Atelier van Charley Toorop door brand verwoest Kennemer Kluit Volendam met 3-2 geklopt door een Westfriese ploeg Iri einer kleinen Konditorei Geslaagde sportdag van L.TJ. Bijna alle kunstwerken gered ALKMAAR EN OMSTREKEN n Een goede uitvoering Kom nou! Vijfde seizoen van Schola Publico AGENDA „Jongensstad" sloot haar poorten Oorzaak wellicht kortsluiting Besteller Kops Aardige wedstrijd bij St. George Twee doelpunten van Bos (St. Victor) PAGINA 2 DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1951 ALKMAARDe zeer verzorgde voorstellingen van de Hoofdstad Operette ziin hier altijd zéér in trek. En zo kon het gebeuren, dat men dc operette „In einer kleinen Konditorei" weer voor 'n uitverkocht huis moest opvoeren. En de vacantietijd zal de enor me opkomst zeker hebben gesti- nfuleerd. De melodieuze muziek van deze operette, waarin ook gebruik wordt gemaakt van Strauss-melodieén, zet het sim pele verhaaltje van de VVeense muziekleraar om in een char mante en bijna betoverende sprookjes-sfeer. En deze kunstvolle eenvoud heeft men dan ook. bijzonder we ten de waarderen. Vocaal gaven weer veel te genieten: Eri Rou- ché, Ruth Rhoden, Herman Vals- ner. Otto Aurich en Fritz Stei- ner waren als gebroeders Plun derer weer kostelijk en niet te vergeten Hellena Rajeneska als hofdame. De duetten, terzetten werden uitnemend gezongen, en ook de koristen on het tweede plan zongen uitstekend. Maar 't geheim van deze vlotte en boei ende voorstelling schuilt in 'het constant volgehouden tempo, en hier kunnen de amateurs zéér veel van leren. Dat aan de ope rette af en toe een revue-karak ter werd gegeven, nam men gaarne op de koop toe. Décors en costumering waren uiterst verzorgd en een lust voor het oog. Een zeer belangrijke factor mag niet onbesproken blij ven, n.l. het orkest o.l.v. Fredy Salten. Beschaafd klankgehalte, homogeen samenspel en levendi- Advertentie) Wat U aan de éne kant cadeau krijgt, moet er na tuurlijk aan de andere kant afgaan Daarom houden de verstandige huisvrou wen zich bij het merk, dat elke cent, die zij besteden, onverkort belegt in supe rieure kwaliteit, bij ge vitaliteit. De Strauss-wals ge speeld tussen het eerste en twee de bedrijf had een welverdiend en groot succes. De reactie van het publiek op deze voortreffe lijke prestaties waren buitenge woon enthousiast. Herhalingen en opent doekjes, waren niet van de lucht hetgeen intussen de handeling van het stuk wel eens overbodig onderbrak. Maar 't pu bliek is naar het Gulden Vlies gekomen om te genieten van 'n brillante voorstelling, en daar heeft de Hoofdstad Operette voor honderd procent voor gezorgd. W. Schreurs WIE DOET NOG MEE? ALKMAAR Het aantal leden en donateurs van Schola Publica dat bedankt heeft, is tot dusver, groter dan hel aantal nieuwe le den en donateurs. Dat is geen ongewoon verschijnsel, want ook vorige jaren waren er, die bij aanbieding van het programma meenden te moeten bedanken, om kort daarna weer van de dwa lingen huns weegs terug te ke ren. De Schola gaat haar lustrum^ seizoen beginnen en zoals wil onlangs uitvoerig hebben uiteen gezet, met een uitstekend pro gramma. In het kort nog even de sprekers op de algemene avonden opgesomd: September: Marga Klompé, lid der 2e Kamer; Oc tober: Jhr. Dr. J. C. Mollerus; November: W. van Veenendaal, alias Marco Polo, de piloot-schrij ver; December: Dr. Mag. Friet- hoff; Januari: Anton van Duin kerken; Maart: dr. Jos. Eykeler. De onderwerpen zijn actueel cp boeiend, de sprekers gegarandeerd- goed. Voorts is er een litteraire cursus, te geven door de dichter- journalist Gabriël Smit en een filmcyclus. Bij voldoende deelna me voorts een cursus in philoso- phie. Ondanks de prijsverhoging over de gehele linie heeft het bestuur van Schola Publica gemeend de donaties en het lidmaatschap niet te moeten verhogen; winst-maken wordt niet beoogd, de Schola dient slechts een culturele taak. Zij kan deze taak echter blijven vervullen als alle leden en dona teurs haar trouw blijven; en dat mag het, bestuur toch zeker wel in dit komende lustrumjaar ver wachten; een lustrumjaar, dat besloten zal worden met een stijl volle feestavond, die natuurlijk alleen voor de leden toegankelijk is. Daarom, mochten er leden en donateurs zjjn, die bedankt heb ben en bii nader inzien de Schola toch trouw willen blijven, laat zij zich even schriftelijk melden bij de secretaris, de heër .J. Domini- cus, Roemer Visscherstraat 1; ook nieuwe leden en nieuwe dona teurs kunnen zich daar opgeven; ook schriftelijk. Jubilea bij de Ned. Spoorwegen ALKMAAR. De machinist C. v. d. Meuien zal Zaterdag a.s. vijf en twintig jaar in dienst zijn van de Nederlandse Spoor wegen. Maandag a.s. viert de Ko- lendrager A. J. Strik, eveneens bij de Ned. Spoorwegen, zijn zilveren jubileum. BIOSCOPEN: HARMONIE: Asphalt Jungle volw.; VICTORIA De Minivers,, 14 jaar; REX: Pinky, 14 jaar; CINEMA: Taxi, Mijnheer 14 jaar. Voorstellingen 20.00 uur. REX des middags ook om 14.30 uur. KCB-BERGEN: t.e.m. 17 Augustus te 17.30 uur: Tentoonstelling Schilde rijen, aquarellen en teke ningen van Thijs Sterk; schilderijen van Cees Boendermaker; beeld houwwerk van J. W. Ra- decker, edelsmeedwerk v. Marijcke Visser. Geopend: 1012.30, 14.30— 17)30 en 19.30—22 uur. BERGEN Kunstzaal Idsert Bos Eijssen, Kerkepad, 10—12, 2—5, 7—11 uur. APOTHEKEN: Na heden avond 6 uur is voor spoedgevallen geopend: Apotheek De Bever, Em- mastraat 36, Apotheker P. J. Meurs. Onenluchtheater Bergen. elke avond 8 uur tot en met Zondag a.s. Tyroler Radio Orkest „Alpengrün". ,,De Vrije Groep" ALKMAAR De drie Alk maarse beeldende kunstenaars: Piet Stenneberg, Willem Com mandeur en Arnold Reemer, heb ben zich verenigd in „De Vrije Groep". Zij stellen zich ten doel met hun werk gezamenlijk naar bui ten te treden en deden hiertoe een verzoek aan B. en W. van Alkmaar „de Vrije Groep" toe stemming te willen verlenen een tentoonstelling te houden in het Gemeente Museum aan de Bree- stTaat. NA HET DODELIJK ONGEVAL OP DE KENNEMERSTRAATWEG Van de chauffeur geen spoor ALKMAAR Het onderzoek naar het ongeval op Maandag avond, waarbij de Alkmaarse schoenmaker van E. om het leven is gekomen heeft niets opgeleverd- De chauffeur van de vlas-wagen, die in Sassenheim door de politie werd gehoord, heeft met het on geval niets uitstaande. Er waren daar nog twee andere ylaswagens, doch geen van beide chauffeurs waren bij dit ongeluk betrokken. De betreffende chauffeur zal moeilijk zijn op te sporen, daar op de avond zelf verzuimd is, het nummer van de vrachtwagen te noteren. Getuigen van het onge luk gelieven zich bij de politie te melden. 40-JARIG PROFESSIEFEEST VAN ZUSTER WILLIBALDA ALKMAAR. Men schrijft ons: Zondag vierde de Ecrw. Zuster Willibalda van de Congregatie der Augustinessen van Heem stede. sedert 1932 werkzaam in het St. Hypolithus-ziekenhuis te Delft, haar 40 jarig professie- feest temidden van een grote fa- milieschaar. Des middags vond in het St. Elisabethziekenhuis een receptie plaats, waarop verschil lenden geneesheren en vele an dere van hun belangstelling blijk gaven. Dat zuster Willibalda nog lang voor ons gespaard mag blijven, is de wens van al haar dierbaren. GESLAAGD EXPERIMENT ALKMAAR. De 400 ionee be woners van .Jongensstad" heb ben Dinsdagmiddag hun home verlaten. De „stadsgenoten" ziin gesloten, maar er is alle kans on- dat zii het volgende iaar weer waeenwiid zullen worden onen- gezet. om de enjge honderden Alkmaarse iongens. van 814 iaar. die er een of meer weken van een uitstekende vacantie hebben genoten, oDnieuw on te nemen. Het experiment is goed ge slaagd, zeker waar vooropgesteld werd, dat de jongens hun lange vacantietijd op e en nuttige en toch plezierige manier zouden besteden. Dat het inderdaad jongensach tig plezierig is geweest, bewees het unanieme protest van de jongens zelf, toen een der orga nisatoren terloops opmerkte, dat er volgend jaar maar geen jon gensstad meer moest worden ge bouwd. Als het aan hen ligt, verrijst V.V.V. Schaaknieuws ALKMAAR. Door verschillende leden van de Schaakclub WV werden sucessen behaald bij de bondswedstrijden 1951, gehouden te Rotterdam. De dames-leden van VVV be haalden een 2e en 4e prijs in de acht-kampen. Hier volgt de volledige uitslag: Hoofdklasse achtkampen Drs. P. Vreeken 3 uit 7. Reserve hoofd klasse J. Veis 3 uit 7; Mej. Bouwman 2e klasse 3'A uit 7 4e prijs; Mevr. Veld 3e klasse 4'A uit 7 2e prijs; C. .Rus vierkamp 1 'A uit 3 partijen. Voor de Zilveren Dame en Toren werden de volgende par tijen gespeeld: voor de dame E. J. KayzerN. Pieterse 1—0; W. KwakP. Hoekstra A%- Voor de Toren A. SchaapsL. Nijman 10; Mej. BouwmanJ. v. Eke- ren 10. E. J. Kayzer komt in de finale voor de Dame en mej. Bouman in de finale voor de Toren. er volgend jaar weer een nieuwe. En we zijn er zeker van, dat ook de organisatoren met voldoening terugzien op het werk, dat zij in de jongensstad-periode heb ben verrient. Inderdaad is voor de meeste jongens het primitieve stadje bij het Sportpark een bron van zeer veel levensvreugde ge weest en daarom gaat het ten slotte toch! Van vele stadgenoten hebben de organisatoren en de deelne mers medewerking gekregen. Zakenlieden stelden prijzen be schikbaar voor de etalagewed strijd en als beloning voor de beste prestaties tijdens de jon gensstadperiode. Deze laatste prijs werd toegekend aan de cir cus-directeur; de burgemeester was de andere favoriet, maar, zo werd gezegd. „Hij had alles door zijn wethouder laten opknappen" Het circus! Dat was werkelijk de grote attractie van jongens stad. Het repertoire viel goed in de smaak. De laatste voorstel ling was overbezet. En na de pauze regende het verzoek num mers, waarvan slechts enkele konden worden afgewerkt. De jongelui, die met kunst en vliegwerk en een grote dosis phantasie ter compensatie van de materiaalschaarste, hun stad ge bouwd hebben, hebben een hoop ervaring opgedaan, zodat de vol gende jongensstad zeker weer alle kans van slagen heeft! VOOR VLIEGEROPLEIDING NAAR AMERIKA BERGEN Onze plaatsgenoot, Jan Haakman, die vanuit Indone sië een driejarig dienstverband bij de L.S.K. heeft getekend, gaat voor een verdere vliegeropleiding naar Amerika- Hedenavond om 10 uur vertrekt hij per constel lation-van Schiphol met nog tien man van de groep, die uit 42 offi cieren en manschappen bestaat naar 't vliegveld Hondo in Texas waar hii op Vrijdagmiddag om 12.30 in New York arriveert. Zijn eerste opleiding van 25 vlieguren heeft hij reeds in Hol land ontvangen en nu moet hii, om zijn vliegbrevet te halen, 210 uur in lestoestellen en 80 uur in straaljagers vliegen, waarna de besten onder hen nog een schiet- opleiding ontvangen van 18 we ken. In September-October volgt nog een groep van dertig man- HEILOO. Zondag j.l. orga- renberg uit Alkmaar, die 't werk Om kwart over tien Dinsdagavond zag de 16-jarige Wouter Akerboom, wonende aan de Buerweg, vlammen slaan uit het dak van het atelier „De Vlerken" van de schilderes Charley Toorop, Buerweg 19. De jongen waarschuwde direct zijn ouders, die op hun beurt ten huize van mr. Bondam, wiens woning ligt tussen die van de fam. Akerboom en die van mevr. Toorop, de brandweer alarmeerde, om vervolgens mevr. Toorop to gaan waarschuwen. Deze had zich reeds in haar pyama gestoken en wilde juist naar bed gaan. rieten dak, dat op verschillende plaatsen begon te branden. Nu vond de leiding van de Bergense Brandweer wegens ziekte van de heer Blauw was deze in handen van de heer J. Smit Jr. het tijd om de Alk maarse Brandweer om assistentie te verzoeken. Deze rukte onmid dellijk uit, doch zag 6 kostbare minuten verloren gaan voor de gesloten spoorbomen aan de Ber- gerweg. De Alkmaarse Brand weer het corps „Burgerplicht" en het „Laddercorps" waren on der commando van de heer J. v. Maarleveld uitgerukt zag zich voor een moeilijke opgaaf ge plaatst! Daar er tussen de Mosse- lenbuurt en het brandende per ceel geen brandkranen meer la gen, moest het water uit de vijver rond 't Oude Hof worden betrok ken, een afstand van bijna 400 meter van het brandende perceel. Met behulp van een drietal zuig- en perspompen slaagde men er in het water de nodige kracht te geven; even was er nog tegen slag, toen bij een koppeling een slang het begaf tengevolge van de zware druk van het water. Om 10.50 uur kon de Alkmaarse Brandweer met twee stralen hulp verlenen en zo stortte men per minuut 2400 liter water op het brandende perceel. Het rieten dak ging geheel in vlammen op of werd voor zoveel mogelijk door de brandweer er af getrokken; de bovenverdieping brandde voor een groot deel uit, waarbij ook de bezittingen van dê huishoudster, mej. Marijke Henneman, verloren gingen. Het huisraad en de overige bezittin gen van mevr. Toorop had men voor een groot deel kunnen red den, doch de bibliotheek kreeg veel waterschade. Om half 12 Met behulp van de buren, waaronder ook de kunstbroeders Jaap Min en David Kouwenaar, werden de kunstschatten van Charley Toorop, schilderijen, te keningen en etsen, alsmede huis raad zoveel mogelijk in de tuin in veiligheid gebracht. Mevr. Toorop, die aanvankelijk zeer ontdaan was en zich niet van het brandende perceel wilde laten verwijderen, maakte zich nog bezorgd over het bronzen borstbeeld van haar vader, door Radecker gemaakt, dat zich op haar atelier bevond. Daar 't vuur reeds snel om zich heen had ge grepen, was het moeilijk dit zware beeld in Veiligheid te brengen. Intussen vernamen wij. dat dit bronzen kunstwerk toen onge schonden uit de brand te voor schijn is gekomen, dank zij de grote hoeveelheden water, die in het brandende perceel gestort zijn. Te weinig water De Bergense Brandweer was vrij spoedig ter plaatse err moest het water betrekken van een 125 meter verder gelegen brandkraan; er bleek echter te weinig druk op de waterleiding te zitten, zo dat aanvankelijk slechts met één straal water kon worden gege ven; na een telefonisch Vêrzóèk aan de waterleiding kon de druk 3 atmosferen opgevoerd worden en konden twee slangen worden aangekoppeld. Men dacht 't vuur nu spoedig meester te zijn, doch dit vond gretig voedsel in het was men de brand meester en dank zij de hulp van de Alk maarse Brandweer kon de villa voor het grootste gedeelte be houden blijven. De Alkmaarse Brandweer kon tegen 2 uur weer inrukken, doch de Bergense Brandweer is nog tot half 4 bezig geweest met het nablussen. Werken in veiligheid Een gelukkige omstandigheid was, dat de meeste schilderijen van mevr. Toorop zich momen teel bevinden op een tentoon stelling, welke op het ogenblik in hét Stedelijk Museum te Am sterdam wordt gehouden; de schilderijen, die zich in haar ate lier bevonden, waren voor 'n deel eigendom van anderen, terwijl er ook een collectie schilderijen van andere schilders, welke eigendom van Charley Toorop zijn, gered kon worden. Mevr. Toorop was gistermorgen al vrij goed hersteld van de emotie, die zij in de nacht van de brand had ondergaan. Op het terrein van de brand waren veel kunstbroeders van de schilderes aanwezig, die hielpen met haar bezittingen in veilig heid te brengën; voorts zagen wij er de wethouders L. den Das en J. Oldenburg en mevr. Huy- gens; burgemeester Huygens was afwezig. De oorzaak is waar schijnlijk kortsluiting. Verzekering dekt schade Wij vernamen, dat de gemeente verordening in Bergen het bou wen van huizen met rieten daken verbiedt, zodat Bergen met deze brand alweer een villa met een rieten dak verliest. De schade wordt door verzekering gedekt. Intussen is bij deze brand wel gebleken, dat het aantal brand kranen in de Buerweg niet vol doende is en dat de Bergense Brandweer er niet op ingesteld is, om het water van lange af stand, zoals in dit geval van de Hofvijver naar het brandende perceel, in voldoende mate aan te voeren. Voor de talrijke bewoners van de Buerweg en omgeving is het dienstig, dat dit euvel eens onder de loupe genomen wordt. niseerde de L.T.J. district Alk maar haar tweede sportdag, die ook ditmaal, ondanks het slechte weer, geslaagd mag heten. Aan wezig waren de verenigingen L.T.J. Zuid-Schermer, L.T.J. Alk maar en N.K.J.B. uit Heiloo. De dag begon met een stille H. Mis in de St. Willibrordus- stichting, die werd opgedragen door de Zeereerw. rector Pen- nocks. Hierna was er een ge zamenlijk ontbijt in het café van de heer Hoebe, waarna men zich naar het sportterrein van de ■stichting begaf. Dit jaar werd voor bet eerst om de wisselbekers en medailles gespeeld en dit viel bijzonder in de smaak bij de leden, want er was de geheie dag een gezellige spanning op te merken. De uitslagen der verschillende wedstrijden waren als volgt: Verspringen: Hiervoor was een grote deelname. Het waren vrij wel allen ongetrainde jongens, die ondanks dat aardige sprongen noteerden. De uitslag luidde; le. M. v. d. Hulst met 5.20 m., afd. Schermer; 2e P. Groot Jr. met 4.86 m., afd. Schermer. Van de afd. Alkmaar werd nummer 1 C. Kramer met 4.75 m. en tweede G. Bijl met 4.55 m. Van de afd. Heiloo werd nummer 1 N. Wassenaar met 4.75 m. en tweede J. Kraakman met 4.69 m. Hoogspringen: In het hoog springen waren de Alkmaarders de favorieten met Heiloo vlak op de hielen. Alkmaar noteerde: le C. Kramer (sprong 1.47. mi; Hei loo; 2e Joop Kraakman (1.46 m.l; Schermer: 3e P. Groot (1.45 m.). Hardlopen (75 m.): Allereerst werd gelopen door de afdelingen afzonderlijk. Hierbij noteerde: Heiloo 9.5 sec. (N. Wassenaar); Alkmaar 10 sec. (G. Bijl); Scher mer 9.6 sec. (P. Groot). In de finale kwamen de winnaars van de afdelingen aan de start en het gemiddelde van deze sprint zou de snelste loper worden. De uitslag van deze strijd gaf: le P. Groot 9.6 sec.; 2e G. Bijl 9.8 sec.: 3e N. Wassenaar 10 sec. Touwtrekken (om de kleine wisselbeker): le Schermer (A) gewonnen van Heiloo (A); 2e Schermer (B) gewonnen van Hei loo (B); 3e Schermer (A) ge wonnen van Schermer (B). Schermer (A) had met deze wedstrijd weinig moeilijkheden en het was daarom spoedig be slist. Hierna volgde het voetballen: Dit ging om dè grote wisselbeker. Er werd tweemaal 20 minuten gespeeld. Er waren 3 elftallen gevormd, die moesten kampen om de beker. 1e. Allereerst speelde Heiloo tegen de Schermer en deze wed strijd werd een overwinning voor de Schermer. In de eerste helft was Heiloo steeds in de aanval en had spoedig 2 punten gescoord, maar na de eerste helft kwam de Schermer uit de hoek en wist het te brengen op 4—2. 2e. Hiegjn speelde Alkmaar tegen Heiloo en behaalde Heiloo de overwinning. In deze wed strijd waren de Heilooërs goed op dreef en wisten het te brengen op 20. 3e. De finale bracht in het veld de Schermer tegen Heiloo. Het was voor de Heilboërs wel een drukke middag, omdat zij 3 wed strijden moesten spelen. Het was dan Ook niet gemakkelijk voor hen om deze wedstrijd te win nen en het werd een overwinning voor de Schermer met 50. On danks deze nederlaag heeft Hei loo kranig gespeeld. Hiermede werd de Schermer de winnaar over de 3 gespeelde wedstrijden. Ondanks de overwinning moest de Schermer er voor vechten, want zij hadden geduchte tegen standers, Daarom mogen wij ze dan ook feliciteren met dit be haalde succes. Hierbij nog een hartelijk woord van dank aan de scheidsrechter, de heer A. Smo- uit vriendschap voor de L.T.J. deed. Daarna volgde de uitreiking van de wisselbekers en medailles door de heer S. Schouten (voor zitter van het district). Toege kend werden aan afd. Schermer een medaille voor verspringen (gewonnen door M. v. d. Hulst); aan afd. Alkmaar een medaille voor hoogspringen (gewonnen door C. Kramer); aan afd. Scher mer een medaille voor hardlo pen (gewonnen door P. Groot Jr.); de kléine wisselbfeker voor touwtrekken aan afd. Schermer, alsook de grote wisselbeker aan afd. Schermer voor voetballen. Hierna sloot de voorzitter deze mooie dag met een kort woord. Wij mogen de heer Schouten nog wel een bijzonder woord van dank brengen voor al de zorgen die hij aan deze dag heeft be steed. Alsook de geestelijkheid van de stichting, die ons het ter rein afstond. Het was jammer dat er verschillende afdelingen ver stek lieten gaan. Van Egmond en Schoorl was niets gekomen. Dat van Schoorl bleek later een misverstand te zijn via de tele foon. Ook Alkmaar was slecht vertegenwoordigd; er waren maar 7 leden die aan de wedstrijden deelnamen. Dit is voor Alkmaar toch wel wat weinig geweest, vooral omdat zij een afdeling hebben met een groot aantal leden. Laten we hopen dat dit het volgende jaar beter mag zijn, want door deze sportdagen wordt het verband tussen de verschil lende verenigingen weer nauwer en zullen we een steeds groeiend verenigingsverband tot stand brengen en gezamenlijk voorop houden: Aan Christus trouw. NA 42 VI JAAR MET PENSIOEN BERGEN De heer F. Kops, nog een kwieke vijf en zestigjari ge heeft de dienst verlaten met eervol ontslag en kan thans van zijn welverdiende rust gaan ge- nretéh. Bij ziin ontslag ontving hii een gegraveerde bronzen afseheids- penning. die hij ons met veel vol doening liet zien en tevens het begeleidend schrijven, dat ver meldt van „een voortreffelijke plichtsvervulling". Ook laat hij ons zien de zilveren asbak, welke hij bij het afscheid van de colle ga's mocht ontvangen, alsmede de ere-medaille van de Orde van Oranje Nassau, die hij in 1949 ontvipg. Op 16 Januari 1909 begon hij zijn FTT-loopbaan in Heiloo. waarna hij op 16 Mei 1912 werd overgeplaatst naar Spierdijk, van waar hij op 1 Augustus 1920 naar zijn standplaats in Bergen kwam. Lachend vertelt hij hoe de kan toorhouder A. van Leeuwen, uit Spierdijk nooit iets van een fiets wilde 'weten. „Zet de fiets maar achter de geit", was zijn gezegde. Hot rijwiel was toen nog voor eigen rekening. Hij verdiende toen f 9,00 per week en had tien diensturen per dag, waarbij hij dan nog dagelijks vier uur bij een boer werkte voor f 0,12 per uur. Na enige weken werd het uurloon op f 0,11 gebracht, omdat het te veel was. Duizenden brieven gingen door zijn handen, gouden handen, die werkten voor elf kin deren. Hii verhaalt glimlachend dat hii te Spierdijk kindertoeslag ontving voor het derde kind en dat hij deze f5,00 per 3 maanden altijd persoonlijk in AlkmaaT bii de Directeur in ontvangst moest nemen- Waarom het niet tegelijk met ziin loon in Spierdijk werd betaald, is voot hem altijd een raadsel gebleven. In 1920 waren hier drie bestellingen per dag, waarbij de ochtendwiik zelfs ging tot Alkmaar en langs de Molen van Kruk aan de Bergervaart, alles dwars door het land heen, sneeuw en ijs trotserend. In 1943 werd hu benoemd tot besteller-voorman, waarbij hij 's morgens de route naar Bergen aan Zee had, wat zijn mooiste wijk was. De mensen zijn daar volgens zijn oordeel ge moedelijk, vriendelijk en tege moetkomend. Het vermoeiendste van de besteldienst is het steeds weer op- en afstappen, zo gaat hij door; vroeger stond de wekker op 5 uur. doch nu kan ik hem een paar uur later zetten en gaan ge nieten van mijn liefhebberijen, die wij hem in de beste gezond heid zo van harte gunnen. Burgerlijke Stand BERGEN. Stephanus Gerardus Clemens zv J. N. de Boer, depót chef, en M. S. Voorvelt, Dr. van Peltlaan 21; Steven Gerhard zv W. L. Reijers en B. Weijl, Am sterdam; Hendricus Johannes zv H. A. Leyen, melksiijter en M. S. Brons, Filarskiweg 7. Ondertrouwd: Pieter Rezelman, 64 jaar, kunstschilder Amsterdam Stalinlaan 9 en Gerritje Wilhel- mina Hoeflok, 40 jaar, directrice kolonrehuis, verspijekweg 7 te Bergen .NH; Gerard Herman Louis Filarski en Ditha van Stui- venberg, Breelaan 22; Jan Jacob Maarten Koning en Elisabeth Struijk, Komlaan 17. Jannetje Vonk, 85 jaar wed. v. J. Waaldcr, Kleine Dorpsstraat 19; Reinier Wittebrood, 78 jaar, e. v. Anna Louwe, Nachtegalen- laantje 9. Burgerlijke Stand OUDORP Geboren: Geertrui- da J dv M Snoeren en A Groen land; Anna C M dv J W Verhaar en A M Mooij; Christina W M dv J M Kvoone en C A M Schintz; Johanna M zv J Jvd Giesen en M Löw; Petrus A B zv A v Twui- ver en M M Blankendaal. Ondertrouwd: Cornells J Bij voet 29 ,jaar te Zuid en Noörd- Schermer en Barbara G Rotteveel 28 jaar. Getrouwd: Petrus Pronk 25 j en Elisabeth H Breg 24 j te Alkmaar. Joseph M Keijspc-r 26 j en Agnus M Koning 25 j.: Oebele Bootsma 26 j te Schoorl en Janny de Geus 22 jaar. Overleden; Dirk de Jong 54 j., echtg, v. Klasina de Geus; Geertje Buiig 89 j. wed. v. Franc. Kunst; Pieter Leegwater 10 jaar. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking en droog weer. Anavankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind hoofdzakelijke uit Zuidelij ke richtingen. Iets hogere tempe raturen. MGR. AMMERLAAN'S TOESTAND ERNSTIG De Vicaris-generaal van het bisdom, Mgr. Ammerlaan, heeft wederom een zware hartaanval moeten doorstaan. Zijn toestand kon hedenmorgen gekarakteri seerd worden ais hoogst ernstig. OVEREENSTEMMING OVER DEMARCATIE-COMMISSIE TOKIO, 16 Aifg. (Reuter). Donderdag hebben de commu nisten op de bespreking te Kae- song het voorstel van vice-admi- raal Joy goedgekeurd, de kwestie van het vaststellen van een de marcatielijn voor het staken van het vuren aan een commissie over te dragen. Naar verluidt zullen de voor naamste deelnemers aan de be sprekingen te Kaesong niet meer bijeen komen, voordat de com missie het over een dergelijke lijn is eens geworden. RECHTSHERSTEL INSPECTEUR P.T.T. TE HAARLEM De Minister van Binnenlandse Zaken heeft destijds aan L. K. Arkema, inspecteur der PTT te Haarlem, ontslag verleend op grond van de overweging, dat de houding van A. in verband met de bezetting zodanig is geweest, dat hij in zijn betrekking niet kon worden gehandhaafd. De Kroon heeft thans dit be sluit vernietigd uit overweging, dat de gezamenlijke gedragingen van A. geen grond geven voor het oordeel, dat zijn houding in ver band met dc bezetting zodanig is geweest, dat hii in zijn betrekking niet kan worden gehandhaafd. WETSONTWERP OORLOGSSTRAFRECHT Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot vast stelling van de wet oorlogsstraf recht, alsmede van enige daar mede verband houdende wijzigin gen in het Wetboek van Straf recht, het Militair Strafrecht en de Invoeringswet Militair Straf- en Tuchtrecht. De bepalingen in het Wetboek van Strafrecht omtrent de mis drijven tegen de veiligheid van de staat hebben voor de jongste oorlog vrijwel geen toepassing gevonden. Reeds toen de oorlog zijn schaduwen vooruit wierp werden deze bepalingen als on voldoende ondervonden. Toen de oorlog eenmaal was uitgebroken, bleken zij ook inderdaad niet be rekend op de omstandigheden. In 1948 werd een commissie benoemd, onder voorzitterschap van mr. dr. Donner, president van de Hoge Raad, om deze ma terie te bestuderen. In het geval van oorlog is de doodstraf niet te missen, zo wordt opgemerkt. Het ontwerp bevat verder enkele strafbare feiten, die in geval van oorlog gepleegd kunnen worden en die niet in het Wetboek van Strafrecht pas sen. NIEUWE ARRESTATIES IN INDONESIË Negen leden van hei- parlement gearresteerd DJAKARTA, 16 Aug. Ne gen leden van het Indonesische parlement van de communisti sche partij, de Sobsi en de Par- tai Buruh, zijn in de afgelopen nacht gearitesteerd. Voorts zijn gearresteerd 5 re dacteuren van het Chinese blad „Sin Po", nl. een redacteur van ae Indonesische en 4 redacteuren van de Chinese editie. (Van onze sportredacteur) SPIERDIJK. Al ongeveer twintig minuten hadden de hon derden toeschouwers uit een groot deel van Westfriesland die het mooie St. Ceorge-terrein omzoomden zich de ogen uitge keken. Ja, dat was toch nog wel even ander voetbal, dan in de competitie gezien werd. Dat was nu Volendam, de enige katholieke Noordhollandse tweedeklasser. En dat Volendam stond al met 20 voor. Heel verdiend en zeker niet geflatteerd. Maar' toen zou het gebéuren, De aalgladde, onvermoeibare Bos, St. Victors grootste troef, speelde het In z'n eentje klaar om Volendam zo'n morele deuk te geven, dat het plots niet meer in z'n gewone spel kon komen. Westfriezen en St. Victor ver sterkte St. George stond nog ach ter maar.... er was weer hoop. Hoop om tegen het alom gevrees de Volendam een eervol resultaat te behalen. Heel simpel waren de oranje- zwarten aan een 0—2 voorsprong gekomen. Joop Duin, ex-9t. Geor ge, nu middenvoor bij de wijd- broeken, kopte al heel spoedig de bal uit een afgemeten genomen vrije schop i'n de bovenhoek en kort er na verdween een kopbal van Theo Smit, na een corner van broer Klaas, precies in de ahdere hoek. Keeper Berkhout mocht nog zo'n vertwijfelde sprong maken, daar was geen houden aan. Maar na het doelpunt van Bos werd er plots een andere geest vaardig over de Westfriese ploeg. Men raakte In de eerste plaats meer op elkaar ingespeeld, de verdediging begon te sluiten als een bus, met de kleine, tactische Rood van Grasshoppers als uit blinker en in de voorhoede had- Ergens op de rechterspeelhelft bad de blonde Bos de bal voor de voeten gekregen. Moederziel alleen stond hij tegenover vier tegenstanders. De eerste werd ge passeerd, de tweede ook. ten kos te van een struikeling. Maar een vallende Bos was nog eerder bij de bal dan Volendams toegelopen stopper Veerman; ook die werd gepasseerd. Nu nog één. Doelman Keijzer, die al had uitgeblonken, door enkele fraaie safes. Maar vóór de uitlopende keeper der wijdbroeken zich goed en wel het fevaar bewust was, keerde de appere Victor-man zich al jui chend om. Hij had gezien. Langs de grond priemde de bal in het uiterste benedenhoekje. Dat was dus 1—2, Het met spe lers uit R.K.E.D.Ó., Grasshoppers, den Mulder en Jonker er schijn baar zoveel plezier in, na een jaar noodgedwongen scheiding, weer eens te kunnen demonstreren hoe aalglad de roemrijke Grasshop- pers-wing toch Wel kon zijn, dat Volendams verdediging druk werk kreeg. En zo ging men de tweede helft in. Volendam natuurlijk technisch en tactisch in de meerderheid, maar daar tegenover een frisse leuke combinatie, die vertrouwen had gekregen in eigen kunnen. Het spelpeil was door het hoge tempo van voor de rust iets ge zakt, maar de Wedstrijd bleef aantrekkelijk. En zowaar, er was amper vijf minuten gespeeld of de stand was gelijk. Weer was het Bos, die het doelpunt op z'n naam mocht laten zétten. Met een boog ging de bal door het midden haar het Völöndammer strafschopge bied, Bos speelde zich handig vrij en toen was er voor Keijzer geen grijpen meër naar. 2—2. Nog franker en nog vrijer werd het spel van de Westfriezen. Er kwam steeds meer variatie in dé aanvallen en vooral de linker vleugel was uiterst gevaarlijk. Maar ook defensief .werd er uit stekend werk verricht. De bekro ning ojp dit ijverig zwoegen kwam. was ruim een half uur gespeeld, toen Bos z'n beweeg lijkheid bewees. Helemaal op de linkervleugel afgedwaald zette hij de bal afgemeten voor in het strafschopgebied, Schilder (Gras shoppers) kwam toelopen en hoefde alleen maar een ferme hoofdknik tegen de bal te geven. Keijzer was toen kansloos gepas seerd. 32. De resterende tijd probeerde Volendam minstens een gelijk spel uit het vuur te slepen, maar toen gaf de verdediging geen krimp. Al moeten we eerlijk toe geven, dat het de wijdbroeken bepaalde momenten ook niet meezat. Voor de wedstrijd hadden St. George 2 ert St. Bavo 1 elkaar reeds bekampt in een bij vlagen heel aardige wedstrijd. "De Spiêr- dijkers wonnen verdiend met 31.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2