™mmmm mm «mm» De voorgestelde indeling van de N.-H. gemeenten Boterproductie gestegen Waarom zouden de Duitsers geen kolen kunnen besparen? "fflffittt i HWHHI «fttttlHfr fifittfi Vlucht in de nacht en de nieuwe positie van de katholieken Geallieerden achten huidige export best te dragen RADIO McCloy's hoopvolle boodschap Jaarverslagen Zuivelcontrolestations Spaanse voetballer verongelukt Naar wij vernemen Buitenlands overzicht i GEBOORTEN EN STERFTE SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR ZIJDE door E. J. Rath PAGINA 4 WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1951 Het k&th. volksdeel in de kop van NoordhoHand vormt aldaar een kleine minderheid- Slechts in de huidige gemeente Anna Pau- lowna was dit 37.7 pet. van het aantal inwoners. In het gehele Noordelijke gebied waren er bit de volkstelling in 1947 op de 67.013 inwoners 14.256 katholie ken ofwel 21-3 pet. Aangezien in dit gebied, indien de voorstel len der commissie wet zouden wordén, slechts weinig verande ringen plaats zullen hebben, zul len ook de genoemde verhoudin gen ongeveer blijven zoals zij tot nu toe waren. In de de nieuwe ge meente Wieringerwaard zal het percentage der katholieken ech ter niet hoger zijn dan 31.7. Verder menen wij voor dit ge bied te kunnen volstaan met de vermelding van het percentage der katholieken in de onder scheiden nieuwe gemeenten, waarbij uiteraard als basis de cijfers der volkstelling moeten worden genomen. Wij laten de Wieringermeer hierbij buiten be schouwing, omdat wegens de herbevolking na de inundatie de cijfers van 1947 geen bruikbare vergelijking mogelijk maken Het percentage was toen 25.3; Texel 26.3; Den Helder 17.1; Zjjpe 30-2; Wieringen 10-1 en Wieringer waard 31.7. In WESTFRIESLAND ligt het, hoewel niet overal, wel andeTS. Indien er geen belangrijke ver schillen zijn met de verhoudin gen in de huidige gemeenten, die de nieuwe gemeenten zullen vormen, willen wij volstaan met de eenvoudige vermelding van het percentage in do nieuwe ge meente. Vooral door toevoeging van de dorpen St. Maarten en Valkoog daalt het percentage der katholieken in de nieuwe ge meente Schagen van 26-9 tot 24 9, NOORD-GEESTMER AMBACHT 66.5 pet. In Harenkarspel en Warmenhuizen thans belangTijk hoger. De nieuwe gemeente NIEDORP wordt vnl. gevormd door gemeenten met een vrijwel uitsluitend niet-katholieke be volking, plus Nlieuwe Niedorp. Echter wordt hieraan toegevoegd de nu zijn onafhankelijkheid ver liezende gemeente Oude Niedorp, waar het kath. percentage bii de volkstelling 77-3 was. Voor de nieuwe gemeente zal dit 27.3 worden. Hier mag misschien de vraag gesteld worden of het om deze reden niet juister zou zijn, dat, indien men dan toch wil samenvoegen, deze gemeente te voegen bij Noord-Geestmeram- bacht, waaraan Oude Nieuwe Niedorp bijna over de gehele lengte grenst. Wij stellen de vraag, omdat wij ons zoveel mo gelijk van commentaar willen onthouden. Het kath. percentage was in 1947 in de gemeente Langedi.jk 319 en in Koedijk 35.2. Ondanks de toevoeging van een groten deels kath- deel van Oudorp: de Vollen, zal het percentage voor de nieuwe gemeente Zuid-Geest- meram'bacht tot 29.7 dalen, we gens de samenvoeging met de geheel niet-kath. gemeente Sint- Pancras. HEERHUGOWAARD na de toe voegingen 69.1 pet., was in 1947 72.6. Het percentage van de nieuwe gemeente OBDAM zal na toevoeging van Hensbroek en Ursem en het bijna geheel kath- Spierdijk 81.2 worden. Obdam alleen was bij de volkstelling 88.6 Ursem 80.-, doch Hensbroek 56.9. In de huidige gemeente Berk hout was in 1947 van de bevol king 58.- en in Avenhorn 55.6 pet. katholiek. Voor de nieuwe gemeente BERKHOUT zal het verlies van Spierdijk en de toe voeging van het vrijwel geheel niet-kath. Oudendijk, het percen tage op precies 50 brengen. In de nieuwe gemeente HOOG WOUD zal het percentage 60.9 zijn. In Spanbroek en Opmeer was dit percentage in 1947 be langrijk hoger, resp. 84.6 en 67.2, in Abbekerk en Sijbekarspel la ger, resp. 42.1 en 47.-, terwijl het in Hoogwoud zelf 54.1 was. Het percentage voor de nieu we gemeente WOGNUM wordt 79.6 en als contrast hiervan MIDWOUD 8.1. In MEDEMBLIK ontstaat geen verandering, blijft dus 44.4. Hetzelfde kan gezegd worden van HOORN: 40 - pet. Het behoeft geen betoog, dat ondanks de toevoeging van Schel linkhout het percentage van de nieuwe gemeente BANGERT hoog (hoewel iets lager dan Zwaag en Blokker thans) blijft, n.l. 71.6. Geheel anders staat het met HEM. Door samenvoeging van Wijdenes (2.5 pet,) met Venhui zen (55.7 pet.) wordt het percen tage voor deze nieuwe gemeente 44.3. Grote verschillen komen in de nog te noemen gemeenten niet voor. De delen die volgen het voorstel de gemeente DE STREEK vormen, vertoonden een percen tage dat van 70.- tot boven 85.- varieert. In de nieuwe gemeente zal dit 83.3 zijn. In de gemeente ENKHUIZEN komt geen noemenswaardige ver andering in de verhouding. Het percentage der katholieken zal 17.4 zijn. In ANDIJK stijgt dit percenta ge van 16.8 tot 17.5. Tenslotte WERVERSHOOF, waaraan alleen kath. delen van andere gemeenten worden toege voegd. Percentage bij de volks- tpi'ing 95.3. wordt. 95.2. Het gewest Westfriesland in zijn geheel zal, als deze voorstel len doorgang vinden, op basis van de volkstelling 1947: 125.013 inwoners tellen, waarvan 61.352 katholieken, ofwel 49.1 pet. Naast enkele bestaande gemeen ten. waar van een totaal gemeng de bevolkin" fesnroken kan wor den, loopt dit bij 't gros dezer ge meenten sterk uiteen, zoals men uit de in dit artikel genoemds percentages kan Zien. Het is dus zeer de vraag of met name de combinaties van deze in richting sterk uiteenlopende bevolking wenselijk zijn. Wij stellen alleen weer de vraag. Het wil ons wel voorkomen, dat bij „het gesprek" en bij de te riemen beslissingen, het aspect, óók van deze aange legenheid, onder het oog dient te worden gezien. In een slotartikel zullen wij nog nagaan de consequenties van deze voorstellen op gemeentelijk politiek terrein. Gr. Uit het jaarverslag, dat het Botercontrole-station „Noord-Hol. land" over 1950 publiceerde, bleek dat de boterproductie met bijna 13 procent is gestegen en in totaal 5.743.360 kg heeft be dragen. Desondanks is de bin nenlandse boterafzel ook in het afgelopen jaar nog gedaald het geen geweten wordt aan de nog steeds hoge boterprijs. Aan het eind van het verslag jaar bedroeg het aantal leden van het Botercontrole-station 105, waarvan 38 zuivelfabrieken, 24 melkinrichtingen en 43 hande laren. In totaal 50 leden bleken aangesloten bii het Zuivelkwali- teitscontrole-Bureau. Het bestuur bleef in het afge lopen jaar ongewijzigd omdat de aftredende bestuursleden G. No bel en E. Govers Dz, werden herkozen. De reclame-campagne, Alfredo Espiga, midvoor van het Spaanse elftal „Sabadell", dat dezer dagen wedstrijden heeft ge speeld tegen Limburgia, Maurits en NAC en vandaag tegen Ajax zou uitkomen, is Maandagnacht nabij Houthem zo zwaar gewond toen een taxi tegen een boom botste, dat hij later is overleden. De mede-inzittende heer Scher- penhuizen uit Groningen, drum mer van de band van Boyd Bach- mann, werd ernstig gewond in een ziekenhuis in Maastricht op genomen. Twee inzittende dames werden eveneens gewond. PROGRAMMA DONDERDAG 23 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoon- muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramo foonmuziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.30 De Antwoordman. 10.45 Gramofoon- muziek. 1-0.50 Voor de kleuters. 11.00 Omroeporkest. 11.45 „Bijen, bloemen en honing", causerie. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Cowboy liedjes. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of gramofoonmuziek. 13.20 Metropole orkest. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Pianorecital. 14.30 Gramofoon muziek. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Vocaal dubbelkwartet. 16.15 Gevarieerd programma. 17.20 Harmonie-orkest. 17.50 Rege- ringsuitzenrfing: Jeugduitzending: P. Heyenbrok-de Vries: „Vacan- tie in Java's bergen". 18.00 Het Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.30 Gramofoonmuziek. 18.45 Idem. 19.00 Vraaggesprek over de opkomst voor herhalingsoefenin gen. 19.10 Amusementsmuziek. 19.45 Vraaggesprek met een Cali- fornisch Nederlander. 20.00 Het Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio Philharmonisch orkest. 21.00 Weense muziek. 21.55 Vrou welijke studentenkoor. 22.15 Gra mofoonmuziek. (Intermezzo: Ge sproken brief uit Londen). 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 KRO 10.00 NCRV 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymna stiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gramofoonmuziek. 10.00 Orgel concert. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen. 12.33 Gramofoonmuziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Piano spel. 13.35 Zang en piano. 14.00 Promenade-orkest en soliste; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gra mofoonmuziek. 15.30 Pianokwar tet: 16.00 Bijbellezing; 16.45 Vo caal ensemble klein strijkorkest en solisten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Alt, bas-bariton en piano. 18.00 Verzoekprogramma. 18.30 „Alleen nooitl samen mis schien", causerie. 18.45 Leger des Heils muziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 „Levensvra gen van allerlei aard en een pas toraal antwoord". 19.30 Muzikalp causerie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gramofoonmuziek. 20.45 „Spiegel van Twentes ver leden als. inspiratie voor de toe komst", causerie. 21.00 Omroep orkest. 21.30 Amusementsmuziek. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gramofoonmuziek. 22.45 Avopd overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. (Van de correspondent van Ret A.N.P.) BONN. De Duitse voorspellingen als zou voor de Duitse industrie een catastrofe dreigen als gevolg van de weigering van het Ruhr-orgaan om de kolenexport te verminderen, worden in geallieerde leringen alhier schromelijk overdreven geacht. De houding, die de Duitsers jegens het besluit van het Ruhr- orgaan hebben aangenomen, wordt gezien als een gebrek aan begrip voor de economische verbondenheid van West-Europa. Het orgaan van de Amerikaan se bezetting heeft de Duitsers voorgehouden, dat zij het pro bleem van de kolenschaarste te- zeer uitsluitend uit Duitse ge zichtshoek bezien instede van ook de moeilijkheden der traditionele importeurs van Duitse kolen in acht te nemen. Van Amerikaanse zowel als van Britse zijde wordt te verstaan gegeven, dat Duits land door een beter geordende verdeling van zijn kolen meer zou kunnen besparen dan bij het geschil met het Ruhrorgaan in 't geding is. Van Britse zijde is de wens geuit van een afdoende controle van de kolenverdeling in Duits land en van een strenge rant soenering van de huisbrandkolen Van Amerikaanse zijde is opge merkt, dat in Duitsland nog nau welijks iets gedaan is om kolen te sparen en om verouderde en kolen verslindende installaties op te ruimen. Bij een geordende verdeling der kolen zou, naar schatting van het Amerikaanse blad „Die Neue Zeitung" de Duitse industrie in het lopende kwartaal evenveel kolen ter be schikking kunnen hebben als vo rig jaar. Besparing Deze geallieerde argumentatie wordt gestaafd met ae simpele opmerking, dat de door de Duitsers gevraagde vermindering van de export een millioen ton per kwartaal bedraagt, hetgeen nog niet de productie van drie arbeidsdagen betekent en slechts vier procent van de per kwartaal geproduceerde kolen. Bij de be sprekingen in het gezagsorgaan voor de Ruhr zijn de Duitse en geallieerde voorstellen zelfs zo zeer tot elkaar genaderd, dat nog slechts een verschil van 300.000 ton te overbruggen was. Het vastgestelde exportcijfer van 6.2 millioen ton ligt slechts een half millioen ton hoger dan het aanbod, dat de Duitse dele gatie tijdens de besprekingen ge daan heeft. De Duitse klachten doen naar geallieerde opvatting wat vreemd aan, wanneer men ziet dat de besteding van minder dan 'n dag-productie kolen een accoord tussen beide standpunten heeft verhinderd. Maar ook wan neer men de volle Duitse eis van een vermindering van een mil vierde Opoe Cox-van Bree Maandag in Geldrop haar hon derdste verjaardag; houdt de V.V.V. Den Bosch op 8 September een nationale rallye voor auto's, motoren en brom fietsen onder auspiciën van de K.N.M.V.; zal het voormalige troepen schip „Waterman" op 2 Nov. zijn eerste reis naar Nieuw-Zeeland maken als emigrantenschip, waar toe het thans wordt verbouwd; houden de oud-gevangenen van het Oranjehotel in Scheveningen op Zaterdag 15 September hun jaarlijkse bijeenkomst en défilé langs de „dodencel"; is drs. P. S. J. Ablii m.i.v. 1 September benoemd tot plaats vervangend directeur van de centrale dienst voor in- en uit voer; heeft mr. E. A. J. A. M. van Spaendonck gisteren afscheid ge nomen als onder-directeur van het Beheersinstituut, wegens zijn benoeming tot notaris te Tilburg. lioen ton in aanmerking neemt betekent deze op de totale pro ductie nog zo weinig, dat men aan geallieerde zijde moeilijk kan inzien, dat een betere verde ling de gevolgen van de export niet zou kunnen opheffen. En import Voorts wordt opgemerkt, dat de Duitse economie in het eer ste halfjaar van 1951 dank zij hoge productiecijfers en import van Amerikaanse kolen zes mil lioen ton kolen moer ter be schikking heeft gehad dan was aangenomen toen de Ruhr-auto- riteit de export voor de eerste kwartalen fixeerde. Het Duitse argument van de deviezenverlie- zen, die geleden worden door de dure importen van Amerikaanse kolen, moet naar geallieerde op vatting eveneens niet te zwaar worden gewogen. Deze kolen ko men namelijk in hoofdzaak Ier beschikking van exportindustrie- en, die de hogere prijzen weer in de gestegen wereldmarktprijs van hun eigen producten terug krijgen. Overigens worden de Amerikaanse kolen in Duitsland thans vrijwel uitsluitend in de kustgebieden gebruikt, zodat oneconomische transporten voor komen wordcr. BENOEMING AAN RIJKSUNIVERSITEIT GRONINGEN Bij K.B. is be noemd tot buitengewoon hoogle raar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuni versiteit te Groningen, om on derwijs te geven in de klassieke archaéologie, dr. H. G. Beyen, privaatdocent aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. door het F.N.Z. gevoerd ter be vordering van het gebruik van natuurboter, is door het con trole-station gesteund met een bedrag van 7590.waarvoor aan de leden reclame-materiaal beschikbaar werd gesteld. Ook werd door het Botercontrole- station, evenals door het Kaas controle-station, deelgenomen aan de grote streek-tcntoonstel- ling „Van de Wadden tot het IJ" De exploitatie-rekening over 1950 laat bij het Botercontrole- station een batig saldo zier» van ƒ5.137.61 op een totaalbedrag van 32.652.12. De begroting voor 1951 werd geschat op een bedrag van ƒ27.687.61 aan in komsten en uitgaven. Ook meer kaas Ook de kiaaisproductie bleek, volgens de gegevens nlt het jaarverslag van het Kaascontrole- station „Noord-Holland" te zijn gestegen en wel met ruim 13 procent. De totale productie be droeg 21.226.310 kg, waarvan 13.500.000 kg 40 plus. Van de totale productie bleek ruim 21.000.000 kg fabriekskaas te zijn. Het ledental van het controle station bedroeg 115 (lager dan het vorig jaar) en kan verdeeld worden in 35 fabrieken en 80 zelfkazende boeren. In de pro ductie kan een verschuiving naar de 40 plus kaas worden waarge nomen, terwijl tevens blijkt, dat de hoeveelheid kaas door zelf- ltazers bereid, aan het afnemen is. Het bestuur bleef door herbe noeming van de heer J. Com mandeur te Wognum en J. Veld- stra te Opmeer ongewijzigd. Door het Propagandafonds werd ook dit jaar weer financiële steun verleend tot instandhouding van de Alkmaarse kaarsmarkt, het geen ook door het Kaascontrole- station „Friesland" werd gedaan. Voor het Kaasmarktspel op de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" werd ƒ2000— be schikbaar gesteld. De exploitatie-rekening over 1954) sluit met een bedrag van 121.833.18 en leverde een batig saldo op van ƒ21.604.57. De begroting voor 1951 wordt op 103.304.57 geraamd. Deze week heeft de A.V.O.de Nederlandse Vereniging tot bevordering van Arbeid voor Onvolwaardige arbeidskrach ten, haar tienduizendste arbeider geplaatst. Deze plaatsing geschiedt óf in het normale bedrijf óf in eigen werkplaatsen van de A.V.O. De bovenste foto geeft een kijkje in de afdeling montage van de P.T.T. in de A.V.O.-werkplaatsen in Den Haag werkplaatsen zijn in verschillende steden van ons land gevestigd waar twaalf man werken, die in het gewone bedrijfsleven niet geplaatst konden worden. Foto beneden: timmermanswerkplaats. Bk figuurtje vertegenwoordigt 2 eenheden per 1000 inwoners In 1350 JAPAN CANADA VEREN. STAT 23A fHwrow NEDERLAND 22.7 KR «WK* m Htttfit FRANKRims) 21 SPANJE ITALIË ZWITSERL BELGlE WEST DOnSL 16 [C«nr«mi\ Bij het nogal éclatante bezoek, dat de vorige week de Ameri kaanse Hoge Commissaris McCloy bracht aan een bijeenkomst in Berlijn, waar de Oostduitse Jeugd die van het Festival in Oost- Berlijn was gedeserteerd, bijeen was, heeft hij een aantal opmer kingen gemaakt, die even sensa tioneel als geheimzinnig waren. He* wiil ons voorkomen, dat daaraan nog niet voldoende aan dacht is besteed, ofschoon het geen McCloy daar heeft gezegd, zoals uit nadere mededelingen in de Duitse pers blijkt, toch wel in hoge mate belangrijk is. De communistische jongeren, die het blijkbaar buitengewoon op prijs stelden, dat deze hoog ste Amerikaanse autoriteit, zon der enige bescherming of mili taire grootdoenerij in hun mid den verkeerde, hebben de gene raal nogal merkwaardige vragen gesteld b.v. of er ook nog een mogelijkheid was, dat de bevol king achter het IJzeren Gordijn, nog eens weer haar vrijheid zou herkrijgen en in dezelfde gunstige economische omstandigheden zou komen te verkeren, als de bevol king van West-Duitsland. McCloy antwoordde: „Ik heb een werke lijke hoopvolle boodschap voor jullie. Ik weet, wanneer het zal gebeuren, maar het Westen is er op voorbereid, om allen, die de vrijheid wensen, te helpen deze te heroveren. Ik kan niet zeggen, wanneer de hele geschiedenis in Oost-Europa zal ineenstorten en het volk daar zijn verstand zal terugkrijgen. Maar wij zijn van plan alles te doen, om ook in Oost-Europa de geestelijke vrij heid te herstellen en de mense lijke waardigheid weer op een hoger plan te brengen. Niet alleen voor een deel van Duitsland, maar voor jullie allemaal. Reken maar op ons". In deze geest moet McCloy ge sproken hebben tot de Duitse communistische jeugd, die hem na deze blijkbaar voor hen zo hoopvolle woorden, geestdriftig toejuichte. Toen een van hen hem nog verzekerde, dat zij niet alleen naar West-Berlijn waren gedeser teerd om hun buik eens vol te eten, maar vooral omdat zij nieuwsgierig waren eens met eigen ogen aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn de din gen te zien, zeide McCloy: ,,Dat begrijp ik volkomen. Dat is de gewone reactie van de mens, die hrtft licht zoekt, als hem dis kunstmatig onthouden wordt". Na deze woorden, kreeg de Ame rikaanse Hoge Commissaris op nieuw een geestdriftige ovatie. Men zou achter deze verkla ringen heel wat kunnen zoeken, maar het zouden toch gissingen blijven. Dit ene staat o.i. echter toch wel vast, dat de Amerikaan deze jongens en meisjes niet met een kluitje in het riet heeft wil len sturen of hen met een valse hoop heeft willen troosten. Dan kon hij beter in Frankfurt zijn gebleven. Men kan veiliger aan nemen dat hij zich opzettelijk, toen hem meegedeeld werd, dat de communistische jeugd, bij tienduizenden tegelijk over de Westelijke zone-grens in Berlijn deserteerde, naar Berlijn heeft begeven, om daar deze jongens en meisjes een riem onder het hart te steken. En dat hij hen in elk geval wilde zeggen, dat zij niet als wanhopigen terug be hoefden te keren. In dit verband mag er hier misschien wel eens op gewezen worden, dat er in de laatste maanden meer dan eens gebleken is, dat het achter het IJzeren Gordijn minder rustig is, dan men het daar natuurlijk wel doet voorkomen. Zeker, de bevolking leeft onder een ijzeren terreur. Elke poging tot verzet tegen de communistische slavernij wordt op de meest wrede wijze neerge slagen door een machtsapparaat, waaraan alles wordt besteed, om het zo sterk mogelijk te maken. Maar de voortdurende processen z.g. wegens landverraad, de mee dogenloze deportaties in Honga rije enz. bewijzen, dat ondanks deze terreur, het verzet leeft en niet te vernietigen is. Trouwens: herhaaldelijk blijkt immers, dat de oppositiegeest leeft tot de kopstukken van het regiem en tot in alle geledingen is doorge drongen? De velen, die er in slagen, vaak met de uiterste krachtinspanning, naar de vrij heid te ontkomen, zullen onge twijfeld ook belangrijke onthul lingen hebben gedaan, die aan een aantal staatslieden in het Westen een betrouwbaarder kijk op bepaalde toestanden geven. Hierbij mag ook nog herinnerd worden aan het profetische woord dat Z.H. de Paus op het einde van het H. Jaar tot een groep bannelingen uit het Oosten ge sproken heeft en waarin Z.H. ook zinspeelde op een ineenstorting van het communistische regiem, welke in een niet zo ver afge legen toekomst verwacht kon worden. Bij de woorden, toen door de Paus gesproken, sluiten die van McCloy vrijwel aan. En het ligt o.i. voor de hand, dat het Westen, wanneer zich derge lijke symptomen zouden voordoen niet als een passief toeschouwer zou blijven toezien, maar daad werkelijk zou ingrijpen, zoals de Hoge Commissaris beloofde. Niet alleen als een plicht van chris telijke naastenliefde tegenover onze broeders en zusters achter het IJzeren Gordijn, die reeds jaren zo ontzettend lijden, maar ook, omdat met een ineenstorting van het afschuwelijke en mens onwaardige regiem in het Oosten, heel de mensheid gebaat is. MILITAIRE BESPREKINGEN IN BENELUX-VERBAND In het begin van de volgende maand zullen minister Staf en de Nederlandse Chefs van Sta ven in België besprekingen voe ren mét de Belgische minister van Landsverdediging en de Belgi sche Chefs van Staven. Ook Luxemburg zal vertegenwoor digd zijn bij deze militaire be sprekingen in Benelux-verband. (Advertentie) Behandel Uw kostbare zijde en Uw rayon met de speciale zorg die deze stoffen Verdienen. Het sop van de ragfijne Vivalon-vlokjes is een waarborg voor ruisende zijde en prachtige kleuren. FEUILLETON n 108. Maar Nesbit junior weerde ze met een gemoedelijk gebaar af. „Laten jullie hem nu eerst even met rust", zei hij lachend. „Als hij voldoende aan ons ge wend is, krijgen we 't hele ver haal, nietwaar. Mansfield?" We liepen door, en hij leidde me de hoek van het huis om. Daar zag ik, op een beschaduwde plek op de zijveranda, Mary zit ten, met nog twee dames; het rozenmeisje nu evenals Mary in het lelieblank en een oudere dame met een goedig ge zicht, waarschijnlijk mevrouw Nesbit, dacht ik. En zo was het. Ik werd aan mijn gastvrouw en haar dochter voorgesteld, en we praatten even; maar na een paar minuten verlieten moeder, zoon en dochter ons. zodat ik met Mary alleen bleef. Mary hield haar ogen zedig neergeslagen toen ik naast haar kwam zitten, in een der grote schommelstoelen. We hadden, geloof ik, allebei een gedwongen gevoel. Het bleef wel twee of drie minuten stil. Ik keek haar van terzij aan. Haar gezicht stond ernstig. We moesten ein delijk maar eens proberen of we aan 't praten konden komen, vond ik. „En, Mary?" zei ik. „Wat en?" Zij lachte een verlegen lachje. „We hebben hier prachtig de tijd, om op ons verhaal te ko men", zette ik mijn onhandige poging voort. „Ja, 't is mooi hier, hé? Ik zou best willen dat we konden blij ver»." „Waarom zouden we dat niét kunnen? Ze willen ons graag houden, schijnt 't. En we kunnen allebei best 'n beetje rust ge bruiken." „Ja maar, ik moet terug." „Terug, waarheen?" Zij haalde haar schouders op. „Ik kan niet bepaald zeggen, dat ik er naar snak om terug te gaan", zei ik. „Waar zit ik beter dan hier?" Ze keek me vragend aan. „Nu ik heb me in Washing ton èn in Baltimore aan diefstal en nóg een paar misdaadjes schuldig gemaakt", legde ik uit. „Misschien is 't gezonder voor me, daar een poosje vandaan te blijven." „O jazei ze zacht. „Je neemt 't me toch niet kwalijk., ik heb je een massa moeilijk heden bezorgd, niet George?" „We hebben elkaar in de moeilijkheden geholpen", gaf ik toe, maar ik bedoelde iets an ders dan zij aanvankelijk dacht, en ik keek in haar ogen, tot ze een kleur kreeg. „Ik zou zeg gen.... we zijn verantwoorde lijk voor elkaar geworden, in zékere zin." „Verantwoordelijk?" „Ja zeker! Jij bent begonnen, dus jij bent voor 't hele geval verantwoordelijk. En toen je me wegstuurde, ben ik niet gegaan, dus toen werd ik verantwoorde lijk. En eerlijk gezegd.ik vind die verantwoordelijkheid heel prettig!" Heel even keek ze me aan. toen wendde ze haar blik af er» keek het grasveld over. Toen pakte ik het van een an dere kant aan. Duidelijker. „Ze schijnen allemaal te den ken, dat we verloofd zijn", ging ik voort. Mary gaf geen antwoord. „En wat is er eigenlijk voor reden, om 't niét te zijn? Ten minste Weer zo'n snelle blik. Toen sloeg ze haar handen voor haar gezicht er» ze trok zich van mij terug. „Stil toch!" riep ze. „Stil toch!" Ik boog me naar haar toe. „Ik geef toe, dat we elkaar nog maar heel kort kennen," zei ik. „Nauwelijks achtenveertig uur. Maar ik weet wel zeker Ik heb je lief. Mary!" „Nee, toe!" Haar stem klonk zenuwachtig. „Je mag niet „Waarom mag ik je dat niet zeggen? Alleen omdat we elkaar nog zo kort kennen? Da's een reden, die voor mij niet meetelt. Er zijn mensen die ik al jaren ken, en niét liefheb, maar jou.." „Maar begrijp je dan niet...." riep ze uit. Ze sloeg haar ogen op en nu bleef ze me aankijker». „Je vergeetdat meisje Ik kon met een gerust geweten lachen. Zij zat me met verbaasde ogen aan te staren. ,,Je denkt: George is verloofd", zei ik. „Maar dat heb je- mis. George was verloofd, 't Is al sinds gistermorgen uit. En ik heb een gevoel, of 't nooit aan is geweest. Nu 't achter de rug is, begrijp ik niet, hoe 't ooit heeft kunnen bestaan. Ik hield al van je. vóór 't uit was." „Heb jij 't uitgemaakt?" vroeg zij langzaam. „Nee zij. Ze heeft me zelfs de ring teruggegeven. „De ring?" „En ik heb hem aan een klein meisje op straat gegeven, dat beweerde, dat ze geen Fanny heette." Ze dacht, geloof ik, dat er iets in mijn hoofd haperde. Ze zei niets en keek maar. Eindelijk kwam er: „Was dat om die geschiedenis op het Witte Huis?" „Precies", zei ik. „Dat was de aanleiding. Vind je 't geen bof, Mary? Toen had ik meteen het recht, om van je te houden. En zeg me nu gauw. liefste, zou je genoeg van mji kunnen hou den Zij was opgerezen uit haar stoel en stond nu voor me. recht op en fier, met een glans van te derheid in haar donkere ogen. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4