De buitenlanders in Duitsland hebben het niet zo best meer Schuift Pleven de katholieke schoolkwestie op de lange baan? VivaihfJ Indonesië is vlijtig bezig haar export om hals te brengen Guerillastrijders vormen A.P.R.I.-bataljon Alleen de Russen hebben een goede kans in Azië „Vlucht in de nacht" Zij worden meer en meer met de Duitsers gelijk gesteld Vakbeweging maakt desgewenst leven van kabinet onmogelijk RADIO mm ZIJDE De Britse philosoof Russetl: Nieuw Brits geweer Inferieure kwaliteit, veel te late aflevering door E. J. Rath (Van de correspondent van het ANP) BONN. De opheffing van de oorlogstoestand met Duitsland, waartoe een reeks van westelijke landen kortgeleden is overgegaan, betekent niet dat de verhouding tussen Duitsers en de in een officiële functie werkende bui tenlanders nu meteen een gron dige wijziging heeft ondergaan. Eerder kan men zeggen, dat het besluit de oorlogstoestand op te heffen hier nog in de practijk van het alledaagse leven en in de practijk van het regerings systeem moet worden uitgevoerd. Voor als na leeft de geallieerde bezetting in dit land nog haar eigen leven in een gemeenschap, die goeddeels nog voor Duitsers gesloten is. De West-Duitse hoofdstad kent nog verscheidene geallieerde clubs en restaurants, die voor de Duit sers verboden grond zijn. De meest fameuze- zijn „La Redoute", het onder Frans beheer staande gedistingeerde Kurhaus van Bad Godesberg, en het grootste berg restaurant van Duitsland op de Petersberg. Godesberg vecht sinds jaar en dag om zijn „Redoute" weer terug te krijgen en de bui tenlanders vrezen, dat het be zettingsregiem hier inderdaad niet lang meer zal duren. Vre zen, want bij een Duitse exploi tatie van dit gezochte oord moet men er rekening mee houden, dat de prijzen der geneugten er minstens zullen verdubbelen. Met de Petersberg is het een ander geval. Daar maakt het luxueuze restaurant, gebouwd door Keulen's 4711-weduwe, deel uit van de behuizing der Hoge Commissie. Slechts de beambten van dit orgaan en de bezoekers der bureaux kunnen er genieten van het onvolprezen uitzicht over het Rijndal en de Eifel. Wat er met dé Petersberg gebeuren gaat wanneer straks de Hoge Commis sie als zodanig zal ophouden te bestaan, is nog een open vraag. In elk geval koesteren de Duit sers het idee, dat zij in het na jaar het restaurant niet zijn fraaie terrassen weer in bezit zullen kunnen nemen. Als buitenlander gaat men voorts in en om de hoofdstad nog steeds naar een geallieerde „swimming pool", zorgvuldig met gaas gescheiden van het Duitse domein. Al wie in officiële func tie werkt, profiteert nog van de voordelen, die Amerikaanse, En gelse, Franse en Belgische win dels te bieden hebben. Niet meer als vroeger Reeds zijn de bijzondere voor rechten voor grote categorieën buitenlanders verminderd of af geschaft. Behalve de ambtenaren van de Hoge Commissie en van de bezetting zijn de buitenlan ders „op de Duitse economie over geschakeld", zoals het heet. Dit is voor hen een der meest on populaire maatregelen geweest. Niet zozeer voor wat de dage lijkse dingen betreft daarvoor Nieuwe burgemeester van Woerden Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot burgemeester van Woerden de heer H. H. C. Vos, thans burge meester van Waarder, Barwouds- waarder en Rietveld. zijn er altijd nog uitzonderingen en omwegjes doch vooral voor de verschaffing van de nodige accommodatie. Dit probleem nijpt voornamelijk in een overvolle streek als die van Bonn. Sedert buitenlanders de ondersteuning der bezetting bij het zoeken naar een woongelegenheid moeten ont beren, besteden alle nieuwelingen hier de eerste drie of zes maan den aan het zoeken van een ge schikte woning. Niet omdat er geen woningen beschikbaar zijn, doch omdat de huizenmelkers het melken zeer wel verstaan. De woningmarkt is in deze hoofdstad geheel en al uit haar voegen geraakt in zoverre, dat men met normale middelen vrij wel niet meer aan bod komt. Slechts wie bereid is twee- of vijfduizend mark sleutelgeld op tafel te leggen, koopt zich daar mee een woning, die hij dan zelden beneden tweehonderd mark per maand mag huren. Officieel heet het sleutelgeld „verloren bouwkostenbijdrage", een phrase waarvan meestal alleen het eerste woord letterlijk te nemen is. Dit is trouwens het meest dui delijke kenmerk van het veld winnen van de „Duitse econo mie": het leven wordt voor de hier gevestigde buitenlanders steeds duurder. Als een sombere dreiging voor vele buitenlanders doemt met het eindigen van het bezettingssta tuut nu de Duitse belastinginspec teur op. De aanzienlijke categorie van buitenlanders, die hier nog buiten de belastingwetten valt, zal vroeg of laat ook deze finan ciële maatregel moeten accepte ren. Met de sombere bijgedachte, dat de hoogte van deze belastin gen voor een niet onbelangrijk deel wordt bepaald door de ge volgen van de oorlog, welke toe stand thans beëindigd is. De Koninklijke marechaussee, die dienst doet aan het paleis Soestdijk, is in een nieuw gala-uniform gestoken. Het nieuwe uniform zal voortaan altijd gedragen worden, als er op Paleis Soestdijk officiële ontvangsten zijn. Een lid van de Mare chaussee in nieuwe uniform lost 'n collega in oude uniform af. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS (K.N.P.) De nieuwe minister-president van Frankrijk, René Pleven, heeft in zijn regeringsverklaring in de Nationale Assemblee voorgesteld om de behandeling van het onderwijs probleem uit te stellen totdat de commissie-Boncour rapport heeft uitgebracht. De regering zou aan de commissie opdracht geven het rapport uiterlijk 1 December in te dienen. Indien dit voorstel wordt goedgekeurd, dan betekent dit, dat Pleven een der voor naamste struikelblokken voor zijn kabinet, het probleem van de financiering van het bijzonder onderwijs, althans enige maanden uit de weg heeft geruimd. De wanhopig slechte financiële toestand, waarin de bijzondere scholen van Frankrijk verkeren, maken echter provisorische maat regelen van de regering noodzake lijk, omdat anders een groot aan tal scholen na de vacanties zijn deuren niet meer zal openen. Wat betreft het hoger onderwijs zal de regering probeTen om van de Assemblée meer subsidies los te krijgen. Deze subsidies moeten worden verhoogd, aldus Pleven, om eenzelfde behandeling voor alle kinderen mogelijk te maken, ongeacht of de ouders hen naar de openbare of naar de bijzondere scholen willen zenden. Wat betreft het lager onderwijs zal de regering zich niet tegen provisorische voorstellen van de Assemblée verzetten, mits deze niet vooruitlopen op toekomstige regelingen en zich houden aan de bepalingen, die tot dusverre zijn uitgegaan. e Al erkent Pleven dus in zijn regeringsverklaring de noodzaak van ingrijpende maatregelen ten behoeve van het bijzonder onder wijs, hij durft toch niet conse quent te zijn. DaaTom dan ook zegt hij het een en ander toe om de Katholieken aan het lijntje te houden- Van de andere kant ech ter wij doelen hier op de toe voeging van het lager onderwijs blijkt hij de Katholieken ook weer niets belangrijks toe te wil len gevèn uit vrees voor de socia listen. Het is dan ook het geschipper, de halfslachtigheid, die het beleid van Pleven zal kenmerken en die PROGRAMMA DONDERDAG 16 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m. 13.55 pianorecital; 14.15 gevari eerd programma; 15.00 voor de zieken; 16.00 „Van vier tot vijf"; 17.00 gram.muz.; 17.25 internatio naal muziekconcours te Kerk- rade; 17.50 regeringsuitzending: K. H. Smit: „Wat wil je weten?" jeugduitzending; 18.00 nieuws; 18.15 sportproblemen; 18.30 lich te muziek; 19.00 militaire cause rie; 19.10 Edinburgh Festival; Hooglandse liederen: 19.45 cause rie; 20.00 nieuws; 20.05 actuali teiten; 20.15 Radio Philharmo- nisch orkest en solist 21.30 „door lopende voorstelling", hoorspel; 22.00 orkestconcert; 22.30 gram. muz; intermezzo: causerie. 23.00 nieuws; 23.15 sportactualiteiten; 23.3024.00 gram.muz. HILVERSUM II, 298 m. 14.00 Promenade orkest en soliste; 14.45 voor de vrouw 15.15 omroeporkest; 16.00 bijbellezing; 16.45 gram.muz.; 17.00 voor de jeugd: 17.30 Gronings program; 17.50 gram.muz.; 18.00 verzoek programma; 18.30 „De Stem van de Christelijke vakbeweging", causerie; 18.45 Leger des Heils- muziek; 19.00 nieuws en weerbe richten; 19.15 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 Marinierskapel; 19.40 radiokrant; 20.00 nieuws; 20.05 gram.muz.; 20.55 „Wij zagen het monster van Loch Ness", re portage; 21.15 gram.muz.; 21.30 militair orkest 22.15 buitenlands- overzicht 22.35 gram.muz.; 22.45 avondoverdenking; 23.00 nieuws; 23.1524.00 gram.muz. VRIJDAG 17 AUGUSTUS HILVERSUM I 402 m 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10-20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gram. muz.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram. muz.: 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram. muz.; 10-00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgen wijding, 10-20 Gram. muz.; 10.30 Voor de vrouw; 10-45 Pianorecital; 11.05 Voordracht: 11.25 Orgelspel; 12.00 Musette orkest: 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gram. muz.; 12-45 Sportberichten; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram. muz.; 13.20 Metropole orkest; 14.00 Kookpraatje; 14-20 Omroeporkest; 15.00 „Voor tijd en eeuwigheid", hoorspel; 15-20 Or kestconcert: 16.00 Gram. muz.; 16.30 Voor de jeugd: 17.00 Kamer koor; 17-20 Pianorecital; 17.50 „Mijnenvegen", causerie; 18.00 Nieuws; 18-15 Felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht"; 19.00 Piano spel; 19.10 Emigratie uitzending: 19.30 „Het geweten", causerie: 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20-05 Boekbespreking; 20.15 Gram. muz-; 20.30 „Benelux", causerie; 20.40, ,De Godsdienstige ontwik keling in de jeugdjaren", causerie; 21.00 Verzoekprogramma: 21.45 Buitenlands overzicht; 22.00 Lich te muziek; 22.25 Gesproken por tret; 22.40 „Vandaag", causerie; 22-45 Avondwijding; 23-00 Nieuws; 23.1524.00 Radio Consultatie Schaakpartij, HILVERSUM II 298 m —24.00 KRO. 7.00 7.00 Nieuws; 7-15 Ochtendgym nastiek; 7-30 Instrumentaal septet; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8-00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Amusements muziek; 9.00 Voor de huiswrouw; 9.35 Gram. muz.; 11.00 Voor de zieken; 11-40 Radio Philharmo- nisch orkest; 12.00 Angelus; 12-03 Gram. muz. (12.3012-33 Land en tuinbouwmededelingen); 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13-25 Amusements muziek: 13-45 Voor de vrouw; 15.00 Gram.muz; 14.20 Promena de-orkest en solist; 15.00 Tenor en orgel; 15.20 Gram. muz-; 16-00 Voor de zieken: 17.00 .Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.45 Muzikale causerie; 18.18 Katho liek signaal en Indonesisch com mentaar; 18.26 Gram. muz-; 18.30 Actualiteiten; 19.00 Ndeuws; 19.15 Regeringsuitzending: „Verklaring en Toelichting": 19.35 Lichte mu ziek; 19.52 Katholiek signaal en Buitenlands overzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 Brabants halfuur; 20-40 Derde en vierde bedrijf van ..Othello", opera (circa 21-15: „Stu deren aan een universiteit Stu deren in Nijmegen", causerie); 22.35 „Als die van ons", klank beeld; 22.45 Avondgebed en Li turgische kalender: 23.00 Nieuws: 23-15 Amusementsmuziek; 23.32 24.00 Lichte muziek. nu zijn gevolgen reeds heeft doen voelen. De ontevredenheid onder de Katholieken heeft zelfs al tot een beperkte crisis in de MRP- fractie geleid. De voorzitter, Francois de Menthon, en de beide vice-voorzitters de Tinguy en Moisan hebben hun collega's, die het ministerschap hebben aan vaard, hun haastige toestemming tot een dergelijk program heftig verweten en zijn uit protest afge treden. Pleven zal een voorgevoel heb ben gehad, dat zijn kabinet al spoedig op verzet zou stuiten want zijn regeringsverklaring munt uit door vaagheid. Wat eT echter wel duidelijk uit blijkt is, dat hjj niet van zins is toe te ge ven aan de eisen der Katholie ken. Zijn kabinet is zwak. De stem ming in het parlement heeft dit uitgewezen, toen hij slechts 391 stemmen kreeg en Gaullisten zo wel als communisten zich van stemming onthielden. Bovendien zal hij het niet gemakkelijk heb ben. nu de socialisten geen zitting hebben in het kabinet, vooral om dat dezen hem een kans hebben willen geven. Bovendien krijgen wij sterk de indruk, dat de socia listen en met hen de vakbewe ging het moment afwachten waarop zij het nieuwe kabinet zullen kunnen aanvallen. De ver klaring van Pleven betreffende een nieuwe loonronde zou een gerede aanleiding kunnen wor den, wanneer deze kwestie begin September aan de orde komt. Indien Pleven er dan ook in zou slagen zijn kabinet in leven te houden, dan zal hem dat slechts gelukken na veel geschipper en na veel geven en nemen. Het ligt meer voor de hand, dat het kabi net Pleven, zoals de Gaullisten reeds hebben gezegd, een vacan- tie-kabinet zal worden. MAKASSAR (PI ANETA) Dinsdagmorgen had te Makas sar onder grote officiële belang stelling de installatie plaats van het tot corps Tjadangan Nasional in Zuid-Celebes behorende batal jon „Bau Massepe". Het bataljon omvat bijna 900 voormalige guerillastrijders en 't staat onder commando van Andi Selle. Bij de installatie werd het bataljon opgenomen in organiek Apri-verband, en ingedeeld bij de „Pasukana" in Zuid-Celebes. Vervolgens wenste gouverneur Sudiro het bataljon geluk. Hij wees er op, hoe belangrijk het is de oude tegenstellingen te laten rusten en ter» behoeve van Indo nesië de opgelegde taak te ver lichten. Luitenant Rivai, chefstaf van het bataljon 719 las een verkla ring voor van kapitein Andi Selle waarin een zestal punten de overgang naar het organiek Apri- verband was opgenomen. In het zesde punt wijst Andi Selle er op. dat hij een grote reactie verwacht van de zijde dergenen die met de overgang niet instemmen. Doch overtuigd van de juistheid van deze stap behoeft de reactie geer» aarze ling te veroorzaken, aldus de verklaring. GESCHENK VOOR MEVR. ROOSEVELT Een album dat een collectie grammofoonplaten bevat van het symphonie orkest van Birming ham en van het Amsterdams Con certgebouworkest is te Hyde Park New York, aangeboden aan Elea nor Roosevelt. Dit geschenk voor de weduwe van President Roosevelt is be doeld als een herinnering aan de reis om de wereld in 21 dagen, die een Austin auto en een K.L.M. vliegtuig onlangs hebben gemaakt. (Advertentie) HET GEHEIM De ervaren textielvakman zegt: Het brillante effect van nieuwe stoffen krijg ik zo: Ik neem voor iedere fijne «tof het tpeciale aikalivrije wasmiddel, dat er bij boort. I) kunt Uw fijne stoffen nieuw houden door deze ook zo te wassen. ALLEEN SPECIAAL ALKALI- VRIJ. IS VEILIG ALKAUVRIJ VOOR MOBILISATIE-OEFENING MARINIERS In de periode van 20 t.m. 25 Augustus a.s. zullen 1300 dienst plichtigen, behorende tot het korps mariniers, voor een mobili satie-oefening worden opgeroe pen. De schepelingen zullen daar toe in ploegen opkomen en gedu rende twee dagen onder de wape nen verblijven (de officieren zes dagen). Voorts zal de oefening in hoofdzaak bestaan uit het doen registreren en kleden van de op- geroepenen, terwijl alleen theo retisch, door middel van lessen en demonstratie's onderricht zal worden gegeven in de nieuwe ge wijzigde gevechtsmethoden. LONDEN (A.P.). De enige blanken die een goede kans ma ken in Azië invloed uit te oefe nen, zijn de Russen, aldus de Britse philosoof Bertrand Russell. Russell betoogde dit in een rede, die hij hield aan een lunch van de „American Association of correspondents". „Het volk van Azië haat het blanke imperialisme", zei hij. ,,Het Kremlin ziet het nite als een imperialistische macht, om dat het nog geen ervaring met de Russen heeft, de blanke over heersing kent het echter." „Ik denk niet dat wij een kans maken in Azië," verklaarde de 79-jarige wijsgeer. Volgens Russell is er een mo gelijkheid, dat India „de eensge zindheid" met de Westerse we reld zal bewaren. Hoogstwaar schijnlijk echter zal de gehele Arabische wereld, met inbegrip van Egypte en Pakistan, tot het communisme overgaan. De enige manier om een der gelijke ontwikkeling te voorko men, was volgens hem een krach tige uitbreiding van de Westerse hulp aan de Oosterse landen. Hij betuigde zijn instemming met de plannen, die het Westen in die richting heeft, speciaal met het „punt vier"-programma van President Truman tot ontwikke ling van economisch achtergeble ven gebieden. Wil men slagen, dan dient dit beginsel echter „met meer ener gie" te worden toegepast, aldus Russell. Russell zei, dat volgens hem de kans op een derde wereldoor log de laatste tijd aanzienlijk is verminderd. ,,Als wij de volgende 18 maan den doorkomen", zei hij, „ben ik van mening, dat er goede kans bestaat dat er geen oorlog komt". Russell meende, dat de Ameri kaanse herbewapening een sterke factor vormde voor het behoud van de vrede. Het communisme, scheen hem niet zo'n groot probleem voor 't blanke ras als het toenemende nationalisme in Afrika en Azië. „De dagen van de suprematie van het blanke ras zijn voorbij" aldus Russell. ,,Het is geen wet van Meden en Perzen, dat de blanke de zwarte overheerst en de blanke zal het heel wat min der gemakkelijk krijgen als hij het de laatste vier eeuwen heeft gehad." „Wij moeten deze mensen (be woners van Azië en Afrika) zo snel mogelijk civiliseren wan neer wij dat met geweld probe ren, zullen wij niet slagen. Wij moeten bewijzen, dat wij werke lijke vriendschap koestéren voor deze volken." WARMINSTER, (AP). Het nieuwe Britse snelvurende ge weer is vandaag aan ongeveer 200 militairte attache's en 50 jour nalisten getoond, die het een van de vreemdst uitziende wapens vonden, welke ooit gemaakt zijn. Van dit wapen heeft de minis ter van defensie, Emanuel Shin- well, gezegd, dat het het beste in zijn soort is. Vele attaché's zijn bang, dat de productie van het wapen in de practijk moeilijkheden zal opleveren. Een ander bezwaar is het betrekkelijk geringe aantal patronen. Het nieuwe 7 mm geweer is nog niet in productie. Er is ook nog geen definitief besluit geno men, of het geweer het standaard wapen van de Britse infanterie zal worden. DJAKARTA (Pi Aneta) „De congestie en de diefstallen in de Indonesische havens betekenen niet alleen ernstige moeilijkheden voor de import handel, ook de ex port van Indonesië lijdt daar on der en indien niet spoedig ver betering in de situatie komt zal de gunstige naam, die de uit dit land afkomstige producten op de we reldmarkt hadden, geheel verlo ren gaan", aldus verklaarde men in kringen van exporteurs aan Pi Aneta. De congestie in de havens heeft tengevolge gehad, dat bijvoor beeld Belawan in de periode van I t/jn 15 Augustus geen rubber voor export zal behandelen. „Wat dit betekent voor de rubberhan- del, die lopende contracten moet afhandelen, spreekt voor zichzelf", aldus Aneta's zegslieden. Het grote gevaar echter is gele gen in de omstandigheid, dat voor verschillende producten, die indo- nesië op de wereldmarkt brengt, de tot dusverre heersende „Sel lers-market" bezig is om te slaan in een „Buyers-market". Voor thee is dit reeds enige tijd het ge val. Onder dergelijke omstandig heden gaat de afnemer geheel andere factoren afwegen, dan in de eerste jaren na de oorlog een rol hebben gespeeld. Welke leve rancier levert dan de beste servi ce? vraagt hij zich af, en prompte nakoming van contracten, wat le vertijd en kwaliteit betreft, spelen hierbij een grote rol. Op het ogenblik is echter in In donesië, wat de thee betreft, het volgende te constateren: verschil lende hoeveelheden thee. voor export bestemd, zijn niet geladen in de op de contracten vermelde vrachtschepen en bleven soms wekenlang liggen. Naast terug gang in kwaliteit heeft dit ook veriies aan gewicht tengevolge en ontvangers melden herhaaldelijk ondergewicht. Bii aankomst ter plaatse van bestemming moet worden geclaimd, hetgeen voor iedere ontvanger onnodige werk zaamheden met zich brengt, en uiteraard de afscheper een scha de post bezorgt. Terwijl men vroeger bii gelijke prijs de voor keur gaf aan het Indonesische product koopt de thee-afnemer op de markten in Colombo en Cal cutta. Kentering voor rubber Rubber beleeft op het ogenblik nog een „Sellers-market", maar dat een kentering voor de deur staat, is ieder die regelmatig de berichten over productie en verbruik voor dit product volgt duidelijk. Nu kan iedere kilogram rubber, die wordt geproduceerd nog redelijk afzet vinden, maar zodra het aanbod de vraag gaat overtreffen en er dus overschot ten zullen zijn, zal Indonesië met dit onverkoopbaar overschot blij ven zitten, zo voorspelden deze handelaren. Ondergewicht, het in de balen van rubber verwer ken van planken en stukken me taal om het door diefstal verloren gegane gewicht weer op peil te brengen, en vooral, veel te late levering door de afscheper in In donesië, hebben de afnemers nu reeds huiverig gemaakt zendin gen van Indonesische rubber te ontvangen. Zodra aanbod van natuurrubber de vraag overtreft, zal Indonesië het eerste slacht offer zijn. Vette varkensmarkt Leiden LEIDEN, 14 Aug. Aanvoer 249 vette varkens. Notering (in centen per kg levend gewicht) zware 205208, lichte 201203, zouters 183185, zeugen 185190. Handel tamelijk vlot. iasÉëjiiliiiaHMB Binnenkort zal de oude boerenherberg „De Hanekamp", gelegen te Zeijen, gemeente Vries, in Drente, worden afge broken en in onderdelen worden overgebracht naar de terreinen van het Openluchtmuseum bij Arnhem om daar weer te worden opgebouwd. De boerderij was het eigendom van de gemeente Zwolle. Zij dateert uit het jaar 1760 en dreigde door verval verloren te gaan. Het is een van de meest karakteristieke Drentse boerderijen, welker verlies thans voorkomen is, doordat de gemeente Zwolle haar aan het Nederlandse Openluchtmuseum ten geschenke heeft aangeboden. FEUILLETON 103. Haar hand had zich vastgeklemd aan mijn mouw en haar ogen stonden wijd open van verwondering. Wat een houdingen! Ze zijn de riep en hij liet zijn blikje helemaal in hun rol!" landloper, J rinkelen tegen de vloer. „We nemen ze mee naar bin nen!" riep een sheik. Het vrolijke gezelschap drong op ons aan en nam ons mee we werden voortgedreven als spaanders hout op een snel vloei ende stroom. Iemand greep me wild bij mijn gebroken arm, en ik gaf een schreeuw van de pijn, maar er was geen mens, die er acht op sloeg. Ik wou wat zeggen maar het rumoer was te groot en ik had de kracht niet om te schreeuwen. We werden een der zalen in gevoerd over een spie gelgladde parketvloer en een podium opgedrongen, dat met bloemen versierd was. Daar kre gen we de ruimte, de menigte bleef voor het podium staan. „Zeg nu op, wat stellen jullie voor?" riep de stentorstem van een soldaat met een rode jas. Ik was niet in staat om te spreken. Na zoveel ellende, en die wandeling in 't donker, en in mijn bezorgdheid voor Mary, kon ik niets doen dan naar haar kijken. Ze stond dicht tegen me aan, hulpeloos en verblind, met haar gezicht half verborgen te gen mijn borst. „Wat stellen jullie voor?" rie pen stemmen door elkaar. „We geven 't op! Jullie moeten het zeggen!" Mijn blik dwaalde over de hoofden, maar mijn mond was kurkdroog en de spieren van mijn keel leken verlamd. „Regel is regel", zei de oude heer met de zeis, die hii bewoog alsof hij er mee dreigde. „We hebben 't allemaal moeten zeg gen. Wat stellen jullie voor?" „Laat ik hun zin maar geven", ziek te spelen. fluisterde ik Mary toe. mijn hoofd naar haar overbuigend. „Wat moet ik zeggen? Waar lijken we op?" Een meisje in een Zweeds of Hollands costuum gaf in haar plaats antwoord, „Schipbreukelingen!" riep zij. „De held en zijn schone bruid, zó terug van een onbewoond eiland!" „Welnee!" antwoordde een zeeofficier. „Dan hadden ze op blote voeten moeten lopen." „Verschoppelingen der maat schappij! Parijse apachen!" riep een Russische monnik. „Armoede in de twaalfde macht!" „Slachtoffers van spoorweg ongeluk!" „Nee van een uitverkoop!" „Gasontploffing gehad!" „In de ondergrondse aan de lus gehangen!" „Orgeldraaiers na een ge vecht!" „Zondagsruiters!" Het was een oorverdovend la waai en een duizelingwekkend gedraai voor onze ogen. De rode duivel en de Spaanse met de tamboerijn voerden een wilde dans uit op een open ruimte vóór het verhoog. Een nar schud de zijn bellen heen en weer vlak onder onze neuzen en trok gekke gezichten. Aan het ander einde van het vertrek begon de mu- „Ik had al gehoord, dat For- shew iets bijzonders van plan was", zei eer» stem dicht bii me, „maar je moet toch weten, wat ze bedoelen!" ,,'t Is Forshew niet", zei een ander „Ach, jawel. Hij móét 't zijn. Hij heeft zich alleen zwart ge maakt". „En kijk zijn vrouw eens! 't Is gewoon geen gezicht." De verdenking, dat ik Forshew niet was. scheen veld te winnen: een meisje, slank en fijn ze scheen een rozetwüg te moeten voorstellen drong door de volte heen tot vlak vooraan en bleef strak naar ons op staan kijken. Zij keerde zich om en fluisterde een jonge man achter haar iets toe, en toen keken zij beiden ons onderzoekend aan. De jongeman kwam aog dich ter bii het podium. „U bent Billy Forshew toch?" vroeg hij beleefd. Eindelijk had ik met één mens te doen. Nu kon ik spreken. ..Nee!" riep ik luid. Er kwam stilte onder de me nigte, de muziek zweeg, de dui vel en het dansmeisje bleven stilstaan. „Wie ber»t u dan?" vroeg de jongeman. „Mijn naam is Mansfield." Hij keek alsof ik hem een raadseltje had opgegeven. „Mansfield?" „Ja, George Mansfield. En deze dame. „Ik begrijp er geen steek van", ging hjj voort, even beleefd als te voren. „We verwachten een meneer en mevrouw Forshew." „We zijn hier per ongeluk te rechtgekomen," zei ik. 't Ergerde me, dat ze 't niet aanstonds be grepen. „We zijn hier gekomen om hulp te zoeken." „Hulp! Hulp! Waar zit je? Ze zoeken naar je!" riep de nar. „Wie heet er hier Hulp? Zoek hem op. Of is 't een juffrouw?" De jongeman, die mii onder vraagd had, bracht de komieke ling met een gebaar tot zwijgen. „We hebben een ongeluk ge had" vervolgde ik wrevelig. „Deze dame kan niet meer staan van moeheid." „Een ongeluk? Wat voor onge luk?" „Een vliegtuigongeluk." De jongeman deed een stap achteruit en bekeek mij alsof hij me nu pas goed zag. met onge lovige ogen. Mary kon inderdaad niet meer staan ik voelde haar zwaar tegen me aanleunen. Mijn ondervr-^r wendde zich naar het meisje met het rozeft- costuum en begon een fluiste rend gesprek met haar. Zij keek hem ontsteld aan. en toer» even ontsteld naar ons. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4