De godsdienst blijft: OPIUM VOOR HET VOLK PIONIEREN, geen die het kan verkenner laten Duitse oorlogsveteranen gaan zich organiseren Onrust en strijd in Indonesië zullen zeker toenemen Communisme ondermijnt Indonesische samenleving Weer vele nieuwe snufjes op de komende Jaarbeurs 100.000 kinderen zwerven door Venezuela ieman zwemt kilometer n de Vreugde VAN DE JAMBOREE ,Links zitten de Fransen en hier achter de Italianen Communistische jeugd krijgt strenge instructies Ex-generaals leiden hun soldaten op politieke koers Naar wij vernemen: Besluiten van vakbeweging Wetgeving kent geen vaderplicht SVERWACHTINC ld door het K.N.M.I. geldig van Maandag- Dinsdagavond: jde bewolking bewolking met op de taatsen enkele buien, id matige wind tus- est en Zuid, Dezelfde ;ere temperaturen. IENOEMING OM HAARLEM de Bisschop van eeft beno.emd tot Rec- i Helder (St. Liduina- de weleerw. heer P. ieuwe Akela :UM. Mej. A. Ho- igezocht om per 1 Sept. op zich te nemen van Mej. Hoberg was iter te Alkmaar, par. Bevorderd )UM. De kantoor- n het postkantoor te e heer T. Peijl, is be- kantoorhouder 2e kl. Milde gave lUM. Twee fami- akkum schonken hun •k van Maria ten He- ig twee grote fraaie n Maria en St. Joseph, nk zal Zondag tijdens ig lof. worden gewijd geïnstalleerd in de gerlijke Stand - Geboren: Teunis, z. tloothooft en Jantje rnelis Dirk, z. v. Pie- en Cornelia Swart; v. Jacob Wiersma en Neeltje Wiedijk, 43 igenote van Pieter je Herman, 50 jaar, van Jacob Breed. )OT—PURMEREND END. Zaterdagmiddag startte mei. Corrie de Churchilllaan te te Buiksloot voor een door het Noordliol- inaal tot Purmerend fstand v.an 15 km., het minder gunstige Ie de tocht uitstekend, over 8 had mej. Tie rend bij de spoorbrug ging toen in de volg- n behalve haar trainer aiders waren gezeten, amplein te Purmerend i waren bijeengeko- 21-jarige Amsterdam- ir prestatie toejuieh- :1 „De Amsterdamsche de zwemster een en daarna vertelde zóornemens is volgend hten het Engelse Ka- e zwemmen. •man is nog slechts ining op de lange af- orige week legde zij de afstand van 8 km Serlagebrug en Ouder- e Amstel af. IEEE JONGEREN UITBUNDIG FEEST van het vogelparadijs zullen op 15 Augus- veren van vreugde. de Katholieke jon- lie delen van Neder- A Iphen aan de Rijn ameuze vogelpark een e Vreugde te vieren, il een uiting zijn van die er óndanks de jkheden op alle ge in de harten van ons volksdeel. Op Woens- nistus ivorat tevens tic maal het jeest van ihemelopneming ge- dit feit plechtig lot 'leid is geprocia- an de Vreugde is ge- door de jongeren, die gegroepeerd rond 't i-itt ..Karakter" en in g „Dit is leven" van Vesseling. Om 12 uur e dag zullen de jon- vrolijk muziekgeschal iase Fidelis Harmonie i worden ontvangen, mgst krijgen de deel- bonte aaneenschake- tte en vreugdevolle te zien, zoals een :en kapshow voor da- :er ij delheid dan geld. erks laat zich feeste- l!een optreden van rse muzikanten uit atie Hyde Park spee- atten en handlezingen karakterloze helder- i om 3 uur steekt Mr. Ie feestrede af, waar- gte zich zal kunnen iet verschillende vro- jden. Pater Piet Wes- dan persoonlijk de bromfietsen uit aan rs van de wedstrijd brochure „Geen an- Als waardig slot van le-dag zullen ver- inge schrijvers, dich- nalisten van naam, Wichel van der Plas, en Louis van Hete- oevers van de Avi- het oorspronkelijke Michel van der Plas, m Karakter" opvoe- diverse evenementen s medewerking ver- Anton van Duinker- i Bomans, Hans Velu, ling, Pater Jelsma en l Derks. Een magni- nd-orgel, vier orkes- ler dat van Victor een grote tent, die ingende, etende en ïgelieden kan bevat- ,e feestelijkheden ze ister bijzetten en de eugde voor alle Ka- geren van Nederland maken. IVlAAi nUAO i D i PAGINA 3 De grote vraag naar olie heeft de Chileense walvisserij tot grote bloei gebracht. Acht schepen vangen onge veer honderd walvis sen per jaar, die onge veer vijfduizend ton uitstekende machine olie en duizend ton kunstmest opleveren met een totale waarde van vier mïllioen dol lar. Hier ligt op de kade van Quintay een walvis klaar om te worden stukgesneden. (Van onze speciale verslaggever) BAD ISCHL De Nederlanders hebben het de eerste dagen druk gehad. Er valt veel te dóen, eer een kamp is ingericht. In de Adel- bertgroep waar de Hagenaars en de N<iordhollandeiri zitten, de Anv-Jterdammers en Rotterdam mers, met Nico Vijverberg („zet ons er speciaal bij") en Adriaan v. d. Voort uit Naaldwijk, pio nierde Amsterdam een fouten tourniquet aan de ingang van de keuken en dat kon Kees de Wolf uit Alkmaar (niet voor niets waait hier immers de Alkmaarse vlag ir.'Jt die van Amsterdam aan de mast) natuurlijk niet op zich laten zitten. Dies ontwierp hij een slag boom aan de ingang van zijn do mein, en toen Harrv Schuld mij die liet zien. had hij er tegelijk het goed-Hoornse woord voor. „Hier zijn de bommels" zei hij. Boven de kamppoort is hier het trotse zeilschip „Irene" ge bouwd van jute en dennenpalen; links wonen de Italianen, en de achterbuurtlui zijn Fransen die met hun tenten ëén-hoog zitten in onvervalste paalwoningen. Chris van Vliet uit den Haag was wel zo goed ons een boter ham te snijden, en pater Deken („de groeten aan Venhuizen") had „Old Mac" ook hier trouw gezworen. Paul Dijkstra, nog een Hagenaar, rondrennend met wil de haren er» dito streken moest ons teleurstellen wat de boter op het brood betrof: die was voor de volgende ochtend. In beste welstand troffen we hier voorts Nol Lapré Joop en Kees van Well, Peter Fakkeldij en Jan Davidson uit den Haag, Herman van Straten uit Hoorn, en de an dere Alkmaarders: Rob Junger- hans. Hans Rolie en Joop Vree- ker. Gerard Bots was aan de zwerf. Hijsen Tien meter verder stond de stevige mijnschacht die de toe gang levert voor het kamp van de Bonifatiustroep, onder leiding van aannemer Wim van Daal uit den Bosch gebouwd. Er was met zoveel ijver aan gewerkt dat de verkenners die bij het houten liftwiel hoog in de toren als vol leerde leidekkers in de stellingen en touwen hingen, zich niet eens de tiid gunden om beneden te komen eten. Ze hesen het brood naar boven en de boter, het jampotje en het theeketeltje en die toren kwam klaar, bewon derd door de Schotten-buren die in het heetst der dagen aantre den voor de vlaggenparade in. hun nieuwste aom er-uniform: 100 LOCOMOTIEVEN VOOR INDONESIË 's-GRAVENHAGE. De eerste 2 van de door de Indonesische regering bij Krupp bestelde serie van 100 locomotieven zullen Woensdag 15 Augustus uit Am sterdam worden verscheept. De locomotieven, die elk een gewicht hebben van 64000 kg, zul len als deklast op het m.s. .Cele bes" van de Maatschappij Neder land worden vervoerd. 348 Priesterstudenten in Bossche Bisdom ST. MICHIELSGESTEL (K.N.P.). Het Klein-seminarie te St. Mi chielsgestel van het bisdom den Bosch begint zijn nieuwe studie jaar 1951-52 met 348 studenten. De eerste klas telt 87 leerlingen. hoed, das en zwembroek met in signes. En de Petrus Canisiustroep? Ge weet al hoe ze tegen de hel ling zitten geplakt, met schuin boven hun hoofd de Oostenrij kers die met gemak kunnen zien wat Jan Eshuis uit Enschede nu we,er in zijn potten en panner» staat klaar te stomen. Hier zit ook Harry Bloemhard van de St. Maartengroep in Hoogezand, waar hij nog twee broertjes 'heeft die welp ziin en een ander ,als verkenner. Hij vertelde me dat hij in 1946 als verkenner is geïnstalleerd in de Pagode-troep in Nakorn-Patom in Siam. Later was hij verkenner in Makassar en Semarang. Er kwam na de repatriëring in het kamp Schat tenberg van verkennen niet veel. maar nu deed hij het dan weer drie maanden. En de Jam boree? Reusachtig. Rondsjouwen Om te weten wat dat „reus achtig" insluit, zoudit ge hier eigenlijk moeten zijn. Rondkij ken en rondsjouwen tussen éch te bergen, heuvel op, heuvel af, van het hoogste punt waar een uitzichttoren de hele dag kreunt onder de bezoekers, tot bij de watermolen in 'het dal waar de Finnen zijn gereedgekomen met hun oereigen sauna. De stenen hebben ze meegebracht voor de oven waar ze zó heet water sto ken dat de stoomwolken van het dak van de tent slaan. In de smoorhitte binnen liggen de ber- kentakken klaar om elkaar ple zierig een tintelende huid te zwiepen. Wanneer de Finnen daarna, dampend en wel in de bergbeek springen, hebben ze er nog lang niet genoeg van. Tenslotte doen ze een en ander ook in de poolwinter thuis, waarbij voor de afwisseling al leen maar het bad buiten wordt genoten in een bijt in het ijs. En dus beginnen ze weer van voren af aan. „Wollen-sie-'mal- kommen" vroeg een enthousiaste Fin, zijn Duits woord voor woord voorzichtig vormend. L 13 AUGUSTUS: H.H. Hyppoly+us en Cassianus In het bisdom Haarlem: H. Wigbertus. Het onderwijs van de jeugd is een zeer voorname plicht, maar reken niet direct op dankbaarheid. Cassianus werd op aansporing van zijn hei dense rechters door zijn eigen leerlingen met schrijf stiften zodanig mishandeld, dat hij stierf. Wij rekenen in dit leven te veel op dank baarheid; hopen op resulta ten van al ons werken voor de jeugd. En als dat niet komt, zijn we teleurgesteld. Verwonder u niet: God al leen weegt het goede af en beoordeelt het naar waarde en niet de mensen. Jeugdlei ders en leidsters vinden in deze gedachte troost om hun dikwijls zo ondankbare taak voor het heil der zielen voort te zetten. IN DESERTO „Morgen." hebben wij gezegd. Maar misschien doet een van onze Brabanders of Hollanders het wel meteen. Maar hii kan ook iji het kamp van Texas pro beren de lange zwepen te laten knallen en waarschijnlijk vin den de Oostenrijkers het best als hij gebruik maakt van hun schiettent, des avonds verlicht als een Kerststalletje. Hii kan aanschuiven waar hij maar wil, ergens op dit enorme kampter rein waarover de prikkelende rook vaagt van duizend1 vuren. Natuurlijk heeft hij een Maul- trommel gekocht, een van de oudste en kleinste muziek instrumenten ter wereld, het symbool van deze Jamboree. En op iedere hoek van iedere kamp straat kan hij proberen de hou ten sierklompjes die hii van thuis heeft meegebracht te „sjeenzen* tegen tenminste vijf (zijn we kooplui of zijn we het niét?) van die bonte Ameri kaanse insignes, waarvan de jon gens uit de Far West allemaal een zak vol bij zich hebben. Ginds dansen de negers op het strakke rhythme van het oer woud en Woensdag gaan we met heel Stiermarken te gast in Bad Aussee, waar we door de dorpskapel worden opgewacht en in triomftocht door de straten geleid. Dat alles en nog veel meer kunnen de jongens hier beleven. Het is daarom dat ze „reusachtig" zeggen. In een artikel, getiteld „Tegen bijgeloof en vooroordelen", opgenomen in een onlangs verschenen nummer van „Komso- molskaya Pravda" (blad van de communistische jeugdorgani satie), lieten de redacteuren vragen afdrukken van jonge communistische lezers over het onderwerp godsdienst, terwijl tevens vragen werden beantwoord. Mikhail en Alexander Markow uit Kiew schreven: „Wanneer een man op leeftijd in God gelooft en godsdienstige plechtigheden bijwoont, dan is dat begrijpelijk: hij ontving zijn opvoeding voor de revolutie; we hebben hier te doen met overblijfselen uit het verleden en met de zuivere macht der gewoonte. Wij zien ook hoe jonge mensen op kerkelijke seminaries studeren en zoeken de verklaring in een uitzonderlijke achterlijkheid maar wij komen jongens en meisjes te gen, die dezelfde opvoeding heb ben genoten als alle andere jonge mensen, maar die desalniettemin religieuze vooroordelen hebben en in een of andere vorm van „geest" of „noodlot" geloven. Waar kregen zij dit geloof? Wij zijn van mening, dat in God ge loven wil zeggen de wetenschap in twijfel trekken, twijfelen aan eigen kracht. Kunnen onze jonge lui werkelijk deze gevoelens van twijfel hebben? Het is nogal vreemd de verzekeringen van sommige lieden te horen, volgens welke de godsdienst het commu nisme geen hinderpaal in de weg legt. Volgens ons is dit politieke kortzichtigheid", zo eindigde de brief. Godsdienst contra revolutie In het artikel, waarin de opvat tingen van de bewuste jongelui als juist worden bekrachtigd, wordt gezegd: „De godsdienst zal de groei van het communisme niet kunnen verhinderen, omdat het een anti-wetenschappelijke, reactionnaire ideologie vertegen woordigt. De godsdienst geeft een fantastisch, vals en verdraaid idee van natuur en maatschappij; haar opvattingen over ons milieu zijn in tegenspraak met de wer kelijke stand van zaken, de onbe twistbare feiten, die de weten schap ons levert en de levens ervaring, die generaties in de loop der geschiedenis hebben op gedaan. De godsdienst voedt de mens op in een geest van oot moed en onderdanigheid, bezielt hem met een blind geloof in de goddelijke voorzienigheid. De godsdienst brengt de mens af van revolutionnaire veranderingen". „De partij kan niet neutraal zijn met betrekking tot de gods dienst", heeft Kameraad Stalin verklaard, en zij voert anti-gods- dienstige propaganda tegen ieder maar dan ook ieder godsdienstig vooroordeel, omdat zij aan de zijde staat van de wetenschap en omdat godsdienstig vooroordeel tegen de wetenschap indruist. De partijpropaganda moet worden BONN (van de A.N.P.-cor- respondent) De discussies over de vraag of West-Duits- land zijn bijdrage aan de mi litaire verdediging van West- Europa zal moeten leveren, hebben in Duitsland zelf onder meer geleid tot een herleving van het gevoel van verbonden heid tussen de oude frontka meraden. Misschien is het woord „herleving" niet geheel juist, aangezien de gevoelens er steeds zijn geweest en wel licht is het beter het proces, dat men zich thans ziet vol trekken, te kenschetsen als 'n vormgeven aan politieke ge dachten, die in hoofdzaak door de oude lotsverbonden heid zijn bepaald. Het is duidelijk, dat het in de eerste plaats de frontgeneratie is, die het debat over de Duitse herbewapening met aandacht volgt. Van haar zijde, afgezien van die der vrouwen, is van het begin af de grootste weerstand ontstaan tegen een herleving van een Duits soldatendom. De blaam, die door de oorlog op zo grote delen van de Duitse strijd macht werd gelegd en de door de geallieerde begonnen actie tegen een herleving van wat men zag als „Pruisisch militarisme", ontnamen de vroegere Duitse soldaten de lust om hun contac ten met de oude eenheid verder te strekken dan tot het vriend schappelijke of charitatieve as pect. Niet zodra hebben de gealli eerden onder de druk der Doli- tieke ontwikkeling een streep gezet onder de restanten van een collectieve blaam op de Duitse soldaat of de beweging onder de frontgeneratie heeft een ander karakter aangenomen. De bewe gingen willen politiek hun woordje gaan meespreken. In vier op flinke schaal georgani seerde bijeenkomsten is dit in de laatste weken gebleken. Het sein is een goede maand geleden ge geven door de leden van de tank divisie „Groot Duitsland", die onder leiding van haar vroegere commandant generaal Hasso von Manteuffel. in Kassei bijeen ge komen zijn. Nu zijn in Iserlohn de vroegere leden van het Afrika- corps bijeen geweest en zij heb ben onder leiding van oud-gene raal Crueweli, Rommels opvol ger, een vereniging gesticht. In Brunswijk hebben vierduizend vroegere valschermjagers de hoofden bijeen gestoken. Hier had de vroegere commandant van Brest, de onlangs uit Frankrijk ontslagen generaal Ramcke, de leiding. Positieve belanestelline In Bonn is een onder leiding van ex-admiraal Hansen staande organisatie van oud-militairen hervormd tot „Duitse Soldaten- bond", met 't doel, zich tot over koepelend orgaan te ontwikke len. Deze bijeenkomsten worden in politieke kringen in Bonn be oordeeld naar gelang van de uitlatingen, die er worden gedaan doch in het algemeen kan men zeggen, dat men hier een voor uitgang ziet in de politieke be langstelling, die blijkbaar in de generatie gewekt is. Von Man teuffel heeft onlangs herinnerd aan de uitspraak van de vroegere rijkskanselier Bruening, dat de republiek van Weimar haar zwakste zijde had in de negatieve beoordeling van de zijde der oud soldaten. Het heeft in Bonn tot voldoe ning gestemd, dat Von Manteuf fel met zijn in Kassei opgerichte beweging bereid is de Republiek van Bonn te steunen. Hetzelfde hebben de mannen van het Afri- ka-corps nu gedaan door middel van een telegram aan de staats president. Ook de beweging van admiraal Hansen staat onder be dachtzame leiding. Wat Ramcke betreft, hij heeft voor zijn val schermtroepen „onontkoombare voorwaarden" gesteld voor een Duitse herbewapening. Hij heeft verklaard zich volledig te zullen wijden aan de vrijlating van „zo genaamde" oorlogsmisdadigers, die hier en daar nog worden vast gehouden. Ook de „werkelijk schuldigen" moeten volgens hem door het buitenland worden ont slagen om voor Duitse rechters te worden gedaagd. Ofschoon Ramcke daarmee wel een van zijn voorwaarden heeft onthuld, heeft men hier hoop, dat ook zijn beweging de zijde der Bondsrepubliek zal kiezen. Oud-generaal Student heeft zijn vroegere valsehermtroepen ge waarschuwd voor radicale en fa natieke stromingen. Daarbij doel de hij ongetwijfeld op neofascis ten van het slag van Remer, die zoveel moeite doen om de oud soldaten tot de voorhoede van een rechts-radicale beweging te maken. De jongste bijeenkomsten van oud-soldaten hebben de poli tici te Bonn de overtuiging ge schonken, dat ook onder de oud militairen de bedachtzame rich- ting de overhand heeft genomen. roepen. gevoerd zonder dat de gevoelens van degenen, die geloven, worden gekwetst; de reactionnaire, anti- wetenschappelijke geest van godsdienstige ideeën moet gedul dig en overtuigend aan de gelovi gen worden uitgelegd Jongelui zullen ieder voor zich nog wel eens mensen tegenkomen, die de huwelijksformaliteiten ver vullen en die vol vertrouwen luisteren naar de „profetiën" van waarzeggers en die geloven in dromen en verschillende voor spellingen (sic!). Dit vindt plaats als gevolg van een onjuiste op voeding en de invloed van achter lijke invloeden. Dergelijke ge vallen kunnen niet worden ge duld. Zij moeten voor de jongelui en voor de organisatie van het Verbond van jonge communisten, in wier midden zij voorkomen, aanleiding zijn om zich verontrust te gevoelen. Van het Verbond van Jonge Communisten wordt verwacht, dat het zal strijden om overblijfselen van het verleden in de gedachten der jongeren uit te bannen, overblijfselen, waartoe ook godsdienstige moeten worden gerekend. Hoe gevaarlijk Dit werk moet dag in dag uit worden verricht, doelbewust en onophoudelijk.... Aan jongens en meisjes moet worden verteld, hoe gevaarlijk godsdienstige voor oordelen zijn; een wetenschappe lijke, materialistische levensop vatting moet bij hen worden aan gekweekt.... een uitgebreide, strijdvaardige atheïstische propa ganda moet ontwikkeld worden. „Kan een lid van het Verbond van Jonge Communisten in God geloven of zelfs deelnemen aan godsdienstige plechtigheden als huwelijk en doop? vragen de lezers *N. Khodyreva en E. Os- troushenko. Betekent dit geen overschrijding van de reglemen ten van het V.J.C.?" Zeer zeker is dit het geval. „Er zijn lieden, die als volgt redeneren: Wij kennen gewetens vrijheid: het is ieders eigen zaak of hij wel of niet in God gelooft; daarom kan het lid van het V.J.C. ook voor zichzelf beslissen naar eigen inzicht. Zo'n redenering is volkomen fout. De houding van het lid van het V.J.C. ten opzichte van de godsdienst is geenszins een „per soonlijke zaak", daar godsdien stige opvattingen niets te maken hebben met onze communistische levensopvattingen. Geloof in God en het deelnemen aan kerkelijke plechtigheden zijn onverenigbaar met het lidmaatschap van het Verbond van Jonge Communisten. Dit Verbond is vrij van voor oordeel en bijgeloof en het is zijn taak een onverzoenlijke strijd te voeren tegen overblijfselen uit het verleden". KATH. VERENIGING HOGER BEDRIJFSPERSONEEL DEN HAAG (K.N.P.). In sa menwerking tussen de St. Adel- bertvereniging en enkele vooraan staande figuren, werkzaam in het bedrijfsleven, is besloten tot de oprichting van een Katholieke Vereniging van Hoger Bedrijfs- personeel. Het lidmaatschap van deze vereniging is bedoeld voor alle katholieke personen, die be horen tot het hoger personeel in dienst van het Nederlandse be drijfsleven, b.v. economen, inge nieurs, juristen, administratieve personen e.d. voor zover zij niet als ondernemers of als zelfstan dig beoefenaar van hun beroep werkzaam zijn. VICE-PRESIDENT VAN BRAZILIË IN ONS LAND AMSTERDAM. Zondagmid- is per vliegtuig uit Kopenhagen op Schiphol aangekomen de vice- president van Brazilië, dr. José Cafe Filho, die tot 15 Augustus in ons land zal vertoeven ten einde verschillende Industrieën te bezichtigen. meldde de sleepboot „Poolzee" dat zij aan boord van een jacht voor de Engelse kust een rode gloed waarnam, waaruit lichte explo sies voortkwamen. Het jacht voer echter door. is het in September 75 jaar ge leden dat in Wageningen voor het eerst landbouwonderwijs werd ge geven. Op 13, 14 en 15 September zal dit feit feestelijk worden her dacht. arresteerde de Zaandamse recher che een boekhouder van een aan nemingsbedrijf, die f 20.000 had verduisterd ontdekte een boer te Elspeet in een akker haver twee jonge zwij nen. De dieren werden met stok ken en hooivorken gedood.... SOERABAJA (KNP) Hoewel de toestand in Indonesië op het ogenblik zeer verward is en de ontwikkeling der politieke situatie moeilijk te voorspellen, moeten incidentele opstanden, stakingen en plaatselijke complicaties tot de voor de hand liggende verschijn selen worden gerekend. Dat zij nu reeds grote vormen zullen aanne men lijkt minder waarschijnlijk, omdat de organisatie van de com munisten intern nog veel te wen sen overlaat. Bovendien is de samenwerking met China nog niet geheel gereed gekomen, hoewel alle pogingen in het werk worden gesteld spoedig tot innige samenwerking te ko men. De Regering heeft tot nog toe steeds geweigerd in te gaan op het verzoek van Peking in alle grotere plaatsen van Indonesië consulaten te mogen openen. De Regering vreest n.l., dat deze con sulaten spoedig in agitatiecentra van de communisten zullen wor den omgezet. Sinds tientallen jaren heeft in In donesië een tweestrijd bestaan tus sen twee communistisch georiën teerde partijen de P.K.I. en de Partai Murba. Het is een, lange strijd geweest, waarin het4 natio nalistische element een rol speel de naast de persoonlijke invloed. Sinds Maart van dit jaar is, onder invloed van Moskou (dat zich sinds de na-oorlogse jaren intenser met Indonesia is gaan bemoeien) een fusie tot stand gekomen in een eenheidsfront tussen de beide partijen, alsmede de PSII, de PR N en PRI. In een verklaring van 13 April, afgegeven in de Engelse uitzending van Moskou, is aan deze samenwerking goedkeuring gehecht. Deze samenwerking beoogt niet alleen de opzegging van de over eenkomsten met Nederland, het eist ook de nationalisatie van de landerijen, nationalisatie van de bedrijven en oprichting van een „Volksleger", waardoor de ga rantie verkregen wordt, dat de militie niet kan en zal optreden tegen bewegingen die door het volk in het leven worden ge- In de Jaarbeursgebouwen aan het Vredenbure te Utrecht heerst een stemming:, welke wel schern in tegenstelling: is met die. welke de Auerustusmaand in het hart.ie van Utrecht teweee brensrt. alle retren ten sniit. Talriike voorzieningen moeten nosr worden eetroffen. de tiide- liike eehouwen moeten weer een wat definitief aanzien kriteen. de telefoons rinkelen voortdurend naast driftig: hamerende schriif- machines. het cehele nersoneel van hoog: tot laar. is van de vroeg-e moreen tot de late avond in touw. Deze gonzende bijenkorf zijn wij dezer dagen binnen geslen terd. Het geroezemoes lieten we maar gauw, voor wat het was, op de persafdeling vonden we een rustiger onderkomen. Daar hebben we eens rond gekeken naar snufjes, welke de komende najaarsbeurs, die op 11 Sept. a.s. begint, ook ongetwijfeld weer rijk zou zijn. En hoewel het nog te vroeg is om een allesomvat tende indruk te krijgen, is nu reeds bekend, dat er, ook ditmaal weer allerhande nieuwigheidjes te zien zullen zijn. We geven ze u, zoals we er kennis van namen, in een bonte volgorde. De Potterij Zaalberg te Leider, dorp komt met een nieuwe vorm van eetservies, in zwart blauwe kleur met zuiver witte binnen kant. Het is de jerfectionnering van een zeer oude werkwijze, welke de hoogste eisen stelt aan het vakmanschap. Anjo te Zeist komt met poppen, vervaardigd uit anjolex-latex, een nieuw rubberprocede, Dan zijn er, kennelijk met het oog op emigrerende landgenoten, uit- neembare tafels en stoelen, die op een gemakkelijke manier raee- genomen kunnen worden naar de nieuwe woonoorden. Op het gebied van landbouw werktuigen zal er, zowel uit het binnenland als het buitenland, weer een keur te bewonderen zijn, welke zeker voor de ge- interesseerden nieuwe perspec tieven opent. Naar wij vernemen is de meu belafdeling ook op deze Najaars beurs uitstekend vertegenwoor digd. Dit is te verheugender, om dat van 4 tot 8 Febr. 1952 in de Jaarbeursgebouwen een speciale Meubelbeurs zal worden gehou den. Ook overweegt men in Mei van het volgend jaar. dus na de Voor- jaarsbeurs, in Utrecht een spe ciale agrarische beurs te houden. Tot een definitief besluit is men echter nog niet gekomen. Wat in Peking is vastgelegd Elke onzekerheid over hetgeen de integratie van de communis tische activiteit in Z.O. Azië be doelt en welke lijn wordt gevolgd is duidelijk uit de besluiten, welke op het congres der vak verenigingen in Z.O. Azië. ge houden te Peking van 13 Novem ber tot 3 December 1949, zijn ge nomen. Daarbij was Indonesië vertegenwoordigd door de Sobsi, de enige grote vakvereniging welke uitsluitend sinds jaren door de communisten wordt be heerst. In zijn toespraak tot het Con gres heeft de voorzitter Liu Shao Shi verklaard, dat de bewegin gen in Z.O. Azië tegen de imr perialisten door de communisten moeten worden gesteund. De niet-communisten moet de toe gang tot de koloniale gebieden worden ontzegd. Daarbij moet de Chinese arbeidersklasse de leiding nemen. Vakbeweging maakt propaganda. In aansluiting daarop werd be sloten, dat de vakverenigingen de communistische propaganda moes ten leiden, stakingen waar nodig proclameren en chaos tegen be staande regiems veroorzaken. Voor Indonesië was het de Sobsi, voor Viet-Nam de Vietnamese ar beidersfederatie. Men mag aannemen, dat er in de afgelopen maanden hard en hard gewerkt is om de besluiten van Peking te verwezenlijken. Een organisatie moest worden opgebouwd en voorzover zij in principe gereed was, verder tot leven gebracht. De resultaten daarvan kan men ieder ogenblik te voorschijn zien komen in de vorm van stakingen en onrust. Maar zolang de Chinezen nog niet voldoende vaste contacten hebben anders dan illegaal, lijkt het welslagen van een com munistische revolte op dit ogen blik uitgesloten. De communisten immers beschikken over geen enkele zetel in de Regering, wel echter over een sterke invloed in de vakvereniging de Sobsi. Bovendien staat het ook vast, dat zekere gewapende groepen ach ter de communisten staan. Een toespitsing van het conflict ligt dus wel binnen de lijn der ver wachtingen. (Advertentie) Deze redactrice van een damesblad weel er alles van. Alkalivrij betekent vooral niet: Geschikt voor alles en nag wat. Veilig wast U indien U speciaal alkalivrij wast. Speciaal alkalivrij vóór wol is Echfalcm en speciaal alkalivrij voor zijde is Vivalon. CARACAS, Venezuela (KNP) Het aan grondstoffen zo rijke Venezuela telt 100.000 verlaten kinderen, die door het land rond zwerven en aan zichzelf zijn 'over gelaten. Aldus deelt de Consejo del Nino, de Venezuelaanse com missie voor het kind, in een rap port mede. Deze commissie draagt zorg voor 30.000 van deze hulpbe hoevende kinderen, doch zij heeft noch voldoende middelen, noch voldoende personeel om alle kin deren, die haar hulp behoeven, onderdak te geven, te kleden en te voeden. Ofschoon deze 100.000 kinderen 2 pCt. vormen van de totale be volking van Venezuela en bij deze 100.000 nog niet de kinderen zijn inbegrepen, die, ofschoon nog niet door hun ouders verlaten, toch hulp behoeven, krijgt de Consejo del Nino een subsidie, die slechts een y, pCt. bedraa.gt van de totale Venezuelaanse be groting van meer dan 2 milliard gulden. De verlaten kinderen, van wie er alleen in Caracas reeds 4000 leven hebben geen vaste woon plaats. Zij slapen en eten, waar zij daartoe gelegenheid vinden. De gelukkigen onder hen hebben een baantje als schoenpoetser of als courantenverkoper. Volgens de Consejo del Nino is het lot van deze kinderen op het platte land nog erger dan in de steden. Het probleem van deze verlaten kinderen wordt mede in de hand gewerkt door het feit, dat de Ve nezuelaanse wetgeving geen va derplicht kent. Daardoor is het mogelijk, dat voor het onderhoud van onechte kinderen niemand aansprakelijk kan worden gesteld. De vader van een onecht kind kan het erkennen of niet al naar gelieven. Er is wel het een en ander in deze richting gepoogd te bereiken, maar tot een wet is het nimmer gekomen. Deze tekort koming in de Venezuelaanse wet geving heeft tot gevolg, dat wan neer de vader zich van het kind niets aantrekt, de moeder dik wijls genoodzaakt is het kind aan zijn lot over te laten, omdat zij niet in staat is het wegens de hoge kosten van levensonderhoud nergens ter wereld zijn de kosten voor het levensonderhoud zo hoog als in Venzuela groot te brengen. De 70.000 kinderen, die niet door de Consejo del Nino wor den verzorgd, lopen zeer groot gevaar zedelijk en lichamelijk ten onder te gaan. In een radiolezing schreef de voorzitter van de Consejo. Dr. Gustavo Machado, deze bedroe vende toestand toe aan het ge brek aan verantwoordelijkheids gevoel bij de vaders en aan het onvermogen van de moeders om voldoende voor het levensonder houd van de kinderen te verdie nen. Volgens dr. Machado zijn het buitengewoon slechte onder wijs en de gebrekkige volksop voeding in Venezuela in de mees te gevallen de oorzaak van het ontstellende gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel bij vele vaders.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3