„Wat ben jij lekker bruin zeker bij de marine geweest" Groter invloed van het parlement op bwUmlandse betrekkingen Het verloop van de werkloosheid beschaamde de verwachtingen Situatie niet ongunstig, maar Regering waakt Plan voor Europees leger WIM DUSSEL SCHRIJFT UIT KOREA: Matrozen en soldaten in Korea Naar wij vernemen Regering: regeer de bromfiets Veertig stewards gezocht Rapport van de staatscommissie van Eysinga Regering en volksvertegenwoordiging mogen niet uit elkaar groeien BFURSOVERZICHT jullie ïderika was een prinses Ma- was lang niet rinses en o, wat Mathilde kee< er dag in de Frederika? taal...." i,Ooh" Dveral. „Ja" zei bord, „en weten nu het ergs e e op een goede theeschotel- toen ze zich i spiegelen. Hoe le, weet ik nog hijnt echter een Igenschap van dat ijdele men- als schoteltjes ze zich io en". even stil op de denk je" vroe- panse dametjes lend, „dat wij als theeschotei- krijgen?" Het 1 stelde ook een gis ik mij als ik een beetje ij oei ten antwoord, es zeiden mets. per dag kam- n zwarte haren taal streken ze o's glad en tien rden ze hun ge it wist iedereen voortaan op beloofden ie zes tegel 'jk oen bord glom jen. „Mooi zo" en bij zich zelf er aan toe: „dan zeker, porceleinen de kast zullen zo. n i i n l 1. Hij had zijn reven, dat hij agen kon ver- hij had niet neld wanneer, liet opgewacht bijzondere gast. komen, terwijl n gewoon door zijn vader en len, dat hij nog orpsgenoot was. hij: een ont want hij had men studeren iebeurs van het ,van de grote Coningin", zoals ïlandse school- ieder had ver as hij terug en sabewoners be- echts één der even. •ste huisjes van n en stapte on- ir door. Hier veel veranderd. >te goedang en daarnaast in Sidi Biriwoso, e geheimzinnige uiden verkocht t op te wekken. Wordt vervolgd) ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1951 PAGINA A.b. Hr. Mr. „Van Galen". Van de res. le It. W. Dussei ontvingen we het volgende verslag uit Korea: „Hoe is het eigenlijk in Korea?" Dat is het eerste dat je gevraagd wordt, als je aan boord van Hr. Ms. „Van Ga len" komt. Dat vroeg men mij ook, toen ik de „Evertsen" be zocht: „Vertel eens wat van Korea, we horen er hier zo weinig van". En, terug bij de troep in Korea moet je dan horen: „Zo, weer eens bij de marine ge weest? Lekker bruin gewor den. Man, wat een leven moe ten ze daar hebben". Er is verschil, ja zelfs groot ver schil tussen landmacht en marine. Het verschil is zelfs zo groot, dat op velerlei gebied een vergelijking nauwelijks mogelijk is. In Korea hebben onze soldaten na hun aankomst in November nimmer meer een stukje zee ge zien. Op de „van Galen" daaren tegen heeft nog niemand ooit een voet op Koreaanse bodem gezet. De Koreavrijwiligers hebben een zwervend bestaan geleid; zij heb ben ontberingen geleden zoals nog nooit tevoren een onderdeel van de Nederlandse strijdkracht. Kou de, vocht, sneeuw, ijs, honger en dorst zijn maar enkele. Zij heb ben hoog in de bergen en diep in de dalen geworsteld en gestre den tegen een altijd weer over machtige vijand en in meer dan enkele zware gevechten tientallen van hun kameraden verloren. Zij zijn bijna nooit afgelost, verkeerden vrijwel constant in de voorste lijn en waren dus door lopend in levensgevaar. En de marine? En nu de mannen van de „Evertsen" en van de „van Ga len', die je, als je bij hen aan boord komt, aankijken alsof ze willen zeggen: „Zie je dat? Daar heb je er één uit Korea." Want op een schip weet men niet wat Korea is. Dat schip vaart maar en vaart maar. Het beveiligt een carrier, het vaart zijn patrouille gedurende een bepaald en veelal van te voren vastgesteld aantal dagen. Men weet echter ook, dat al „vaart en vaart dat schip maar" het de aanwezigheid van de „van Galen" en al die andere zeestrijd krachten is, die het leger te velde mogelijk maakt, zich van de zee zijde onbedreigd te voelen en dat die vloot daar op zee het mogelijk maakt, dat alle voorraden van wapens, munitie, uitrusting, men sen, kortom alles wat een modern leger te velde nodig heeft, in een onafgebroken stroom, dat leger kan bereiken. De vaste plaats. Op een schip heeft ieder zijn „eigen hoekje". Ze zitten er aan hun „bakstafels' en eten en drin ken op tijd. Als je er een paar dagen bent, kun je, bij wijze van spreken, je vaste kennissen steeds op dezelfde plaats terug vinden. Op een schip heeft ieder z'n eigen bed een kooi z'n 25 AUGUSTUS: H. Gregorius, bisschop van Utrecht Toen Gregorius na de mar teldood van zijn vriend en leermeester, de H. Bonifatius, geroepen werd om de Kerk van Utrecht te besturen, deed hij dat met wijze voor zichtigheid. Voorzichtigheid is trouwens de voornaamste deugd van ieder, die ook maar enigermate in overheid gesteld is: van een priester, een onderwijzer, een jeugd leider, maar vooral in deze tijd van een vader van een gezin. Men kan zoveel be derven, als men niet goed nagaat wat de kinderen doen; als men vooral tegen over de ouderen met grof geschut te werk gaat. Leer toch van de heilige van deze dag, om al uw maatregelen tegenover uw kinderen eerst goed te overwegen, want dan zult gij geen brokken maken. IN DESERTO eigen kastje, ja, z'n eigen-alles. Er zijn douches en er is stromend water, warm en koud nog wel. Er is electrisch licht en er is zelfs air-conditioning al werkt die dan ook wel eens onvoldoende. In Korea is dat alles natuurlijk niet. We hebben er ons eigen bed, het gat-in-de-grond, waarin we zitten, liggen en als het kan slapen. We eten er en we wassen ons er niet. Dat hebben we wel eens in vijf weken niet kunnen doen. We kregen er ook nooit bier, zoals op de schepen. Bier? Om je dood te lachen. Bier. We zouden eerder nog vrede ver wachten dan bier. De „van Ga len" heeft bier aan boord uit Holland nog wel en ieder krijgt twee tinnetjes per dag. Eer lijkheidshalve vertel ik u er bij, dat alleen de Nederlandse sche pen dat hebben. Amerikanen en Engelsen, alsook Canadezen, Australiërs en Nieuw Zeelanders hebben geen bier aan boord. Ge volg: men doet zich er (te veel) te goed aan als het schip binnen is. Gevolg daarvan de Neder landse matrozen slaan een veel beter figuur met passagieren. Film. Op de „van Galen" hebben ze een paar keer per week film aan boord. Je stikt van de hitte als je er naar gaat kijken in een van de hete verblijven, maar goed je ziet dan toch een film. In Korea kregen we onze eerste rolprent na vier maanden Naturlijk moet U ook weer niet denken dat het leven aan boord gelijk dat van de befaamde luis is. Helemaal niet. De grootste ergernis is misschien wel het feit, „dat er niks gebeurt". „We varen maar en we varen maar" zegt de bemanning. „En er gebeurt niets. We hadden gedacht dat het hier oer-link zou zijn. Maar het valt mee. Het valt zelfs zo erg mee, dat het tegenvalt". In verband hiermee wil ik di rect het tweede typische noemen: de teamgeest, die (nog) niet zo is, als zij wel moet zijn. De beman ning van de „Evertsen" was lang van huis geweest en kreeg, toén zij eindelijk zou gaan, er nog eens negen maanden Koreaanse wate ren bij. Dat lange op-een-schip zitten bevordert de teamgeest, het saamhorigheidsgevoel, en daar mee verandert de sfeer. Afgezien van dit alles: er wordt bij oude en nieuwe jongens tóch wel gekankerd. Dat is in Korea zo, dat is op de schepen zo. Het zou ook beslist niet goed zijn als je niets hoorde. De een wil gevarentoelage en de ander vindt dat ze gek zijn om die verwenste patrijspoorten dag en nacht dicht te houden. Door het hele schip brandt 's avonds rood licht, om in geval van alarm (waarbij het grootste deel van de bemanning aan dek moet ko men) geen moeilijkheden met de duisternis te hebben. Vanzelfspre kend wordt ook dit rode licht verfoeid, maar het is nu eenmaal in het belang van die kankeraar zelf. ,Het is maar hoe je het be kijkt" zei een matroos tegen me, nadat ik een poosje met hem in de geest van dit artikel had ge praat. „Als we altijd maar den ken dat er altijd mensen zijn die het nog niet zo goed hebben als wij, dan is het leven nog zo gek niet. Nee, geef mij dan de „van Galen" maar AMERIKAANSE MARINE LAAT „4TOOM- DUIKBOOT* BOUWEN De Amerikaanse marine heeft bij een scheepsbouw maatschappij m Connecticut op dracht gegeven tot de bouw van de eerste onderzeeër, die met atoomener gie zal worden aan gedreven. Hoe een Amerikaanse artist zich zulk een onder zeeër voorsteltzien we op de illustra tie. De tekening toont hoe het „atoomfornuis" verbonden zou kunnen worden met een turbine, welke op haar beurt een schroef in be weging brengt. De commissie nopens de samen werking tossen regering en Sta- ten-Generaal inzake het buiten lands beleid, onder voorzitter schap van Jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, oud-hoogleraar te Lei den en ond-rechter in het Inter nationale Haagse Hof, heeft haar eindrapport gepubliceerd. Dit wil er tegen waken, dat regering en parlement, die beide zelfstandig zijn, door verschillend gerichte belangstelling uit elkaar zouden groeien. 's-GRAVENHAGE. bi tegenstelling met de verwachting, dat de sinds midden 194S ingezette langzame stijging van de werkloosheid zich zou voortzetten, moet worden geconsta teerd, dat de situatie na het midden van 1950 aanmerkelijk gunstiger is geworden. De werkloosheid is nog steeds dalende. Deze omstandigheid is des te opmerkelijker, omdat behalve de normale bevolkingsaanwas nog 80.000 gedemobiliseerde militairen in het arbeidsproces moesten worden opgenomen, benevens een aantal uit Indonesië gerepatrieer de burgers, wier aantal 9500 be droeg. Van hen zijn thans nog 5600 zonder werk. Al is door de indertijd ver meerderde investeringen, de ver hoogde productie en voorraad- vorming met op de achter grond de herbewapeningspolitiek de werkgelegenheid toegeno men, toch zou men in de nabije toekomst een aantal factoren kunnen zien, die een bedreiging kunnen worden voor de werkge legenheid, t.w. de nog altijd du bieuze export naar Duitsland, het gevaar van toenemende grond- stoffenschaarste en vooral de ge volgen van het ernstige tekort op de betalingsbalans. Geen ongerustheid Ernstige ongerustheid behoeft echter voorlopig op dit punt niet te bestaan. Het is hiermee als indertijd met de afscheiding van Indonesië, toen eveneens een stijgende werkloosheid werd ver wacht. Het handelsverkeer met de Oost bleef zich bevredigend ontwikkelen. Wel deden de ge volgen van de afscheiding zich voelen op de betalingsbalans en zelfs in ernstige mate. WAGEN VOOR INFANTERISTEN In Amerika (natuurlijk) is een wagen ontworpen, die ge schikt is voor het vervoer van infanteristen, om hen te beschermen tegen kogels en granaatscherven, wanneer zij naar het front gaan. Het voertuig (20 ton) kan twaalf man tegelijk vervoeren en heeft de naam gekregen van T 18-E1. Dubbele achterdeuren maken het de soldaten mogelijk snel uit te stappen. De wagen zal hetzelfde terrein kunnen nemen als tanks. De regering zo wordt thans medegedeeld in de Memorie van Antwoord op het verslag der Tweede Kamer nopens de nota over de werkgelegenheidspoli- tiek ziet het gevaar, dat de ongunstige betalingsbalans ople vert, ten volle in. Daarom wordt gewerkt m de richting van con sumptievermindering en van ver mindering der niet direct-produc- tieve investeringen. Waar hieruit een gevaar voor de werkgelegen heid zou kunnen ontstaan, mag worden verwacht, dat de gelijk tijdig optredende vermeerdering van de export dit gevaar zal op heffen. De vooruitzichten op de export naar Duitsland zijn de laatste tijd iets gunstiger. Men mag verwach ten, dat in het kader der Organi satie voor Europese Economische Samenwerking ook voor de Ne derlandse export garanties kun nen worden gegeven. Wat de toekomst aan werkge legenheid zal brengen is thans nauwelijks te voorspellen. In ieder geval moet worden gezorgd, dat wanneer ooit de slag mocht vallen, deze niet zo ernstig zal aankomen als in de voor-oorlogse crisisjaren. Gewaakt moet wor den tegen het toelaten van een reusachtig leger ongeschoolden, is in Delft de „Oude kunst- en antiekbeurs" geopend; zal Simavi de bevolking van Nieuw Guinea opnieuw op me disch gebied te hulp komen; werd in Utrecht een vereniging der Ned. groenten- en fruitver- werkende industrie opgericht: varen twee locomotieven met tenders en drie motorboten, te zamen 350 ton gewicht, mee op de „Friesland", die Dinsdag naar Tandjong Priok vertrekt: maken op 1 September 200 oorlogsgewonden onder anspiciën van de Moreo een boottocht te Rotterdam; treedt het Circus Strassburger in November op in de Rotterdam se Ahoyhal; wordt de uitvoer van bloem bollen verboden als zij niet vol doen aan ministeriële eisen en daarom niet zijn goedgekeurd; zal Pon's automobielhandel te Amersfoort een assemblagefabriek van volkswagens in ons land vestigen, waar 300 arbeiders werk krijgen aan 40 wagens per dag; kunnen postzegelliefhebbers hun hart ophalen in de Haagse Houtrusthallen, waar een inter nationale postzegeltentoonstelling gehouden wordt; is Constant van Wessem onder scheiden met de Marianne Phi- lips-prijs voor auteurs van vijftig jaar en ouder. zoals in de jaren 1930-1935. Daar om moet onophoudelijk zorg wor den besteed aan scholing ook in het bedrijf. Nieuwe industrieën dienen bij voorkeur tot stand te komen in gebieden, waar regionale werk loosheid optreedt. In dit verband kan worden opgemerkt, dat een ontwikkelingsplan voor de N.O.- hoek van Overijsel in voorberei ding is. De landbouw De landbouwsector geeft zor gen. Het is nu eenmaal onmoge lijk, dat voor ieder kind een plaats in het agrarische bedrijf kan worden gevonden. Aan mo gelijkheden rest dan voorberei ding op een ander beroep of emigratie. Men dient de totale omvang der agrarische emigratie te schatten op 40.000 personen per jaar. De mogelijkheden voor emigratie naar Europese landen b.v. Noorwegen zullen wor den onderzocht. De agrarische bevolkingsgroep heeft nog in een ander opzicht bijzondere zorg nodig. Indien de plattelander zich gaat vestigen in industriële centra het is niet mogelijk in ieder dorp een industrie te vestigen dreigt hem de ontworteling uit het ver trouwde milieu. Grondige bezin ning op de problemen, die hier mede verband houden, acht de minister van Sociale Zaken uiterst gewenst. Tenslotte kan worden gezegd, dat bij de verdeling der werk zaamheden tussen de Sociaal- Economische Raad en de Stich ting van de Arbeid is besloten de onderwerpen van practische werkgelegenheidspolitiek in de sfeer van het vrije overleg bin nen de Stichting te laten. Voor lopig zal de S.E.R. derhalve niet bij de behandeling van deze ma terie worden betrokken. De KNAC heeft de minister van Verkeer en Waterstaat drin gend verzocht op korte termijn nu eindelijk eens te willen aanwijzen welke bromfietsen met rijwielen worden gelijk gesteld, zodat de bromfietsers weten waar ze zich aan te houden hebben. Misschien dat dan het aantal ongevallen, waarbij bromfietsen betrokken zijn, wat afneemt. De KNAC voelt ook veel voor een maximum cylinderinhoud van 50 cc. Het corps stewards van de K.L.M., dat 156 man telt, moet dringend worden uitgebreid met 40 man i.v.m. de vergroting van de K.L.M.-vloot met 9 grote super-Constellations en 7 DC 6 b's. Het regent sollicitaties, maar de geschikte mensen, jongelie den tussen de 20 en de 30, die goed hun moderne talen spreken en in het bezit zijn van een vak diploma voor kellners of ten minste van uitnemende kellners- kwaliteiten, zijn schaars. De K.L.M. vindt het maar naar, want geroutineerde stewards be schouwt ze nog altijd als de man nen die als ware gastheren de kroon op het werk van de ser vice moeten zetten. Indien de regering en de rege ringsinstanties het openbaar be drijf op internationaal terrein voor een groot deel zouden be heersen en anderzijds het parle ment zich in hoofdzaak zou terug trekken op de binnenlandse za ken, dan ontstaat tussen beide een verhouding die samenwerking onmogelijk maakt en vertrouwen, als staatkundig gegeven in de parlementaire democratie onont beerlijk, illusoir. Het rapport, dat er van uitgaat dat de politieke functie van de minister van Bui tenlandse zaken „de drager van het politiek besef van het land", niet mogelijk is zonder het amb telijk apparaat, dat in belang rijke mate een eigen technische en juridische verantwoordelijk heid draagt, houdt verder vast aan het constitutionele beginsel, dat de politieke verantwoorde lijkheid, ook van een stabiele regering, de waarborg is van de blijvende erkenning van het rege- ringsgezag door het volk, en dat de regering dus niet beschouwd mag worden als de uitvoerder van de wil van de Staten-Gene- raal. De commissie meent dat de op lossing van de op het onderha vige pnnt bestaande moeilijkhe den vooral zal moeten worden gevonden in de practijk, door toepassing van experimenten en een beter begrip van de achter gronden van het onderhavige vraagstuk. De commissie wil de Staten- Generaal of de commissies voor Buitenlandse Zaken uit Eerste en Tweede Kamer aan wie een plaats in de Grondwet moet worden ingeruimd, zodat de rege ring dan tegenover die commis sies grondwettelijk geregelde ver plichtingen heeft zoveel moge lijk inschakelen bij het buiten lands beleid. De grondwetscommissie en de commissie-van Eysinga hebben zich verenigd op het belangrijke nieuwe voorschrift dat in geval van strijd met binnen het Ko ninkrijk geldende wettelijke voor schriften, de bepalingen van ver dragen (overeenkomsten) voor rang hebben, welke voorrang laatstgenoemde commissie ook zou willen geven aan de verbindende besluiten van bij verdrag inge stelde internationale organen, aan wie bij of krachtens verdrag be voegdheden zouden kunnen wor den opgedragen. De commissie acht vooroverleg met de volksvertegenwoordiging over de inhoud van verdragen gewenst en denkt zich een amb tenaar van Buitenlandse Zaken speciaal belast met het organi seren van de voorlichting aan de Kamers. Als niet passend in het Nederlandse staatsrecht verwerpt zij de idee van een permanente z.g. gemengde commissie van Buitenlandse Zaken, bestaande uit leden van beide Kamers. Wel zou een incidentele samen werking tussen commissies der beide Kamers haar nut kunnen hebben, zoals b.v. bij het voor overleg betreffende de Raad van Europa of de Europese gemeen schap voor kolen en staal, naar welker organen immers parle mentsleden als zodanig worden afgevaardigd. Met betrekking tot de deelne ming van Kamerleden aan rege ringsdelegaties wordt opgemerkt, dat de voordelen daarvan zwaar der wegen dan de nadelen, met name omdat kennis van interna tionale vraagstukken in het par lement een landsbelang is van de eerste orde. Kamerleden die nen in dit geval als regerings vertegenwoordigers te worden beschouwd en zijn derhalve door de aan de betrokken delegatie gegeven instructie gebonden. De commissie beveelt het opnemen van Kamerleden speciaal aan voor conferenties waar vraag stukken van algemene politieke betekenis ter sprake komen. Op deze wijze kan ook de invloed van de Staten-Generaal op de werkzaamheden der internatio nale organisaties met wetgevende bevoegdheid worden uitgebreid. De commissie ziet op internatio naal terrein in federatievorming de mogelijkheid om gedeelten van internationaal beleid op betere wijze dan tot dusverre te behar tigen. De ingewikkeldheid der inter-Europese problemen doet het gewenst voorkomen, derge lijke fedefale organisaties gelei delijk voor bepaalde functionele doeleinden tot stand te brengen en niet te trachten thans met één slag een algemene hoge autori teit te vestigen. De commissie meent voorts, dat, ook zonder enige gedachte aan een federatief Benelux-par- lement, in het kader van een Economische Unie zeker ruimte is voor een zekere samenwerking tussen de drie nationale parle menten b.v. in de vorm van een periodiek vergaderende commis sie bestaande uit leden der be trokken parlementen, door dezen zelf aangewezen. Zij beveelt ten slotte wettelijke regeling aan van de afvaardiging naar de alge mene vergadering van de Euro pese gemeenschap voor kolen en staal. MEER DAN 200 MILLIOEN NIEUWE MUNTEN 211.6 millioen muntstukken sloeg 's Rijks munt in 1939: 86.6 millioen nikkel, 115 millioen brons. Voor deze laatsten werd vooral het materiaal gebruikt van de aan de circulatie onttrok ken vierduitstukken, centen en halfjes: 263.000 kg brons. Voor f 435.000 aan nieuwe Nederlandse munten werd naar Nieuw Guinea gezonden, aldus het thans gepu bliceerde Muntverslag. De eerste levensmiddelen voor India Op Woensdag 29 Augustus a.s. vertrekt het s.s. „Indian Endea vour" van Rotterdam naar Cal cutta. Aan boord zal zich een eerste zending geconcentreerde levensmiddelen bevinden. door het Nederlandse volk bijeenge bracht ter leniging van de nood in de hongergebieden van India. Een deputatie der jeugdorgani saties zal de goederen die dag symbolisch overdragen aan de waarnemend gezant van India in Nederland, die namens zijn re gering dit eerste geschenk zal aanvaarden. Nederlandse uitzending van Radio. Brazzaville 's-GRAVENHAGE. Radio Braz zaville zendt te beginnen met Donderdag 23 Augustus jl„ om de vier weken van 21.30 tot 21.45 uur Nederlandse tijd een voor Nederland bestemd programma uit, op golflengte 25.05 meter. Kolenproducite in Juni en juli 's-GRAVENHAGE. Totaal in voer in Juni: 419.300 ton, in Juli: 454,100 ton; Aanvoer Limburg in Juni: 771.000 ton, in Juli: 743.900 ton. Totaal beschikbaar voor bin nenlands gebruik: in Juni: 1.190.300 ton, in Juli: 1.198.000 ton PARIJS. Herve Alphand heeft voor een vergadering van ministers een plan uiteengezet voor de vorming van een Euro pees leger. Naar verluidt voorziet het in de vorming van twintig „Euro pese" divisies, waarvan vijf tot zes Duitse divisies zouden zijn. De vorming diende tegen 1953 voltooid te zijn. Het leger zou onder een Euro pese commissaris van defensie staan, die op grond van zijn capa citeiten gekozen zou worden. Hij zou daarom een Duitser kunnen zijn, zo had Alphand gezegd. De beslissingen van de hoge commissaris zouden bindend zijn. Voorlopig zou de taal van dit leger Frans en Engels zijn. Aan vankelijk zou de recrutering op nationale basis geschieden. De recruten zouden echter onmid dellijk tot „Europeaan" uitgeroe pen worden zij zouden door „Europese officieren" opgeleid worden. Een „Europees patriot tisme" zou boven het „nationale patriottisme" komen te staan. AMSTERDAM, 24 Aug. Een verdeelde stemming heerste van daag aan het Damrak. De Staats- fondsenmarkt scheen na het veel bewogen verloop van deze week haar rustpunt te hebben gevon den, maar toch bewogen de con versielening en de investerings certificaten zich nog een fractie beneden het vorige niveau. Het ging er thans echter aanmerke lijk rustiger toe, ook in de af delingen der dollarobligaties. Daarentegen trok de aandelen markt iets sterker de aandacht. Het accent viel op H.V.A., die een gedrukte stemming vertoon de. Dit fonds noteerde twee pro cent lager, hetgeen kennelijk verband hield met de tot de Beurs doorgedrongen sombere toon van het jaarverslag, waar uit blijkt, dat het dividend van 6 pet. aan de reserve is ontleend. Het verslag der Nationale Han delsbank was ter Beurze nauwe lijks bekend. De overige Indone sische fondsen lagen algemeen iets beter in de markt, zoals Am sterdam Rubber en certificaten Deli, maar veel ging er niet om. Opvallend was het hogere koerspeil voor scheepvaartpapie ren, die vandaag opnieuw kopers aantrokken, waardoor een zeer vaste stemming ontstond. Scheep vaart Unie verbeterde zelfs vier procent en ook de andere soorten waren verscheidene punten ho ger gewaardeerd. Wat internatio nale fondsen betreft, Olie ont moette op 290 weer buitenlands aanbod en wist de verhoogde opening niet te handhaven. Uni lever en Philips daarentegen be wogen zieh gedurende het gehele beursverloop op een iets hoger peil. De markt bleef zeer kalm gestemd en fluctuaties van bete kenis kwamen niet vóór. De aan dacht bleef uitgaan naar HVA en naar de scheepvaartmarkt. De overige afdelingen waren vrijwel verlaten. Op „Het Hof" te Bolsward is een middeleeuws klooster her rezen, waar Donderdag 30 Augustus het speciaal geschreven openluchtspel „Uw schuld, monnik" zal worden opgevoerd. De tweehonderd medewerkenden zijn volop in repetitie; de technische voorziening van décor, licht- en geluidsinstallatie nadert de voltooiing. Een bezoek aan het terrein bij de Broere- kerk geeft de overtuiging, dat tegen deze achtergrond het openluchtspel wél moét slagen. Aan deze entourage moet de auteur hebben gedacht, toen hij zijn vereenvoudigde historie der Friese kloosters schreef.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5