Grandioos miniatuurplanetarium kwam in Amerika terecht Meer dan 80 jaren wordt het dagelijks opgewonden Nog steeds hoop in het Perzisch oliegeschil Nieuwe vrijstellingen van de vermogensbelasting „Vlucht in de nacht" Lof voor Nederlands handwerk RADIO Goede militair-technische samenwerking in Indonesië Kroniek en kritiek Neptunus pas halverwege Buitenlands overzicht Militaire academie in voorbereiding Vooral voor personen boven 60 jaar ^0.000 lifer melk voor de Jamboree Engelse League Naar wij vernemen: door E. J. Rath DINSDAG 21 AUGUSTUS 1951 PROGRAMMA WOENSDAG 22 Augustus HILVERSUM I 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10-20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. o JAÜ0 ,Nleuws; 7-18 Gram. muz.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8-18 „Tussen twee plaatjes ge zegd...."; 8.50 Voor de hijis vrouw; 9.00 Gram- muz. (9.3Ó— 9.35 Waterstanden); 10.00 „Lees in de vacantie een boek", cause rie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gram. muz.; 10.35 Voor de vrouw; 11-00 Gram. muz.; 12 00 Orgelspel; 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen; 12.33 Voor het platte land; 12.38 Gram. muz.; 12-55 Ka lender; 13-00 Nieuws; 13.15 Dans muziek; 13.45 Gram. muz.; 14.00 Gesproken portret; 14-15 Clave- cimbel en fluit; 14.40 Gram. muz.; 14.50 Voor de jeugd; 15-50 Piano recital; 16.00 Radio-consultatie- schaakpartij; 16.45 Voor de zie ken; 17-20 Roemeens orkest; 17-45 Regeringsuitzending: Dr. J. Keu- hing; „De Woning op Java"; 18.00 Nieuws; 18.15 Amusementsorkest; 1845 „Zwart en Wit", causerie; 19.00 Politie-kapel; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20 05 Poli tiek commentaar; 2015 Promena de orkest en solist; 20.50 „Neem je gemak er eens van", hoorspel; 22 20 Strijkkwartet; 22.45 „Li chaam en Gezondheid", causerie; 23.00 Ntieuws; 23.1524.00 Geva rieerd programma. Een Zwolse bouwvakar beider ontving dezer dagen van zijn naar Amerika ge- cmigreerde familie een schrijven, waarin deze ver telt van de grote belang stelling van de zijde der kranten voor een in Neder land gemaakt planetarium, dat reeds meer dan 80 jaar getrouw de loop der hemel lichamen weergeeft. Deze familie een neef van de Groninger schepper zond onze Zwollenaar een kran tenknipsel, waaraan we de hiernaast afgedrukte bijzon- ierheden ontlenen. ZWOLLE. Een Nederlands miniatuur planetarium, dat na de eerste wereldoorlog in Amerika is terechtgekomen, heeft er onlangs de aandacht van de krantenmensen getrokken en weldra verschenen grote artikelen in kranten, waarin de lof werd bezongen van de schepper, een goudsmid uit Groningen, die in 1856 de eerste hand legde aan een miniatuur-heelal, dat vandaag de dag de grootste bewondering oogst in de Nieuwe Wereld. Want meer dan tachtig jaar wordt iedere dag op dezelfde tijd het mechanisme opgewonden en feilloos ver telt het planetarium op elk gewenst ogenblik alle bijzonderheden van het zonnestelseL Heel veel weten we niet over de schepper van dit planetarium. Hij heette Botjes en leefde als goudsmid en horlogemaker in de provincie Groningen. In 1868 was zijn meesterwerk voltooid, na 12 jaren van ongelooflijke studie en verfijnd vakmanschap. Toen kon den zijn bewonderende blikken gaan over zijn levend model van het heelal. Welke weg dit plane tarium is gegaan, schijnt moeilijk te achterhalen. Wel is het steeds toevertrouwd geweest aan zorg zame handen, want toen onge veer een kwart eeuw geleden ingewikkelde instrumentarium naar Amerika verhuisde, had het mechanisme trouw iedere dag zijn werk gedaan. Ook nadien in de werkplaats van Henry B. Bos 404 West Patersonstreet Kalama zoo, een houtbewerker, die een neef van de grote W. B. Botjes blijkt te zijn. Het planetarium bestaat uit 6 zonnewijzers van verschillende grootte, gezet in een achthoekig raam, dat geheel omsloten wordt door een glazen kist. De ene wijzerplaat is die van een nor male klok, de tweede geeft de gemiddelde zonnetijd, de derde registreert de dag van de week, een vierde is een weergave in drie dimensies van de wegen der planeten voorzover in 1863 be kend; de vijfde omvat een we reldbol ongeveer zo groot als een tennisbal. De zesde en laatste wijzerplaat is een wonder van vernuft. Zij is verdeeld in de 12 maanden van het jaar en de twaalf tekenen van de Dieren riem. Rond de plaat beweegt zich een zon, een maan en twee puntige pijlen. Een volledige op somming van de functies van die ene wijzerplaat is nauwelijks te geven. Wanneer men weet, dat het hart van de machine, een wir war van veren, radertjes, balan sen, gewichten en tegengewichten geheel met de hand vervaardigd moest worden dan moet die Gro ningse goudsmid een waar genie zim geweest. Want de machine gereedschappen waren in het midden der vorige eeuw, verge leken bij thans, zeer primitief. Botjes moest elk van de 97 ra dertjes en elk van de tientallen veertjes, die het planetarium op gang moeten houden, met de hand uitsnijden, bewerken en op zn plaats brengen. Het mooiste Zwitserse horloge is niet meer dan een stuk speelgoed vergele ken bij dit planetarium. Een enkel voorbeeld. In het onaerdeel, dat de gang der pla neten uitbeeldt, bewegen acht kleine metalen ballen zich om hun eigen baan. De ballen zijn bevestigd op verticale draden, om indruk te geven van de hoog te van het heelal. Dc zon is het centrum van de wijzerplaat. Er omheen draaien de planeten Mercurius, Venus, de Aarde, Mars, Jupiter, Saturnus (compleet met kleine ring), Ura nus en Neptunus. Niet alleen be wegen deze planeet-modellen in hun eigen banen maar de tijds duur van hun kringloop om de zon is wetenschappelijk juist, De bal, die Mercurius voorstelt, ge bruikt werkelijk 88 dagen om z'n reis om de zon te volbrengen; de aarde gebruikt 365V» dag; Mars voleindt de reis in 687 da gen, Jupiter doet het in iets meer dan 11>/ jaar en Saturnus in 29% jaar. Uranus, die bij benadering 84 jaar nodig heeft om rond de zon te draaien, is tenslotte het einde van z'n eerste reis om de mecha nische zon, zeer nabij. Maar Nep tunus is, sinds het planetarium werd voltooid, nog niet verder, dan zijn halve eerste reis, want dit hemellichaam heeft 164 jaar nodig voor slechts eén rond reis. Dit alles kan men op slechts één plaat aflezen. Maar de ove rige platen zijn al even interes sant. De ene plaat waarop de gemiddelde zonnetijd wordt aan gegeven, vermeldt niet alleen de tijd waarop de zon opkomt of ondergaat maar beschrijft tevens de gang van de zon over de evenaar en wijst de nadering en verdwijning aan zowel van de voorjaars- als van de najaars- evening. De afstand van de maan tot de aarde wordt aangegeven op een andere plaat. Een klein model maan beweegt zich rondom de wijzerplaat en wordt gevolgd door een pijl met twee punten, die met de ene zijde de perigee aanwijst en met de andere de apogee van de maan. (perigee is hier het punt waarop de maan het dichtst bij de aarde staat en apogee is het punt waarop de maan het verst van de aarde ver wijderd is.) De model-maan maakt zijn reis van perigee tot perigee en van apogee tot apogee in ongeveer 27 dagen. Deze wijzerplaat voorspelde nauwkeurig de zonsverduistering thans 15 jaar geleden, ondanks het feit, dat de machine ongeveer 80 jaar tevoren op gang gebracht werd. Op nog weer een andere plaat wentelt de aardbol in precies 24 uur en tezelfder tijd wordt een klein model zon getoond, die voortdurend op een ander deel van de aardbol schijnt en zo de wisseling" der seizoenen aan duidt. Alle zes delen en ontelbaar aantal bewegende stukken, wor den precies als in een horloge op gang gehouden door een grote veer. Bos, de tegenwoordige eige naar, windt trouw iedere avond het planetarium op. Sinds het Ïilanetarium een kwarteeuw ge- eder. naar de Ver. Staten ver huisde, heeft het slechts éénmaal stilgestaan. De hoofdveer bleek gesprongen. Het euvel was spoe dig verholpen en sindsdien, aldus de heer Bos, heeft de machine perfect gefunctionneerd. Volgens deze Amerikaanse Ne derlander heeft Botjes van 1856 tot 1868 aan deze verbazing wekkende machine gewerkt en de overlevering wil, dat hij zijn planetarium terstond aan eén fa milielid heeft afgestaan en on middellijk daarna begonnen is met dé bouw van een nieuw planetarium. Ook dit zou gereed gekomen zijn en moet zich nog ergens in Nederland in werking bevinden. Maar waar? Op deze vraag moest Bos helaas het ant woord schuldig blijven. Mis schien brengt déze publicatie ons op het goede spoor. Door de universiteit van Illinois werd in de Verenigde Staten een zogenaamde „Ontsmet- tingsstal" ingericht voor koeien. Wanneer de dieren door deze stal lopen, komt een auto matische spuitinrichting in werking, die hen zuivert van de paardenvlieg, hun eeuwige kwelgeest. Het bijzondere van deze inrichting is, dat de „domme" koeien heel goed weten, dat ze in deze „stal" hun gevreesde vijanden kwijt raken. Ze wandelen er dan ook uit zichzelf netjes in en uit. Het is nog steeds niet duide lijk hoe de knoop van het Per zische geschil uit elkaar gewik keld zal worden. Alleen een drie tal dingen wordt steeds duidelij ker n.l. dat premier Mossadeq zelf meer en meer het slacht offer dreigt te worden van de door hem opgeroepen nationalis tische geesten; dat Engeland •s-GRAVENHAGE. „De sa menwerking tussen de Indone sische legerleiding en ons is er een welke zich kenmerkt door waardering en vertrouwen", al dus het hoofd van de Neder landse Militaire Missie, generaal- majoor Pareira, die op het ogen blik voor een routinebezoek in Nederland is. „Na de moeilijke eerste maanden van 1950 zijn de Indonesiërs begonnen met een serieus opbouwen van hun defen- In het begin van dit jaar om vatte de Militaire Missie prac- tisch 1900 man. Tweehonderd zaten er op het hoofdkantoor en de staf in Djakarta, duizend werkten aan de opbouw van de Indonesische marine, vijfhonderd aan die van het leger en twee honderd aan de luchtmacht. Se- Het nieuwe wetsontwerp op de vermogensbelasting bevat de ver ruiming van enkele vrijstellingen voor deze (niet voor de inkom sten-) belasting, die reeds voor 1951 gelden. Zij, die er aanspraak op menen te kunnen maken, kun nen daarvan doen blijken hetzij door een aantekening op hun aan giftebiljet model B, hetzij (indien ze dit reeds hebben ingezonden) door een afzonderlijke medede ling aan de Inspecteur. In de eerste plaats is een nieu we vrijstelling ingevoerd voor lijfrenten, toekomende aan per- HILVERSUM II 298 m. 7-00sonen van 60 jaar of ouder of aan 24-00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7-15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gram. muz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8-00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gewijde muziek; 8.45 Gram. muz.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram. muz.; 10-30 „Zeventig jarig bestaan van de Nationale Christen Geheel onthouders Vereniging"; 11-30 Bas-bariton en piano; 12.00 Gram. muz.; 12.15 Metxopole-orkest; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12-33 Metropole-orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Militaire reportage of gram. muz.; 13.20 Klein koor; 13.45 Marinierskapel; 14.15 Gram. muz.; 14.45 Voot de meisjes; 15-00 Gram. muz.; 15.15 Concertgebouw orkest en soliste; 16.15 Voor de Pianorecital; 18.00 Koorzang; jeugd: 17-20 Gram. muz.; 17.30 19.15 Alt. altviool en piano; 19.40 18-30 Kamerorkest; 19-00 Nieuws: Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20-05 Gram. muz.; 2015 Residentie orkest en solist; 21.20 „Hoe verde len wij de ruimte in Nederland?", causerie; 21.40 Salonorkest; 22-15 Piano en orgel; 22.30 Gram. muz.; 22.45 Avondoverdenking; 2300 Nieuws; 23.15 Amusementsmu ziek; 23.4024.00 Gram. muz. invaliden. Hieraan is de voor waarde verbonden, dat de lijf rentetrekker tenminste .20 jaar lang een steeds gelijk blijvende premie heeft betaald. Zij is ech ter ook van toepassing, als aan vankelijk wel voor 20 jaar of langer premie verschuldigd was, doch de premiebetaling wegens invaliditeit eerder kon worden gestaakt. De vrijstelling geldt tot een maximum van f 3000.even tueel verminderd met het bedrag van een pensioen. Een soortgelijke vrijstelling wordt ingevoerd voor lijfrenten, toekomende aan weduwen en minderjarige kinderen, onder voorwaarde, dat de verzorger (echtgenoot of ouder) in beginsel over een tijdvak van tenminste 20 jaar premie verschuldigd was, ook al is de premiebetaling wel licht door zijn overlijden eerder geëindigd. Voor weduwen be draagt de aan de vrijstelling ge stelde grens f 2000.per jaar, voor kinderen f 500.per jaar. Eventueel pensioen wordt ook hier op de maximaal vrijgestelde bedragen in mindering gebracht. Tenslotte is enige uitbreiding gegeven aan de categorie van personen die in aanmerking ko men voor een extra-vrijstelling, omdat zij voor hun levensonder houd op de opbrengst,-van een beperkt vermogen zijn aangewe zen. Deze vrijstelling is voortaan van toepassing als het vermogen minder dan f 100.000 en het in komen over het afgelopen jaar minder dan f 3500.bedraagt. Evenals voorheen blijft zij ech ter in hoofdzaak beperkt tot per sonen van 60 jaar of ouder en invaliden. dert Indonesië echter de mijnen- veegdienst zelf ter hand heeft genomen, is de assistentie bij de marine teruggebracht tot ruim 250 man. Volgens afspraak zal de Nederlandse. Militaire Missie zeker tot 1 Januari 1954 aan het werk blijven, doch zo, dat ze zich als het ware zelf opheft. Naar mate er meer Indonesische in structeurs worden opgeleid zijn er minder Nederlandse adviseurs nodig. Deze bewegen zich uit sluitend op militair-technisch ter rein. Met de militaire politiek, de operaties dus, bemoeit de mili taire missie zich niet". Generaal-majoor Pereira ge looft niet dat Djakarta zoals in de economische sector over weegt, om elders dan in Neder land militaire adviseurs te zoe ken. Zijn reis naar Nederland heeft dan ook niets uit te staan mej; de missie van prof. Supomo, die over het liquideren van het Unie-statuut komt praten. Een andere kwestie is het materiaal: Indonesië heeft grote behoeften aan zware bewapening en vlieg tuigen. Of Nederland hierin vol doende de behulpzame hand kan bieden, is nog de vraag. Er worden thans voorbereidin gen getroffen voor het stichten van een militaire academie in Indonesië, waar in de eerste tijd leden van de militaire missie onderricht zullen geven. Later kunnen ze dan worden afgelost door Indonesiërs, die thans als adelborsten of cadetten de oplei ding in Nederland gaan volgen. Djakarta heeft Den Haag ge vraagd om ongeveer negentig van deze officieren te willen oplei den. Aan een beroepsleger denkt Indonesië op het ogenblik niet. Generaal Pereira deelde nog mee,, dat zijn veiligheid en die van zijn missieleden niet minder is dan die van elke andere in woner in de R.I. het traineren beu wordt en be reid is rekening te houden met het verlies van de Perzische olie en dat de Ver. Staten nog niet zo ver zijn, en alles in het werk stellen om toch nog tot een be vredigende oplossing voor bei de partijen te komen. Gister middag werd meegedeeld, dat Truman's speciale vertegenwoor diger Harriman, nadat de onder handelingen hopeloos waren vast gelopen en de Engelse minister Stokes reeds had meegedeeld Woensdagmorgen te zullen ver trekken, Zondagavond de Perzi sche en Engelse delegatie een nieuw compromis voorstel had doen toekomen, dat bij de Per zische regering niét onwelwillend was ontvangen en waarvan Mos sadeq gistermiddag verklaarde, dat het de kansen op een bevre digende oplossing verhoogde. Het is maar de vraag of Stokes terug wil komen op zijn zeer perti nente verklaring, dat met het voorstel door hem Zaterdag in gediend. het Engelse woord ge sproken is. Daarnaast staat Mossadeq voor de moeilijkheid, dat in invloedrijke nationalisti sche parlementaire kringen ster ke druk op hem wordt uitge oefend Engeland niets toe te geven en te blijven staan op de Perzische eis, dat de olie van Perzië is, dat Perzië alleen de olie verkoopt en dat van een samen delen van de winst ge.en sprake kan zijn. Daaruit blijkt wel. dat de anti-Engelse stem ming in Perzië nog steeds sterk leeft en dat het wantrouwen tegen Engeland zeer groot is. Nu moet erkend worden, dat de Engelsen het hier ook wel een beetje naar gemaakt hebben. In de periode, dat zij meer dan 50% van de Perzische olie in handen hadden, maakten zij hiermee grote winsten en konden de Per zen, die niet alleen de olie. maar ook de arbeiders voor het vuile en zware werk moesten leveren, slechts een klein deel van de winst opstrijken. Bovendien: hadden de Engelsen in een vroe ger stadium een royaal aanbod gedaan, dan zou de zaak nooit zb hoog gelopen ztin. Het voorstel van Stokes is Engeland nu na moeizame onderhandelingen, waarbij de Perzen het been zeer Advertentiel stijf hielden, afgeperst. En er is een krachtige stroming, welke de Engelse invloed geheel wil uitschakelen, niet verder wil gaan dan aan Engeland de olie te le veren, welke dit land nodig heeft en zich er tegen verzet, dat Engeland Perzische olie krijgt, om daarmee op de wereld markt grote winsten te maken. Stokes heeft intussen verklaard, dat hij geen verder voorstel wil doen, dan waarbij een deling van de winsten tussen beide verzekerd is, op grond van het feit, dat het de Engelse des kundigen zijn. die de olieproduc tie beheersen. Engeland specu leert hierbij op de zekerheid, dat de Perzen zonder de Engelse hulp de bedrijven niet leiden kunnen en zeker hun olie, we gens het ontbreken van een tankvloot niet op de wereldmarkt kunnen verkopen. Perzië daar entegen speculeert er op. dat wanneer met Engeland geen overeenkomst wordt gesloten, Amerika oliedeskundigen zal zen den en de Perzische olie zal tanken, omdat de Ver. Staten de Perzische olie goed kunnen ge bruiken. Inderdaad: het feit, dat de enorme olievoorraad van Per zië voor de strategische positie van de Westerse mogendheden van grote waarde is en Amerika daarom alles zal doen om deze niet te missen, is de kracht van Perzië. En ook het feit, dat de Ver. Staten er niets voor voelen, om Perzië nog verder te degra deren tot een economisch en fi- nanciëel achterlijk land en daar door tot een gewillige prooi voor de communistische propaganda. En dit laatste zou zeker het ge val zijn. indien door een mis lukking van de onderhandelingen, Perzië zijn oliebedrijf te gronde ziet gaan. Want indien Rusland vaste voet in Perzië krijgt, dan zal het op den duur al is dit 'technisch niet zo gemakkelijk - de Perzische olie ook wel naar Rusland weten te transporteren tegen een prijs, welke Perzië geen cent rijker maakt. De Russische landbouw met zijn 8800 tractorparken slurpt voor een zeer belangrijk deel de Russische olie op, welke Moskou voor zijn defensie zo hard nodig heeft. De totale Russische olie productie bedraagt slechts 37 millioen ton en die komt nog grotendeels uit het zo kwetsbare Bakoe, dat onder het bereik ligt van de Amerikaanse bommen werpers, die in Turkije kunnen opstijgen. De satellietstaten brengen nog 7 millioen ton op, maar slechts 2 millioen ton daar van zijn voor Rusland, want de andere olie heeft men daar zelf hard nodig. In Engeland is het oliegebruik per man 60 pet. gro ter dan in Rusland en in Ame rika is het tienmaal zo groot. Rusland hoopt in 1960 de olie productie tot 60 millioen ton te hebben opgevoerd en om dit cij fer te bereiken, zou de enorme voorraad in Perzië een waarde volle aanvulling zijn. En hoewel Amerika momenteel reeds veel meer dan 60 millioen ton produ ceert en zijn olievoorraden ook zonder Perzië voor 1960 nog wel belangrijk kan opvoeren, gunt men dit voordeeltje aan Moskou zeker niet. Vandaar dat Harriman naar Teheran is gestuurd om een vredelievende oplossing te bereiken. Tot nu toe is hij daarin nog niet geslaagd, maar het feit. dat hij zijn pogingen gisteren heeft voortgezet, doet verwach ten, dat hij nog een kans ziet. Niet afdoende (Sm.) Het antwoord van mi nister van den Brink, op vragen van Kamerleden, inzake de on verwachte stijging van de kolen- prijzen, kan bezwaarlijk afdoen de worden genoemd. Het is na tuurlijk verheugend te horen, dat er voor de komende winter vol doende brandstof aanwezig is. In het algemeen is er van alles voor noodzakelijk levensonder houd genoeg, alleen maar is het zo jammer, dat de mensen dikwijls géén géld genoeg heb ben. om dat alles in redelijk vol doende mate aan te schaffen! De minister rekent uit, dat de ge middelde stijging der gezinskos- tcn, door de opgelopen prijzen van kolen, gas en electra. dertig cent per week bedraagt. Dat is toch nog altijd meer dan vijftien gulden per jaar. Geen kleinig heid voor zeer velen. Dat er in het algemeen geen „compensa tie" gegever» wordt voor gere geld voorkomende prijsstijgin gen, nu eens, gelijk in de lift. „naar boven, dan weer naar be neden". lijkt ons een zwak argu ment. Ten eerste gaat de prij- zenlift tegenwoordig geregeld I alleen maar naar boven, ter» tweede is de. stellig juiste eco nomische theorie dat niet steeds in zulke gevallen van op- en-neer-gaande prijsbeweging compensatie kan worden gege ven. alleen maar waar in normale tijden van geheel vrije lonen en geheel vrije prijzen. De minister gaat voorts te licht heen over de bezwaren, dat de prijsverhoging voor de kolen zo onverwacht ge komen is. Van de regering ver- wacht men een vooruitziende blik. De mogelijkheid van wis selende invloeden van vraag en aanbod, de prijzen en de sei zoenschommelingen, was immers op het departement natuurlijk zeer wel bekend, toen maanden geleden de verwachting werd gewekt, dat er vóór April 1952 geen verandering in de prijs zou komen! Men is dus aan het de partement in deze zaak tekort geschoten, ook in het overleg, dat gevoerd had moeten worden, vastgestelde prijzen on houdbaar bleken. Inzake dat overleg opent het antwoord op de yraeen geen enkel gezichts punt. Alles bneen lijkt ons het antwoord op de gestelde vragen allerminst afdoende. WENEN. 't Jamboreecomité te Wenen heeft Maandag mee gedeeld, dat de ongeveer 16.000 padvinders, die aan de Wereld jamboree te Bad Ischl hebben deelgenomen, bij hun verblijf aldaar ongeveer een millioen kilogram voedsel gebruikt heb ben. Hieronder waren 110.000 kg brood, 25.000 kg vlees, 140.000 kg groente, 10.000 kg kaas, 35.000 blikjes sardines, 300.000 eieren en 80.000 liter melk. Voorts wer den meer dan 100.000 flesjes coca cola in het kamp verkocht. De winst hiervan kwam ten goede aan de kampkas. De uitslagen van de Maandag gespeelde leaguewedstrijden luiden: Eerste divisie: Stoke City West Bromwich Albion 11; Tottenham HotspurFulham 10 Tweede divisie: Cardiff City Rotherham United 24; Coven try City—Swansea Town 3—2; Leiiceater CitySheffield Wed nesday 3—1; Queens Park Ran gers—Hull City 1—1; Sheffield UnitedLuton Town 30. zal de „Sibajak" een extra- reis maken naar Indonesië en op 10 October uit Rotterdam ver trekken; is per 1 October eervol ontslag verleend aan L. C. Brinkman als burgemeester van Hekendorp, Lange Ruige Weide en Fapekop en aan W. v. d. Berg als burge meester van Bruinisse; zijn de machinist en twee ma trozen van een coaster gearres teerd te Amsterdam wegens dief stal en heling van drie balen koffie; is in Amsterdam een 23-jarige bankwerker gearresteerd, ver dacht van diefstal van rijwielen in Amsterdam. Schiedam en Den Haag en van een microscoop in Groningen; bloeit in de Hortus Botanicus in Amsterdam de Victoria Regia: wit op Maandag- en Woensdag avond. rood op Dinsdag- en Don derdagavond van 8 tot 10 uur. FEUILLETON 107. Iets dat een klein meisje op rol schaatsen haar had kunnen ver tellen. Er werd op de deur geklopt, en de oude heer, die mii de vo rige avond naar boven had laten brengen kwam binnen. „Majoor Nesbit", stelde hij zich voor, „Goedenmorgen. en gefeliciteerd! Ik hoorde van dok ter Graham dat uw toestand meer dan bevredigend is. Dat doet me plezier, meneer! Nu hebt u tenminste niet voor niets hulp gezocht in mijn huis. En ik kom u meteen mijn excuus aanbieden voor mijzelf, mijn huisgenoten en mijn gasten. W;j zijn erg traag van begrip geweest gister avond onvergeeflijk traag van begrip. We hebber» u pijn laten lijden en in angst laten zitten, toen het niet meer hoefde. Juf frouw Donaldson" ging hii voort met een hoffelijke buiging naar Mary's kant, „heeft ons de hoofd zaken van uw avontuur verteld, meneer Mansfield. Het is buiten gewoon werkelijk buitenge woon. Maar nu de toekomst. Mevrouw en ik zouden het zeer op prijs stellen als u hier bleef, Mary mijn verloofde was? haar ring teruggegeven en ik Dringend herhaalde majoor had die ring onverschillig aan Nesbit zijn hartelijke uitnodiging een kind gegeven, om mee te voor Mary en mii, en toen ver- spelen. Ik was weer dat vreem- wijderde hij zich. Mary maakte de huis binnengelopen en met van die gelegenheid gebruik om gevangenschap gestraft. Ik had te ontsnappen en ik probeerde een gestolen papier bemachtigd niet, haar tegen te houden Zij en ik was er op miln beurt van hield zich alsof ze het gewichti- i beroofd. Ik had een vliegtuig ge- ge woord niet verstaan had, ik stolen en het te pletter gevlo- merkte echter heel goed hoe 'n i gen. Ik had het enige model ver kleur zii had toen zij achter de j nield van een uitvinding, waar; heer des huizes aanliep. Na die bezoeken bleef ik eni ge tijd alleen, maar ik verveel de mü niet. Ik had bezigheid ge noeg aan mijn pogingen, de ge beurtenissen te overzien en het verband ertussen te doorgron- zolang het het u hier bevalt. Als den. Waarnaar had ik gestreefd had nog niet eens - u:— en welk resultaat had ik bereikt, i over mijn innerlijke wij onze zin krijgen, bliift u hier tot u volkomen hersteld bent, meneer Mansfield! We zouden u en juffrouw Donaldson graag onder onze gasten tellen, en ons best doen, om het u aangenaam te maken. Ons huis en onze gast vrijheid zijn te uwer beschik king. Mijn dochter heeft al vriendschap gesloten met uw verloofde. „Ik dorst Mary niet aan te kij ken en ik geloof dat ik op een Het was hiermee begonnen, dat ik om geheimzinnige redenen door een meisje gevoigd gescha duwd werd. op bevel van 'n lan ge man, die ik niet kende. Ik was onder een valse naam het Witte Huis .binnengekomen. Ik had een schijnbare diefstal be gaan ten nadele van een tele grambesteller. Ik was binnenge drongen in 'n vreemd huis en ik had er alles doorsnuffeld als een zeer onbeholpen manier mijn I inbreker. Ik had voor struikro dankbaarheid heb betuigd aan ver gespeeld in een deftig hotel, de oude heer, die naast mijn bed Ik had het respect verspeeld van stond. Hoe kwamen al die men- een meisje, dat beloofd had miin sen op de veronderstelling dat vrouw te worden; ze had me aan ik ruim een jaar arbeid had besteed. Ik had Mijn hoofd duizelde bii die opsomming van roekeloosheden en ongerechtigheden. En nu had ik nog niet eens aan het meisje gedacht aan Het Meisje! Ik nagedacht avonturen, t Was verbluffend. En.... dat alles had zich afgespeeld in nog géén tweemaal vier-en-twintig uur! 'n Mooie staat van dienst voor iemand, die zichzelf steeds als een rustig en ordelijk burger had beschouwd! Welk resultaat had ik bereikt? Al piekerend over het gesto len en het onvindbare testament viel ik in slaap, en ik werd pas wakker, toen een dienstbode mijn kamer in kwam met een dienblad. Zij werd gevolgd door een heer, wiens gezicht ik her kende: het was de jonge man, die mij, met de ridderlijke mid deleeuwer, de vorige avond de trap op had geholpen. „Mijn naam is Harvey Nesbit" zei hij. ,,'t Spijt me verschrikke lijk, dat wc 't u zo lastig hebben gemaakt gisteravond maar we begrepen 't niet. Dokter Graham zegt, dat u hier maar moet lun chen, maar dan kunt u beneden komen, als u zin hebt. Ik zal u helpen met aankleden." Ik mocht die jonge Nesbit wel. Hij bleef zitten praten, terwijl ik de goede gaven op het blad verslond; toen ging hii weg om een pak van hemzelf te halen en hielp hij me om het aan te trek ken. We waren ongeveer gelijk van lengte er» lichaamsbouw, dus toen we klaar waren, zag ik er vrij presentabel uit; alleen liep ik met mijn arm in een doek. We gingen naar beneden en de grote veranda op. Het was ver rukkelijk lenteweer. Daar zaten of stonden jongelui en meisjes, minstens twaalf, in rijcostuum. te praten en te lachen; maar toen ik verscheen, verstomden zij met één slag. Ik was klaar blijkelijk het voorwerp van een algemene en grenzeloze nieuws gierigheid. De een na de ander kwam naar ons toe, tot ze onge veer allemaal om ons heen ston den en begonnen te vragen. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5