Friese voorsprong op Holland bij teamwedstrijd Regenbogen Zuid-Afrika kan Nederlandse immigranten best gebruiken In 1950 stierf iedere drie kwartier een Nederlander aan kanker Bereiding van mengvoeder Maar alleen indien het vaklieden zijn SPORT Ernstige toestand in Perzië „De Kaagleidt bij Valken voor K.Z.V. Sneek en S.Z.C. De minister over de uitspraak van de Alkmaarse rechter Een „hardzeildag" als in geen jaren Chelsea verloor derby tegen Arsenal Bestrijding van deze volkskwaal zal vele mil li oen en vragen Brand en glasschade te Coevorden Een reuzenstruif van 15000 eieren Macon treft laatste voorbereidingen Moeilijkheden bij Heerenveen in het kort DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1951 PAGINA 5 SNEEK, Kolmeersland, Woensdagmiddag. In geen jaren hebben we zo'n geslaagde hardzeildag gehad als de 135ste, die gisteren op de vijfde dag van de Sneek-week plaats vond. Een mooie con stante zuidwestelijke koelte en prachtig weer; twee factoren, die bij voorbaat reeds de dag deden slagen. Duizenden bezoekers op Kol meersland, een ongekend aantal boten en schepen rond de oevers van het meer en tegenover het startterrein. En dan bovendien nog de sensatie van de Regenboogwedstrijd Friesland—Holland en de clubwedstrijd bij de Valken. Om 10.15 uur werd gestart voor de groepswedstrijd Valken, waar aan deelnamen De Kaag, KZV Sneek en de SZC, elk met vier deelnemers. Reeds bij het ingaan van de 2e ronde had Zuiderbaan de lei ding, doch Jan Miedema en Breu- ning lagen dicht op zijn spiegel. Zowel Zuiderbaan als Miedema voeren evenwel beide de protest- vlag, zodat daaruit reeds viel op te maken, dat er onderweg reeds fel was gestreden, want juist bij zulke loef partij en worden vaak overtredingen begaan. Onderling werd nog al eens van plaats gewisseld, doch Zui derbaan (Kaag) bleef voor. Breu- ning die na hem aan de finish verscheen wachtte evenwel zijn teamgenoten op, doch Jorrit van der Veen had zelf al kans ge zien om Th. van Helvert, Kaag, onder zeil te krijgen, zodat na Zuiderbaan drie teamgenoten van KZV, Sneek, volgden en daarmee zou hun voorsprong vrij groot geweest zijn, ware het niet, dat het ingediende protest van Zuiderbaan tegen Miedema werd toegewezen en Miedema werd uitgeschakeld. Hierdoor schoven alle anderen een plaats en werd de stand geheel anders. De Kaag heeft nu de leiding met 33 3/10 pnt.. daarop KZV Sneek met 27 en SZC met 12 pnt. Waarbij dient te worden aangetekend, dat Vlaskamp en mr. Cornelis, wel ke voor de SZC voeren de strijd hebben gestaakt. Zowel het Hollandse als het Friese Regenboogteam hebben bij de eerste ontmoeting uiterst fel gestreden. Drie Friezen en een Hollander in het voorste gelid, dat was de stand bij het ingaan van de 2e route. In de laatste route is er nog hard gevochten, vooral even voor de finish. Dirk Oppenhuizen en Alberda hadden Hofland onder controle en lieten deze, de zwaarste con current, geen moment los. Mar ten Hendriks die lange tijd vlak achter Hofland lag werd nu be dreigd door Bergsma, welke la ter ook nog steun kreeg van Van der Velde. Eerst dus een, later twee tegen standers en ten slotte kwam ook Hofland zijn teamgenoten te hulp toen h;j inzag, dat het onmoge lijk was de beide Snekers voor bij te komen en toen was het voor Marten, die bekneld zat tussen drie Hollanders een ongp- liike strijd Oppenhuizen en Al berda zagen toen ook maar af van verdere strijd en gingen door de winlijn. De uitslag werd: 1. Oppenhuizen; 2. Alberda; 3. Bergsma; 4. Van der Velden; 5. Hofland; 6. Hendriks, terwijl Vrolijk kans had gezien weer bo ven Sieverts te komen en als 7e doorging met Sieverts als hekke- sluiter. De stand na de eerste dag is nu: Friesland 20 1/10 pnt., Holland 16 pnt. Open wedstrijden. De open wedstrijden hadden een vrij regelmatig verloop. In de 30 m2 klasse kwam ditmaal A. Vollema te Grouw met Swealtsje als winnaar uit het veld. Emmy, stuurman Tjeerd Geveke, moest met de 2e plaats genoegen ne men. Hoewel Tjeerd Geveke dit keer niet won heeft hij toch de beste kansen voor de hoofdprijs. Bij de open wedstrijd Regan- boogkasse werd van de eerste groep winnaar Hofland met dr. Van der Zypp als tweede. In de 2e groep was het Bergsma van Voorburg die met de prijs ging strijken. Alberda kon" het nu pas tot de 4e plaats brengen, waardoor hij een geduchte ach terstand op Hofland kreeg, die de hoofdprijs, zo goed als zeker niet meer kan ontgaan. Het wordt haast eentonig, doch het was weer Schaap die met Porto Allegre in de 22 m2 won en nu w^ zeker is van de hoofd prijs. Molenaar van Grouw werd met Maple Leaf tweede. Bakker met Weerhaan liep weer stukken uit en boekte zijn zoveelste zege in de Sneekweek. Na hem ging J. P. Damme met Donderkopje door. Dat zijn de beidé gegadig den voor de hoofdprijs, doch Bakker's papieren staan het hoogste. Weer de „Helders" In de 16 m2 groep 1 ontwik kelde zich vrij snoedig een fei*e strijd tussen Foffker Jansma en Rieks Helder. Bij het ingaan van de tweede route lagen beide sche pen boord aan boord, met Helder voor. Hoe Fokke Jansma ook ma noeuvreerde het mocht hem niet gelukken deze zware concurrent voorbij te komen. Helder werd één, Jansma twee. In de andere groep was het Joop Helder, die Kertholt's boot als eerste binnenloodste, met kort daarachter Jaap Helder. Bij groep 1 van de B-klasse was het P. Amsterdam van Sneek die Irmen het eerst door de win lijn voer, met Dak van Koop- mans als tweede. De tweede groep bracht een overwinning voor Vrijheid van Dirk de Haan, Sneek, gevolgd door Clara van Kamp (Paterswolde). De derde groep van de B-klas- sers werd gewonnen door Stella Maris van Jan van Diik, Gronin gen met Ciconia van P de Dood te Sneek, als tweede, tenslotte zegevierde Drijfhoutje van .T. Stronkhorst, Groningen in de vierde groep met Kemphaan van Laarman, Paterswolde. als twee de. Dus ook in de B-klasse zo goed als allemaal Groningse over winningen. De Valken voeren ook weer in twee groepen. In de eerste groep werd Helvert met Lapsus win naar. gevolgd door Second Swell van M. A. van Tok, Gouda. Ter wijl bij de volgende groep mevr. C. Joustra van Gooi, Amsterdam de Fram ter overwinning voer met de Fia Metta van Van Slo ten, Leeuwarden als tweede. Dezelfde namen. Atsma werd eerste bij de Schouwen en Kraan natuurlijk weer in de Sharpies, terwijl B. van der Zee, Groningen zijn zo veelste zege in de BM-klasse be vocht. U. de Vries. Grouw, werd eerste in de Vriiheidsklasse met Zilvermeeuw. All Weather 3 van C. W. Kist werd tweede. H. Bos, Groningen boekte ziin zoveelste overwinning in de Olvmpïa-iol- len met Skal van J. .Telles, Over- veen als volgende G. de Vries Lentsch Jr te Amsterdam bracht Cnrmoran het eerst over de win lijn bij de 12 voetsjollen. ter wijl mèj. H. Mulder met de Sin- bat als eerste finishte Bij de Larken kregen we gis teren een verrassing doordat de Indra van Van Ommen, Gronin gen, die alle dagen nog eerste was. ditmaal geklopt werd door H. Schippers te AlemoT. die met de Happy als eerste finishte. Van Ommen werd evenwel tweede. Ook in de jeugdklasse kregen we een andere winnaar n.l. J. J. Woortman, Groningen, met Po- peye, terwijl G. J. en J. G. Mul der, die alle dagen nog de eerste plaats bezeilden, nu met de twee de genoegen moesten nemen. JUBILEUM PRIJZEN VAN K.Z.V. „SNEEK" Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de KZV „Sneek" werd door H.M. Koningin Juliana een grote zilveren medaille beschik baar gesteld en gewonnen door Rieks Helder (Paters wolde met „Peerless" in de 16 kwadraten Al, Een zilve ren medaille van Prins Bernhard ging naar Joop Helder in Proteus" van Kerstholt. John Hofland won de koperen kraankan met de Regenboog „Bene- ventum". Theo van Helvert met „Lapsus" in de Valken klasse een tafelcouvert. G. de Vries Lentsch Jr. een reisklokje. Verder waren er mbileumpvijzen voor v.d. Zee (B.M.). Atsma (Schou tven), Woortman (jeugdklas- se) en Bakker (Pampus). ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de gisteren gespeelde Leaguewedstrijden lui den: Eerste divisie: Bolton Wande rersNewcastle United 00, ChelseaArsenal 1—3, Hudders- field TownManchester City 5-1, Manchester UnitedMiddlesbr. 42, PortsmouthBlackpool 13 Preston North EndCharlton A 30, Wolverhampton Wanderers Derby County 12. Tweede divisie: Birmingham CityLeeds United 11, Doncas- ter RoversBlackburn Rovers 1-0 EvertonBrenford 10, Notting ham ForestSouthampton 30. In de periode van 20 Augustus tot 1 September zullen over het hele land collectes worden gehouden voor het Koningin Wilhelmina Fonds en tegen de kankerbestrijding. En dan zullen de Nederlanders zich weer in grote getale afvragen waarvoor het ingezamelde geld wordt gebruikt, zoals deze vraag ook onmiddellijk na de Haak-ln actie steeds weer opdook. De voor zitter van de vereniging Het Koningin Wilhelminafonds, mr. J. Th. Bonnerman, secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, heeft tijdens een persconferentie hierop antwoord gegeven. Op de eerste plaats wordt door het ingezamelde geld sinds 1 Juli een centrale registratie van kan kerpatiënten opgebouwd. Iets nieuws voor Nederland en moge lijk gemaakt door het Koningin Wilhelminafonds. Vervolgens worden de voorbereidingen voor een grootscheepse voorlichting door het fonds gefinancierd. Voorts staat een plan op stapel om in de universiteitssteden cen tra voor de bestrijding van kan ker op te richten, verbonden aan de medische faculteiten. Ook Nij megen zal zodra het een me dische faculteit heeft een uni versiteitskliniek voor kanker patiënten krijgen. Jaarlijks zal iet Koningin Wilhelminafonds voor dit doel f 100.000 afstaan, terwijl voor de inrichting van deze kliniek ineens een bedrag Met -bolle zeilen scheren de boten, die kampen om de overwinning tijdens de jaarlijkse Sneekweek, over het meer. Een jrisse wind en zon; tot nu toe is het ideaal zeilweer. Als altijd is er weer de rivaliteit tussen de „Hollanders" en de Friezen. De strijd is nog niet beslist, maar Friesland leidt met 4.1 p. verschil. AMSTERDAM. In de hall ▼an het Amstel Hotel te Amster dam hadden wij een gesprek met G. Rayner Ellis, hoofdredacteur •mn de Rand Daily Mail, een Engels ochtendblad in Johannes burg, Znid-Afrika. Mr. Ellis naakt een zakenreis naar Londen en prefereerde een KLM-vlieg- tnig boven iedere andere moge lijkheid om de lange reis te ma ken. „En omdat ik toch in Am sterdam aankwam, wilde ik niet de kans missen iets van uw land te zien, dus blijf ik een dag over en vlieg morgenochtend, opnieuw net de KLM, naar Londen", was zffn verklaring voor zijn verblijf in het Amstel Hotel. De grote trekpleister voor mr. Ellis was „De Nachtwacht" in het Rijksmuseum. „Bijzonder graag wil ik dit schilderij zien, omdat ik hoorde dat het is schoon gemaakt". Van „De Nachtwacht" kwam het gesprek op de mogelijkheden voor culturele uitwisseling tussen Zuid-Afrika en Nederland. Mr. Ellis is er van overtuigd, dat er in Zuid-Afrika belangstelling is voor het Nederlandse culturele leven, maar deze belangstelling moet eerst nog ontwikkeld wor den. Kleine goede reizende ent toonstellingen kunnen succes hebben en zullen mogelijk de weg bereiden voor grotere mani festaties op cultureel gebied. Ne derland en Zuid-Afrika staan echter te ver van elkaar om grootscheepse culturele uitwisse ling reeds nu succesvol te doen zijn. Emigratie Anders beoordeelde mr. Ellis de belangstelling voor Neder landse emigranten. „Mits zij een vak kennen, bij voorkeur een technisch beroep, zijn de Neder landers van ganser harte welkom in Zuid-Afrika", was zijn mening. „Afrika heeft gebrek aan ma chinisten, mijnbouwkundigen, ingenieurs, telegrafisten, marco nisten, radio-experts, MTS-ers en zelfs gediplomeerden van de am bachtsscholen; maar Zuid-Afrika heeft een betrekkelijk overschot aan ongeschoolde arbeiders. Die levert de 10 millioen gekleurde bevolking van de Unie in vol doende mate. De technici en vakmensen moe ten voortkomen uit de 2 millioen blanken in Zuid-Afrika. En die categorie kan best een aanvulling gebruiken", zo vervolgde hij. Naar schatting van mr. Ellis zou Zuid-Afrika deze opmer king hield verband met het Unesco-rapport, dat sprak van 5 millioen Europese emigranten in de komende 5 jaar in vijf jaar tijds 100.000 Europeanen kunnen opnemen. „Maar men beschouwe dit niet als een officieel getal, het is zuiver een schatting", zo voegde hij er haastig aan toe. „Zuid-Afrika", zo vervolgde hij, „is een land, dat zeer op Enge land was ingesteld, doch zich thans van Engeland tracht los te maken, In die geest moet men ook de beperkende bepalingen voor de immigratie zien. Neder landers zijn en blijven echter wel kom en blijken zich ook thuis te voelen in de Unie". COEVORDEN. Dinsdagavond om nlm. half elf brak brand uit in de Snuit- en Lakinrichting „Weza" van de Gebr. Wiinhouts in de Botersteee Het vuur breidde zich snel uit en in een ommezien van tijd stond de gehele werkplaats in lichter laaie. Door het springen van een tweetal koolzuurcylinders werden gaten geslagen in de aangrenzen de panden, terwijl de naaste be woners een geweldige glasschade opliepen. De brand moet ontstaan zijn nadat W. met zijn knecht te omstreeks kwart vóór 10 de werk plaats verlaten hadden. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon uitbreiding van de brand naar de omliggende percelen voorkomen en was de vuurmassa spoedig meester. Twee auto's, die voor bespui ting in de werkplaats aanwezig waren, zijn totaal verwoest. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. 's GRAVENHAGE. Op vra gen van het Tweede Kamerlid Van der Weijden (K.V.P.) in verband met de voorschriften van het bedrijfschap voor vee voeder inzake de bereiding van mengvoeder heeft de minister van Landbouw. Visserij en Voed selvoorziening het volgende ge antwoord: Het is de minister bekend, dat de arrondissementsrechtbank te Alkmaar, rechtdoende in straf zaken, bij vonnis van 1 Juni 1951, een bereider van mengvoeder wegens het ontbreken van alle schuld, van rechtsvervolging heeft ontslagen, niettegenstaan de de rechtbank verklaart, dat de verdachte het hem bij dag vaarding ten laste gelegde feit heeft begaan. Deze uitspraak betrof overtre ding van de op het organisatie- besluit voedselvoorziening 1941 berustende verordening veevoe der 1949 met het daarbij be horende raams^Tnenstellings voor schrift no, 8. De minister heeft niet de in druk, dat de rechtbank te Alk maar op iedere overtreding van de raamsamenstellingsvoorschrif- ten tot ontslag van rechtsvervol ging zal besluiten. Hoe dit zii hij is van oordeel, dat er geen sprake van is, dat een meng- voederbereider nimmer in staat zou zijn tevoren vast te stellen, of een van de grondstoffen, wel ke hij bezigt, zodanig zal afwij ken, dat het daarmee samenge stelde mengvoeder niet aan de gestelde eisen zal voldoen, in tegendeel. Dat het huidige systeem van voorschriften een blijvend strui kelblok zou vormen voor berei- ders van mengvoeders, wijst de minister van de hand. Het ge organiseerde bedrijfsleven heeft ook te kennen gegeven, dat dit geenszins het geval is. Weliswaar zijn vele van de grondstoffen voor de mengvoederindustrie natuurproducten welke in kwa liteit uiteenlopen, doch de vak kennis van de fabrikant dient dusdanig te zijn. dat de samen stelling der producten door hem bij benadering kan worden be oordeeld. De minister is van mening, dat van de fabrikant gevraagd mag worden, dat hij bii het cal culeren van de samenstelling van de te fabriceren voeders de overtuiging dient te hebben, dat hij binnen de gestelde grenzen blijft. Naar hem is gebleken, kan het georganiseerde bedrijfsleven deze mening volledig delen. Reeds voor de oorlog was het bij de mengvoederindustrie gebrui kelijk om ten aanzien van b.v. een gegarandeerd minimum-per- TUK In de bocht Vaii Tuk onder Steenwijk botsten twee auto's tegen elkaar, waardoor het verkeer ter plaatse 2 uur lang gestremd was en de toe schouwers kennis maakten met een reuze eierstruif, dde helaas voor menselijke consumptie ver loren ging. Het, was Woensdagmiddag 2 u., dat de bestuurder J. Eggengoor uit Coevorden met eeni vracht auto van de Oostelijke Pluimvee Coöp. een vrachtauto gepasseerd zijnde, onmiddellijk daarop een tweede vrachtauto van Ellery uit Groningen, beladen met be tonblokken voor zich zag ver schijnen. Eggengoor schrok en in zijn verbouwereerdheid haal de hij links uit. Een hevige bot sing was het gevolg. De vracht auto met eieren maakte volko men een slag om nadat beide cabines ineen gedrukt waren. Van de lading eieren ruim 15.000 was niets meer heel. Eggengoor, die tussen het stuur bekneld zat, werd naar het zie kenhuis te Meppei vervoerd, de verwondingen waren echter niet zo ernstig, dat hii daar moest op genomen worden. Gedurende 2 uren was alle snelverkeer ge sperd. De gemeentepolitie te Steenwijk gn de rijkspolitie te Willemsoord legden het verkeer om. Door de politie wordt 'n on derzoek ingesteld. centage ruw eiwit in het meng voeder een redelijke veiligheids marge in acht te nemen De minister vindt geen aanlei ding om de voorschriften van het bedrijfschap te doen wijzi gen. EUROPESE ROEITITELS Te Macon legt men de laatste hand aan de voorbereidingen voor de Europese roeikampioenschap- pen, die Vrijdag, Zaterdag en Zondag a.s. worden gehouden. De stad is met vlaggen versierd en de hotels en pensions zijn bij lange na niet toereikend om de duizenden bezoekers te herber gen. De loting, welke tijdens het Fisa congres is gehouden, had tot resultaat, dat Nederland voor de vier met stuurman uitkomt in de vierde heat, met België, Italië en Frankrijk. Voor het skifnummer roeit van Mesdag met een Zweed, een Fransman en een Brit in de eerste heat. In het nummer vier zonder stuurman ontmoet Nederland Noorwegen en Frankrijk in de derde heat. Tenslotte roeit de acht van Laga in de tweede heat tegen een Deense en een Zuid- Slavische ploeg. Er zijn drie heats in elk van deze nummers. De winnaars van de heats komen in de halve fi nales. de anderen komen in de repechage. HUISVROUWEN PROTESTEERDEN TEGEN KOLENPRIJZEN AMSTERDAM. Gistermor gen trok langs de O.Z. Voorburg wal te Amsterdam een stoet van ongeveer 100 huisvrouwen, van wie velen borden op borst en rug droegen. Daarop waren leuzen te zien met protesten tegen de naar de mening van de demonstranten te hoge kolenprijzen. De vrou wen groepeerden zich voor het stadhuis en een deputatie ver zocht een onderhoud met de bur gemeester. Burgemeester d'Ailiy was niet aanwezig en de loco burgemeester, wethouder B. C. Franke, voelde er weinig voor de vrouwen te ontvangen. Aan de deputatie werd medegedeeld, dat zij zich schriftelijk tot de burge meester kon wenden. VEEMARKT PURMEREND We kregen gistermorgen weer een flink aanbod van vette koei en te zien, waardoor de handel die in de vroegte nogal aardig was, een trager eang kreeg en de prijzen dan ook iets lager waren. In de geldekoeien was ook een heel kalme gang. En de omzet van de verse koeien ging ook weer heel traag, maar de prijzen blijven daar van vrii vast staan. oot. in de pinken ziet men voor de houd er al heel weinig ge beuren, de beste gaan geregeld voor de dood weg. Maar met de nuchtere kalveren was het weer heel goed. Wel belemmerden de hoge vraagprijzen de vlugge om zet maar ze waren weer heel duur. Voor de fokkers was geen vraag, de vette kalveren waren ook weer goed gezocht. De wolveemarkt was vrii goed bezet maar de gans was iets tra ger. Met de lammetjes voor de export ging het nogal en voor 'n goed fokschaap werd ook al weer noven de f 100 uitgelegd. Met de bokken en geiten was het weer een stugge boel. Het aanbod van vette varkens was ook te groot en daar in de vroegte de vraag prijzen weer hoger waren, was de omzet maar kalm; de inzet was f 2.10, maar zakte al gauw een paar centen in, om nog lager te sluiten. Ook op de biggen- markt was de aanvoer te groot- waardoor de handel een heel kalm verloop had: ook daar was de afloop niet beter. Met de fokzeugen ging 't ook heel kalmpjes aan. En met de paarden was het eveneens een stille boel, maar in de veulens was wel iets meer leven. En op de pluïmveemarkt was het aanbod ook beter, aanvanke lijk was de handel daar heel aardig, maar het einde kwam weer stroever. van een half millioen is uitge trokken. Het Anthonie van Leeu wenhoekhuis te Amsterdam zal jaarlijks een subsidie ontvangen, variërend tussen de 300.000 en 400.000 gulden. Voor wetenschappelijk onder zoek en het inrichten van sub centra wordt eveneens jaarlijks oen bedrag begroot. Al deze viif obiecten ziin terug kerende iaarliikse nosten die al leen mmreiiik ziin. indien de be langstelling onverminderd voort duurt. Fn waarom zou de inte resse verslappen? Ook de hestrii- ding van t.b.c. heeft zich een vaste nlaats verworven, met het gevolg, dat binnen een tiental iaren de t.b.c. als volksziekte in Nederland verdwenen zal ziin Een dergelijke ontwikkeling zal de kankerbestrijding ook wel volgen. Behalve de subsidies heeft het iKonf'ngin Wilhelminafonds ook enkele millioenen-objecten op 't oog. Een centrale adviescommis sie bepaalt deze objecten, zorg vuldig rekening houdend met de dagelijkse evolutie in de kanker bestrijding. Een nieuw Anthonie van Leeuwenhoekhuis in Amster dam is een van de millioenen- gedachten. Dit plan bestaat al langer, maar de verwezenlijking houdt verband met de enorme kapitalen die hiervoor nodig zijn. Men wil nl. het Wilhelminagast- digde geld aanwezig moeten zijn. Het tweede millioenen-idee zal Rotterdam een nieuw Therapeu tisch Instituut moeten geven. Maar de moeilijkheid in Rotter dam is dat men geen plaats weet voor dit instituut, als men niet weet waar het nieuwe gemeen telijke ziekenhuis zal worden ge bouwd. En dan eveneens: 't geld. Dit zijn de idealen zoals mr. Bonnerman die in het Haagse huis geheel opnieuw gaan bou wen op dezelfde plaats. Als dit project wil uitgroeien tot een serieus plan zal eerst het beno- raadhuis aan de pers doorgaf. Het zal nu iedereen wel duide lijk zijn, dat de gelden van het Koningin Wilhelminafonds wel besteed zijn. En het zal tevens voor iedereen vaststaan, dat het aantal leden en contribuanten van ong. 23.000 Nederlanders een veel te smalle basis voor de kanker bestrijding is. Als nu eerstdaags het Nederlands Kankerinstituut met het Koningin Wilhelmina fonds, zal dit aantal wel groeien tot 100.000. Want dat is het getal dat de subsidies kan garanderen. Wie mocht twijfelen aan de noodzaak van deze uitgaven be denke dat iedere drie kwartier van 1950 een Nederlander aan kanker stierf. OM EEN TRAINER Het bestuur van „Heerenveen" heeft als trainer in dienst geno men de Engelsman Robert Kelly, die de laatste jaren in Zwitser land werkzaam was. Het con tract met de huidige trainer P. v. d. Munnik loopt in Juli van het volgend jaar af, zodat de Noordelijke kampioenen thans twee bekwame trainers in dienst hebben. De heer v. d. Munnik is voornemens Heerenveen na af loop van het contract te verla ten. Een deel van de spelers van het eerste elftal schijnt zich ech ter niet bij deze gang van zaken te willen neerleggen. Er wordt momenteel druk vergaderd om de moeilijkheden natuurlijk zeer onwelkom voor het nieuwe en zware seizoen op te lossen. Een sterk Zuidslavisch club team met o.a. Gligoric. Trifu- nivic en Matanovic zal in de tweede helft van September een tournee door ons land maken. Gespeeld zal worden in Amster dam, Leeuwarden. Eindhoven, Den Haag en Utrecht. Klaas Knop werd op de Universitaire wedstrijden in Lu xemburg in de tweede serie van de 1500 meter eerste in de beste tijd van de dag (3.58.9). Bij het floretschermen dames werd onze landgenote mej. Dreiberghe der de. In de kwartfinale tennis werd Kersten uitgeschakeld. Gaston Reiff is er niet in geslaagd het wereldrecord van Gunder Haegg op de 5000 meter te verbeteren. De tijd van de Belg was 14.18.6 het wereldrecord staat op 13.58.2. Na afloop van een demon stratie van de Harlem Globetrot ters in het Olympisch Stadion te Berlijn is Jesse Owens door de Berlijnse bevolking geëerd, in verband met zijn fenomenale prestaties op de Olympische Spe len in 1936. Toen had Hitier op grond van ..rasoverwegingen" ge weigerd Owens de hand te druk ken. Op het congres van de FISA de internationale roeibond. zijn Duitsland en Japan als buitenge wone leden geaccepteerd. Neder land stemde tegen, omdat de Nederlandse bond de tijd nog niet gekomen acht weer met Duits land en Japan in één sportorgani satie samen te werken, In 1952 zullen de Europese roeikampioensehappen in verband met de Olympische Spelen niet gehouden worden. In 1953 zijn deze kampioenschappen in Dene zijn propaganda gaat combineren marken, in 1954 in België, BUITENLANDS OVERZICHT Het onuitputtelijke geduld van de Engelse minister Stokes en de krachtige interventie van Tru man's speciale afgevaardigde Harriman, hebben er niet toe mogen bijdragen, dat in het zo ernstige Perzische oliegeschil een oplossing is bereikt, welke voor beide partijen bevredigend was. Nadat minister Stokes, op drin gend verzoek van de Perzische premier Mossadeq het Dinsdag middag ingediende ultimatum, gistermorgen met drie uur had verlengd, is zijn compromisvoor stel, dat toch wel zeer ver aan de Perzische eisen tegemoet kwam, toch nog door de Perzische Re gering verworpen, waarna Sto kes zijn koffers is gaan pakken om naar Londen terug te keren. Zelfs het zeer krachtige beroep van Harriman op de Perzen om dit Engelse voorstel te aanvaar den, waarbij hij liet doorscheme ren, dat bij afwijzing, Perzië ook niet meer behoefde te rekenen op de Amerikaanse economische en financiële hulpverlening, heeft de Perzen niet tot bezinning kunnen brengen, maar hun blindelings gedreven naar een avontuur, waaruit ook voor Perzië niets dan ellende kan Voortkomen. Zo er gens, dan zou hier gezegd kun nen worden, dat wanneer de Goden iemand willen treffen, zij hem eerst met blindheid slaan. Want anders, dan een onbegrijpe lijke en misdadige verblinding, kan men de houding van de Per zische Regering onmogelijk noe men. Misschien heeft men in Te heran nog gespeculeerd op het feit, dat Amerika nimmer er mee accoord zal gaan ,dat door een breken met Engeland, Perzië eco nomisch en financieel volkomen ontwricht zal worden en tot een ellendig pauperisme zal verval len, waardoor dit land rijp zou worden voor een gemakkelijk te veroveren prooi door Moscou. Maar nadat Harriman zich de laatste 24 uur zich zo duidelijk mogelijk had geschaard aan de zijde van Engeland en waar schuwende woorden tot de Per zen sprak, welke aan duidelijk heid niets te wensen overlieten, kan moeilijk van de Ver. Staten nog worden verwacht, dat het Perzië, ten koste van Engeland, straks uit de modder zal halen. Het ligt dan ook meer voor de hand, dat de Perzische regering, en Mossadeq in het bijzonder, niet meer opgewassen waren tegen de geesten, welke zij de laatste maanden zelf te voorschijn heb ben geroepen en nu wiiloos en krachteloos de ondergang van hun land moesten meemaken. Want dat deze ontknoping van het olie geschil voor Perzië zelf de meest. dramatische gevolgen zal heb ben, ligt voor de hand. De olie is de enige bron van welvaart voor dit land en het aanvaarden van de Engelse voorstellen, wel ke gepaard gingen met een eco nomische en financiële hulpver lening van Amerika, zouden dit economisch zo achterlijke land, waar fabelachtige rijkdommen van enkelen, schril tegen een el lendige armoede van millioenen, een betere toekomst gewaarborgd hebben. Terwijl nu Perzië wel in het souvereine bezit blijft van zijn olievelden, maar daarmee weinig zal kunnen beginnen, om dat het de technische krachten mist, deze velden behoorlijk te exploiteren. Maar vooral omdat het geen tankvloot bezit en ook niet de millioenen om deze te bouwen, zodat het de gewonnen olie moeilijk kan verkopen. Met de mogelijkheid in het verschiet dat op de duur Rusland zich van deze olievelden zal meester ma ken en dan zeker Teheran niet zal betalen, wat de Engelsen nu aanboden. Dat ervaren de Roe menen elke dag en ook de Oos tenrijkers, wier enkele oliebron nen ook door Rusland tegen een schamele vergoeding worden leeggepompt. Ook voor het westen betekent natuurlijk die verloop van de Perzische kwestie een aanzienlijk verlies, want deze Perzische olie, was vooral voor de strategische positie der Geallieerden in het Nabije Oosten van belangrijke waarde. Daarnaast bestaat het grote gevaar, dat uit deze „op lossing" van het geschil ernstige internationale moeilijkheden kun nen geboren worden. Minister Attlee heeft zijn va- cantie onderbroken en is naar Londen teruggekeerd, waar het Kabinet gisteravond reeds bijeen gekomen is, om de nieuwe toe stand te bespreken. Dat de chefs van de marine en luchtstaf deze besprekingen hebben bijgewoond, bewijst, dat er ook militaire maat regelen zijn besproken. Attlee verklaarde gisteren nog, dat zo nodig militaire maatregelen zul len worden getroffen, maar dit moet geschieden door het gehele kabinet. De Engelse technici zul len nu vertrekken en wanneer de Perzen dit zouden beletten, zouden er militaire troepen door de Engelsen in Abadan aan wal gezet worden. Maar ook zonder, dat dit aller ergste gebeurt, want Moskou heeft Perzië reeds toe gezegd, het militair te helpen, als Engeland militair optreedt, is de thans ont stane situatie, reeds ernstig ge noeg.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5