Nieuw Perzische oliekwestie in impasse Besprekingen te Kaesong weer door de Roden afgebroken Onderhandelingen werden afgebroken Adenauer opent de aanval Australië wil ongehuwden voor immigratie Op de extremisten zowel van links als van rechts DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Puppes" weer op 't appèl Rijk moet helpen Stokes naar Londen terug Geallieerde vliegtuigen zouden bommen hebben geworpen „Vleugelboot" te Scheveningen Zal Rusland het tekenen? Peron stelt zich herkiesbaar De V.N.: een vals incident Communistische fusie mislukt Bureau Z- Molukken bepaalt standpunt Arrestaties in Indonesië Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.t familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. ■ij contract belangrijke korting. Directeur: I. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 3 Donderdag 23 Augustus 1951 46e Jaargang No. 12252 Kantoren; HOORN. Draaislngel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 TERECHT HEEFT nu de gezag hebbende Vereniging van Neder landse Gemeenten haar invloed rijke stem laten horen in de kwestie van de vastgelopen fi nanciering voor de (volks)wo ningbouw. In een adres heeft de ze vereniging er de regering op gewezen, dat het zo niet langer kan. De geldvoorziening voor de volkswoningbouw is volkomen gestoord. De eerste maanden zal men dat nog niet zo direct be merken aan de woningvoorzie ning, want er wordt nog gebouwd volgens de plannen, die goedge keurd zijn en tot uitvoering kon den komen. Maar, de achterstand is zo groot en de nieuwe behoeften eisen in zodanige mate onver poosde voortzetting van het bou wen van huizen, dat elke vertra ging in de technische en finan ciële voorbereiding „het grootste euvel aller tijden" verergert. Dit gaat, als er niet snel ingegrepen wordt, een ernstige aantasting van ons volksbestaan betekenen. Nu weten wij, dat minister In 't Veldt onlangs nog heeft verk.aard, dat de industrialisatie bij de in vesteringen voorrang heeft, vóór de woningbouw, en zo gezien is het even juist als onvolledig en dus gevaarlijk. Want de bouw van woningen is een noodzakelijk complement voot de industria lisatie. Maar bovendien, met alle erkenning van de noodzaak ener redelijke en doeltreffende rang orde van waarden, moet toch op gemerkt worden, dat een ver zwakking van het bouwvolume onhoudbaar wordt. Het Rijk heeft een ontzettend zware, bijna-bovenmenselijke last gelegd op de belastingbetalers, al thans op een deel daarvan. Het Rijk zal nu zelf ook wat moeten dóen enwie vormen het Ri\k anders dan de bewoners van dit land? Toch is het Rijk sterk in het afschuiven van de lasten. op anderen. Het heeft een nieuw renteschema ingevoerd, met als gevolg, dat een groot deel van de woningen, gebouwd en te bouwen na 11 Juli i.l. voor flink verhoog de huren komt te staan. Wat er nu nog gebouwd zal worden, is 'n druppel op, 'n gloeiende plaat zolang gemeenten eh bouwver enigingen niet.kunnen lenen, zelfs niet tegen de verhoogde rente van 4 procent. De vereniging van Nederlandse gemeenten heeft nu een weg aan gewezen; zij zegt, dat het Rijk (wéér als voorheen) moet hel pen, met het verlenen van voor schotten ingevolge de bepalingen van de Woningwet. Dit zal be tekenen, dat het Rijk ziin inves teringspolitiek zal moeten her zien. In de rij van investerings- noodzaken (voor defensie, voor industrialisatie, voor woningbouw e.a.) zal de woningbouw zijn plaats opeisen. Onafwendbaar. Wij benijden de mannen, die voor de oplossing van dit pro bleem staan niet. Er zullen ver schillende. wellicht wat tegen strijdige belangen tegen elkaar moeten worden afgewogen. Er zitten moeilijkheden vast aan de ingewikkelde verhoudingen van deels vrije en deels gebonden re gelingen. Hoever zal de Overheid kunnen en moeten gaan, om de kapitaalverstrekking te beïnvloe den in verband met de noodzaak van het op gang houden van de bouwnijverheid, tegenover de re- deliike vriiheid voor beleggers en geldgevers? Maar er zal iets moeten gebeu ren. De regering moet het denk beeld van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten ernstig en snel overwegen. Terwille van een groot volksbelang! ENGELSE KONINKLIJKE FAMILIE OP KASTEEL BALMORAL Koning George en Koningin Elizabeth van Engeland ver blijven de laatste tijd met hun doch ter Prinses Marga ret Rose op 't kas teel Balmoral in Schotland. Vaak komt hen daar hun andere dochter Prinses Elizabeth, met haar echtge noot, de Hertog van Edinburgh, en hun kinderen, Prins Charles en Prinses Anne, opzoeken. De joto graaj nam een aardig plaatje, toen de hele familie bijeen was. We zien van links naar rechts: Koning George, die de Schotse „kilt" draagt, naast de kinderwagen met Prinses Anne, Prinses Elizabeth, de Hertog van Edinburgh, Prinses Margaret en Koningin Elizabeth. Prins Charles is het middelpunt van de belangstelling en hij heeft dan ook een mooie plaats op de rug van een (stenen) hert. Nederlander wilde inbreken in Finland HELSINKI, 22 Aug. (ANP) In Finland is op heterdaad betrapt de Nederlander C. H. S. nit Rot terdam, toen hij trachtte in te breken in een winkel te Uleaborg. S. wilde het gebouw waar hij ingebroken had met een gestolen geldkist verlaten toen hij gegre pen werd. Kort daarvoor had hij getracht in hetzelfde gebouw een winkel in machine-onderdelen binnen te dringen, door een raam in te drukken. S. zal bin nenkort te Uleaborg terecht staan. „MOET JE SOMS OOK WAT?" ROTTERDAM. Gisteravond is te Rotterdam een vechtpartij op bijna tragische wijze geëin digd. De 24-jarige Nederlandse zeeman J.B. bad met zijn broer enige café's bezocht en kregen het aan de stok met enige bur gers. Toevallig passeerde de 44- jarige schipper J. van der N. Deze schipper, die niets met de vecht partij uitstaande had, zag ineens de zeeman J.B. met opgeheven vuist op zich toelopen, hem de vraag stellend: „MToet je soms ook wat?" De passerende schip per, die zich bedreigd voelde, diende hierop van antwoord met een klap op de linkerwang van de zeeman. Die klap kwam zo hevig aan, dat B. ineenzakte. Hij bleek een schedelbasisfractuur te hebben opgelopen. TEHERAN (A.P. en Reuter). „De Anglo-Perzische olie besprekingen zijn afgebroken", aldus heeft de Perzische pre mier dr. Mossadeq gisteren gezegd na een onderhoud van anderhalf uur met Richard Stokes, de leider van de Britse delegatie. „We hebben geen overeenstemming bereikt ten aanzien van een Britse directie", aldus Mossadeq. Nadat het Perzische parlement gisteren premier Mossadeq een motie van vertrouwen had ge geven en er op aangedrongen had de oliebesprekingen, die dreigden af te breken, voort te zetten, bleek tijdens het onder hond, dat werd bijgewoond door Harriman, dat de Perzische pre mier het plan van Stokes, bepa lende dat de Britse staf in de raffinaderij van Abadan en op de olievelden moet werken onder Britse leiding, niet wenste te aan vaarden. Mossadeq overhandigde twee brieven aan Stoker- Volgens Radio Teheran was de inhoud van het eerste schrijven in grote lijnen als volgt: Perzië is bereid olie aan vroegere af nemers te leveren op basis van de in het verleden gekochte hoe veelheden en tegen prijzen zoals die op de wereldmarkt gelden. BONN (A.P.). Kanselier Adenauer heeft gisteren via Ra dio Munchen een oproep tot het volk gericht om zowel het linkse als het rechtse extremisme in West-Duitsland te bestrijden. De kanselier keerde zich in het bij sonder tegen de jongste pro-nazi groep, die in West-Duitsland is opgericht, nl. het „Prei Korps Dentschland". Adenauer zei, dat zijn regering vastbesloten was de extremisten van rechts en links te bestrijden en deed een beroep op alle wer kelijk democratische krachten. Hij sprak de verwachting uit, dat West-Duitsland binnen het eerstkomende half jaar een onaf hankelijke staat met gelijke rech- CHINEES BERICHT OVER SCHENDING NEUTRALE ZONE LONDEN. In een Woensdag te Londen opgevangen bericht van het Chinese persbureau „Nw. China" wordt gezegd: „Vandaag is om 10.20 uur Koreaanse tijd een vijandelijk vliegtuig boven de conferentieplaats in het neu trale gebied van Kaesong ver schenen, dat bombardementen en beschietingen uitvoerde. Bijzon derheden over de aanval worden thans onderzocht". De Communisten hebben Donderdagmorgen te twee uur de besprekingen te Kaesong afgebroken omdat, naar zij zeiden, geallieerde vliegtuigen Woensdagavond bommen hebben ge worpen op het neutrale gebied van Kaesong. De communistische verklaring werd afgelegd door de rode kolonel Tsjang, die de geallieerde verbindingsofficieren, kolonel Kinney en kolonel Murray had ontvangen om het gemelde incident te onder zoeken. In een officiële verklaring van de Verenigde Naties wordt ech ter gezegd, dat het korte onder zoek van de „bewijsstukken", die de communisten hadden geleverd over het bombardement, kolonel Kinney en kolonel Murray er van hadden overtuigd, dat wat zij zagen niet was veroorzaakt door bommen. Kolonel Kinney zei, dat er aan geen enkel ge bouw of gewas schade was toe gebracht en dat niemand was gewond op de plaats, waar een napalmbom zou zijn neergekomen. Het is voor de hand liggend, aldns de V.N.-verklaring, dat het afbreken van de onderhande lingen „een op hoog niveau ge nomen beslissing vereiste, die nauwelijks genomen zou kunnen worden in het tijdsverloop tus sen 23.00 uur op 22 Augustus en 01.45 uur op 23 Augustus". „Het feit, dat kolonel Tsjang over de beslissing beschikte, be vestigt de valse aard van het incident". Het onderzoek heeft duidelijk aangetoond, dat het hele incident van begin tot eind op touw gezet was, aldus de ver klaring. Kolonel Murray zei, dat op de plaats waar de napalmbom te recht zou zijn gekomen geen bomtrechter was te zien. Er zou ten zou worden, dat de integratie van Europa voortgang zou vin den en dat de vrede zou worden bereikt. Adenauer schoof de sombere voorspellingen met betrekking tot een economische crisis, gesloten fabrieken en toenemende werk loosheid, die deze winter het ge volg zouden zijn van de omvang der door de geallieerden gere gelde kolenexport, terzijde. IN INDONESISCHE OLIE-INDUSTRIE DJAKARTA (A.P.). Een poging om alle arbeiders in de olie-industrie in geheel Indone sië onder communistische leiding te brengen is mislukt. Het initiatief voor deze fusie ging uit van de Sobsi (die onder communistische leiding staat). Voorlopig was besloten de ar beiders van de drie belangrijkste oliecentra: Zuid-Sumatra, Oost- Borneo en Oost-Java in één vak verbond onder te brengen, die ressorteert onder de Sobsi. Gedelegeerden gingen naar de drie oliegebieden, maar zowel op Zuid-Sumatra als Oost-Borneo voelden de arbeiders niets voor een fusie. hoogstens een handgranaat kun nen zijn geworpen. In een rap port van admiraal Joy wordt ge zegd, dat de rode kolonel Tsjang twee stukjes metaal had laten zien en had verteld, dat deze stukken een jeep van een com munistische afgevaardigde had den getroffen. Tsjang wist niet hoeveel vliegtuigen de aanval hadden uitgevoerd, doch alle aan wezigen hadden vliegtuigen ge hoord, aldus Tsjang. Nader wordt gemeld: Amerikaanse autoriteiten staan op het standpunt, dat de bespre kingen opzettelijk zijn mis lukt door toedoen van de com munisten, op order van het Krem lin, aldus werd Donderdagmorgen gemeld. De gehele vredesactie destijds van Malik en Moskou werd van het begin af beschouwd als een truc om de militaire positie te verbeteren door de 38ste breedte graad als bufferzone aan te mer ken. De V.N. hebben dit doorzien en zijn niet gezwicht, met als gevolg, dat de communisten geen heil meer zien in besprekingen. De afnemers zullen direct met Perzië handelen of via een tus senpersoon, die een internatio nale distributiemaatschappij kan zijn. Perzië is voorts genegen de buitenlandse staf in dienst te houden op basis van de door de voormalige Brits-Iraanse Olie maatschappij met hen gesloten contracten. De huidige organisatie zal kun nen blijven bestaan voor zover zij niet in strijd is met de wet op de nationalisatie. Perzië zal verder de buiten landse staf vrijheid van hande len geven en vooraanstaande des kundigen uit landen, die niet directe belangen in Perzië heb ben, uitnodigen lid van de direc tie te worden. Stokes brak de onderhandelin gen af en trof regelingen om van daag naar Londen te vertrekken, waar hij Vrijdag wordt verwacht Volgens Harriman zijn de be sprekingen geschorst, doch niet afgebroken. „Ik hoop oprecht, dat de besprekingen spoedig kun nen worden hervat", aldus Harri man. In Britse en Amerikaanse kringen zegt men, dat bij Harri- man's optimistische uitlating de wens de vader van de gedachte is. CANBERRA. De minister voor immigratiezaken Holt heeft Woensdag te Canberra medege deeld, dat de Australische rege ring een immigratie-programma heeft goedgekeurd, dat hoofdza kelijk ten doel heeft ongehuwde personen naar Australië te doen emigreren. „In het verleden heeft Austra lië vooral immigranten met grote gezinnen willen hebben, doch thans, in de periode van opbouw der landsverdediging, hebben wij nl. ongehuwde personen nodig, wier arbeidsvermogen het grootst is en voor wie het gemakkelijkst huisvesting wordt gevonden", zeide hij. Volgens een bericht van Radio Melbourne zijn twee functiona rissen der Australische spoorwe gen Woensdag per vliegtuig naar Engeland vertrokken, om te po gen aldaar drieduizend onge trouwde mannelijke arbeiders te vinden, die naar Australië willen emigreren; zij zouden dan in de staat Victoria als spoorwegarbei ders te werk worden gesteld. De Australische regering zal emi granten van deze categorie hel- INZAKE VERHOUDING NEDERLAND-INDONESIE 's-GRAVENHAGE. Het bu reau te 's-Gravenhage van de „Repoeblik Maloekoe Selatan" (Republiek der Zuid-Molukken) heeft in een schrijven aan de regering zijn standpunt te ken nen gegeven ten aanzien van eventuele besprekingen tussen Nederland en Indonesië inzake de verhouding tussen beide lan den. Het bureau betoogt hierin o.m.: 1. dat de deelstaat Republik Indo nesië zich illegaal gesteld heeft in de plaats van de Republik Indonesia Serikat; 2. dat „wijzi ging van de unieverhouding in algemene zin slechts zal kunnen geschieden door besprekingen tussen Nederland, de Republik Indonesia en de Republiek der Zuid-Molukken"; 3. dat over dracht van Nieuw-Guinea door Nederland aan de Republik Indo nesia, die met het eiland hoege naamd niets te maken heeft, moet worden afgewezen; 4. dat Neder land voor de ter R.T.C. overeen gekomen rechtsorde in feite dient op te komen. (Van een onzer verslaggevers) Naar wij vernemen is er alle kans, dat er zeer binnenkort in de Scheveningse haven een vaartuig te zien zal zijn, waar mee het mogelijk is om 80 per sonen met de snelheid van een trein over de wereldzee te ver voeren, tegen een tarief, dat ongeveer gelijk is aan dat van een autobus. Het technische principe van deze „agnavion" is hetzelfde als dat van een vliegtuig, namelijk het water vervoermiddel wordt tijdens de vaart gedragen door ae re actie van het water op twee of meer onder de romp gemon teerde vleugels. Door deze constructie wordt de boeg reeds bij geringe snel heid volledig uit het water ge heven en ontstaat een vermin dering van de waterweerstand van ongeveer 60 procent. Hier door kan een hoge snelheid en een laag brandstofgebruik be reikt worden. De „agnavion", die sneller is dan de „Queen Mary" de houder van de blau we wimpel, is, wat de passa giersaccommodatie betreft, uit gerust als een modern vlieg tuig. Het vaartuig, dat naar de constructeurs verwachten, een revolutie op het gebied van het vervoer te water teweeg zal brengen, is gebouwd door de A. B. Supermarin te Stock holm. Het exemplaar dat Scheveningen zal bezoeken, is een van een serie, welke is aangekocht door de Société Franco-Khmere de Navigation te Saigon en is op weg van Stockholm naar Le Havre. Tij dens het bezoek, dat aan het einde van deze week of in het begin van de volgende wordt verwacht, zal voor de kust een demonstratie worden gegeven. pen bij het voldoen der passage- kosten. Indien het beoogde aantal in Engeland niet zou kunnen wor den gevonden, zal men pogen de overigen te vinden in West- Duitsland, Nederland en Italië. HET JAPANSE VREDES VERDRAG TOKIO Ass.Press) Men ge looft in Japan in toenemende mate dat Rusland met een ver rassing te voorschijn zal komen en het Japanse vredesverdrag in San Francisco zal ondertekenen. In betrouwbare onofficiële Ja panse kringen gelooft men. dat 't zal instemmen de Amerikaanse soldaten in Japan te houden maar eisen dat een definitieve datum voor vertrek zal worden vastgesteld. De Russen zijn gekant tegen een Unilateraal verdrag tussen Japan en Amerika en Japanse kringen voorspellen, dat, om dit te voorkomen Rusland het ver drag zal tekenen. Een andere reden is. dat de Russen een ambassade in Japan moeten handhaven om de propa ganda aldaar te kunnen voort zetten. VER OVER DE DUIZEND DJAKARTA (Aneta). Het totaal aantal arrestaties van de zuiveringsacties van de laatste weken loopt ver in de duizend. De correspondent van Aneta te Medan meldde Woensdag, dat te Pematang Siantar 321 personen zijn aangehouden. Tezamen met de ruim 500 arrestaties in Medan, ongeveer 200 in Oost-Java, 100 in Cheribon, 25 in Tangerang, 60 in Djakarta bij de eerste razzia en naar schatting ruim 100 bij de arrestaties aan de vooravond van de 17-Augustus-viering, komt men reeds aan een getal van 1300. Hierbij zijn niet inbegrepen de arrestaties in andere plaatsen, zoals Semarang en Surakarta, waar het totaal aantal arrestaties onbekend is. BUENOS AIRES. Vijf mil- lioen leden van de officiële Ar gentijnse arbeidersorganisatie heb ben gisteren het werk neerge legd om president Peron en zijn vrouw er toe te bewegen, hun bewind met zes jaar te verlen gen. Honderdduizenden arbeiders verzamelden zich in de hoofdstad om er een massa-demonstratie bij te wonen, die drie dagen zal du ren. Peron heeft herhaaldelijk gezegd, dat hij geen tweede ambts periode van zes jaar wenst. De afgelopen maanden echter heeft hii zijn volgelingen weinig twij fel gelaten, dat zij hem wel kun nen overhalen. En zij hebben hem overgehaald. Na de demonstratie van giste ren heeft Peron verklaard, dat hii zich herkiesbaar zou stellen. ..Ik onderwerp mij aan de wil van het volk," aldus Peron. Amerikaanse verliezen in Korea WASHINGTON (AP) De Amerikaanse verliezen op Korea zijn sinds de vorige week geste gen van 80.750 tot 81.006 man. EEN LUCHTLIJN OP JAPAN? 's-GRAVENHAGE. In op dracht van de K.L.M. vertoeft de heer M. van Haselen op het ogen blik in Tokio. Hij doet daar een markt-onderzoek naar commer ciële mogelijkheden voor een Nederlandse luchtlijn op Japan. VERONGELUKTE „EX AIO" GELICHT Het 10 meter lange zeiljacht „Ex Aio", dat j.l. Zondag op het IJselmeer, nabij de vuurtoren „De Ven" te Enkhuizen is gezonken en waarbij drie van de vijf opvarenden, in hun poging om zwemmend de wal te bereiken, ver dronken, is gelicht en naar de haven van Enkhuizen ge sleept. De „Ex Aio" wordt omhoog ge hesen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1