreden en zielen te winnen voor een idee, dat ogen schijnlijk alleen door idealisti sche motieven is ingegeven. Maar wat gebeurt er in feite? Op het. ogenblik wordt van Frankrijk uit een economische conferentie te Moskou voorbe reid, welke daar in de loop van October zal worden gehouden en waarvoor vertegenwoordigers uit de communistische en niet-com- munistische landen zullen wor den uitgenodigd, vertegenwoor digers van het economische le ven in de ruimste zin van het wpord, dus naast de industriëlen ook wetenschapsmensen, naast agrariërs ook representanten van de vakbeweging. Op de achtergrond van dit plan staat de Wereldvredesraad die door een besluit van de Franse regering uit Parijs is ver dreven en nu eens van Stockholm uit, dan weer in Praag of Berlijn opereert. Een Comité, dat het initiatief zou nemen tot deze bijeenkomst, wordt op het ogenblik gevormd maar niet dan nadat de eigen lijke (communistische) initiatief nemers de plaatsen zo hebben verdeeld, da+ zij te allen tijde de touwtjes in handen kunnen hou den. Men wil in Moskou, ter bevor dering van de vrede d.w.z. van de vrede zoals de Sow,jet-Unie zich die voorstelt en waarbij de Verenigde Staten tot agressor worden verklaard, spreken niet alleen over verhoging van het levenspeil der massa's in de deelnemende landen, maar voor al over de handelsbetrekkingen van de niet-communistische lan den met Oost-Europa de Sow- jet-Unie en China. De organisatoren zoeken dus in de eerste plaats contact met delsbetrekkingen persoonlijk be lang hebben en er dus wel ge makkelijk voor te vinden moeten zijn een reis naar Moskou te on dernemen, waar de machtheb bers er dan wel voor zullen zor gen, dat zij alleen datgene te zien krijgen, wat Westerse ogen aanstaat en die verder worden ingepalmd voor de doeleinden van Stalin, waarvoor zij. een maal terug, tot propagandisten worden. Ook in Nederland worden thans van communistische zijde de voelhorens uitgestoken om enkele lieden wier democrati sche gezindheid vaststaat, te charteren voor het initiatief comité: deze kunnen dan straks andere vooraanstaande Neder landers bewerken om aan de Moskouse conferentie deel te ne- rnern. waardoor het de schijn zal hebben, of de communistische partij zelf niet mee doet Hoe aanlokkelijk het plan ook mag worden voorgesteld na ïevelingen zouden immers kun nen menen, dat zii door deelne ming aan de conferentie niet alleen de vrede, maar ook hurt eigen economische positie dienen men zi\ gewaarschuwd voor de Sowjet-wolf. die zich weer eens in schaapskleren steekt. In antwoord op vragen van de heer Nederhorst heeft minister Staf geantwoord, dat de vertra ging in het transport van de ge wonde Korea-vrijwilligers naar Nederland is ontstaan door het ontbreken van de nodige vlieg tuigen te Hongkong en Singa pore. Voor dit vervoer waren Amerikaanse autoriteiten verant woordelijk. Generaal Hasselman heeft zich op Schiphol door een officier la ten vertegenwoordigen. Later heeft hij de gewonden in het hospitaal te Den Haag bezocht. De minister acht dit een vol doende blijk van medeleven. In de hierbij figuur moeten woorden in gevuld worden met een bete kenis als'hieronder omschre' ven: 1. Rede. 2. Herstelling. 3. Kwijtraken. 4. Hemelverschijnsel. 5. Provincie. 6. Inzameling. 7. Restant. 8. Collecteren. 9. Blijvend. 10. Harmonica. 11. Filmstad. 12. Ondersteboven. 13. Volksvertegenwoordiging Wanneer de juiste woorden t g. aangegeven middelste verti- zijn ingevuld, kunt ge op de aangegeven middelste verti cale rij van boven naar bene den de naam van een ko> ningskind lezen. De vijf boeken waren duur deze weck. Zo'n kruiswoord- puzzle vindt toch altijd maar de meeste aftrek. Elke opgaaf heeft zo z'n specialisten, maar een kruiswoord oplossen kan ieder een. Nu was de onderhavige puzzle kkelijkste. 1 2 3 k 5 6 7 8 9 10 4 II 12 13 niet direct de gema. Dat heeft hij trouwens gemeen met de puzzle, die hierboven staat afgedrukt.... En nu maar weer zien hoe hard het morgen dooit. Want dat bepaalt het aantal oplossingen op de eerste plaats. U weet toch waar het om gaat? Oplossing in vullen en in open enveloppe met opschrift „Prijspuzzle Noorder pers" toezenden aan het bureau van dit blad. dat tot en met Donderdag de oplossingen in neemt. Enindien U fran keert, doe het dan s.v.p. volledig. Tenslotte nog één verzoek in Uw eigen belang: zorg, dat Uw op lossing op tijd binnen is. Nog steeds komen er veel inzendin gen een of twee dagen te laat. Naam Adres De gelukkigen van het afgelo pen weekeind waren: 1. Mej. Rita van Aarle, R. Vis- scherstr. 7, Alkmaar. 2. C. G. Mulder, Beukenkamp straat 2, Den Helder. 3. H. J. v. Leijen „Kalorama", Beek (bij Nijmegen). 4. Mej. G. Blokker. Corn. Boks- straat, Schagen. 5. Ad Koenis Pz., Streekweg 120, Hoogkarspel. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1 Ruil; 4 Wingerd; 9 Eens; 12 Ka pot; 14 Eigen; 16 Uk; 18 Mal; 19 Kan; 21 Kam; 22 Af; 23 Sap; 25 Parel; 27 Sta; 28 Matador; 29 Toe stel; 30 Wet; 31 Rover; 33 t.a.v.; 35 Er; 36 Bed; 38 Sol; 39 Gil; 41 Si; 42 Galop; 44 Fagot; 46 Klok; 47 Sandaal; 48 Pond; 49 Melis; 51 Toren; 53 Na; 55 Ris; 56 Fel: 58 Nor; 59 p. c.; 60 dra; 62 Allen: 64 Rat; 65 Machine; 66 Notulen; 67 Sop; 68 Etten: 70 Enk: 72 Te: 73 Dal; 75 Sen; 76 Esp; 78 El; 79 Hamer; 81 Netto: 83 Prijs; 84 Bij stand; 85 Tint. Vprfiraal 1 Reus; 2 Ik; 3 Lam; 4 Wol; 5 It.; voering van de christelijke begin selen in maatschappij en staat, het juiste evenwicht tussen gezag en vrijheid, tussen individu en gemeenschap, tussen de Kerk en de Staat, enz. Aan de miskenning van deze waarheden is het natio- naal-socialisme en fascisme ten gronde gegaan. Er zijn nu echter de laatste tijd gevaarlijke symp tomen aan te wijzen, die de vraag wettigen, hoe het met dat ten gronde gaan nu wel werkelijk staat. En toch zou de kans voor een ware vrede in de wereld pas redelijk-aanwezig geacht kunnen worden, indien de verderfelijke denkbeelden van nazidom en fas cisme waren en bleven uitge roeid. In Italië hebben we al enige verschijnselen waargeno men, welke wijzen op een met te verwaarlozen gevaar van herle vend lascisme; in Duitsland is volgens jonge berichten de Beieree regering genoodzaakt ge weest, tegen plannen voor een systematische verering van Hit- Ier op te treden. De regering van Bonn heeft haar handen vol aan het probleem van het herlevend soldatendom in Duitsland, als gevolg mede van de steeds-actu- eel wordende kwestie der Duitse herbewapening. De activiteit van leden van de voormalige Duitse weermacht neCmt geregeld toe, er worden organisaties van oud- struders opgericht en daarbij klinken woorden op, -die soms al te duidelijk aan een voorbijeC?) periode herinneren. De „groene duivels" van generaal Ramcke (onlangs is deze uit Franse gevan genschap ontslagen) propageren de vrijlating van Duitse oorlogs misdadigers. Een nieuwe Liga van het vroegere Afrikakorps kwam in Westfalen bijeen, die tenmin ste begon met te verklaren, dat JJJ loyaal zou staan tegenover de West-Duitse republiek, beloofde zich te zullen onthouden van po- litieke activiteit (als het maar waar is) en elke herleving van de rassenhaat verwierp. Voor een internationaal vredescongres be stond in Brunswijk echter weinig belangstelling! En het ergste is misschien nog de verspreiding van vroegere, besmettende nazi- lectuur. Een medewerker van 't „Handelsblad" schrijft, dat blij kens de uitstalling in Duitse boekwinkels vroegere nazi-auteurs opnieuw populair geworden zijn. En dan dit: in een paar weken tijds zijn 20.000 exemplaren ver kocht van een duur boek van Ernst von Salomon, een der weg bereiders van Hitier en deelge noot van een bende, die indertijd Rathenau vermoordde. Hij is een man van Pruisische allures, arro gant en verwaand, weerzinwek kendDe schrijver in het „Handelsblad" noemt het een gevaarlijk, ontwrichtend, besmet en besmettend boek, het boek van een Pruis, „die geen Nazi leider is geworden, omdat het plebejische gezicht van Hitier hem niet beviel en omdat de UFA, volgens zijn zeggen, blijk baar meer betaalde dan de S.A." Duitsland is te beklagen, wan neer het, opnieuw, aan dergelijke propagandisten ten prooi valt. En Duitsland niet alleen. Want dit land is onmisbaar in de keten van West-Europese samenwer king (die zo vitaal is voor de vrede) en hoe kan die samenwer king deugdelijk ziin als een voor name schakel in die keten op zo wankele geestelijke grondslag ge smeed is? AD INT. WINKELS DICHT OP 15 AUGUSTUS De Ned. Kath. Middenstands bond en de Ned. Kath. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden hebben gezamenlijk het verzoek gericht tot de Katholieke ondernemers in de middengroot- en kleinbedrijven, indien dit enigszins mogelijk is, hun zaak op 15 Augustus het feest van Maria ten Hemelopneming, te sluiten, om deze als Zondag te kunnen vieren. Het publiek wordt verzocht bij het doen van inkopen en bestel lingen daarmede rekening te houden. Alderamin 11 ca. 10 uur R'dam verw., Axeldijk 10 te Antwerpen, Blitar 10 v. Surabaja, Borneo 11 v. Singapore te Dabo verw., Cal- tex Delft (T.) p. 10 kp. Tenz, Indrapoera 10 Gibraltar, Marie- kerk p. 10 Bone, Meliskerk 9 v. Karachi, Noordwijk p. 10 kp. Roca, Prins Willem, IV p. 10 Plymouth, Radja 11 Suez verw.. Rondo 10 ter h. van Djeddah Tabinta p. 10 Ouessant, Talisse 11 Londen verw.. Amstelkerk p. 9 kp. Palmas-Monrovia, Amstel veen 9 nm. Keywest, Cheshire 7 -„.Polyphe mus 9 dwars Algiers Prins Fre- derik Willem 7 v. Montreal, Pr. Willem III 10 dwars Quebec, Nw. Amsterdam vertr. 10 v. New York -R'dam, Saparoea p. 9 Gibraltar- Genua, Sarpedon 9 te Laguaira, 6 Gaar; 7 Re; 8 Dik; 9 Eem; 10 En; 11 Sofa; 13 Parabel; 15 Garstig; 17 Kamer; 19 Karos; 20 Netel: 22 Atlas; 24 Pat; 25 Por; 26 Lor; 27 Set; 30 Weekend; 32 Voedsel; 34 Viaduct; 36 Baker; 37 Dosis; 39 Galon; 40 Loper; 42 Gom; 43 Pas; 44 Fat; 56 Ton; 50 Lichaam; 52 Ro buust; 54 Armoe; 56 Flets; 57 Le nen; 59 Panne; 61 Aap; 62 Ane; 63 Non; 64 Ree; 67 Stap; 69 Tent; 71 Klit; 73 Das; 74 Leb; 76 Eed; 77 P.T.T.; 79 Hu; 80 Rij; 81 N.N.; 82 o.i. I k

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5