"S EL ÜÖM :xas Nieuw Volledige bekentenis afgelegd door 17-jarige brandstichter Truman brengt „vredesresolutie der Russen in het Congres Oliebesprekingen voorlopig uitgesteld Als Moskou wilde, kon het heel wat voor de vrede doen kan de rust weerkeren Communisten wroeten in oude Wehrmacht-kader DAGBLAD VOOR ALKMAAR HAG U5 kid. KMAAR J sschool 'eken is a.s. gen zijn EN OMGEVING Brandstichter heeft bekend Indonesië Ook in Bemmel stichtte hij brand Enorme smokkel van Am. vruchtensappen Duitsers pleegden aanslag op Noor Groot Frans succes in (|ido-China Inval in speelclub Indonesië verbeent gratie Droevig gevolg van goed bedoelde geste Beruchte inbrekers gearresteerd Mc Cloy verklaart: Harriman poogt te bemiddelen Crisis dreigt weer in Kaesong ndenl Tel. 2451 JNGEN A, B en C >r de voor- ippen voor e. De loting l eerstdaags e gewenst, at 3 uur V OSTUUMS. tH JAPOtWl tel. 2160 CURSUS op —9 uur n.m. ursus f 25. ursus f 15. 3 Aug.) 90 else 2-jarige >rderden. r bij: bij de heren 88, tel. 4915, v. d. Ende, roor Bergen: •aat. Voor s, Jan Gley- ildingsavond. de gemeente it 18 Sept. 1951 5 gromme en „Weeee je" te worge. i een geleerd tig in de stal og lieverder", naar binne". wat hij daar de grond lag wam de nare ikt werd door s koe heb al n Sjoekerfees komt en laat keek Jantje gend en suk- :rontwaardigd pattepoef niet arface in zijn Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per iditie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. 1. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EE IT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 21 Augustus 1951 46e Jaargang No. 12250 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59. tel. 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Het is met de ontwikkeling van de gebeurtenissen in Indone sië eigenlijk gegaan, zoals kon worden verwacht. Althans, sinds de regering van deze, inderdaad souverein geworden Staat, be paalde overeenkomsten van de Ronde-Tafel-Conferentie, waar aan zij zich had dienen te hou den op haar wel wat bizondere manier heeft „uitgelegd" en toe gepast. Men denke slechts aan de negatieve „verwezenlijking" van het zelfbeschikkingsrecht! Sinds enige bepalingen van de R.T.C.-overeenkomst aan de laars, om niet te zeggen de san daal, gelapt zijn, lag de opzeg ging van het Uniestatuut voor de hand. Jaren van strijd over lichte en zware Unies zijn vruch teloos geweest en alhoewel ook de Unie, zoals zij in het uitein delijk tot stand gekomen „sta tuut" er kwam uit te zien. een deel van een aangegane overeen komst is, doet zich het merk waardige feit voor, dat bijna iedereen in ons land de opzeg ging van dat Statuut aanvaardt. Ja zelfs als iets vanzelfspre kends! Van de „diehards", tot aan de meest-progressieven, al geschiedt een en ander uiteraard niet op dezelfde gronden, als men nagaat, dat de voorstanders (bijna al voorvéchters) van het verdwijnen van de Unie-band zich bevinden in de rijen van Weiter c.s. tot aan de „Waar heid".. De Unie-band. Wii hebben terzake van Indonesië al in zo veel berust, dat wij er ook in zullen moeten berusten, dat die band vervalt, maar, om plaats te maken voor een andere; men noemt dat nu, ook van de zijde van Indonesië, een samenwer king op normale, volkenrechte lijke, internationale basis. Zo krijgen de nationalisten ook op dit punt hun zin, die ze al vijf jaar geleden hadder» willen doordrijven. Niet ontkend kan worden, dat de samenwer king, waarvan de vorm in derdaad bijzaak kan zijn, niet kan gedijen indien de ene partij „partner" heet dat tegenwoor dig de vorm der samenwer king (de Unie-band) om ver schillende redenen een beletsel voor het voorspoedig gedijen van die samenwerking-zelf vindt. Op die samenwerking-zelf komt het natuurlijk aan. Wij moeten, zo zei een man als jhr. Ruys de Beerenbrouck Jr. dezer dagen in de Eerste Kamer, de nieuwe toestand „royaal en loy aal" aanvaarden! Nakaarten heeft geen zin en prikkelt on nodig, voegde hij daaraan toe. Het gaat hier om een ontwikke ling, waar wij ons bij moeten neerleggen, in het belang van de nieuwe opbouw, van nieuwe samenwerking in het belang van allen. Daartoe deed Ruys Jr. die indertijd in de Tweede Kamer behoorde tot de enige man van de katholieke fractie, die tegen de R.T.C.-overeenkomst stemde, zelfs „een hartstochtelijk beroep op allen". Nu, dan ook geen leedver maak met de moeilijkheden, die de jonge Staat, toch eenmaal souverein, ondervindt. De be richten, welke in de laatste dagen tot ons gekomen zijn, over ern stige moeilijkheden waarmee de nationalistische regering te kampen heeft, vervullen het hart van iedere rechtgeaarde Nederlander met zorg. Tot de „kinderziekten" van een jonge staat alleen kan een en ander stellig niet worden gebagatelli seerd. Maar de indruk bestaat toch wel, dat de regering van de republiek van Stalinistische en Tito-istische staatsgrepen niet gediend is, zij grijpt krachtig in, getuige de golven van arresta ties, waarbij natuurlijk ook wel eens misgegrepen wordt. Natuurlijk heeft ook nu nog het „aanvaarden", „berusten", „ons erbij neerleggen" e.d., gren zen. Het belemmeren van Ne derlandse radiouitzentdingen in Indonesië en het verwijderen van Nederlandse boeken uit bi bliotheken, kan als een onvrien delijke daad worden gezien, niet passend in verhoudingen, waarin een nieuwe goede samenwerking moet worden opgebouwd. Maar, vooral: van Indonesische zijde moet men niet de kwestie van westelijk Nieuw-Guinea (of West-Irian) op de voorgrond schuiven als een laatste? onoverkomelijke hindernis op de weg naar de beoogde samen werking. Dit heeft men nu pas weer, opnieuw gedaan, zij het dat een eerste officieus commen taar „uit officiële Haagse krin gen" er terecht op heeft gewe zen, dat er een belangrijk ver schil in accent bestaat tussen hetgeen president Soekarno en dat wat dr. Supomo c.s. over deze kwestie uitlieten. Het stand punt van Soekarno, dat Neder land als vreemde mogendheid Irian bezet houdt, is onhoudbaar. Wij hopen, dat de Nederlandse regering daaraan vasthoudt, met alle conseauenties daarvan. En wij hopen dus ook, dat mi nister Peters aan wie de Eerste Kamer een goede dosis vertrou wen toezegde, de krachten in onze politiek, die eveneens ten opzichte van Nieuw-Guinea wil len „aanvaarden", „berusten" en „neerleggen", op de juiste wijze zal beoordelen. C.P.N.-KAMERLID NEEMT ONTSLAG De heer J. H. Hermans te Vaals heeft om gezondheidsredenen ontslag genomen als lid van de Tweede Kamer waarin hij zit ting had voor de CPN. Zijn op volger op de candidatenliist is de heer G. van Praag te Den Haag. Op vliegtuiggebied is het thans bijna alles straalmotoren wat de klok slaat. De nieuwe Shackleton op deze foto kan dan ook wel het laatste vliegtuig zijn met schroefaandrij- ving, dat door de R.A.F. is besteld. Het toestel is uitgerust met de modernste en meest nauwkeurige radar-installaties en zal gebruikt worden voor verkennings- en anti-duikboot - diensten. Het is bewapend met zes 20 mm-kanonnen en heeft mijnen en dieptebommen aan boord. WASHINGTON. President Truman heeft de Sovjet-Russi sche „vredesresolutie", waarin Amerika verzocht wordt zijn steun te geven aan het voorstel tot het sluiten van een vredes verdrag tussen de vijf grote mogendheden, naar het Congres gezonden. In een begeleidende boodschap zegt de president, dat „indien de Sovjet-regering vooruitgang wenst te maken naar vrede, zij kan ophouden met het gezag van de Verenigde Naties te tarten". NIJMEGEN. Volgens officiële mededeling van de Officier van Justitie te Arnhem, mr. J. Baron Speyart van Woerden, heeft een 17-jarige bakkersknecht, die werd verdacht van de brandstichtingen in de Ooypolder bij Nijmegen, gistermiddag een bekentenis afgelegd. Volgens de Officier van Justitie is de jongen een psychopaath en pyromaan, die als niet volkomen toerekeningsvatbaar beschouwd moet worden. In de nacht van Vrijdag op Za terdag waren door het Parket uit Arnhem in het dorp Leuth ver schillende personen gearresteerd onder verdenking in enigerlei opzicht aan de brandstichtingen in. de Ooypolder te hebben deel genomen. Zij waren alle weer vrijgelaten met uitzondering van de 17-jarige P. V., een zoon van een der rijkste boeren in de pol der, die als bakkersgezel in Bem mel werkte, doch in de week van 12 tot 19 Augustus, waarin de brandstichtingen vielen, met va- cantie thuis was. De Rijkspolitie in Bemmel had De laatste drie maanden is ver moedelijk meer dan 100.000 kg Amerikaans vruchtensap clan destien over de Belgische grens ons land binnengesmokkeld tot een totale waarde van 4.5 mil- Iioen Belgische francs. De vruchtensappen werden op een z.g. essenceverklaring als Belgische essence over de grens gebracht, waarbij de Ameri kaanse etiketten door wikkels van Belgische makelij werden ver vangen. De Amerikaanse mer ken op de cartonnen dozen wer den met teer onzichtbaar ge maakt. De zaak kwam aan het rollen toen de Wernhoutse doua ne een partij van 12000 kg „es sence" in beslag nam. Er zijn o.a. twee Amsterdamse kooplieden bij betrokken. Een al enige tijd bestaande strijd tussen Noorse en Duitse zeelieden op de werf Wilton- Feijenoord in Schiedam i.v.m. dansen met Nederlandse meisjes in enkele Schiedamse gelegen heden, heeft Zaterdagavond ge leid tot een aanslag op een 24- jarige Noor uit Oslo, die door vier Duitsers werd opgewacht, eerst een stomp in het gezicht en later drie messteken in de rug opliep, waarna de Duitsers hun zwaar gewonde slachtoffer lieten lig gen. De Duitsers, leden van de bemanning van de „Catharina Dorothea Fritzen", zijn gearres teerd. haar collega's in Nijmegen op hem opmerkzaam gemaakt, te meer daar in Juni 1.1. in de bak kerij van Mook, waar V. werkte, eveneens brand had gewoed, ter wijl in dezelfde bakkerij kort te voren nóg een kleine brand was uitgebroken, waarbij V. ternau wernood aan de vlammen was ontsnapt. V. die tot gistermiddag toe alles ontkende, heeft nu ook de beide brandstichtingen in Bemmel toe gegeven. Hij deed het, toen hem werd gezegd dat zijn familie er prijs op stelde dat hij de waar heid zou zeggen. Hij vertelde toen dat hij een lucifer in de hooi schuren had geworpen of aan de voet van de hooischelven had gelegd. Hij had zelf met zeker genoegen naar de brand gekeken en verklaarde dat hij telkens een onbedwingbare neiging in zich voelde om brand te stichten. Hij heeft zijn spijt over het ge beurde uitgedrukt, maar gezegd „dat hij niet wist wat er zou gebeuren" als hij die drang weer in zich voelde. In de gehele Ooypolder, ook onder de slachtoffers, is men mild gestemd jegens de familie van V., welke uitstekend bekend staat. De boerderij van V. is gelegen tegenover de weide waar in de nacht van Donderdag op Vrijdag vorige week twee hooimijten in brand geraakten. SAIGON. Het hoofdkwartier van het Franse leger in Indo- China heeft bekend gemaakt, dat vier Franse bataljons het veld hoofdkwartier van generaal Ngoejen Binh, bevelhebber van de Vietminh-troepen in Cochin- China, hadden verwoest toen zij tussen 9 en 13 Augustus het oer woud, 45 km ten noorden van Saigon, uitkamden. 21 complexen van ongeveer 1000 barakken, waaronder het hoofdstation van de verbindingsdienst, een wapen fabriek en twee propaganda-cen- tralen met drukpersen werden verwoest. De Franse troepen maakten een hospitaal met een moderne chirurgische apparatuur, alsmede voorraden munitie, 1500 mijnen en levensmiddelen buit. Gisteravond om half elf heeft de Haagse recherche een inval gedaan in een speelclub in de Piet Heinstraat te 's-Gravenhage, waar gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Drie dames en een vijftal he ren werden gearresteerd en voor een nader verhoor naar het poli tiebureau overgebracht. Het aanwezige geld, fiches en de roulettetafel van zeer licht maaksel, werden in beslag ge nomen. AAN 14000 PERSONEN DJAKARTA. Ter gelegen heid van de Onafhankelijkheids dag heeft de Indonesische rege ring op 17 Augustus j.l. gratie verleend aan ruim 14000 perso nen. Volgens Antara bevinden zich onder de vrijgelaten gevan genen 23 Nederlanders. De Sovjet-resolutie werd zes Augustus door de Sovjet-presi dent, Nikolai Sjvernik, gezonden, met het verzoek haar onder de aandacht van het Amerikaanse volk te brengen. Zij werd goed gekeurd door de Opperste Sovjet in antwoord op een boodschap van president Truman van Juli. De president zegt verder, dat de Sovjet-Unie eveneens zou kunnen ophouden „gewapende agressie" te steunen. Bovendien kon zij „constructieve bijdragen" leveren tot de vredesverdragen met Duitsland, Oostenrijk en Japan en nalaten „opstandige be wegingen" in andere landen te helpen en regeringen in stand te houden, die de steun van het volk niet hebben". President Truman spreekt voorts van „het schenden der elementaire menselijke rech ten" en de mogelijkheid, dat de Sovjet-Unie kan medewerken aan „de ernstige pogingen om de om vang der bewapening te verklei nen en een controle op de atoom energie te bewerkstelligen". Truman heeft van de gelegen- In Baltimore raakte Jimmy Lucas, oud zeven jaar, in de stad verdwaald. Hij wist zich echter niet meer ie her inneren waar hij woonde. De politie brak zich 't hoofd hoe de knaap zo snel moge lijk weer bij zijn moeder af té leveren. Maar Jimmy zei: „Weet u wat, zet me op de televisie, m'n tante heeft 'n toestel en de buren ook". En natuurlijk, zagen de bu ren hem op 't scherm. (AP). De vechtpartij in het woonoord in Vught blijkt een gevolg te zijn geweest van de goed-bedoelde geste van een aalmoezenier. Deze had de in het kamp vertoevende Kei-ezen, zowel politiek als con fessioneel anders geaard dan de overgrote meerderheid der kamp bewoners, een prettige ontspan ning willen bezorgen door hen met een autobus een uitstapje aan te bieden naar een klooster in Limburg, waar zjj volksdan sen mochten komen demonstreren. Het vertrek uit het woonoord werd door de Ambonezen ten onrechte uitgelegd als een vlucht uit de politieke sfeer en een demonstratie van het standpunt der minderheid. Dit werd aan leiding tot het gemelde handge meen. heid gebruik gemaakt om te pro testeren tegen de poging van het Huis om de gelden voor de „waarheidscampagne" met inbe grip van de „Stem van Amerika" van 115.000.000 tot 85.000.000 dol lar te beknotten. De beknotting zou een terugtocht betekenen „op het tijdstip dat de communisti sche propagandadruk over de ge hele wereld toeneemt", aldus Truman. HADDEN HET VOORAL OP PASTORIEëN GEMUNT De Rijkspolitie te Borne is er in geslaagd twee Amsterdamse inbrekers te arresteren, die het in hoofdzaak op pastorieën in den lande hadden gemunt. Vooral het gebied van Maas en Waal en Twente maakten zij onveilig. Zij deden zich voor als toeris ten, doch bij hun arrestatie waren zij in het bezit van een volledige serie inbrekerswerktuigen. Beide personen, de kantoorbediende M. en de kellner K., zijn in het Huis van Bewaring te Almelo inge sloten. Zij hebben inmiddels een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. FRANKFORT, 21 Aug. (Reuter). In het laatste kwartaal verslag aan zijn regering heeft de Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, John McCloy, melding gemaakt van „een commu nistisch plan om voormalige Duitse officieren en soldaten te neutraliseren". „Ongeveer 400 voormalige offi cieren zijn volgens berichten in het geheim in Uelzen (Neder- Saksen) bijeen geweest. Zij heb ben een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat doel matige verdediging van West- Duitsland en West-Europa tac tisch onmogelijk is met de strijd krachten, die nu of in de toe komst beschikbaar zijn", aldus het verslag. McCloy zegt in het verslag, dat „echter verscheidene verenigin gen van vroegere soldaten hun bereidheid hebben uitgesproken om een West-Duitse bijdrage aan de Atlantische gemeenschap op basis van gelijkheid te steunen". Zorg om Saargebied. De kwestie van het Saargebied heeft zich ontwikkeld tot een FUSIE VAN SIGARENFABRIEKEN De „Edelachtbaar" en „Kasteel heer" sigarenfabrieken van de fa. Wijtenburg te Leiden zullen per 1 Sept. worden gesloten. 60 arbei ders worden ontslagen. Beide sigarenmerken zullen voortaan worden geproduceerd door de fa. Vossen-Breuers in Tegelen die haar personeelssterkte opvoert. „aanzienlijke hinderpaal" voor de bekrachtiging van het plan-Schu- man, aldus het verslag, doch het staatsmanschap, waarvan rege ringsleiders in West-Duitsland en Frankrijk blijk gegeven hebben, heeft het gevaar voor verwijde ring tussen de landen verminderd en onvoorziene ontwikkelingen daargelaten bestaat de kans, dat het plan-Schuman spoedig zal worden geratificeerd. Op economisch gebied heeft het afgelopen kwartaal een opmerke lijke verbetering van de West- Duitse exportpositie gebracht, on danks een gestadig afnemen van de handel met het Oosten. EXPOSITIE „TUSSEN TUIN EN TAFEL" UTRECHT. In de eerste week van October, wanneer de jaarbeurshallen nauwelijks zijn ontruimd, zullen de bonden van groente-, fruit- en aardappelen handelaren in samenwerking met het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland deze ruimten bezetten met een tweede expositie „schakels tussen tuin en tafel". In tegenstelling met de vorig jaar gehouden dis trictsmanifestatie, zal het ditmaal een nationale expositie worden, waarvoor belangstelling uit het gehele land nu reeds zeer groot blijkt. TEHERAN. De Britse en Perzische oliedelegaties zullen niet meer bijeenkomen, voordat de „huidige moeilijkheden" op hoog niveau zijn opgelost, aldus een officiële Britse woordvoerder. Verwacht wordt, dat Z.H. Paus Pius XII omstreeks Kerstmis drie nieuwe kardina len zal benoemen in de Verenigde Staten. Boston, St. Louis en San Francisco zijn de meest genoemde aarts bisdommen, waar men nieuwe kardinalen verwacht. Indien dit het geval is, zullen Aartsbisschop Richard James (links) van Boston, Aartsbisschop John J. Mitty (midden) van San Francisco en Aartsbisschop Joseph Elmer Ritter van St. Louis (rechts) waar schijnlijk de nieuwe kardinalen zijn. Nieuwe vergaderingen zijn niet belegd, doch Harriman tracht beide partijen samen te brengen. Stokes en Harriman hadden Maandagochtend een onderhoud van drie en een half uur met Mossadeq, teneinde te pogen een dreigende mislukking van de onderhandelingen te voorkomen, hetgeen, volgens Harriman, slechts kan geschieden indien de Perzen op het laatste ogenblik nog instemmen met een compro mis. Van Britse en Amerikaanse zijde werd vernomen dat Stokes reeds heeft besloten Woensdag of Donderdag uit Teheran te ver trekken, indien er nog geen vor deringen met de besprekingen zouden zijn gemaakt. Men was zeer pessimistisch, in tegenstel ling tot Mossadeq, die vond dat dp toestand beter was dan Zon dag. De Perzen zouden vier der acht punten van het door Stokes op gestelde plan hebben verworpen. Zij hebben vooral bezwaar tegen het Britse voorstel om een in kooporganisatie op te richten, die de Perzische olieproducten zou kopen, vervoeren en in overzeese gebieden verkopen. Zij zouden de Britten onom wonden hebben medegedeeld be zwaar te hebben tegen „een terugkeer van de Anglo-Iranian in Perzië, in welke vorm dan ook" en ook bezwaar hebben tegen de door Stokes voorge stelde gelijk-op-verdeling van de inkomsten der Perzische oliepro ducten. MOLUKKEN-STRIJDERS IN DE APRI DJAKARTA. Blijkens een radiobericht uit Makassar zijn Za terdag ongeveer 100 soldaten, voorheen behorend tot de strijd krachten van de Republiek der Zuid-Molukken officieeJ in de APRI opgenomen. BABY IN DE BOX GESTIKT In Amsterdam is gistermorgen een baby van nog geen jaar oud het slachtoffer geworden van 'n droevig ongeval. Het kindje was in de box aan het spelen en had van zijn moeder een fluitje ge kregen, dat aan een koord om de hals hing. Dit koord schijnt te zijn blijven hangen aan een haakje aan de box, terwijl de baby struikelde. Het gevolg was dat het kindje door het touw werd gewurgd. MOENSAN (A.P.). De ge allieerde en communistische sub commissies zjjn gisteren in Kae song kort bijeen geweest, daar een nieuwe crisis de pogingen, een einde aan de Koreaanse oor log te maken, bedreigt. Er werd niets meegedeeld over eventuele vorderingen, maar de onderhan delaars komen vandaag opnieuw bijeen. De verklaring gaf een antwoord op de communistische beschuldi gingen, dat geallieerde strijd krachten Zondag een communis tische patrouille binnen de neu trale zóne van Kaesong hadden aangevallen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1