:inz Nieuuu PIET BRUIN'S RIJK IS UIT Twee Haagse spionnen wilden militaire geheimen verkopen Communisten hebben Ridgway geantwoord: „NEEN ïbeling GROMYKO, snauwerig en somber te New-York EN OMGEVING Zaferdag zon-ec!ips Nederland naar San Francisco :tieve GEN )0 int de DAGBLAD VOOR ALKMAAR W G°d u X'S Ook Piet gaat rde weg terug De Unie Franse politie pakte hem in jeugdherberg bij Marseille Knap recherchewerk Korea-gewonden keren terug Recherche arresteerde hen eer hun plan was volvoerd Geen Amerikaan over Abadan Middelbare school op Ned. N.-Guinea Maar deur blijft open voor nader overleg „President Robert" naar Zuid-Amerika? Gesneuveld in Korea Fooi van 40 dollars wnmumr/k I F.-radio, S >araten S Stofzuigers, J i roosters S enz. enz. ;eld op uw de étalage! rmtmttm/h. lemerlamp- beginners. ichagen iber 2 uur; nd 11 Sep- erden 9 uur ICempen STER EN 54<er ti .ON >ek) JSrtFtf - ROY sjes 18 jaar I it/iri/iriiit* Telefoon 2681 22 UUR ische dansen Hoffelijkheid hem nu bars het ophalen „Ja zeker", aan. Op een iden en daar rijnsde Billie. ïee. Je zorgt, lipen wij in. ihahaha! Wat rschijn sprin- n. aap, wat ik >evend bereid aar klimmen sten. Douglas jwd voor een vat. Wij zijn en vol span- in tocht door Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per iditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; Hl alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Neder!. Credietbank Noordhollands Daqhlad HET FEIT NHD VANHEDEN Pagina 1 Dinsdag 28 Augustus 1951 46e Jaargang No. 12256 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen). K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 VERLEDEN WEEK hebben wij te kennen gegeven, dat het bij de (nu begonnen) besprekingen over een eventuele verandering van het Unie-statuut Nederland- Indonesië, niet op de eerste plaats van belang is, of de Unie gewij zigd wordt of vervalt, maar of er een overeenkomst voor in de plaats treedt, welke een of an dere vorm van samenwerking mogelijk maakt op een funda ment van vertrouwen. Sindsdien is er weer een en ander gebeurd. Wij hadden al kennis van de, op zich geheel niet zo verwon derlijke tegenstelling tussen pre sident Soekarno en andere Indo nesische, republikeinse officials, zoals de naar Nederland gekomen onderhandelaar, dr. Supomo. Terecht had de Nederlandse re gering zich, blijkens officiële me dedelingen uit Den Haag, op het standpunt gesteld, dat het niet aanging, om officieel over deze zaken te gaan praten, tegen een achtergrond van onzakelijkheid en wantrouwen, blijkend uit de uitlatingen van Soekarno, voor zover die ons uit persberichten bekend waren. Men zou bijna, met een herinnering aan een his torisch woord van vijf jaar gele den, zeggen: dat zouon waardig en onvruchtbaar" zijn! Nu is uit een nader, zeer offi cieel bericht van Den Haag be kend geworden, dat er een bood schap van de Indonesische rege ring is overgebracht, prof. Supo mo heeft gezegd, dat het Indone sische kabinet Soekiman op het standpunt staat, dat de politiek van dit kabinet er op -gericht is, „de wijziging van het Unie-statuut door een ander verdrag tot stand te brengen op basis van zakelijke motieven, met de bedoeling, de verhouding tussen Nederland en Indonesië gezond te maken". Terecht werd door „Trouw" de vraag gesteld, of die mede deling van Supomo nu eigenlijk de inhoud van de officiële bood schap van de Indonesische rege ring was, of dat dit alleen maar de ..begeleidende toelichting" van deze afgevaardigde is. Dit laat ste schijnt voor de hand te lig gen, omdat de genoemde mede delingen van Supomo al eerder door hem waren gedaan, ook vóórdat Soekarno zijn sentiment op de bekende wijze had laten spreken. M.a.w. de mededeling van Su pomo herstelt niet, wat Soekarno bedorven had en als dit dan zo is, dan zijn er twee mogelijkhe den: óf onze regering is weer vlak gevallen voor de Indonesi sche houding, óf de boodschap van het kabinetSoekiman, door Supomo overgebracht, geeft vol doende opheldering, om het be gin van de nieuwe besprekingen te rechtvaardigen. In dit laatste, niet zeer waarschijnlijke, geval klemt de vraag: waarom mogen wij de inhoud van die boodschap niet weten??? Zeker is, dat die boodschap niet overeen zal komen met de jongste commentaren van het goed-geïnformeerde Amerikaanse blad „New-York Times", dat, nu het te laat is, de houding van Amerika jegens Nederland in de Indische kwestie tracht goed te maken, door stevig, partij te kie zen tegen Indonesië, en voor het belang van Nederlands aandeel in de ontwikkeling daar! Het blad vindt de plannen, om tot beëin diging van het Unie-statuut te komen, een „tragische vergissing alleen maar schadelijk voor In donesië! Inderdaad kan men zich afvra gen, of het huidige moment, wel het meest-juist gekozen is, van de kant van Indonesië, om zich van de Unie te ontdoen. Maar, Indonesië is souverein en moet zijn eigen verantwoordelijkheid dragen. Het helpt nu weamg meer, of de Amerikanen beweren geschrokken te zijn, van de gees ten, die zij zelf hebben opgeroe pen. Wat wij nodig hebben, is een op eigen gezag, op eigen koers, door eigen verantwoordelijkheid gedragen Nederlands stand punt, dat van voldoende kracht en consequentie getuigt, om ook bij de tegenstander zeg: de andere partner respect af te dwingen. Het is jammer, dat wij niet beschikken over voldoende feitenkennis, om te kunnen zeg gen, of dit bij de jongste ont wikkeling, vlak voorafgaande aan het begin der nu aangevangen besprekingen, het geval geweest is. M.a.w. is dat begin gebaseerd op de mededelingen van prol. Supomo (die niet nieuw waren) of op de inhoud van de officiële boodschap, welke wij niet ken nen? Hoofdzaak is, zoals ook de NR.Crt te kennen gaf, dat er nu eindelijk klaarheid en vertrou wen komt in de verhouding Ne derland—Indonesië, dat wij we ten waar wij aan toe zijn, dat de fundamentele inhoud van her nieuwe verdrag of welke vorm van samenwerking ook, de moei te van het onderhandelen waard is en dat hier de overtuiging post vat, dat Indonesië zich houdt aan wat er overeengekomen wordt. Ondanks alles geloven wij, dat een „gezonde verhouding" tussen daar en hier, waarnaar prof. Su pomo zegt te streven, in het be lang van beiden en wellicht ook van de wereldvrede is! Laat Nederland zich dan maar niet te zeer van de wijs laten brengen door betuigingen over „tragische vergissingen" van men sen, die zich in de loop van deze geschiedenis zélf zotragisch vergist hebben. TWEEMOTORIGE STRAALJAGER IN KOREA De tweemotorige straaljager van de En gelse marine, de F2H Banshee, is het eerste vliegtuig van dat type dat actief deelneemt aan de oorlog in Ko rea. De straaljager, die opsteeg van het vliegdekschip USS Es sex, is ingedeeld in de 600 mijl per uur klas se en heeft een actie radius van 2000 mijl of meer. 's-GRAVENHAGE Naar wij van de zijde van het ministerie van buitenlandse zaken vernemen, heeft, als gevolg van het onderzoek van de Nederlandse inspecteurs van politie Posthuma en Wooning, de Franse politie m een jeugdherberg nabij Mar seille de 21-jarige Nederlander Piet Bruin aangehouden, die kans heeft gezien in korte tijd een bedrag van f 113.000. te verduisteren ten nadele van de dienst Publieke Werken te Amsterdam. Zijn uitlevering zal worden gevraagd. bewijzen inleveren zonder het hem toevertrouwde geld gestort te hebben In Mei bleef de jon gen weg van kantoor, zgn. omdat het hem gelukt was aan te mon steren op een schip, hetgeen al geruime tijd zijn bedoeling was geweest. Men had aanvankelijk geen argwaan. Maar toen medio Juni de afrekening van het giro kantoor kwam, bleek waarom de jongeman zo plotseling was gaan varen. Toen is onmiddellijk een arrestatiebevel uitgevaardigd. Het onderzoek in deze zaak was aanvankelijk in handen van rechercheurs der Amsterdamse politie. Toen het spoor naar het buitenland leidde, werd de rijks recherche ingeschakeld. Zodoen de vertrokken Vrijdagmorgen uit ons land de inspecteurs W. C. J. Wooning (van de rijksrecherche te 's-Gravenhage) en Posthuma (van de Amsterdamse recherche) per auto naar Frankrijk, waar zij de gezochte nabij Marseille heb ben gearresteerd, daarbij geassis teerd door de Franse politie. Of er nog wat van de f 113.000.- over is, waarmede hij de reis aanvaardde, blijft 'n vraag, waar op het antwoord nog niet bekend is. Bruin is gistermorgen gearres teerd in een jeugdherberg te La Coitat. Hij is opgesloten in Mar seille in afwachting van een ver zoek tot uitlevering. Piet Bruin, die als ambtenaar van Publieke Werken aanzien lijke bedragen moest storten op het gemeentelijk girokantoor te Amsterdam, schijnt er in geslaagd te zijn de stempels, die op het bewijs van storting worden ge bezigd, na te maken. Zodoende kon hij bij de dienst stortings- 's-GRAVENHAGE Bij helde re hemel zal men Zaterdag 1 September a.s. een gedeeltelijke zonsverduistering kunnen waar nemen, wanneer de maan gedeel telijk de zon bedekt. Slechts een tiende deel van de zonmiddellijn zal worden be dekt. De verduistering zal zich voltrekken tussen 12.36 uur en 13.48 uur. Bij heldere hemel kan men met een zwart glas de ver duistering het best waarnemen. LIVERPOOL Franse, Ne derlandse en Belgische gewonden uit Korea zijn Maandag met het troepenschip „Empire Pride" te Liverpool aangekomen. De gewonden werden met am bulances van de marine naar zie kenhuizen overgebracht. Het is de bedoeling de achttien Neder landse gewonden zo spoedig mo gelijk per vliegtuig naar Neder land (vliegveld Valkenburg) over te brengen. PIET BRUIN GEKNIPT De gemeente Amsterdam heeft in de laatste week van Juni een beloning van 1000 gulden in het vooruitzicht gesteld voor hem of haar die inlichtingen kon ver strekken, welke tot de ar restatie zouden leiden van de ,,1.90 meter lange links handige jongeman met, ver van zijn hoofd afstaande grote oren": Pieter Jan Bruin. Van verschillende kanten kreeg de Amster damse politie aanwijzigingen die echter weinig of niets opleverden. Thans echter is er een eind gekomen aan het rijk van deze misdadige jonge man, wiens drieste verduis teringsstunt in het centrum der belangstelling heeft ge staan. Nederlandse recher cheurs vonden hem in Zuid- Frankrijk, waar de Franse politie hem heeft gearres teerd. 's-GRAVENHAGE Dezer dagen heeft de Haagse recherche twee Hagenaars gearresteerd, die Nederlandse militaire gehei men aan een buitenlandse mogendheid probeerden te verkopen. Dit is de eerste maal na de oorlog, dat er in ons land spionnen zijn gearresteerd. Een van de twee gearresteer den, een zekere D., werkte als tekenaar in een Haagse industrie, waar een bepaald soort landmijn wordt vervaardigd. Het prototype van deze mijn is reeds in de laatste wereldoorlog in gebruik geweest. Het huidige type is er een verbetering van. D. heeft door zijn positie in het bedrijf kans gezien zich de tekeningen en een exemplaar van deze land mijn toe te eigenen, met het doel een en ander aan een buitenland se mogendheid te verkopen. Een zekere G., die croupier was geweest bij een speelclub in Den Haag. zou hem in contact bren gen met een buitenlandse agent. Een kennis van G. antwoordde bevestigend op diens vraag of hij hem in contact zou kunnen bren- 12-JARIGE JONGEN VERMIST De Commissaris van Politie te Breda verzoekt de opsporing van de op 11 April 1939 geboren jon gen Johannes Jacobus Reinder van der Zee uit de Burgemeester Middelaarlaan 5. Signalement: flink voor zijn leeftijd, rond gezicht met veel sproeten, blond haar met schei ding rechts, gekleed in lichte blouse, blauwe slipover, lichte broek, bruin geblokte sportkou sen. Hij heeft een goed damesrijwiel bij zich en een militaire broodzak. Hij heeft 25 Augustus 's morgens tussen zes uur en half zeven de ouderlijke woning verlaten. gen met „iemand uit het Oosten". De kennis waarschuwde echter onmiddellijk de Binnenlandse Vei ligheidsdienst (B.V.D.) Zodra de B.V.D. er zeker van was, dat het hier inderdaad een geval van spionnage betrof, waarschuwde zij de Haagse recherche. De ken nis wendde enige tijd later bij G. en D. voor ,dat hij een „ko per" voor de landmijn had ge vonden. G. en D. stemden er in toe, deze „koper' 'te ontmoeten. De, ontmoeting werd gearran geerd in een café aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag, waar zich rechercheurs hadden opgesteld. G. verscheen alleen, D. bleef buiten het café rondslente ren. De kennis stelde G. voor aan de pseudo-koper en alles scheen volgens de (politie-)plan nen te verlopen, totdat de kennis plotseling aan de telefoon werd geroepen. Hij dacht, dat een re chercheur hem opbelde en zei daarom zoiets als „het gaat prachtig ze lopen in de val". Hij had echter D. aan de telefoon, die de verbinding verbrak en vlucht te. Rechercheurs arresteerden hem echter. In een tas, die hij bij zich had, bevond zich een landmijn. G. werd in het café gearresteerd. Beiden hebben een volledige bekentenis afgelegd. G. heeft als motief voor zijn verraad aan de Nederlandse zaak opgegeven, dat hij een overweldigende haat te gen ons land koesterde, omdat zijn vader, een politiek delinquent, na de bezetting ter dood veroordeeld en gefusilleerd is. D. is tot zijn daad gekomen uit geldzucht. ZEGT LONDEN LONDEN (Ass. Press) De Britse autoriteiten hebben giste ren koeltjes de idee om het Per zische oliegeschil op te lossen door een Amerikaan aan te wij zen voor het besturen van de grote raffinaderij in Abadan, van de hand gewezen. Gisternacht om ongeveer twaalf uur zijn drie Britse landingsvaar tuigen met troepen en tanks de mond van de rivier de Shatt al Arab binnengevaren. Zij bewogen zich in de richting van Basra, Irak. Dit werd door Perzische woordvoerders in Abadan mede gedeeld. De ontruiming van de Zuid- Perzische olievelden door de Brit ten is voltooid en zonder een en kel incident verlopen. Er .was geen vijandigheid en het oudere Perzische personeel scheen werkelijk door het vertrek in de war te zijn. I li HOLLANDIA (K.N.P.). Na een geruime tijd van voorberei ding is thans de eerste H.B.S. op Nederlands Nieuw Guinea ge opend. Enkele dagen geleden heeft de Apostolisch Prefect van Hollandia, Mgr. Oscar Cremers O.F.M., de gebouwen ingezegend. De nieuwe H.B.S., die de naam draagt van St. Antoniuscollege, begint met twee klassen met ruim 30 leerlingen in de eerste en 21 in de tweede klas. Aan de school is een internaat verbonden. De leerlingen komen uit alle streken van de Prefectuur, die onder de hoede staat van de Ne derlandse provincie der paters Minderbroeders en waar 500.000 mensen leven, van wie ongeveer 4000 Katholiek zijn. TOKIO (A.P.) Het communistische opperbevel heeft van daag de jongste boodschap van generaal Ridgway inzake het afbreken van de Koreaanse vredesonderhandelingen verworpen. De communistische boodschap verwijt generaal Ridgway, dat hij heeft geweigerd, op zorgvuldige en verantwoordelijke wijze een regeling te treffen in verband met het incident van 22 Augustus. Door te beweren dat het incident door de Roden was geënsceneerd, zou Ridgway zich hebben onttrokken aan de verantwoordelijkheid, welke bij hem berust.. Vervolgens werd generaal Ridg way er in de boodschap van be schuldigd, te hebben verzuimd een regeling te treffen voor alle gevallen van schending van de neutrale zone. Niettemin werd in de commu nistische verklaring de deur naar een mogelijke hervatting van de wapenstilstandsbesprekingen open gelaten. De communisten zeiden n.l.: „Wij stellen u nogmaals voor, een serieuze, verantwoordelijke houding aan te nemen met be trekking tot deze ernstige provo catie. Slechts dan is er een ga rantie voor de voortzetting van de onderhandelingen, om te ko men tot een rechtvaardige en re delijke wapenstilstandsovereen komst. Tegelijkertijd eisen wij, dat uw verbindingsofficieren zich naar Kaesong begeven, om, tezamen met onze verbindingsofficieren nogmaals een onderzoek in te stellen naar het incident, dat op 22 Augustus plaats vond." Het lijkt onwaarschijnlijk, dat generaal Ridgway met het com- De Amerikanen, die algemeen bekend zijn om de grootse manier, waarop zij reclame kunnen maken voor verschillende dingen, hebben nu wel iets zeer bijzonders op reclamegebied; waar zeker de New-Yorkers paf van hebben gestaan. De acrobate Marylin Rich bengelde aan een trapeze onder aan een helicoptère, die hoog boven de wolkenkrabbers vloog en verrichtte zo haar adembenemende toeren. Doel van deze ivaaghalzerij was reclame te maken voor een nationale kle- dinginzameling, ten bate van burgerslachtoffers van de oor log in Korea. FLORIN EES NEOMIST IN HAARLEM HAARLEM (KNP). Zondag 26 Augustus zal de Florinese neo mist, pater Stephanus Kopong Keda S.V.D., zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de parochie kerk van O.L. Vrouw van Zeven Smarten te Haarlem. Pater Keda werd Zondag 19 Augustus door Mgr. Jos. Baeten, bisschop van Breda, in de kapel van het dio cesane seminarie priester gewijd. Twee jaar geleden kwam hij hier in Nederland om in het missie huis van de Paters van het God delijk Woord te Teteringen zijn studies af te maken. Een van zijn studiegenoten, af komstig uit Haarlem, heeft er voor gezorgd, dat de jonge' Flori nese priester hier in Nederland de traditionele eerste plechtige H. Mis kan opdragen. De paro chianen van de kerk van O.L. Vrouw van Zeven Smarten zul len hem bij deze gelegenheid een waardig geschenk aanbieden. antwoord genoegen munistisch zal nemen. De generaal is vandaag na een bezoek van vier uur aan Korea, naar Tokio teruggekeerd. Het doel van zijn bezoek aan het strijdtoneel is nog niet bekend. LE HAVRE Het onder Iibe- riaanse vlag varende luxe jacht „President Robert", aan boord waarvan zich de uit Maastricht verdwenen notaris Q. bevindt, is Donderdagmiddag j.l. nit Le Ha vre vertrokken naar Cherbourg om daarna de open zee te kiezen en koers te zetten naar Zuid- Amerika. De haven- en politie-autoritei- ten te Le Havre hebben geduren de het verblijf van het jacht geen opvallende belangstelling getoond voor de passagiers, die werden beschreven als achtenswaardige lieden. Toch verklaarde een func tionaris van de havenpolitie: „Over die „President Robert" zou een roman te schrijven zijn." 's-GRAVENHAGE Neder land zal deelnemen aan de con ferentie te San Francisco over het Japanse vredesverdrag. De Nederlandse delegatie zal onder leiding staan van de minis ter van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker. Als diens plaats vervanger zal de Nederlandse ambassadeur in Washington dr J. H. van Royen fungeren. De Nederlandse regering zal haar bezwaren, ten aanzien van het ontwerp-verdrag handhaven en in dit verband zich de onder tekening van het verdrag voorbe houden. H.M. DE KONINGIN ZAL FF BEZOEKEN Op 30 Augustus zal H.M. de Ko ningin een officieel bezoek bren gen aan de tentoonstelling FF te Enschede. Het bezoek van de Koningin zal pl.m. 1% uur duren. Omstreeks 12 uur vertrekt H. M. weer naar Soestdijk. Bij aan komst in Enschede zal zij recht streeks naar het tentoonstellings terrein rijden. Tijdens het be zoek van de Koningin zal er geen publiek worden toegelaten in de hallen, welke zij betreedt. '-sGRAVENHAGE - De Ne derlandse regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen op 14 Augustus aan te voren bekomen verwon dingen is overleden soldaat le klas C. H. Trebels van het Ned. detachement Ver. Naties. Soldaat Trebels was 21 jaar, ongehuwd en af komstig uit Soerabaja. De Hooqeerw. Heer Johannes Martinus Groot, secretaris van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, is be noemd als vicaris-generaal van het Haarlemse diocees. De nieuwbenoemde vicaris- generaal is geboren in 1906 en priester gewijd in 1930. INDONESISCHE MINISTERS VIA NEDERLAND NAAR SAN FRANCISCO DJAKARTA (Aneta) De minister van voorlichting van In donesië, A. Mononutu, heeft aan Aneta medegedeeld, dat minister Subardjo, dr. Hanifah en mr. Yamin ter bijwoning van de con ferentie in San Francisco Maan dagavond per K.L.M. uit Djakarta zullen vertrekken. Zij reizen via Nederland. Het is niet onwaar schijnlijk, dat in Nederland prof. Supomo en mr. Zain zich bij hen zullen voegen. De overige leden van de missie zullen Donderdag via Manilla en Honolulu naar San Francisco reizen. Ten aanzien van het Uniehof zeide hij, dat de regering de zit ting heeft goedgekeurd en dat deze 3 September zal aanvangen. Tenslotte deelde hij mede, dat president Snkarno Woensdag avond een radiorede zal houden over de gebeurtenissen in Zuid- Celebes. NEW-YORK (Ass. Press) De Russische waarnemend mi nister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko is gisteren aan boord van de Queen Elizabeth aangekomen om de conferentie in San Francisco over het Japanse vredesverdrag bij te wonen. Aan verslaggevers heeft hij aan boord van het schip medege deeld „De Russische delegatie gaat deelnemen aan de zeer belangrijke kwestie van een vredesverdrag met Japan." Maar op alle andere vragen betreffende de Russische bedoe lingen antwoordde Gromyko slechts, dat de delegatie van 31 man haar eigen voorstellen zal indienen „en dat deze op de con ferentie bekend gemaakt zullen worden". Op het zonnedek, waar hij zijn korte, formele verklaring afiegde, keek hij somber en dreigend en zag er verstoord en nerveus uit. Nadat hij zijn verklaring voor gelezen had, deden verschillende journalisten pogingen vragen te stellen, maar deze werden afge sneden met een toegesnauwd: ,,Geen ander commentaar". Tegenover de pier, waar het schip gemeerd lag, liepen 50 pos ters van de Amerikaans-Hon gaarse Federatie met borden, waarop het communisme in het algemeen en Gromyko in het bijzonder veroordeeld werden. Op sommige borden stond: „Weg met het communisme" en „Gro myko in weelde levend, de Hon garen in slavernij Tijdens de reis heeft Gromyko zich niet met andere reizigers be moeid. Hij bleef altijd in de buurt van zijn hut. Aan de hutbediende gaf hü een fooi van 40 dollar. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1