Veertien jaar zelfportretten van David Kouwenaar Communisten maken Kaesong tot symbool van kwade trouw Fri< bij- Zui< imr Vlucht in de nacht" Maar De voor Van artistiek tot excentriek RADIO Krachtige geallieerde nota Geldt de Vestigingswet bij verkoop van dumpgoederen? De inning der luisterbijdrage in Zwitserland en hier Economische Politierechter Koreavrijwilliger deserteerde „Anno Sancto" boekbespreking Over televisie geen nieuws Ter attentie van bloembollenkwekers BEURSOVERZICHT door E. J. Rath PAGINA 4 DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1951 In de kunstzaal van het K.C.B. te Bergen wordt deze week een merkwaardige expositie gehou den. Is een tentoonstelling van louter zelfportretten in casu 23 in getal al merkwaardig op zich, deze tentoonstelling van David Kouwenaar's zelfportret ten is nóg merkwaardiger, omdat er zo'n grote tegenstelling te con stateren valt tussen zijn werk van de jaren 1937-'47 en dat van de periode daarna. In zijn eerste geschilderde zelf portretten van '37 en '38, die in druk maken door de stofuitdruk king en het coloriet, toont Kou wenaar zich nog de enthousiaste, onbevangen beginneling, die te hoog greep. Dat van '38 blijkt bij nadere beschouwing techni sche gebreken te vertonen (vroeg tijdige craquelure); overigens ver toont dit werk een romantische inslag van de jonge schilder, die in 1937 nog niet geraakt was door de zucht .naar het moderne, waarvan zijn werk van de laat ste jaren getuigt. Maar successievelijk ziet men het werk van David Kouwenaar groeien in rijpheid en kracht; men zie zijn getekende zelfpor tretten, vooral het knappe por tret met de hoge muts (Nr. 17) en de olieverfportretten nrs. 6 (met blauwe broek), 7 (met witte hoofddoek) en 12. Vooral dit laatste, dat wij hierbij repro duceren (1942) getuigt van een rijp talent en een knap vakman schap. De nummers 17 en 18, zelf portretten met hoed en stoel, geven al blijk van de omwente ling, die zich bij de schilder be gint te voltrekken en die vol tooid blijkt te zijn in de nummers 20 tot en met 23. De schilder, die tot dusver nog met beide benen op de grond stond en 'n kunstwerk maakte, dat bij de beschouwer een aesthetische ontroering teweeg brengt, is zich in dit later werk gaan verliezen in de waanvoorstellingen van de abstracte kunst. Beschouwen wij zijn laatste zelfportret (nr. 23) dat wij hier bij als tegenstelling van nr. 12 reproduceren. Als compositie zonder inhoud, opgebouwd uit driehoekige kleurenvlakken, is het nog te waarderen en te aan vaarden; als zelfportret ver gelijk het even met nr. 12 uit 1942 niet. Dit zelfportret kan niet spontaan ontsproten zijn aan de aesthetische ontroe ring van de schilder; het mist althans ten enenmale de kwali teiten, om aesthetische ontroe ring op te wekken bij de be schouwer, 'n voorwaarde, waar aan 'n waar kunstwerk heeft te voldoen. PROGRAMMA VRIJDAG 24 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.303 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.0024.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.18 Gram. mu ziek. 8.00 Nieuws en weerberich ten, 8.18 Gram. muziek, 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Gram. muziek (9.309.35 Waterstanden), 10.00 „Kinderen en Mensen", causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 Gram. muziek, 10.30 Voor de_ vrouw, 10.45 Pianorecital, 11.05 Voor dracht, 11.25 Gram. muziek, 12.00 Dansmuziek, 12.30 Land- en tum- bouwmededelingen, 12.33 Gram. muziek, 12.45 Sportberichten, 13.00 Nieuws, 13.15 Mededelin gen of gram. muziek, 13.20 Or kestconcert, 14.00 Kookpraatje, 14.20 Kamerorkest, 15.00 Voor dracht, 15.20 Gram. muziek, 16.00 Orgel en zang, 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Filmprogramma 17 20 Vocaal dubbelkwartet, 17.35 Internationaal muziekconcours te Kerkrade, 18.00 Nieuws, 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht", 19.00 Meisjeskoor. 1915 Prijzenpraatje; 19.30 „Het Ge weten", causerie, 19.50 Berichten, 20.00 Nieuws, 20.05 Boekbespre king, 20.10 Gram. muziek, 20W) Benelux", causerie, 20.40 „Dc godsdienstige ontwikkeling in de Teugdjaren", causerie, -ï.uu Gram. muziek, 21.45 Buitenlands weekoverzicht. 22.00 Dansmuziek. 22.25 Gesproken portret 22.40 „Vandaag", causerie, 22.45 Avond wijding; 23.00 Nieuws, 23.15— 24'00 Gram. muziek. HILVERSUM II. 289 m. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgym nastiek, 7.30 Gram muziek. 7.45 Een woord voor de dag. o.uu Nieuws en weerberichten, 0.10 Gewijde muziek, 8.45 Gram. mu ziek 9.15 Voor de zieken, 9.30 Gram. muziek, 10.30 Morgen- Ten t» 11.00 Zang en piano 11.30 Amusementsmuziek, lz.uu Gram. muziek, 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen, 12.35 Lichte muziek,. 13.00 Nieuws, 13.15 Mandolmemuziek, 13.45 Gram. muziek, 14.00 "WaaT°™ pruimen soms geen vruchten geven", causerie, 14.15 Gram. muziek, 14.25 Strijkkwartet 15.00 Voordracht, 15.20 Concertgebouw orkest en soliste, 16.10 Kamiïr- kwartet, 16.40 Voordracht, 17110 Verzoekorogram voor de jeugd. 17.30 Fries programma, 1 Gram. muziek, 18.00 „In dienst van het vaderland 18.10 Bari ton en piano. 18.30 „De nood zaak van de Bijbelvertelling in het Indonesisch", causerie. 18.45 Geestelijke liederen, 19-00 Nieuws en weerberichten, 19.15 Rege- ringsuitzending: Verklaring toelichting". 19.35 Gram. muziek, 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws, 20.05 Viool en orgel, 20.45 „stijl verandering in onze jeugdvor- ming", causerie. 21.00 Meisjes koor, 21.30 Radio Philharmo- nisch orkest, 22.10 Gram. muziek, 22.30 ..Langs wegen van kunst en schoonheid", 22.45 Avond overdenking, 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. muziek. De heer v. d. Wall, die in zijn uitvoerige inleiding (bij de ope ning), welke een pleidooi was voor de abstracte kunst, verkon digde, dat het symbool de grond slag is voor elke kunst, bleef in gebreke de symboliek van dit zelfportret te analyseren. Autori tair verzekerde hij echter, dat het 'n kunstwerk is, omdat het voldoet aan de eisen, die de kunst stelt. En ofschoon hij het helemaal niet belangrijk vond, of „men" uit dit abstracte schil derij inderdaad 'n zelfportret haalde, gaf hij als zijn mening te kennen, dat het tóch 'n zelf portret is, „omdat verbeeld is de wil tot heersen en beheersen, de wil tot vormgeving, de denk arbeid, de geestelijke werkzaam heid in het symbool van de vorm, en daarnaast, in de kleur, de basis ligt van ons leven: het ge voel." Zó beschouwd, is elke krabbel uit het kladboek van Jantje ook 'n zelfportret. Voor v. d. Wall bewijst dit abstracte zelfportret, dat de Da vid Kouwenaar van 1938 'n man geworden is, „die bepaalde in nerlijke 'waarden heeft verwor ven en gestabiliseerd". Of heeft de schilder bepaalde innerlijke waarden, die hij be zat, toen hij zelfportret nr! 12 maakte, verloren of moedwillig overboord gegooid? Was dat zelfportret van 1942 soms géén zelfportret van 'n schilder, die man geworden is? Neen, hoe verheugend ook de ontwikkelingsgang van David Kouwenaar tot 1947 genoemd kan worden en hoeveel waarde- BOOT MET BOOTJES AMSTERDAM. Als vandaag het s.s. .,Baarn" van de K.N.S.M. zijn weg door het Noordzeekanaal naar zee zoekt, zal men aan dek van dit grote vrachtschip iets merkwaardigs kunnen zien. Vier kleinere schepen, t.w. twee tjalken van resp. 40 en 30 ton, één motordekschuit van 40 ton en één motorsleepboot van 30 ton zullen aan dek van de „Baarn" de reis over zee naar Suriname maken. Zeevast gesjord en veilig als „vier kleuters op moeders schoot". ring wij voor het werk uit deze tien jaar kunnen hebben (de schilder zal het toch met 'n ze kere voldoening geëxposeerd hebben), wij moeten het avon tuur, waarin hij zich geworpen heeft, zijn sprong in het ab stracte, betreuren. Hij zal naar wij hopen eens ontnuch terd uit dit avontuur te voor schijn treden, gesterkt en ge staald door 'n nieuwe ondervin ding. En dan is van hem nog veel schoons te verwachten; veel schoons van duurzame betekenis. Dan zal hij zich verder ontwik kelen tot 'n kunstenaar met 'n eigen stijl; want een eigen stijl valt althans op deze door zijn onderwerp beperkte expositie, nog niet te ontdekken. Fr. O. 1942: artistiek Twee zelfportretten 1951: excentriek TOKIO. Hel geallieerde opperbevel heeft de communisten ervan beschuldigd Kaesong „te maken tot een universeel symbool van kwade trouw". Het hoofd van de delegatie der verbondenen bij de Koreaanse wapenstilstandsbesprekingen, admiraal Turner Joy, heeft Donderdag een brief aan het hoofd der noordelijke delegatie, generaal Nam II, gezonden, waarin hij ontkent, dat de verbondenen driemaal de neutrale zone van Kaesong zouden hebben geschonden, zoals de noordelijken hebben gezegd. In de brief geeft admiraal Joy een opsomming van de klachten van generaal Nam II en de ge allieerde antwoorden daarop: 1. Het doden van een Chinees lid van de militaire politie en het verwonden van een andere op 19 Augustjis te Songgongni. „Onderzoekingen tonen duide lijk aan, dat hierbij geen soldaten van de Verenigde Naties waren betrokken, doch dat de aanval werd uitgevoerd door partisanen, van wie sommigen burgerkleding droegen. Tekenen wijzen er op, dat de groep partisanen reeds enige tijd binnen de neutrale zóne opereert". 2. Het vuren door een geal- Gistermiddag moesten voor de Economische Politierechter te Alk maar enkele goederenhandelaren verschijnen, die, in strijd met de Vestigingswet Kleinbedrijf, in café's te Den Oever, Burgerbrug en Berkhout z.g. dumpgoederen hadden verkocht. Zij hadden geen vergunning van de Kamer van Koophandel. Namens de Vakgroep Kleinhandelaren in Textiel verklaarde de heer W. van Leeuwen, die als getuige werd gehoord, dat de voorraden legergoederen reeds lang waren opgeruimd; volgens hem was er geen sprake meer van restanten militaire kleding. Daar bracht de verdediger van een der verdachten tegenin, dat nog maandelijks te Utrecht verkopingen van dumpgoederen door de Domeinen worden ge houden. „Zolang er van tweedehands goederen sprake is", zo vertelde de heer van Leeuwen verder, „heeft de officieel erkende tex tielhandel niets tegen deze dump handelaren in te brengen; maar van de kant van degenen, die zich, door te voldoen aan de eisen van de Vestigingswet, op de juiste wijze voorbereiden op een taak in de textielbranche, komt er allengs meer verzet, nu er nieuwe textielzaken verrijzen, die niet aan de bepalingen van de Vestigingswet voldoen". Immers, als men er de kans toe heeft, een winkel in textiel te beginnen, zonder studie en zon der voorbereidingen, zal men dat vast en zeker niet laten. En tex tiel is de hoofdzaak in de z.g. dumpwinkels. En eigenlijk is het geen tweedehands goed meer; want, volgens de heer v. Leeu- den, wordt er al veel goed ge maakt en van de nodige stempels en aanduidingen voorzien, om ze een echt Amerikaans uiterlijk te geven, speciaal voor de verkoop in deze winkels. De raadsman van een der ver dachten, die uit Woerden afkom stig was, bestreed echter de stel ling, dat de Vestigingswet Klein bedrijf op deze soort van zaken van toepassing zou zijn. De tex- tielbesluitwetgever is z.i. onbe voegd regelend op te treden t.a.v. de handel in tweedehands goede ren. Voor deze handel zou een aparte regeling moeten worden getroffen, suggereerde hij. Hij concludeerde, dat er dus geen straf kon worden opgelegd, het geen hij al meer (met succes) voor de rechtbank had bepleit. De Officier van Justtie, mr. J. Vellinga, had tegen de man uit Woerden, A. W. v. d. P., die in dit opzicht twee overtredingen 's-GRAVENHAGE. De advo caat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof, mr. D. J. v. Gilse, concludeerde in de gisteren door het Hof gehouden zitting tot be vestiging van het vonnis van de Krijgsraad West te Den Haag, waarbij de vrijwilliger sold. L.W. werd veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, met ontslag uit de dienst zonder ontzetting en met uitlezing van het vonnis voor het Ned. detachement Verenigde Naties te houden appèl. W. werd veroordeeld omdat hij op 14 Maart 1951 het Korea- detachement had verlaten om zich voorgoed aan zijn dienstver plichtingen te onttrekken. W. werd op 15 Maart aangehouden, onttrok zich weer aan zijn mili taire verplichtingen en werd daarna op 4 April opnieuw aan gehouden. had begaan, voor de eerste over treding een boete geëist van f 60 subs. 20 dagen en voor de tweede f 30 subs. 15 dagen en veertien dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar, omdat in het laatste geval van opzet kon worden gesproken. De politierechter, mr. R. W. J. C. v. d. Wall Bake, wilde echter geen uitspraak doen. Hij verwees de zaak tegen v. d. P. naar de Meervoudige Kamer, om de ver dediger in de gelegenheid te stellen de bewijsstukken t.a.v. zijn vorige, soortgelijke zaken, over te leggen. Vóór deze zaak was echter de handelaar K. K. uit Franeker, die in een café te Den Oever goederen had ver kocht, conform de eis veroor deeld tot f 60.subs. 20 dagen. „HELSINKI" SPEELT TEGEN NEDERLANDS B-ELFTAL Dc Finse ploeg „Helsinki" die Woensdag 31 October in Amster dam tegen het Nederlands B-elf tal speelt zal grotendeels be staan uit spelers van de nationale ploeg. Een drietal spelers van clubs uit Helsinki zullen deze kern completeren. Zoals men al weet wordt op 27 Oct. in Rot terdam de wedstrijd Nederland Finland gespeeld, terwijl op 4 November in Luzemburg 't tref fen tussen de Finnen en Luxem burg plaats vindt. lieerde patrouille op een com munistisch controlepunt te Pan- moendjom op 16 Juli. „Uit een samenvatting van het incident blijkt, dat troepen van de V.N. op geen enkele manier de neutrale zóne schonden". 3. Schending van de neutrale zóne in de nabijheid van Pan- moendjom op 7 Augustus door patrouilles van de V.N. „Geheel ongegrond voor zover hierbij strijdkrachten van de V.N. betrokken waren". 4. Luchtaanval op 19 Augus tus. „Uw voertuigen kan geen on schendbaarheid worden toegekend als de V.N. niet van tevoren zijn ingelicht over tijdstip en te vol gen route". Voorts wordt in de brief nog gezegd, dat uit gesprekken van verbindingsofficieren was geble ken, dat de noordelijken zich be zorgd maakten over activiteit van partisanen in de neutrale zóne. VERRIJST 20 KILOMETER BUITEN ROME VATICAANSTAD (K.N.P.) De aanbieding van de zender „Anno Sancto". welke de Neder landse katholieken ten behoeve van het Vaticaan aan de Heilige Vader hebben geschonken, heeft tot gevolg gehad, dat een geheel nieuw radio-station moest wor den gebouwd. Op 20 km buiten Rome verrijzen thans deze ge bouwen. Zij zijn reeds zover gevorderd, dat men met 'het pleisterwerk van de muren kan beginnen. Aanvankelijk zullen deze gebou wen dienen voor het onderbren gen van de zend- en ontvang apparaten voor het draadloze telegrafieverkeer. Op deze nieu we vertrekken, opgetrokken op het reeds bestaande radio-station, zal gedurende de eerstvolgende maanden 'n 30 meter hoge ijze ren constructie worden aange bracht, welke als antenne voor het ultrakortegolf-uitzend- en ontvangststation zal dienen. Nadat volgens de bestaande plannen het radiostation buiten Vaticaanstad, ten noord-westen van Rome, in gereedheid zal zijn gebracht zal deze antenne de verbinding tussen dit nieuwe station en de in Vaticaanstad blijvende studio's tot stand bren gen. Op 14 Augustus had admiraal Joy een gemeenschappelijke in spectiecommissie voorgesteld voor de neutrale zóne, doch dit voor stel was door de communisten afgeslagen. „De verantwoordelijk heid voor de neutrale zóne berust dus geheel bij u", aldus admiraal Joy. Zuster Virgilia, door Gerard Walschap. Uitg. P. Vink, Antwerpen In het goed-Vlaamse gezin van de molenaar Simon van Calcken sterft de moeder. De dochter Al berta, oudste van vijf kinderen, zelf nog een schoolmeisje, neemt moeder's taak over en doet dat voortreffelijk. Als haar broers en zusters vol wassen zijn, treedt Alberta in het klooster en wordt daar een hei lige, terwijl haar oudste en meestgeliefde broer Robert zich een ongelovige noemt en ook van zijn ongeloof getuigt. Dit is in het kort de materiële inhoud van Gerard Walschap's laatstverschenen roman „Zuster Virgilia". In deze magistrale roman ver telt Walschap met een indringen de psychologie het leven van de heilige zuster en dit levensverhaal laat hij doorkruisen door de tira des van de vrijdenker Robert, die wel vaak sprekend maar zeker niet veelzeggend aan het woord komt. Waarvan dit boek ons wil overtuigen, is, dat er in en buiten de Moederkerk mensen gevonden worden, die naar beste kunnen volgens hun geweten leven en die goede mensen zijn. Deze overtuiging is volkomen in overeenstemming met de leer van de H. Kerk, al dienen wij daarbij op te merken dat juist daar, waar buiten de Kerk de deugd wordt aangetroffen, de band met de kerk te onderken nen valt. Met dat al is dit heiligenleven met zoveel meesterschap en, naar onze mening, ook met zoveel lief de voor de hoofdfiguur geschre ven, dat de lezer onwillekeurig in de ban geraakt van zuster Virgi- lia's welgeslaagd streven naar de volmaaktheid. Het moge al zijn dat het noviciaatsleven, zo als Walschap het beschrijft, wat ouderwets aandoet, de geestelijke groei van de naar heiligheid stre vende novice is er niet minder aanvaardbaar, niet minder ont roerend ook door uitgebeeld. Wij zijn ervan overtuigd, dat Walschap met deze roman, die overigens rijpere lezers behoeft, het meesterwerk van zijn tot nu toe gepubliceerde oeuvre heeft geschreven. En wanneer het waar mag he ten dat een roman de neerslag is van het gemoedsleven van een auteur, dan bevroeden wij, dat alle Gods heiligen, door Walschap verheerlijkt in de beschrijving van dezé menselijke volmaakte zuster Virgilia, hem danken rond de troon des Heren. Walschap moge thans op het mysterie der genade het antwoord niet weten, er is er Een, die alle antwoorden kent. S. K. Nationale drukkerij m Surabaja 's GRAVENHAGE, 22 Aug. (Radio Indonesië) Binnenkort zal in Surabaja een goed geoutil leerde nationale drukkerij geves tigd worden De benodigde ma chines, waaronder een rotatie pers zijn reeds gedeeltelijk aan gekomen. HILVERSUM. Dezer dagen zijn de heren W. Vogt, directeur van de A.V.R.O., en P. A. M. Speet, directeur van de K.R.O., teruggekeerd uit Zwitserland, waar zij in opdracht van het bestuur der Nozema, de Nederlandse Omroep Zender Maat schappij, in Zuerich een studie hebben gemaakt van de wijze, waarop daar de luisterbijdragen worden geïnd. ken, die eerst dienen te worden opgelost. Wanneer dit is geschied, kan men begin of medio Septem ber van Bussum uit via Lopik starten. Hoe lang men in Bussum zal blijven is nog niet bepaald. Wel echter zullen bedragen wor den gereserveerd om t.z.t. in Hil versum een televisiestudio in te richten, waarbij een garage aan de Spoorstraat nog steeds „can- didaat' is. Deze ruimte is thans aan Philips-NSF verhuurd, maar kan elk ogenblik worden benut. Metingen hebben uitgewezen, dat de in het nabijgelegen station pas serende treinen noch het drukke verkeer storend zullen werken. Bij de invoering van de nieuwe radiowet zal de inning van de luisterbijdrage wellicht niet meer aan PTT, maar aan de Nozema worden opgedragen. Vandaar dat dit lichaam een onderzoek wenste naar de wijze, waarop in andere landen deze bedragen worden ge- ind, opdat met dit vergelijkend materiaal een zo doelmatig mo gelijke wijze van inning kan worden doorgevoerd. In Zuerich beschikt men over een moderne, geheel met machi nes uitgeruste kartotheek die teven voor de telefoondienst wordt gebruikt en eenmaal per jaar krijgen de omstreeks 1 millioen luisteraars een formulier thuis, waarop zij per postcheque hun jaarlijks verplichte bijdrage van 20 Zw. fr. kunnen voldoen. Slechts een zeer klein gedeelte betaalt halfjaarlijks 10 Zw. fr. Binnen veertien dagen zijn vrijwel alle gelden binnen. Elke wijze van inning moet echter afgestemd zijn op de volksaard en de Nederlander is in dit opzicht nog wel eens een tikje vergeetachtigDaarom heeft ook ons huidige systeem bepaalde voordelen, want op elk postkantoor kan men in ons land de radiozegels kopen om de kaart eens per jaar ingevuld in te le veren. Het Nederlandse systeem echter eist een vrij omvangrijk controle-apparaat, dat op zijn beurt kostbaar is. Er is hier dan ook een vrij aanzienlijke achter stand in betaling. De heren Vogt en Speet zullen de verschillende voor- en nade len thans in een rapport verwer ken, waarna het bestuur van de Nozema een beslissing over de wijze van inning zal nemep, door te voeren, wanneer deze taak aan haar wordt toegewezen. Televisie Vanzelfsprekend hebben wij, toen wij naar indrukken over de jong ste Zwitserse reis informeerden, ook naar de stand der televisie gevraagd. In Zwitserland is men nog slechts aan experimenten van de zijde der industrie toe/ waarbij ook de 625 beeldlijnen evenals bij ons dus worden gebruikt. Men aarzelt er nog om tot het beginnen met de „echte" televisie te besluiten, maar wel staat al vast, dat het kijkgeld dan 50 Zw. fr. zal zijn en dat is niet weinig. En onze televisie? Hebben we tenslotte gevraagd. Maar daar over valt thans weinig mee te delen. Er is „geen nieuws onder de zon". De voorbereidingen in klein formaat gaan door, maar het wachten is op de uitspraak van de regering over enkele za- Landbouw-inventarisatie Verscheidene landbouwers uit de kop van Noord-Holland wer den Woensdagmiddag door de Economische Politierechter te Alkmaar veroordeeld tot boetes, variërende van f 20 tot f 50 voor het niet of onjuist invullen van hun inventarisatiebiljetten. De Aardappelmoeheidscommis- sie van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Holland maakt de bloembollenkwakers er evenals vorig jaar ook nu op at tent, dat een grondmonster onder zoek vóóraf, van de percelen, waarop in het a.s. seizoen bloem bollen worden uitgeplant een be lang van de eerste orde is. Het komt er dan ook nu op aan dat iedere bloembollenkweker spoedige opgave doet van een verlangd grondmonsteronderzoek De (geringe) kosten naar rato van f 2.-per monster mogen de Noordhollandse blóembollen- kwekers hiervan niet weerhou den. Teneinde op tijdig onderzoek te kunnen rekenen dienen de aanvragen van de kwekers, die hun bedrijf hebben in het zgn. Ontheffings- en Uitzonderingsge bied (dat is daar waar thans nog resp. om het jaar en elk jaar aardappelen mogen worden ver bouwd), te worden gezonden aan de Keuringsdienst Noord-Holland Egmonderstraat 18 te Alkmaar en wel vóór 26 Augustus a.s. Degenen, die in het overige ge bied van Noord-Holland woon achtig zijn, dienen het aan te vragen bij de Plantenziektenkun- dige Dienst te Wageningen. Ook hier is spoedige opgave gewenst. Spaans ballet1 José Greco naar Nederland Na een triomphaal succes van het wereldberoemde Spaanse Ballet van José Greco door Zuid- Amerika, gedurende het Festival of Britain (4 weken in het Sad- lers Wells theater te London), en in Scandinavië, zal de Spaanse meester danser met zijn groep onder auspiciën van Impresario Ernst Krauss kort voor zijn ver trek naar de Verenigde Staten nog een serie voorstellingen in Nederland geven, o.a. in de Stads schouwburg te Amsterdam: Maandag 3 September; Open luchttheater Bloemendaal: Zondag 2 September; 1 en 4 September in de Kurzaal te Scheveningen en op 5 en 6 September in Grand- théatre Gooiland te Hilversum. VOORWEDSTRIJD KAMPIOENSCHAP SCHAKEN AMSTERDAM. De stand van de voorwedstrijden om het Nederlands schaakkampioen schap luidt na de negende ronde; 1. Vinken 7 punten. 2. Bouw meester 6 p., 3. en 4. Van Stee nis 514 p. en 1 afgebroken par tij en Barendregt 51/ p. en 1 af gebroken partij, 5. Bunt 4'/, p. en 1 afgebroken partij, 6. See- wald 4y, p., 7. Stumpers 4 p. en 1 afgebroken partij, 8. Karper 3% P„ 9. Orbaan 3 p. en 1 afge broken partij, 10. Van Oosterwijk Bruin 3 p., 11. Op 't Einde 2 p. en 2 afgebroken partijen en 12. Van Donk 1V, p. en 1 afgebro ken partij. Guldensleningen zwak, dollars vast AMSTERDAM, 22 Aug. De aspecten en gevolgen van de lage rentevoet maakten een be langrijk onderwerp van gesprek uit ter beurze, nu de Nederlandse guldensleningen door haar scher pe koersdaling zo op de voor grond treden. Wederom waren vandaag vooral in de staffel- lening en de investeringscertifi caten verkopers in de meerder heid. De eerstgenoemde lening zakte af tot 80%, waarmede deze obligatiën zich snel bewogen in de richting van een rendement van 4 pCt. De gehele middag vormden staatsfondsen de belangrijkste hoek. Daarnaast bestond grote belangstelling voor dollarwaar den, met name voor de 4 pCt. dollarlening Philips, die opnieuw in open hoek verhandeld en ge daan werd van 105 tot 105%. De markt was dientengevolge geheel gekenmerkt door de heer sende onzekerheid, ten aanzien van het toekomstige renteniveau) waarvan men ter beurze met stelligheid meent, dat het omhoog moet en zeker op het niveau van België gebracht moet worden. In beurskringen ziet men dan ook met de grootste belangstel ling naar de verdere ontwikke ling van dit zo belangrijke on derdeel van onze financiële en monetaire politiek uit. De overige afdelingen van de effectenbeurs hadden vandaag een zeer traag verloop. Zowel olie als Unilever en Philips brok kelden een kleinigheid af. De affaire was echter overal dun gezaaid en het verloop was dan ook ongeanimeerd. Ook de scheep vaartmarkt kon vandaag haar koersstijging der laatste dagen niet voortzetten. Cultuurfondsen konden zich na prijshoudende opening slechts met moeite hand haven, maar evenals gisteren was hier weer zeer weinig te doen. Opmerkelijk was de vaste stemming voor aandelen Indisch gas. Voor de aandelen Van den Bergh Jurgens kwam een note ring tot stand van 276%. Het agio op de Amerikaanse markt kwam op 16% pCt. Er was zeer grote vraag naar de certificaten Television Electro nics, die tot 1714 opliepen. De markt sloot zonder sterke fluctu aties. FEUILLETON 109. „Ik zal je zeggen hoe ik t be schouw, George" zei ze, in een poging om te schertsen; maar haar stem haperde. „Als ik je ergens van beroofd heb. is 't niet meer dan billijk, dat ik je dat vergoed. Dus als je „Lieveling!" riep ik. „Pardon", zei een stem achter me. „Ik stoor toch niet? Er is iets, dat ik meen. u even te moe ten vertellen." Ik keerde me om, met een ge baar dat niet vrij was van er gernis, vrees ik, en ik zag Nesbit junior voor me staan. Hij stond te glimlachen en zijn hand stak me een dictaphoon-cylinder toe. „Ik hoop, dat u 't me niet kwa lijk neemt, maar ik heb iets vrij postigs gedaan, meneer Mans- field". ging hij voort. „We wilden uw kleren laten schoonmaken, en daar hebben we de zakken voor leeggehaald, en toen heb ik dit voorwerp gevonden. Vader heeft óók zo'n machientje hier in huis. Hij gebruikt het gere geld, hij heeft hier een soort kantoortje.... ik werk hier trouwens ook af en toeik studeer rechten, ziet u? En nu vond ik 't zó eigenaardig, dat iemand met zo'n cylinder in zijn zak liep, dat ik nieuwsgierig werd, en de brutaliteit had, de rol in mijn machine te steken. U weet waarschijnlijk wat er op die cylinder staat?" Mary en ik keken elkaar iet wat wezenloos aan, en toen ke ken we weer naar de cylinder. „Toch niet", zei ik „Geen flauw idee". „Kom dan even mee naar de bibliotheek", stelde hij voor. Hij leidde ons achterom het huis binnen en wij kwamen in een groot vertrek, bibliotheek en studeerkamer blijkbaar. Naast de grote middentafel stond een dictaphoon en ik zag hem de cy linder daar in schuiven. Er wa ren twee koptelefoons, hii gaf er Mary en mij ieder een. „Luister nu goed", zei hij, ter wijl hij de instrumenten aan onze oren bracht. Hij draaide een knop om en de machine begon te werken. Eerst kwam er een verward ge gons, en toen hoorde ik: „Ik, Rufus Jennings gezond van geest en ten volle over mijn geestvermogens en geheugen be schikkend, verklaar hierbij, dat dit is mijn laatste wil en testa ment, waarmee ik nadrukkelijk en volkomen herroep alle andere wilsbeschikkingen en testamen ten, door mij gemaakt vóór het testament, dat ik nu maak. Dit is dus mijn laatste wil: „Nadat al mijn wettige en bil lijke schulden betaald zullen zijn Met een kreetje liet Mary de ontvanger neerdalen. ,,'t Is oom Rufus!" riep zji uit, met een doodsbleek gezicht. „Het vermiste testament!" riep ik uit. „Herken je zün stem?" „Ja, absoluut!" De cylinder was inmiddels doorgedraaid, maar Harvey Nes bit bracht hem opnieuw op gang. Weer klonk de heldere, ietwat scherpe stem van Rufus Jen nings mij in de oren, en Mary luisterde mee. Nu luisterden we gespannen, tot het einde toe. Tal van bepa lingen waren in hoofdzaak ge lijk aan die van het testament, dat Vinton in zijn bezit had; maar er warer» aanmerkelijke verschillen ook. Ten eerste werd aan Mary méér dan een vijfde van de nalatenschap toegewezen, en ten tweede ontbrak de bepa ling, dat op haar toekomstige echtgenoot een vast inkomen moest worden vastgezet. Ook de datum werd door de stem van Rufus Jennings genoemd hij was aanmerkelijk jonger dan die van het geschreven document, dat ik heroverd en weer ver speeld had. Mary en ik zater» elkaar ver bluft aan te kijken, toen wij de laatste woorden van de cylinder hadden vernomen. Mary had het eerste het beste voorwerp ge grepen, dat haar geschikt leek, om ter verzwaring te dienen voor het touw door de schoor steen, ik had het ding zonder erg in mijn zak gestopt, en door puur geluk was het aan de ver nietiging ontsnapt. toen het vliegtuig tegen de aarde sloeg. En dat voorwerp die opeenstape. ling van toevalligheden, was het testament van Rufus Jennings, waar we zo lang vruchteloos naar gezocht hadden! „Bent u advocaat?" vroeg ik de jonge Nesbit. „Examens achter de rug, maar nog niet gepromoveerd", ant woordde hij glimlachend. „Kunt u me ook zeggen of dit testament rechtsgeldig is?" „Daar zat ik juist over te pie keren", antwoordde hij, met rim pels in zijn voorhoofd. „Dat zal waarschijnlijk van de omstandig heden afhangen. Of er getuigen zijn bijvoorbeeld „We kunnen wel bewijzen dat hij over dit testament gesproken heeft", zei ik opgewonden. Ik herinnerde me, wat Mary me verteld had over de oude be diende, Howard en hetgeen oom Rufus tegen die man had gezegd, in de laatste minuut van zün leven. „Dat scheelt allicht", zei Nes bit. „Er zijn gevallen bekend, waarin mondelinge toestanden goedgekeurd en bekrachtigd ziin. Maar hoe moeten we dit noemen een mondeling of een schrifte lijk testament? Ik heb nog nooit van zo'n geval gehoord." „Maar als we nu eens konden aantonen, dat de erflater zich 't schrijven helemaal had afgewend de laatste jaren? Dat hij gewend was, al ziin aantekeningen op die- tapboon-cylinders te maken?" (Wordt vervolgd). SNEEK, Kolm we zo'n geslr op de vijfde stantc zuid we voorbaat reeë meersland, van het meer de sensatie clubwedstrijd Om 10.15 uur de groepswedst aan deelnamen Sneek en de deelnemers. Reeds bij 2e ronde had ding, doch Jan ning lagen d Zowel Zuider voeren evenwe vlag, zodat daa te maken, dat fel was gestrec zulke loefpart overtredingen Onderling van plaats g derbaan (Kaa ning die na verscheen wt teamgenoten der Veen ha zien om Th. onder zeil te Zuiderbaan van KZV, S daarmee zou troot geweest at het ingedi Zuiderbaan teg< toegewezen en uitgeschakeld, alle anderen de stand geheel heeft nu de pnt.. daarop 1 en SZC met dient te worden Vlaskamp en n ke voor de SZC hebben gestaak Zowel het Friese Regenboo de eerste ontir gestreden. Dri Hollander in dat was de stat van de 2e roui route is er nog vooral even voo Dirk Oppenhi hadden Hofland en lieten deze, current, geen ten Hendriks ai achter Hofland dreigd door Bei AMSTERDAM, van het Amstel I d*m hadden wij G. Rayner Ellis van de Rand E Engels ochtendbh bnrg, Znid-Afril maakt een zakenr en prefereerde tnig beven ieder* HfkheM om de la ken. „En omdat sterdam aankwair ét kans missen ie te zien, dus blijf en vlieg morgenoc met de KLM, naa *tfn verklaring v« in het Amstel Ho De grote trekpl Ellis was „De 1 het Rijksmuseui graag wil ik dit omdat ik hoorde d< gemaakt". Van „De Nach het gesprek op de voor culturele uiti Zuid-Afrika en Ellis is er van o\ m Zuid-Afrika b voor het Nederk

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4