Ingeworteld kermis-plezier blijft altijd trekken Exploitanten zijn georganiseerd Vallen Er eens uit te zijn De Stoom is niet meer /t Was vreeselijk voorwaar FILMS VAN DE WEEK ;i-berichten WEEK ZONDER ZORGEN AGENDA Het verkeer tijdens de kermis Kermisprogramma Gulden Vlies Katholieke Bond van Kermisvakgenoten aangesloten bij R.K. Middenstandsbond Een gecompliceerd bedrijf van beneden naar boven VERWACHTING door het K.N.M.I. geldig van Zaterdag- ondagavond. lelijk zwaar bewolkt de nacht en ochtend enige regen, later buien afgewisseld Haringen. Matige tot e en langs de kust an harde Zuidweste- i n dTamelijk koel dvertentie N EE8 3, ALKMAAR TEL 3568 S? SCHOUTENSTR. 24, ALKMAAR. N I H M i BROEOER. BERGEN f. TELEFOON 2414 (K 2208) X rj 'AN „EX-AIO" EVONDEN gen heeft schipper „Enkhuizen XII" een 'ers van de ramp met gevonden. Het lijk nabijheid van de het jacht Zondagmor-_ aan. Men heeft het cunnen identificeren, edelijk is het de stu- rkel. Het stoffelijk i naar de algemene s te Enkhuizen over- PTISCH VERDRAG OP SPRINGEN 3Rlë. De premier van ;has Pasja, heeft in spraak op een massa- verklaard, dat Brits-Egyptische ver- 936. zal verbreken en in geval van oorlog zal verlenen, zolang he nationale eisen ligd worden, ische regerings-radio- t Vrijdagavond be lt, dat Egypte het sche verdrag van andere overeenkom- geland pas zal opzeg iet deze kwestie voor eidsraad heeft ge- Aug. 1951. Aard- 11.40; spinazie 2740; 20; uien 316; bie- 50; spitskool 8.60; sa- 5010.10; rode kool ilabonen 2652; snij- 55; tomaten 1262; 81; preipeen 58; 38; bospeen 25-46; -5; andijvie 610; sla jemkool 1161; kom- -15; bosselderij 67; 0; zilveruien 2546; uimen 629; witte -30; gewone pruimen druiven 651.40; glo- aag 1.22; Franken tha- Emil Royal 87; rode -30; prolefic 3192; -67; zigeunerin 343; -12; Benonie 40; Erley -16; Beaty 10—51; ;ki 424; Yellow 4ë2; perzikrode zo- —49; Manks Codlin pp's Favorite 1040; frévoux 340; suiker- -71; suikerpeer 422; 829; netmeloen 8 D'Esporé 357. 5 Aug. 1951. Sper- :20.52; snijbonen 0.46 ■onkbonen 0.200.33; 170.31; komkommers cropsla 0.020.12; spi- -0.17; tomaten 0.29 kool 0.240.48; andij- .18; augurken 0.25 wten 0.340.42; bra- 1.10. IHUIZEN, 25 Aug. '51. lardappelen: eerstelin- 11; eigenheimers 7.60 iwe 7.208.80; meer- —9.10: doré 11—11.10; 8; grove 7.908.50; 1700 kg slabonen kg bieten 5.106.40; ele kool 7.10—8.60. Alkmaarse Ex- 24 Aug. 1951. a 7.5010.50; slabonen ijbonen stam 2033; 9; komkommers 815; rijp 4070; export iken 1630; stoksnij- >7; bloemkool IA 50 I, II 1526; rode kool e kool 68; spinazie 16; postelein 728; -7.50; rabarber 410; was- en bospeen 22 1013; soepgroenten elie 24; appels: Yel- perzik 319; meloen lidenier 2052; drui- e 1.061.25; franken - -1.30. END, 24 Aug. 1951. uizen 8.4010.90; bl. •s 810; Koopmans 11; slabonen z. dr. 40 lijbonen 5478; stam- ;253; pronkbonen 37 kg; komkommers 8 i A 67—86 p. 100 kg; 848 p. 10 st; rode froene kool 613; 3; andijvie 1218 sla 2-15 p. 100 st; —10; rode bieten 413 nospeen 12—42 p. 100 914 p. 100 kg; perzi- p. 100 st; aardbeien Frankenthalers 90 it 115—130; West-Fri- suikermeloen 1154 ippels: Codlin Ceswick y Victoria 618; per- nerappel 1448; rode Yelolw transparant eunerin 1560; zoete l 10—27; peren; vorite 1472; dirkjes lenier 2260; Noordh. 622; Précose de Tré- 5; trosjespeer 416 p. ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1951 PAGINA 3 ALKMAARSE KERMIS DRAAIT WEER! In die torenhoge „Karimata" kan je de hemel verkennen! ALKMAAR. Het is met de kermis precies zoals met het circus, je wordt er, vroeg of laat, tegen wil en dank vaak, als het ware heen getrokken. De berichten over de komst van een circus kunnen je volkomen koud laten; als je eenmaal de circuswagens door de stad hebt zien trekken en de lucht van de wilde dieren hebt opgesnoven, dan gaat er toch iets in je om, waarvan je op alle andere 365 dagen van het jaar geen weet hebt. Met de kermis, dat hebben wij al zo vaak ervaren, gaat het evenzo. Als je eenmaal de kermisgasten hebt zien ronddwalen tussen hun wagens, de geur van oliebollen en patates-frites hebt geroken, het geknal in de schiettenten hebt gehoord en daartussen door het gedreun van de Kop van Jut hebt gevoeld, dan zet je alle financiële overwegingen even opzij en dan kijk je of er niet even een gele genheid is om de zorgen aan de kant te zetten. Eens iets anders. Zijn er kinderen in huis, dan word je dat verlangen naar het bonte kermisgedoe, meestal al heel wat gemakkelijker gemaakt en het is dan, ook bij de jeugd, zeker niet alleen het verlangen naar een kaneelstok of een olie bol, die je op een gegeven mo ment. al of niet vergezeld van kroost, het kermisterrein op doet dwalen. Het is, denken wij, het verlangen naar romantiek, naar iets vreemd, naar iets, dat niet van alle dag is, dat ons lokt. Het verlangen, om er eens even uit te zijn en om, lachend om de grappen van anderen en genie tend van de mogelijkheid, weer eens een paar uur kind te kun nen zijn, vraagt dan om bevredi- Het is de conclusie van vele oudere kermisgangers, dat de kermis van vandaag eigenlijk niet meer je ware is. Zij herin neren zich de „echte kermis" met machtige pierementen, klinge lende bellen, en daarboven uit de schorre fluit van „de stoom". De stoom met de beignets, piéce de milieu van de kermis. Eerst Teeuwse, dan Hubert Wolff, Janvier en tenslotte Sip- kema. „De Stoom", symbool van kermisromantiek, „De Stoom met zijn spiegels zijn steigerende paarden, zijn gondels, de sissende machine, confetti en serpentines, rossige lampen en dreunende or gelmuziek. Daar maakte de jongeman zijn afspraken. „Zien we elkaar mor genavond in de stoom?" Van hieruit ging het naar de vele an dere etablissementen. Maar „De Stoom" was ook weer het slot van een avond kermisjolijt. De carrousel ging er ziele; zij was niet meer van deze tijd, paste niet meer in de moderne eeuw. De laatste stoomcarrousel welke in ons land op de kermis sen werd gebruikt was die van Stpkema uit Groningen. Dit laat ste brok kermisromantiek werd evenwel bij faillissement ver kocht, niet aan een andere ker misexploitant, doch aan 'n paar ingezetenen van Zuidlaren. Deze lieden hebben zich ver enigd in een stichting, welke thans de stoomcarrousel gedu rende twee dagen in het jaar ex ploiteert op de oude Brink aldaar. Dat gebeurt op de traditionele Zuidlaarder paardenmarkt, een gebeurtenis voor jong en oud Drente. Maar dit is geen kermis! Lang zal het vrij dure etablissement daar in Zuidlaren ook wel niet meer staan. Nieuwe inrichtingen hebben de stoom verdrongen. Inrichtingen die zich beter aanpassen bij de moderne kermisgangerdie niets meer voelt voor fluwelen zit- tinkjes in met goud beschilderde gondels; die niet meer geboeid wordt door het geluid van de gil lende stoomfluit en niet meer uitbundig kan lachen, wanneer hij verward raakt in een sliert van gekleurde serpentines. De Stoom is niet meer; ging. Bij sommigen komt er ook wel eens een tikje sensatie-lust bij, die wij altijd nog beter kun nen bevredigen in een dodenrit bij Janvier dan achter het kopje thee bij buurvrouw. Het laatste lijkt ons althans veel gevaarlij ker! Veel veranderd. Als je zo, kort voordat de draai molen gaat draaien en de schuit jes van de luchtschommeis van de vloer gaan, voordat het in deze streken zo populaire „eerste deuntje" ons in de oren klinkt, eens een kijkje gaat nemen bij de opbouw van al die aantrek kelijke amusementspaleizen, dan kom je, vooral als oudere, tot de conclusie, dat het kermisbedrijf toch wel zeer diep in de mense lijke maatschappij ingeworteld is. Hoe anders is het te verklaren dat de kermis zo vermechaniseerd is, zo totaal van aanzien is ver anderd Want er is haast geen bedrijf, dat technisch zó met zijn tijd is mee gegaan als het ker misbedrijf. De molens zijn elec- trisch of lopen op diesels, de tractie is van paarden op de mo tor overgeschakeld. Zelfs de waarzegster, die vroeger met een wagen met een armetierig paard voorbijsukkelde, zal vandaag de dag met een auto voorbijrijden, al zal het dan niet direct een wagen van het nieuwste type zijn. Het bier uit de vaten wordt nu opgepompt en de bollen en wafels worden anders gebakken dan vroeger, sneller, vlugger, hy giënischer. Soms zie je op de ker mis de meest vernuftige lieden aan het werk, zoals wij b.v. laatst nog een vrouwelijke glasblazer, HANDIGE JONGENS OP EEN MOTORFIETS De gebroeders van der Pouw Kraan, een paar Leidse jongens die in het kermisbedrijf wel een boterham zagen, zijn er enkele jaren geleden mee begonnen te gaan exploiteren. Dat deden ze in een globe, waarin ze kris kras door elkaar rijden of in een stijlwand, waarin ogenschijnlijk mét de meest elementaire wetten van de veiligheid wordt gespot. Maar deze Leidenaars weten drommels goed wat wel en wat niet kan, als ze ooit iets goed hebben onthouden van hun school jaren, dan zijn het zeker wel de wetten van dezwaartekracht. Hoe het zij, op de Alkmaarse kermis komen zij dit jaar weer met twee kermis-attracties: de globe en de auto—racebaan, beide al op verschillende kermissen ge demonstreerd, tot in het buiten land toe. De moeite van een be zoek zeker waard. De rijwielstalling op het Stationsplein ALKMAAR Tegelijk .met de verbouwing van het Stations plein heeft de heer D. Albers zijn rijwielstalling eens zo groot laten maken zodat hij thans in staat is, 1000 fietsen tegelijk on der dak te kunnen brengen. Ter rechterzijde van het vroegere gebouwtie is een „vleugel" bij gebouwd, die ongeveer net zo groot is als het reeds bestaande gedeelte. Tevens zijn beide de len, het oude en het nieuwe on der één kap samengevoegd. In een speciale reparatie-afdeling kan men zijn rijwiel weer in orde laten maken; de heer Al bers beschikt ook over een ver- huurinrichting. Het is een grote verbetering in vergelijking met de tijd voor de verbouwing, toen dikwijls tal van fietsen buiten moester» blijven staan, onbe schermd tegen de regen. de enige in West-Europa, zagen die de fraaiste voorwerpen wist te produceren. Maar in wezen is de kermis, de eeuwen door, hetzelfde geble ven. Het zijn dagen van plezier, van kinderlijk genoegen, om vaak eenvoudige zaken, dagen, waarin de lach ons gemakkelijker dan anders af gaat en dagen, waarin we ook onszelf en anderen eens in een ander licht zien. In Alkmaar is er een week lang volop gelegenheid tot het vieren van kermis Canadaplein, Paardenmarkt, Hofplein, Laat en Nieuwesloot staan vol met aller lei aardige, bekende en onbe kende attracties. Men kan grie zelen in de City-tax van Janvier uit Bergen op Zoom, die, als het moet honderden mensen per uur kan verwerken, men kan rond getold worden of rond zien tollen in de etablissementen van de Leidenaars v. d. Pouw Kraan, men kan bij Mullens smullen van de patates-frites en bij verschil lende andere ondernemers een zoete hap krijgen. Ook de kinde ren kunnen terecht bij de kinder draaimolen op de Laat of in het Kinderpaleis op het Canadaplein. Groteren, met meer durf dan de schrijver van dit stukje, kunnen griezelig hoog de lucht in met de Karimata hoogvaart of zien, hoe de stad er uit ziet na een vaart in de luchtschommeis. Er is, dunkt ons, genoeg vertier. TONEEL: „Anna Lucasta" door Comedia in het Gulden Vlies. Heden avond 8 uur en Zondag avond 8 uur. BIOSCOPEN: REX: Lilli Mariene, alle leeft. VICTORIA Abbott en Costello op de Uni versiteit, alle leeft.; HARMONIE: Vier in een jeep, 14 jaar; CINEMA: Dolle Woensdag, alle leeft. DOKTERSDIENST op Zondag wordt waarge nomen door de artsen E. E. M. van Gilse, Ken- nemerpark 8, tel. 3136 en K. H. Kolk, Geester singel 47, tel. 2017. APOTHEKEN: Voor spoedgevallen is geopend apotheek Wanna, Ritse voort 5. Kermis-Hjdregelaar De Alkmaarse kermis is dit weekend op de volgende uren opengesteld: Zaterdag van 14 uur tot 1 uur 's nachts. Zondag van 20 uur tot 1 uur 's nachts en Maandag van 16 uur tot 1 uur 's nachts. GEEN FIETSEN MEE AAN DE HAND Tijdens de Alkmaarse kermis zijn verschillende verkeers-aders geheel of gedeeltelijk voor het verkeer gesloten. Ook de bus dienst door de stad zal, althans zeker in de avonduren moeten worden omgelegd. Het publiek wordt êr op de eerste plaats op gewezen, dat 't medenemen van rijwielen, ook aan de hand, in de middag en avonduren, zolang de kermis in vol bedrijf is, niet kan worden toegelaten. De Paardenmarkt en het Canada-plein, de Nieuwe Sloot, Hofplein en korte Nieuwe Sloot worden eveneens voor het verkeer gesloten. Op de Laat is beperkt verkeer toegelaten, doch in de avonduren zal de stads dienst over de Singel rijden. Weggebruikers dienen goed te letten op de verkeersborden, die door de verkeerspolitie op de hoeken der straten zijn aange bracht. KERMIS-LEKKERNIJ: PATATES-FRITES Zonder iets af te willen doen aan de heerlijkheden van een smeuige, goed gesuikerde olie bol, zouden wij toch niet goed kermis hebben gevierd zonder- één of liefst meer porties patates frites. U weet wel, van die hete knappende, vettige patates-frites, waarbij het vet niet zozeer aan de buitenkant als wel binnen-in aan wezig is. Eigenlijk moet men voor het eten van patates-frites in het Zuiden, beneden de Moerdijk zijn, maar een enkele keer ont dekt men in het Noorden ook wel eens iemand, die de kunst van patates-frites bakken ver staat- Zo iemand is b.v. de heer A. Mullens, die dit jaar weer op de Alkmaarse kermis staat met een hyper-moderne wagen, uitge rust met de nieuwste bak-ovens, gevoed met butagas, met de meest hygiënische apparatuur en bo vendien met een voorraad koste lijke Hollandse aardappelen, de grondstof voor deze Belgische lekkernij. De wagen staat op de Nieuwe Sloot tegenover de Kofa er is voor een hartige hap altijd wel tijd te vinden tussen de ker- misbedrijvigheid door. Zaterdag 25 Augustus 8 uur: Zondag 26 Augustus 8 uur: „Anna Lucasta", opgevoerd door de Toneelgroep Comedia. Maandag 27 Augustus 8 uur: Dinsdag 28 Augustus 8 uur: „Zij kregen wat zij wilden", opgevoerd door 't Amsterdams toneelgezelschap. Woensdag 29 Augustus 8 uur: „De wereld heeft geen wacht kamer" opgevoerd door het Amsterdams Toneelgezelschap. Donderdag 30 Augustus 8 uur: Vrijdag 31 Augustus 8 uur: „Pygmalion", opgevoerd door het Rotterdams Toneelgezel schap. Zaterdag 2 September 8 uur: Zondag 3 September 8 uur: „Perzik en Pruim in Zuid vruchten", ongevoerd door het gezelschap Bouder uit Amster dam. In het café-restaurant speelt een strijkje o.l.v. Tonny Willemsen. Nieuw lied van het schrikkelijk onge voorgevallen op de weg naar Silvo nabij Doetinchem, waar een man is geva len zoodat het mes hem in het hart dr Wijxe: Transvaalse boeren Een zeker echtpaar, blij van geest, Keerde in de avondstond, Terug naar huis, van 't kermisfeest, Men had gedanst in 't rond. Men had geklonken zo 't behoort, Zelfs naar het scheen te veel. Veel was er wat het oog bekoort. Men had ruimschoots zijn deel. Op weg naar huis werd door den man Een broodmes nog gekocht, Dat naar men best begrijpen kan, Gevaarlijk heten mocht. Heel goed verpakt, stak onze maat Het in zijn binnenzak; Men ging toen verder, al was 't ook laat, Toch voort op zijn gemak. Zo ging men in de duisternis, Zijn weg gans ongestoord, En stapte men ook al eens mis, Men ging toch telkens voort. De een hield de ander op het pad, Tot op een zeekre stond, De man het evenwicht verloor En neerplofte op de grond. Het mes, geborgen in zijn jas, Stak hem tot in het hart, Het bloed liep samen tot een plas, De man verging van smart. De vrouw, getuige van dit al, Viel eveneens ter aard En lag bewusteloos na haar val, Door angst en slaap bezwaard. Een ander, die iets later nog Dan zij, dit pad betrad. Vond hen, nog liggend op de grond, Rondom met bloed bespat. De vrouw door hem weer bijgemaakt, Verhaalde hoe zij daar In zulk een toestand zijn geraakt, 't Was vreeselijk voorwaar! (Uit: „Liederen uit de oude do Ook het kermisbedrijf kent zijn ontwikkeling. Wat vroeger een gemoedelijk onder-onsje was van enkele spullebazen met draaimolen, hoofd van jut, luchtschommel en, op grotere ker missen, cakewalk of stoomcarrousel, is in de loop der jaren uitgegroeid tot een kermisgemeenschap, die zeker niet meer dat onder-onsje van vroeger is, maar waar de concurrentiestrijd opgeld doet en waar begrippen als organisatie, boekhouding en niet te vergeten de fiscus, hun allesbehalve gemoedelijke eisen zijn gaan stellen. De electromotoren kwamen er» daarmee de nieuwe kermisattrac ties. Voortvarende exploitanten, wie kent de namen niet van Janvier, Hommerson, Vermolen, en Benner? kochten in Ame rika moderne vermaaksinrichtin- gen als autoscooters, rupsbanen, racebanen en alle andere groot scheepse attracties, die men op onze moderne kermissen aan schouwen kan. Andere exploi tanten als Sipkema en Kunkels, volgden hun voorbeeld. Maar het werd er niet gemakkelijker op. voor deze amusementsbedrijven de nodige standplaatsen te pach ten. Er ontstond een soms felle concurrentiestrijd een strijd om het bestaan, die er niet simpeler op werd door de bemoeiingen van de fiscus, door de eis van een behoorlijke boekhouding en door de noodzakelijkheid van een goed organisatietalent. Wettelijke bepalingen en voor schriften gingen hun rol spelen en men ging inzien dat men in dividueel niet meer zoveel bij de autoriteiten kon bereiken als in organisatie verband Organisatie Een halve eeuw geleden werd de neutrale vereniging van ker misvakgenoten „Ons Belang" op gericht. De Ned. Katholieke Bond van Kermisvakgenoten viert thans haar zesde lustrum. Want ook in katholiek verband zijn de vakgenoten georgani seerd. Tachtig procent, van de kermisexploitanten is van huis Het is dan ook niet. verwon derlijk, dat de kermisexploitan ten gingen uitzier» naar een voor hen geschikte vorm van organi satie. De tijd is nu eenmaal voor bij, dat men met Nieuwjaar aan burgemeester of marktmeester een kaart stuurde met gelukwen sen voor hem en zijn gezin en dat men daar dan meteen maar het verzoek aan toevoegde om weer in aanmerking te mogen komen voor een plaatsje op de a.s. kermis! Op de Alkmaarse kermis zijn vele nieuwe inrichtingen, die nog nimmer door een Alkmaar der zijn gezien. Sommige inrich tingen zijn slechts in enkele Ne derlandse of Belgische steden geweest en zijn dus practisch voor het gehele kermisvierende Nederland volkomen nieuwig heden. Een van deze inrichtingen is die van de heer A. v. d. Veen, op de Gedempte Nieuwesloot. Het is een z.g. Cocktail, dat drie mogelijkheden van vermaak biedt. Men kan zich het geheel indenken als een komvormige bak, zo groot dat een mens daarin nietig lijkt, die snel kan ronddraaien. Op de bodem zijn een 24-tal koorden aangebracht die men moet vasthouden, zodra de kom met alles, wat zich daarin bevindt, begint te draaien Plotseling schieten de koorden los. wanneer de kom zijn maxi mum snelheid heeft bereikt Dan „valt" iedereen, die zich aan de koorden heeft vastgehouden de hoogte in en blijft in alle moge lijke vormen en bochten en hou dingen aan de wand kleven. Men kan zich ook in een wagen tje naar boven laten schieten, zodat men dus met wagentje en al in de verticale richting aan de wand blijft plakken. Tenslotte is er nog een andere vorm van vermaak: de z.g. steil- wand voor het publiek; men kan in een wagentje plaats nemen om dan met een vervaarlijke snelheid, ook in verticale rich ting, de kom rond te rijden waar van bijgaande foto 'n aardig beeld geeft. Verleden jaar is de heer van Veen hier geweest met zijn Cyclotron, die thans een rond reis door Frankrijk maakt. Deze schotel, waarin de mensen let terlijk van beneden naar boven kunnen vallen, heeft hij tijdens de wintermaanden zelf gebouwd. Hij heeft er sindsdien nog slechts zes steden in Nederland mee be zocht. Over een korte poos ver trekt hij ermee naar België. Men behoeft niet zelf het „slachtoffer" te zijn in deze draaiende scho tel. Boven bevindt zich een gale rij, waar men de verrichtingen van de „slachtoffers" kan gade slaan uit katholiek. Het doel van de katholieke bond is: de beharti ging van de geestelijke en stoffe lijke belangen van de exploitan ten van kermisinrichtingen, in de ruimste zin van het woord. Voor de rijdende parochie is ook een eigen zielzorger, pater P. B. Brokx. die echter geheel los staat van de vakorganisatie. De katholieke bond heeft heel wat ups en downs beleefd. Beide vakverenigingen de neutrale en de katholieke, werden in de be zettingstijd geliquideerd. Men kreeg de vakgroep Kermisinrich tingen met veel ambtenaren en een hoge bijdrage. Thans is men doende om in federatief verband de werkzaamheden van de vak groep over te nemen. Katholieke bond groeide De katholieke bond is na de bevrijding gestadig gegroeid en mag nu weer een krachtige or ganisatie heten, die omstreeks 500 leden telt, waaronder velen die verschillende inrichtingen exploiteren. Het grootste deel van de Nederlandse kermisbedrij- ven is aangesloten bij dp katho lieke bond. De Ned. Katholieke Bond van Kermisvakgenoten is vorig jaar toegetreden tot de Katholieke Middenstandsbond en geniet thans het voorrecht haar secre tariaat te kunnen voeren in het gebouw van de R.K. Midden standsbond te Den Haag. Dit secretariaat is momenteel actief werkzaam, o.a. in verband met maatregelen om te komen tot een vestigingswet voor ker- mis'bedrijven, financiële hulp aan exploitanten die te kamoen heb ben met de nood der tiiden. hulp bij ziekten en ongevallen, voor lichting bij wettelijke bepalingen en technische leiding van feeste lijke gebeurtenissen, die worden opgeluisterd met kermis of luna park zoals b.v. bij het diaman- ter» jubileum van de N.V. Philips muziekconcoursen en wat dies meer zij. De secretaris van de katholieke bond van kermisvakgenoten is de heer Willy Kliis die zo vrien delijk was ons de gegevens te Verstrekken, waaruit wij hier boven hebben geput. Rex-theater: Lilli Mariene Dat van het populaire liedje „Lilli Mariene" een film werd gemaakt, behoeft niet te ver wonderen. Het is overigens een wonderlijke geschiedenis van het meisje, wier naam het liedje inspireerde. Het is tijdens de grote woestijnslag in Noord- Afrika, dat de toeschouwer ken nis maakt met Lilli, waar het meisje, in een klein café, haar lied zingt voor de soldaten van het Engelse 8e leger. Intussen doen de Duitsers verschillende pogingen om Lilli in hun macht te krijgen, omdat 't overbekende lied ook voor de Duitsers veel betekent. Na enkele mislukte pogingen slagen de Duitsers toch en zo horei» de Engelsen tot hun grote woede Lilli in 't Duits zingen en beschouwen haar als een ver raadster. Het komt echter alle maal oo zijn pootjes terecht en in de Albert Hall in Londen, tij dens een reurii~ van het 8e leger, wordt het meisje in ere hersteld en is er ook een haopy end. Een uitstekende film voor de kermisweek. Nieuws, een goede musical en een aardige teken film gingen vooraf Cinema Americain Dolle Woensdag De befaamde komiek Harold Lloyd is na een lange periode van rust teruggekomen in deze fantasierijke klucht, die een aan eenschakeling is van de dolste avonturen en de meest idiote situaties die men zich maar kan voorstellen. Een kermisfilm van de eerste rang. waarom men hartelijk kan lachen. De dolle avonturen van de komiek vin den hun hoogtepunt in een num mertje gevelacrobatiek waarin eer» tamme leeuw een grote rol speelt, hoog en hemels op een der hoogste punten van een wolkenkrabber. Enfin, het ver haal doet er niet toe; men moet deze film gaan zien als men een rustige avond wil hebben en toch vrolijk wil zijn. Harmonie Vier in een Jeep In een goed gespeelde en knap geregisseerde film van Leopold Lindberg wordt ons deze week een beeld gegeven van de moei lijkheden, die zich geregeld voor kunnen doen, en zoals uit vele berichten wel blijkt, ook degelijk voor doen, in de steden, die door meerdere geallieerde landen zijn bezet. Dit verhaal van de ontdekking en de vlucht van een krijgsgevangene der Russen speelt zich af in het Wenen van vandaag, dat beurte lings door Russen, Amerikanen, Fransen er» Engelsen wordt be stuurd en wel rond de figuren van vier soldaten, leden van een militaire patrouille, samenge steld uit de vier bezettende na ties. De patrouilletocht, waarvan de film een beeld geeft, is zeker geen gemakkelijke omdat ieder niet alleen zijn plicht wil doen, maar ook zijn mentselijke gevoe lens wil laten spreken. De een gaat dat makkelijker af dan de ander maar als de Rus, die op dracht heeft een gevluchte krijgsgevangeue te arresteren de opdracht wil omzeilen en de Amerikaanse chauffeur, om moeilijkheden te voorkomen, de Rus naar het adres van de ge vangene voert, wordt de situa tie wel hachelijk. Het is uiteindelijk de Rus, die de reeds vluchtende man met diens echtgenote bijna in han den heeft, die zijn menselijk ge voel laat spreken en de opge jaagde mensen een kans geeft waardoor niet alleen twee men senlevens, maar ook het ge schokte vertrouwen en de kame raadschap in de intergeallieerde patrouille wordt hersteld. Een zeer boeiende en aangrijpende film die getuigt van een onwan kelbaar vertrouwen in de men sen van alle naties. Boeiend zijn vooral de thuiskomst der krijgs gevangenen en de ontvluchtings- scene in het oude Wenen. Victoria Theater Abbott en Costello op de universiteit De twee komieken Abbott en Costello, komen als concierges pp het Bixby College, een meis jes-universiteit, en zetten daar de boel niet te kort op stelten. En dit alles tot vermaak van de meisjes die „kolder" wel aardig vinden. Van alles en nog wat aan de meest dolle situatie's valt er in deze film te vinden, tot zelfs een bokswedstrijd en een basketball wedstrijd toe. Maar ook kan men een prachtig da meskoor beluisteren en een mag nifiek gespeelde viool-solo. Het is een film voor de kermis als geknipt. Degenen die de caprio len van Abbott en Costello kun nen waarderen zullen aan deze rolprent zeker een vrolijke bios coopavond beleven. Nogmaals, kolder vormt de hoofdschotel welke in het Victoria Theater deze week wordt geserveerd. De week in beeld In de nieuwsreportages deze week opnamen van het leven van Prinses Margareth. die 21 jaar werd de begrafenis van de Fran se toneelspeler Louis Jouvet in Parijs en de beëdiging van Ge neraal Lopes, de nieuwe presi dent van Portugal. Verder fees telijkheden in Edinburgh en op namen van het Communistische Jeugd-festival in Berlijn, waar van zovele jongeren gebruik maakten om bij de geallieerden te gast te gaan. Uit ons eigen land motorboot races op de Loosdrechter plassen, dc F.F.-tentoonstelling in Ensche de, tennissen in Scheveningen en het voederen van wilde zwijnen op de Veluwe. Onder de buiten landse autoriteiten de minister van Irak bij de televisie en Shin- well op manoeuvres in Bret^nt en op de Kaasmarkt in Alkmaar.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3