6000 Oost-Duitse communisten dringen naar West-Berlijn door Perzen verwerpen Britse voorstellen Souverein Japan wordt erkend Jamboree-gangers veilig in vaderland terug DAGBLAD VOOR ALKMAAR Afscheid van de Jamboree Schoolgeld Incidenten aan zönegrenzen EN OMGEVING 100 arrestanten Meisje uit Wolvega in zee verdronken Machinist der N.S. in arrest Half miliioen brandschade Indonesisch kabinet- bespreekt" veiligheid Arbeider in fabriek gedood Besprekingen niet afgebroken Herziening ontwerp Japans vredesverdrag Herstelbetalingen verzwaard Conferentie Kaesong Bufferzone naar Hoge druk alweer bedreigd Hugo de Groot niet naar Parijs Hongaars Episcopaat trouw aan de Kerk Arthur Schnabel overleden De zoveelste onweersbui Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per aditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct, per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties; Noorderbank, Nederl. Credletbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VANHEDEN Pagina 1 en 3 Donderdag 16 Augustus 1951 46e Jaargang No. 12246 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 HEBBEN WIJ de minister van Onderwijs, pro®. Rutten, onrecht gedaan, toen wij enige dagen ge leden critiek lieten horen op zijn voornemen, de vermenigvuldi gingsfactor voor bepaalde school gelden te handhaven, „mede met het oog op de financiële toe stand"? De minister heeft nu in elk geval, bij de mondelinge behan deling van de begroting van On derwijs in de Eerste Kamer, be langrijke mededelingen gedaan over de regeling van het school geld en, in verband daarmede, over de toepassing van de, in elk geval door hem te handhaven befaamde factor. En wij moeten zeggen, dat, als wij het enigszins ingewikkelde geval goed begrepen hebben, een en ander er minder somber uit ziet, dan tot nog toe het geval was. Reeds de beperkte mede delingen in en buiten de Kamer verslagen in de pers hadden ons die indruk gegeven, maar voor de zekerheid hebben wij de Han delingen van de Eerste Kamer afgewacht, om naar de letter pre cies te kunnen weten, wat de minister heeft gezegd. Of wij dan ook precies weten, wat hij be doelt, zal de naaste toekomst wel leren. Eerst de kwestie van de factor. Wij blijven het betreuren, dat de regering deze onbillijke bepaling handhaaft. Maarwij moeten aan de andere kant toegeven, dat de minister voor de toepas- s 'hg van deze maatregel voor uitzichten opent, welke voor de tegenstanders van deze verme- mgvuldigingsfactor gelukkig kun nen zijn. Tussen haakjes, het motief voor de formele handhaving van die factor vinden wij allerminst ge lukkig. De minister wil dat ding in ere houden, terwille van de. autonomie van de gemeenten! Dat is werkelijk een professorale vondst Het gaat hier n.l. om het open houden van een mogelijk heid m een regeling van rijks wege, een regeling, die voor de gedupeerden alleen maar nadelig kan zijn. Welnu, hartstochtelijke voorstanders als wij zijn van de gemeentelijke autonomie, menen wij toch, dat men die, gelet ook °P wat er op dit punt verder ge schiedt, niet moet gebruiken als schild om een volgens velen twij- houdenge paling in stgnd te Maar, van de andere kant, al weer, de minister heeft er smaak in, de pil te vergulden. Ten eer ste is het van belang, op te mer ken, dat hij vaststelt, tot twee maal toe, dat de gemeenten v r ij zijn, ten aanzien van het al of niet toepassen van de factor. En hij heeft zelfs gezegd: de ge meenten zijn volkomen vrij een lagere factor te nemen. Het is dus niet meer zo als het ge weest is en wij wezen ook daarop nog onlangs dat van hogerhand in verband met de hoogte van bepaalde rijksuitke- nngen, zachte drang geoefend wordt ,om die factor zo hoog mo gelijk toe te passen. De minister heeft geen voorbehoud gemaakt enwij hopen nu maar, dat Binnenlandse Zaken niet opnieuw ro|t in het eten zal gooien. Sterker nog, de minister heeft een, gelet op de historie van deze zaak merkwaardige, royali teit aan de dag gelegd, zo ruim, dat men zijn ogen nauwelijks zal geloven, als men het leest. Hij stelt de beslissing over de toepas sing van het vermenigvuldigings- cijfer gehéél en zonder voorbehoud m handen van de gemeenten, ze kunnen het vaststellen tot het toegestane maximum, ze kunnen het afschaffen, ze kunnen het ver- Jagen, enals ze niet lager gaan dan 0.8, dan zal het Rijk een compensatie geven voor wat de gemeente-financiën, als gevolg van die verlaging, tekprt komen! Het is bijna te mooi om waar te zijn, Een factor immers van nog minder dan 1, betekent een directe verlaging van het school geld en wanneer het Rijk dan werkelijk bijpast, wat de gemeen ten als gevolg van de verlaging van de vermenigvuldigingsfactor minder ontvangen, dan is het grote bezwaar van vele gemeen tebesturen tegen afschaffing van de factor, weggenomen. Een andere conclusie schijnt ons uit de mededelingen, zoals minister Rutten deze in de Eer ste Kamer deed, en zoals men ze in de Handelingen kan nalezen, niet te nemen. Wij hopen nu maar, dat het zo is, en niet an ders. De gemeentebesturen hebben nu tot taak, ingevolge de rede lijke bezwaren, welke vooral van katholieke zijde zo vaak naar vo ren zijn gekomen, het onrecht voor de gezinnen die meer kinde ren op de lagere school hebben, weg te nemen. Financiële bezwa ren behoeven niet meer te gelden, of.... zit het addertje nog in de veronderstelling, welke wij wel hebben horen uiten, dat de mi nister wel gesproken heeft over „een compensatie" welke voor de gemeentebesturen in uitzicht is gesteld, maar dat we nog niet weten, hoe gróót die vergoeding wel zal zijn. Maar wij rekenen er voorlopig maar op, dat ook an dere departementale instanties, die hier wat in te zeggen hebben, de goede geest van minister Rut ten zullen volgen! STAATSLOTERIJ 15.000.er uit Op no. 4610 van de 513e Staats loterij (5e"klasse, 15e lijst) is een prijs van f 15.000.gevallen. BERLIJN, 15 Aug. (Reuter). Voor de eerste maal gedurende het. communistische wereldjeugdfestival zijn ruim 6.000 Oost- Duitse jongeren onder het roepen van anti-Amerikaanse leuzen de Franse en Amerikaanse zone binnengekomen. West-Duitse politiemannen voerden charges uit en verspreidden de demon stranten met stralen water. De demonstranten gooiden stenen naar de politie. aan de grens van de Russische en de Franse zone. Franse militaire politie werd naar de plaats van de incidenten gezonden. Vijf West-Berlijnse politieman nen werden gewond. Ruim hon derd communistische jongeren werden gearresteerd. Vele demonstranten deelden communistische propagandabilj et- ten uit en op verscheidene pun ten langs de zonegrens werden van Oost-Berlijn uit raketten af geschoten, die boven West-Berlijn propagandamateriaal uitstrooiden. De demonstraties begonnen om ongeveer 17 uur plaatselijke tijd en een uur later, aldus de politie, was de toestand weer normaal. De West-Berlijnse politie heeft een lid van de Oost-Berlijnse volkspolitie gearresteerd, omdat hij de sectorgrens overschreden zou hebben. De West-Berlijnse po litie deelde nog mede, dat de de monstranten hen aangevallen had den en hun pistolen, gummiknup pels en helmen hadden willen afnemen. Slaags met volkspolitie. Kort na 20 uur plaatselijke tijd werden nieuwe incidenten gemeld TRAGISCH ONGEVAL BIJ DE KOOG OP TEXEL Gistermiddag is de 27-jarige mej. F. Melgers uit Wolvega bij het zwemmen in zee bij de Koog buiten de bewaakte zone, op Texel verdronken voor de ogen van haar verloofde. Zij geraakte in een diepe kuil aan de rand van een wrak. Haar verloofde slaagde er tenslotte in haar te grijpen en aan het strand te brengen, maar toen bleken de levensgeesten reeds geweken. WEGENS VERDUISTERING De spoorwegrecherche heeft, in samenwerking met de Haarlemse politie, een 50-jarige machinist der Nederlandse Spoorwegen ge arresteerd, die ervan verdacht wordt vrij aanzienlijke verduiste ringen te hebben gepleegd in zijn functie van bestuurslid der spoorwegreisvereniging. Hij wordt er van beschuldigd de bijkomende kosten van vrij- vervoer-biljetten te hebben ver hoogd en de daaruit voortvloeien de baten in eigen zak te hebben laten verdwijnen. Volgens berichten van het hoofdkwartier van de politie was een gevecht ontstaan tussen hon derden West-Berlijners en Oost- Berlijnse volkspolitie. De Oost- Berlijnse politie zou getracht heb ben een West-Berlijner te ontvoe ren, doch de West-Berlijners slaagden er in de man te ontzet ten. Verscheidene personen wer den licht gewond. NIJMEEGSE POLITIE TAST NOG STEEDS IN DUISTER De schade die de laatste tijd door de branden in de polder Ooy bij Nijmegen is geleden, bedraagt ongeveer een half miliioen. De politie tast nog steeds in het duister met betrekking tot de dader van deze brandstichtingen. Men mag n.l. aannemen dat de branden aangestoken zijn, zo ver nemen wij van politieautoriteiten. Gisteravond brandde een hooiberg van de landbouwer Jansen te El- lecom af. DJAKARTA, 15 Aug. (Aneta). Ook Woensdagochtend is het In donesische kabinet bijeengeko men, ditmaal met de fractievoor zitters van de regeringspartijen, ter bespreking van de veiligheids toestand van geheel Indonesië. Ten aanzien van de veiligheids acties verklaarde men in officiële kringen aan Aneta, dat acties in geheel Indonesië werden uitge voerd onder centrale leiding uit Djakarta. In dit verband kan ge meld worden, dat ook te Cheribon een groot aantal arrestaties ver richt werden; krantenberichten spreken van ruim honderd. Drie Nederlanders zouden in arrest zijn. Een 23-jarige arbeider geraakte gisteren verward in een machine op de spinnerij van de firma van Dooren te Tilburg. De man werd gegrepen door een drijfriem en overleed ter plaatse. EEN BUITENKANSJE Een inwoner van Saven- them bij Leuven gaf vijftien jaar geleden, kort voor zijn dood, zijn notaris opdracht, zijn zoon op diens 21ste ver jaardag een brief ter hand te stellen. De jongeman in kwestie die dezer dagen meerderjarig werd. las thans in de brief: „Ga naar de kelder en maak de vierde steen rechts van de trap los". Hij deed aldus en vond op dé aangewezen plaats een doos met goudstukken ter waarde van een miliioen Belgische franken. Het eerste contingent van dertienhonderd man Amerikaanse troepen is op weg naar Oostenrijk, in Livorno (Italië) aan gekomen per transportschip „Gen. R. E. Callan". Livorno is een nieuwe Amerikaanse basis. Twaalfhonderd man gaan direct door naar Oostenrijk, de overige honderd blijven in Liverno voor het inrichten en onderhouden van de voor zieningsbasis. TEHERAN, 15 Aug. (A.P.-Reu- ter). De besprekingen over de Perzische oliekwestie zijn in een eigenaardig stadium geraakt. De Perzische premier heeft de Britse voorstellen verworpen. Er heerst over het een en ander nogal ver warring. In Londen was men he denavond verrast. Stokes heeft zijn plannen be kend gemaakt. In zijn verklaring word-t gezegd, dat de Britse rege- WASHINGTON, 15 Aug. (Reuter). In het herziene voorstel voor een Japans vredesverdrag houdt de voornaamste verande ring in, dat de Japanse souvereiniteit uitdrukkelijk wordt erkend. Het voorstel is verzonden door Amerika en Groot- Brittannië. De door India en de Sowjet- Unie geuite critiek op het eerste voorstel is geignoreerd. De Sowjet Unie had zich namelijk verzet te gen het niet-opleggen van beper kingen aan een Japanse herbewa pening. India had zich uitgespro ken tegen het voorbehoud om ge allieerde troepen in Japan te mo gen stationneren. India heeft eveneens de samenvoeging van Formosa en het communistische China voorgesteld alsmede het plaatsen onder trustschap der Verenigde Naties van de strate- De Iraanse leider van de olie-nationalisatie, de religieuze leider Say ad Abolghassem Khashani (links) neemt een sigaret tijdens zijn besprekingen met de leider van de Engelse olie delegatie Sir Richard Stokes. Het verluidt, dat Khashani Stokes heeft medegedeeld, dat de vastbeslotenheid van het Iraanse volk in zake de nationalisatie van de olie-winning dusdanig is, dat wie ook van de Iraanse regering zou afwijken van de huidige olie-politiek, hetzelfde lot zal treffen als de vroegere premier Ali Razmara. gische Rioekioe- en Bonin-eilan- den. De Verenigde Staten zouden dan de enige bestuursmogendheid zijn. Dezelfde rechten? De algemene bepalingen over Japanse herstelbetalingsplichten zijn enigszins verzwaard doch men is niet ingegaan op de spe cifieke eisen van de Philippijnen en Birma. Het nieuwe ontwerp-verdrag is in wezen hetzelfde als het voor gaande. Men moet dan ook ver wachten, dat het de zelfde reac ties zal uitlokken. Vermoedelijk onder invloed van Japanse stappen is opgenomen, dat de repatriëring van Japanse krijgsgevangenen uitgevoerd moet worden. PEKING-CHINA VERWERPT ONTWERP JAPANS VREDESVERDRAG LONDEN, 15 Aug. (Reuter). Het Chinese persbureau „Nieuw China" heeft Woensdagavond be kend gemaakt, dat de minister van Buitenlandse Zaken van com munistisch China het voorgestelde Japanse vredesverdrag, dat in September in San Francisco ge tekend zal worden, als „funda menteel onaanvaardbaar" heeft verworpen. WILLIAM HEARST OVERLEDEN Op 88-jarige leeftijd is de krantenkoning overleden In opdracht van burgemeester Impellitteri woeien de vlaggen van alle gebouwen van de ge meente New York Woensdag, we gens het overlijden van Hearst, halfstok. De publiciteitsonderne- mingen van Hearst zullen door zijn zoons en naaste medewerkers worden voortgezet. VIERING INDIA'S ONAFHANKELIJKHEID NEW DELHI, 15 Aug. (Reuter). Ter gelegenheid van het vierjarig bestaan van India's onafhanke lijkheid heeft minister-president Nehroe, toegejuicht door bijna tweehonderdduizend mensen, ver klaard, dat de vriendschapsband van de bevolking van India altijd uitgestrekt zal blijven naar de bevolking van Pakistan. SUBCOMMISSIE VERWEZEN MOENSAN, 15 Aug. (A.P.). De geallieerde onderhandelaars hebben vandaag voorgesteld een uit twee leden bestaande sub commissie te benoemen om het delicate probleem van de afbake ning van een bufferzone op Korea tot een oplossing te brengen. Dit voorstel is op de 25ste bij eenkomst tussen de geallieerde en communistische onderhandelaars gedaan door vice-admiraal Turner. (Van onze weerkundige medewerker) Het begin van deze week is voor vacantiegangers verre van fraai geweest. Een storing, n.l. die over de Noordzee lag, was er de oorzaak van dat ook in ons land flinke buien voorkwa men. Gelukkig echter be gonnen de barometers na het wegtrekken van de depressie in Noordelijke richting flink te stijgen en zo was vannacht de baro meterstand al ongeveer 1020 millibai'. Een gebied van hoge luchtdruk n.l. naderde van het Zuid-Westen en strekt zich uit van de Atlantische Oceaan tot Polen. Gisteren was de invloed dan ook al duidelijk waarneembaar en kwamen nog slechts enkele buien voor. Voor vandaag kan dan ook op mooi weer gerekend worden, waarbij de temperatuur iets zal stijgen. Helaas zijn de voor uitzichten op langere ter mijn minder mooi. Daar ten Westen van het maximum alweer nieuwe Oceaan-de pressies dreigen. En een re genfront van de dichtsbij- zijnde storing al op weg is naar de Britse eilanden. Of het morgen dan ook nog droog zal blijven is zeer de vraag en in elk geval mag na een korte periode van mooi weer opnieuw op wis selend weer met af en toe regen gerekend worden. ring en de Brits-Iriaanse olie maatschappij het principe van de nationalisatie aanvaarden. De maatschappij zou in feite ophou den te bestaan en de nationale Perzische oliemaatschappij zou eigenaresse worden van de activa. Alle inkomsten van de oliever koop der maatschappij zouden ten goede komen aan de Perzische regering. Dit alles binnen het ka der van een Brits-Perzische sa menwerking bij de exploitatie. De Britse technische staf zou blijven, wanneer garantie kon worden gegeven, dat de leiding bekwaam genoeg was. Tevens werd voorgesteld een inkoopoaga- nisatie buiten Perzië op te rich ten, die de olie zal aankopen voor verdeling over de gehele wereld. Hedenavond wordt een bijeen komst gehouden van beide dele gaties, waarbij ook Harriman aanwezig zal zijn. REIS NAAR RUSLAND DE OORZAAK? De E.C.A. missie in Nederland heeft medegedeeld, dat de diri gent Hugo de Groot niet in Parijs zal optreden. Aanvankelijk zou hij onder auspiciën van de Marshallorganisatie op 31 Augus tus het orkest van de Franse ra dio-omroep dirigeren. Een reden van het niet doorgaan is niet op gegeven. Hugo de Groot is juist van een reis naar de Sovjet-Unie terug. TROEPENSCHIP VASTGELOPEN WELLINGTON, 15 Aug. (A.P.). De 4600 metende „Wahine" van de Union Steamship Company is vandaag bij het eiland Masela 450 km ten Noorden van Darwin aan de grond gelopen. Aan boord van het schip bevinden zich 800 man Nieuw Zeelandse troepen, die op weg zijn naar Korea. De tankboot Stanvac uit Karachi heeft de op varenden aan boord genomen. VATICAAN WAARSCHUWT TEGEN VALSE BERICHTEN VATICAANSTAD (K.NJ?.). De voorzitter van de bisschoppen conferentie van Hongarije, Mgr. Julius Czapik, aartsbisschop van Eger, heeft, zo verneemt het K.N.P. in Vaticaanstad, er in een nieuwe verklaring op gewezen, dat de bisschoppen onwrikbaar trouw zullen blijven aan het Ge loof, dat zij de Kerk zullen blij ven achten en dat zij zich door niemand in hun trouw zullen laten beïnvloeden. Van hun kant zullen de bisschop pen de Grondwet en de wetten van de Staat eerbiedigen en ver wachten van de Staat ook, dat hij de vrijheid, welke de Grond wet schenkt, zal respecteren. Deze verklaring, zo zegt men in Vaticaanse kringen, toont op nieuw duidelijk aan, hoezeer men moet oppassen met de berichten, welke de Hongaarse regering en de Hongaarse nieuwsdienst uit geven. AXENSTEIN, Zwitserland, 15 Aug. (Reuter). De pianist Ar thur Schnabel is te Axenstein in Zwitserland na een korte ziekte in de leeftijd van 69 jaar over leden. MILLIOENSTE BEZOEK AAN AVIFAUNA Gisteren bleek mej. S. Veldman uit Arnhem de gelukkige te zijn, die als millioenste bezoekster het loket van Avifauna passeerde. TWEE NEDERLANDSE MIJNWERKERS IN BELGIË GEDOOD GELEEN, 15 Aug. In de af gelopen nacht zijn in een Belgi sche mijn te Luik twee Geleense mijnwerkers gedood, toen zij het slachtoffer werden van een in storting. Het waren de 26-jarige gehuwde H. Cornips, vader van vier kinderen en de 19-jarige ongehuwde C. Mons. Een goede opname, gemaakt door Marcus Adams, van Prinses Elisabeth en haar twee kinderen ter gelegenheid van de eerste verjaardag van Prinses Anne, gisteren. Haar broertje, Prins Charles, wordt in November drie jaar. De jarige prinses draagt het hals snoer dat ook haar moeder droeg toen ze in 1927 voor de eerste maal door de heer Adams gefotografeerd werd. (Van onze speciale verslaggever) 't Afscheidskampvuur dat de Ne derlandse journalisten en radio verslaggevers ons contingent op de Jamboree aanboden was nog maar nauwelijks halverwege ge vorderd toen een onweersachtige wolkbreuk boven Achau-Golfplatz losbarstte, die de vuren sissend doofde en het terrein voor de zoveelste maal in een modderpoel herschiep. Twee uur duurde het Dinsdag morgen eer de zware vrachtauto's die de bagage van de Nederlan ders weer naar ons land zouden terugvoeren waren uitgegraven, en met de leemklonten in de oren en haar gespat, marcheerde ons contingent tegen de avond voor het laatst de kamppoort uit, op weg naar het speelgoedtreintje van Bad Ischl en het goederen station waar de Nederlandse Jamboree-trein, met nog altijd dezelfde harde houten banken, stond te wachten voor een nieuwe rit van twee-en-twintig uur. De stationschef kreeg welhaast tra nen van ontroering in de ogen toen hij de vaart en het élan aan schouwde waarmede onze jongens in een oogwenk hun wagon en coupe weer hadden gevonden. Hij had die dag al vele extra-treinen zien vertrekken: Belgen en Fran sen, Schotten en Italianen, maar het was nergens zo gesmeerd ge gaan als bij de Hollanders, aldus bezwoer hij ons bij hoog en bij laag. Even na zeven uur zwaai den we vaarwel aan Bad Ischl dat aan alle ramen en wegen enthousiast stond terug te wui ven. En met die laatste herinne ring aan zoveel gastvrijheid zwenkte de trein de bocht naai Gmunden in. (Vervolg op pag. 3)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1