Nederlanders op Nieuw-Guinea: een bezettingsleger Uitstel van belastingbetaling mogelijk voor de middenstand Cosmopolitisch gezelschap aan boord van „van Galen" Verlenging werkingsduur van Nationale Plan E.C.A.-missie en Antwoord-man SOEKARNO SPRAK Minister Lieftinck antwoordt: Maar slechts in bepaalde gevallen WIM DUSSEL SCHRIJFT: Militaire oefening in Westen des lands Naar wij vernemen: Ambon: een avontuur K.N.I.L. - 'n tragedie O ntwer p-woningwet bijna gereed A.V.R.O. gaat toch door ppiip<;0vfr7ICHT Zondags - Evangelie ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1951 PAGINA 3 OASES VAN RUST IN DE GROTE STAD Wanneer 't zomer zonnetje het asfalt stooft en de warme lucht doet trillen boven de huizen met de vele verdie pingen, dan is het in de grote stad geen pretje. Dan is men het liefst bui ten in de koelte van het bos of aan het strand. Maar dege nen, die op een warme zomerdag in de grote stad móé ten zijn, maken van de nood een deugd en trachten zichzelf ook nog een beetje lav 'elijke rust te sn ereren. Op de liv e foto zien we twc New Yorkse jon 'Ctjes, die deel nemen aan een hen- gelwedstrijd in het Centrale Park in het hartje van ManhattanOp de rechtse foto de reeds klassiek geworden in Parijs. Seine-vissers, 's-GRAVENHACE. De commissie van overleg van de midden- siandsvakcentralen heeft op 10 Juli j.l. een adres gericht tot de minister van financiën, waarin de minister verzocht werd bij de invordering der belastingen de nodige soepelheid te betrach ten, daar volgens de commissie door de cumulatie van aanslagen, welke het middenstandsbedrijfsleven thans ontvangt en de huidige liquiditeitsmoeilijkheden, al te stringente invordering fatale gevolgen zou hebben. In antwoord op dit adres heeft de commissie van overleg thans een schrijven ontvangen van de minister van financiën, waaraan wij het volgende ontlenen. In de regel drie aanslagen per jaar „Voor de gevallen, waarin de moeilijkheden terzake van de be taling der inkomsten-, vermo gens- en ondernemingsbelasting zuiver en uitsluitend haar oor zaak vinden in de door u naar voren gebrachte inhaling der achterstand in de aanslagregeling, zijn nog slechts de aanslagen over 1948 en volgende jaren van be lang. Volgens de dienaangaande ge maakte werkplannen zal het ver loop van de aanslagregeling over deze jaren er toe leiden, dat de belastingschuldigen doorgaans komen te staan voor de betaling van drie aanslagen per kalender jaar, t.w. een voorlopige en twee definitieve aanslagen; het woord „aanslag" opgevat in die zin, dat de inkomstenbelasting, de ver mogensbelasting en de onderne mingsbelasting over corresponde rende tijdvakken als een eenheid worden beschouwd. Het kan voorkomen, dat in enig jaar niet drie, doch vier aan slagen worden opgelegd; er kan dan op worden gerekend, dat in het volgend jaar het aantal aan slagen tot twee beperkt zal blij ven. Voor deze gevallen, aldus de minister, heb ik mij reeds tegen over de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal bereid verklaard tot de ontvangers een algemene aan schrijving te richten om, tenzij bepaalde redenen dit onmogelijk maken, op verzoek van de be langhebbende de regelmaat te herstellen door m het eerste jaar voor een der vier aanslagen uit stel van betaling te verlenen. H. M. DE KONINGIN BEZOCHT STICHTING HOENDERLOO Vergezeld door haar particuliere secretaresse heeft H. M. Koningin Juliana gistermiddag een bezoek gebracht aan de stichting Hoen- derloo, waar voordijpupillen, re geringspupillen en kinderrechter pupillen worden verzorgd. De stichting Hoenderloo, tot de oprichting waarvan indertijd ds. O. G. Heldring de stoot gaf, her denkt op 6, 7 en 8 September het honderdjarig bestaan. 18 AUGUSTUS: H. Agapitus Bisdom Haarlem: Verhef fing van de H. Bavo. Een enkele maal mocht ik u reeds wijzen op de bijzon dere zorg van de kerk voor de overblijfselen van de hei ligen. Soms stelde zij om de verering van de relekwieën te bevorderen, bijzondere feesten in, wanneer deze naar een kerk werden ge bracht. Zo ook voor de H. Bavo, wiens overblijfselen na de invallen van de Noor mannen in 940 plechtig wer den tentoongesteld in de ka thedrale kerk van Gent. Het bisdom Haarlem, dat onder een bijzondere bescherming van deze heilige staat, viert vandaag dit feest mee en hoopt door de voorbede van St. Bavo vele gunsten voor zijn zo moeilijke bisdom op deze dag te verkrijgen. IN DESERTO Dit uitstel zal dan echter niet langer dan tot het einde van het volgende jaar mogen duren, om dat anders in het weer daarop volgende jaar vier aanslagen zouden moeten worden betaald. Bij oude schuld algehele sanering Voor „oude schulden" kunnen, volgens de minister, onmogelijk algemene maatstaven van invor- deringsbeleid worden vastgesteld en zeker kan hier in het alge meen niet worden volstaan met het verlenen van enig uitstel en dergelijke kleine middelen, die men pieegt aan te duiden met de ook door de commissie gebezigde uitdrukking „soepelheid, bij de invordering". Hier kan slechts baat worden verkregen door ieder geval individueel grondig te onderzoeken en na te gaan of het mogelijk is, en zo ja op welke wijze, tot een algehele sanering van de fiscale positie te komen. Hiervoor zijn reeds geruime tijd geleden richtlijnen aan de belas tingdienst verstrekt. In overeenstemming daarmede is men thans doende alle gevallen van „oude" belastingschulden, welker invordering moeilijkheden oplevert, systematisch en stuk voor stuk te bestuderen, teneinde, zo enigszins mogelijk in overleg en met instemming van de be lastingschuldige, vast te stellen welke van deze oude schulden alsnog kunnen en behoren te worden betaald, op welke wijze en in welke termijnen deze be talingen zullen geschieden en. tenslotte, welke bedragen als on inbaar moeten worden beschouwd en als zodanig afgeschreven. 's-GRAVENHAGE. De res. lste It W. Dussel schreef aan boord van Hr. Ms. torpedoboot- jager „van Galen" het volgende: Men kan niet zeggen dat Hr. Ms. „van Galen" niet weet wat United Nations zijn. Hij voer in een escorte bestaande uit een Amerikaans vliegkampschip, een Australische, een Canadese, een Nieuw-Zeelandse en gedurende enkele dagen ook nog met toevoe ging van een Engelse jager. Toen hij de haven van Sasobo uitvoer waren er aan boord een aantal „achtzeilers" (mensen, die hun schip gemist hebben). Een van hen was een dokter van de Canadese jager, die in Ierland geboren was, verder een Australi sche, een Nieuw-Zeelandse en een Engelse matroos. Om het com pleet te maken willen we dan ook nog de twee Chinese was- bazen noemen. Dan was er nog een zak post aan boord, bestemd voor een Engelse jager. De bemanning noemt zich dan ook trots: „post- en passagiers schip „van Galen" Ze hebben daar bij de „van Galen ook nog wat beesten aan boord. Allereerst de kanarie van de schoenmaker, die het hoogste lied fluit in zijn kooitje op de „bak". Dan was er een schildpad, „maar er is een dierenbeul ge weest die hem over boord heeft gezet" vertelt hofmeester de Haan die er de eigenaar van was. In PAARD DOOR ZWERM BIJEN GEDOOD Te Weverslo werd het paard van de landbouwer W., dat ;n een weide op de Kempkesberg graas de aangevallen door een zwerm bijen, de insecten nestelden zich in de manen van het paard en staken het zodanig dat het na enige tijd overleed. RUSSISCHE STRAALVLIEGTUIGEN BOVEN BERLIJN BERLIJN, 17 Aug. (Reuter). Vrijdagavond zijn Amerikaanse autoriteiten in Berlijn een onder zoek begonnen naar berichten, dat ongeveer 30 Sowjet-Russische straalvliegtuigen zonder waar schuwing Vrijdagmiddag in for matie en op geringe hoogte over West-Berlijn gevlogen zouden hebben. Het is aan Russische vliegtuigen niet verboden over West-Berlijn te vliegen, doch ver wacht wordt, dat van te voren dergelijke vlucht enworden ge meld met het oog op de veilig heid in de lucht. Sasobo is de een of ander toen maar met 'n kom goudvissen ko men aandraven, maar die konden niet tegen de lucht van zout wa ter, want ze gaven al spoedig de geest. Een kwartiermeester heeft het toen met een nauwelijks vier weken oud hondje geprobeerd. Aanvankelijk waggelde het beest over dek maar het heeft nu zee- °fne" gekregen en voelt zich tus rf„oma<-trS,zen helemaal thuis. Het draagt de naam „Bols" en niemand weet waar dat op slaat heemV> d3t de onderofficieren „?m dle naam niet hebben ->e- Seven, want dat zijn allemaal fp heelonthouders".aiiernaal ge- Fransen vragen Nederlandse sparring-partners Naar wij vernemen heeft de Franse voetbalbond contact ge zocht met de K.N.V.B. in verband met een op Donderdag 20 Sept. a.s. bepaalde oefenwedstrijd van ^Franse A-ploeg in het Pare des Princes te Parijs. De Fransen zouden gaarne een sterke Neder landse combinatie als tegenstan- der hebben. DE FRANSE PROF-PLOEG VOOR WEGKAMPIOENSCHAP De Franse ploeg voor het we- reldkampioenschap op de we" voor professionals te Varese is thans volledig. Ze bestaat uit Louis Bobet, Barbotin, Geminiani, Varnajo, Redolfi en Edouard Mul ler. Reserves: Canavese en Gue- guen. PROF. SUPOMO BIJ DR. DREES EN MR. STIKKER Prof. Supomo en diens adviseur mr. Zain, die in Nederland zijn aangekomen om informele bespre kingen te voeren over de omzet ting der Unie in een gewoon in ternationaal verdrag, zijn achter eenvolgens ontvangen door de minister-president dr. W. Drees en door de minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker. De informele besprekingen met de Nederlandse regering zullen Dinsdag a.s. beginnen. COMMUNISTISCHE PARTIJ LEIDERS IN V.S. IN ARREST WASHINGTON, 17 Aug. (Reu ter). Opnieuw zijn in de V.S. leiders van de communistische partij gearresteerd. Hoover, directeur van de F B I heeft verklaard, dat de gearres teerden betroken waren bij partij activiteit in Pennsylvania en West-Virginia. Gearresteerd zijn o.m. Steve Nelson, die een oplei ding heeft gehad aan de Lenin- school te Moskou, William Albert- son, partijsecretaris van Detroit en B. Lowell Careathers van Pittsburgh. Amerikaans schip aan de grond Drie Nederlandse sleepboten (Schelde, Tyne en Ebro) en de Belgische sleepboot Goliath zijn uitgevaren om assistentie te ver lenen aan het Amerikaans schip Thomas F. Baker, dat 2 mijl van het lichtschip Galloper bij de Theemsmonding aan de grand is gevaren. Een aantal bataljons, gevormd uit de oudere lichtingen en be stemd voor de territoriale verde diging, zal oefeningen te velde uitvoeren in de provincies Utrecht, Noordholland en Zuid holland. De oefeningen worden gehou den na de herscholing, welke deze bataljons groepsgewijze ontvan gen in de legerplaatsen bij Wit- temberg of bij Oirschot. Zij strek ken zich uit over de periode van 20 Augustus tot 24 October a.s. Hierbij zullen andere Neder landse onderdelen medewerken, o.a. het korps commandotroepen en het korps mariniërs, terwijl ook een Belgische eenheid para chutisten zal deelnemen aan de acties. ,,Door de eeuwen trouw" De stichting „Door de eeuwen trouw" heeft aan de minister president dr. Drees, n.a.v. het be zoek van prof. Supomo, een tele gram gestuurd, waarin wordt ge zegd erbij de besprekingen over de opheffing van het Uniestatuut op aan te dringen, dat de Ambo nezen een afzonderlijke band met Nederland wensen. Haringuitvoer naar West-Duitsland FRANKFORT, 17 Aug. (D.P.A.) De West-Duitse autoriteiten hebben een bedrag van 100.000 dollar toegewezen voor invoer van gezouten haring uit Neder land en van 10.000 dollar voor invoer van veevoederplantenzaad eveneens uit Nederland. wordt de Britse mijnenveger „Thames" Zondag voor een niet- officieel bezoek in de haven van Scheveningen verwacht heeft minister van Maarseveen gistermiddag in Amsterdam het negende internationale congres geopend voor insectenkunde zal dr. P. C. Gugelot, die 17 jaar lang de leiding heeft gehad van het Nederlands sanatorium in Da- vos, op 8 September in Amster dam worden gehuldigd in het Vondelparkpaviljoen heeft de minister van Verkeer van Irak gisteren een bezoek ge bracht, in gezelschap van minis ter Wemmers, aan de directie van de N.S. in Utrecht.... arriveert de directeur van het persbureau Antara, de heer A. Malik, a.s. Woensdag op Schiphol voor een bezoek aan Nederland, Frankrijk en Engeland DJAKARTA (Aneta-A.P.)In een vurige rede Ier herden king van de Indonesische onafhankelijkheid heeft president Soekarno gisteren aangedrongen op het onmiddellijk doorsnijden van de laatste zwakke banden tussen de Republiek en Neder land: de Nederlands-Indonesische Unie. De rede van de president werd uitgesproken tijdens de plechtig heid in het presidentiële paleis ter herdenking van de zesde ver jaardag van de oorspronkelijke Indonesische proclamatie van on afhankelijkheid. Soekarno zei dat de huidige unie met Holland verdwijnen moet. De Indonesisch-Nederlandse be trekkingen moeten niet langer vallen binnen deze unie. Soekarno zei dat Indonesië het vroegere Nederlandse voorstel om het bestuur over Westelijk Nieuw Guinea aan een gezamen lijke unie over te dragen, ver werpt. Hij zei dat de Nederlanders op het ogenblik een gebied besturen dat aan Indonesië toebehoort en dat dit geschiedt zonder toestem ming van Indonesië. „Volgens onze opvattingen hou den de Nederlanders een deel van ons nationale grondgebied bezet. Zij zijn een bezettings leger. Zij hebben zich een op treden gepermitteerd, dat niet als een vriendschappelijke daad beschouwd kan worden. Moeten wij dan in een unie blijven ter wijl zij dusdanig gehandeld heb ben?" verlangen van sommige politieke groepen tot verstoring van de vrede". De regering verklaart nadrukkelijk, dat tegen de ver stoorders van orde en rust maat regelen genomen kunnen wor den; een andere keuze is er niet, want indien het volk de eigen vrede verstoort en tracht een staat in een staat te vormen, groeit het gevaar en daartegen is een straf optreden nodig. De positie van het leger be sprekend, zeide Sukarno, dat de strijdkrachten alleen de verwer kelijking van de veiligheid wen sen en alleen tot taak hebben de afkondiging van de onafhanke lijkheid te beschermen tegen han delingen, die schade zouden kun nen toebrengen. Soekarno riep vervolgens alle Indonesiërs op tot samenwerking tot herstel van de orde; hierbij waarschuwde hij tegen het pre diken van een denkbeeld, dat niet besloten ligt in de Pantja Sila (de grondbeginselen van de Indo nesische staat) en dat het volk op een dwaalspoor brengt. Een ideologie, die inhoudt, dat wel vaart bereikt kan worden zonder hard te werken, is een valse ideologie. De president besloot zijn rede met de dringende op roep om hard te werken. Nederlands commentaar In officiële Haagse kringen is kennis genomen van een kort re sumé van de rede van president Soekarno. „Het is niet de eerste maal, zo zegt men, dat president Soekarno zich uitspreekt over het Nieuw- Guinea geschil. De opvatting dat Nederland ten onrechte Indonesisch gebied bezet houdt werd tijdens een Indone sisch perscongres op 16 Januari van dit jaar ook reeds door hem uitgesproken. Dit standpunt is niet houdbaar. Immers toen de R.T.C.-overeen- komst en de Unie tot stand kwa men, is door alle betrokken par tijen het Nederlandse standpunt, dat Nieuw Guinea niet onder de souvereiniteitsoverdracht zou zijn begrepen, aanvaard. Dat de Indonesische regering streeft naar een nieuwe basis voor de Nederlands-Indonesische betrekkingen waarbij zij ook het Nieuw Guinea probleem in de discussie wil betrekken, was hier te lande bekend." In een rede van een uur liet Soekarno de strijd voor onafhan kelijkheid, hetgeen bereikt is en dat wat niet bereikt werd sedert de vrijheid verworven werd, de revue passeren. Hij ving zijn rede aan met een overzicht van de gebeurtenissen in de jaren tussen de afkondi ging van de onafhankelijkheid in 1945 en thans, waarbij hij de na druk legde op het „avontuur van de Zuid-Molukken" en de kwes tie van het K.N.I.L., waarbij hij het vraagstuk van de Indonesiërs en het K.N.I.L. een tragedie noemde. Deze tragedie ware voor komen, indien de Nederlandse legerleiding van het begin af het vraagstuk van het K.N.I.L. had behandeld overeenkomstig de af spraken. Thans is Indonesië voor het eerst sinds eeuwen vrij van buitenlandse troepen, zo zei hij. De onrust Vervolgens besprak hij de gees telijke en morele schade, die door de jarenlange strijd werd toege bracht, waardoor de moeilijkhe den van Indonesië nog groter zijn dan normaal na de oorlog het geval zou kunnen zijn. De president vroeg zich af, waarom er mensen zijn, die voortdurend onrust verwekken; hierbij maakte hij onderscheid tussen twee soor ten van onruststokers: degenen, bij wie de misdaad drijfveer is en degenen, die handelen als consequentie van de gevoerde strijd. „Sommige rustverstoorders ech ter handelen uit het subjectief Tabakssmokkelaars gegrepen Bij een poging om 's nachts 500 pakjes shagtabak, 500 pakjes si garettenpapier en een hoeveel heid thee bij Gennep over de grens te smokkelen, werden Th. K. uit Gennep en M. v. d. W. uit Nijmegen door grenscommiezen in samenwerking van de rijks politie gegrepen. De beide smok kelaars zijn naar het huis van bewaring te Roermond overge bracht. Veemarkt1 Leiden LEIDEN, 17 Aug. Te Leiden ter veemarkt aangevoerd op Vrij dag 17 Aug.: 8 fokstieren, 18 slachtstieren, 50 kalf- en melk koeien, handel matig, prijzen 650 995, 56 varekoeien e.a., prijzen 500800; 250 vette koeien 750 1000 per stuk en 2.302.90 per kg schoon gewicht, handel sle pend; 30 vaarzen, willige handel, 550840; 20 pinken 375500, handel willig; 22 graskalveren 180 325, handel willig; 27 vette kal veren, 56 nuchtere slachtkalveren 4565, handel stug en duur; 835 vette schapen 90120, handel wil lig; 800 vette lammeren 7095, handel willig; 43 zeugen, 600 schrammen 60-105, handel ma tig; 923 biggen 4055, handel ma tig; 1 paard, 2 veulens en 15 bokken en geiten 1540 gulden, matige handel. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot ver lenging van de werkingsduur van de voorlopige regeling in zake het nationale plan en streekplannen. Bij de behandeling in de Sta- ten-Generaal van het ontwerp van wet, dat geleid heeft tot de wet, houdende een voorlopige re geling in zake het nationale plan en streekplannen, heeft de minis ter van Wederopbouw en Volks huisvesting toegezegd al datgene te zullen verrichten, wat kan lei den tot het zo tijdig indienen van wetsontwerpen, gebaseerd op het verslag van de staatscommissie van den Bergh. dat de tijdelijke regeling, op 1 Januari 1952 door een definitieve kan zijn vervan gen. Woningwetgeving. De werkzaamheden met betrek king tot het ontwerp-woningwet van genoemde staatscommissie zijn thans zover gevorderd, dat een voorontwerp ten departemen- te gereed is gemaakt. De voorbe reiding met betrekking tot het ontwerp-ruimtewet en het ont werp tot wijziging van de ont eigeningswet heeft echter helaas nog weinig voortgang kunnen vinden, omdat het omtrent de desbetreffende voorstellen der staatscommissie te plegen over leg nog niet kon worden voltooid. Dientengevolge moet het thans uitgesloten worden geacht, dat het ontwerp voor een definitieve regeling der onderhavige materie de Staten-Oeneraa! tijdig zal be reiken. DEN HAAG. De E.C.A.- missie in Nederland deelt officieel het volgende mede: De E.C.A. heeft haar medewerking verleend aan het „Antwoord-man" pro gramma in Nederland. Deze medewerking was geba seerd op de verwachting, dat dit populaire en onderhoudende pro gramma een waardevolle bijdrage zou vormen tot het kweken van een beter begrip voor belangrijke kwesties, die betrekking hebben op de gemeenschap van vrije vol keren, waartoe zowel Nederland als de Verenigde Staten behoren. Recente uitingen in de Neder landse pers hebben echter doen blijken, dat er bezwaren bestaan tegen de manier, waarop de voor lichting wordt gegeven. Om zelfs de geringste vorm van misver stand over de bedoelingen van de E.C.A. welke organisatie de Nederlandse luisteraars alleen maar een informatief programma wilde aanbieden uit de weg te ruimen heeft de E.C.A.-missie besloten, haar medewerking aan het Nederlandse „Antwoord-man" programma te beëindigen, wat tevens het einde van dit pro gramma betekent. De E.C.A. verklaart met nadruk dat de A.V.R.O., die het program ma in kwestie heeft uitgezonden, niet verantwoordelijk is voor het besluit tot staking er van. Deze omroepvereniging is eveneens van mening, dat de serie uitzendingen van grote waarde is geweest. Ook zij betreurt de stopzetting. A.V.R.O. gaat door. Nu de E.C.A. haar medewer king aan het „Antwoord-man" programma heeft gestaakt, bete kent dit niet, dat dit onderdeel van het A.V.R.O.-programma uit de aether zal verdwijnen. De di recteur van de A.V.R.O., de heer W. Vogt, deelde gisteravond des gevraagd aan het A.N.P. mede, dat de uitzending gewoon door zal gaan onder dezelfde naam, Tenzij dit als gevolg van bpr-o'de auteursrechten niet mogelijk zou zijn. Of het programma door de zelfde persoon als tot dusverre verzorgd zal worden, is nog niet bekend. Receptie op Indonesische hoge commissariaat Ter gelegenheid van de ver jaardag .der Indonesische onaf hankelijkheidsverklaring heeft de waarnemende Indonesische hoge commissaris in Nederland gister avond gerecipieerd in zijn ambts woning ..Backershagen" te Was senaar. Zeer vele Nederlandse autoriteiten, onder wie de minis ters Peters en Stikker, staatsraad van Schaik. de .staatssecretaris Blom en vele leden van het corns diplomatique en vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven kwa men hun gelukwensen aanbieden AMSTERDAM, 17 Aug. De gunstiger tendenz, die deze week ter beurze heerst, kwam vandaag geprolonceerder dan gisteren tot uiting, vooral op de scheepvaart en cultuurmarkt. Waar dit aan valt toe te schrijven, is moeilijk te beoordelen. Belangrijk politiek of financieel nieuws is er niet geweest. De veiligheidsmaatrege len in Indonesië, waarvan dage lijks melding wordt gemaakt, worden hier gunstig geïnterpre teerd, doch of dit de enige oor zaak is van de vastere ondertoon, betwijfelt men. De scheepvaartafdeling ging vandaag voorop. De activiteit had op het oog wat meer te betekenen en de winsten varieerden van 1 tot 3 punten. Vooral aandelen Rott. Lloyd, die 141 (138) golden waren vast. Daarna volgde de cultuurmarkt met iets geringere winsten, maar in doorsnee voor alle fondsen hogere prijzen. Bij de industrie-afdeling lagen Unilevers wederom het best. De koers steeg bijna 2 punten tot 234Vs, olies aanvankelijk licht aangeboden doch tegen slot nog goed op peil, n.l. 290 (28914). Zo wel in oude als nieuwe aandelen Philips zijn deze week vrijwel de zelfde prijzen vernomen, n.l. resp. 166 en 159. Van de te verwachten ontwik keling op de staatsfondsenmarkt valt nog weinig definitiefs te ver tellen. Gisteren scheen er enige stabiliteit te zijn ingetreden, doch vandaag waren de koersen we derom lager. De Amerikaanse afdeling was onveranderd en het agio bleef 14'/s procent. Twee jaar voldoende. Deze vertraging, die de minis ter ten zeerste betreurt, maakt het noodzakelijk de werkingsduur van de tijdelijke regeling te ver lengen. Daartoe strekt het bij gaande wetsontwerp. De minis'er vertrouwt, dat een verlenging van twee jaar voldoende tijds ruimte zal geven om de totstand koming van de definitieve rege ling haar beslag te doen krijgen, zo zegt hij in de memorie van toelichting. 14DE ZONDAG NA PINKSTEREN Als één evangelie de mensen voor raadselen zet, is het dat van vandaag, over die leliën des velds. Wie kan dit optimisme van Je zus volgen? „Wat maakt ge u angstig bezorgd. Vader weet wat ge allemaal nodig hebt., 't Li chaam is meer waard dan het voedsel. Het lichaam hebt ge van God, vertrouwd dan dat Hij ook voor het voedsel zal zorgen.... Zoek eerst het rijk Gods Deze woorden van de Meester beuren ons op: God is machtig en doet Zijn woord gestand. We zien dan weer dat een druppel zorgeloosheid in de beker zorgen, die elke dag voor ons klaar staat, niet onverantwoord is. God zorgt mee. Maar dan drijven onze gedach ten in twee richtingen, of beter gezegd: terwijl we denken aan die heilige man Cottolengo, die een ziekenhuisstad bouwde alleen op Gods Voorzienigheid tel kens ontving hij onverwachts het geld dat nodig was, soms enorme bedragen staan ons foto's voor de geest van concentratiekam pen, herinneren we ons P. Titus Brandsrna, Kardinaal Mindscenty, de moeder van negen kleine kin deren, die overleed, het huwe lijksgeluk dat dreigt stuk te bre ken. omdat geen kinderzegen neerdaalt.... Kortom: hoe is het tastbare lijden van mensen die zeker het goede willen en Gods rijk zoeken, te rijmen met dit op timistisch idee van Gods zorgende Voorzienigheid? De lieve Heer vraagt vertrouwen in Zijn eeuwi ge, alles-omvattende liefde; als 'wij dat vertrouwen opbrengen, kunnen wij dan zeker zijn van ons aardse geluk? De vraag stellen is soms haar beantwoorden. De man die zui ver van hart zijn huwelijk in ging, vol verlangen daar iets moois van te maken, en die vurig bad en liet bidden voor het her stel van zijn vrouwtje, werd niet verhoord; een half jaar na zijn huwelijk stond hij weer alleen. Had het zoeken van het rijk Gods dan geen zin? Waarom werd hem het andere niet toegewor pen? Wij komen er zo niet uit. Wij moeten proberen met Gods ogen te zien. Zoek het rijk van God, zoek altijd Gods wil te doen. Dat is de eerste, noodzakelijke voor waarde. Doen we dit. dan heb ben wij naar Gods eigen woor den recht op alles wat we nodig hebben; dat ontvangen we dan ais toegift, als cadeau. Maar dit -nodig hebben" weer, valt onder Gods censuur. Dat bepaalt God. Het is pijnlijk dit te zeggen. God ziet anders als wij. Soms ziet Hij dat we zorg nodig hebben, of ontbering, armoede, pijn, ziekte, smart. Omdat God ziet, dat wij het behoeven, krijgen wij de dood te dragen van wie ons het liefste zijn. God ziet anders als wij. Zor gen kunnen ons drukken: om ze kwijt te worden, bidden wij eelt op onze knieën. Worden wij er van bevrijd? Alleen als God ziet dat het goed is voor ons. Wij zijn rare leliën des velds. God houdt in zijn goddelijke Voorzienig heid niet alleen rekening met het zuiver-natuurlijke, 't uiter lijke, 't uiterlijke van ons geluk. Tot ons eigen eeuwig voordeel kijkt God verder en dieper. Daarom past ons. gelovigen, optimisme. Zelfs bij het zwaarste. Deus providebit. God ziet altijd vooruit. P. C. DE HAAS OFM.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3