In 1952: Dieseltractie Staatscommissie wil beperking van de onderhoudsplicht Deri da Bevolkingsonderzoek óók in de Beemster Gemeentebesturen doen beroep op Ministerraad Fusie van Veiling Winkel met B. en O. te Zwaag Kapelaan Biemans gaat Beemster verlaten ALKMAAR EN OMSTREKEN Wanneer weer naar school? Nationale Zeilwedstrijden op het alkmaarder meer AGENDA Woningbouw a!s vroeger te helpen financieren Laatste nieuws Gesneuveld in Korea Spoorlijn bij Anna Paulowna wordt gemoderniseerd Doch lijfsdwang meer algemeen als stok achter de deur Vol Egyptisc midder blijvend Coin v«®. ieken< minstens na; PAGINA 2 DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1951 ALKMAAR. Voor de leer lingen van de lagere scholen is het begin van het nieuwe school jaar vastgesteld op de volgende dagen. De leerlingen der le t/m 5e klassen van de St. Adelbertus- school (Nieuwlandersingel) de Aloyisiusschool Koornlaan en de St. Bavoschool (Nieuwstraat) worden op Dinsdag 28 Augustus op de school verwacht. De leer lingen van de zesde klassen de zer scholen moeten Woensdag 29 Augustus op school zijn. De leerlingen van de St. Laurentius- school (Oosterkolkstraat) VGLO en de St. Jozefschool (ULO) wor den allen op Maandag 3 Sept. verwacht. Zij die de St. Willibror- dusschool aan de Molenbuurt be zoeken worden allen op Dinsdag 4 September op school verwacht. Zoals men weet dienen de leer lingen van de eerste klas der la gere scholen vóór 1 October de leeftijd van zes jaar te hebben bereikt. Wij wijzen er de ouders van de leerlingen der St. Adel- bertusschool bovendien nog op dat zij, die in de tweede klas komen welke voorheen was ge huisvest in de St. Aloyisiusschool met ingang van het nieuwe schooljaar weer in de St. Adel- bertusschool op de Nieuwlander singel worden verwacht. Dus alle leerlingen van de St. Adelbertus- school komen op de Nieuwlander singel te zitten. FEEST OP HET STATIONS PLEIN ALKMAAR. Ter gelegenheid van de ingebruikstelling van het nieuwe stationsplein zal de Schermer dansgroep de festivi teiten van de Spoorstraat-win keliers opluisteren. Het gezelschap wordt om half drie op de hoek van de Geestersingel en de Spoorstraat ontvangen. Om drie uur treedt de groep op, op het Stationsplein en wel in volledige Westfriesche klederdracht. Van omstreeks half vier tot zes uur zijn er kinderspelen voor de kinderen uit de Spoorbuurt. Des avonds van zeven tot twaalf uur is er een Bal Champêtre op het Stationsplein dat door de Vo~ lendammer muzikanten en de Egmonder harmonie en fanfare corps „Lamoraal" zal worden op geluisterd die ook de muzikale verzorging van de middagfeesten voor hun rekening nemen. In de Spoorstraat zal er voorts nog een etalage-wedstrijd wor den gehouden. Afscheid van kapelaan N. Buurman ALKMAAR. Hedenavond Bal er in het Sint Fidelisgebouw, Verdronkenoord 44, van 7.30 tot 8.30 uur, gelegenheid zijn per soonlijk afscheid te nemen van de weleerwaarde heer N. Buur man. die Vrijdag a.s. de Lauren- tiusparochie gaat verlaten. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Wil lem en Buurtje, z. en d. van P. Liefting en J. Th. L. Ditmar; Hu- bertus J. J z. v. C. J. v. d. Steen en C. M. v. Koningsbrugge; André, z. v. H. G. Sman en A. W. v. d. Kamp; Joost, z. v. J. de Pijper en E. C. Roomer; Ingrid, d v. H. J. Hoogland en J. G. Hoog land; Frederika J., d. v. F. Jan sen en H. Withaar; Paul F., z. v. H. J. Wesselson en E J. Beek man. Getrouwd: Hendrikus J. Er- kamp en Geertruida C. Laas. ALKMAAR Zoals reeds ge meld, zullen 25, 26, 27 en 28 Aug. a.s. op het Alkmaarder Meer Nationale Zeilwedstrijden wor den gehouden. Zo langzamerhand worden deze wedstrijden op het Alkmaarder Meer in betekenis gelijk aan die van de Sneek-, Kaag- of Holland week. Hiervan levert het bewijs dat er dit jaar niet minder dan 185 inschrijvin gen waren, veel meer dan vorig jaar. En dit is ook wel te verkla ren. Deze wedstrijden bezitten 'n buitengewoon prettig karakter. Het wedstrijd „terrein", het Alk maarder Meer, leent zich uitste kend voor wedstrijden. De organi satoren zorgen er goed voor, dat het de deelnemers aan niets ont breekt. Iedere avond na de wed strijden is er om negen uur prijs- uitreiken en daarna, althans op de eerste 3 avonden het welbe kende zeilersfeest, waarop het er vrolijk en aangenaam toegaat. Men weet, waar men elkander kan treffen: in de Jachthaven van Alaensloot, "welke eem uit stekende accomodatie bezit. Misschien zullen er ook nog enige deelnemers aan de Sneek week aan de start verschijnen. Dit jaar weer voor het eerst is er een veld van 10 Regenbogen. Hier maakt L. de Wit uit Zaan dam een goede kans. Vervolgens zullen veertien Draken aan de start verschijnen, waarbij de volgende leden van de Alkmaarse Roei- en Zeilver eniging zijn: J. W. Boersma, Joh. Boom, P. Poorter, R. Visser en S. Bakker. Hier zijn vooral de sterksten: G. van Wijk (de Kaas), die de laatste twee jaar de Alk maarder Meer wedstrijden heeft gewonnen, Dr. J. R. Blickman (K N7.RV)en H. Verdm-n (de Kaag) In het veld van 25 valken zit ten 5 leden van de AR en ZV nl J. Keijzer, H. Kirkenier, C. Nau- ta, S. v. d. Meer en A. van Vliet, die grote concurrentie zullen ondervinden vooral van J. C. Lichtenauer (de Schie), G. A. S. Jongeneel (de Kaag) en C. M. H. Nauta (de Kaag) en N. van Buren (de Schie). Het lid van de AR en ZV. J. Keijzer, die tot nu toe steeds in een twaalf voets jol heeft geva ren en daarmee vele prijzen be haalde, start dit jaar voor het eerst in de Valkenklasse. Men Is benieuwd, wat hij daarin zal bereiken. De eerste start is Zaterdagmid dag om drie uur. Een „sleepie" uit Amsterdam neemt de zeilers van de Kaag. Loosdrecht en Amster dam mee hierheen. Zondag zijn de starts de gehele dag. De toe gang is vrij. WIENER OPERN STUDIO KOMT NAAR ALKMAAR ALKMAAR. Op zijn tournee door ons land, welke volgende maand plaatsvindt, zal het Oos tenrijkse opera gezelschap de ..Wiener Opern Studio" op 29 Sept. Alkmaar aandoen, teneinde in het „Gulden Vlies" een opera- en operetteconcert te geven. Aan deze tournee wordt deelgenomen door de meest op de voorgrond tredende jonge Weense kunste naars en enkele Nederlandse mu sici. Voor het opera- en operette concert is door de directeur van de Wiener Opern Studio, de diri gent Hans Gabor, in samenwer king met zijn technische staf een speciaal Weens programma opge steld. dat in een eigen sfeer ge bracht zal worden. De eigen sfeer wordt het best getypeerd door de titel waaronder het program ma gebracht wordt: „Grande Soi ree musicale bij Prins Orlowsky in Wenen". (Opera-liefhebbers zullen zich herinneren dat prins Orlowsky een der hoofdfiguren uit de „Fledermaus" van Strauss is). Buiten het raam waarin de diverse aria's, duetten en scène's uit opera's en operettes van Mo zart, Millöcker en Strauss, zoals uit de titel blijkt, gepresenteerd worden, zijn deze werken zo uil gekozen. dat, met gen binding van kleine scène's, in feite een nieu we operette is ontstaan met tal van verwikkelingen. Hierdoor is het monotone opkomen en afgaan van zangers en zangeressen ver meden, dat anders een dergelijk concert tot zulk een langdradige geschiedenis kan maken. Buiten de verschillende Weense zangers en zangeressen zal o.m. de Ne derlandse bas Lambert van Hin thum optreden. De Arnhemse pianist Wim van der Mee zal twee Impromptu's van Schubert ten gehore brengen. Als artistiek ad viseur voor deze tournee treedt de Nijmeegse opera dramaturg Artur Hirschberg op. Benoemd ALKMAAR. Onze stadge note, mej. Th. Goes, is met in gang van het nieuwe schooljaar benoemd tot 'onderwijzeres ean de R.K. U.L.O. voor meisjes Dierenbescherming ALKMAAR. Sinds enige weken zwerft te Alkmaar een jonge herdershond, plm. 6 maan den oud. De eigenaar wordt ver zocht zich te melden bij de In specteur, C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Zwervend in de Baanstraat werd aangetroffen een cyperse poes, plm. 4 maanden oud. Dinsdag is in de Beemsterpol- der een jong hondje uit een outo gezet of geraakt. Kentekenen: wit iets brum of zwart kreupel. De vinder wordt ver zocht het dier voor rekening van de Dierenbescherming op te zen den aan de Inspecteur. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Mari anne dv A. Vroegop en E. P. v. d. Meer, Johannes zv G. B. van Vliet en C. Jaspers. Gehuwd: Thomas Stellinga en Engelberta Th. Degeling, Cornelus Kuiper en Anna A. Zandbergen, Hendrik I. J. Moras en Arentje S. Krijger. Overleden: Hendrik Staal, 66 jaar. Winkelsluiting tijdens de kermis ALKMAAR. De commissaris van politie vestigt er de aan dacht op dat gedurende de dagen waarop de kermis wordt gehou den, Zaterdag 25 Aug t/m 2 Sept. de bepalingen betreffende slui- tingensuren volgens de winkel sluitingswet 1930 niet van kracht ziin. De kermis begint Zaterdag 25 Augustus om 14 uur en duurt voort tot 1 uur 's nachts. Het sluitingsuur voor vergunnings- en verlofslocaliteiten tijdens de kermis is bepaald op Zaterdag 25 Augustus t/m Vrijdag 31 Augus tus 1 uur 's nachts, Zaterdag 1 en Zondag 2 September 2 uur des nachts. Egmondia Nieuws EGMOND AAN ZEE. De v.v. Egmondia zal aan de a.s. competitie deelnemen met 7 elf tallen n.l. 3 senioren, 2 junioren, 1 adspiranten-elftal en 1 welpen elftal. Het le elftal zal in zijn nieuwe samenstelling op Zondag 2 September a.s. een proefwed- strijd spelen tegen Purmerland. Deze wedstrijd zal worden voor afgegaan door 2 wedstrijden van de junioren-elftallen tegen 2 junioren-elftallen van VSV. FILMS: Rex-theater: De beste jaren van ons leven, 18 jaar: Cinema Amerieain Moeder's jongen, 14 jaar; Harmonie: Dombo, alle leeft.; Victoria-theater: De charge van de Lichte Brigade, 14 jaar. Voorstellingen: om 8 uur; Rex: 2 uur en 7.30 uur. APOTHEKEN: Voor de spoedgevallen is vanaf he denavond 6 uur geopend Apotheek Hartong van Ark Langestraat 1, apo theker J. v. d. Mark. Burgerlijke Stand EGMOND AAN ZEE. Ge boren: Nelly dv P. de Groot en G. Kooijman, Albert zv K. Krab en A. Visser. Ondertrouwd: Aldert Buis en Maria Wijker. Overleden: Trijntje Visser, 67 jaar wed. van P. Zwaan. Aanbesteding verbreding van bruggen GRAFT. Dinsdagmiddag werd in het raadhuis te Graft de verbreding van twee bruggen te Graft aanbesteed. Voor dit werk waren drie aannemers uitgeno digd in te schrijven, n.l. de heer D. de Jong te Graft, L. H. de Koekkoek en D. Tentij te West- Graftdijk. Het werk werd aan de laagste inschrijver gegund voor f 4123.Het betreft nier de bruggen aan beide einden van de Giobdijk. 's CRAVENHACE De Vereniging van Nederlandse Gemeen ten heeft aan de Raad van Ministers een adres doen toekomen in zake de financiering van de woningbouw. In dit adres wordt uiting gegeven „aan de grote ongerustheid welke bij de ge meenten bestaat ten aanzien van de ontwikkeling van de woningbouw, welke in ernstige mate belemmerd wordt door de financieringsmoeilijkheden, die de gemeenten ondervinden. De situatie is thans aldus, dat de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting geen goed keuring meer verleent voor de uitvoering van bouwplannen van woningwetwoningen zolang hem niet is gebleken dat de gemeente die uitvoering door middel van een vaste lening kan financieren, terwijl anderzijds de gemeenten er slechts in enkele gevallen in kunnen slagen een geldlening te sluiten op de basis van het vast gestelde rentegamma. Deze situ atie dreigt zeer ernstige gevolgen te hebben", aldus de vereniging. „In de eerstvolgende maanden zullen deze gevolgen weliswaar niet onmiddellijk aan de dag tre den, daar voorlopig nog maande- BEEMSTER. In de maand Oc tober zal de bevolking van de gemeente Beemster doorgelicht worden. Deze actie voor het on derzoek der gehele bevolking on lonsrtuberculose vindt ziin trrond in het feit. dat met een vroeg tijdige ontdekking van gevallen, de gevreesde ziekte, door een tii- die inariinen. vee! korter duurt en bii een goede kuur meestal zonder verdere maatregelen snon- taan en bliivend zeneest. Het komt n.l. voor, dat men sen te lang doorlopen en zonder dat zij er zich van bewust zijn, reeds een besmettingshaard voor anderen vormen. Het gevaar, de ellende en de financiële gevol gen hiervan wordt reeds door velen ingezien. Wij zien dat fa brieken er toe overgaan hun per soneel door te lichten, schoolkin deren periodiek voor de röntgen- camera komen enz. Natuurlijk zullen er mensen zijn die het niet meer de moeite waard achten, omdat ze te oud zijn. Juist de oudere mensen zijn dikwijls lij dende aan actieve longtuberculo- se en kunnen b.v. kleinkinderen gemakkelijk besmetten. Wat kan hier een ellende uit voortkomen. Anderen zijn invalide en ach ten zich niet in staat naar het doorlichtingslokaal te gaan. In voorkomende gevallen wordt men per auto naar het doorlichtings lokaal vervoerd. In de eerste helft van Septem ber zal elk gezin bezocht en ge. vraagd worden of het wil deel nemen aan deze doorlichtings actie. Een 100-tal personen heeft zich spontaan gemeld voor dit huisbezoek. Het doorlichten zal geschieden op 4 plaatsen nl. te Midden-, Noord-, West- en ZuidOostbeemster. Door zich op een voorgeschre ven wijze te kleden zal het door lichten kunnen geschieden met een tempo van 100 personen per uur. Na het huisbezoek ontvangt ieder een oproepkaart, waarop vermeld is wanneer en waar men dient te verschijnen. Een mini mum van tijd en moeite zal men er dus voor over moeten hebben MARIONETTENTHEATER „TITOK" BERGEN. -Het Marionetten theater ,,Titok" gaf Woensdag middag een goed geslaagde voor stelling in het Parnassiapark te Bergen aan Zee. Twee honderd kinderen en hun geleiders en ge leidsters hebben hartelijk ge lachen om de avonturen van Jan Titok, de Dikke en de Lange, die de reus versloegen en de prinses uit de put redden. Hiervoor kreeg Jan een kren tenbrood, voor zijn moeder, als loon en een kus van de schone prinses voor hemzelf. Het décor en de aankleding van het thea tertje waren artistiek goed ver zorgd. De beweging van de pop pen paste zich goed aan het ge sproken woord aan. Het hartelijk handgeklap aan het slot was dan ook ten volle verdiend. AANRIJDING BERGEN. Gistermorgen om 10 uur vond een aanrijding plaats op de hoek St. Antoniusstraat- Molenstraat. Doordat een fietser met grote snelheid om de scherpe bocht van de Molenstraat, die geen uitzicht biedt, de St. Anto- niusstraat inreed en een auto van de firma Calvé, Delft, geen rechts hield, kwamen zij met elkaar in botsing. De jongen werd van de fiets geslingerd, terwijl zijn splin ternieuwe sportrijwiel onder de wagen schoof en geheel werd ontwricht. De jongen bekwam slechts lichte verwondingen. De politie heeft de zaak in onder zoek. om zich aan dit onderzoek te on derwerpen. Het spreekt vanzelf dat een en ander grote kosten met zich medebrengt. Tijdens het huisbe zoek kan men vrijwillig hiertoe zijn bijdrage verlenen. De verwachting wordt uitge sproken dat de gelegenheid, welke het gemeentebestuur thans biedt, door iedereen aangegrepen wordt en dat iedere inwoner van Beem ster zijn plicht beseft tegenover zijn medemens en medewerkt aan het doel de gehele bevolking te onderzoeken. Dit zou de mooiste beloning zijn voor allen- die vrij willig hiertoe hun medewerking hebben gegeven. WINKEL. Maandagavond werd door de Winkeler Veiling weer een snoedvereaderine bij een eeroeDen. teneinde tot een fusie te komen. Zoals uitvoerig in ons vorie verslag is vermeld, werd od de laatst gehouden ver gadering geen tweederde meer derheid verkregen. In de verga dering van Maandagavond werd echter het lot van de Winkeler veiling beslecht. Voorzitter De Groot deelde in zijn openingswoord mede, dat hij in tegenstelling met de vorige vergadering de leden wilde advi seren tot fusie te besluiten, daar de toestand voor de Winkeler Veiling onhoudbaar wordt. Bij de stemming waren 45 vóór fusie, 7 tegen en 4 blanco, dus kon men tot fusie overgaan. Nu kwam aan de orde de vraag aan welke vei ling men zich zal verbinden, de veiling „Op Hoop van Zegen" te Blokker of de veiling „Bangert en Omstr." te Zwaag. Om tot verbintenis aan een der veilingen over te gaan, wordt vereist dat 70 pet. van het aantal H.A. moest worden verkregen. Na gehouden stemming hier over behaalde men niet de ver eiste 70 pet. Hierop deed voor zitter een beroèp op de minder heid, met als resultaat dat vrij wel allen zich aansloten bil de meerderheid. De veiling te Zwaag werd aan gezocht voor verdere onderhan- BEEMSTER. Na ruim twee ëneenhalf iaar als assistent van Pastoor van Leinzig een druk en vruchtbaar narochieleven te heb ben gestimuleerd en geleid, gaal kanelaan Biemans de narochie van St. Jan de Doner én Beem ster verlaten, om ziin nieuwe taak in Alnhen aan de Riin te gaan beginnen. In deze tijd heeft kapelaan Biemans zich in de Beemster verscheidene vrienden gemaakt, vooral onder de jongeren, bij wie hij zeer populair was. Hij wist nieuw leven te bren gen in de Jongerenbeweging, vooral in de K.A.J. Vooral tijdens de winteravonden wist hij een sfeer van gezelligheid te schep pen, waardoor de jongens naar het verenigingsgebouw werden getrokken. In de K.A.B. heeft hij een Credo Pugno-club opge richt. Veel en bezielend werk deed hij om te komen tot de op richting van een woningbouw vereniging. De samenstelling van het voorlopig bestuur daarvan maakte hij mee; het afkomen van de koninkliike goedkeuring niet en evenmin het gereedkomen van de eerste woningen in West- Beemster en dat is jammer. Ook voor de toneelvereniging en di verse andere verenigingen was hii een ijverig en gezien geeste lijk adviseur. Zijn wekelijkse praatje in Sursum Corda werd door eenieder in de Beemster en ook door velen daarbuiten graag gelezen. 20-JARIG BESTAAN VAN MEERVOGELS AKERSLOOT. Ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan van de R.K. voetbalclub „Meer- vogels" en de promotie van het eerste elftal naar de 4e klas KNVB, zal op Zondag 26 Augus tus a.s. 's avonds 8 uur een grote feestavond door deze vereniging worden aangeboden voor de leden en genodigden. Het beken de cabaret-gezelschap „de Dujo's" uit Haarlem zal deze avond op treden. Het beloofd werkelijk 'n uitstekend verzorgd programma te worden. 's Middags om 12.45 uur zul len Meervogels A II en Grass hoppers II uit Hoogwoud tegen elkaar uitkomen terwijl om 2.30 uur Meervogels I en Grasshop pers I hun kracht zullen meten. Burgerlijke Stand CASTRICUM Geboren: Jo hannes L. M- zv J. W. Breetveld en W- Rozemeijer. Catharina G. W. dv O. P. Bleijendaal en C. W. Boersen. Ondertrouwd: L.W-A.M- Ver kaar, oud 39 j. en M. M. de Win ter beide te Castricum. De laatste maanden heeft ka pelaan Biemans, vanwege de ziekte van Pastoor van Leipzig, vrijwel het gehele parochieleven alleen moeten behartigen. Zijn heengaan is voor velen een te leurstelling. Donderdagavond zal in het ver enigingsgebouw op het Kerkplein een afscheidsavond worden ge houden, waarop iedereen per soonlijk afscheid kan nemen van de kapelaan. Vrijdag gaat kape laan Biemans heen; de parochie zal dan kunnen kennis maken met de nieuwe kapelaan, wiens taak in de Beemster nog zal wor den verzwaard door de ziekte van de Parochieherder. delingen. Voorzitter deed een be roep op de leden, om, nu tot fusie is besloten met de veiling te Zwaag, niet reeds al het fruit aldaar aan te voeren, omdat eerst verdere besprekingen moeten plaats vinden. Voorzitter deelde mede, dat de ong. 8000 gulden voordeel van deze verbintenis, ten goede aan de leden zullen komen. Notaris Komen merkte op. dat het contact onder de leden niet verloren mag gaan. Tevens vroeg hij of het niet mogelijk zou zijn hét fruit hier centraal te sorte ren en te verpakken. Doch de voorzitter antwoordde terecht, dat dit zeer moeilijk zal zijn, om dat de veiling te Zwaag reeds voor de leden sorteert en ver pakt. Toch wil het bestuur na der bekijken wat voor de leden hier verder gedaan kan worden. De heer Kamp speet het ten zeerste dat de veiling in Winkel gaat verdwijnen. Dit is de schuld van de leden zelf, aldus de heer Kamp. Er heerste hier geen een dracht maar tweedracht. Spreker hoopte dat de andere verenigin gen zich hechter aaneen zullen sluiten, omdat Winkel anders nog meer zal gaan missen. Huisvlijt- Floralia- en Tuin- bouwvereniging HEERHUGOWAARD. De grote tentoonstelling wordt drt jaar gehouden op 2930 Sep tember en 1 October a.s. in de zalen van café v. d. Heiligen berg alhier. Evenals vorige jaren zullen er weer vele inzendingen komen. Ook de floralia staat dit jaar in de volle belangstelling. Er zijn 500 plantjes (bloemen) uit gegeven. waarvan verwacht mag worden dat de meesten op de tentoonstelling zullen komen. Het aantal leden der vereni ging beloopt ongeveer 700. De genen die alsnog lid willen wor den kunnen zieh opgeven bij 't bestuur. Woensdag 29 Augustus a.s. wordt in café v. d. Heiligen berg een algemene verga dering gehouden des avonds om 7.30 uur. Juist in verband met de a.s. tentoonstelling wil het bestuur de leden aanraden deze vergadering te willen bezoeken. De agenda vermeldt o.m. dat wegens het overlijden van de heer Hoogland 'n nieuwe voor zitter moet worden gekozen. Tevens is het bestuur van me ning, dat het bestuur met twee leden moet worden vergroot. lijks een belangrijk aantal wo ningen gereed zal komen; de te rugval daarna zal echter belang rijk zijn, immers het aantal wo ningen waarvan de bouw wordt aangevangen, loopt sterk terug en zal nog verder teruglopen, indien niet ten spoedigste maat regelen worden genomen." De vereniging brengt in herin nering dat volgens de bepalingen van de woningwet het Rijk de gemeenten voorschotten kan ver lenen. Dit was dan ook tot 1948 gebruikelijk. Sindsdien moesten de gemeenten zich echter zien te redden met de middelen uit de normale organen van de geld en kapitaalmarkt. Slechts indien de gemeenten daarin niet slagen kan het Rijk bijspringen. Nu de gemeenten inderdaad op de geldmarkt niet meer te recht kunnen en het Rijk niet bereid blijkt voorschotten te ver lenen is het de gemeenten onmo gelijk geworden de woningbouw verder te financieren. De gemeen ten dringen er dan ook bij de Ministerraad op aan dat opnieuw voorschotten worden verleend, zowel voor bouw, die nog moet worden aangevangen als voor die projecten die reeds worden uit gevoerd. Mevrouw van Foreest-Beets Koninklijk onderscheiden HEILOO. In verband met het 400-jarig bestaan van de stichting Paling en van Foreest en mede ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het tehuis in de Steijnstraat is mevrouw A. P. van FóreestBeets te Heiloo presidente-regent van ge noemde stichting bij Konink lijk Besluit van 8 Augustus 1951 benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het ligt in de bedoeling om de jubilea van de stichting te zijner tijd op feestelijke wijze te herdenken. In verband met de gezondheidstoestand van mevr. van ForeestBeets die, naar wij vernemen. momenteel het bed moet houden zal het tijd stip. waarop deze feestelijke her denking zal plaats vinden later worden bepaald WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. VEEL BEWOLKING Half tot zwaar bewolkt met morgen plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuidwest en Zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. Het bekende hotel „De zwarte boer" aan de weg EIspeet-Hardcr- wijk is hedenochtend afgebrand. Minister Stokes, leider van de Britse delegatie is uit Tehe ran naar Londen vertrokken. 's-GRAVENHAGE. S3 Aur. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tiidens gevechten in Korea on 15 Aug. i.l, is ge sneuveld dc soldaat L. J. van Vriesland, leeernr. 290405208. af komstig nit Amsterdam. De sol daat v. Vriesland werd on 5 Anril 1929 geboren. Hii was ongehuwd. MINISTER MANSHOLT IN DE WIERINGERMEER WIERINGERMEER. Z.Exc. Minister Mansholt. die ziin va- cantie o.a. doorbrengt in de na- biiheid van ziin boerderii in Wie- ringermeer. bracht Woensdagmor gen geheel onverwachts een be zoek aan de Graanbeurs. In ge- zelschan van de heer Pel maakte hii een rondgang door het beurs gebouw en liet zich door deze uitvoerig inlichten over de hui dige gang van zaken. De minister verklaarde o.a. zeer benieuwd te zijn hoe het er thans op de beurs toeging, wie en wat er zoal komt en wordt verhan deld, terwijl hij ook belangstelling aan de dag legde voor de loop en de omgang van de graanhandel. Tijdens deze rondgang onderhield Z.Exc. zich ook nog geruime tijd met de heer G. C. van Balen Blan ken, directeur van de Z.A.P. (Zaaizaadver. Anna Paulowna) en mocht van deze o.m. vernemen dat er op het ogenblik een opval lend grote vraag naar zaaizaden bestaat. Na de beurszaal verlaten te hebben begaf minister Mansholt zich, via een rondwandeling over de markt voor het beursgebouw in gezelschap van enkele bestuurs leden naar de gebouwen van de Z.W.M. (Zaaizaadver. Wieringer- meer) te Middenmeer voor het bezichtigen van de inrichting van dit grootbedrijf, dat evenals de Z.A.P., internationale vermaard heid geniet. ANNA PAULOWNA. Sedert enige weken wordt er aan de spoorlijn Anna PaulownaDen Heider hard gewerkt. Immers in 1952 hopen de Nederlandse Spoor wegen met diescltreinen te gaan l ijden van ASkmaar tot Den Hel der. Maar diesels vergen door grotere snelheid en meerdere zwaarte meer van de spoorlijnen dan de stoomtreinen, die nu over de baan rijden. Daarom is de Wegenbouw uit Utrecht dan ook begonnen om tus sen de vroegere halte Breezand en de Koegrasbru; het spoor te vernieuwen en de baan te ver zwaren. Voordat de werkzaamhe den begonnen werden, door ex tra treinen 's nachts zand en ko- lenas aangebracht. Een trein ver voert 800 ton zand en er moet duchtig poot-aan gespeeld wor den om de trein op tijd leeg te hebben Andere treinen brachten rails en verdere benodigdheden aan. Iedere dag nu wordt tussen de treinenloop door, het oude 's GRAVENHAGE Het thans verschenen rapport der Staats commissie die zich onder voor zitterschap van jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, Commissa ris der Koningin in de provincie Gelderland heeft bezig gehouden met de verbeteringen die in de Armenwet zouden dienen te worden aangebracht, vermeldt conclusies met betrekking tot de onderhoudsplicht die overigens niet in de Armenwet doch in het Burgerlijk Wetboek is geregeld en het verhaalsrecht. In de practijk wordt in vele gevallen de wederkerige ver plichting tot onderhoud tussen grootouders en kleinkinderen ais een minder juiste dwang gevoeld, aldus het rapport. De commissie acht het verantwoord indien de onderhoudsplicht in de rechte lijn zou worden beperkt tot ouders en kinderen. Zij is voorts van oordeel dat broers en zusters verplicht zijn hun minderja rige broers en zusters te on derhouden indien de ouders als kostwinner en verzorger wegval len. Gewenst wordt geacht het scheppen van een onderhouds plicht van stiefouders t.a.v. hun stiefkinderen, zolang deze min derjarig zijn en tot het gezin be horen. De commissie is van mening dat het onderhoudsrecht niet on der alle omstandigheden en in volle omvang behoort te kunnen worden uitgeoefend, indien de gezinsband door de schuld van de tot onderhoud gerechtigde is verbroken of verslapt. Zij wil de verplichting tot onderhoud vat baar doen zijn voor matiging door de rechter, in de gevallen waarin de tot onderhoud gerech tigde zich onwaardig getoond heeft van de onderhoudsplichtige een bijdrage tot levensonderhoud te vragen. Wat onwaardig is en hoever de matiging zal strekken, zal in ieder afzonderlijk geval naar redelijkheid door de rechter moeten worden beslist. Zeer sterk leeft algemeen het verlangen, dat meer uniformiteit zal worden gebracht in de be dragen die verhaald worden en die thans worden vastgesteld naar de willekeurige inzichten van zonder algemene richtlijnen werkende ambtenaren, van ge meente tot gemeente verschil lend, aldus de commissie. Er kleven echter zo grote be zwaren aan het voorschrijven van een uniform tarief bij of krach tens de wet, dat zal moeten wor- dersteuningen. den volstaan met het voorschrift, dat door B. en W. op voordracht der burgerlijke instelling normen of richtlijnen zullen worden vast gesteld die in het algemeen bij verhaal zullen worden gevolgd. De richtlijnen zouden ter kennis van de minister moeten worden gebracht. Wel zouden bij algemene maat regel van bestuur richtlijnen kunnen worden gegeven voor verhaal ingeval van langdurige verpleging (chronische gevallen, krankzinnigen, doofstommen e.d.) De commissie zou zoals het Rijk reeds aan de Voogdijraden heeft gedaan het recht om gijzeling mogelijk te maken voor het verhaal van kosten van maat schappelijke zorg op onwillige onderhoudsplichtigen, aan alle ondersteunende organen willlen toekennen. Zij acht het gewenst, het recht om kosteloos te procederen, in te voeren zowel voor de verhalende instellingen als de ondersteunden en de onderhoudsplichtigen, en de requestprocedure willen bezi gen voor verhaal zowel op perio dieke als op overige inkomsten. Voorgesteld wordt, de burgemees ter te laten optreden terzake van verhaal in plaats van B. en W., terwijl tenslotte enkele voorstel len worden gedaan met betrek king tot het verhaal van kosten wegens in het buitenland door daar gevestigde verenigingen voor liefdadigheid verrichte on- spoor vervangen door nieuw. De oude rails hebben hun geld wel opgebracht, want ze liggen er reeds van 1911. 14 meter lang is zo'n oude rails en hij rust op 19 dwarsliggers. Het nieuwe spoor is nog langer, 24 meter en heeft 32 dwarsliggers. Ongeveer 25 mensen werken aan dit project. Ze zijn afkom stig uit het gehele land, vooral uit Brabant en zij moeten hun mannetje wel staan, want een spoorstaaf weegt niet licht. Het merendeel der mannen is onder gebracht in kosthuizen in Anna Paulowna en Breezand. Nog ongeveer twee maanden hebben ze voor de boeg. Dan hoopt men het werk klaar te hebben en trekt de ploeg naar andere delen van ons land. Postduivenver. „De Reigers" HEERHUGOWAARD. Het gaat goed met deze vereniging. De belangstelling neemt toe ook uit nabijgelegen plaatsen. Voor een jonge duivenvereniging is 't een beetje moeilijk om op gang te kom er», omdat de duiven eerst gekweekt moeten worden, zodat het eerste jaar er altijd een is van opbouw. Dat er echter alle Zondagen met de jonge duiven al in de prijzen van de afdeling Noord-holland wordt gevlogen, doet het beste verwachten. Op Duffel 177 km), was dhr. Specker 288ste en op Vilvoorde (196 km) 221ste en 317e in de afdeling Noordholland. De ande re leden konden nog geen plaats in de afdeling veroveren, maar niaar het zich laat aanzien zal dat spoedig anders worden. Mons en Quievrain vielen uit door een defect aan de klok. A.s. Zondag St. Quentin. 333 km Deze week zijn de opleer- vluchten voor de navluchten die 2 September beginnen. Daaraan wordt reeds met plm. 40 duiven van 6 leden deelgenomen. Ver schillende aspirant-leden zijn al aan het werk geslagen om het volgend jaar mee te kunnen doen. Hoe meer leden hoe meer spanning en hoe groter de ani mo en ookdes te lager de kosten. Voor de navluchten worden 4 mooie medailles ver vlogen tussen de leden onder ling. Wy raden duivenliefheb- bers aan om het najaar te beste den aan de bouw van een hok en de aanschaffing van een paar goede duiven, dan kunnen ze volgend jaar ook mee doen. Inlichtingen bij dhr. Specker, Sportlaan 3. Burgerlijke Stand DE RIJP Geboren: Jansje A. dv J. van Dalen en M. Smit; Jo anna M. dv J. Nibbbring en A. Nieuweboer; Joannes T- zv Th. Roelofsen en C. G. Kaptein. Overleden: Deckwitz. F. J. oud 84 jaar. Ondertrouwd: R. T. J. Luijekx, oud 29 jaren en A. A. Poel, oud 22 jaren. Getrouwd: J. N- Mekken, oud 26 j. en B. J. Vredevoort, oud 24 jaar. DOORN, omvat ze; eenheden steunmgseef man. Dit Mariniers, vertegenwoc nierskamp In „Woes •week 1300 merendeel Java bij de ben gediend ruim vierhon dagen onder mobilisatie-oc zes dagen zoals gener verklaarde, den begin oorlogsorgani ren stadium het nog verk Uit de gedurende ning het jon en een worden gev< joor de Bruyi hij dit jaar mobilisatie-oe twee dagen voor alle niers. De kos dat de O.V zwaaien min ging hebben niet meer roepen, heb leid, dat di mariniers mobilisatie-oe roepen. (Ac Zijn tuin hu een zonnige duisternis, haar rechters les bleek we graferen niet De Philips zich aanschaf eind aan all deze camera te bedienen tisch niet mi dag (zonder ste opnamen nenshuis (me terendste sna ROME (KI Internationale kenapostolaat October in honden, zal bijeenkomstei Eeuwige Stac De Nederla namens de K len zijn; de dr. ir. F. Te secretaris mr directeur van het Aartsbisd sen en de diri Nederlands H. B. A. M. Verder nan bertvereniginj Staten van Bouwman, na Arbeiders Be v. d. Akker Centraal Bur en Opvoeding en mr. H. Wi Genootschap Vernieuwing de Katholiekf Höppener en de contactcol dienstige ver Dankelman C Keulen, voo pater H. Smit Nieuwe Men Belsen O.F.M Bovendien dames aan het mevr. van N voor de Kathc mej. R. Done wen van Nazr van Mook voc ming en mej. J. Nijens als De bedoelii is, dat iedere liek lekenapo den der were leerde studie worpen, zodat zal zijn aan d wereld uitvo geven voor in de toekom 23 AUGUS H. Philipp Er wordt gelovigen k op de prek ters: die p verstaan, d te lang, d Maar het wijze waa voorgedrag! de inhoud geheel moe stelregel w door de bf denaar de nitius. Wan hem wilder van een ar niet zo wees hij h sel. En zij Als wij dit den, zou er van kritiek dom in on

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2