Dertienhonderd mariniers twee dagen op mobilisatie-oefening Cadetten zwendelden bij hun examen INVESTERINGSPOLITIEK LEIDDE TOT ONBILLIJKHEDEN Jan Eloy Brom zestig jaar Voldoende zeer modern materieel voor dertienduizend man Egyptische duisternis midden op de dag gelukkig geen blijvend verschijnsel Congres voor lekenapostolaat Naar wij vernemen: Adres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten Schandaal te West-Point Na zoveel eeuwen weer een grootmeester van den wereke" Ze moesten te vaak voetballen De rede van Sukarno Besnoeiing hulp aan buitenland Kroniek en kritiek heepsberiebten DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1931 RAl.il IN A 3 23 AUGUSTUS: H. Philippus Benirius Er wordt dikwijls door de gelovigen kritiek uitgeoefend op de preken van de pries ters: die pastoor is niet te verstaan, die kapelaan preekt te lang, die pater is saai. Maar het gaat niet om de wijze waarop iets wordt voorgedragen: het gaat om de inhoud, die de priester geheel moet doorleven. Deze stelregel werd altijd gevolgd door de beroemde kanselre denaar de H. Philippus Be- nitius. Wanneer de gelovigen hem wilden hebben in plaats van een andere priester, die niet zo welsprekend was, wees hij hen op dat begin sel. En zij voelden het aan. Als wij dit ook eens aanvoel den, zou er dan niet, inplaats van kritiek, geestelijke was dom in onze zielen komen? IN DESERTO Generaal-majoor de Bruyne vertelaarde voorts, dat er thans voldoende zwaar modern Ame rikaans materieel aanwezig is om alle dertienduizend mariniers van wapenen en uitrustingen te voor zien. Over de taken, die het Corps Mariniers zijn toebedeeld, ver klaarde hij geen inlichtingen te kunnen geven. Wel bleek uit zijn antwoord, dat het corps in geval van oorlog niet als één gesloten eenheid zou optreden. Een deel zal in West-Europa onder com mando van de Benelux-admiraal dienen, een ander deel op zee en een derde deel overzee. Contact Op de mobilisatie-oefening wordt de huidige mobilisatierege ling beproefd. Verder is zij aan gegrepen als gelegenheid om de mannen met elkaar en hun offi cieren in kennis te brengen. De manschappen ontvangen kleding en uitrustingstukken, die zij met uitzondering van hun geweer, mee naar huis mogen nemen. Zij wonen tenslotte nog enkele de monstratie-oefeningen bij om de nieuwste wapens te leren ken nen. Bij deze oefeningen worden zelfs vlammenwerpers gedemon streerd. Iedere groep mariniers wordt tijdens de mobilisatie oefening toegesproken door de corpscommandant zelf. DOORN. De oorlogsorganisatie van het Corps Mariniers omvat zes infanterie-bataljons, een groot aantal bewakings eenheden ter grootte van compagnieën en verscheidene onder steuningseenheden, het geheel ter sterkte van ongeveer 13.000 man. Dit deelde gistermiddag de commandant van het Corps Mariniers, generaal-majoor M. R. de Bruyne, mede aan pers vertegenwoordigers, die een bezoek brachten aan het Mari nierskamp „Woestduin" te Doorn. In „Woestduin" komen deze week 1300 mariniers, voor het merendeel O.V.W.-ers, die op Java bij de mariniersbrigade heb ben gediend, in drie groepen van ruim vierhonderd man voor twee dagen onder de wapenen. Deze mobilisatie-oefening zij duurt zes dagen voor officieren is, zoals generaal-majoor de Bruyne verklaarde, een eerste beschei den begin om het plan voor de oorlogsorganisatie uit het papie ren stadium te brengen, waarin het nog verkeert Uit de 1300 mariniers zullen gedurende deze mobilisatie-oefe ning het eerste infanterie-batal- jon en een transport-compagnie worden gevormd. Generaal-ma joor de Bruyne liet uitkomen, dat hij dit jaar gaarne een langere mobilisatie-oefening dan die van twee dagen had gezien en dan voor alle dertienduizend mari niers. De kostenfactor en het feit, dat de O.V.W.-ers bij hun af zwaaien min of meer de toezeg ging hebben ontvangen, dat zij niet meer zouden worden opge roepen, hebben er echter toe ge leid, dat dit jaar slechts de 1300 mariniers voor een tweedaagse mobilisatie-oefening zijn opge roepen. (Advertentie) Zijn tuin hulde zich midden op een zonnige dag in de zwartste duisternis. Zijn vrouw verloor haar rechterschouder. Uit dat al les bleek wel, dat hij van foto graferen niet veel terecht bracht. De Philips Flitscamera, die hij zich aanschafte, maakte echter n eind aan alle foto-misère. Met deze camera, zo uiterst eenvoudig te bedienen, is mislukken prac- tisch niet meer mogelijk. Over dag (zonder flitslamp) de mooi ste opnamen. Des avonds of bin nenshuis (met flitslicht) de schit terendste snapshots. MINSTENS 20 NEDERLANDERS NAAR ROME ROME (KNP). Het grote Internationale Congres voor Le kenapostolaat, dat van 7 tot 14 October in Rome zal worden ge- honden, zal een der belangrijkste bijeenkomsten worden, ooit in de Eeuwige Stad gehouden. De Nederlandse gedelegeerden namens de Katholieke Actie zul len zijn: de landelijk voorzitter dr. ir. F. Teilegen, de landelijk secretaris mr. A. Diepenbrock, de directeur van de Kath. Actie in het Aartsbisdom Mgr. A. M. Jan sen en de directeur van het Kath. Nederlands Persbureau, de heer H. B. A. M. Kemna. Verder namens de Sint Adel- bertvereniging het lid der Ged. Staten van Noord-Holland L. Bouwman, namens de Katholieke Arbeiders Beweging de heer J. v. d. Akker, namens het Kath. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding Mgr. F. Op de Coul en mr. H. Wijnen, voor het Kath. Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing dr. K. Hahn, voor de Katholieke Jeugdraad mr. R. Höppener en mr. Custers, voor de contactcommissie der gods dienstige verenigingen pater J. Dankelman C.S.S.R. en dr. J. van Keulen, voor de Reclassering pater H. Smits O.F.M. en voor de Nieuwe Mens pater dr. B. van Belsen O.F.M. Bovendien zullen de volgende dames aan het congres deelnemen: mevr. van Nispen tot Sevenaer voor de Katholieke Vrouwenbond, mej. R. Donders voor de Vrou wen van Nazareth, mevr. M. Smit van Mook voor de Kinderbescher ming en mej. M. Hendrik en mej. J. Nijens als toehoorsters. De bedoeling van het congres is, dat iedere vorm van Katho liek lekenapostolaat in alle lan den der wereld aan een gedetail leerde studie zal worden onder worpen, zodat het congres in staat zal zijn aan de gehele Katholieke wereld uitvoerige richtlijnen te geven voor het lekenapostolaat m de toekomst. zullen zeventig studenten uit Indonesië, Snriname en de Ned. Antillen en enige studenten uit Nederland en andere landen, in het kader der culturele samen werking, een stndietoer naar Zee land maken; is het thans weer mogelijk uit voervergunningen te krijgen voor DDT en DDT-houdende middelen, voor zover de voorraadpositie dat toelaat, evenals het geval is met koperhoudende middelen; verwelkomde men in 't Amster damse museum „Ons Lieve Heer op Solder", ruim twee maanden na de heropening, reeds de 5000ste bezoeker; bevinden zich nog slechts twee bestuursleden van een Haagse speelclub aan de Piet Heinstraat aldaar in arrest, nu acht van de tien gearresteerde spelers naar huis gezonden zijn; heeft de Iraakse minister van verkeer, de heer Dhia Ja' Afar, als gast van minister Wemmers, een bezoek gebracht aan ons land; hielp de vereniging Actio Vin- cit Omnia dezer dagen de 10.000- ste minder valide arbeidskracht aan passend werk; verliest Sonia Gaskel's „Ballet Recital" Nederlands beste balle rina, Marie-Jeanne v. d. Veen, die dit balletgezelschap heeft ver laten. PATER MULDER S.J. HALVE EEUW PRIESTER NIJMEGEN (KNP). Op Za terdag 25 Augustus zal in de Sociëteit van Jezus een zeldzaam feest worden gevierd. Dan hoopt namelijk Pater A. Mulder S.J. in het Berchmanianum te Nijmegen zijn gouden priesterfeest te vie ren. Een dergelijk jubileum komt bij de Jezuieten niet veel voor, omdat zij, in verband met hun lange studietijd, de H. Priester wijding meestal pas op latere leeftijd ontvangen. Pater Mulder is 79 jaar oud en afkomstig uit Amsterdam. Hij trad in 1889 in de Sociëteit van Jezus. NIEUWE LUCHTVAARTMIJ. IN INDONESIë 's GRAVENHAGE, 22 Aug. (Radio Indonesië) In Djakarta is een nieuwe luchtvaartmaat schappij opgericht, waarvan het kapitaal voor 51 pCt. Indonesisch en 49 pCt. buitenlands is. De luchtvaartmaatschappij heeft de naam van „Pioneer Aviation Company", aldus het orgaan van de Centraal Economische Raad in Indonesië. Voorlopig heeft men twee vliegtuigen in de vaart die ge bruikt zullen worden ten behoeve van de aandeelhouders. DIEVENBENDE VAN JONCENS ONTMASKERD NIJMEGEN. De politie heeft deze week te Nijmegen een jeug dige dievenbende in het nijver heidscentrum van West-Nijmegen ontmaskerd. Uit allerlei gebou wen, woonhuizen, clubtenten, kiosken enz. werden bij herhaling geld, snuisterijen, kleding en snoeperijen gestolen. Ook lood diefstallen werden gepleegd. Ten slotte wist de Nijmeegse recher che een paar jongens op heter daad te betrappen. Het waren jongelui van 16 tot en met 20 jaar uit West-Nijmegen. De hele troep is inmiddels voor de Offi cier van Justitie te Arnhem ge leid en na verhoor naar Nijme gen teruggebracht, waar zij in verzekerde bewaring blijft. Men verwacht nog meer aanhoudin gen. Ongeval op zee ROTTERDAM. De „Aldera- min" uit Rotterdam, die op 15 dezer van hier naar Hampton Roads vertrok en op 19 Augustus reeds 380 mijl van de Scillys ver wijderd was, heeft vandaag de boeg gewend en stoomt terug naar Falmouth. Dit houdt ver band met een ongeval, dat de matroos de Jong is overkomen. Hij viel in een ruim en zal te Falmouth in een ziekenhuis ter verpleging worden opgenomen. De „Alderamin" zal daarna zijn oorspronkelijke route weer gaan volgen. Arbeider viel van hoge stelling In het havenziekenhuis te Rotterdam overleed de 47 jarige brander H. C. S„ die Dinsdagmid dag bij de Rotterdamse Droogdok maatschappij van een vijf meter hoge stelling gevallen en met het hoofd op een dokbodem te recht gekomen was, waardoor hij een schedelbasisbreuk had ge kregen. 's-CRAVENHACE De Vereniging van Nederlandse Gemeen ten heeft aan de Raad van Ministers een adres gezonden over het vraagstuk van de gemeentelijke investeringen. in dit adres wordt er aan herinnerd, dat de minister van Financiën in 1948 het ontwerp ener investeringswet opstelde, een ontwerp, dat in gemeentelijke kring met teleurstelling werd ontvangen. De vereniging heeft het dan ook gewaardeerd, dat de regering niet tot indiening van een wets ontwerp, regelende de investe ringen der lagere publiekrechter lijke lichamen is overgegaan. Gaarne hebben de gemeenten haar medewerking toegezegd, om langs vrijwillige weg te komen tot een beperking van de ge meentelijke investeringen. De vereniging stelt er echter prijs op, op te merken, dat zij het zou betreuren, indien de grote opofferingen, die de ge meenten zich getroosten door tijdelijk niet in de eerste plaats te staan op handhaving harer autonomie, de mening zouden doen postvatten, dat de gemeen tebesturen zich met inmenging van hoger gezag in locale aange legenheden "minder bezwaard zouden gevoelen dan vroeger het geval was. Overheidsbemoeiing In de contacten, die zij op veler lei gebied met de gemeentebe sturen onderhoudt, blijkt haar steeds meer een verontrusting, veroorzaakt door de haars in ziens te ver gaande en te zeer in details tredende bemoeiingen van de centrale overheid. De vereniging acht het van groot belang, dat de adviezen der investeringscommissie worden vastgesteld aan de hand van alge mene richtlijnen, die niet alleen bekend moeten zijn aan de leden der commissie. GENERAAL NAM IL De Noord-Koreaanse generaal Nam II, vergezeld van een Noord-Koreaanse officier, in een jeep, voor zij vertrekken naar de bestandsbesprekingen te Kaesong. De generaal, eer ste gedelegeerde van de com munisten, kijkt onbewogen voor zich uit en laat niets van zijn gedachten blijken. Zware schuld Bijzonder zwaar, zo gaat het adres verder, drukt de gemeenten de omvang van de vlottende schuld. Dat de grote vlottende schuld ook thans nog, ondanks het ook door de regering erkende fu neste karakter van de financiering met kort geld, voortduurt omdat ook thans het rentegamma niet in overeenstemming is met de marktverhoudingen, betreurt de vereniging in hoge mate Bijzonder onaangenaam is het voor de gemeentebesturen wel om te moeten ervaren, dat licha men, voor welke het rentegam ma niet van toepassing was, (b.v. energiebedrijven in N.V. vorm) hun schulden hebben kunnen consolideren tegen 3 toen de gemeenten deze rente niet moch ten betalen. De gemeenten zitten nu met niet geconsolideerde schulden, die zij in het gunstigste geval slechts tegen 4% in een vaste lening kunnen omzetten. De vereniging is van mening, dat de uitvoering van bepaalde werken die door de Investerings commissie met het gemeentebe stuur urgent geoordeeld wordt, op de voorshands niet aanwezige mogelijkheid tot consolidatie der voor die werken benodigde geld leningen, niet mag afstuiten. Wij hebben ons tot vraagstuk ken. die met de investeringen verband houden, beperkt, zo schrijft de vereniging tenslotte. Dit wil niet zeggen, dat op an dere onderdelen van het gebied der gemeentefinanciën bij de ge meenten generlei wensen en be zwaren zouden bestaan. De ver eniging meent evenwel, dat zij in afwachting van de nadere formu lering van de plannen der rege ring zich thans dienaangaande van beschouwingen moet onthou den. „RAAD VOOR DE BEVRIJDING VAN HET RUSSISCHE VOLK" OPGERICHT Door vijf anti-communistische groepen te Stuttgart is de „Raad voor de bevrijding van het Russische volk" opgericht. De nieuwe organisatie zal een centrum zijn van propaganda tegen het huidige regime in Rusland. De foto toont links Alexander Kerensky, eerste premier van de Russische Repu bliek na de revolutie van 1917 en rechts prof. Sergei P. Melgounoff van de „Unie voor de strijd voor vrijheid van Rusland". Vandaag. 23 Augustus, hooutde Utrechtse edelsmid Jan Eloy Brom ziin 60ste verjaardag te vieren. Al zal de feesteling die dag niet thuis zim om slechts in familiekring ..ergens" de zin en de waarde der 6 kruisies te over wegen. zim bescheidenheid zal niet kunnen weerhouden dat on deze dag de aandacht van zeer velen on hem gericht zal ziin. Wie gedurende de laatste de cennia zich ook maar enigszins on het gebied van de beeldende kunst en meer in het biizonder on dat der religieuze edelsmeedkunst heeft bewogen, weet dat vanaf 1915 het iaar waarin deze kun stenaar met ziin broer Leo de leiding van de reeds twee gene raties oude werknlaats on zich nam de naam Jan Elov Brom meer en meer in betekenis is toe genomen. Voortgekomen uit 'n oud goud smidsgeslacht dat in de tweede helft der 19e eeuw zich heroriën teerde op de gothiek, heeft de huidige generatie der Broms zich een eigen sterk persoonlijke stijl geschapen, welke stilaan gevormd werd vanuit een fijn geslepen eruditie, een gedegen kennis van het iconografisch metier en een perfect, welhaast geraffineerd vakmanschap, dat werkelijk voor niets stil behoeft te staan. Op veertien-jarige leeftijd kwam Jan Eloy Brom in de werk plaats van zijn vader, om later de Utrechtse Nijverheidsschool en de Rijksacademie te Amsterdam te volgen. Ook de Polytechnic- School Of Art te Londen heeft hem als leerling gekend, terwijl de jonge edelsmid, als zovele an deren heeft geprofiteerd van de bijzonder gunstige sfeer der Staatlich Zeiche Akademie te Hanau am Main; studiereizen naar de Europese kunstcentra hebben mede tot zijn brede alge mene ontwikkeling bijgedragen, enz. In de loop der jaren is er in de handen van Leo Brom aan de Utrechtse Drift veel schoons ont staan. Zijn stille terughoudende natuur was de oorzaak, dat be langrijke objecten dikwijls van internationale betekenis veelal ,.met stille trom" buiten de stads grenzen kwamen, nadat slechts enkele bevriende relaties en lief hebbers, in een der sfeerrijke ka mers van de patriciërswoning, van het gereedgekomen werkstuk hadden kunnen genieten. Veelzijdig is Brom's arbeid ge weest. Zijn verfijnde geest en technisch kunnen zijn zowel uit gegaan naar een koperen toren- bekroning van het raadhuis te Leiden, de lichtkronen van het Koninklijk Paleis te Amsterdam, naar het gouden ere-zwaard van Generaal Eisenhower en een zil veren casette voor H.M. Ko ningin Juliana, als naar een gou den borstkruis van de Internun tius Paolo Giobbe en een zilve ren borstbeeld van St. Lamber- tus te Maastricht. En wie zal de kelken, cibories en monstransen, de verdere altaarkleinodiën re gistreren, die in de loop der jaren in Brom's edelsmidse zijn ont staan? Jan Eloy Brom heeft, als ieder ander mens, zijn eigen plezier. Doch deze edelsmid vindt zijn vertier in het restaureren van antieke kostbaarheden. Dan weet hij volgens zijn eigen woor den dankbaar te genieten van die leerzame arbeid van vroe gere „grootmeesters van den wereke" wellicht niet bevroedend dat de historie hem volwaardig in hun kring zal opnemen Deserteurs berecht 's-GRAVENHAGE. De Krijgs raad te Velde West behandelde vandaag een zestal gevallen van desertie. Het betrof hier een aan tal Indonesië-deserteurs, d.w.z. militairen die zich in Nederland aan uitzending naar Indonesië hebben onttrokken. De uitspra ken varieerden van 2 jaar tot 3 maanden. WASHINGTON, Augustus '51. AI twee weken heeft de pu blieke opinie hier in dc V.S. iets om zich mee bezig te houden wat nu eens niets te maken heeft met Korea, Kaesong of de hoge belastingen. De chef staf van het leger generaal Collins gaf opdracht 90 cadetten van de be roemde militaire academie van West Point te verwijderen om dat ze bij de examens gesmok keld hadden. Gans Amerika is geschokt; zelfs in het Congres hebben senatoren en afgevaar digden over dit incident gerept. De openbare mening is zoals in Amerika gewoonlijk in twee par tijen verdeeld; de een vindt Collins maatregel te streng, de andere vindt dat de jongelui om hun schandalig gedrag erger verdiend hebben. Weggejaagd worden van West Point is geen pleziertje; schuld bewuste slachtoffers proberen dan ook zoveel mogelijk de pu bliciteit te ontvluchten. Ditmaal was dat echter onmogelijk. Eer stens omdat er 90 cadetten te zamen hun koffers konden pak ken en ten tweede omdat onder die 90 toevallig de grootste sport helden van West Point waren. Practisch is zelfs het gehele eer ste voetbalteam van de academie gejaagd. Nu is dit niet alleen toevallig. Sport speelt op de Amerikaanse colleges en instituten een zeer grote rol. Er zijn zelfs op be roemde instellingen onderwijzers die het voetballen van hun school even belangrijk vinden als het vak dat ze zelf doceren. Het gevolg hiervan is dat de uitverkoren jongelui zoveel moe ten trainen en spelen dat ze voor serieus studeren tijd tekort ko men. Smokkelen en spieken is dan de enige manier voor hen om door de voorgeschreven exa mens te komen. Zo is de situatie ongeveer ook op West Point en het zegt zeker wel iets dat enkele andere instituten sommigen van de 90 hebben laten weten dat hun poorten openstaan voorgeval de militaire overheid niet op haar besluit zou terugkomen. NEDERLANDSE REGERING VRAAGT INLICHTINGEN 's-GRAVENHAGE, 22 Aug. Naar wij vernemen heeft de Nederlandse regering nadere in lichtingen gevraagd aan de rege ring van Indonesië naar aanlei ding van de uit de persverslagen bekend geworden rede van presi dent Sukarno op 17 Augustus, j.l. Dit is uiteraard van belang in verband met de aanvang der be sprekingen, die prof. Supomo wenst. MET 1 MILLIARD DOLLAR WASHINGTON. De Senaats commissie voor de buitenlandse betrekkingen en de strijdkrachten hebben gisteren besloten het door president Truman gevraagde be drag voor de buitenlandse hulp verlening te besnoeien met onge veer 1 milliard dollar. Een senator verklaarde, dat op een gesloten zitting van de bei de commissies besloten was, om de economische fondsen met ca. 660 millioen dollar te verminderen en de militairefondsen met 315 millioen dollar. He programma, dat door presi dent Truman voor economische en militaire hulpverlening aan het buitenland was ingediend, bedroeg 8.500.000.000 dollar. Het Huis van Afgevaardigden heeft hierin reeds een besnoei ing aangebracht door 7 499.000.000 dollar te voteren. Erecode geschonden De schuldigen hadden gepro beerd zich door het examen te werken door gebruik te maken van de opgaven welke hun voor gangers waren gesteld. Dit is op West Point een grove schending van de erecode. Aan alle groepen van gelijke jaarklasse worden namelijk gelijke vragen gesteld, waarbij de cadetten op hun ere woord moeten beloven dat ze candidaten die nog onder het mes moeten niet op de hoogte zullen stellen. De 90 hebben dit erewoord gebroken en elkaar het examen wat gemakkelijker ge maakt. Als excuus voerden ze aan dat ze verplicht waren zo veel tijd op het voetbalveld te trainen dat er voor de voorberei ding op het examen vrijwel geen gelegenheid meer was. Het merkwaardige is nu dat vele Amerikanen de familie van de 90 voorop dit excuus onderschrijven terwijl anderen het aanvoeren als een nieuw be wijs van de verkeerde mentali teit der schuldigen. Generaal Collins heeft zich dan ook in een wespennest gewaagd. De vaders van enkele smokke laars hebben zich n.l. gericht tot bevriende Congresleden en nu is het incident in de politiek te recht gekomen. Gelukkig nog niet zo dat democraten en repu blikeinen tegenover elkaar staan. Maar het is toch een veeg teken dat sommige senatoren en afge vaardigden de gelegenheid te baat nemen om met grote energie te wijzen op de corruptie welke er ook in hoge regeringskringen heerst. Waarom moeten cadetten hun carrière afbreken om iets wat senatoren en gouverneurs straffeloos kunnen doen? vragen dezulken die kennelijk de zwen- delarijen van senator Macarthy in het verkiezingsschandaal in Maryland op het oog hebben. Hoe de affaire tenslotte zal af lopen? Truman staat in elk ge val weer eens voor een storm van verontwaardiging. En al is het nu misschien de bekende storm in het bekende waterglas, de president moet nog maar zien hoe hij en zijn adviseurs die kunnen bedaren zonder dat er scherven vallen. JONGEMAN DOOR TREIN GEDOOD VELSEN. Bij de halte Hoog ovens aan de noordzijde van het Noordzeekanaal te Velsen is Woensdagmorgen om half twaalf de 25-jarige ÏJmuidenaar J. van Noort door een uit Beverwijk komende trein gegrepen. De jon geman, die in losse dienst was bij de Nederlandse Spoorwegen, was bezig met het verversen van een olielamp aan een seinpaal. Door een misstap er zijn geen ooggetuigen moet hij tegen de trein uit Beverwijk gevallen zijn, die hem een eindweegs mee sleepte. Per locomotieftractie werd de jongeman, die zwaar aan het hoofd was gewond, naar het Rode Kruis Ziekenhuis te Bever wijk overgebracht, waar hij in de loop van de dag is overleden. Het treinverkeer ondervond ongeveer een kwartier vertraging. DODELIJK ONGELUK IN LEGERPLAATS OIRSCHOT 's-GRAVENHAGE. Heden morgen is in de legerplaats bij Oirschot de 25-jarige dienstplich tige soldaat F. P. C. Smits, on gehuwd en wonende te Eindho ven, bekneld geraakt tussen een muur en een rijdende jeep. Hij werd zodanig gewond dat hij na enkele ogenblikken is overleden. De marechaussee stelt een onder zoek in naar de oorzaak van dit ongeval. POGING TOT DOODSLAG 's-GRAVENHAGE. Dezer dagen zag de 34-jarige agent van politie H. H., dat de 37-jarige Haagse taxi-chauffeur A. P. B. zijn wagen in de Schaarsbergen- straat juist bij een bushalte had geparkeerd. Hij wees hem op deze overtreding en gelastte B. de auto te verplaatsen, waarbij hij hem een proces-verbaal aanzegde. De chauffeur reageerde hierop door H. voor „dienstklopper" uit te maken. Tergend langzaam reed hij weg om daarop met een vaart van 25 a 30 kilometer terug te keren en op de agent in te rijden. Deze kon door snel met zijn fiets het trottoir op te gaan een aan rijding voorkomen. De chauffeur is later aangehouden wegens po ging tot doodslag. Hij is heden voorgeleid. Woninghuren (Sm.). Even waar als ge vaarlijk heeft minister In 't Veldt in zijn antwoord op vragen van het Kamerlid Ten Tagen gezegd, er zich van bewust te zijn, dat zijn maatregelen inzake de ver hoging van de huren voor nieu we woningwetwoningen een on gelijkheid te weeg brengen met de bestaande woningen. Wij heb ben op het ogenblik drie soorten huren. 15 pet. boven het huur peil van 1940 voor de huizen, die vóór 27 December 1940 gebouwd zijn, 30 pet. voor huizen na die datum (en vóór 11 Juli jl.) en 45 pet. verhoging voor de woningen, gebouwd na 11 Juli 1951. Wat zegt de minister nu? ,-Het ligt in het voornemen van de rege ring, bij een toekomstige herzie ning van het huurpeil, deze on gelijkheid ongedaan te maken. Zij zal dus niet van blijvende aard zijn". Dat zijn grote woorden. Zij stellen de eigenaren (in dit ge val hoofdzakelijk gemeenten en bouwverenigingen) in het pret tige vooruitzicht, de huren te mo gen verhogen, maar zij moeten bizonder geschikt geacht worden, de huurders te verontrusten. De Regering kan van haar kant de operatie „ongelijkheid ongedaan maken" gemakkelijk, op kosten van anderen, volvoeren, maar het zal toch nog wel even moeten duren, voor en aleer die „toekom stige herziening van het huur peil" verwezenlijkt kan worden. Weliswaar wekt de toevoeging, dat de ongelijkheid „dus" niet van blijvende aard zal zijn, de in druk, dat een nieuwe wijziging in het huurpeil niet lang meer op zich zou laten wachten, maar wat is hier de betekenis van de uitdrukking ,,van blijvende aard"? Veel, wat niet blijvend is, kan soms toch héél lang stand hou den. De ongelijkheid in de huren is een onaangenaam feit, evenals de verhoging der huren voor vele mensen, maar gevaarlijk is 't, ver hogingen in uitzicht te stellen, welke stellig vooralsnog niet te verwezenlijken zijn. Tenzij er ook nog andere dingen gebeuren. Billijk verdelen! (Sm.). Behalve het in het hoofdartikel besproken adres in zake de financiering van de wo ningbouw, heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten ook aan de Regering geadresseerd over de investeringspolitiek in het algemeen, waarvan de inves tering voor de woningbouw uiter aard een onderdeel vormt. Met genoegen hebben wij, nu twee maal in ons blad gepleit is voor een billijke toewijzing van voor investering beschikbare gelden, gelezen, dat de V.N.G. klaar blijkelijk ook van dit standpunt der verdelende rechtvaardigheid op dit punt uitgaat. Het adres wijst er terecht op, dat anderen konden lenen tegen 3V2 pct„ ter wijl de gemeenten toen nog met eens tegen die rente konden le nen. De gemeenten zitten nu met niet-geconsolideerde schulden, die zij in het gunstigste geval slechts tegen 4 pet. in een vaste lening kunnen omzetten. Maar afgezien daarvan, aldus de adressante, moet het zo geregeld worden, dat de middelen die voor investeringen voor publiek rechtelijke lichamen beschikbaar komen, in billijke verhouding worden verdeeld, niet alleen tus sen de staat en de andere publiek rechtelijke lichamen, maar ook tussen deze laatsten onderling. Een billijke toewijzing dus, op grond van de verdelende recht vaardigheid en, natuurlijk ook hier, volgend de rangorde der waarden. Maar, niet de een alles, en de ander niets! KASTELEIN DOOR KLANT GEBETEN Dinsdag kreeg een bezoeker in een café aan de Suezkade te Den Haag ruzie met de kastelein De vrouw van de caféhouder be.- moeide zich met het geval en sloeg de klant met een kruk op het hoofd. De bezoeker verweerde zich door de kastelein in arm en borst te bijten. De klant is naar de centrale post vervoerd om te onderzoeken of de barkruk ook indrukken op diens schedel had achtergelaten Nederlander en twee Indone siërs vermoord DJAKARTA, 22 Aug. (Aneta) De 37 jarige G. E. Plas, employe van de theeonderneming Kiarapa- jung in het Noord Tjiandjurse, benevens twee Indonesiërs zijn vermoord, toen zij met 70.000 rupiahs per vrachtauto van Tjandjur naar Kulon reden. De vrachtauto werd uitgebrand te ruggevonden. Overeenstemming tussen Curacaosche Petroleum Mij. en arbeiders WILLEMSTAD (Curacao). De besprekingen, die gevoerd zijn tussen de directie van de Cura caosche Petroleum Industrie Mij. en de Adviescommssie van de ar beiders, hebben tot overeenstem ming geleid. r Amsteldijk 22 v. Hamburg te Bremen; Blommersdijk 21 Boston verw. v. Rotterdam; Blijdendijk 23 v. New-York te Rotterdam verw.; Grote Beer p. 22 Azoren- W. Indië; Katwijk 23 IJmuiden verw.; Kota Baroe 21 nm. te Suez; Oranje verm. 23 v. Amster dam-Tandjong Priok; Oranjefon tein 22 Daker-Teneriffe; Phron- tis p. 22 Finisterre-Dublin; Aga- momrton 22 v. Paramaribo; Aag- tedijk 21 te New-York; Aagtekerk 22 v. Manilla; Alvyone 21 te Mel bourne; Prins Willem III 22 te Le Havre Saparoea 20 te Port Said; Volendam 20 v. Montreal- Rotterdam, Aldabi 21 van Buenos Aires-Montevideo; Cheshire 20 van Surabaja-Djakarta; Bever wijk p. 21 Gibraltar; Lemsterkerk 21 te BandarshapurRaki 21 te Penang; Singkep 21 van Tand jong Priok-Colombo; Straat Soen- da p. 21 Seychellen-Penang; Willem Ruys 21 v. Tandjong Priok-Singapore.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3