Vernieuwde toneelzaal in r't Gulden Vlies" Alkmaars toneelseizoen Parochiekerk ven Bakkum plechtig geconsacreerd Uitbreiding R.K.school kan nog niet doorgaan opent met kermisprogramma Waarom werd varkensvlees duurder? Fraaie afsluiting van restauratie Kermis-draverijen te Alkmaar Oneerlijke kok rookte feestsigaren AGENDA Dag van jubel en dankbaarheid Gemeenteraad Schoorl Plan voor een ontspanningspark Vrij en Blij' in Openluchttheater PAGINA 2 WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1951 ALKMAAR Tijdens een bijeenkomst van de Alkmaarse Pers heeft de directeur van de Schouwburg 't Gulden Vlies vertegen woordigers van de verschillende bladen in de gelegenheid ge steld, kennis te nemen van de verbouwingen, welke de laatste weken in de toneelzaal van het Gulden Vlies zijn uitgeroerd en die delude zaal grondig hebben veranderd. terdam f 95.000 te kort komt en de Kon. Schouwburg te Den Haag de drukst bezochte van het land, nog moet zien ieder jaar f 70.000 bij te passen in hel exploitatie tekort, is het wel begrijpelijk, dat Alkmaar zich een dergelijke weel de niet kan veroorloven. Met dat al is de schouwburg Het Gulden Vlies allengs toch wel uitgegroeid tot de best ge outilleerde. die er in de kop van Noord-Holland te vinden is. En dat het werk van de onvermoei bare directeur Mooij door velen gewaardeerd wordt, wordt het beste bewezen door het feit, dat zeer velen, uit wijde omtrek, zelfs uit Den Helder en Hoorn, hier geregeld kennis komen nemen van de gebeurtenissen op toneel gebied, terwijl de gezelschappen stuk voor stuk gaarne in Alk maar komen spelen. Met deze restauratie is toneel-minnend Alkmaar zeer veel rijker gewor den. Nadat nog betrekkelijk kort geleden het restaurant en de foyer werden gerestaureerd, heeft nu de toneelzaal, die al van nieuwe stoelen was voorzien, een grondi ge beurt gekregen. De zaal is voorzien van een nieuwe lambri- zering, die in lichte tint is ge houden cn de verwarming en steunberen van de muren pp kunstige wijze camoufleert. Er is 'n zacht-groene schildering aan gebracht langs de wanden waar in tevens loudspeakers zijn ge plaatst zowel voor de geluids installatie ten behoeve van even tuele sprekers op het podium als voor de bedrijfsleiding, die hier door gemakkelijk personen uit de zaai kan oproepen voor de tele foon. Het plafond kreeg rozetten, waarin sterke lampen zijn aan gebracht en waarin tevens een luchtcirculatie-systeem is ver werkt, waardoor de rook in de zaal snel kan worden weggezogen. Het systeem van de signaallich- ten, waardoor men, door middel van gekleurde lichten, kan worden opgeroepen, is verbeterd en ge heel in de wand ingebouwd. Wan neer men verwacht opgeroepen te zullen worden, hetgeen b.v. met doktoren, politie-embtena- ren e.d. het geval kan zijn, kan men dit te voren aan de kassa op geven. Er wordt dan een bepaal de kleur afgesproken en wanneer die op het signaalbord verlicht wordt, kan men zich naar de te lefoon begeven, Verder is de zaal voorzien van een nieuwe teakhouten dansvloer, die geleverd werd door de Fa. Coniin alhier. De schildering in de zaal werd uitgevoerd door de fa. W. Koster, terwijl de lambri- zering is geleverd door de aan nemer Van Latum. In de zaal en de overige apar- tementen van het Gulden Vlies is tevens nog een nieuwe nood verlichting aangelegd, die auto matisch wordt ingeschakeld, zodra de electrische installatie, om wat voor reden ook, uitvalt. Deze noodverlichting wordt gevoed door een serie batterijen. Met deze restauratie, waardoor de directie heeft gedaan, wat in Alkmaar te bereiken viel, is h<-^ Gulden Vlies tot een waardige schouwburgzaal voor Alkmaar PRODUCTIE HOOCENSTRAATEN ENICERMATE GEDRUKT ALKMAAR. De N.V. Ne derlandse fabriek van verduur zaamde levensmiddelen v/h „Wil lem Hoogenatraaten en Co." te Aikmaar heeft 1950/51 afgesloten met een winetsaldo van f 110.500 (f 103.500). Voorgesteld wordt 'n dividend van 10% (onv.). De totale productie werd enigermate gedrukt door een fabricageverbod van bepaalde producten, die juist voor de export vervaardigd worden. In het binnenland be stond goede vraag, die door po litieke oorzaken echter schoksge wijze verliep. De vooruitzichten acht de di rectie, gezien de dalende koop kracht en de zeer onvoldoende blikvoorziening, niet onverdeeld gunstig. Voorts vindt zij het on juist, dat in haar industrie, die in Duitsland vrij blik kan kopen toch bepaalde producten voor de export verboden zijn, terwijl b.v. soep en fruit in blik, die voor de binnenlandse productie verboden zijn, wel in Nederland kunnen worden geïmporteerd. De finan ciële uitkomst van het lopende boekjaar zal mede bepaald wor den door het al of niet beschik baar stellen van meer blik. Geslaagd ALKMAAR Voor het Basis examen van de Nederlandse Ver eniging van Leraren in de Engelse taal ^Britannia" te 's-Gravenha- ge, slaagden! onze plaatsgenoten mej. Johanna Elout en de heer Jan Broers. ALKMAAR. Traditie-getrouw wordt in Alkmaar het toneelsei zoen geopend met een reeks voorstellingen in Het Gulden Vlies die in de kermisweek de toneel liefhebber. welke smaak hij ook moge cultiveren, iets aantrek kelijks weet te bieden. Ook dit jaar heeft de directie van Het Gulden Vlies weer ver schillende (attractieve stukken, op het programma staan, waar mede de week van 25 Augustus tot 31 Augustus gevuld wordt. Zoals reeds werd vermeld be gint dit kermisprogramma dan op Zaterdag 25 Augustus met een opvoering van „Anna Lucasta" door „Comedia", een stuk dat overal reeds een zeer goede pers heeft gehad. Het Amsterdams Toneelgezel schap komt Maandag, Dinsdag en Woensdag daarop met het nieuwe geworden. En tevens werd dc j reeks verbeteringen en uitbreidin gen, die de laatste jaren hier wer den ondernomen tot een goed einde gebracht. Naar de directeur van de schouwburg, de heer W. Mooij, ons nog mededeelde, lag het aan vankelijk in zijn bedoeling om nog enkele grotere, meer ingrij pende verbouwingen te doen uit voeren, van hogerhand echter werd dit, mede met het oog op de bouwmaterialenpositie, niet wenselijk geacht en de plannen moeten voorlopig nog blijven rus ten. Een nieuwe schouwburg zal Alkmaar wel niet krijgen: dat is te duur en de exploitatie zou nooit lonend zijn. Voor Alkmaar zou een derge lijk bouwwerk al gauw op een millioen komen, en waar de ex ploitatie van de schouwburg te Amsterdam b.v. 2'ton en Rot- KINDEREN VAN K.A.V.-LEDEN OP STAP NAAR SCHOORL ALKMAAR 525 kinderen van de leden der KAV zijn vanmor gen op stap gegaan naar Schoorl. Om half negen verzamelden ze zich op de Kaasmarkt, om tien voor negen stapten ze aan de Handelskade op de plezierboot. Na een dag van ravotten en veel vertier, zoals dat alleen bij kin deren nog mogelijk is, zullen zij vanavond om half acht weer aan de Bierkade arriveren. De RK. Harmonie St. Caecilia zal hen met slaande trom en veel muziek afhalen. Donderdag en Vrijdag gaat 't weer net zo. Alleen mor genavond zal de „muzikale ont vangst" achterwege blijven. 3 Leden van de Alkmaarse Reddingsbrigade zullen de boot tochten meemaken, voor het ge val een of meer kwajongens soms in het water mochten dui kelen- Enkele leden van de KAV zullen de trips eveneens mee maken, de kinderen stg.an dus onder goede leiding. Het Bestuur van de KAV dankt paardensport. 150 paarden staan alle medewerkers voor hun mil-voor beide dagen ingeschreven de gaven. Er was veel nodig, er i en zullen elkander de overwin- werd veel gegeven! 525 grage ning betwisten, in de bekende mondjes moeten worden gevuld i lange-afstand-nummers. den", dat deze week in Amster dam zijn première beleefde of het bekende „Zij kregen wat zij wil den". De reeks voorstellingen wordt voortgezet met twee opvoeringen Donderdag en Vrijdag van „Pyg malion" door het Rotterdams To neel, het kostelijke blijspel van G. B. Shaw. De kermisweek •wordt besloten met het optreden van het gezelschap Bouber, dat „Perzik en Pruim in Zuidvruch ten" brengt. In het Ca' lestaurant is er gedurende de kermisdagen een gezellig strijkje o. 1. v. Tonny Willemsen, zodat er ook hier een feestelijke stemming heerst. In dé loop van het seizoen wor den, zoals ieder jaar, weer tal van nieuwe stukken, zowel in de abonnementen-series als in de z.g. vrije voorstellingen gebracht. Wij hebben dan ook de indruk, dat de directie van Het Gulden Vlies niets heeft nagelaten om het de toneelliefhebber in Alkmaar weer uitstekend naar de zin te ma ken. Tot slot zij vermeld, dat de schouwburgbezoekers van buiten de stad in staat zullen worden gesteld om nog na afloop der voorstellingen per autobus naar huis terug te keren. De Naco heeft zich namelijk bereid verklaard aan inwoners van Heiloo en van Langedijk. St. Pancras, Noord- en Zuid-Scher mer en Oudkarspel een nieuwe service te bieden door bij vol doende deelname na afloop van Getrouw aan de traditie, orga niseert de Paardensportvereni ging „Vooruit" te Alkmaar, ook nu weer ter gelegenheid van de Kermis, grote draverijen. Twee dagen, ni. Zaterdag 25 Augustus om 2.30 uur en Zondag 26 Augus tus om 1.30 uur, zal Alkmaar weer staan in het teken van iedere voorstelling in Het Gul den Vlies een bus te laten rij den, die de schouwburgbezoekers tegen het gewone geldende tarief van de lijndiensten naar huis brengt. Voor de inwoners van Bergen klemt een dergelijke regeling niet omdat de laatste bus om vijf voor half twaalf van de Berger hout vertrekt, zodat men daar mede tijdig naar huis kan gaan. ALKMAAR. „Wat moet de rechtbank wel van u denken? U gaat maar de gevangenis in en uit. U bent al eerder veroordeeld, een keer tot anderhalf jaar, twee jaar en laatst tot zes maanden voorwaardelijk, die nog ten uit voer zullen moeten worden ge legd," zeide mr. Krabbe, presi dent van de Alkmaarse rechtbank tot de kok W. A. V. uit Urmond, die Dinsdag terecht stond wegens inbraak in een kantoor aan de Noorderkade te Alkmaar, waar hij verzilverde voorwerpen ên een paar kistjes sigaren, bestemd voov een jubilaris, had ont vreemd. De verdachte wist het zelf ook niet, hoe hij tot al die verkeerde practijken was gekomen. „Het komt zo ineens maar bij hem op," zeide mr. C. Smal, de ver dediger. Nadat de kok in 1950 voor waardelijk in vrijheid was ge steld, had hij acht maanden door gebracht in de landkolonie „Ko- ningslust" te Helden-Panningen. Daarna was hij huisknecht gewor den in het klooster St. Joseph van de Minderbroeders te Wy- chen. Daar toonde hij zich schan delijk ondankbaar voor de goede zorgen die aan hem werden be steed. Want op een kwade dag verdween hij met f 1500 kasgeld van het klooster. Op 25 Juni was hij naar Alkmaar gefietst en zocht daar een gelegenheid om in te breken, omdat de f 1500 op wa ren. Op de Noorderkade zag hij zijn kans schoon. En stal de feestgeschenken. Niemand be greep, hoe de man in deze korte tijd, die grote som gelds had zoek gemaakt. Intussen had hij zich niet alleen bepaald tot het op maken van het geld, maar on derweg nog een aantal fietsen gestolen. In Weesp, in Amsterdam en in Oss. De Officier van Justitie, mr. Meischke, meende dat hier een strenge straf op zijn plaats zou zijn. Hij eiste twee jaar gevan genisstraf. Mr. Smal bepleitte het doen opmaken van een psychiatrisch rapport, opdat men te weten zou komen, wat de oorzaak kon zijn van dit vreemde gedrag. Uitspraak over 14 dagen. UITSPRAKEN RECHTBANK De Alkmaarse Arrondissements- deed Dinsdagmorgen en daarom werden alle giften in grote dankbaarheid aanvaard! ALKMAARSE SCHAAKCLUB V.V.V. Om de Zilveren Dame en Toren ALKMAAR De strijd om bo vengenoemde wisselpriizen is bii VW tot de finales gekomen. Voor de Zilveren Dame heeft W- .Kwak toch nog de finale bereikt, want nadat hii eerst de beslissingspartij van P. Hoekstra had gewonnen, versloeg hij R. Ptfning in de demi-finale. Volgende week wordt de slot- partij gespeeld tussen E. G. Kay- zer en W- Kwak. Voor de Zilveren Toren won A. Schaaps van P. Groenenber'g, zodat de volgende week in de fi nale voot deze Toren gespeeld zal worden tussen Mej. Bouwman en A. Schaaps. De finale voor het kampioen schap van Alkmaar is gestreden tussen drie deelnemers. Doordat de afgebroken partij Mej. Bouw manP. Holzmann remise werd, is P- Holzmann kampioen 2e klas se van Alkmaar geworden. Wegens het deelnemen van P. Seewald aan de voorronde voor 't kampioenschap van Nederland te Amsterdam, kon de finale om hef kampioenschap van Alkmaar- Hoofdklasse nog niet gespeeld worden. Als extra attractie staat voor Zaterdag een draverij in series op het programma, terwijl voor rechtbank de j bij monde van de vice-president, Mr. J. Krabbe, uitspraak in de volgende zaken: J.D.H- uit Den Haag. die een auto bestuurd had in staat van dronkenschap werd veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf en zes maanden ontzegging uit de bevoegdheid een motorrijtuig te de Zondag een herhaling komt besturen. De eis was twee maan- _l _i _i.l rl s\r-\ a/MranffonicQlrnf an H o van de in de vorige draverij met zoveel succes verlopen Monté- course en een course over 3000 meter. Vooral in het laatste num mer zal het aan spanning niet ontbreken, omdat de pikeur A. T. van der Veen met Nellie Gre- gor er op gebrand zal zijn revan che te nemen op W. Geersen met Kieviet S, welke j.l. Zondag op Duindigt het kampioenschap van Nederland veroverde. CURSUS VOOR MEISJES IN RHYTHMISCHE EN SEQUENCE-DANS ALKMAAR De katholieke dansschool van de heer Jack Smit opent in September een speciale cursus voor meisjes van acht tot veertien jaar in rhythmi- sche en sequence dansen. Deze dansen, welke op basis van het klassieke ballet gebouwd zijn, geven niet alleen een lichamelij ke, maar vooral een muzikale ontwikkeling. De bedoeling is, de cursus in groepen te verdelen naar gelang leeftijd en prestatie, zodat elke groep de voor haar ge schikte dansen in studie kan ne men. Zeer zeker zal voor deze mooie cursus belangstelling zijn. Voor inlichtingen wende men zich tot het instituut. den gevangenisstraf en dezelfde ontzeggir»;. J. K. uit Langedijk werd tot f 75,boete of 25 dagen veroor deeld wegens het veroorzaken van een verkeersongeval. M-J.B- uit Alkmaar werd we gens diefstal van een deken tot 4 maanden voorwaardelijk en 4 maanden onvoorwaardelijk ver oordeeld met aftrek preventief. F. J. S- te Berkhout werd we gens het stelen van aardappelen veroordeeld tot 5 maanden gevan genisstraf met aftrek voorarrest de eis luidde indertijd 10 maan den. CABARET IN STRAFGESTICHT ALKMAAR Maandagavond verzorgde het Cabaretgezelschap van „Kees Stet" belangeloos een cabaretprogramma in de strafge vangenis „Schutterswei" Dat de avond wel buitengewoon op prijs werd gesteld, bleek na afloop uit de warme ovatie, wel ke de uitvoerenden in ontvangst mochten nemen en uit de spon tane dankwoorden door een ver tegenwoordiger van de gestichts bevolking, uitgesproken onder aanbieding van bloemen en enige zelfvervaardigde huisvlij tvoor- werpjes. FILMS: Rex-theater: De beste jaren van ons leven, 18 jaar: Cinema Americain Moeder's jongen, 14 jaar; Harmonie: Dombo, alle leeft.; Victoria-theater; De charge van de Lichte Brigade, 14 jaar. Voorstellingen; om 8 uur; Rex: 2 uur en 7.30 uur. APOTHEKEN: Voor de spoedgevallen is vanaf he denavond 6 uur geopend Apotheek Harlong van Ark Langestraat 1, apo theker J. v. d. Mark. ALKMAAR. De huismoeders zullen wel weten, dat het var kensvlees weer eens in prijs ver hoogd is. Misschien verschijnt er voorlopig wel heel wat minder varkensvlees op tafel. Misschien ook mopperen onze huismoeders daarover en vragen zich af hoe het mogelijk is, dat de slagers het varkensvlees nu duurder heb ben gemaakt. Dit houdt verband met de export. De export van varkens wordt geïntensiveerd en daardoor worden de dieren aan de binnenlandse markt onttrok ken. Vanzelfsprekend lopen daar door de marktprijzen op. Tijdens de laatste twee maanden zijn de varkens o.a. voor de slagers twee kwartjes per kilogram levend ge wicht duurder geworden. Deze hogere kosten kunnen slechts op het magere vlees verhaald wor den; spek blijft in prijs constant. Natuurlijk ondervinden de sla gers nadeel van hetgeen na de slachting aan afval overblijft, dat op geen enkele wijze voor men selijke consumptie geschikt ge maakt kan worden. Voorts moet men weten, dat na slachting een derde van het totaal aan mager vlees, doch tweederde aan spek overblijft. Tenslotte mag men we ten. dat de slagers in Alkmaar eigenlijk nog te laag zijn met hun prijzen voor varkensvlees en dat er in tal van plaatsen van Ne derland, met name in Haarlem, hogere prijzen worden gevraagd. De Alkmaarse slagers hebben het varkensvlees in huis, omdat men geen „neen" wil verkopen, maar winst kan er onmogelijk op wor den gemaakt! WAAR BLIJFT DE GEHEIMZINNIGE KIST? De geheimzinnige kist met de honderd-gulden- schat staat nu wet „ergens" in de hoek van een donker zoldertje maar hij mag toch niet in vergetelheid rakenI De geldgravers van Zondag a.s. behoeven zich niet on gerust te maken. De kist is er nog steeds. Hij wordt goed bewaakt en géén hel-- non d die het klaarspeelt, hem aan zijn bewakers te ontfutselen. Er kan werke lijk niets gebeuren! Zondag a.s. heus dan gaat ie weèrom de grond in, op het strand van Ëgmond aan Zee en ieder die wil mag hem trachten op te graven tus sen 2 en 5 uur. Laat U vooral de moed niet zakken! Zondag is het weer uitstekend en.... stelt U voor, wat U van honderd gulden allemaal kunt ko pen....! Het ligt voor het grijpen, Zondag van 25 uur, op het strand van Eg- mond. U moogt de kans niet missen die St. Vincentius Alkmaar V geeft- CASTR1CUM Zoals Mgr. Huibers gistermorgen na de plechtig heden in een toespraak tot de parochianen van O. L. Vrouw ten Hemelopneming zeide, was de dag van gisteren voor de Paro chie te Bakkum een betekenisvolle dag, het begin van een nieu we periode in dat gedeelte van het dorp. „Gij bezit nu het voor recht dat God voor altijd in Uw midden woont; in Zijn Huis zult ge van Zyn Gastmaal proeven, dóór zal Hij U Zijn giften mede delen, daar Is het voorportaal van de Hemel, daar de plaats van gebed, genade en heiliging." De parochianen van Bakkum heb ben nu hun eigen Kerkgebouw en zij zijn er trots op. poorten van de kerk, en de dia ken, die reeds van het begin af binnen vertoefde: „Rijst op, eeuwige poorten, binnentreden zal de Koning der Heerlijkheid, de sterke en machtige Heer, de Heer machtig in de strijd". „Ziet het teken des Kruises". zong de Bisschop, terwijl hij met de staf een kruis maakte tegen de drempel, „dat alle boze machten vluchten". Daarna openden zich de poorten, terwijl gezongen werd: „Vrede zij aan dit huis". Daarna trokken Bisschop en geestelijkheid de kerk binnen. Onder indrukwekkende WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. MORGEN DROOG. Vanavond cn vannacht veet be wolking met hier en daar wat lichte regen. Morgen overdag op klaringen en droog weer. Zwak- ke tot matige Westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Gistermorgen om half acht be gonnen de plechtigheden van de consecratie. De avond tevoren werden door de aanwezige pries ters de Metten en Lauden gebe den bij de relieken van de H.H. Martelaren van Gorcum en van de H. Jeroen, welke in een ver zegeld kistje in het hoogaltaar zijn ingemetseld. De plechtigheden van de kerk- consecratie zijn a.h.w. tweeërlei. De vele zalvingen en besprenke lingen wijzen de gelovigen op een doopritus, waardoor het ge bouw aan de dienst des Heren wordt toegewijd; de plechtige processie met de relieken der martelaren wijst op een begra fenisritus, maar dan onder vreug de en jubel, omdat deze marte laren de heerlijkheid, zijn inge gaan. Tot de zegening van het altaargraf moesten de gelovigen buiten het kerkgebouw blijven staan. De plechtigheden begon nen met de aanroeping van de Allerheiligste Drieèenheid, ter wijl twee cantores, Pater Bene dictijnen van de Egmonder Abdij, de litanie van Alle Heiligen zon gen. Daarna besprenkelde de Bisschop het kerkgebouw aan de buitenzijde met wijwater, tot drie maal toe. Door de zonde ligt alles aan de macht van de duivel onder worpen. Ook het kerkgebouw moest aan Satans invloed en heer schappij worden ontweldigd. Van daar de drievoudige besprenke ling, ommegang en dialoog tus sen de Bisschop, vóór de gesloten Gevonden voorwerpen ALKMAAR. Gevonden over het tijdvak van 9 tot en met 15 Au gustus 1951 en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar up kamer 14, le étage, iedere werkdag van 17 tot 18 uur, be halve Zaterdag. bril; kinderschepje; sleutel; rij wielsleutel; parelketting; ceintuur ceintuur; kinderarmbandje; sleu tel; portemonnaie; hoed; alpino muts; kinderjasje; handschoen wit; parelketting; vest; jongens jasje; wieldop; handschoen; bood schappentas; boodschappentas; shawl; pistooltje; ceintuur: ring met sleutels; sandaal; oorbel; pop; ceintuur. Als gevonden bij het bureau Van politie aangegeven en op on derstaande adressen te verkrij gen: rozenkrans, Westerweg 28, Heiloo; armbandje, Schoutenstr. 5; kinderfietsje, Kanaalkade 14; armbandje, Boterstraat 11; shawl Koningsweg 50: leeuwtje, Hoog straat li; hoofddoek, Rippingstr. 10; ballpoint Dr. Schaepmanstr. 13; broche, Spanjaardstraat 20; horloge, St. Annastraat 27; kin- derportemonnaie met inh. Ach terwezel 4; lipssleutel, Fr. Hals straat 8; welpenpet, Langestraat; twee vulpennen, v. d. Woude straat 39; armband, Roemer Vis- serstr. 16; kleuren potlood, Wes terweg 344; kerkboek (R.K.), Roemer Visserstr. 16; horloge, Coornhertkade 21; kinderschepje, Ruijsdaelkade 5. SCHOORL De raad der ge meente Schoorl kwam Maandag avond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burge meester mr. C. A. J. Jochems. Bij de ingekomen stukken was wel het belangrijkste het schrij ven van de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschap pen, waarby m verband met de financiering van de uitbreiding van de R.K. School te Catrijp, wordt meegedeeld, dat met deze uitbreiding dient te worden ge wacht tot de gemeente weer over de nodige liquide middelen beschikt. De voorzitter deelt mede dat de gemeente voor dit doel slechts gelden mag lenen tegen een rente van vier procent. Pogingen om bij particulieren of instellingen tegen dit percen tage een lening te sluiten, zijn allen mislukt. Het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel zal bij wijze van voorschot 5% van zijn toelage ontvangen, terwijl tevens een vacantietoeslag van 2% van de wedde met een maxi mum van f50.werd toegestaan. Goedgevonden werd dat aan D. Verschoor een tegemoetko ming zal worden verleend in de vervoerskosten van zijn leer plichtig kind naar de Bijz. La gere School te Krabbendam. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een vaste geldlening ten bedrage van f64.800,met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage, ter dekking van de kosten voor de bouw van de zes woningen aan de Laanweg en het Dokters- laantje. Werd aangenomen. Eveneens werd accoord gegaan met het voorstel van B. en W. een crediet te verlenen ten be drage ran f1.700,te verdelen over een tijdvak van vijf jaar, voor de vernieuwing van de gas- verwarming in de Openbare La gere School te Groet en tot ver betering van de gasverwarming in het Gemeentelijk Gymnastiek lokaal. In verband met de opheffing van de Gemeenschappelijke Vleeskeuringsdienst in de Kring Schoorl, welke opheffing heeft plaats gehad per 1 Juli 1950, werd besloten met ingang van die datum alsnog eervol ontslag met toekenning van wachtgeld, te verlenen aan de Administra teur van die Dienst de heer C. J. van Wijk, commies ter secre tarie. Op voorstel van B. en W. werd besloten om met ingang van 1 Juli jl. de toelage van de Wet houders te bepalen op f400. per jaar. Besloten werd om met ingang van 1 September 1951 eervol ontslag te verlenen aan de heren C. J. Schouten en Jhr. B. J. de Geer van Jutphaas, respectieve lijk Adj. Commies en Klerk ter Secretarie als waarnemend Se cretaris der gemeente Schoorl. De heer van Wijk, Commies ter Secretarie werd tot waarne mend secretaris benoemd. Met ingang van 1 Augustus zal de gasprijs, zowel voor ge wone als voor muntmeters, wor den verhoogd met 1 cent per M3. Ter tafel werd gebracht een zeer voorlopig plan van een der ingezetenen om te komen tot een soort toeristencentrum of ontspanningspark op de plaats van het voormalige barakken kamp aan de Oorsprongweg. Het plan behelst een kinderboerderij, motorbootvijver en dergelijke attracties alsmede de aanleg van een tennisbaan. Het ontwerp dat er zeer ac ceptabel uitziet, is nog in zijn eerste stadium en de moeilijk heid zal wel hoofdzakelijk gele gen zijn in de financiering van de stichtingskosten. De raad kon een en ander als idee zeer wel aanvaarden. Na de rondvraag ging de raad in comité. .........e gebeden en gezangen vond de wijding van het kerkgebouw plaats: Christus neemt bezit van zijn heiligdom. Daarna achtereenvolgens de wij ding van het altaar, het over brengen der relieken, de zege ning der kerkmuren van binnen, besprenkeling van de kerkvloer. Vervolgens trok de Bisschop in plechtige stoet en onder jubel zangen naar buiten, waar de re lieken der martelaren tijdelijk stonden opgesteld, die daarna onder de steeds herhaalde bede „Heer, ontferm U over ons" rond de kerk werden gedragen. Daar na zalfde de Bisschop de hoofd deur van de kerk, waarna de geestelijkheid en gelovigen de Bisschop volgden bij het binnen trekken van het kerkgebouw. Hierop volgde de zegening van het altaargraf, waarin de relie ken der Martelaren werden neer gelegd en de zalving van het al taargraf en sluitsteen met het H. Chrisma. Dan zalfde de Bis schop de Altaarsteen op de plaats der vijf kruisen met de H. Olie der Doopleerlingen, wederom tot driemaal toe, waarop volgde de zalving met het H. Chrisma van de kerkmuren op de plaats der twaalf kruisen. Daarna werd het wierookoffer op het altaar gebracht: symboliserend de Christus, die zich aan de Vader aanbiedt als Slachtoffer voor de verlossing der mensen. Na enige treffende gebeden en gezangen werden vervolgens de benodigd heden voor de altaardienst ge wijd. s Daarna celebreerde de Bis- schop dc Pontificale Hoogmis, geassisteerd door de Pastoor C. Koning te Rotterdam, als Dia ken, en Kapelaan C. de Ruyter uit Amsterdam als Subdiaken Presbyter Assistens was de Hoogeerw. Heer Deken B. Hos- man te Beverwijk. Als troon- diaken fungeerden Pastoor W. van Gastele te Haarlem en Pas toor G. Goes te Castricum. Cere- moniarius was de Weleerw. Heer J. Solleveld, Secretaris van het Bisdom. De lagere functies wer den vervuld door Geestelijken uit de omliggende parochies. Onder de burgerlijke autoritei ten in de Kerk bevonden zich de Burgemeester C. Smeete, en Kerk- en Armbestuur van de pa rochie. Na de Pontificale Mis wees de Bisschop de gelovigen nogmaals op de verheven bete kenis der plechtigheden: zoals de muren van de Kerk met H. Olie zijn gezalfd, zo moeten ook de parochianen zich loute ren, door de genaden van de H. Geest op zich te laten inwer ken, opdat zij geheiligd worden tot levende tempels van God. Talrijke parochianen hebben de wijdingsplechtigheden ge heel of gedeeltelijk bijgewoond. K.A.J. KERMISBAL ALKMAAR Evenals vorig jaar houdt de KAJ op Maandag 27 Aug. in 't Wapen van Heemskerk een kermisbal. Zeer velen zul len zich de zeer geslaagde avond van vorig jaar herinneren, welke, evenals nu het geval zal zijn, onder leiding van Joh. van Ber- kum stond en muzikaal verzorgd werd door dg fam. Kok. Ook deze avond belooft ongetwijfeld goed te worden. Voor nadere bijzon derheden verwijzen wij naar de advertentie van a.s. Zaterdag in dit blad. MELKERSDIPLOMA URSEM Op de boerderij van de heer P. Oud, Zuidervaart, Stompetoren, is een meikers examen gehouden. Deze cursus was met steun van de Zuivelfa briek „De Prinses", Ursem, ge organiseerd onder leiding van de voormelker de heer Th. Schip- per te Spanbroek. De examen commissie bestond uit de heren Lieshout. Hoorn; F. J. Mol, Berk hout en de heer Abma. Broek in Waterland. Van de Zuivelfabriek waren aanwezig de heren H. Jof- riet en H. Velkers. Alle leerlingen behaalde een diploma, met gedeeltelijk zeer beste resultaten. Mei. G. Oud, 188"'' pnt., D.E.- F. 12I'/i; de heer N. Oud 185 pnt. D.E.-F. 117; de heer Th. Terra 182 pnt. D.E.-F. 117; de heer C. v. Meigaarden 181'/» pnt., D.E.-F. 117; de heer P. Pronk 161 pnt., D.E.-F. 104. Na afloop van het examen wer den de aanwezigen in de boerderij onthaald met koffie en koek. De heer Abma maakte hier de uit slag bekend met een toepasselijk woord. Spreker wees op het nut van goede melkwinning en hoop te dat de leerlingen het geleerde ook in de practijk zullen bren gen. SOLDAAT VAN DIÊSEN TERUG UIT KOREA LIMMEN. Gisteravond keer de op Schiphol de Korea-vrijwil liger H. J. van Diesen terug uit Tokio, vanwaar hij tien dagen geleden naar het vaderland ver trok. Soldaat v. Diesen kon nog gisteravond in Limmen terug keren. BEDRIJFSVOETBAL TE ALKMAAR Competitie: FordboysRhodesia 10 Stoel ll-r-Lastinaboys 03 le Bekerronde VIVO-boys—APSV II 0—4 Stoel ICentra 30 Ze Bekerronde Ringers IHulskampboys 2—J Telefonia—APSV if 3—1 PerzifoPostiljon 05 Stoel IIAlkm. Courant 50 Povay I't Hooge Huys 21 BlackboysNagengast 20 FordboysStoel I 11 (gest.) Standen competitie; Afdeling A: SOVA 10 8 1 Postiljon 9 5 4 Ringers 19 5 2 Lichtbedr.10 4 4 Reiniging 10 4 3 Povay I 9 2 4 Chev.boys 9 4 0 BBC I 9 2 3 •t H. Huys 10 3 1 6 Conijn 10 1 3 Delegonia 9 11 Afdeling B: Blackboys 9 6 Hulsk.boys 9 6 1 20— 5 17 0 15— 2 14 17— 5 12 18—14 12 11—10 11 8— 7 15—17 10—11 8—16 6 13—18 7 7—27 Notenkr. 9 Krom 8 APSV II 8 Melkboeren8 VIVOboys 9 Slagers 9 Alkm. C. 8 Stoel I 9 Afdeling C: Fordboys 9 7 Rhodesia 10 7 Lastinab. 9 5 Centra 7 5 Nagengast 9 4 POA 10 3 Povay II 8 3 Ringers II 9 2 BBC II 9 3 Perzifo 8 1 Stoel II 10 0 1 18— 5 14 2 19— 7 13 3 12— 8 10 3 10—17 3 16—11 3 17—18 4 13—14 6 9—17 4 7—14 6 8—16 2 2 2 0 2 3 2 3 0 2 0 10 0 20— 4 16 1 19— 4 16 12— 8 12 21— 6 10 12— 7 10 16—10 10—11 17—18 6 12—15 5 9—18 3—50 •it u RECORD AANTAL BEZOEKERS BERGEN Voor een enorm aantal enthousiaste bezoekers uit de gehele kop van Noord-Hól land, van Haarlem tot Enkhuizen om precies te zijn 1867 betalen de bezoekers, trad het bekende radio-ensembie „Vrij en Bliy' onder leiding van Wessel Dekker in het zo uitermate mooi in een dnlnpan gelegen openlucht-thea ter op. Om 8.15 uur stond een zeer lange rij gegadigden, reikend tot aan restaurant „Duinvermaak" te wachten op een plaats en die op twee rijen na, allen besproken waren, waardoor men genood zaakt was een plaatsje te zoeken in het duinterrein. Het ensemble ving aan met 'n mars uit de zigeunerbaron, ter wijl in het tweede nummer de solst Henk Dorel optrad, afge wisseld door de zang van 10 zan geressen, en de muziek van 16 instrumentalisten, op mandolino, gitaar en accordeon. Vervolgens enkele geliefde Weense liedjes, de Tiroler hout hakkerspolka en gevolgd door 'n geweldig applaus, de Wiener Wals. Voor de pauze dankte de voor zitter van de WV, de heer Rog geveen, het ensemble en bood bloemen aan. Na de pauze werd 't program ma door dè NCRV op piaten vastgelegd om as. Donderdag om 930 uur te worden uitgezonden- Hierbij ontbrak de vrolijke noot van de omroeper niet- Het was een goed programma en 'n be langrijke avond voor Bergen en het vreemdelingenverkeer. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN BERGEN De tentoonstelling van schilderijen en tekeningen door David Kouwenaar, welke uitsluitend zelfportretten bevat en grote belangstelling trekt, is Vrijdag 24 Augusuts voor het laatst te zien. Zaterdag worden schilderijen en tekeningen, waar onder ook portretten, tentoonge steld van een ander bestuurslid van het Kunstenaars Centrum Bergum in de Kunstzaal van De Rustende Jager aldaar: Dirk Vis. Deze expositie blijft geopend tot en met 31 Augustus a.s. In te genstelling tot de gewoonte wordt de expositie van Vis niet officieel geopend. Op 8 September a.s. zal jn de zelfde kunstzaal onder auspiciën van 't KCB. een tentoonstelling worden geopend, gewijd aan het werk van mevrouw Charley Toorop. Met deze expositie sluit het Kunstenaars Centrum dit zomerseizoen af. ERNSTIG GEVAL VAN HOENDERPEST DE RIJP. Dezer dagen werd een ernstig geval van p6eudo- vogelpest geconstateerd onder de kippen van de heer H. Terbeek te De Rijp. De heer Terbeek kocht enkele weken geleden een 50-tal jonge kippen. Na enkele dagen bleken zij te lijden aan een of andere kippenziekte. Binnen veertien dagen waren zogoed als al de kippen bezwe ken. Intussen stierven ook de kippen van de heer J. Sassen. Deze heeft het geval doorgege ven aan de veearts, de heer Zijp. Maandag werd officieel door 'n inmiddels geraadpleegde expert pseudo-vogelpest geconstateerd. Dinsdag werden de overige kip pen van de heren Terbeek en Sassen gedood. Verder werden ook de kippen van de heer J. Rijkes die ook besmet bleken te zijn, gedood. Burgerlijke stand ZIJPE Geboren: Margaretha, d. v. Gerardus Jacobus van Die pen en Petronella Ligthart; Mar garetha Johanna d. v. Johannes van Straten en Maria Catharina Bleeker; Alida Lourentia Teel», d. v. Jacobus Hendricus Kaan dorp en Cecilia Maria Beumer. Overleden: Geertruida de Jongh 73 jr., weduwe van Jan Strooper.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2