Eerste schip vol emigranten voor Nieuw-Zeeland onderweg ECONOMISCHE CRISIS zal Perzië tot capitulatie dwingen Eed van trouw afgelegd in staat van verdoving Twee kinderen gestikt onder neerstortend zand Pools meisje ontvluchtte het enorme dwangarbeiderskamp haar vaderland DAGBLAD VOOR ALKMAAR Tot ziens in Nieuw-Zeeland „Over twintig jaar hebben we er vast geen berouw van" Het olie-geschil Stokes verwierp nietsmaar wilde er in Londen over praten EN OMGEVING Amerikaanse critiek op Indonesië Door Tsjechoslowaakse bisschoppen Defensie-uitgaven niet verhoogd India sluit afzonderlijke vrede Drie lijken thans opgehaald Arbeider sprong uit brandend pand Twee kinderen in zee verdronken Electrische trein kon niet verder Doodstraf voor beulen van Lidice Benauwd avontuur op Frans jacht Twee Amerikaanse soldaten ontvoerd Superforten aan de Russische grens Mevrouw MacLean is niet vermist Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 por mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per -rditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: f. 1. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 27 Augustus 1951 46e Jaargang No. 12255 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 WEST-EUROPESE VLIEGERS ÏWest-Europese vlie gers worden op verschillende vlieq- scholen in Amerika opgeleid tot be stuurders van straaljagers. Meest al is het contact met de Amerikaan se bevolking zeer goed. Op de foto zien we hoe gasten en gastvrouwen 'n beetje uitrusten voor het diner, tij dens een „garden party", die door een familie te San Angelo werd aan geboden aan Belgi sche en Nederland se leerling vlieqers. Van links naar rechts zijn het H. T. J. de Jong, Den Haag; Janelle Dun can, San Angelo; R. de Koning, Lonne- ker; Reenie Ro bertson en Harriet Traynham, San An- ,T n T„ gelo; G. J. Castermans, Brussel; Gay Blanks, San Angelo en H. H. de Roos, Warns. AMSTERDAM Met 831 emigranten aan boord voer het s.s. „Zuiderkruis" Zaterdagmiddag het IJ uit, het Noordzee- kanaal op, op weg naar Nieuw-Zeeland, het nieuwe vaderland voor allen, behalve de bemanning, die zich aan boord bevon den.. Daarmee is een begin gemaakt met de uittocht van ge zonde, flinke Nederlanders naar weer een nieuw vaderland. Dit is de eerste tocht van een schip vol met Nieuw-Zeeland- immigranten^ Minstens de helft van de emi granten is ongehuwd. Zo is er bijv. een groep van 259 mannen en vrouwen, voor wie de reis kosten gedragen worden door de Nederlandse en Nieuw-Zeelandse regeringen. Voor deze groep ligt straks een betrekking te wach ten. Alles is van te tevoren door het Nieuw Zeelandse Immigratie bureau te Den Haag geregeld, echter slechts met de uitdrukke lijke voorwaarde, dat de emi grante) ongehuwd is, niet jon ger is dan 18 en niet ouder dan 35 jaar. Voor de gehuwden of ook wel ongehuwde particulieren, die de reis zelf konden betalen en op eigen risico wilden emigreren, js minder gedaan. Zij mogen wat meer geld meenemen, maar moe ten wel een adres hebben, waar zij kunnen worden onderge bracht. Popko en Okko van der Velde uit Sneek, twee broers van 26 en 24 jaar, behoren tot hen. „Wat het worden zal, weten we niet", zegt Popko, „maar ik NEW-YORK (Reuter). De „New York Times" levert critiek on Indonesië voor het willen be- eindiven van de Nederlands-In donesische Unie. „De tragedie in deze toestand is niet zuiver de wrijving tussen de Indonesiërs en de Nederlan ders. doch liet beëindigen van wat misschien een waardevol experiment had kunnen zijn in de internationale betrekkingen, voordat dit een eerlijke kans kreeg", aldus het blad. ..Ongelukkigerwijze zullen de genen." die op dit punt werkelijk schade lijden, niet de Nederlan ders. doch de Indonesiërs zijn." Do Uniezaken verwerpen ter- wille van een twijfelachtige eis in zake West-Nieuw-Guinea lijkt veel op het opgeven van de hoofd zaak terwille van bijzaken", al dus de New-York Times. OOK WEER NEDERLANDERS GEARRESTEERD OP JAVA DJAKARTA (Aneta) Vrij dagnacht zijn in West-Java onge veer 40 personen gearresteerd, onder wie de Nederlanders Koops die in het onwettig bezit van wapens zou zijn), jhr. F. Alewijn, administrateur van de onderne ming Radjamandala, die echter Zaterdagochtend weer op vrije voeten werd gesteld, en W. F. van de Woestijne, administrateur. VATICAANSTAD (K.N.P.) De eed, welke vier Tsjecho- Slowaakse bisschoppen op 12 Maart jegens de communistische regering van hun land zouden hebben afgelegd, is vals ge weest en afgedwongen. „Ik kan mij alleen vagelijk herinne- zo heeft een der bisschoppen doen weten, „dat ik een ren of andere eed heb afgelegd. Zeker weet ik, dat ik naar een plaats ben geleid, die ik nog wel zou kunnen beschrijven." „Daar vertoefden ook alle an deren, maar zij verkeerden net als ik in staat van verdoving. Ge leidelijk zo besloot de bis schop begint mijn geheugen nu weer terug te keren." De bisschop, wiens naam om voor de hand liggende redenen niet genoemd kan worden, is er in geslaagd deze verklaring te geven in een onbewaakt ogen blik, toen de twee regeringsbe wakers, die hem dag en nacht „voor zijn persoonlijke bescher ming zijn toegevoegd", een ogen blik de kamer hadden verlaten. De aflegging van de eed van trouw door vier Tsjechische bis schoppen heeft in het voorjaar veel opzien gebaard. Niet alleen de gehele wereld stond er over versteld, ook het Vaticaan be greep niets van deze plotselinge verandering. De. bisschoppen im mers stonden alle bekend als trouwe zonen van de H. Kerk, 3000 GETUIGEN GEDOOPT FRANKFORT (A.P.) Zater dag zijn ongeveer 3000 getuigen van Jehova en masse gedoopt in het grootste zwembassin van Frankfort. Het congres der ge tuigen van Jehova is bezocht door meer dan 30.000 aanhangers, waaronder 500 uit de Russische zone van Duitsland, waar de be weging verboden is. met uitzondering van de door de regering aangestelde vicaris-ca- pitularissen van Praag. Nu de Katholieke Tsjechen in Rome de ware toedracht van zaken hebben vernomen, staat wel vast, dat de communisten op 12 Maart weer met psychologische en physische kunstgrepen een mensonwaardi ge opvoering hebben gegeven. 450-JARIG KLOOSTER 's-HERTOGENBOSCH Op 30 Augustus herdenken de Zusters Franciscanessen te Haren bij Me- gen het 450-jarig bestaan van haar klooster. Op die dag zal in de kapel een H. Mis worden op gedragen volgens de Slavisch- Byzantijnse ritus. DE MOORD QP KONING ABDOELLAH AMMAN (A.P.) In het proces tegen de tien personen, verdacht van aanstichting van de moord op koning Abdoellah, heeft de auditeur-militair de doodstraf ge- eist voor Mousa Ahmed El Ayoubi, dr. Mousa Abdullah El Husseini, Abed Mahmoed Okkeh, Abdel Kader Sidmeer Farahat en Zakaria Mahmoud Okkeh. Hij vroeg vrijspraak voor Tewfik Saleh El Husseini, neef van de voormalige mufti van Palestina, daar hij geen concreet bewijs kon aanvoeren. NOG 3000 EMIGRANTEN NAAR NIEUW-ZEELAND? In 1948 trokken 95 Ne derlanders naar Nieuw Zee land, in 1949 waren het er 101. In 1950 steeg dit aantal tot 503 en dit jaar zullen bijna 3000 emigranten naar Nieuw Zeeland kunnen ver trekken. De Zuiderkruis is speci aal tot emigrantenschip om gebouwd. Bovendien is de Zuiderkruis het eerste schip dat rechtstreeks via het Panamakanaal naar Nieuw Zeeland vaart. weet wel zeker, dat ik er over 20 jaar geen berouw van zal hebben. Hier hebben wij geen perspectief meer". Beiden ken nen de tropen, omdat zij in In donesië gediend hebben. „Onze verloofden komen ons in Decem ber na", vertellen ze nog. „We hebben ze net snikkend in de auto op de kade achtergelaten. Over twee jaar laten we moeder ook komen". Zo is dan de reis, die ruim een maand zal duren, begonnen, een reis, die de Nederlandse landver huizers over de Atlantische Oceaan, door het Panamakanaal en over de Grote Oceaan naar Nieuw Zeeland zal voeren. 'S-GRAYENHAGE. Er is in de laatste dagen de indruk ge wekt, dat de Nederlandse rege ring geneigd zou zijn de uitgave voor de defensie een weinig te verhogen. Naar wij van gezaghebbende zijde vernemen is het standpunt, dat door de Nederlandse regering wordt ingenomen nog hetzelfde als bij het optreden van de hui dige regering werd bekend ge maakt. Wel zijn er door de Nederlandse regering met de V.S. besprekin gen gevoerd over additionele uit gaven voor de Nederlandse in dustrie ten behoeve van onze eigen defensie. Het bedrag waarover het hier gaat zal waarschijnlijk maximaal 230 millioen gulden belopen uit de „Local currency". Hierdoor wordt het bedrag van 1 'A milliard wel iets verhoogd, maar die verhoging betekent niet, dat de begroting verhoogd wordt, daar deze gelden uit andere mid delen komen. MET JAPAN WASHINGTON (A.P.) India heeft officieel medegedeeld, dat het niet zal deelnemen aan de conferentie te San Francisco over het Japanse vredesverdrag en dat het dit verdrag niet zal tekenen, doch zo snel mogelijk een afzon derlijke vrede met Japan zal sluiten en volledige diplomatieke betrekkingen met Japan zal aan knopen. VAN SCHEEPSRAMP VOOR ENKHUIZEN ENKHUIZEN Nadat Zater dagochtend reeds het stoffelijk overschot van de 35-jarige ir. H. L. Prinsen Geerlings uit Giet hoorn, een der opvarenden van het voor Enkhuizen gezonken jacht „Ex Aio", was gevonden, werd tegen twee uur 's middags het lijk van de 23-jarige medi sche student A. van Arkel bij de Kreupel aangetroffen. Halfweg tussen Enkhuizen en Staveren haalde men om zes uur het li chaam van de 54-jarige Dr. Brons uit Steenwijk uit het water LATER BEZWEKEN ZAANDAM Zaterdag is brand ontstaan in een verffabriek te Zaandam. Na een uur kon het vuur, dat op de vijfde verdieping was begonnen, bedwongen ge noemd worden. Een ongehuwde arbeider, die in de eerste consternatie van het dak naar een 20 meter lager ge legen perceel sprong, is later in het ziekenhuis bezweken. Twee arbeiders, die zich in de on bruikbaar geraakte lift bevon den en wier positie steeds hache lijker werd, konden eerst na een uur worden gered. Zij hadden niet ernstige verwondingen op gelopen. MONSTER Zaterdag zijn op het strand buiten het badbedrijf bij Terheide, gem. Monster, twee kinderen, B. W. uit Ermelo en W. P. uit Naaldwijk, beiden ze ven jaar oud, waarschijnlijk door het trekken van de zee, in diep water terecht gekomen en ver dronken. Nadat de kinderen uit het water zijn gehaald, is al het mogelijke gedaan om de levens geesten weer op te wekken, doch zonder resultaat. SOESTERBERG WEER VLIEGBASIS 's-GRAVENHAGE Op 31 Augustus zal het bekende militai re vliegveld Soesterberg officieel geopend worden als vliegbasis van de Nederlandse luchtmacht. Sedert de oorlog was Soester berg, de bakermat van onze mili taire luchtmacht, niet meer dan een militair vliegveld. Het strekt in luchtmachtkrin gen tot voldoening dat Soesterberg thans van het tweede plan naar voren komt, en een plaats in het eerste gelid tussen de andere vliegbases van onze luchtmacht zal innemen. TEHERAN (Reuter-A.P.) Een bijeenkomst van de Perzische Tweede Kamer ging Zondag in tumult uiteen, nadat afgevaar digden van de oppositie premier Mossadeq hadden aangeval len wegens het beëindigen van de besprekingen met de Britten ter regeling van het Perzische oliegeschil. Vice-premier Hossein Fatimi heeft op een persconferentie ver klaard, dat tengevolge van het afbreken der besprekingen met Engeland het Perzische volk voor economische moeilijkheden komt te staan, die o.m. belastingver hoging noodzakelijk zullen ma ken. De regering overweegt ook nieuwe bepalingen omtrent de in- en uitvoer en nieuwe doua netarieven. Uit Abadan wordt gemeld, dat Zondag alle leden van de Britse staf der „Anglo-Iranian" uit de Zuid-Perzische olievelden zijn aangekomen te Abadan. Behalve de Britten verlieten ook een twintigtal Indiërs en Pakistanen de Zuid-Perzische olievelden. Fatimi verklaarde nog, er ze ker van te zijn, dat de onder handelingen zonden worden her- 'S-GRAVENHAGE. De electrische trein, die gisteravond om 20.42 uit Roosendaal is .ver trokken in de richting Amster dam, is bij het station Lage Zwa- luwe blijven staan tengevolge van een storing in de electrische apparatuur. De bovenleiding werd uitgeschakeld en de passagiers konden met de uit Eindhoven komende trein de reis vervolgen. BERLIJN (A.P.) Volgens het communistische nieuwsbureau A. D. N. zijn de vijf Duitsers, die te Praag terecht hebben gestaan als betrokken bij het drama van Li dice, ter dood veroordeeld. Het zijn de voormalige SS-ge- neraal Ernst Hizegrad, de gene- raal-majoor van de SS Richard Schmidt, de SS Grupenfueher Maen Rozstock, de generaal Frie- drich Gottschalk en de ambte naar van de Gestapo Walter Rich ter. Het proces heeft twee dagen geduurd. RAMSGATE (Reuter) Het Franse jacht „Albatros" van de Parijse advocaat Emil Demous- seaux, die behalve twee Fransen, ook twee jeugdige Nederlandei's, Hein van der Masch Spakler uit Blaricum en M. Schmidt, ver moedelijk uit Amsterdam, aan boord had, is na een gevaarlijke tocht behouden de haven van Ramsgate binnengesleept. Het jacht vertrok Vrijdag uit Ostende naar Le Havre. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd het zwaar weer en het jacht kwam gevaarlijk dicht bij de wrakken op de Goodwin Sands. De „Albatros" begon met vuur noodsignalen te geven, die door de kustwacht van Deal (Kent) werden waargenomen. Een red dingboot uit Walmer moest het jacht vijf kilometer volgen, voor dat het lukte een kabel uit te gooien vat, omdat de jongste voorstellen van Perzië niet door Stokes wa ren verworpen, doch naar Londen waren meegenomen ter bestu dering. Engeland heeft besloten, een beperkte staf van 350 Engelsen in de raffinaderij te Abadan ach ter te laten, in de hoop, dat de DOOR VOLKSPOLIZEI BERLIJN (A.P.) De West- Berlijnse politie heeft medege deeld, dat twee Amerikaanse sol daten door communistische politie in Oost-Berlijn waren aangeval len en met een patrouillewagen waren meegenomen. Duitse oog getuigen hebben melding gemaakt van het incident. De Amerikaan se autoriteiten hebben inmiddels een onderzoek ingesteld. Perzen ten slotte zullen instem men met de voorwaarden, waar onder de Britse staf zijn werk zaamheden zou moeten voortzet ten. TOKIO (Reuter A.P.) Radio Peking is gisteren uitgevaren te gen de geallieerden, wegens het bombarderen van de neutrale zone bij Kaesong. Er werd gezegd, dat aangezien de V.N. beweren de lucht tot de Mandsjoerijse grens te beheersen het vliegtuig, Sat voor het bom bardement aansprakelijk was, er één van de geallieerden moet zijn geweest. Bij helder weer hebben 35 su perforten meer dan 300 ton bom men geworpen op de rangeerter reinen en opslagplaatsen van de haven Rashin, die ongeveer 32 km. van de Russisch-Koreaanse grens in Noord-Korea ligt. Het communistische nieuwsbu reau „Nieuw China" meldt uit Peking, dat Amerikaanse vlieg tuigen 23 en 25 Aug. „met succes de Chinese kustgebieden van de provincies Kiangsoe, Sjantoeng en Tsjekiang" zijn binnengevlogen. Straaljager neergestort KOPENHAGEN (A.P.) Een Amerikaanse straaljager van het type F 84 is bij Varde op Zuid west Jutland neergestort. De pi loot wist zich per parachute te redden. A.N.W.B.-bromfietsentocht met onbekende bestemming. Ongeveer driehonderd „bromfietsers" hebben Zaterdag deel genomen aan een door de A.N.W.B. georganiseerde bromfiet- sentocht van 120 km door d provincies Utrecht, Zuid-Hol land en Noord-Holland. Wegwijzers en paddestoelen waren het „houvast" van de deelnemers, om het goede parcours te kunnen vinden. Een groepje „bromfietsers" bij een der vele paddestoelen. HEERLEN Twee kinderen zijn om het leven gekomen bij een zandverschuiving, die Zaterdagmiddag bij Schaesberg on der Heerlen optrad. Een aantal kinderen speelde daar in een niet meer in gebruik zijnde zanderij. Plotseling trad een aan zienlijke zandverschuiving op. De beide kinderen werden on der het neerstortende zand bedolven. Twee kinderen, de U-jarige G. Huisman en de 13-jarige J. Huis man, afkomstig uit Rotterdam, werden gedood. Zij logeerden beiden met hun moeder bij fami lie in Nieuwenhagen bij Schaes berg. De oorzaak van de instor ting is onbekend. De afgraving had een hoogte van plus minus twintig meter en was 25 meter breed. Mogelijk hebben de re- STOCKHOLM (A.P.) Het -„Ik weigerde mij bij de partij yen of bij de wegenaanleg, totdat Poolse meisje, dat onlangs met fa,n sluiten, ofschoon dat be- je het begeeft. -* tekende, dat ik minder zou ver- In de Poolse steden, waar Rus- drie vrienden per vliegtuig uit dienen en mijn werkcondities sische soldaten gelegerd zijn, kan Polen naar Zweden is gevlucht, slechter zouden zijn dan die van' een meisje zich 's avonds onmo- heeft in Stockholm het een en de anderen. Omdat ik steeds din- gelijk alleen op straat vertonen, ander medegedeeld over het le- 2en weigerde te doen kwam ik De verkrachtingen en ontvoerin- van de ene moeilijkheid in de gen zijn aan de orde van de dag. ven in haar vaderland. Zij en andere. Mijn salaris werd voort- haar drie mannelijke begeleiders durend verlaagd en ik werd ge- Werken maar arriveerden 3 Augustus 1.1. na dwongen tot overwerk zes uur een gevaarlijke tocht op het Pe£ d?f zonder vergoeding. Ik De arbeidsdiscipline in Polen „Ii„JLm R„ntnft„ in v„;J gaf echter met toe. is uiterst streng. Als je drie keer vliegveld Bulltofta in Zuid Zwe- Als je weigert overwerk te per maand te laat komt, wordt den. doen, word je onmiddellijk bij de helft van je salaris ingehou- Zij zei, dat ze twee jaar lang de politie aangegeven en gere- den. Een meisje verdient 300 tot als kantoorbediende gewerkt had gistreerd als saboteur en als po- 350 zloty (ongeveer even groot bij een staatsbedrijf voor de in- litieke vijand van je land. bedrag in guldens) per maand, voer van levensmiddelen. Het Als je blijft weigeren word je doch de prijs van een eenvoudige bedrijf telde 500 employé's. Ne- naar een vrouwenkamp overge- jurk is al gauw 600 zloty (f 600.-). gentig procent was lid van de bracht, waar je dwangarbeid Een korting op het salaris is dus communistische partij. moet doen in mijnen, steengroe- fataal." gens van de laatste tijd de steile zandhelling ondermijnd. De kinderen werden dadelijk door een grote hoeveelheid zand bedolven, met het gevolg, dat zij onmiddellijk gestikt moeten zijn. Zij waren met nog andere kinde ren in de zanderij aan het spe len. Alleen de beide Rotterdamse kinderen werden door het zand bedolven. Omstreeks half zes was men met het uitgraven van de slachtoffertjes zo ver gevor derd, dat de jongste, G., toen werd gevonden. J. Huisman werd omstreeks acht uur geborgen. Zij zijn beiden overgebracht naar het ziekenhuis in Heerlen. De rijks politie van Schaesberg stelt een onderzoek in. BEAUVILLON (A.P.) Mevr. Belinda Maclean is na enige da gen vermist te zijn geweest, in haar villa teruggekeerd. Verslag gevers kregen geen toegang tot de villa, doch hoorden een ge sprek, waaruit zou blijken, dat mevr. Maclean weer thuis is. Een vrouwestem van een vriendin of een huishoudster zei tegen de kinderen van Mac lean, dat zij hun moeder moesten gaan wakker maken. Kort daarop verlieten twee auto's de villa vooreen korte rit langs de kust. Voor zover van een afstand viel waar te nemen, bevond mevr. Maclean zich met twee van haar kinderen in een van de auto's. r

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1