Geen opzegging van de samenwerking Spannende dagen in San Francisco A „Sonnehaert" geopend „Vlucht in de nacht" RADIO Onderwijzeres uit Rotterdam in Franse Alpen verongelukt Prof. Supomo in Nederland Scheepsberichten Top-organen P.B.O. Katholiek militair vormingscentrum Naar wij vernemen: Onder rotsblok gedood Zwemrace over het Kanaal Onqeluk oo de Rijn Rode flikkerlichten bij bewaakte overwegen BEURSOVERZICHT Opnieuw brand in Leuth Buitenlands overzicht Met tien doodgewone centen door E. J. Rath Een bommenwerper B-50 van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten stortte kort na het ver trek van het vliegveld nabij Seattle neer. De machine kwam op een huis terecht en vloog in brand. Negen personen werden gedood en twaalf liepen verwondingen op. Men vreest echter dat het aantal slachtoffers hoger zal zijn. Op de foto zien we de brandende resten van het vliegtuig. Brandweerlieden zijn bezig het vuur te bestrijden. Vergezeld van zijn adviseur, mr. S. Zain, is gistermiddag op Schiphol gearriveerd prof. dr. Ra den Supomo, die in Nederland informele besprekingen komt voeren over de omzetting der Unie in een normaal internatio naal verdrag. Tegenover de journalisten legde prof. Supomo de volgende ver klaring af: „Ik ben naar Neder land gekomen om besprekingen te voeren met de Nederlandse re gering over de omvorming van de Unie tot een gewoon interna tionaal verdrag. Ik stel er prijs op te verklaren, dat het niet in onze bedoeling ligt de samenwer king met Nederland op te zeggen. Wij willen de gehele samenwer king tussen onze beide landen zuiveren van de formaliteiten, die in de praktijk blijken koloniaal psychologische reacties bij het In donesische volk te wekken, en de goede verhoudingen te verstoren. De Unie immers blijkt als vorm van samenwerking psychologisch voor het Indonesische volk moei lijk aanvaardbaar. Daarom moet zij worden vervangen door een andere vorm van samenwerking. PROGRAMMA ZATERDAG 18 AUGUSTUS HILVERSUM I (402 M.): 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Grampl. (9.309.35 waterstan den); VPRO: 10.00 „Tijdelijk uit geschakeld", causerie; 10.05 Mor genwijding; VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven; 11.35 Solisten van de English Opera Group; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Lichte muziek; 13.00 Nieuws 13.15 Metropole orkest en solist; 13.50 Gram.; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Roemeense muziek; 14.50 Fries programma; 15.15 Lichte muziek; 15.45 ,,Van de wieg tot het graf', causerie; 16.00 Gram.; 16.30 Sportpraatje; 16.45 Kamer orkest; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 „VARA-Varia"; 18.20 Koorzang; 18.40 Gram.: 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 ,,Deze week", causerie; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gevarieerd programma; 21.15 Ac- cordeonmuziek; 21.45 Socialistisch commentaar; 22.00 Hawaiianmuz.; 22.25 „Onder de pannen", hoor spel; 22.45 Orgelspel; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.): 7.00 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gewijde muziek 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw, 9.35 Gram..; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Philhar- monisch orkest; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Ange lus; 12.03 Gram.; (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen) 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Neuws en Katholiek nieuws; 13.20 Amu sementsmuziek; 14.00 Pianoduo; 14.20 Instrumentaal septet; lt.40 Gram.; 15.00 Kroniek van Lette ren en Kunsten; 15.35 Harmonie orkest; 15.55 Gram.; 16.15 idetn; 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Pianospel; 18.15 Actualitei. ten: 18.25 Lichte muziek; 19.00 Nieuws: 19.15 „Dit is leven", cau serie; 19.21 Actualiteiten; 19.27 Gram.: 19.52 Journalistiek week overzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.15 „Lichtbaken"; 20.40 „Steek eens op, heren!": 21.00 Amusementsmuziek; 21.53 „Wat zou u doen?"; 22.00 Operettemu ziek; 22.30 „Wij luiden de Zon dag in": 23.00 Nieuws: 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.2224.00 Gram.muziek. Ook de aan het Uniestatuut ge hechte overeenkomsten zullen om dezelfde reden aan de levende werkelijkheid moeten worden aangepast. Het gaat bovenal om de fundamentele inhoud. Wij heb ben verder nog onze nationale claim op West Irian. West-Irian vormt nog een serieus politiek probleem, dat beide volkeren ge scheiden houdt. Als wij ook hier voor een oplossing kunnen vin den geloof ik, dat de laatste ob stakels voor een goede samenwer king zijn weggenomen". Gezin mef 2 kinderen f 60.per week nodig Het Nederlands instituut voor opinie-onderzoek heeft een en quête gehouden onder alle lagen van de bevolking, ter beantwoor ding van de vraag: „welk inko men heeft een gezin van man, vrouw en twee opgroeiende kin deren per week nodig, om rond te komen?" Het gemiddelde ant woord op deze vraag bleek te zijn f 60.per week. NEGENJARIGE JONGEN VERDRONKEN Een negenjarige knaap B. P. K. uit 's-Gravenhage geraakte bij het vissen in de Laakkade te water en verdronk. Een lid van de vrij willige reddingsbrigade sprong 't ventje direct na en wist hem op het droge te brengen. De levens geesten bleken toen echter al ge weken te zijn. „SPORTIEF" VERSCHIJNT NIET MEER Het weekblad „Sportief", waar aan o.m. meewerkten ir. A. van Emmenes, C. H. Geudeker en M. J. Adriani Engels, verschijnt niet meer. Het bleek de directie niet meer mogelijk een lonende uit gave te maken. In afwachting van „hopelijk betere tijden" zal de uitgave worden gestaakt. Enggano Perzgolf-R'dam 15 n.m. te Suez; Kieldrecht Japan- R'dam 15 v. Colomboa-Aden; Kota Baroe Djakarta-R'dam 15 bij kp. Guarafui; Loosdrecht Calcutta-R'dam 15 rede Chitta- gong Lutterkerk Calcutta-R'dam p. 15 Jabal Attair; Meliskerk Calcutta-R'dam 15 v. Djibouti- Kasseir; Tarakan Balik Papan- A'dam 16 Djeddah verw.; Aag- tekerk Japan-R'dam 16 te Hong kong; Alblasserdijk Houston- R'dam 15 te Gravesend; Aludra New Port-News- R'dam IS 13 u. Hoek v. Holl. verw.; Eemdijk Golfhavens-R'dam 15 v. Galve ston; Laurenskerk 16 v. Londen- R'dam 17 u. R'dam verw.; Lieve Vreuwekerk Perzgolf-R'dam 15 v. Khorramshar; Mariekerk 16 v. Brisbane te R'dam. 17 AUGUSTUS: H. Hyacinthus Bisdom Haarlem: St. Je roen, pastoor v. Noordwijk In verschillende brieven en toespraken waarschuwt de Paus tegen een ernstige dwa ling van deze tijd: het acti visme. Priesters en leken hebben het zo druk, dat er geen tijd voor gebed, voor inwendig leven overschiet. „Als ik teveel tijd voor me zelf neem om te bidden", zo praten zij zich schoon, „dan kan die vergadering niet doorgaan, die fancy-fair niet slagen, dat jeugdwerk niet vruchtbaar werken". Maar als men zelf niet ten volle Christusdrager is, kan men dan iets van deze acties ver wachten? Hoe geheel anders leert ons dan Hyacinthus, die bergen werk verzet heeft en voortdurend van de ene plaats naar de andere trok, maar voor alles zijn eigen gebedsleven verzorgde! Zijn leven leert, dat gebed de grondslag is van alle apos tolaat. IN DESERTO VOOR MIDDEN- EN KLEINBEDRIJVEN Dezer dagen hebben de vier middenstandsbonden en de Raad van Vakcentralen een rapport in zake toporganen voor midden- en kleinbedrijven ingediend bij de Sociaal-Economische Raad. De besturen der betreffende bonden hebben een grote mate van overeenstemming bereikt over de structuur van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie in de middenstandssector voor wat betreft het niveau der toporganen. De bedoelde bonden zijn: de Christelijke Midenstandsbond, de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond en de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, welke drie bonden samenwerken in de commissie van overleg van de middenstands-vakcentralen; het Nederlands Verbond van Mid denstandsverenigingen; de in de Raad van Vakcentralen samen werkende Vakcentralen van Werknemers, n.l. het Christelijk Nationaal Vakverbond in Neder land, de Nederlandse Katholieke Arbeiders Beweging en het Ne derlands Verbond van Vakvereni gingen. Het in het rapport vervatte project zal straks bij de verdere uitwerking slechts op een aantal punten nadere concretisering be hoeven. (Van onze verslaggever) In tegenwoordigheid van tal van militaire, geestelijke en we reldlijke autoriteiten is Donder dagmorgen na een H. Mis, opge dragen door de hoofdlegeraalmoe zenier Kolonel Mgr. H. J. J. M. van Straelen, het Katholiek Mili tair Vormingscentrum „Sonne haert" te Zeist officieel geopend. Behalve verscheidene aalmoe zeniers waren daarbij ook aan wezig de staatssecretaris van Oor log en Marine mr. Kranenburg, de vertegenwoordiger van de chef van de generale staf kolonel van Dun, de hoofdlegerpredikant ds. A. T. M. de Kluis, de hoofdvloot- aalmoezenier Mgr. J. de Sain, de sous-chef van de generale staf, generaal-majoor Warringa. Ver der de generaals-majoor Mante van de luchtmacht en Durst-Britt, bevelhebber der 4de militaire afdeling alsmede de inspecteurs der genie, artillerie, cavallerie en militaire mubiek, de leden der Tweede Kamer J. J. Fens en F. heeft Nederland een Canadees aanbod aanvaard tot levering van radarapparaten. brengen momenteel enkele gees telijken van de Amerikaanse strijdkrachten een bezoek aan ons land zai 29 September de violist Her man Leijdensdorff gehuldigd wor den, wegens zijn 60ste verjaardag en het feit, dat hij dertig jaar hoofdleraar van het Amsterdams conservatorium is. is op 33-jarige leeftijd de heer L. Wolters overleden, directeur van de N.V. Hofnarsigarenfabrieken te Valkénswaard. De heer Wolters was ongehuwd heeft de gemeente Rotterdam het besluit genomen om 9 millioen te lenen ter financiering van de wo ningbouw in de Maasstad heeft de minister van Uniezaken ir. Peters met zijn echtgenote een bezoek gebracht aan 2 van de 25 kampen van de stichting „Het Vierde Prinsenkind" De weg terug De drie verkenners die Woens dag in Frankfurt de Jamboree- trein misten, zijn gistermorgen liftend in ons land teruggekeerd. Ze hadden zich bij het Ned. con sulaat gemeld dat wel hun trein reis wilde voorschieten als de kosten later zouden worden te rugbetaald. Dat wilden de drie hun ouders niet aandoen en daar om zochten en vonden ze een automobilist die hen een lift wilde geven. De 25-jarige onderwijzeres Mei- narda J. Luikinga, wonende aan de Lange Hilleweg te Rotterdam, is tijdens vacantie in de Franse Alpen door een rotsblok, dat tij dens stormweer van de bergen rolde, getroffen en gedood. Mej. Luikinga verliet gister morgen de jeugdherberg te Val- loire, in gezelschap van een vrien din en drie Franse jongemannen. De bedoeling was de hoog gele gen jeugdherberg van Albiez le Vieux te bereiken. Tot tweemaal toe raakte het gezelschap ver dwaald, waardoor mej. Luikinga vermoedelijk zo vermoeid was ge worden, dat zij besloot even uit te rusten. Een van de Franse jon- EERSTE KAMER Bij de jongste verkiezingen voor de Eerste Kamer is de heer A. D. Schoonenberg (C.P.N.) te Am sterdam benoemd verklaard. Deze heeft echter bedankt, zodat in zijn plaats benoemd verklaard is de heer J. P. Schalker te Rotterdam. gemannen besloot haar gezelschap te blijven houden. Men zou elkaar dan in Albiez weer ontmoeten. Er stak evenwel een storm op, die zodanig in kracht toenam, dat een rotsblok van enkele honder den kilo's, dat op de helling van de berg lag, aan het rollen ging en de Rotterdamse onderwijzeres verpletterde. De Franse jongeman daalde zo vlug mogelijk af naar het dal om gidsen te halen. Deze hebben het ontzielde lichaam ge borgen en naar St. Jean de Mau- rienne overgebracht. MINISTER WEMMERS SPRAK MET DUITSE COLLEGA De Duitse minister van Verkeer dr. Seebohm heeft een bezoek ge bracht aan minister Wemmers in Den Haag. Met de naaste mede werkers van de ministers werden de problemen besproken, met het oog op het Europees verkeersbe leid. Speciale Nederlands-Duitse vraagstukken bleven ter zijde. Wel merkte dr. Seebohm tij dens een persconferentie op, dat t.a.v. het Rijnverkeer hij gaarne zag, wanneer de Nederlandse Rijnvaart zich zou ontwikkelen tot een representatief orgaan, waarmede gesproken en onder handeld zou kunnen worden. van Vliet, de burgemeester van Zeist, de besturen van K.A.B., Herwonnen Levenskracht, Natio naal Katholiek Thuisfront. Sluitstuk van zielzorg in het leger. Nadat de directeur van het Mi litair Vormingscentrum, majoor aalmoezenier P. C. Groenendijk, de gasten welkom had geheten, hield de hoofdlegeraalmoezenier, kol. Mgr. H. J. J. M. van Straelen, een korte openingsrede, waarin hij de betekenis van dit vormings centrum uiteenzette als het sluit stuk van de geestelijke verzorging in het leger. Het is immers in dit vormingscentrum, dat de kernen van garnizoen of kazerne worden gevormd, waarop de aalmoeze niers bij het dagelijkse werk on der de militairen kunnen steunen. Na de hoofdlegeraalmoezenier spraken o.m. de staatssecretaris van Oorlog en Marine, Mr. Kra nenburg en de hoofdlegerpredi kant, Ds. de Kluis. Uit alle toespraken bleek hoe zeer ook de militaire overheden vol lof zijn -over deze vorm van geestelijke kadervorming, waar van de belangrijkheid en nood zaak reeds tijdens de experimen tele cursussen op Huize Vijver duin in Bloemendaal is gebleken. EGYPTENAAR WINNAAR DOVER, 16 Aug. (A.P.). De Egyptenaar Mareeh Hassan Ha- med is er in geslaagd het Engelse Kanaal over te zwemmen met een sensationele finish bij de Sha kespeare Cliff. Hij kwam om 19.40 uur Ned. tijd aan. BOOT OMGESLAGEN NACKENHEIM, 16 Aug. (D.P.A.). Een boot met 47 leerlingen uit Heidelberg en omgeving is ter hoogte van Nackenheim op de Rijn in botsing gekomen met een motor-vrachtschip. De boot zonk onmiddellijk. Op een acht-jarige jongen na, die vermist wordt, zijn alle opvarenden van de boot, welke van een vacantietocht uit Nederland afkomstig was, gered. (Eigen bericht) Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om bij alle spoor wegovergangen, die afsluitbaar zijn door bomen, in de toekomst een rood flikkerlicht te plaatsen. Dit flikkerlicht zal dan gaan wer ken enige tijd vóór het sluiten van de bomen, zodat het wegver keer gewaarschuwd zal zijn, dat de overweg spoedig zal worden gesloten. Hoewel het, mede in verband met de vrij hoge kosten, enige tijd zal vorderen, voordat alle overwegen hiervan zullen zijn voorzien, ligt het wel in het voor nemen om bij zeer drukke over wegen, dan wel bij overwegen waar de sluitbomen dikwijls wor den aangereden, spoedig een der gelijke installatie te plaatsen. WEINIG VERANDERING AMSTERDAM, 16 Aug. Hoe wel de ondertoon niet ongunstig was, kwam de iets betere stem ming, die de laatste dagen ter beurze heerst, vandaag niet zo duidelijk tot uiting. Van de hoofd fondsen scheen er alleen enige belangstelling te bestaan voor Unie-lever, die twee punten hoger opende en op 233 sloten (231%). Olies zo goed als onveranderd op 389%. Philips werd slechts een maal genoteerd, n.l. 16 (onv.). Op de Indonesische sector zette de opgaande lijn zich vandaag niet voort, al werd deze evenmin ondebroken. Alleen aandelen HVA waren op 114 twee punten lager. Amsterdam Rubber onver anderd 102'/2 en Deli Mij goed prijshoudend op 84%. Ook de scheepvaartafdeling bood slechts .weinig stof tot be spreking. Merendeels handhaaf den de koersen zich op het ni veau van gisteren. De beleggings- markt scheen eerder iets vriende lijker te zijn, zonder dat de note ringen echter een noemenswaar dig herstel te zien gaven van de recente verliezen. De conversie lening gold 85 11/16 (85 9/16). Op de Amerikaanse sector werd het koersverloop van Walstreet nauwkeurig gevolgd. Het Agio was eerder een fractie hoger op 14'/!. Gisteravond om 21.18 uur werd de Nijmeegse brandweer opnieuw gealarmeerd voor een brand in de gemeente Ubbergen-Beek. Het bericht luidde: hooiberg in brand in Leuth. De brandweercorpsen van Nij megen en Ubbergen waren he denavond om 23.00 uur nog bezig met het blussingswerk. De wach ten van de boeren en de politie zijn op het ogenblik in volle actie om een spoor van een eventuele brandstichter te ontdekken. Advertentie om op to knappe*1 De Japanse premier Yoshida heeft gistermiddag het voorge stelde Japanse vredesverdrag in het parlement in Tokio verde digd en het daarbij „eerlijk en zonder weerga in de geschiede nis" genoemd. Het zal nog wel niet dikwijls voorgekomen zijn, dat een verslagen land een net opgelegd vredesverdrag in zulke dankbare en sympathieke, be woordingen heeft aanvaard; vooral niet een land, dat zoals o jaar geleden met Japan het geval was. onvoorwaardelijk moest ca pituleren en als politieke machts factor op dat moment voor een groot aantal jaren afdoende leek uitgeschakeld. Met deze optimistische woor den van de Japanse premier is dan ook wellicht het karakter van het voorgestelde vredesver drag in een juister licht gesteld, dan de critiek van de andere overwinnaars kon doen. Maar Japan verkeert in vrijwel de zelfde gunstige conditie als Duitsland n.l. dat de democra tische volkeren, die meenden na het Duitse en Japanse imperia lisme en fascisme te hebben verslagen, weer rustig te kunnen ademen, opnieuw en wellicht ernstiger in hun democratische rechten en menselijke vrijheden worden bedreigd dan voor 1940 het geval was. En dat deze nieu we bedreiging alleen te keren is door de in 1945 verslagen vijan den weer een redelijke kans te geven, om te samen met de de mocratische volkeren, deze nieu we ramp het hoofd te bieden. Waarbij nog komt, dat de voor naamste tegenstander van Japan n.l. Amerika ook in dit gematigde vredesverdrag voldoende waar borgen heeft kunnen leggen om een nieuwe agressie van Japan voorshands niet meer te vrezen. Immers Japan ziet af van de eilanden groep in de Stille Oce aan, maar ook van dichterbij ge legen Rioe Kioe cn Boni eilan den, die onder bescherming van de Ver. Staten komen: men moet het strategisch zo belangrijke Okinawa, waar zovele Ameri kaanse jongens gesneuveld zijn voor het heroverd werd, afstaan, terwijl Tokio verder alle verove ringen sinds 1894 gemaakt, ter vergroting en versterking van Japan ook moet afstaan. Japan wordt in zijn omvang teruggebracht tot het jaar 1894 toen het zijn eerste grote verove ringsoorlog tegen China begon. Maar het behoudt de oude 4 historische grote eilanden en krijgt volledige souvereiniteit en zelfstandigheid, ook om zijn leger en vloot weer op te bouwen en het behoeft vrijwel geen oorlogs schade te betalen zodat het on middellijk aan zijn opbouw be ginnen kan. Voor een land met 80 millioen zielen eri een sterke bevolkingsaanwas, is dit wel een zeer smalle basis om op te wo nen, maar het schept ook het grote gevaar, dat het een moor dende export zal beginnen over heel de wereld om toch te kun nen blijven leven, waarbij men met een zeer lage welstand ge noegen zal nemen. Amerika behoeft intussen dit alles nog niet zo te vrezen, mili tair is het voor een groot aantal jaren zeker veilig en economisch kan het zich ook wel tegen Ja pan verweren. Maar er zijn an dere landen, die zich door dit vredesverdrag niet zo veilig voe len en dat zijn de andere Aziati sche volkeren als India, Austra lië en Indonesië. En daar is men heel wat minder enthousiast over dit vredesverdrag dan Japan zelf. En als straks in San Fran cisco de ratificatie aan de orde komt dan zullen deze heren, voorzover zii althans aanwezig zijn, want India blijft weg uit protest, hun bezwaren wel dege lijk laten horen. Of het veel hel pen zal, is echter iets anders. Maar de grootste en felste op ponent is Sovjet Rusland. Ook begrijpelijk, want wat Rusland voor ogen stond, toen het zich nog vijf minuten voor twaalf'in oorlog begaf met Japan, om in de oorlogsbuit te delen, daarvan is in dit vredesverdrag weinig verwezenlijkt. Bovendien moet het aanzien dat zijn grote rivaal Amerika, in dit verdrag menige bepaling heeft opgenomen, om eigen strategische positip te ver sterker» en die van Rusland te verzwakken. Trouwens heel de tendenz van het vredesverdrag is er één, wel ke beoogt, Japan zo snel moge- Hik militair krachtig te maken, ten einde er een krachtige bond genoot in te hebben tegen een eventuele Russische agressie. Moskou heeft dan ook blijk baar besloten deze nederlaag xiiet zonder meer te incasseren. Ter wijl men hoopte, dat Rusland uit protest afwezig zou blijven in San Francisco heeft Moskou on verwacht meegedeeld dat het met een missie samengesteld uit zijn meest bekwame politici en diplomaten, aanwezig zal zijn om de aanvaarding van dit anti Rus sische vredescitaat te verhinde ren. Het zal er dus wel gaan span nen en de andere landen, die er niet veel voor zullen voelen in de Russische kaart te spelen, zullen hun oppositie wel zoveel mogelijk inperken. Daartegenover laat Washington meedelen, dat men zich niet door Rusland zal laten intimideren. (Advertentie) Lucifers-actie - Lucifersactie - Lucifers-actie „Lucifers-actic" Minderbroeders klooster, Wilhelmina- weg 13, Woerden. of een dubbeltje kunt U bouwmeester wor den. HoeDoor een pakje lucifers te kopen voor de opbouw van ons Missie-college. Het Missie-college werd door oorlogs brand verwoest. Door de brand van lucifers wordt het weer opgebouwd. c c Lucifers-actie Lucifersactie - Lucifers-actie FEUILLETON 104. „Nu weten we 't!" riep een ridder uit de middeleeuwen. „Ze komen met een vliegtuig van Mars! Martianus en Martia- nette!" Het scheen er maar niet bij hen in te willen, dat wii iets an ders waren dan feestklanten. Als ik Mary los had durven laten was ik van het verhoog gedaald om de jonge man afzonderlijk te spreken te vragen. Maar er ge beurde al iets anders. Een slanke heer van gevorderde leeftijd, in gewoon avondcostuum gekleed, baande zich een weg door de menigte heen. Het meisje met de rozen op haar japon keerde zich naar hem toe er» zei iets. Ik liep naar voren naar de rand van het podium, en daalde één trede af, Mary meenemend. Het scheelde niet veel of ik droeg haar. „U schijnt te denken, dat we ons verkleed hebben", riep ik zo hard als ik kon, „maar daar lijkt het niet op! Deze dame en ik hebben een ongeluk gehad. We hebben een noodlanding met eer» vliegtuig moeten maken. We zijn doodop en ik heb een arm ge broken. We hebben ik weet niet hoe lang gelopen, om hulp te zoeken, en we hebber» niets kun nen vinden dan dit huis. Als we hiér geen hulp kunnen krijgen, wilt u ons dan asjeblieft vertel len. waar we heen moeten?" De gecostumeerde menigte was stil geworden, er» de oude heer hief zijn hand op, om de stilte te handhaven. Mary viel tegen mij aan, gleed half onder mijn arm vandaan: ik kon haar niet meer houden. Mijn gebroken arm deed afschuwelijk pijn. Het meisje in het rozencos- tuum sprong het trapje op, sloeg haar armen om Mary's machte loze gestalte heen en hield haar staande met een wonderlijke kracht. De middeleeuwse ridder kwam ook, nam Mary rn zijn ar mer» en tilde haar op alsof ze 'n kind was. De jonge man, die mij ondervraagd had, en een der In dische vorsten ondersteunden me aan weerszijden want ik stond als een dronkeman te waggelen op mijn benen. „Dadelijk naar boven!" beval de oude heer rustig. „Harry haal eer» fles cognac en glazen, en zoek je dokter Graham op. Fred, die moet ergens in huis zijn denkelijk in de biljartkamer. Willen de dames en heren zo vriendelijk zijn, ruimte te ma- ken?" I Hij drong met zijn handen de maskaradeklanten opzij en wij verlieten het vertrek. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK Mijn ogen knipperde tegen 't licht van de morgenzon. Ik draaide mijn hoofd naar links en rechts, de kamer rondkijkend waarin ik lag. Ik had. me slecht een prettiger vertrek kunnen denken. Alles was er ruim en royaal. De ramen waren hoog en stonden wijd open, het ledikant waarin ik lag, had een vorstelij ke breedte. Alles was wit, alles was brandschoon, alles straalde kalmte uit. Ik voelde me onge lofelijk behaaglijk. Ze hadden me de vorige avond want het was nog maar avond als had het mij toegeschenen, dat ons avontuur de hele nacht had geduurd die kamer binnenge leid, de jonge m^n, die er niets van begreep en de veertiende eeuwse edelman en zii warer» er in geslaagd, mij uit te kleden en in bed te krijgen. Ze hadden de mouwen van mijn gebroken arm open- en afgeknipt. Ze hadden me gezegd, dat ook dokter Gra ham direct zou komen. De man die inderdaad weldra kwam, zal dokter Graham wel geweest zijn, maar hij zag er uit als een Fran se matroos. Hij had echter 'n in strumententas bii zich. „Hoe is het met. Mary?" had ik hem gevraagd, nog voor we aan elkaar waren voorgesteld. „De jongedame? Volkomen in orde, niets nodig dan rust. Ge schrokken en moe, anders niets. Laat die arm maar eens kijken." „Weet u zeker dat haar niets mankeert?" „Absoluut. Aha! Keurig breukje zo gezet. Doet zeker aardig \iin hè? We zullen het eerst 'n tikje verdoven," zei hij luchtig. ..Hé hertog van Nergenshuizen! Haal een emmer heet water." Ik viel haast in slaap, voor hij klaar was met spalken, maar de gedachte aan Mary Het me nog geen rust. „Gaat u maar gauw weer naar haar toe", beval ik. De man in het matrozenpakje lachte. „Ja hoor, wees maar ge rust." zei hij. „Zegt u maar dat het niets be tekent, dat ik al slaap. „Ze weet al. dat het in orde is. Ik heb haar ai een boodschap ge stuurd. Wilt u die arm weieens stilhouden?" „Zegt u dan, dat u klaar bent met mijn arm," ging ik slaperig voort. „En komt u mij dan nog even vertellen „Hoort u eens meneer Mans- field, denkt u dat ik niets anders te doen heb dan heen en weer te hollen van de ene kamer naar de andere, om aan twee men sen te vertellen, dat de andere het best maakt? Zij heeft er mij al tienmaal naar gevraagd, eii tienmaal hetzelfde vertellen dat vind ik genoeg". De dokter grin nikte vrolijk. „Ik had het haar al negen keer verteld, voor ik u had gezien. Ze schijnt een harts tocht te hebben voor herhaling." Ik lachte een dwaas lachje eh probeerde mijn ogen open te houden. „En zij vindt u een soort won- dermens," ging hij voort, terwijl hij de laatste hand aan m'n ver» band legde. „Ze vertelt maar al door dat verhaaltje over een vliegtuig. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5