Goede vorderingen gemaakt bij opbouw Nederlandse defensie Friese famkes zegevierden over Hollandse zeilsters Zaak-Oldebroek diende in hoger beroep Britse spoorwegarbeiders eisen hoger loon AUGUSTIJNEN 50 JAAR IN FRIESLAND Bezwaren tegen voorstellen van Europees leger Vierde dag van de Sneek-week Weekstaat van de Ned. Bank toont betere deviezenpositie Korea-vrijwilligers goed gekeurd Klaas Vrolijk: weer geen overwinning Mevr. Roosevelt het meest populair Eis 5 maanden tegen luitenant-kolonel De competitie-indeling van de afd. N.H. Enkele wijzigingen BEIJRSOVERZICHT Zeven maanden voor verduistering NederL Elftalclub was weer bijeen 1 VCRAVENHAGE Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is als vrucht- van de oriëntatiebezoeken, welke generaal Eisen hower en zijn staf de laatste maanden aan ons land hebben gebracht, het Nederlandse drie-divisie-plan: èèn parate divisie en twee mobilisabele divisies, die in twee dagen gereed kunnen zijn om ingezet te worden, daar de manschappen geoefend zijn en het benodigde materiaal is opgeslagen, aanvaard. Er is ook geen bezwaar tegen gemaakt, dat, met het oog op het gebrek aan beroepsofficieren, reserve-officieren bij Nederland se vechteenheden zullen worden ingedeeld, mits de sleutel posities door beroepsmilitairen worden bezet. De keuring was goed en dat en kele vrijwilligers in Korea niet voor de dienst geschikt werden bevonden, vloeit voort uit het feit, dat zij bij de keuring hun kwalen hadden verzwegen. Het Ministerie van Oorlog denkt nog vóór September 1952 het tekort aan materieel over wonnen te hebben. Er zijn reeds grote orders geplaatst en de ver bindingsdienst zou reeds komend voorjaar over voldoende radio- materieel kunnen beschikken. In het voorjaar 1952 zullen alle militaire vliegvelden volgens de plannen gereed zijn voor opera tioneel gebruik. Er zullen gere geld Belgische en ook vliegers en vliegtuigen van andere landen gestationneerd worden, terwijl Nederlandse vliegers buitenslands zullen oefenen. De achterstand bij de bouw van Gloster-Meteors is bijna in gelopen; de voorziening met Thunderjets voor de tactische luchtmacht verloopt zeer goed. De opbouw van de luchtmacht is gebaseerd op de formatie van 21 squadrons, ongeveer evenveel Meteors als Thunderjets. Inmiddels duurt het onderzoek voort naar de onregelmatigheden bij de luchtmachtaanschaffings- dienst, dat reeds heeft geleid tot de arrestatie van luitenant-kolo nel B. en luitenant B. Indien de geruchten juist blijken, dat nog veel meer personen bij de mal versaties zijn betrokken, zal ook tegen hen worden opgetreden, ook indien zij een morele ver antwoordelijkheid dragen. Reeds is een geval van corruptie ont dekt. De betrokken firma is op de zwarte lijst geplaatst. De berichten als zouden de Korea-vrijwilligers voor hun ver trek uit ons land slechts zeer oppervlakkig zijn gekeurd, wer den ten departemente van Oor log „sterk overdreven" genoemd. Ook bij de werving van de vrijwilligers zijn geen onregel matigheden geconstateerd. Wel zullen zij in de toekomst twee functies ï.p.v. één moeten opge ven, die zij in het detachement bereid zijn te vervullen. Naar voorts werd medegedeeld heeft Nederland zeer grote be zwaren tegen enkele voorstellen met betrekking tot de vorming van een Europees leger, die te weinig rekening houden met de werkelijkheid, zoals b.v. het voor stel om de benoeming van alle officieren voor het Europees le ger door de Hoge Commissaris voor de defensie te doen geschie den en het voorstel om voor alle dienstplichtigen een gelijke soldij uit te keren. Men acht deze plan nen in de huidige omstandighe den en ook in de nabije toekomst onmogelijk te verwezenlijken. Wel zal Nederland op de ko mende conferenties te Ottawa en te Rome van de ministers van defensie en van de chefs van staven van de landen van het Atlantisch Pact bepleiten, de samenwerking uit te breiden op economisch en politiek gebied, teneinde voldoende voorbereid te zijn op de behandeling van de hier liggende vraagstukken, in dien na 1954 de defensieve maat regelen genoegzaam gevorderd zullen zijn. Nederland heeft bezwaar tegen de deelname van Griekenland en Turkije aan het Atlantisch Pact, dat daarmede zijn „Atlantisch" karakter zou verliezen, maar zal zijn bezwaar bij gebleken nood zaak wellicht laten vallen. SNEEK, Kolmeersland, Dinsdagmiddag. De eerste van de drie laatste dagen der Sneek-week, waarop het jubilerende bestuur van de K.Z.V. „Sneek" de scepter vanaf de toren zwaait en waarop de traditionele dames- en eenmanswedstrijden werden georganiseerd, is in alle opzichten geslaagd. Het was een Ideale zeildag, niet te veel wind, doch ruim voldoende voor dit soort wedstrijden. Het bestuur liet in plaats van de gTOte, wat kortere banen zeilen. Het startterrein bood gistermorgen een wel heel andere aanblik dan de vorige dagen, omdat juist nu niet de vrouwen als toeschouwsters aan de kant voor de toren stonden, doch ditmaal zelf de helmstok hanteerden. Mevr. R. Hoekstra-Matak Fon tein van Joure voer de Stem afs eerste over de winlijn. Tweede werd mej. W. van der Meulen te Sneek die de De Welle voer. De Cormoran van De Vries Lentsch van Amsterdam, welke door mej. H. Bakker van Amster dam werd bestuurd, was ditmaal door de andere beide mededing sters niet te benaderen. Mej. v. d. Zij pp werd in haar eigen boot De Pjut, tweede. Dat er wet strijd tussen de da mes onderling was, bewees wel de actie In de 16 m2-klasse. Mej. J. van Loo van Zwolle nam da delijk met Aeolus de leiding, doch mej. De Jong van EnscV- de lag bij het ingaan van de tweede route niet ver achter, ter wijl Quickzilver, bestuurd door mej. A. J. Hofstra op de derde plaats lag. In de laatste ronde wist mep Hofstra de Somero van mej. De Jong te lappen, zodat deze twee de werd. Mej. Van Loo behield onbedreigd de leiding. Eenzelfde strijd voerden de dames in de Valkies. Hier ging het vooral tussen de gezusters y. Gooi, mej. Mulder en mevr. Zui- derbaan. Bij het ingaan van de 22 AUGUSTUS: Onbevlekt Hart van Maria In verband met de bood schap van Fatima, heeft de Paus zeer sterk aanbevolen de godsvrucht tot het onbe vlekt hart van Maria en na de oorlog een feest voor dit geheim ingesteld. Gelijk wij eerherstel brengen aan Je zus' H. Hart, zo getuigt de Paus, moeten wij dit ook doen aan Maria's Hart, dat gepijnigd wordt door de on trouw van zovelen. En de beste wijze van eerherstel is een volkomen qnderwer- ping aan Gods heilige wil. Deze wens van de Paus is voor ons een bevel en zo zullen wij door te gehoor zamen aan Gods wetten, vreugde bereiden voor het hart van Maria. IN DESERTO laatste route lag mevr. C. Joustra v. Gooi ver voor, zodat deze on bedreigd won. Mei. H. Mulder van Langweer finishte als twee de. Friese zege op Holland. Mej. Thole van Joure, die in de Tjerk Hiddes van De Jong aan het roer zat nam dadelijk na de start de gunstigste positie in en kwiim ook nu weer onbedreigd als winnares uit de strijd te voor schijn. Dat de Friese famkes de Hollandse staan, hebben de ande ren bewezen, daar alle 4 priijzen bij de Friese zeilsters kwamen. Tweede werd mej. J. Vonk in de Hennie van Marten Hendriks; Derde mej. S. Kuipers in de Al- gri van Johs. Alberda en 4e mei. P. Visser van Lemmer in de Syl- nocht van Frankema. De heren presteerden. Bij de eenmanswedstrijden werd bij de 30 m2 klasse een verwoede strijd gevoerd tussen de Gebr. Tjeerd en Herman Ge- veke. Tjeerd werd winnaar, ge volgd met klein verschil door Herman Geveke in de Rietvink. Bij de 22 m2 kregen we een nieuwe ster. In de open wedstrij den heeft de heer J. H. Okkema van Grouw nog geen succes ge boekt. Nu lag hij stukken voor op zijn andere rivalen. Zelfs de Por to Allegre van Schaap, Deersum, welke alle dagen nog met de prijs was gaan strijken moest het nu tegen hem afleggen, zij het met enige achterstand. In de Valkklasse boekte J. H. Tromp van Sneek met Snow Whi te een groot succes. Tweede werd Mulder in de Ri- tette, terwijl Van Slooten in de Fiamette de derde en Zuiderbaan in de Whippet de vierde plaats bezette. Bij de Regenbogen ging de strijd voornamelijk tussen Tom my Zwart en John Hofland, ter wijl A. Postma, die in de Hennie voer ook een woordje meesprak. Klaas Vrolijk moest reeds bij het ronden van de eerste boei het strijdtoneel verlaten wegens een bakboord-stuurboord kwestie, zo dat de nationale kampioen niet kon meedingen. Tommy Zwart wist lange tijd de leiding te houden en bij het ingaan van de tweede route had hij die nog, doch Hofland lag hém op de spiegel en bij het kruisen verspeelde Zwart de lei ding. Aan een groot aantal Neder landers werd door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie gevraagd: „welke van de nu le vende vrouwen leden van de Koninklijke familie niet meegere kend bewondert u 't meest?" De resultaten luidden: 1. mevr. Roosevelt, 2. Fannie Blankers- Koen, 3. Henriëtte Roland Holst, 4. Eva Peron, 5. mevr. Tsjang Kai Tsjek, 6. Dr. Nicolette Bruining, 7. Madame Curie. Al sinds enkele jaren staat mevrouw Roosevelt als meest be wonderde vrouw aan de top. 13 pet. van alle Nederlanders be wondert haar het meest, tegen 14 pet. in het vorige jaar. Fannie Blankers-Koen komt daarna met 6 pet., tegen 4 pet. vorig jaar. Zij heeft nu Henriëtte Roland Holst van de tweede plaats verdrongen. Mevrouw Spoor en Maria Mon- tessori, die vorig jaar nog op de 4e en 6e plaats stonden, komen nu niet meer op deze lijst voor. Mevr. Spoor behoorde enkele ja ren achtereen tot de meest be wonderde vrouwen. Er zijn meer mannen die voor Fannie Blankers-Koen bewonde ring hebben dan vrouwen (8 pet. tegen 4 pet.). Ongeveer 15 pet. van alle man nen, beantwoordden de vraag, welke vrouw zij het meest be wonderen met „mijn eigen vrouw" of „mijn moeder". 109 personen verloren het leven tengevolge van de zwaarste or kaan, welke Jamaica ooit heeft getroffen. Duizenden huizen in de hoofdstad Kingston werden verwoest en duizenden mensen werden dakloos. Dit was al wat er over bleef van een der han gars op het vliegveld Palisadoes. (Telefoto-ANP) Barnley en Liverpool speelden gelijk (00) De Dinsdag in de eerste divi sie van de Engelse League ge speelde wedstrijd BarnleyLi verpool eindigde in een gelijk spel 00. Vette varkensmarkt Leiden LEIDEN, 21 Aug. Aanvoer 274 vette varkens. Notering in centen per kg levend gewicht: zware 209215, lichte 182192, zeugen 197200, handel vlot. Het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft zich gis teren de gehele middag en na een korte onderbreking te acht uur, tot des avonds half tien bezig gehouden met het beroep, dat zowel door de beklaagde, de luitenant-kolonel der artillerie C. Th. N. als door de auditeur-mili tair was ingesteld tegen het von nis van de Krijgsraad te velde Oost te Arnhem, waarbij N. we gens malversaties in het kamp Oidebroek was veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst. De advocaat-fiscaal, mr. D. J. van Gilse, concludeerde thans tot een gevangenisstraf van 5 maan den met aftrek en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting van het recht om bij de gewa pende macht te dienen. Er werden elf getuigen a char ge gehoord, terwijl er veertien getuigen a decharge waren op geroepen, van welker verhoor grotendeels werd afgezien met het oog op het vergevorderde uur. Verdachte herriep een deel van zijn vroegere verklaringen, het geen hem een ernstige waarschu wing „zo gooit u uw zaak door de modder" van mr. van Gilse bezorgde. Bij het verhoor kwam o.m. vast te staan, dat een deel van Se moeilijkheden werd ver klaard uit het feit, dat de echt genote van verdachte zich teveel met de zaken in het kamp be moeide. Mr. van Gilse noemde de zaak op zichzelf heus niet zo drama tisch. De combinatie van alles is echter de beklaagde noodlottig geworden. Deze heeft gefaald in bepaalde omstandighdeen, ook al had hij alles in zijn dienst goed voor elkaar en kan herinnerd worden aan het moeilijke burger personeel en aan de merkwaar dige figuur van de sergeant-kok. De raadsman van beklaagde, mr. Hoogenbergh uit Rotterdam, merkte op, dat er incidenteel enige levensmiddelen naar N. zijn gegaan, die anders misschien naar de spoelington zouden zijn ver huisd. „Moeten we daarom een toegewijd commandant zien strui kelen over een paar blikjes boe renkool?" aldus de raadsman. Uitspraak op 4 September. In de reeds gemelde compe titie-indelingen zijn enkele wij zigingen aangebracht. De tweede klasse A wordt uit gebreid met R.K.S.V.S. (Ilpen- dam). In 3 A is verdwenen R.K.S.V.S., alsmede Purmer I, dat een onderkomen vindt in 4 F. Daarvoor zijn in de plaats gekomen S.S.V. (Stompetoren) en St. Adelbert (Egmond a. d. Hoef). 3 B telt nu nog negen clubs, daar S.S.V. en St. Adelbert naar 3 A zijn „vertrokken". De nieuwe R.K. vereniging uit de Wieringermeer zal, als de toelating gunstig wordt be schikt, ingedeeld worden in 3 C. Hugo Boys 2 is van res. 3 G naar res. 3 F overgeplaatst en in res. 3 G is alsnog toegevoegd het pas gepromoveerde ZAP 3. Res. 3 H wordt uitgebreid met Zwaagdijk 2, terwijl hier Twisk 2 de plaats van HEO 2 inneemt. Tenslotte publiceerde het Off. Orgaan van de afd. N.H. ook nog de indelingen van de 4e klassers, welke we hieronder laten volgen: 4 G: St. Adelbert 2; Alcmaria 6; Alkmaar 3; Alkm. Boys 6; Berdos 3: Bergen 3; Duinranders 2; Egmondia 3; Limmen 4. 4 H: St. Adelbert 3; Alcmaria 7; Alkmaar 4; Berdos 4; Duin randers 3; Foresters 3; RKAFC 5; Koedijk 2; Randers 3. 4 I: St. Adelbert 4; Foresters 4; Grootschermer 2; HSV 4; Lim men 5; Meervogels A 3; RKAFC 6; SSV 2; Zeevogels 3. 4 J: Kolp. Boys 2; KSV 2; Rei ger Bovs 2; Hugo Boys 3; VIOS I; Vrone 3; SVW 3; DREO 3. 4 K: ALC 2; Andijk 4; DWB 3; Grashoppers 3; MOC 2; RKDVO 2; RKVVS 2; SEW 3. 4 L: ALC 3; RKDVO 3; RKVVS 3; Spartanen 2; VVW 4; West- friezen 3; Zouaven 3. 4 M: Alw. Forward 5; St. Bavo 2; St. George 3; Hollandia 5; RKEDO 3; St. Victor 3; Sparta nen 3; Ursem 2. 4 N' Schelfhout 2; St. Bavo 3; „„„„Valken 3; St. Victor 4; WSW 2; °Y®r Zouaven 4; Zwaagdijk 3; Blok kers 3. 4 O: HEO 2: KGB 2; Vada 2: Valken 4: Witrood 2; WSW 3; Zouaven 5. 4 P: Hollandia T. 3 Conzelo 2; Dirkshorn 2; LSVV 2; Sintboys 2; Vesdo 2; Wieringerwaard 3; Schagen 4; SRC 3. 4 Q: Conzelo 3; Dirkshorn 3; LSVV 3; Sintboys 3; Callantsoog 2; W'waard 4; Petten 3; VZV 3; DTS 4; Winkel 4. 4 R: LSVV 4: AGSV 3; Win kel 3; Vesdo 3; ZAP 5; Kaagvo gels 4; Flevo 2; DWO 2; Helder 5. 4 S: BKC 4; DWO 3; Helder 7: JVC 2; Succes 3; Texel 3; WGW 3; ZAP 4. 4 T: Cocksdorp 2; de Koog 2; Helder 6; Oosterend 2; Tex. Boys 2: Watervogels 4; WGW 4; Zee macht 2. De indelingen van de R.K. ju nioren en adspiranten zijn nog niet bekend. LONDEN (Reuter). Een half millioen Britse spoorweg arbeiders heeft een eis ingediend tot loonsverhoging ten bedrage van in totaal 16 millioen pond sterling. Zij vragen een verho ging van tien procent over de gehele linie. In Februari werd hun een loons verhoging toegekend van 7% procent, hetgeen de genationali seerde spoorwegen 12 millioen pond sterling per jaar extra kostte. Ook ingenieurs en arbeiders van scheepswerven, tezamen 2.500.000 millioen man, zullen om een loonsverhoging van één OPNIEUW PROEFBORINGEN IN KOP VAN OVERIjSEL De Ned. Aardoliemij. acht de omgeving van Wanneperveen nog steeds van belang voor de ont sluiering van de veronderstelde bodemgeheimen in de kop van Overiisel. Niet alleen in de rich ting Giethoorn zal men verder zoeken, doch ook naar de kant van Kolderveen gemeente Wan neperveen. Er zal een boring worden verricht bii de z.g. Schuurmanssteeg. welke Kolder veen met Bovenboer verbindt. AMSTERDAM 21 Aug. Het nadelige verschil tussen vorde ringen en verplichtingen in onze deviezenpositie is in de afgelo pen week, blijkens de verkorte balans van de Nederlandsche Bank, niet onaanzienlijk verbe terd. Dit verschil nl. is vermin derd van f 247 tot f 200 millioen, waarmede de netto deviezen voorraad (bij onveranderd goud- bezit) is toegenomen van 947 tot ruim 994 millioen gulden. Hiermede is de stand bereikt van twee maanden geleden, toen eveneens de deviezenvoorraad te gen 1 milliard gulden aanlag. De weekstaat vertoont nog enige andere opmerkelijke wijzi gingen, waarvan de voornaamste is de toeneming van de saldo's in buitenlandse geldsoorten en de vermindering van de saldo's, voortvloeienle uit betalingsaccoor- den- Hierin vindt men weerspie geld de maandelijkse afrekening met de Europese Betalings Unie, die in de vorige weekstaat nog niet tot haar recht was gekomen- De positie van de schatkist is nauwelijks veranderd. De hierop betrekking hebbende posten van de bankstaat vertonen vrijwel geen wijziging- Evenwel is het saldo van de schatkist bii de bank weer toegenomen en bedraagt nu ruim 25 millioen gulden. Het rechtstreeks door de bank in dis conto genomen papieT bleef on veranderd op 257 millioen gulden gehandhaafd. Zowel aan de debet als aan de creditzijde van de ba lans zijn de diverse rekeningen vrij aanzienlijk lager. Saldo's van banken hebben nu een hoogte be reikt van ruim 35 millioen gul den. In de tegen waarderekening kwam geen verandering, maar op de andere saldo's werd 13 milli oen gulden biigeboekt. Het totaal aan Nederlands schatkistpapier, waarin guldenssaldo's voort vloeiende uit betalingsaccoorden zijn belegd, verminderde van 104 tot biina 87 millioen gulden. Van de geld- en discontomarkt is nog altijd zeer weinig te vertellen. Het geld blijft ruim en de affaire zeer klein. Callmoney doet nog steeds 1 procent. Overeenkomstig de verwachtingen is de omloop van nieuwe bankbiljetten nog iets verder afgenomen en heeft nu de stand bereikt van biina 273J) millioen gulden. Men mag aan nemen, dat wellicht volgende week de invloed van de naderen de ultimo zich doet gelden. RADARTOREN OP SCHIPHOL AMSTERDAM. De radarto ren op Schiphol nadert d§ vol tooiing. In vakkringen wordt de ze toren aangeduid met de let ters P.A.R. of wel Precision Ap proach Radar, wat dus betekent de precisie nadering door radar. Van 1 October af zullen vier ra darspecialisten, hiervoor speciaal in Engeland opgeleid, de vlieg tuigen, die op de radiobakens Buiksloot en IJpolder aangeko men zijn, onder alle weersom standigheden als het ware „bin nen praten". Doordat de toren draaibaar zal zijn onder een hoek van 45 graden, is Schiphol de enige luchthaven ter wereld, die door middel van één radarinstal latie vliegtuigen over twee banen kan binnen loodsen. pond per week verzoeken, een verhoging, die de werkgevers waarschijnlijk 125 millioen pond sterling per jaar extra zal kos ten. Vandaag, Woensdag, vergade ren de leiders van het personeel van spoorwegwerkplaatsen ter bespreking van soortgelijke stap pen. Ook andere vakverenigin gen zijn bezig met het opstellen van looneisen. De Engelse regering heeft ge tracht, de arbeiders van loon eisen, te doen afzien teneinde inflatie te voorkomen. De vak bondsleiders verklaren evenwel, dat zij van deze gedragslijn moeten afwijken met het oog op de „overweldigende stijging van de kosten van levensonderhoud". Zij wensen tevens een prijsbe- heersing vanwege de regering. Nationale demonstratie aardappelrooimachines De Stichting voor de Landbouw organiseert in samenwerking met de Werktuigencommissie van de Drentse Stichting, de Riiksland- bouwvoorlichtingsdienst en 't In stituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie een demonstra tie met aardappelrooimachines in de veenkoloniën op Woensdag 26 September (beoordeling) en op Donderdag 27 Sept. (publiek) te EmmererfScheiderveen. AMSTERDAM, 21 Aug. Het opmerkelijkste feit van de Beurs was vandaag de zeer flauwe stemming voor de in guldens lui dende Nederlandse Staatslenin gen. Men constateerde een vol komen gebrek aan kooporders voor de Staatsfondsen, en zag in de koersdaling de verscherping van een ontwikkeling, die reeds geruime tijd gaande is. De aandelenmarkt had weer weinig om het lijf. Kon. olie bleef onveranderd. Wederom was er flink aanbod in de aandelen van den Bergh Jurgens, zodat 'n lagere taxatieprijs vernomen werd. Voorts trok de aandacht de hoek" van de 4 pCt. dollarobliga ties Philips, die gisteren 103 1/8 noteerde en vandaag gedaan wer den van 104 tot 105. Men is van mening, dat het bedrag van 20 millioen dollar geleidelijk wel geplaatst zal zijn, of althans, dat het niet lang meer zal duren of dit bedrag is geheel geplaatst. Overigens viel er van de markt weinig te vertellen. Indonesische fondsen bleven vrijwel op prijs, maar bewogen zich geheei op de achtergrond. De scheepvaart markt boekte wederom voor de meeste fondsen een koerswinst, zodat de stijging van gisteren werd voortgezet. Het hogere di vidend van de nationale Handels bank was ter beurze nog niet be kend. De Staatsfondsenmarkt sloot vrijwel op het laagste punt van de dag en voor de in dollars luidende Nederlandse Staatsfond sen was de stemming ietwat ver deeld. Het agio voor Amerikaan se fondsen was vrij aanzienlijk hoger op 16%. Voor het eerst werden verhandeld de pas ge- introduceerde stukken der tele vision electronics, die 16% no teerde. De markt sloot ongeani meerd. TREIN IN INDONESIË BESCHOTEN DJAKARTA. Tussen Bogor en Sukabumi werd Maandagoch tend een trein door een bende van onbekende sterkte bescho ten, hierbij werden twee leden van het spoorwegpersoneel ge dood. De Meervoudige Kamer van de Utrechtse Rechtbank veroordeelde gistermorgen de 48-j. Utrechtse ingenieur E. A. J. H. N. tot zeven maanden gevangenisstraf met af trek. De eis was negen maanden. Hem was ten laste gelegd onjuiste belastingaangifte t.a.v. het Bui tengewoon Na vorderingsbes] uit alsmede verduistering van 67 Amerikaanse effecten, welke N. als beheerder van het verrpogen van een Biltse aannemer waren toevertrouwd. Beide punten wer den bewezen geacht. In 1948 zou hij de effecten voor rond f 50.000 hebben verkocht waarvan f 35.000 als aflossing werd besteed van een gedeelte van zijn belasting aanslag en de resterende f 15.000 ten eigen bate werden aange wend. Met Jampie Kuneman op de tribune een blessure en Mommers nog niet terug van een buitenlandse reis met Willem II begon gisteravond de training van dc Nederlandse Elftalclub in het Olympisch Stadion. Neder landFinland staat al weer voqr de deur. Zaterdag 27 October in Rotterdam en dan tegen de Belgen Met de bal aan de voeten of in de hand, maakten de spelers eerst wat algemene oefeningen gevolgd door sprints op spikes en tot slot een partijtje ijshockey- voetbal. Zeven tegen acht, met Kraak en Bakers als „vliegende keepers", helemaal geen buiten spel en ook al geen doellijn. Daarna de „sauna" in en tot slot een gezellig onderonsje met v. d. Leek. (Vervolg van pag. 3) optreden anders uitsluitend tot de rest van Nederland beperkt blijft. In het laatste seizoen is een tournee georganiseerd voor: de Franse kinderballetgroep ..Les Faufettes de Dammartin", de „Aachener Domchor-knaben". de bekende voordrachtkunstenaar Henk Schaer en Prof. Dr. Jos. Szöverïfy uit Hongarije. Als culturele instelling is rhet Vormingscentrum aangesloten bij ..Het Nederlands Cultureel Con tact" en heeft zitting in het be stuur van de ..Katholieke Cultu rele Federatie"; in het klooster is ook het secretariaat en de centrale wisselbibliotheek geves tigd van de „Katholieke Centrale Vereniging voor Lectuurvoor ziening in de Provincie Fries land". Tevens is het Vormings centrum lid van de ..Fryske Cul- tuerried" en nam mede het ini tiatief tot de stichting „Katho liek Friesland". Het Vormingscentrum heet sinds 22 October 1949: ..Vinea Domini'" (dit is Wijngaard des Heren) en ontleent deze naam aan het klooster, dat vóór de Hervorming in het naburige Pingjum stond. Van specifiek oecumenisch be lang is geweest de stichting „Tolle lege" (dit is Neem en Lees), een stichting die de uit gave behartigt van litteratuur die bijzonder geschikt is om nict- katholieken een inzicht te geven in de leer en het leven van de Katholieke Kerk. De redactie wordt gevormd door Drs. Ama- tus van Straaten o.e.s.a., Dr. Ephraem Hendrikx o.e.sa.. en Drs. Manfred Staverman o.f.m. Sinds de oprichting in Augustus 1947 zijn verschenen: „Katholieke Bewustwording" door Dr. Modestus van Straaten o.e.s.a.; ,,Het Godsrijk in Wording", door Dr. Ansfried Hulsbosch o.e.s.a.; „Neutraal Christendom", door Jan Dam; „God met ons", door Bethanië; „Het Geloof onzer Vaderen", door Dr. Isaias Onings o.f.m. (een geheel opnieuw bewerkte uit gave van het vermaarde boekje onder dezelfde naam van Kardi naal Gibbons). Plaatselijk contact met andersdenkenden Een andere vorm van oecu menisch werk met steeds weer hetzelfde doel .namelijk de verhoudingen tussen de mensen onderling beter te maken en meer doortrokken van de echt christelijke liefde ligt in het uitgebreide plaatselijke contact met niet-katholieken in Witmar- sum zelf en naaste omgeving. Dikwijls heel gewoon en natuur lijk begonnen leveranties, dorpsfeesten, vergaderingen enz. groeit zo'n contact uit tot werkelijke vriendschap, waarin men elkander als mens en chris ten tegemoet treedt en waar deert. Zo gaat die voor onze samenleving zo noodlottige sfeer van wederzijds wantrouwen al lengs tot de verleden tijd be horen. De niet-katholieke jeugd groeit steeds meer op in vertrouwelijke sfeer met de paters („broeders" zeggen de kinderen meestal!), wat een gelukkig voorteken is voor een gezonde broederlijke samenleving later; een aardig staaltje hiervan is, dat de Wit- marsumse U.L.O.-club een der paters als moderator vroeg, een verzoek, dat met genoegen aan vaard werd. Een mooie uiting van groeiend saamhorigheidsgevoel is ook nog de haast unanieme belangstelling en waardering voor de door de paters belegde gemeenschappe lijke Kerst- en Passie-avonden. Voor dc katholieke jongeren van Nederland en ver daarbui ten heeft de naam Witmarsum een bekende klank gekregen, doordat er sinds verleden jaar een „Jeugdherberg" is gevestigd; deze nieuwe nederzetting van de K.V.C. is thans reeds volop popu lair bij het trekkende jonge volk, niet alleen vanwege de goede verzorging .die het geniet bij de familie Witteveen en de familie Y, Ypma, maar ook omdat „De Grauwe Kat" zo"n heerlijk rus tig en idyllisch plekje is. En zou hun ongedwongen en fleurig con tact met de overwegend niet- katholieke bevolking van onze streek ook niet enigszins ten goe de komen aan het scheppen van gezondere betrekkingen binnen onze geestelijk zo verdeelde samenleving? ..Vinea Domini" kent ook haar ..stille" werkers. De goede naam en de svmnathie. waarin ons Vormingscentrum zich mag verheugen, is zeker niet on de laatste nlaats te danken aan de stille, maar goede zorgen van de Broeders, die, met eenzelfde ide aal bezield. altiid maar weer klaar staan om het de gasten ook hun gasten! naar de zin te maken. De zindelijkheid en de gezel lige sfeer in' het gastenverblijf, de goede geur der spijzen en de toegewijde bediening: is het ge woonlijk hieraan- dat de gast de gezindheid van de gastheer af meet? Het huishoudelijk werk van de Broeders is weinig poë tisch, onopvallend en bescheiden gaan ze hun gang; maar hun stil le handenarbeid betekent een onmisbare bijdrage tot het wel slagen van het apostolaat.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5