Ik zit op mijn geleende stoel in mijn geleend overhemd" Spoedeisende vergadering Nieuw protest van Nam II bij de V.N.-delegatie Kapelaan Hoogeveen nam afscheid van St. Dionysius )penbare erkopina ANSEN Welbesteed joar achter de rug r A. Bakker herdacht sectenspuiten yoed, a£s 'aanaast Vtddoe/'/ holieren Voor al Uw teken materiaal 1EO LOOTHUIZEN Kalverdiiker kermis Café Tiebie Coorn Gezellig bij Bontje O. P. Mgr. Pessers leeft als een bedelaar in Kiangtsjow De roofoverval in de Purmer R. K. Landbouwschool Schermerhom 'n Nieuw ontwerp voor vredesverdrag Waarvan acte RAAD HARENKARSPEL Marktberichten TRVERSHOOF IOOF De raad vond niet veel tijd om de agenda punten bevattend ten. Voor er echter ing begonnen werd, rgemeéster Raat de leden gemeentcont- eer A. Bakker. Sakker is gestorven ijd waarop hij nog ieven kon verwach- ijk, naar menselijke nog niet voor zijn rorden gemist, zo gemeester. Spr. be- eelneming aan de de kinderen van de oor wie het verlies el groter was ge- >or de gemeente. Afervershoof aan de te danken. Eerst ateur van het Gem. ■edrijf en als ge- nger. Groot was de ?n stipt de eerliik- ie heer Bakker en ■r een prettige ver in hem en degenen, moesten samenwer- memoreerde burge- het vele werk door e verricht als pen- van het Wit Gele e bede dat God hem loon mocht schen- spreker zijn herden- ik. eurde vervolgens 'n B en W goed, om adhuis gebouwde po- de som van f 150. ■erhuren aan 't Rijlc, 1 Januari 1948. uiterekening over 't werd aangeboden, commissie werd be en onderzoek zal in- van de heer G. v.d. irceel A 265 werd ;r verklaard, waar- e plaats een nieuwe uwd zal worden. huis- en tuingebruik Afdoende bestrijd ingsmidjlelen, naar de speciale afdeling van 5AADNOORDIJK Kaasmarkt Alkmaar Tel. K 2200 No. 2412 t 15-17 Telel. 3464 ALKMAAR /erdronkenoord 121 i*latte Stenenbrue iinds 1902 Vaklui. gereedschappen en eriaal. Aanwezig in timmermanswerk- its, schuren, en op 't van het perceel Weereweg 14 te LUTJEWINKEL, neente Winkel, op sdag 21 Aug. 1951 morgens 10 uur in café v. d. heer W. NHEER aldaar, bezichtigen op Za- iag 18 en Maandag 20 van 912 en 13.30 3 uur èn des morgens r de veiling van 8 uur. Catalogi ver ghaar bij de heer P. DE WOLF en Notaris N LEERSUM, Winkel oekt gedurende de 12, 13 en 14 Aug. tick THE MUSICAL PLAYERS ïvang Zondag 3 uur mdag en Dinsdag 10 eerste deuntje! art geheel vernieuwd aanbev. H. TIEBIE 12 AUGUSTUS ziek ..De Favorieten" AANVANG 7 UUR Gooi net oua paptei sust wsg. Bewaar 4 Tdewerk Oud Papier ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1951 PAGINA 7 PEKING (K.N.P.) Vijf paters Franciscanen hebben na veel moeilijkheden met de communistische autoriteiten in China toestemming gekregen om dat land te verlaten en zijn van Peking in Hongkong aangekomen. Het zijn de paters Albertinus Potveer, missie-overste, Maternus Dassen, Abdias van de Sande, Attemius Hulst en Stanislas Mulder. De paters, die in Peking een parochie bedienden, waren reeds lang in hun eigen huis gearresteerd en alle werkzaamheden waren onmogelijk, zodat de gehele parochie zonder zielzorger was. Daar de paters geen kans za gen aan deze toestand een bevre digend einde te maken en vrees den enkel maar van het huisar rest naar de gevangenis te zul len verhuizen, hebben zij in over leg met de kerkelijke autoriteiten besloten China te verlaten om el ders hun krachten aan de missie onder de Chinezen, die over ge heel Zuid-Oost-Azie verspreid leven, te wijden. Na het vertrek van deze vijf Franciscanen uit Peking zijn er van de ruim vijftig Nederlandse Minderbroeders, die in China werkten, nog slechts zes overge bleven. Vijf van hen bedienen evenals de nu uitgewekenen een parochie in Peking en voor zover bekend is bij het Provincialaat der Franciscanen zijn zij nog vrij en kunnen nog enige zielzorg uit oefenen. De zesde is Mgr. Quin- tinus Passers, Apostolisch Pre fect van Kiangtsjow, over wiens gewelddadige dood reeds in 1947 werd bericht, maar die maanden later nog in leven bleek te zijn. Geruime tijd daarna werd hij door de Communisten vrijgela ten; hij .werkt nu als enige pries ter in de prefectuur Kiangtsjow zo goed en zo kwaad als 't gaat. De tien missionarissen, die door de communistische bezettig met hem samenwerkten, werden allen gearresteerd en uit Kiangtsjow verbannen, alleen pater Bruns is in 1948 vermoord. Geheel verlaten Het bisdom Loeanfoe, dat ook door de Nederlandse Francisca nen onder leiding van Mgr. Con- stans Kramer door 33 paters be diend wordt, staat geheel zonder priesters. Allen worden uitgewe zen. Mgr. Kramer, een van de 5 Franciscanen, die nog in Peking verblijven, heeft als vertegen woordiger van de UNRRA van Peking uit nog eenmaal z'n bis dom kunnen bezoeken; hij schrijft over dit bezoek: „Loeanfoe is ge heel verlaten. Ear is geen enkele priester meer. Vele Christenen worden tót geloofsafval gedwon gen, maar slechts enkele bezwij ken- Door een communistisch volksgerecht worden schijnpro cessen gevoerd, die eindigen met inbeslagneming van de goederen van de missie. Het in bezit heb ben van heiligen-platen of krui sen is op doodstraf verboden. Een poging echter van de communis ten om het seminarie in commu nistische geest voort te zetten, werd een fiasco door passief ver zet Zo lang de communisten de macht in handen hebben, heeft de missie niet de minste kans haar werk voort te hervatten." Over de toestand, waarin Mgr. Pessers verkeert, die blijkbaar voor zijn gelovigen nog de Heili ge Mis kan lezen, en over de geest, die hem bezielt, is geen hetere beschrijving mogelijk dan de brief, die hij zelf schreef: „Ik Nu heb ik ook nog een staand klokje te leen gekregen, dat ik met touwtjes bij elkaar heb ge bonden en dat ik elke dag met de zon gelijk moet zetten. Toen er met de sneeuwdagen geen zon meer was, vroegen de christenen waarom ik elke dag vroeger de H. Mis las. Toen vier dagen later de zon weer zichtbaar was. bleek miin klok 65 minuten voorgelo pen te zijn. Maar in ieder geval, ik heb nu toch gezelligheid: Zo als het klokje thuis tikt. tikt het nergens" Met dezelfde blijmoedigheid zetten de nog resterende 5 Fran ciscanen onder leiding van pas toor Sigibald Hogenboom O.F-M. hun missie-arbeid voort. Als het niet meer kan, schudden ze het stof van hun voeten en gaan naar elders. God zal in Zijn werk wel voorzien. Deze parochie van Pe king werd hun in 1948 door kar dinaal Tien toegewezen en dat na zes en een halve eeuw onderbre king, toen de Franciscanen uit Peking werden verjaagd. Zijzelf verwachten iedere dag gearres teerd of uitgewezen te worden; met hen zullen de laatste Neder landse Franciscanen uit China verdwenen zijn. uitgezonderd dan misschien Mgr. Pessers, voor wie reeds plechtige rouwmissen in zijn vaderstad Tilburg werden gelezen. Die zit dan waarschijn lijk nog bij zijn verfbuskachel te luisteren naar het gezellig tikken van zijn gammele klokje. Mis schien is hij dan zijn tijd toch weer vooruit. EEN SLACHTOFFER OVERLEDEN De 79-jarige P. van Laan, slacht offer van de roofoverval in de Purmer, die Woensdag werd ge pleegd. is Vrijdagmorgen in het ziekenhuis te Purmerend aan zijn verwondingen overleden. Zijn zuster Suzanne verkeert nog immer in levensgevaar: het derde slachtoffer Neeltie v. Laan, gaat vooruit en zal zeer waar schijnlijk haar verwondingen te boven komen. Omtrent de dader(s) kon de Rijkspolitie, die het onderzoek in handen heeft, gisteren nog geen nadere mededelingen doen. Slechts dertig gulden. De autoriteiten hebben de brandkast geopend van de fam. Laan, bij wie de roofoverval in de Purmer was gepleegd. De f 5000, die naar het zeggen van Suzanna Laan hier in moest zit ten, bevond zich er inderdaad nog in. Slechts een huishoudportemon- naie met f 30 wordt vermist. Van de dader(s) ontbreekt nog ieder spoor. In de gemeente Purmer end zijn in de loop dezer dagen vele personen aan een verhoor onderworpen, doch zij werden allen weer op vrije voeten ge steld. De Nederlandse oorlogsbodem Hr. Ms. „Van Galen", die Hr. Ms. „Evertsen" heeft afgelost, opereert thans in de Koreaanse wateren. Op de foto boven zien we een oude traditie gehand haafd: Elke middag dekschrobben! Op de foto beneden gaan de Jantjes passagieren. Het is alles heel anders dan thuis in Holland, maar een ding is precies hetzelfde gebleven: De regen. SCHERMERHORN Het bestuur en de Commissie van Toezicht op de R.K. Landbouwschool te Schermerhom delen mede, dat, in afwijking met wat vroeger is bekend gemaakt, de lessen aan de school beginnen voor de le klas op Maandag 20 Augustus, de 2e klas op Woensdag 22, de 3e klas op Donderdag 23 en de 4e klas op Vrijdag 24 Augustus a.s. om 9.00 uur. leende "deur. Ik stook mijn ge leende kachel (een oude verfbus) zonder pijp; ze brandt goed, maar is een beetje lastig in gebruik. Een uur stoken, dan de deur en ramen open om de rook er uit te laten, dan weer een uur stoken, enfin vul zelf maar in. MET IAPAN WASHINGTON (Renter). Het verluidt in diplomatieke kringen te Washington, dat John Foster Dulles, Truman's republi keinse raadgever voor aangele genheden betreffende het Verre Oosten, bezig is met het opstelten van een nieuw ontwerp-vredes- verdrag met Japan, dat in enkele belangrijke punten van 't eerste ontwerp zou afwijken. De Verenigde Staten zouden opnieuw pogen een compromis oplossing te vinden voor de uit eenlopende meningen van onge veer een dozijn regeringen, dat te Washington kenbaar heeft ge maakt ontevreden te zijn met het huidige ontwerp, dat door Enge land en de Verenigde Staten is opgesteld. In de woestijn REGELMATIG verschijnen in Uw blad artikeltjes, welke on dertekend zijn met „In Deserto". Zou U zo vriendelijk willen zijn mij te laten weten wat de be tekenis is van deze onderteke ning? Wed. D. v. d. W. te W. (Red.: „In Deserto" betekent letterlijk: „In de woestijn". De schrijver bedoelt hiermee, dat hij in een tijd, die blijkbaar geen momentje kan missen voor een korte bezinning, gaat spreken als een roepende in de woestijn, zoals St. Joannes de Doper was. Tegelijk is „In Deserto echter een uitdaging aan de lezer. Te bewijzen nl., dat de stem van de schrijver niet klinkt voor tafels en banken alleen....) Het afgelopen schooljaar 1950/ 1951 had de volgende resultaten: Uitgereikte diploma's: 9. Over gang van klas 3 naar klas 4: 13 van de 14 leerlingen; van klas 2 naar klas 3: 21 van de 23 leerl.; van klas 1 naar klas 2: 20 van de 23 leerl. Wat de aanmelding van leerlin gen betreft meent het bestuur te moeten opmerken dat sommige katholieke boeren nog niet goed beseffen dat de katholieke Land bouwscholen er juist zijn voor hun kinderen, die boer willen worden en dat de lessen in Gods dienst- en katholieke Maatschap pijleer voor de katholieke boeren stand van de toekomst, waar ter wereld ook, van zeer groot belang, ja noodzakelijk zijn. Nog te veel katholieken kennen het voor naamste van hun geloof nog maar zeer gebrekkig en dit heeft tot gevolg dat hun geloof niet levend, niet bewust genoeg is. En toch is een levend, bewust geloof hoofd zaak in het leven van de mens. Dit geeft hem spankracht en be zieling in zijp werk van alle dag en meer inzicht in het wereldge beuren. Ouders, geeft uw kinde ren dus dit onmisbare goed mee, tegelfjk met de vaktechnische ont wikkeling aan de landbouwschool. Excursies Ondej- leiding van het Hoofd der School, de heer Schaper, zijn in de maanden Mei, Juli en Aug. de grote- jaarexcursies met alle klassen gemaakt. In de loop van het schooljaar werden reeds eer der met de practijkklassen (3 en 4) bezoeken gebracht aan bedrij ven in de omgeving (veefokbe- drijven in Beemster en W-Fries land, plaatsel. stierenkeuring, varkensselectiemesterij-Hoorn, zuivelfabriek „De Prinses", agra rische Jaarbeurs te Utrecht, in kuiling Hardelandt-methode te Schermer, bedtijven met Harder- landtkuilen te Zijpe). De le klas ging per fiets naar W-Friesland en de Wieringermeer en bezocht kasteel Radboud te Medemblik. het electr. gemaal „Lely" en een bedrijf in de Wie- ringermeerpolder. De 2e klas ging 3 dagen per fiets naar Texel en bracht en pas sant een bezoek aan de RLWS en de demonstratie-proeftuin daar achter te Schagen. Klasse 3 en 4 gingen 3 dagen per bus uit. Ze be zochten de tentoonstelling „Zaai zaad en Pootgoed" te Wagenin- gen, leerden in een rondrit door Wageningen wat de landbouw hogeschool zoal omvat, zagen verschillende instituten en labora toria zoals plantenziektekundige dienst, TVRO enz., bezochten daarna het landgoed „De Hoge Veluwe" en' wisten belangstelling te tonen voot het teken- en schil derwerk van de boeren-schilder Vincent van Gogh in het Rijks museum Kröller-Müller. De Coöp. ExpoTtslachterij te Twello was een bezoek overwaard en toonde de gang van zaken bij de verwer king van levend vee tot vlees in blik en bacon. Op een veefokkers-bedrijf in de NOP werd gastvrijheid genoten en dhr. P. G. van Diepen uit Beemster. momenteel werkzaam bij de Directie W'meer (Noord- oostpoldeTwerken) leidde de klas sen een dag rond door de nieuwe provincie, op prettige wijze zeer veel belangrijks en interessants aan de leeriingen uiteenzettend, o.a. de waterbeheersing (gemalen en sluizen, alsmede het vernufti ge en toch eenvoudige infiltratie systeem door 'n sawah-bevloeings- snecialist uit Indonesië, toegepast óp de gebieden met lichte gron den in de NOP, de dijkbescher- mingsweTken aan de Schokker haven, het eiland Schokland met het museum, een landbouwbedrijf de Cultuurwerken, het excursie lokaal met z'n prachtige kaarten en foto's van de NOP en de toe komstige stad Emmeloord met 'n kring van omliggende dorpen. Door de kop van Overijsel ging het naar Assen en na logies al daar kwam op de laatste dag de rondleiding en verklaring aan het Bedrijfslaboratorium voor Grond en Gewassenondérzoek te Gronin gen, Waar het gehële onderzoek van gestoken grondmonsters was te volgen- Door de Groningse wei- destreek kwam het gezelschap in de „bouwhoek" met z'n grote be drijven. Op Dr. Mansholts kweek en veredelingsbedrijf te Ulrum werden de leerlingen gewaar, uit er in de practijk aan de winning van nieuwe en betere landbouw gewassen vastzit. Ook de land aanwinning uit het slik van de Wadden- en Louwerszee gaf een idee van de groei van Neerlands landbouwgrond. Over Dokkum, waar St. Boni- fatius' pelgrimstuin werd bezocht ging het via Leeuwarden en de Afsluitdijk huiswaarts. Sportdag 't VELD. Op initiatief van de NKJB zullen op Zondag 12 Augustus op het VZV-sportter- rein athletiekwedstrijden wor den gehouden. Bijna 50 leden van de afdelingen 't Veld, HH.Waard, Langedijk, Wieringermeer en Warmenhuizen zullen hieraan deelnemen. Het program voor deze middag vermeldt, o.m. 100, 400, 1500 en 3000 meter hardlo pen, olympische estafette 800, 400, 300 en 200 meter, hoogsprin gen, verspringen en een voetbal match tussen de NKJB-distric- ten Langedijk en Schagen. De wedstrijden die onder des kundige leiding staan van A. Groot zullen om half twee begin nen. Direct na afloop, om ca. 5.30 uur, zullen de prijzen wor den uitgereikt. Leden en suppor- ters(sters) van de R.K. Sport vereniging VZV, jullie genieten een welverdiende rust. Maar des ondanks hopen we dat jullie ook deze Zondag de weg naar het sportterrein zult weten te vin den en jullie allen langs de lijnen te zien. i Vrede en zegen NIEUWE NIEDORP Zoals ieder jaar kwamen ook dit jaar de zelatricen van de Francis caanse Missie uit de gehele kop van Noord-Holland een dagje te gast in Nieuwe Niedorp. De ruim 140 dames die in zaal Hees waren vertegenwoordigd hebben weer een knal-zclatri- cendag gehouden. Des morgens om 10 uur waren vrijwel alle dames present. Na een heerlijk kop koffie gebruikt te hebben werd begonnen met een komi sche film te vertonen. Hiervan hebben de dames ontzettend ge noten; de lachsalvo's waren dan ook niet van de lucht. Om ong. half 1 werd een keurig verzorgde koffietófel aangeboden. Na de inwendige mens versterkt te heb ben vonden de Devele's plaats. Dit was een zeer gevarieerd pro gram en als van o.uds prima ver zorgd; Te ótt|r 5 uur gingen de dames zeer tevreden en voldaan huiswaarts. De promotor, pater Smit, kan met vreugde op deze geslaagde dag terug zien. FRUIT- EN GROENTEN- VEILING IN LIQUIDATIE WINKEL. De aangekondigde buitengewone ledenvergadering welke Donderdagavond in zaal Laan zou plaats vinden, kon we gens de slechte opkomst van de leden geen doorgang vinden. Dit o.r. daar volgens de statuten 3/4 van de leden aanwezig moeten zijn en 2/3 van de leden zich voor fusie moet uitspreken. De voorzitter, de heer De Groot deelde na de opening mede, dat de volgende week alsnog een ver gadering wordt uitgeschreven. Na deze mededeling sloot voor zitter de vergadering. MGR. AMMERLAAN'S TOESTAND GUNSTIGER Men deelde ons hedenmorgen mede dat de algemene toestand van Mgr. Ammerlaan zich heden gunstiger laat aanzien. De Vicaris toonde zich vanmorgen opgeruim der dan gisteren. Vrijdagavond kwam de gemeen teraad van Harenkarspel in spoedeisende vergadering bijeen ter bespreking van het financiële vraagstuk verbonden aan de stichting van twee dubbele wo ningen te Waarland. De NV Bank v. Nederlandse Gemeenten is nl. bereid om hiervoor een geld lening van f 19.625,rentende 4% en niet een looptijd van 30 jaar te verstrekken, ter vervan ging van de met diezelfde bank gesloten rekening-courant over eenkomst tot eenzelfde bedrag. De grote haast die B en W bij de behandeling van dit punt san de dag leggen, spruit voort uit de omstandigheid dat de bank bin nen 7 dagen uitsluitsel wil heb ben. Desgevraagd verklaarde burge meester H Nolet. dat bij bet op stellen van de exploitatierekening rekening is gehouden met een rente van 3M. Tengevolge van de hoger" rente zal het wellicht nood- zake'Jk zijn om de minister te verzoeken de aanvankelijk op f 4.25 peT week gestelde huur tc verhogen tot f 5 25 per week. Aangezien de Minister zeer wel bekend is met de huidige moei lijkheden za] een dergelijk ver zoek tot huurverhoging ongetwij feld worden ingewilligd. Verder besloot de raad nog om f 700.te voteren voor de aan koop van leermiddelen voor de RK school te Waarland. Dit is noodzakelijk geworden door de snelle stijging van het aantal leerlingen. De vervolgens aange boden gemeenterekening over 1950 zal dooT de gehele raad met uitzondering van de beide wet houders worden onderzocht. HONGKONG, 11 Aug. Reuter). Volgens Radio-Peking heeft gene raal Nam II, leider der commu nistische delegatie bij de be standsbesprekingen, er bij vice- admiraal Charles Turner Joy, het hoofd van de V.N.-delegatie op nieuw tegen geprotesteerd dat vier dagen geleden een vracht auto van de Noordelijken was aangevallen. Generaal Nam deelde admiraal Joy mede: „Op 21 Juli, nadat vier van onze vrachtwagens wa ren aangevallen en wij hadden geprotesteerd, was uw verbin dingsofficier het er duidelijk mee eens, dat wij u niet te voren in kennis behoefden te stellen van tijd en route van onze aanvoer- wagens". Generaal Nam zei, dat bij die gelegenheid de verbindingsofficier van de V.N. de communisten had verzocht om behalve het voeren van witte vlag en witte lap voor de auto's te spannen. Hij voegde daaraan toe: „Onze auto die werd aangevallen bij Sibjonri, aan de weg tussen Kae- song en Pjongjang, voerde de Een twee-persoons Harvard lesvliegtuig doodde een vracht rijder toen het Donderdag neerstortte in de St. Mary Street te Ely (Cambridgeshire) in Engeland. De beide inzittenden van het vliegtuig werden ernstig gewond naar een R.A.F.- ziekenhuis overgebracht. Het vliegtuig stortte neer, toen het trachtte de torenspits van de kathedraal van Ely te ontwijken. witte lap en ook een witte vlag. Uw beledigende insinuatie dat wij mogelijk een witte vlag zouden voeren op een auto die voor an dere doeleinden werd gebruikt, is niet op feiten gebaseerd". „De tijd tussen de aanval op de vrachtwagen en de aanval door Amerikaanse soldaten op Pan- moendjon, in de neutrale zone, bedroeg slechts enkele uren en ik vraag mij af of de twee inci denten niet tevoren zijn be raamd", aldus generaal Nam. „Ik protesteer wederom krach tig bij u en verzoek u te garan deren, dat een dergelijk incident niet meer zal voorkomen". FILM OVER PURMEREND ALS MARKTSTAD Zelfs buitenlandse belangstelling PURMEREND. Hoe meer men de betekenis van de Purme- render Markt leert kennen, hoe meer men deze zal benutten voor het belang van het boerenbedrijf. Om de bekendheid van de Pur- merender markt te bevorderen worden vele middelen te baat genomen. Zo had het comité „Pur- merend-Marktstad" op Pinkster- Drie 1951 een aantal journalisten van Nederlandse dagbladen uit genodigd om hen op die dag de Purmerender markt te laten zien. Blijkens de belangstelling, welke de pers in haar publica ties voor de Purmerender markt aan de dag legde, was deze voor vele journalisten een openba ring. Wat Purmerend als markt laat zien dacht men schijnbaar alleen te vinden in de markt plaatsen elders in het land. ste den met een vele malen meer- voudiger inwonertal. Thans wordt echter een nog meer modern middel te baat ge nomen om de bekendheid van de Purmerender markt te ver groten ,n.l. de film. Onder leiding van dr. J. L. Postema is dopr Kino Zijp in opdracht van het Comité Pur- merend-Marktstad een film ge maakt, welke stellig zeer belang wekkend is. De film brengt ons in de mooiste en meest typische plekjes van de landelijke omge ving van Purmerend. Daarnaast komen we het boe renleven in allerlei vorm te zien. Vervolgens geeft deze een heel duidelijk beeld van wat op de Purmerender markt wordt aan gevoerd en verhandeld. Groot is de drukte door aanvoeren van vee en producten en bezoekers niet alleen uit' de omgeving, maar uit zeer vele plaatsen uit alle delen van ons land. Van dit alles geeft deze film ons een zee rduidelijk beeld. En waar het ons bekend is, dat er behalve in Nederland ook thans reerds in het buitenland veel belangstelling voor de Purmer ender markt bestaat, zal deze film ongetwijfeld grote diensten bewijzen om de bekendheid van de marktstad te vergroten. De film zal o.a. in de komende winter vertoond worden in Zuid- Afrika, terwijl het Ministerie van Buitenlandse Zaken over weegt de film op te nemen in de wereldpropaganda. HEERHUGOWAARD-Z. Don derdagavond waren velen aanwe zig om afscheid te nemen van hun kapelaan, hun adviseur, hun aal moezenier. Onder de aanwezigen zagen we de Z.E. Heer pastoor G. van Diest en de vader van de schei dende kapelaan de heer D. Hoo- geveen. Mevrouw Hoogeveen kon wegens verblijf in het ziekenhuis niet aanwezig zijn. De hopman der verkennerij Bart Reekland dankte, namens de gehele jeugdbeweging, de standsorganisatie's, en andere ver enigingen kap. Hoogeveen op har telijke wijze voor het vele werk, dat hij in Heerhugowaard voor de verkennerij en 't verenigings leven had gedaan. „Niets was U te veel. Dag in, dag uit hebt U uw krachten voor de parochie St. Dionysius gegeven, in hoofdzaak voor de jeugd die U zo lief is." Een driewerf dank U, was de welgemeende dank van verken ners en welpen. De jongste aanwezige welp las een telegram voor van de jon gens, die momenteel nog in een Zomerkamp te 's Heerenberg ver blijven. Hierna sprak de Z.E. heer Pgs- toor woorden van dank namens de parochie tot de scheidende kapelaan. Wij verlangen, aldus spreker, geen groot vertoon bij een afscheid, omdat het eenmaal onze plicht cn onze roeping is O.L. Heer te gehoorzamen en te gaan waar Hij ons stuurt, maar het doet je tóch goed als er bij 'n afscheid zo velen tegenwoor dig zijn. Als stoffelijk bewijs van dank baarheid werd aan kapelaan Hoo geveen een enveloppe met inhoud overhandigd. Tot slot sprak de kapelaan en kele gloedvolle woorden. Toen hij daar ergens in Drenthe per tele foon hoorde van zijn overplaat sing, was hij eerst wel wat ge schrokken, omdat hij Heerhugo waard moest verlaten. Hij vroeg aan de parochianen op dezelfde wijze als nu door ie blijven gaan, d.i. liefde en eerbied te hebben voor .hun priesters. Hij zal de Heerhugowaard nimmer vergeten en beloofde een dagelijks gebed in de H. Mis. Tussen het gespro kene speelde het R.K. fanfare corps Hou en Trouw o.l.v. de hr. J. Beers pittige marsmuziek. Van de gelegenheid om kape laan Hoogeveen tot afscheid de hand te drukken werd door allen gebruik gemaakt. Het allerlaatst namen welpen en verkenners afscheid van hun aalmoezenier en treffend waren de woorden die hij tot hen sprak: Zet door jongens, gehoorzaamt en maakt dat je puik blijft. Kapelaan, sterkte in mokum! draverij KALVERDIJK Traditie ge trouw houdt de Harddraverij- vereniging tijdens de kermis Maandag weer een draverij voor ongeregistreerde paarden. Dit is eert ontspanning, waar jong en bud van kan genieten, want paardensport is en blijft een aangename ontspanning. Het be stuur heeft van de voorbereiden de werkzaamheden veel werk gemaakt, en verwacht dan ook een druk bezoek. Er wordt gere kend op een grote deelname. De samenvoeging Tijdens de rondvraag vroee de heer Blokdijk inlichtingen over de kortelings gepubliceerde sa menvoegingsplannen.. Voorzitter deelde mede, dat hij de twee enorme boekdelen van de com missie nor niet heeft doorge werkt. zodat hii zich vooralsnog van een oordeel moet onthouden. Bedoelde commissie van Veen werd reed** jn 1941 ingesteld door de Prov. Staten en bliikt thans na meer dan 10 jaaT intensieve studie in staat het tweede en meest practische deel van haar rapport te publiceren. Volgens dit rapport zou de ge meente Harenkarspei verbonden moeten worden met de gemeente Warmejj.huizen en de dorpen Eni genburg Stropt en 't Riipje van de gemeente St. Maarten. Oost grens wordt dan de spoorbaan, zuidgrens d„ Ringdiik en west grens het NH Kanaal- Tegen laatstgenoemde uiteraard geringe grenscorrectie^ kan nie mand enig bezwaar hebben. Maar over de hoofdzaken zal wellicht nog wel het'een "n ander gezegd moeten worden. Dat hangt "eheel van de raden af. Verschillende raadsleden verklaarden als om strijd dat zii ernstig bezwaar had- don tegen de door de commissie genoemde naam ..Noord Geest- merambacht" omdat een groot dee] van Harenkarspel niet pens in het Geestmerambacht ligt. Spoorslags verdikte men zich in hef- uitdenken van dp gewenste naam. en kwam daarbii tot de meest verbijsterende combinaties als b.v. St. Warmenharing. Voor zitter sneed hen in dit opzicht echter resoluut de pas af. met te constateren, dat ingeval deze plannen mochten do-^'gaan, zeer grote verande-ingen zullen plaats vinden, omdat het aantal gemeen ten in het gewest van 44 dan r.nu worden teruggebracht tot 17- Maar de raadsleden zouden er goed aan doen zich door dit rap port niet van de kook te laten brengen, en stil moeten doorgaan met hét afhandelen van alles wat behandeld moet worden. Alkmaarse Exporfvciling ALKMAAR 10 Aug. aard appelen 1013; slabonen 2531; stamsnijbonen 2028; stoksnijbo- nen 3043; komkommers 8—13; tomaten A 2033; bonken 1620; bloemkool I A 36—55, 1 25—35, II 1020: rode kool 47; savoye kool 8-13-50; tuinbonen 617.50; doppers 3841; spinazie 9—38; sla 210.50; postelein 419; an dijvie 59; radijs 2; rabarber 4 5; bieten 613; winterpeen 10.20 —12.30; peen 30—48; uien 22—31; soepgroenten 36.50; peterselie 3 —4; perziken 423; Yellow 12 39; Early Victoii 1922; meloen 3661; rode bessen 4286: drui ven 1,251-90; zwarte bessen ZWAAG 10 Aug. Aardappe len- 3.8013.80; spina/ie 1025; postelein 814; zilveruien 32 42; bieten 7.60—8.20; savoye kool 6.8011.10; rode kool 4—6-30: sla- bonen 2028: snijbonen 1245; tomaten 1045; augurken 154; waspecn 2933; bospeen 2440; rabarber 25; andijvie 58: sla 2.607-20: bloemkool 850; kom kommer 89; bosselderi.i 56; perzik 228; bosuien 1315; pruimen per kilo 181.67; witte druiven 1-552.10; frankenthaler I.351-56: West-Frisia 1.08; rode bessen 2545; prolefic 25?3; kruisbes 3169; zwarte bes 91; glorie van Zwaag 1.54; Yellow transparant 1057; perzikrode zomerappel 1928; kruidenier 10 52; suikerpeer 2123; Beauty 1545; netmeloen 2066: suiker- meloen 3570. GROOTEBROEK 10 Aug. Eersteling grof 10.4013.10; groot 10-70—13.20; klein 7-10—3.20; vee voer 4.10510; doré grof 11.30 II.60; groot 13.00—13.90; blw- ei genheimer grof 9.1010-20: groot 10.9011-80; eigenh. grof 8-6010: groot 10.6011.80; bintje grof 10.3010 90: groot 10.60-11-10 aanvoer 80.000 kg; bloemkool A 35; A II 22 aanv. 1700 stuks: sla- bonen 20—22 aanv. 700 kg; augur ken f- bast 29; bast 16; grof I 10; grof II 3; stek 5. aanv. 950 kg- HEILOO 10 Aug Spercie- bonen 2227; sriijbopen 4048; doperwten 2531; kropsla 69; andijvie 1620; spinazie 411: bloemkool 1236; komkommer 7 10; pronkbonen 1215; appelen 1234; tomatenl8 26; pruimen I.30—1.60. ZUIDERKOGGE 10 Aug- grove schot 10.3011.20; midd. II.20—12; doré 11.80—12.80; grove 96011; eigenheimer 11-50 13.50 aanvoer 17.000 kg; bloem kool 1452: sla 68.30; slabonen 2434; snijbonen 2636; rode kool 6.30—7.30; komkommer 8 15; perziken 1025; prolefic 56 74; rode besstv 3546; kruidenier 1045; suikerpeer 1020; prui men 30103; druiven 136139; Yellow 1646; Early Victorj 13 —18. WARMENHUIZEN. 84200 kg. aardappelen, eerstelingen 11.3012.50; grove 10—10.70; drielingen 9.9011.10; kriel 4.20 4.40; eigenheimers 10.5011.50; blauwe eigenheimers 9.9011.30; doré's 12.10—12.50; bintjes 10.50 10.80; grove 8.709.70; koop- mans blauwe 10.70; 1500 kg. sla bonen 25.5029.50.; 20 kg. tuin bonen 12.50; 800 kg. bieten 9.10 10.30. PURMEREND. Aardappelen: schotse muizen 10.4013.60; bl. eigenheimers 11.6012.70; kl. aard. schotse muizen 6.6010.30; slabonen m. dr. 26 z. dr. 2830; stoksnijbonen 3444; stamsnijbo- nen 2035; tuinbonen 11; bl. blauwschokkers 37; komkommers 813; tomaten A 3446; bloem kool 841; rode kooi 10; sninazie 16-28; sla 29; andijvie 1319; rabarber 46; rode bieten 410; bospeen 1729; uien 1318; rode aalbessen 46104; zwarte bessen 132; klapbessen 568; perziken 1430; druiven, frankenthalers 160165; suikermeloen 2994; appels: erley victoria 1224; per zikrode zomerappel 1029; rode tulp 416; yellow transparant 12—48; peren: kruidenier 1654; Noordholl. suikerpeer 721. HOOG KARSPEL 10 Aug. stambonen d.z.dr. 195 kg 2730; kroten A 2380 kg 8—8.30; B 240 kg 5-705.90; aardappelen, eerste ling 7200 kg, grof 10.10—11.20: fijn 10.50—12.30; klein 660—8.50: kriel 4.404 60; doré fiin 2625 kg 1212.30; bl. eigenh. fijn 400 kg 10-50—H).70.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7