De kolenpositie in West-Europa Vo< Steenkoolproductie basis van Europese industrie Speelclub contra de Staat Gouden jubileum L.L.T.B. BANDJIR OVER JAVA Noud van Melis Torino'? naar Hoopgevend Labour-manifest" IJ PARIJS Een grotere kolenproductie in de Europese landen, welke deze landen onafhankelijk maakt van Amerikaanse j kolen, is beslist noodzakelijk, zo wordt opgemerkt in het derde i rapport van de economische commissie yan de organisatie voor j Europese economische samenwerking over de grondstoffenposi- tie, dat Maandag te Parijs gepubliceerd werd. Allereerst: meer steenkool RADIO Kort geding om de roulette Aristo" eist ongedaanmaking van de genomen maatregelen Naar wij vernemen Verschillende onderscheidingen door Leo Broeksmit Toe I PAGINA 4 11 DINSDAG 28 AUGUSTUS 1951 Kinderen van de 'J Stichting „Het Vierde Prinsenkind" genieten van frisse lucht en vrijheid De stichting Het vierde Prinsenkind" I. die titen doel heeft fl kinderen, die oor logsslachtoffers zijn zowel invalide kin deren als oorlogs wezen, een prettige en onbezorgde va- cantie te bezorgen, heeft ook nu weer verschillende kam pen georganiseerd. Dat het water bij kampen een onmis baar element is, lonen de beide foto's. Op de linkse foto geven de meisjes van het kamp Baerschot bij Tilburg de voeten een goede beurt in het waslokaal. Op de rechtse foto nemen de jongens van het kamp „De Oude Molen" te Well een frisse duik. j Vergroting van de industriële productie van Europa zal sterk belemmerd worden, wanneer de - kolenproductie niet toeneemt. Het is van vitaal belang, dat West- Europa onafhankelijk wordt van j de Amerikaanse kolenleveranties en een veiligheidsmarge bereikt bij de kolenproductie, welke voi- doende is om de moeilijkheden van strenge winters te voorko- men. - Het productieniveau is in de eerste vier maanden van 1951 over het algemeen hoog gebleven, j zo wordt in het rapport gezegd. West-Europa zou evenwel een nog veel snellere vooruitgang be- j reikt hebben en ook beter in Staat zijn geweest aan zijn ver- j plichtingen te voldoen, wanneer 5 het grondstoffenaanbod ruimer was geweest. In de eerste vier maanden van 1951 was de gemiddelde maand- - productie voor West-Europa in -1 zijn geheel 1 procent groter dan j iri het laatste kwartaal van het jaar 1950 en 13 procent groter dar. de maandproductie in dezelfde 1 productieperiode van 1950. In ver- j gelijking met laatgcnoemde pe riode kwamen de grootste afwij- kingen van de gemiddelde toene- ming voor in het Verenigd Ko- ninkrijk en in Zweden, waar de vooruitgang trager was, en in Duitsland, waar het uitgangspunt 1 PROGRAMMA WOENSDAG 29 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, 7.18 Gra- mofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw: 9.00 Gramofoonmu- ziek; (9.309.35 Waterstanden); VPRO: 10.00 Boekbespreking; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Gramofoonmuziek; 10.35 Voor de vrouw; 11.00 Gramo foonmuziek; 12.00 Accordeon- muziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland: 12.38 Orgelspel; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Promenade-orkest; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Gespro llen portret; 14.15 Gramofoon muziek; 15.10 Voor de jeugd; 16.10 Pianorecital; 16.20 Orgel en zang; 16:50 Voor de zieken; 17.20 Amusementsmuziek; 17.45 Rege ringsuitzending: E. Bruma: „Waarom een volkstaal in Suri name?"; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara-varia; 18.20 Marinenieuws; 18.30 Vraaggesprek over het le congres van de Algemene Bond van Luchtvaartpersoneel; 18.35 Amusementsmuziek; 18.50 Koor zang: 19.00 „Democratisering van het Hoger Onderwijs", causerie; 19.15 Lichte muziek: VPRO: 19.30 Voor de jeugd: VARA: 20.00 Nieuws: 20.05 Politiek commen taar; 20.15 Residentie-orkest en soliste: 20:50 „Gebroken accoor- den", hoorspel, met muziek; 22.10 Dansmuziek: 22.45 „Lichaam en gezondheid", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Jazz-muziek; 23.40 24.00 Orgelspel. HILVERSUM II. 293 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws: 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gramo foonmuziek; 7.45 ,.Een woord voor de dag"; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gewijde mu ziek; 8.45 Gramofoonmuziek: 9.00 Voor de zieken: 9.30 Gramofoon muziek; 10.10 Idem; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gramofoonmu ziek; 12.00 Sopraan en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen; 12.33 Viool en piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Militaire re portage; 13.20 Banjo-muziek; 13.50 Radio Philharmonisch or kest; 14.50 Voor de meisjes; 15.15 Kamermuziek; 15.50 Gra mofoonmuziek; 16.15 Voor de jeugd; 17.20 Gramofoonmuziek; 17.30 Metropole orkest; 18.00 Harmonie orkest; 18.30 Gramo foonmuziek; 18.35 Lichte muz.; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 Vioolrecital; 19.40 Radio krant; 20.00 Nieuws; 20.05 Lichte muziek: 20.30 Gramofoonmuziek; 20.40 Symphonie-orkest; 21.25 ..Een plan van grootse allures; Punt vier van Truman", cause rie: 21.35 Gramofoonmuziek; 22.00 ..Zwerftocht door Korea", causerie: 22.10 Kamerorkest en soliste; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Amuse mentsmuziek: 23.5024.00 Gra mofoonmuziek. lager lag en de vooruitgang in de laatste drie kwartalen van 1950 snel ging. Er ontstond daar echter een opmerkelijke vertraging in het eerste kwartaal van 1951. Wat Frankrijk en België be treft, dient er rekening mede ge houden te worden, dat de indus triële bedrijvigheid in deze lan den in de eerste maanden van 1950 betrekkelijk gering was. In het rapport wordt verder medegedeeld, dat in Europa in 1950 de productie van electrische stroom 39 procent groter was. Er waren meer kolen beschikbaar en er werden nog steeds kolen uit de Verenigde Staten ingevoerd, ondanks het feit, dat West-Europa aan het einde van de winter van 1949 had gehoopt, het zonder Amerikaanse kolen te kunnen stellen. Eind Maart 1951 waren de ko- lenvoorraden tot een gevaarlijk laag niveau gedaald. Door de zachte winter kon een hoge pro- Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 27 Aug. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 510 paarden. De prijzen varieerden voor luxe paarden van 9001100, werk paarden 750950, oude paarden 550875, paarden boven drie jr. 700900, paarden beneden 3 jr. 600800, veulens 225400, hitten 400700. De handel was matig. BEHRSnVF5?7!CHT STAFFELLENING BENEDEN 80 AMSTERDAM 27 Aug. De nieuwe beursweek zette de ten dens van de vorige week voort. Wederom lagen Nederlandse staatspapieren flauw en zelfs kwamen de staffels beneden de 80 te liggen, hetgeen zeer opmer kelijk werd geacht. Investerings certificaten werden gedaan van 84'/» op 85 tegen Vrijdag 85 3/3. Daartegenover stond weer vraag voor de dollarfondsen, die alge meen op hoger peil kwamen. Op de Amerikaanse markt verhief het agio zich zelfs tot bijna 17 procent. De 4 procent dollarle ning Philips lag ongeveer een vol procent beter. Ook de 3'/= pro cent dollarlening Philips was aan de vaste kant, evenals de 3% pet. Nederlandse dollarcertifica ten. De dollarlening Nederland bleef echter op 98 vrijwel ge handhaafd. De aandelenmarkt had een wei nig geanimeerd verloop. Aanvan kelijk was er voor Koninklijke enig aanbod van Zwitserse zijde, maar toen dit was opgenomen, volgde een herstel, echter niet volledig tot het peil van Vrij dag. De overige internationale fondsen lagen goed prijshoudend, met name de nieuwe aandelen Philips. De handel was echter overal zeer beperkt. Opnieuw traden Scheepvaartpapieren op de voorgrond, maar opmerkelijke koersverbeteringen kwamen dit maal niet voor. In de afdeling der cultuurwaarden trok de 6 pet. lagere notering van Ngombezi de aandacht, hetgeen een gevolg was van de mededeling van het be stuur, dat met een lagere sisal- productie als gevolg van weers omstandigheden moet worden re kening gehouden. Het verloop van H.V.A. viel erg mee. De .eer ste schrik over het sombere ver slag scheen men te boven te zijn en na een opening op 110 volg de een herstel tot 111'A 28 AUGUSTUS: H. Augustinus Augustinus is ongetwijfeld de grootste vormer van het christelijk westen. Zijn vurige liefde voor God en zijn hartstochtelijke ijver voor het christendom dankt hij aan zijn vrome moeder, die, voor- ai toen hij zich overgaf aan allerlei wereldse genoegens, niet ophield om voor hem te bidden. Wat vermag het ge-« bed van een moeder toch veel voor haar kinderen! De moe ders moeten aan Augustinus een voorbeeld nemen: als ge oprecht bidt dat uw dochter haar gemengde verkering zal verbreken; dat uw jongen in dienst niet gelokt wordt naar het kwaad; dat uw getrouwde kinderen vrede zullen hebben in hun gezinnen, denkt ge dan, dat God U niet zal ver horen? Als ge maar volhoudt, zoals de moeder van Augus tinus, dan blijft ook uw gezin voor de kerk gespaard, even als Augustinus. IN DESERTO. (luetic Worden bereikt. Het is echter duidelijk, dat ernstige moeilijkheden, die een strenge winter catastrofaal gemaakt zou hebben, in April nog maar net voorkomen konden worden, daar in de daarop volgende twee maan den 2 millioen ton per maand werden ingevoerd. Er wordt een speciaal onder zoek ingesteld naar de methoden tot vergroting der productie van vitale grondstoffen, zo wordt in het rapport nog medegedeeld. De enige grondstof echter, waarvan het nodig is om er op te wijzen, dat productievergroting dringend nodig is, is steenkool. Een vertegenwoordiger van To rino uit Milaan heeft van Melis de laatste weken meermalen be zocht en hem gepolst over een verbintenis met deze Italiaanse vereniging. Officiële afspraken zijn nog niet gemaakt. Van Ita liaanse zijde heeft men van Melis wel gevraagd om eens een kijkje te komen nemen in Milaan om pas daarna tot overeenstemming te komen. Van Melis zelf heeft in deze nog geen enkele beslis sing genomen. Hij zei: „Ik weet wel, wat ik nu heb, maar moet maar afwachten, wat ik zal krij gen. Ik weet nog niet wat ik zal doen. Het lijkt allemaal erg mooi nee, ik weet het heus nog niet." 's-GRAVENHAGE Vier bestuursleden van de te Schevenin- gen gevestigde speelclub „Aristo" maakten bij de president van de Haagse rechtbank een geding aanhangig tegen de Staat omdat zij van oordeel zijn, dat het sluiten van hun verenigings gebouw, het in beslag nemen van eigendommen der vereniging en het arresteren der leden door justitie en politie niet geoor loofde machtsmiddelen zijn, die het feitelijke clubleven verhin deren. Zulks ging buiten het oordeel van de onafhankelijke Nederlandse rechter om, zonder immers diens oordeel af te wachten. worpen. Hoofdzaken waren ener zijds „detournement de pouvoir", anderzijds het verzoek aan de president om zich onbevoegd te verklaren, teneinde het beleid van de justitie niet te doorkrui sen. De president zal op Zaterdag morgen 1 September uitspraak in dit korte geding doen. De bestuursleden waren verte genwoordigd door mr. S. van Oven. De president werd verzocht de bestreden maatregelen ongedaan te maken en aan de Staat een dwangsom van 10.000 gulden per dag op te leggen, indien zulks niet mocht geschieden, tot aan de dag, waarop de rechter in het aanhangig strafgeding uitspraak zal hebben gedaan. Dit geding diende gisteren voor de vice-pre sident van de Haagse arrondisse mentsrechtbank, mr. A. J. Paulus. Mr. J. J. R. Hoogeweegen trad als plaatsvervangend landsadvo caat voor de Staat op. Deze stelde voorop, dat de pre sident in dit geding onbevoegd is, omdat deze het beleid van de justitie niet zou mogen doorkrui senen als buitenstaande instantie. Ter informatie betoogde mr. Hoo geweegen o.m., dat door politie en justitie belangrijke aanwijzin gen zouden zijn gevonden om de genomen maatregelen te handha ven, aangezien men bewijzen voor misdrijven (uitlokking bijvoor beeld), zou hebben gevonden. Het betreft hier maatregelen ter vervolging van misdrijven, die in de „sfeer van exploitatie der speelzucht" liggen, aldus spr. Het onderzoek der justitie wil leiden tot bestraffing hiervan en tot vernietiging van de middelen, waarmede die exploitatie bedre ven wordt. Tal van argumenten en tegen argumenten werden tijdens de pleidooien, die tezamen ruim twee en een half uur duurden, opge- COMMUNISTISCH PARLE- vMENTSLID IN INDONESIË GEARRESTEERD DJAKARTA (Aneta) Gister ochtend is het parlementslid J. E. E. E. Djaetun van de Indone sische communistische partij ge arresteerd. Hiermede is het aantal gearresteerde parlementsleden ge stegen tot vijftien. is in 1950 door het Nederland se publiek een bedrag van 97 millioen gulden uitgegeven (bij na f9.50 per inwoner) aan toe gangsbewijzen voor vermaak, het geen voor meer dan de helft be trekking heeft op bioscoopbe zoek. zal het bestuur van de Wereld- liga tot bescherming van dieren op 30 Sept., 1, 2 en 3 October een vergadering houden in het Kurhaus te Scheveningen bestaat de Ned„ vereniging van weer- en sterrenkunde op 1 Sept. vijftig jaar ontdekte men in Laren weer eens een geval van hoender- pest. vertrekt de „Indrapoera*' a.s. Woensdag voor de 116e maal naar Indonesië, volgeboekt en wel.... zal het vanaf 1 Sept. mogelijk zijn brieftelegrammen naar IJs land te verzenden.... wenst H. M. Koningin Juliana op 5 Sept. een bezoek te brengen aan de tentoonstelling van Ne derlandse trekpaarden te Den Bosch is de door B. en W. van Den Haag voorgestelde verhoging van het taxitarief van de raadsagenda afgevoerd voor nader overleg. heeft minister Staf in zijn ant woord n.a.v. vragen van het Eer ste Kamerlid Schoonenberg (C. P. N.) betreffende het desertie proces tegen de Korea-vrijwilli ger S. Ileijndijk, verklaard niet te erkennen dat de medische keu ring van Korea-vrijwilligers in verscheiden gevallen onverant woordelijk is geweest. Er is re kening mee gehouden, dat in Ko rea zware eisen konden worden gesteld. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 27 Aug. Klei- aardapp. 35 mm opw.: Eigenhei mers 8.509, Bintjes 8.509; zandaard.: Nieuwlandse aardapp. 9.25. Voeraard.: zieke 4.254.50, gezond veldgewas 5.-, alles per 100 kg. Prijzen berekend op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. Verzetsslachtoffers naar Zuid-Frankrijk Tengevolge van een aanbieding van de directie van het Camp Hollandais te Cap d'Antibes, zul len veertig nagelaten betrekkin gen van verzetsstrijders in de eerste helft van October voor veertien dagen naar Zuid-Frank rijk kunnen worden uitgezonden, zonder dat daarvoor enige kosten in rekening worden gebracht. BUITENLANDS OVERZICHT ROERMOND De Limburgse land- en tuinbouwbond heeft Zaterdag de festiviteiten bij gelegenheid van zijn gouden ju bileum ingezet. De dag werd begonnen met een mis van dank zegging, in de kathedrale noodkerk opgedragen door de gees telijk adviseur, deken ir. H. j. Bemelmans, met pontificale assistentie van Mgr. dr. A. Hanssen, coadjutor-bisschop van Roermond. Na de plechtigheid begaf het hoofdbestuur van de L.L.T.B. zich met de genodigden naar het feestterrein op de Roermondse Stadsweide, waar in verband met het jubileum een tentoonstelling is ingericht. De voornaamste autoriteiten onder de genodigden waren: Mi nister Mansholt, Minister Peters, Mgr. Hanssen, de Commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben, met het voltallig College van Ged. Staten van Limburg; ir. van der Plassche, wnd. direc teur-generaal van de Land- en Tuinbouw, Mgr. Cruysberghs, Proost van de Belgische Boeren bond. voorzitter Kampschoër van de Kath. Ned. Boeren- en Tuin- dersbond, en vele afgevaardigden van zusterverenigingen. Ir. v. Schendel, voorzitter van het voorbereidend comité, droeg de tentoonstelling over aan de L.L.T.B., waarna minister Mans- holt het traditionele lint door knipte. Ook minister Mansholt wenste de gouden L.L.T.B. geluk. De minister deelde mede. dat bet H.M. de Koningin behaagd had. Deken ir. Bemelmans. gees- teliik adviseur van de L.L.T.B., te bevorderen tot Officier in de Orde van Oranie-Nassau. Voorts is oud-voorzitter G. Derks be noemd tot Ridder in de Orde van Oranie Nassau. De derde spreker was Mgr. dr. A. Hanssen, die namens de Bis schop van Roermond. Mgr. dr. G. Lemmens, de hartelijkste geluk wensen overbracht. Hij deelde mede, dat het de Paus behaagd had te benoemen tot Ridder ip de Orde van Gre- gorius de Grote, de heer M. J. Dings, secretaris van de LLTB. De Commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben, bracht **de dank en waardering van het provinciaal bestuur over en deelde mede, dat de provincie bondsvoorzitter G. Mertens de zilveren erepenning der provincie Limburg had toegekend. De Engelse Labourregering schijnt nu toch tot de overtuiging te zijn gekomen, dat de geringe meerderheid, welke de Februari- verkiezingen van dit jaar haar hebben opgeleverd, nl. 6 zetels op een totaal aantal van 612, het niet oirbaar maken langer het bewind te voeren. Inderdaad, bij de huidige spannende internatio nale verhoudingen in het alge meen en de bijzondere moeilijk heden voor Engeland zelf, is het niet alleen onverantwoord tegen over eigen land met zulk een zwak bewind te blijven regeren, maar is dit ook niet te verant woorden tegenover andere vol keren. We, wezen er dezer dagen reeds op, dat tal van internatio nale problemen onopgelost blij ven, omdat de meeste Westerse landen een sterke regering mis sen, die een voldoende parlemen taire kracht kan opbrengen om ingrijpende beslissingen te ne men. De regering Attlee schijnt daarom nu besloten te hebben op 25 October a.s. nieuwe ver kiezingen uit te schrijven, waar van men dan hoopt, dat deze, hetzij voor Labour, hetzij voor de Conservatieven een voldoende meerderheid zullen opleveren, waardoor een krachtig bewind mogelijk zal zijn. De noodzaak daarvan is des te urgenter ge worden, nu helaas de in Juni in Frankrijk gehouden verkiezingen in dit opzicht ook een grote te leurstelling zijn geworden, door dat zij aan geen enkele groep of combinatie van groepen een vol doende meerderheid hebben op geleverd, teneinde een krachtige regering te vormen, waarbij dan nog komt, dat de Franse socialis ten hun anti-clericale gevoelens niet ondergeschikt kunnen ma ken aan de grote belangen van de democratische volkeren op de wereld en door een kleinzielig verzet tegen een wat meer gelijk recht voor het bijzonder onder wijs, de positie van de democra tische regering nog ernstig on dermijnen. Als een bewijs dat de Labour regering inderdaad streeft naar spoedige algemene verkiezingen mag het manifest gelden, dat de partijleiding tijdens het jongste week-end heeft gepubliceerd en dat op de in September te hou den jaarlijkse partijconferentie, welke ditmaal in Scarborough is bijeengeroepen, als het komende verkiezingsprogramma zal worden behandeld. Het meest belangrijke in dit manifest is wel het feit, dat het zich scherp richt tegen het program, dat enkele weken geleden de onlangs afgetreden Minister van Volksgezondheid Aneurin Bevan, als leider van de linkervleugel-groep had gepubli ceerd en waarin stelling werd genomen tegen de bewapenings politiek van de regering-Attlee, omdat het bewapeningsprogram van de regering, dat voor de ko mende drie jaar was vastgesteld, zulke zware lasten op het volk legde, dat de sociale belangen er door in het gedrang kwamen. Bo vendien, zo beweerde Bevan, was er in Rusland wel degelijk een vredelievende stroming onder de leiders van het Kremlin en wan neer daar maar enig vertrouwen in werd gesteld en deze toege stoken hand niet bruut werd af gewezen, zou West-Europa met een belangrijke vermindering van zijn bewapeningsprogramma kun. nen volstaan. Het gevaar van deze redenering kon moeilijk worden onderschat, ook al kan men van de nuchtere Engelsen moeilijk geloven, dat zij na de bittere ervaring van de Cham- berlain-politiek van 1938, waar bij Hitier de naieve Engelsen zo bitter te grazen nam, zich nog eens voor de tweede maal aan deze steen zouden stoten. Gelukkig blijkt uit het nu ge publiceerde manifest, dat de partijleiding zich in deze vier kant tegen Bevan stelt. Allereerst roept ze Bevan toe, dat de militaire lasten, welke nu gedragen moeten worden, hoe zwaar deze ook zijn, belangrijk lichter zullen zijn dan die het Engelse volk zou te dragen krij gen, wanneer het voldoende on voorbereid in een oorlog betrok ken zou worden. Dat. hierbij de slag boven Londen in 'Sept. 1940 nog eens in herinnering geroepen wordt, is begrijpelijk. Voorts' be toogt de partijleiding, dat de be wapening van de democratische volkeren niet de oorlog bespoe digt, maar juist het enige middel is, om een derde wereldoorlog te voorkomen. Zij wijst erop, dat ongetwij feld de derde wereldoorlog reeds een feit zou zijn geweest, indien onder leiding van Amerika, West- Europa zich het laatste jaar niet zo sterk had gemaakt en bezig was aan de uitvoering van een bewapeningsprogram, waarbij de achterstand, welke tegenover Rusland bestond, reeds tamelijk snel wordt ingelopen, de groep- Attlee wijst erop, dat de poten tiële macht, waarover de demo cratische volkeren beschikken, die van Rusland en zijn satellietsta ten aanzienlijk overtreft en dat het productief maken van deze macht, het enige middel is, om een oorlog te voorkomen. Dat in dit verkiezingsmanifest geen nieuwe socialisatieplannen worden aangekondigd en de par tij moedig nieuwe beperkingen op de consumptie aankondigt als noodzakelijk na de oorlog in Korea, bewijst, dat de Labour regering met een realistisch ver kiezingsprogram voor de kiezers komt en er niet op uit is, met demagogische middelen, straks in October een goedkoop stembus succes te boeken. Dit verkiezingsprogram waar borgt dan ook in elk geval een duidelijke en hoogstaande ver kiezingsstrijd en het zal zeer de vraag zijn of de oppositie tegen over deze duidelijke partijleiding, Bevan's zienswijze zal durven propageren. Al was het alleen maar. om dat dan deze verdeeldheid, de conservatieven al te gemakkelijk aan een verkiezingsoverwinning zou helpen. (Advertentie) op U knappen I EERSTE NEDERLAAG VOOR "SUNDERLAND (2—1 De uitslagen van de gisteren gespeelde Leaguewedstrijden lui den als volgt: Eerste divisie: Aston VillaSunderland 21 BlackpoolPortsmouth 00 Tweede divisie: Blackburn Rovers Doncaster Rovers 33 BrentfortEverton 10 Rotherham Un.-Cardiff City 20 Sheffield Wednesday Leicester City 10 Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 27 Aug. Binnen landse granen (officieuze note ringen per 100 kg franco Rotter dam) van de nieuwe oogst met meer aanbod. Tarwe op vocht- conditie 2324.25; prima kwali teit zonder vochtcond, 24.5025; met flauwe afloop. Overige gra nen iets beter. Zomergerst 29— 31, haver 2931, rogge 2930. Peulvruchten van de nieuwe oogst nog niet genoteerd. Het uitgebreid net van brand- torens, dat de Stichting Ve- luwse Bosbrandweer Comité ten dienste staat bij het op sporen van branden in bos en heide, heeft een belangrijke aanwinst geboekt door de in dienststelling van een geheel nieuw type brandtoren. De nieuwe toren, 17 meter hoog, werd opgericht in de bossen op de Lunterse berg. Hij be staat slechts uit een enkele stalen mast, op de top waar van een metalen cabine met peilschalen, telefoon enz. is geplaatst. Óp vernuftige wijze is een „klimkooi" voor de brandwacht langs de stalen mast aangebracht. De nieuwe brandtoren bij Lunteren. FEUILLETON 3. De koperen hanglamp verspreidde een ar moedige reuk van petroleum die in het lage vertrek bleef hangen. En hij ergerde zich over de nieuwsgierige vrijpostigheid van de desabewoners, die voor de deur gehurkt hun strootjes rook ten en steeds dichterbij schoven, om vooral geer» woord te missen van wat hij vertelde. Ook stelde het hem teleur dat zijn vader, die hij zich toch als een ver standige man herinnerde, zulke domme vragen deed. De loerah had eens in Batavia het paleis van de Gouverneur-Generaal gezien en nu moest Oemar hem vertellen over de paleizen in Ne derland. „Natuurlijk heb je mevrouw de Koningin ook gesproken", veronderstelde de oude man. „Heeft Zij nog naar onze desa gevraagd?" sproken. de Koningin niet ge- maar wel gezien", ver telde Oemar. „Dat was op Prins- jssds.^ Zijn vader keek hem ongelo vig en teleurgesteld aan. „Niet gesproken? Heeft mevrouw de Koningin dan niet naar je stu dies gevraagd? Je hebt van Haar toch een studiebeurs gekregen? „Van de Minister van Onder wijs, pa". „Dat is hetzelfde. De Minister, die de beurs met goud Ilad hem toch van mevrouw de Ko ningin gekregen om aan jou te geven? Wat is Prinsjesdag?" „Dat is de dag, waarop alle leden van de regering na hun vacantie weer bii elkaar komen, om naar een toespraak van de Koningin te luisteren. Dan hangt overal de vlag uit en dan rijdt de Koningin in de Gouden Koets door Den Haag". De loerah zuchtte van bewon dering. „In een gouden koets! Dat zal mooi zijn". Oemar knikte. „Naast de koets rijden ruiters in prachtige uni formen en de koets werd ge trokken door zes witte paarden „Olifanten zouden veel mooier zijn", zei de oude man beslist. „Zes olifanten met rode kleden cr» gouden kwasten. Waarom neemt mevrouw de Koningin geen olifanten?" „De Koningin heeft geen oli fanten", antwoordde Oemar kort. Hij keek naar zijn moeder die zwijgend zat te luisteren, zoals een Javaanse vtouw betaamt. Hij voelde zich moe en teleurge steld. Hij dacht aan zijn gezelli: ge kamér in Leiden en hoe hij daar in genietende voorvreugde had zitten mijmeren, dat hij met zijn vader, die immers loerah ■was, de sociale en culturele pro blemen van de dessa, van 't dis trict. ja van geheel Java.zou be spreken. Vaag hoorde hij de ou de man doorzeuren over de Sul tan van Djokjakarta, die wel 12 olifanten met rode kleden had, en een gevoel van moedeloosheid overviel hem. „Ik ben vermoeid van de reis. Als u het goed vindt, wilde ik nu maar gaan slapen." Maar toen hij zich op de lage baleh-baleh uitstrekte, wilde de slaap niet komen. Hii staarde met wijdgeopende ogen in de duisternis. Alles was zo heel an ders, dan hij het zich in Neder land had voorgesteld. Acht jaren in het Westen en juist de ja ren waarin hij van van knaap tot man was opgegroeid had den hem van het Oosten ver vreemd. Al zijn herinneringen, de herinneringen van een jongen van zestien jaar, waren onzuiver geweest. Het Indië dat hii meende te kennen, was 'n gedroomd ideaal en het echte Indië kende hij niet meer. Acht jaar was te lang ge weest. Om hem heen hoorde hii de regelmatige ademhaling der slapenden. Eer» baleh-baleh kraakte. In de dessa huilde een hond. Ergens ver weg weerklonk het antwoord. Langs de gevloch ten bamboewand ritselde 'n tji tjak op jacht naar muskieten. Oemar luisterde naar de gelui den, die hem vroeger toch ver trouwd geweest moesten zijn, maar hij luisterde er naar met de belangstelling van 'n vreem deling. Hij kon zich niet voor stellen, dat dit bamboezen huisje deze dessa aan de kronkelende kali. eenmaal zijn thuis was ge weest. De sfeer was hem even vreemd als de besneeuwde kade van Amsterdam acht jaar gele den geweest. Vroeger was hij hier gelukkig geweest. Waarom muurhagedin. was hii niet altijd hier gebleven? Dan was hij nu minder geleerd, maar dan had hij nog 'n thuis gehad. Nu was hij een geestelij ke halfbloed geworden, een vreemde in Nederland, 'n vreem de in Indië. En hij sliep in onder de zware droefheid, dat hij na deze thuiskomst geen thuis meer had. De volgende morgen vroeg gewekt door het irriterende ge- kraai van een dozijn magere kamponghanen, bedacht Oemar, dat hij zijn voorlopige plannen moest wijzigen. Hij had de be doeling gehad om enkele weken thuis te blijven en om zich hele maal in te werken in de vraag stukken van de dessa-gemeen- schap. Maar nu vond hij er de moed niet voor. Hij voelde zich hier niet meer op zijn plaats. Het contact was verbroken. Zijn broertjes en zusjes drongen in een hoek samen, toen hij het woonvertrek binnenkwam. Ze fluisterden en giechelden verle gen. De dessa-bewoners. die hij op zijn morgenwandeling door 't dorp was 'tegengekomen, hadden hem gegroet met de eerbied, aan een grote heer verschuldigd, ze hadden er echter tevens door la ten merken, dat zij hem niet meer als een der hunnen be schouwden. (Wordt vervolgd) Velen maken ec doch weinigen zoals de heren dagen met hun i vacantietocht pe een vacantietoch wij beide heren waartoe zij zich Spanje II achte Hoewel de here Dominicus respeci zitter en secretaris la Publica zijn, j daarmee niets uits verduidelijking, v sommigen soms zoi ken, dat de heren voor rekening van zouden hebben ger gen voor eigen r leraren van het trouwens kunnen De heer Dominicus ren studie maakt wilde dit land wi eigen ogen aansch collega Diercks vt enthousiaste reisg maakten ook de d en Diercks deze va Het was 'n trip die per auto (Vai gemaakt en die drl de. Men vertrok Zal 's morgens vroeg ei dag al in Frankrijk even over de B grens, was de ee plaats. Op weg naar Par door het woud vai waar de wagon, w penstilstandsovereei 1948 gesloten werd waardigheid was. t nicus voelde zich nisleraar natuurlj deze spoorwagon o binnen te bekijken, 40 frs moest offerei volstond voorlopig i eens van buiten af tot hij tot de ontd< dat de uitgang ooi was, zij het er eer tröle en dus zo francsbiljet. Voor d Dr. Diercks het nie hij ging aan de uitg binnen, waar hij de cus ontmoette, die 1 40 francs productie: In Orleans werd de kathedraal bezie grootse monument, schiedenis van de H. in bronzen reliefs Via Valencay, waai wekkende kasteel, 1 de Due de Talleyran werd, arriveerde h in Chateaux Roux, waar vermoedelijk kaase soldaten gele Hiervandaan ging Lourdes; over Limog langs de rivier de langs wijnbergen. I stond een merkwaa draal in Byzantijnse aardige plaatsje Be de renommé van d dronken, de fijne lil Monbazillac genaame Na de Garonne te stoken het Pyrer tekende zich reeds a ging het via Tai schopsstad, naar Loi men juist de Neder! vaart trof en o.a. kaarsenprocessie in meemaakte, waarin Huibers meeliep. Lourdes was de naaste omgeving Heiligdom eén gre kraam; een kraam vt van de meest-erge speculerend op de w. het grote pubhek. dan ligt voor de mo euse Kunst hier een Dr. Diercks. Overigens was he diep ontroerd door devote sfeer, welke rond de grot en tijd vaartsplechtigheden. Donderdag 26 Juli men de Frans-Sp; richting Biarritz: Zo meegaand als de dor Nederlandse, Belgisch grens waren, zo onht de douane aan de Sp Zij wekten zelfs de geheel vrij te zijn va ve smetten. Immers auto moest 55 peset worden, waarvoor zs triptiek geplakt moes hoewel 55 peseta's bi werd er echter voor geplakt; toen een dei de aandacht op vestig nog voor 15 peseta's bijgeplakt. De triptiel en daar in Les hotel vernieuwd worden, 1 tuur lijk telkens de n ta's kostte; toen de j terugtocht gepasseerd huisden de formulieri ingeleverd moester echter linea recta naa mand. Had men met de c der-aangename ervar de Spaanse bevolkin niet te klagen, al sch andere opvattingen 1 omtrent beschaafde dan wij. Wat intellige bereikt de Spanjaard het peil van de Frani Sociale teg De sociale teenstel er nog groot: men tri noee reen middenl doch tegenover een k die in riikdom schiint een grote eroen armei er Drachtige kathe kerken, musea en ban terwiil ook de eebc overheidsdiensten son lifken. Maar een rro bevolking leeft er

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4