De RODEO: moderne erfenis van het wilde Westen Klaas Vrolijk 73 jaar nog steeds waardig kampioen bij Regenbogen Slijkhuis winnaar op S mijl Vlucht in de nacht Rein Mulder en Riek Helder Valken en 16 m2 kampioenen RADIO België B won Dè gebeurtenis van het voorjaar (I) Beroepssport met zeer geringe winstkansen Wieler-kampioenschappen op Fausto Coppi's triomfbaan NATIONALE ZEILKAMPIOENSCHAPPEN Neef Klaas kampioen Beste tijd sinds record Wooderson (in zware regen) Beneiux-wed strijd in Luxemburg Henk Visser sprong 7.16 meter (record) Grote polo-zege's op de Engelse ploeg Robben" wonnen in Engeland Op de weg: ook klimmen en dalen door E. J. Rath PAGINA 4 MAANDAG 13 AUGUSTUS 1951 (Van onze speciale verslaggever) SNEEK. Zondagmiddag. Zo mooi als de nationale zeil- kampioenschappen, die dit jaar in verband met het eeuwfeest van de K.Z.V. „Sneek" op het Sneekermeer werden gehouden. Zaterdag werden begonnen, zo triest en troosteloos eindigden ze Zondag. Op deze laatste dag stond er een stormwind, die af en toe aanwakkerde tot orkaankracht Menigeen moest het strijdtoneel met averij verlaten. Maar ondanks dat alles werd Klaas Vrolijk, zijn drie en zeventig jaren ten spijt, magistraal overwinnaar bij de Regenbogen en leverde de Valken-klasse ook al een Friese overwinning op. Rieks Helder en niet Jaap, die onweerstaanbare in de Kaagweek was de zegevierder bij de 16 m2. Bij de Valkjachten verschenen bij de eerste wedstrijd, welke Zaterdagmorgen werd gehou den, 17 van de 18 aangegeven schepen aan de start. Het was een zwaar bezet veld, o.a. namen daaraan deel Mulder, Langweer, Breuning, Leeuwar den, Hoppe, de Kaag, van Buren, De Schie, Th! van Helvert, de Kaag, ir. Zuiderbaan, de Kaag, H. C. Kirkenier, Alkmaarse Zeil- ver., G. A. S. Jongeneel, de Kaag, S. v. d. Meer, Alkmaar, alzo dus een vrij zware klasse en vooraf was dan ook niet te voorspellen, wie ditmaal met de kam- pioensprijs zou gaan strijken. Na de drie wedstrijden van Zaterdag kwam er wel enige tekening in, te meer daar Rei nard Mulder resp. 3e, le en 2e was geweest en totaal 3290 pun ten had. Kirkenier met 't Spul finishte de eerste keer als eerste. In de tweede wedstrijd, toen hij 9e aankwam, werd hij we gens bakboord stuurboord kwestie uitgeschakeld en de derde werd hij 11e. Beter deed ir. Zuiderbaan het, die bij de eerste wedstrijd als laatste eindigde doch bij de 2e en 3e geducht meetelde en resp. 2e en le aankwam, zodat deze totaal aan punten had 2591. De overige deelnemers finishten met verschillend succes. Hoe ge heel anders was het beeld Zon dag, nadat het de gehele nacht had gestortregend. In plaats dat de regen ophield werd het erger en de wind, welke steeds aan wakkerde, maakte dat het meer een woeste aanblik vertoonde. Het was begrijpelijk, dat zij, die toch kansloos waren, aan de wal bleven, zodat om 10 uur, toen bij vliegend weer de Valkjes startten, er 10 van wal gingen. Nog voor de eerste boei had Jor- rit v. d. Veen al averij en hield op. Het weer werd gaandeweg slechter en de windkracht wak kerde aan. De ploeg kwam trouwens zeer gehavend aan. Slechts zes zeil den de wedstrijd uit, waarbij S. van der Meer, die Zaterdag tel kens de 6e en 7e plaats bezette, naar voren kwam en even voor Reinard Mulder, die steeds 2de was, eindigde. Ook de vierde wedstrijd, die 's middags gehou den werd, was niet veel fraaier. De windkracht verflauwde af en toe iets, doch in uitschieters had PROGRAMMA DINSDAG 14 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 M 7.00 AVRO, 7-50 VURO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Gr.muziek; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.muziek; 9.00 Morgenwij ding; 9.15 Gr.muziek; 9.30 Water standen; 9.35 Gr.muziek; 10.30 Kamermuziek, 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Sopraan en piano; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Gev. muziek, 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Pianospel; 13-00 Nieuws: 13.15 Mededelingen of Gr.muziek; 13.20 Interview; 13.30 Salonorkest; 14.00 Gr. muziek; 15-20 „Paul Vlaanderen en het Madison Mysterie", hoorspel; 16.00 Gr.muziek; 16.35 „De schoolmelkvoorziening", cause rie; 16.50 Musette-orkest; 17.20 Gr.muziek; 17.30 Dansmuziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianospel; 18.30 RVU: Dr. J. Schouten „Verlegenheid", 19.00 Orkest concert; 19.35 Vocaal Dublxil- kwartet; 19.50 „De evolutie van het vliegveld", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Operettemuziek: 21.15 De Ant woordman; 21.30 Gr.muziek; 22.00 Dansmuziek en zigeunermuziek: 22.45 Buitenlands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gr.muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7,00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgym.; 7.30 Kinderoor; 7.45 Morgenge bed en Lit. kalender; 8.00 Het Nieuws; 815 Nieuws; 8.15 Gr. muziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 „Lichtbaken"; 10.00 Voor de kleuters; 1.15 Gr.muziek;; 11.00 Voor de vrouw; 1130 Kamerorkest 12.0 Angelus; 12.03 Gr.muziek; 12.3 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Gr.muziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Nieuws van de LSK; 13.25 Amusementsorkest en solist: 14.0 Lichte muziek; 14.53 Gr.muziek 15.30 „Ben je zestig"; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zie- kenlof; 17.60 Voor de jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitz. Abdoel Shamsul: „Het land der Boeginezen"; 18.00 Pianospel; 18.15 Gr. muziek; 18.45 „Dit is leven", causerie: 19.00 nieuws: 19.15 Actualiteiten; 19.23 „Hier is Europa", vaudeville- programma: 19.52 Buitenlands overzicht; 19.56 Gr.muziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Residentie orkest; (20.25120.45 „Torm. het witte stadie", klankbeek: 21.35 Actua liteiten; 21.45 Barton en piano; 22.00 Kamerorkest; 22.35 Voor dracht: 22.45 Avondgebed en Li turgische kalender; 23.00 Nieuws 22.1524.0 Gramofoonmuziek. deze een stormkracht. Alleen v. d. Meer en Mulder zeilden en de aankomst was gelijk de eerste wedstrijd. Na 5 wedstrijden had Reinard Mulder in totaal 5400 punten. Zijn zwaarste concurrent, na de succesvolle races van Zondag, was Siep van der Meer, die uit de 5 {jevaren wedstrijden totaal 4458 punten verzamelde. Waar men eén wedstrijd de slechtste mocht laten vervallen, was de voorsprong van Reinard Mulder, ook al indien deze de laatste wed strijd niet zou starten en v. d. Meer won, zodanig dat deze niet meer te benaderen was en hij dus reeds na 5 wedstrijden beslag legde op het kampioenschap, voorwaar een prestatie. Alleen de ..Helders".' Bij dc 16 M2 klasse was de spanning niet zo groot. Behalve de 3 gebroeders Helder (Jaap, Joop en Riek), die telkens, be halve één wedstrijd, toen Jan Bakker Dzn. van „De Onder linge" derde was, steeds de 3 eerste plaatsen bezetten, welke onderling felle strijd voerden om het zo vurig begeerde kampioen schap. Zondag hebben alleen de „Hel- Het komt zeker niet elke dag voor dat iemand die de zeven kruisjes al is gepas seerd een kampioenschap in de wacht sleept. De nestor van de Friese zeilsport Klaas Vrolijk pres teerde dit gistermiddag in de regenboogklasse en dat nog wel bij noodweer. Voor waar een prestatie waarvoor wij onze hoed diep af nemen. Voor die mooie bekroning van een wel zeer succesvolle zeilersloopbaan. ders" gevaren, want toen was het al zo dat daaruit de kam pioen te voorschijn zou komen. Zaterdag had Rieks Helder met „Peerless" de beste papieren. Zondag zette hij zijn zegetocht voort en beide wedstrijden ein digde hij als nummer 1, zodat hij na 5 wedstrijden reeds 6224 pun ten had en daarmee kampioen 16 M2 klasse werd. Bii de Reeenboeen bleef de snannine er tot de laatste wed striid in. Onvallend was het. dat de Hollandse zeilers zo weinig nresteerden. al willen we eerliik heidshalve een uitzonderine ma ken voor Hofland, wiens Bene- ventum nor in Enkhuizen lag. doch vanwege het stormweer nie't over het IJselmeer naar Sta veren kon komen, zodat Hofland in de ..Swan" van Poelman voer Hoewel de „Swan" vroeger een zeer bekend en snel scliin was. was dit toch niet in dusdanige conditie, dat men hiermee met succes de kamnioenswedstriiden kon varen. Van der Velde (de Kaag) maakte er Zaterdag ook weinig van, terwijl Bcrgsma (Den Haag) ook teleurstelde. De strijd, dat was Zaterdagavond al bekend ging tussen de Friese cracks Klaas Vrolijk en Dirk Op penhuizen, terwijl Alberda, de jongste Friese Regenboogzeiler en Hennie van der Wey, die in „de Bruiser" van R. A. van der Sluis voer, ook nog een woordje mee sprak. Als Klaas Vrolijk Zondag in de kopgroep zat en geen manke ment kreeg, gooide hij de hoogste ogen naar deze titel, op de voet gevolgd door Dirk Oppenhuizen. Het puntenverschil tussen deze 2 rivalen na 3 wedstrijden was (Vrolijk 3440, Oppenhuizen 3139): 201. Vrolijk had 2 maal de eerste plaats en eenmaal de tweede plaats bezet, terwijl Dirk een maal eerste en tweemaal als 2de finishte, dus wel een uiterst felle en spannende strijd, waarbij bei de waterrotten elkaar niets toe gaven. Vliegend stormweer. Zondagmorgen werd gestart in vliegend stormweer, waarbij Hen nie van der Wey voor „vol" voer en Vrolijk en Oppenhuizen een „reefje" hadden geslagen. Vrolijk had bij 't ronden van de eerste boei pech. doordat zijn grootzeil scheurde en hij genood zaakt was op te houden. Hierdoor kreeg hij dus deze wedstrijd 0 punten. Een lelijke streep voor het kampioenschap, doch Vrolijk is voor geen kleintje vervaard en een nieuw tuig werd uit de stad gehaald, zodat hij de tweede wedstrijd weer aan de start ver scheen. Dat het juist gezien was van v. d. Velde om met „zwaar ge reefd tuig" te zeilen, bleek wel uit zijn ligging. Hij kreeg de lei ding en behield deze, zodat Zon dagmorgen voor het eerst na 4 wedstrijden een „Hollander" eer ste finishte. Van der Wey een kranig stuk werk om voor vol de wedstrijd uit te varen ging als tweede door, terwijl Oppen huizen derde werd. Onderwijl was het weer_ nog slechter gewor.den en menigmaal moest een motorboot assistentie verlenen. Het bestuur stelde de tweede wedstrijd een uur uit. Terwiil de Regenbogen in de 5e wedstriid laren er waren 5 restart haalde de wind weer aan. Vroliik. die dadeliik de luis te nositie had eekozen en de eerste nlaats bezette, wist deze te handhaven, waardoor ziin kans on het kamnioenschan weer be- lanrriik steee, hoewel Onnen- huizen. die na hem ninishte. even eens noe een eerede kans had. Maar ook in de laatste wed striid werd Klaas Vroliik. met z'n 73 iaren. de nestor van de Sneker zeilers, eerste, waardoor hii on overtuigende wiizie het kam nioenschan behaalde. Terwiil de reeen hii stromen naar beneden viel. on een door en door doorweekte baan. won Wim Sliikhuis Zaterdag tiidens de Britse Snelcn de drie miil in 14 min. 0.8 sec., met 15 M. voor- snronr on de Brit Gordon Pirie. De beste tiid in Eneeland ge maakt sinds Wooderson in 1946 met 13 min. 53.2 het Britse re cord verbeterde. Een prachtige prestatie van de Nederlander, behaald in een hartveroverende race. Roy Beckett uit Kent en Slijk huis gingen na twee mijl aan de kop. Toen kreeg Beckett last van een van z'n voeten en verdween kreupel uit de baan. Gordon Pi rie, Engelands AAA-kampioen op 6 mijl en Parker waren nog de enigen, die Slijkhuis bedreigen konden. Pirie was de eerste, die probeerde de Nederlander van zich af te schudden, maar het mislukte en ook de volgende po ging, nu van Parker, had geen succes. Een kleine 300 meter voor de finish verhoogde de Nederlandse kampioen het tempo, lanceerde een korte sprint en was meteen vier meter los. Toen ging Slijk huis door. Steeds groter werd zijn voorsprong, hoe de Engelsen ook vochten om terug te komen. Met royaal verschil passeerde Wim de eindstreep. Ook Puck Brouwer nam aan de Britse Spelen deel. Ze liep op de 100 yards. Ook toen regende het en de baan was nat en zacht. De Engelse Sylvia Cheeseman werd eerste in 11.4 sec. Puck Brouwer eindigde als derde. De drielanden-ontmoeting Lu xemburgBelgië BZuid Ne derland heeft zeer te lijden ge had van de ongunstige weersge steldheid. Het tijdstip van aan vang moest wegens de zware regenval een uur verschoven worden en slechts ongeveer 500 toeschouwers woonden de wed strijd bij. Het slechte weer deed uiteraard ook geen goed aan het gehalte der prestaties, dat over 't algemeen beneden het middel matige bleef. In de Zuid-Neder landse ploeg zaten ook enkele athleten uit andere delen van 't land, zo Buys van Tempo (Bus- sum), die de 400 M. horden won in 55.2 sec., een goede tijd. De Belgen namen de leiding na het 2e nummer en stonden die niet meer af. In het eindklassement bezetten zij met 176 punten de eerste plaats, vóór Zuid-Neder land 163 en Luxemburg 159 pt. Zondagmiddag heeft de Amster dammer Henk Visser tijdens dis trictswedstrijden voor heren en juniores op de sintelbaan te Am sterdam zijn jeugdrecord ver springen verbeterd. Op 15 Juli j.l. tijdens de nationale jeugdkam pioenschappen in Hilversum bracht Visser het record op 7.03 meter en Zondag verbeterde hij in het nummer verspringen voor junioren zijn prestatie met een sprong van 7.16 M. JAN DERKSEN WON de Grand Prix van Kopenhagen De internationale sprintwed- strijd om de grote prijs van Ko penhagen, welke te Kopenhagen werd gehouden, werd gewonnen door onze landgenoot Jan Derk- sen. Hij won de finale voor de Australiër Patterson en Senfft- leben (Frankr.) met een laatste 200 M. in 11.5 sec. Na de 90 zege van afgelopen Donderdag heeft het Nederlandse waterpolo team in de tweede van de serie van drie wedstrijden, die onze landgenoten op het Engelse Kanaaleiland Jersey spelen, het Engelse zevental in een on officiële wedstrijd opnieuw met grote cijfers verslagen. De uiterst slechte weersomstandig heden het regende voortdurend en er stond een harde wind vormden voor Braasem c.s. geen beletsel om oen overwinning met 82 te behalen. De laatste wedstrijd van het Nederlands zevental op het eiland Jersey Zondag gespeeld eveneens een onofficiële ontmoe ting met het Engelse zevental, eindigde in een 74 overwinning voor onze landgenoten. Het Nederlands zevental, dat deze wedstrijd niet in de gebrui kelijke opstelling speelde Fienee (Dolfijn) verdedigde het doel, terwijl Max ,van Gelder Keetelaar als midachter verving heeft in de tweede helft nag alle krachten moeten inspannen om dit resultaat te bereiken. De ruststand luidde nl. 44. Een ploeg van de Robben uit Hilversum, die een tien-daagse tournee maakt door Engeland heeft Zaterdag een wedstrijd gezwom men tegen een Engels team. Onze landgenoten wonnen met 19 te gen 17 punten. Geertje Wieleme. had de 15-jarige Engelse kam pioene Margaret MacDonald tot tegenstandster op de 100 yards rugslag en won onbedreigd in 1 min. 6.4 sec., een nieuw Engels record. Het oude record was 1 min. 8 sec. Geertje Wielema kwam ook uit op de 220 yards vrije slag en werd tweede achter de Britse kampioene op de kwart mijl, Daphne Wilkinson, die een tijd maakte van 2 min. 35.4 sec. Bij de heren leverden de esta fettes Engelse overwinningen op, maar bij de dames waren de Rob ben-zwemsters veruit de sterkste. BELANGRIJKE WEGVERBETERING De gevaarlijke bocht in de hoofdweg Mep- pelAssen langs de Smildervaart wordt op het ogenblik weggeno men. Het langs de weg lopende rijwielpad wordt rechtgetrokken en de weg zelf wordt belangrijk verbreed. Voor het verkeer naar het Noorden van het land ts dit werk van grote betekenis. (Van onze Amerikaanse correspondente) „The Wild West Rides Again". Elk voorjaar komt het Wilde Westen weer tot leven in al zijn oude glorie. De rodeo wedstrijden vormen het middelpunt ervan. Bijna elke stad en elk dorp heeft zijn eigen wedstrijden, die elkaar wekelijks opvolgen, zodat de cowboy van de ene stad naar de andere kan trekken. Het begint in het Westen, spreidt zich over de gehele V.S. uit om in het Oosten in New-York's fameuze Madison Square Garden te eindigen in een enorm groots opgezette show met hoge geldprijzen. WaaT de rodeo vandaan komt is niet met zekerheid te zeggen. Het idee is misschien uit Mexico overgenomen, of anders van de stierengevechten in Spanje: of misschien ontstonden zij doodge woon doordat de cowboys zich na hun werk verveelden en met hun pas verdiende geld gingen wedden op eikaars handigheid in het vangen van kalveren, het berijden van wilde paarden, stie ren etc. De rodeo is tegenwoordig een gebeurtenis, waarbij de hele stad is versierd en er wordt tevens een kermis en/of een klein cir cus aan verbonden. Hoe kleineT de stad, hoe gezelliger de sfeer. Van heinde en verre komen de cowboys aanzetten, in oude Ford- jes rammelend en wel doch zijzelf uitgedost in hun schoonste spullen. Die ziin slechts voor de parade. Het costuum voor de wed strijd bestaat uit een zeer nauwe blauwe werkbroek (blue jeans) met een los shirt en de bekende hoed. De broek is erg nauw, opdat de jongens nergens aan zouden blijven hangen. Echte sfeer Zoals ik al schreef is het hele stadje in de sfeer van het vroe gere Wilde Westen. De notabelen komen allen te paaTd aanzetten. Do sheriff (hoofd van de veld politie) opent deze belangrijke gebeurtenis, meestal in prachtig costuum met grote witte Stetson Cowboyhoed, gezeten op een pa- lomino-paard met tvpisch Westers zadel, geheel bewerkt met zilver. De toeschouwers hebben ook vaak iets cowboy-achtigs aan; vooral niet te vergeten de kinderen, die met laarzen, sporen en hoed uit gedost zijn. Het geeft iets feeste lijks en, iets traditioneels, waar de Amerikaan zo'n behoefte aan heeft. De deelnemende cowboys ziin eigenlijk beroepsspelers, die aan deze wedstrijden hun broodje moeten verdienen. Toch verschilt dit beroepsspel van andere spor ten, daar de deelnemers hun eigen entreegeld moeten betalen en slechts een geringe kans hébben om een geldprijs terug te winnen. En hoewel in andere takken van sport in de V.S. de deelnemers van hun vereniging geld meekrij gen om hun kosten van reizen etc. te dekken (zelfs aan promi nente amateurs wordt dit ver schaft!) moet de rodeocowboy VER. STATEN IN DE DAVISCUP FINALE In de Daviscup wedstrijd tegen Canada heeft Amerika het dub belspel gewonnen en is dus met een stand van 30 in zijp voor deel in de finale van het inter- zone tournooi gekomen. Amerika zal daarin Zweden ontmoeten. alles zelf bekostigen. Zodoende zijn er slechts een paaT van de geschatte 1500 (in de V.S.) die het allerhoogste bedrag van 15.000 en 30 000 dollar per jaar verdie nen. Daarbij is dat een zeer tijde lijk inkomen, daar ze snel te oud worden voor deze ruwe sport. Het is echter een sport, die een zekere glorie met zich mee brengt en die vele aanhangers heeft. Het is echt de herleving van het vroegere Westen in de moder ne sfeer, doch het heeft een heel eind zijn oude charme behouden, ook al suizen er nu en dan een tweetal straaljagers over de arena heen en ai komen de duizenden toeschouwers in glimmende li mousines over de highways aan rijden, in plaats van met oude ossekarren of te paard. Druk verkeer Het is ook een hele organisatie om zoveel mensen, auto's en paar den zonder ongelukken op het terrein te krijgen. Vooral daar velen ook de kermis bezoeken. De politie is ephteT zeer goed op deze dingen voorbereid. Om te begin nen is ze in groten getale aanwe zig; op de belangrijkste punten staan zeker 4 tot 6 agenten het verkeer te regelen. Een ervan heeft een microfoon waardoor hij zeer beleefd aanwijzingen geeft en meestal is er een helicopter in de lucht om te kijken waar op stoppingen zijn. zodat daar meer politie naar toe kan worden gedi rigeerd. Hoewel de veldpolitie er zeer potig en ruw uitziet is zij in alle opzichten erg bereidwillig en gaat zij er net van uit dat de men sen iets moedwillig verkeerd doen. Daarom schiet het ook op en gaat alles gemoedelijk. Ze heb ben zelfs meestal nog tiid om de tientallen kinderen, die allemaal „Hiva Sheriff" (de cowboygroet Hallo!) roepen, nog een aardig woord terug te zeggen, zodat de jeugd zichzelf ook alweer gewel dig interessant voelt. Zo komt iedereen in de beste stemming aan. Op het terrein zelf is het een lawaai, geloei en getier van je welste. Nadat de auto's op de enorme parkeerplaats „georgani seerd" zijn, loopt iedereen over de kermis naar de arena, een open ovale zandvlakte met hekken er omheen en aan beide einden hok ken. Links die voor paarden en chutaes voor kalveren (met val luiken). en stieren; rechts de vanghokken vanwaar ze weer weggeleid worden. Voordat het spel begint is er een parade en wordt de vlag ge hesen; daarna speelt men het volkslied. De deelnemers zitten ondertussen op de hekken te wachten en de winnaars van vo rige jaren worden aan het pu bliek voorgesteld. Zij trekken zich echter niets van de bezoekers aan. ziin te druk bezig met hun paarden en je ziet dan ook meest al hun rug. Aan de breedte van die rug kun je wel zien. dat deze sport voot „mannen" is! (Wordt vervolgd) MILAAN (Ass. Pr.) De Italiaanse Wielerbond is druk bezig met de voorbereidingen voor de wereldkamnioenschannen, waarvan de baannummers in Milaan worden gehouden en dc wegnummers on het befaamde circuit van de „drie Varese- valleien". ten Noorden van deze stad. Het zal de eerste keer sinds 12 laar. dat de kamnioenschannen in Italië nlaats vinden. De baanwedstriiden worden on 25. 26. 27 en 28 Augustus verre den on de ..toverhaan" van het Vigorelli-velodrome. Het wegeircuit bevindt zich 48 KM., ten Noorden van Milaan hii de Zwitserse grens. Het Vigorelli-velodrome is een van de modernste ter wereld. Er kunnen 18.000 toeschouwers een plaats vinden op overdekte tri bunes. Er zjjn 33 kleedkamers met koude en warme douches. Op deze baan zijn resp. door Fausto Coppi en Reg Harris de beste wereldprestaties geleverd op de kilometer met vliegende start. De finales sprint voor amateurs en profs worden gehouden op Zondag 26 Aug., des avonds. Finale achtervolging amateurs op 27 Augustus en voor profs op 28 Aug., finale stayers 28 Augustus des avonds. Het wegkampioenschap voor amateurs vindt plaats op Zater dag 1 September. De amateurs moeten het circuit van 24.6 KM zeven keer rongaan, een totale afstand afleggend van 172.2 KM. De profs starten op Sept. (12 keer het circuit, een totale afstand van 295.2 KM). Het circuit geeft elck wat wils, zowel de klimmers als de rijders, die zich beter op een vlak ge deelte thuis voelen. De amateurs moeten in totaal 43.7 KM stijgen en 66.5 dalen, met een hoogte verschil van in totaal 1708 meter, voor de profs zijn deze cijfers 75 KM, 114 KM en 2926 meter. Het hoogste punt van het cir cuit is Cima Rasa, 530 M. boven zeepeil. De weg is acht meter breed en geheel van macadam. Op 16 tribunes kunnen 26.000 toeschouwers een plaats vinden, maar naar schatting zullen een half millioen de races langs de weg volgen. FEUILLETON 101. „Georgius Vasco Nunez Balboa En jij bent of juffrouw Donald son, óf Mary; en ik ben óf me neer Mansfield, óf George. Hoe 't komt, weet ik niet, maar ik ben me gaan verbeelden dat je Mary was. Heb ik dat goed, dan ben ik géén meneer Mansfield. Dus zeg op: wie ben je?" „Ik zou zeggen: Mary," ant woordde ze. „Ik weet niet beter of dat was ik al een hele tijd". Mansfield", antwoordde zij vlot. „En de afkorting is „George, hè?" zei ze tam. „Wie begint er nu met herin- berouwvol. „Maar ik zal mijn le ven beteren. Van nu af kennen we niets meer dan het heden en de toekomst." „Ik. Pardon," antwoordde ik neringen?" Dat was allemaal weer hetzelf de soort gepraatmet het enige doel, onze zorgelijkheden te verlichten. Maar na die laatste aardig heidjes kwam ik op het vermoe den, dat we het schertsen wel gauw moe zouden worden. Want het leek al een eeuwigheid, dat we hadden voortgewandeld over die mistige weg, die weg zonder doel, en we waren nog geen le vende ziel tegengekomen; we hadden nergens een lichtje aan de kant van de weg gezien, ner gens hadden we een geluid opge vangen, dat ons naar onze mede mensen kon leiden. En 't kostte ons hoe langer hoe meer moeite, te doen, alsof we voor ons plezier wandelden. Mary rilde van de kou en dat ze moe werd, kon ik merken aan de onwilligheid van haar voetstappen. Met de kou en de moeheid ging 't bij mij wel, maar mijn arm scheen wakker te worden en vatbaar voor ge voelens. Er groeide 'n doffe pijn boven mijn elleboog, en die breidde zich uit tot mijn schou der toe een waarschuwing, dat mijn verdoofde zenuwen nor maal begonnen te werken, zodat ik al spoedig geen raad zou we ten van de pijn als een dokter me niet onder handen nam. Ik heb nog nooit op een weg gelopen die zo hardnekkig ner gens heen scheen te leiden. Klimmen en dalen wisselden el kaar af, maar over die hellingen klagen mocht ik niet; de meeste waren zo flauw, dat ze geen naam mochten hebben, zelfs niet voor zulke vermoeide mensen als wij; maar de weg kronkelde en draaide om er dol van te wor den, alsof het hem niemendal kon schelen, waar hij terecht kwam en of hij ergens terecht kwam. Overal om ons heen was het doodstil, en de mistsluier hing laag en dicht. We moesten een keer gaan zitten, op een steenblok aan de kant van de weg, om uit te rus ten, maar het was te koud om lang zonder beweging te blijven. Dus maar weer verder, al wilden de voeten nog slecht „Ik krijg zon slaap" bekende ze. „Geen wonder", zei ik. „Je hebt al in geen twee nachten. Maar we zouden geen herinne ringen ophalen. „Ik heb honger", ging ze dus maar voort, „en dorst Ik snak naar een huis." Ze begreep me beter dan me lief was. „Je arm!" riep ze uit. „Is hij pijn gaan doenGeorge?" „Daar had ik 't niet over," ant woordde ik, bezijden de waar heid. „Maar ik ben bang dat je te moe wordt/" ger met Ze nam vluggere stappen, maar ik voelde, dat 't haar in spanning kostte. We kwamen aan 'n viersprong. „Waarheen nu?" vroeg ik wei felend. „Luister eens!" beval zij. Wij bleven staan en hielden onze adem in; zwak klonk er, meende ik, muziek naar ons toe. Maar het klonk zo zwak, dat 't me nog eindeloos ver weg leek, als ik daar nog heen moest lo pen ,,'t Komt daar vandaan", zei ze, en zij wees naar rechts. „Dan gaan we rechtsaf", ant woordde ik. „Vooruit maar weer!" Mary had haar stem beter in bedwang dan haar voeten, zag ik: wat zij deed, was ook niet veel meer dan strompelen. Maar we zwoegden voort, in die nieuwe richting, en werden eerder ver troost dan ik had durven hopen. Op korte afstand van het kruis punt reeds doemde er aan weers kanten van de weg iets zwarts op hoog en breed. „Misschien 'n particuliere weg", mompelde ik. „Enfin, dan komen we zeker ergens." Wij passeerden een groot hek, en daarachter werd de weg nage noeg onzichtbaar in de mist en de duisternis, door de ineenge vlochten takken der bomen, die het laatste restje hemellicht on derschepten. Een paar malen raakten wij van de weg af, en voelden, dat wij op dik, nat gras liepen. De klanken der muziek werden duidelijker. Mary hield zich stevig aan mijn arm vast en sleepte moeilijk haar voeten voort. ,,'t Is een landgoed", zei ze. „Als er nu eens honden op ons af komen?" „Dan druk ik ze aan mijn hart!" antwoordde ik. „Honden of men sen of wat ook, als 't maar leeft. Ga maar mee zoeken." Wij strompelden door, in de richting van de nachtelijke mu ziek, maar zien deden we niets. Het was inderdaad vfcr. Mary werd bjj iedere stap trager en slapper; al had zij b;i onze onbe holpen landing geen eigenlijke kwetsuren opgelopen, de schrik had haar erger aangegrepen dan ze had willen toegeven, en nu deed de reactie zich gelden. Ik sloeg mijn rechterarm om haar middel en droeg haar zoveel ik kon, terwijl ik voorthobbelde. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4