I Vacantietrip per auto naar het land van Franco Fioralia organiseerde 56ste tentoonstelling flILCKMANN GISTEREN Tocht von 5000 km. Spanje 100 jaar achterop er tussen uit weinig perspectief draverii Marktberichten DINSDAG 28 AUGUSTUS 1951 PAGINA 5 2—1 0—0 Velen maken een vacantietrip; sommigen naar 't buitenland, doch weinigen zullen hun vacantietrip naar Spanje maken, zoals de heren dr. G. F. Diercks en j. Dominicus, die dezer dagen met hun echtgenoten terugkeerden van een drieweekse vacantietocht per auto naar Spanje. En omdat dit nu eenmaal een vacantietocht is, zoals maar weinigen er maken, vroegen wij beide heren ons iets van huti indrukken te vertellen, waartoe zij zich aanstonds bereid verklaarden. Hoewel de heren Diercks en Dominicus respectievelijk voor zitter en secretaris van de Scho- la Publica zijn, had deze reis daarmee niets uitstaande- dit ter verduidelijking, voor 't geval sommigen soms zouden gaan den ken, dat de heren een studiereis voor rekening van de Schola-kas zouden hebben gemaakt. Zij gin gen voor eigen rekening; zoals leraren van het lyceum zich trouwens kunnen veroorloven. De heer Dominicus, die reeds ja ren studie maakt van Spanje, wilde dit land wel eens met eigen ogen aanschouwen en in collega Diercks vond hij een enthousiaste reisgenoot. Voorts maakten ook de dames Domicus en Diercks deze vacatietrip mede. Het was 'n trip van 5000 km, die per auto (Vauxhall) werd gemaakt en die drie weken duur de. Men vertrok Zaterdag 21 Juli, 's morgens vroeg en was dezelfde dag al in Frankrijk; Valenciennes even over de Belgisch-Franse grens, was de eerste pleister plaats. Op weg naar Parijs kwam men door het woud van Compiègne, waar de wagon, waarin de wa penstilstandsovereenkomst van 1948 gesloten werd, een beziens waardigheid was. De heer Domi nicus voelde zich als geschiede nisleraar natuurlijk verplicht deze spoorwagon ook eens van binnen te bekijken, waarvoor hij 40 frs moest offeren. Dr. Diercks volstond voorlopig met het geval eens van buiten af op te nemen, tot hij tot de ontdekking kwam, dat de uitgang ook een ingang was, zij het er een zonder con trole en dus zonder veertig francsbiljet. Voor die prijs vond Dr. Diercks het niet te duur en hij ging aan de uitgang de wagon binnen, waar hij de heer Domini cus ontmoette, die bezig was zijn 40 francs productief te maken. In Orleans werd de schitteren de kathedraal bezichtigd en het grootse monument, waarin de ge schiedenis van de H. Jeanne d'Are in bronzen reliefs is uitgebeeld. Via Valencay, waar het indruk wekkende kasteel, bewoond door de Due de Talleyrand, gepasseerd werd. arriveerde het gezelschap in Chateaux Roux, 'n plaatsje, waar vermoedelijk veel Ameri- kaase soldaten gelegerd waren. vooral on het nlatteland. waar men woont in m-de-erotten uitgehouwen wonineen. Dat Spanje nog een arm land is, ziet de oplettende bezoeker stond; nieuwe auto's ziet men niet, tenzij de auto's van buiten landers, die dan ook met bewon derende blikken ooor de Span jaarden worden nagestaard. De auto's en taxies in Spanje zijn van jaren her. Op het land ziet men geen moderne landbouw werktuigen; de reproducties in de musea zijn verre van modern en halen niet bij de goedverzorg de reproducties, die men in onze muséa aantreft. In Biarritz, de mondaine badplaats, zagen de kinderen er opvallend netjes- aangekleed uit: de kinderen van het volk in stad en op het plat teland zag er daarentegen erbar melijk haveloos uit. Voedsel on de bon Brood en andere levensmidde len zijn er voor de Spanjaarden nog op de bon: fruit en schoenen waren er goedkoop, de tarieven van de tram, de taxie en de pos terijen waren er laag. Overigens was het leven er duur voor de Spanjaarden en betrekkelijk goedkoop voor de toeristen. Een arbeider, zo ver telde ons de heer Dominicus, verdient er gemiddeln f 3,per dag, waarmee hij voor slechts 60 pet. in zijn levensonderhoud kan voorzien; de andere 40 pet. moet hij er op de een of andere manier zien bij te verdienen. In velerlei opzicht is Spanje meer dan een eeuw ten achter bij overig West-Europa. In de kleding is zulks vooral goed merkbaar; zwart schijnt perma nent de modekleur en de dames dragen japonnen met lange rok ken en lange mouwen, willen ze althans voor fatsoenlijk door- haar raffi- gaan. Overigens weten zij kleding toch met 'n zeker nement te dragen, om te tonen, dat niets vrouwelijks haar vreemd is. De mannen dragen touj ours hun colbertjasje, al is het nog zo snikheet; dat is nu eenmaal 's lands wijs, 's lands eer. De talrijke politie-functiona- rissen en militairen herinneren de bezoekers eraan, dat Franco toch iets anders is dan een gewone minister-president. Zijn portret hangt in alle officiële gebouwen en meestal ook in de hotelka mers; de soldaten treft men ge tweeën aan bij alle openbare ge bouwen en gelegenheden. Dat riekt dus wel iets naar de politie staat en dictatoriale manieren van de caudillo. El Toreador. Van Biarritz reed men naar de badplaats San Sebastian; opval lend smal was het strand van de oceaan; het strand langs onze duinen is mooier en breder. In Beasain vierde het dorpsvolk het feest van Sint Anna. Burgos was 'n oude stad, doch op de paseo de boulevard was iets van het moderne leven der 20ste eeuw merkbaar. Na Burgos lag daar de woeste hoogte van de rots achtige hoogvlakten rond Madrid; in een hitte van 35 gr. steeg men tot 1500 m.; 'n rotsachtige wil dernis met bijna geen vegetatie. De bedding der rivieren ligt er droog of getekend door wat drab big, geelachtig water. Madrid Zaterdag 28 Juli kwam men in Madrid; de hoofdstad met een mooie entree van brede boule vards en monumentale gebouwen Men vond een goed hotel voor circa 165 peseta's of circa f 17,50 per dag voor 2 personen. Men bezocht het Prado met zijn schilderijenschat; ontelbare, waardevolle schilderijen, die ech ter niet alle voordelig hangen. Dr. Diercks bracht een bezoek aan de Nationale bibliotheek, doch moest ervaren, dat de cata logus hoewel keurig in een stalen archiefkast opgeborgen wetenschappelijk onbruikbaar was; de titels waren onvolledig of helemaal onvindbaar; dikwijls ook foutief overgenomen. Natuurlijk werd het vierdaags verblijf in de Spaanse hoofd stad benut voor de sensatie van Toros, waar men plaatsen kon kopen van 30 ct. tot f 40; of men in de koele schaduw of in de brandende zon kwam te zitten, was hier mede het criterium. Voor f 4.hadden onze men sen een goede plaats in het sta dion, dat die Zondag, zoals trou wens elke week, een uitverkocht huis van 60.000 plaatsen had. Het was een stierengevecht met jonge dieren en beginnende toreadores. Het publiek was enthousiast, tot aan het hysterische toe. Het spel was wreed en walge lijk en een beschaafd volk on waardig, zo vonden de dames en heren van ons gezelschap; de be zoekers waren meest mannen, doch er waren ook kinderen en vrouwen. De détails van het stie rengevecht zullen wij de lezer onthouden; ze waren niet hart verheffend. Zoals gezegd, bleef men vier dagen in Madrid, waar men noch Franco, noch Sinterklaas is te gengekomen. In Toledo woonde men de H. Mis bij in de prachtige kathe draal; het was 'n door-de-weekse dag, doch er was een Mis met drie heren, terwijl er nog zeven pries ters op het priesterkoor waren; slechts zes mensen woonden de plechtigheid bij, hetgeen overi gens niet symptomatisch is, want veelal zijn de kerken goed be zocht; zij het meer door vrouwen en kinderen dan door de man nen. In Toledo mocht niet, zoals overal elders, door het volk gebe deld worden; daarom prijkte op de hotelrekening een extra taxe voor de armen; het was overigens zoals meer in hat buitenland, niet de enige taxe, die men had te betalen. Het Alcazar trof men nog in de toestand van 1936, toen er zo'n heldhaftige strijd gestreden werd. Het Escorial is een prachtig pa leis, een parthenon van Spaanse koningen, waar ook de stichter van de phalange, José Antonio Primo de Rivéra begraven ligt. Door een onherbergzame streek maakte ons gezelschap een rit van 340 km naar Saragossa. Hoog in de bergen ligt er het klooster van Mont-Serrat, een toeristische attractie van eerste Orde. Barce lona, de havenstad aan de Oost kust was de volgende pleister plaats. waar men twee dagen bleef en een kellner ontmoette, die het helemaal niet op Franco begrepen had. Bij Figuras ging men weer over de grens, om door de mooie, niet-dure streek van de Franse Midi, waarvan Greno ble een toeristisch middelpunt genoemd kan worden, via Arles en Nïmes weer naar het Noor den te rijden, richting Belgische Ardenen en Luxemburg, weer te- het stierengevecht in de Plaza de rug naar Holland. Naar Lourdes Hiervandaan ging het richting Lourdes; over Limoges, Argenton, langs de rivier de Vienne en langs wijnbergen. In Perigueux stond een merkwaardige kathe draal in Byzantijnse stijl. In het aardige plaatsje Bergerac werd de renommé van de streek ge dronken, de fijne likeur, Sue de Monbazillac genaamd. Na de Garonne te zijn overge stoken het Pyreneën-sylhouet tekende zich reeds af in de verte ging het via Tarbes, de bis schopsstad, naar Lourdes, waar men juist de Nederlandse bede vaart trof en o.a. de bekende kaarsenprocessie in de avond meemaakte, waarin ook Mgr. Huibers meeliep. Lourdes was uitgezonderd de naaste omgeving van Maria's Heiligdom eén grote souvenir- kraam; een kraam vol souvernirs van de meest-ergerlijke soort, speculerend op de wansmaak van het grote publiek. Zo ergens, dan ligt voor de moderne religi- euse Kunst hier een taak, aldus Dr. Diercks. Overigens was het gezelschap diep ontroerd door de werkelijk devote sfeer, welke er heerste rond de grot en tijdens de bee vaartsplechtigheden. In Snanie Donderdag 26 Juli passeerde men de Frans-Spaanse grens, richting Biarritz, Zo hoffelijk en meegaand als de douane aan de Nederlandse, Belgische en Franse rns waren, zo onhebbelijk was douane aan de Spaanse grens. Zij wekten zelfs de indruk niet geheel vrij te zjjn van corruptie- ve smetten. Immers, voor de auto moest 55 peseta's betaald worden, waarvoor zegels op 'n triptiek geplakt moesten worden; hoewel 55 peseta's betaald werd, werd er echter voor 40 peseta's geplakt; toen een der heren daar de aandacht op vestigde, werd er nog voor 15 peseta's aan zegels bijgeplakt. De triptiek moest hier en daar in Les hotel na controle vernieuwd worden, hetgeen na tuurlijk telkens de nodige pese ta's kostte; toen de grens op de terugtocht gepasseerd werd ver huisden de formulieren, die daar ingeleverd moesten worden, echter linea recta naar de prulle- mand. Had men met de douane min- der-aangename ervaringen, over de Spaanse bevolking zelf viel niet te klagen, al schijnt men er andere opvattingen te huldigen omtrent beschaafde manieren dan wij. Wat intelligentie betreft, bereikt de Spanjaard lang niet het peil van de Fransman. DE RIJP. Zaterdagavond onende de afdeline Fioralia van de Rüd haar 56ste tentoonstel- line in de trrote toneelzaal van Mw. Wed. van der Vliet. De verenieme Fioralia mag zich in een steeds stiieende be langstelling van de inwoners van De Riin en Omgeving verheugen, dank zii de medewerking van alle groenen van de bevolking. Ook dit iaar bleek de afdeling huis vlijt steeds groeiende. Wij merkten hierbij op een pracht collectie, door verschil lende damesverenigingen gebor duurde Misgewaden, die de Z.E. Heer Pastoor Holtkamp, bij ge legenheid van zijn 25 jarig Pries terjubileum ten geschenke had ontvangen. Uiteraard, daar dit iets nieuws is, trok deze inzending veel be langstelling. Uit het bovenstaande zou men kunnen afleiden dat de kans zou bestaan dat de afdeling huisvlijt, die nog maar enkele jaren een plaatsje op de tentoonstelling van Fioralia heeft gekregen, de be langstelling voor het eigenlijke doel van de vereniging, n.l. het kweken van belangstelling en liefde voor de bloemen en plan ten, zou overvleugelen. Niets is echter minder waar. Ook dit jaar waren de inzendingen bloemen en planten voortreffelijk. Wel viel het op dat het aantal bloe- men-vrienden niet groter wordt, in tegenstelling met de beoefe naars van huisvlijt. Na de beoordeling door de jury welke voor de afdeling bloemen en planten bestond uit de heren K. Tuin en en A. Kuin; voor de afdeling huisvlijt heren, L. Slot, J. Klous en dames Zr. L. Labree, Mw. Kuin en Mw. Zee, kwamen de volgende personen voor een prijs in aanmerking. Afdeling bloemen, stekken: 1. P. van Straten; 2. D. Dekker, 3. P. Dekker; 4. Tr. Bruin; 5. K. Sas; 6. Fr. Ejjk Sr.; 7. D. Brou- Sociale tegenstellingen De sociale teemstellingen zim er nog groot: men treft er nage noeg geen middenklasse aan. doch tegenover een kleine groen, die In riikdom schiint te zwelgen, een grote groen armen. Men ziet er Drachtige kathedralen en kerken, musea en bankgebouwen, terwiil ook de gebouwen voor overheidsdiensten soms paleizen lifken. Maar een groot deel der bevolking leeft er armoedig. RONDE VAN TUITJENHORN TUITJENHORN Begunstigd door mooi zomerweer werd Za terdagavond wederom de Ronde van Tuitjenhorn verlopen. Om 7 uur startten 15 deelnemers onder zeer grote publieke belangstelling terwijl de politie op keurige wijze zorgde voor een vlot verloop. De eerstaankomende was P- Bleeker van Heerhugowaard Noord. Hij liep de 3200 meter in 10 minuten en 5 seconden. Op geringe afstand volgde L- Groot van Warmenhui- zen. Tot de 8 prijzénwinnaars be hoorden o m. P. Schouten Heerhu gowaard Zuid, A. Keesom 't Veld, P. Stins Sint Maarten, O. Knol, Nibbixwoud, C. Kooij Barsinger- horn, T. Roozendaal Warmenhui- zen. BEDEVAART HEILOO TUITJENHORN De parochi anen van Sint Jacobus gaan Woensdag a.s. een dagje door brengen in Maria's genadeoord te Heiloo. De Broedermeesters zullen zoTgen dat de deelnemers hun buskaartjes enzovoorts tijdig in hun bezit hebben. Het vertrek der autobussen is bepaald op 8.15 vanaf het Verenigingsgebouw. De H. Mis in het Genadeoord begint te half 10. Om half 4 is de bede vaart beëindigd, zodat allen weer op tijd thuis zullen zijn. wer; 8. Mw. Wed. P. Bruin; 9. H. van Straten en 10 G. Rot. Kinderplanten: 1. Dick Roemer; 2. Arend Roelofs; 3. Dick Mole naar; 4. Dick Hooyberg; 5. M. Hummel; 6. Adr. Roele; 7. Rine van Straten en 8. Ina Spaarman Planten: Geranium, P. A. J. de Rijke; Begonia, P. Roemer: Fu- chia, C. v. d. Klooster; Afrikaan. Janny Eijk; Lobelia, J. D. van Tol. Dahlia: (stek) 1. P. v. Straten. 2. J. Oldenburg; 3. C. Akkerman. Bouquetten: (groepen) 1. J. Oldenburg; 2. J. W. Roele, 3. Pastoor Holtkamp; 4. Mw. Wed. van Braam. (enkel). Ie pr. Mw. wed. Ol denburg. Afdeling huisvlijt; Jongste in zender, 4 jaar, Loeke de Swart. Meisjes: 5. 6, 7 jaar: 1. Rene van Straaten, 2. Ina Swart. Meis jes, 8, 9, 10 jaar: 1. Suze Berk hout, 2. Jany Breg. Meisjes 11, 12, 13 jaar: 1. Annie van Straten, 2. Annie Breg, 3. Gerry Visser, Meisjes 14, 15, 16 jaar: 1'. Tinie ten Wolde, 1. Willie Zee, 2. Nan- da Mars. Dames boven 16 jaar: Bor duurwerk: 1. M. Sinkeldam, 2. Mw. Bark-Valk, 3. Tine Eggers. Breiwerk: 1. Mw. Sas. Klinken berg; 2. Mw. Postde Boer, 3. Mw. Eggers, 4. Mw. GarmsVeis Haakwerk: 1. Beb Beets, 2. A. Verwer, 3. Guurtje Marrees. Heren, boven 16 jaar: 1. W. Prins. Jongens 5, 6, 7: 1. Dick Mars, Jongens 8, 9, 10: 1. Bart Post, 2. Martin Dalenberg, Jongens 11. 12, 13: 1. Adrian Roele, 2. Cas de Boer, 3. Jos Stoop, Jongens 14, 15, 16 jaar: 1. Piet Koning 25-jarig kloosterjubileum DE RIJP Het zal Vrijdag 7 Sept. 25 jaar geleden zijn dat Eerw. Pater Clarentius Straat hof in het Franciscaner Klooster te Nieuwe Niedorp, zijn intrede deed. Dit feit zal in de parochie De Rijp, waar pater Straathof ongeveer twee en een half jaar als assistent werkzaam is, over eenkomstig de wens van de ju bilaris, op eenvoudige wijze ge vierd worden. Op 9 Sept. zal om 9 uur een plechtige H. Mis uit dankbaar heid worden opgedragen. Hier na zullen de verschillende man nelijke jongeren verenigingen, zoals NKJB, Verkenners en Wel pen in een bijeenkomst, welke zal plaats hebben in de zaal van de heer Blokdijk, hun geestelijke adviseur huldigen. Des avonds zal in de parochiekerk een plech tig Lof worden gecelebreerd. Behendigheidswedsirijd ■PURMEREND De commissie welke belast is met de organisatie van de behendighejdswedstrijd en ringrijderij met tractoren, zagen wij dqzer dagen druk bezig met de voorbereiding van een en an der. De wedsfcrijdbaan wordt ui teraard vrjj omvangrijk. Men zal straten op het schoolplein en enkele hindernissen moeten ne men op de Westerstraat en Kip- penmarkt om dan op de terug weg wèer nieuwe moeilijkheden te ontmoeten een niet-gémakke- lijke richtingsproef af te leggen om tenslotte aan het einde van de baan een langzaam-aan ritje te maken. Het moet ook voor het publiek wel heel interessant wor den als wij het zo bekijken en voor de tractor-chauffeur in ieder geval zeer leerzaam. Inmiddels is er ook een commissie van twee dames en een heer aangewezen die zullen beoordelen wie van de deelnemers in het meest originele costuum verschijnt. Ook daar mede kunnen aardige prijzen worden gewonnen. Inmiddels twijfelen wij er niet aan of deze wedstrijden die elders met zoveel succes werden gehouden, zullen ook hier wel bjj deelnemers en publiek in de smaak vallen. Advertentie Vele dames zonder regen mantel in de regen. Vandaag was dat al anders. Hilckmann's enorme ver- bouwings-opruiming pre senteert geheel dubb. Egyn- tisch linnen regenmantels van onweerstaanbare kwa liteit en prijs voor f 43.50. ST. MAARTENSBRUG J- N- de W. uit St. Maartensbrug heeft in Zijpe als bestuurder van een motorvoertuig, zekere A. B., die een rijwiel bereed, van de sokken gereden. Daarna was verdachte, zoals voot de Alkmaarse politie- rechter bleek, doorgereden zonder zich om iets te bekommeren. Dat kost hem nu een boete van f 15 of 9 dagen. C. de Wit uit St. Pancras over wie een rapport was uitgebracht waarin gezegd werd dat er geen land met hem te bezeilen viel, stond Maandagmiddag voor de tweede maal voor de Alkmaarse politierechter, mr- R. W- J. C. vjq. Wall Bake en hoorde wegens op lichting een gevangenisstraf yan zes maanden met onmiddellijke gevangenneming tegen zich eisen. Intussen „zat" de knaap al omdat hij op 8 Augustus al begonnen was aan het uitzitten van 60 da- °en aëvangenissraf, opgespaard uit allerlei kleine verkeersover tredingen. De oplichting betrof een handel in bloembollen met een zekere M. Mr. A. V. M. Leesberg vond het een normaal geval van handel en meende de oplichting niet bewe zen en stelde .prijs op een Psychi atrisch rapport. Daarvoor voelde de officier van Justitie, mr. J- L. V. Meisebke, niet veel. „Dan gaat er weer een naar Heiloo zei hu verontwaardigd. HEERHUGOWAARD NRD Het waren toch nog wel enkele spannende momenten op de dra verij, die Zondag werd gehouden op het land van de heer K. Oude man. Jammer was dat de publieke belangstelling niet groter was. De reden hiervan zal wel zijn, dat er overal in de omgeving kermis en sport was, zodat de dag niet zo best was gekozen, maar het valt ook niet mee om het zo te maken dat er alleen maar een paardensport is in Heerhugowaard Nrd Er waren 20 paarden in geschreven, maar 4 kwamen niet op, zodat de wedstrijd met 16 paarden werd aangevangen om 2 uur. In de eerste ronde kwa men weinig verrassingen voor, zodat er maar 3 kamprijders wa ren. In de tweede en derde ronde kwamen even wel enige spannin gen, omdat dan de een en dan de andere partij won. In deze ronde bleven enkele kansen af wisselend. Jammer was dat de regen zo nu en dan spelbreker werd en de toeschouwers haastig moesten schuilen voor de buien. Bij de finale kwam als eerste prijswinnaar uit de bus de heer K. Kruit uit St. Maarten met „Reddie", berijder de heer Schoen. Het publiek had voor het paard zowel als voor de berijder wer kelijk bewondering. De 2e prijs werd behaald door de eigenaar, de heer J. v. Saase uit Schermer- horn met „Ko", berijder de heer Koning. Door de slechte weers omstandigheden hebben de derde en vierde prijswinnaars de zaak maar gedeeld en dit waren de heren L. A. Commandeur uit Heerhugowaard met „Lenteko ning" en de heer K. Zwier uit Schagen met „Frans', berijder de heer D. Klomp. De prijzen waren: le prijs f 75.2e prijs f 40.3e prijs f 25.en 4e prijs f 10-—u Het was jammer voor het be stuur dat de uitslag wegens weer en andere omstandigheden niet zo gunstig was, maar is het mis schien niet mogelijk deze draverij het volgend jaar eens met de kermis te proberen, mogelijk dat er meer belangstelling is en gun stiger gelegenheid, zodat ook het financiële gedeelte lonend zal zijn. Een gezellig bal by de heer Bleeker was het einde van deze draverij. „BILLIJK Langestraat 23 MAN" Alkmaar Nieuws van „De Reisduif" DE RIJP Zondag vlogen de duiven van de Rijp vanuit St. Quentin een afstand van 322 km. De eerst aangekomen duiven waren van de volgende duiven- houders: No. 1 en overduif van J. Schip per, 2. van S. Knip, 3 4 5 7 van P. Riteco en no. 6 van J .Riteco. De strijd om het kampioen schap jonge duiven, verloor enigszins aan spanning, doordat een van de candidaten voor dit kampioenschap, in verband met heersende vogelpest in De Rijp, niet aan de laatste strijd kon meedoen. De volgende week zal worden gevlogen vanuit Roosendaal door oude en jonge duiven. AANRIJDING PURMEREND Op de Pur- merenderweg in de Beemster zijn reeds vele verkeersongevallen ge beurd. Gistermorgen, omstreeks 10 uur, stond de bejaarde heer J. Hoogendoorn, wonende in de Z.O. Beemster, bij het Zuiderpad met de fiets aan de hand te praten Toen hü wilde oversteken lette hij niet op het verkeer, met als gevolg, dat hij werd aangereden door een vrachtauto van de firma Ooms uit Avenhorn. Met een schedelbasisfractuur werd hij in zorgwekkende toestand per zie kenauto naar het stadsziekenhuis in Purmerend vervoerd. Burgerlijke Stand PURMEREND - Geboren: Pe trus M.. zv W. F. Beemsterboer en J. C. Moerkamp Clazina R. M., dv H. Schenk en M. Buijs; Jacobi S„ zv G. H. v. d. Stelt en N. Laan, won. te Wijdewormer; Geertje dv F. Butter en W. G. Brouwer; Susan N„ dv P. Worp en A. Koomen. Overleden: Neeltje Lakeman, 75 jr., wed. van Jan Koster, wo nende te Oosthuizen; Trijntje Rijkes, 52 jr., echtg. v. A. Kooi man; Jan F. Kluft. 81 jr., echt genoot van Alida Konijn. Burgerlijke Stand ZIJPE Ondertrouwd: Jo hannes F. Baars, 29 jr., te Arn hem en Maartje A. Wijngaard, 25 jaar. DE BRUGGEN WORDEN GESCHILDERD OUDORP. Door de fa. Breed te Heerhugowaard worden de bruggen over het nieuwe kanaal geschilderd. Op zichzelf geen bijzonderheid, doch de werk zaamheden geschieden op zeer moderne wijze. Met een zand straal, waarbij 3 atmosfeer druk gebruikt wordt, worden de ijze ren balken en al het ijzerwerk geheel blank gespoten. Met een zware motor, die bij de brug is opgesteld, wordt de hoge druk opgewekt. Voor de zandstraal wordt uitsluitend rivierzand ge bruikt, dat voor het gebruik met een speciaal toestel wordt ge droogd en gezuiverd. Het is wel bezienswaardig hoe de uiteraard roestige balken na bewerking van alle roest ontdaan zijn en zelfs van ingevreten roest zijn gezuiverd. Terstond nadat 't ijzer blank is, wordt dit in de menie gezet. Het spreekt vanzelf, dat dit werk door speciaal daarvoor bekwaam personeel wordt ver richt. De man die met de zand straal werkt, is van een speciaal costuum en een gesloten masker voorzien, waarbij tevens toevoer van verse lucht plaats vindt. Be grijpelijk is dat deze wijze van werken, ofschoon zeer kostbaar, afdoende is om het ijzerwerk in stand te houden. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Breed alle bruggen vanaf de Omval tot Kolhorn op deze wijze zal be werken. De laatste lootjes OUDORP. Ons fanfarecorps „Wilhelmina". dat op 15 Augus tus met mooie prijzen van 't con cours te Ankeveen thuiskwam, gaat Dinsdagavond, bij gunstig weer, een muzikale rondgang door de kom van Oudorp maken, 't Ooievaarsnest en omgeving heeft z'n beurt in Juni al gehad en heeft zich toen financiëel niet onbetuigd gelaten. Tijdens de rondgang zullen enige vriendelijke jongedames de laatste lootjes van de loterij aanbieden. U weet, wat U ermee winnen kunt: een prachtige wol len deken van prima kwaliteit en verder vele nuttige huishoudelij ke voorwerpen. We hopen Dinsdagavond alle loten kwijt te raken. „Wilhel mina" rekent op U, Oudorpers! Handbal V.B.O. VERSLOEG H.S.V. OUDORP Zondag speelde VBO van Oudorp een wedstrijd tegen HSV van Heiloo. Het was een inspannende wedstrijd en HSV, die in vorige wedstrijden tegen VBO de meerdere was, kvyam deze keer niet als overwin naar uit de strijd maar verloor met 32 van de Oudorper club. Gevonden voorwerpen OUDORP Gevonden: Een grijze jongensjas. Verloren: Een gouden halsket ting met gouden kruisje. Inlichtingen bij de politie. HANDBAL-TOURNOOI LIMMEN Het handbal-tour- nooi waarbij meespeelde VZV, ADO, AOG en Limmen is on danks het wisselvallige weer uit stekend geslaagd. De le prijs, een lauwertak, be schikbaar gesteld voor die ver eniging die de meeste punten be haalde, werd gewonnen door VZV. En verdiend, want zowel in de Junioren als in de Senioren bleken zij de meerderen. De uitsiag was: VZV 9 pnt., ADO 4 pnt., Limmen 4 pnt-, AOG 1 pnt. Na een toepasselijk woord je van Kap. v-d. Stap werden de prijzen in het parochiehuis uitge reikt Een speciaal woord van dank werd gericht aan de Ver. AOG uit Alkmaar, die door het onverwachts niet meespelen van Vitesse ter elfder ure het tour- nooi completeerde. Collecte Koningin Wilhelmina Fonds AKERSLOOT Op 31 Augus tus a.s. zal wederom in deze ge- mente de collecte gehouden wor den voor de kankerbestrijding. Laten wij er voor zorgen dat deze jaarlijkse landelijke collecte een succes wordt, indachtig de woorden van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina, uitgesproken in Haar boodschap op 24 Mei 1951 aan het Neder landse volk, dus ook aan ons, t.w. Ik vertrouw, dat Gij het werk van de kankerbestrijding zult blijven steunen met aj Uw kracht en ge heel Uw hart. Bouw- en Woningtoezicht AKERSLOOT Burgemeester en wethouders maken bekend dat vanaf heden het gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht verricht zal worden door de dienst van Bouw- en Woningtoezicht der Ge meente Alkmaar. Iedere Woens dagmiddag van 2 tot 3 uur zal ten Raadhuize zitting worden ge houden voor het verstrekken van inlichtingen. NEGERBALLET PASUKA WEDEROM IN BERGEN BERGEN. Voor een bijna uitverkocht openluchttheater trad voor de tweede en laat ste maal het negerballet met groot succes op. Met dit gezelschap sloot het actieve V.V.V.-bestuur het zomerprogramma. Buitengewoon boeiend werd eerst uitgevoerd „De bruidstraan": fascinerende beweging; kleding in alle mogelijke kleuren en va riaties; meeslepende muziek van trommels en typisch inlandse instrumenten, afgewisseld door meesterlijk pianospel van Geofry Smith. Na een afzonderlijk optreden van het orkest nam het ballet de toeschouwers mee naar Ja maica. De V.V.V. heeft een goede keus gedaan met dit in alle opzichten beschaafde kunstzinnige gezel schap. WERKEN VAN DIRK VIS In Kunstzaal K.C.B. Zaterdagmiddag is in de kunst zaal van het KCB, in de Rustende Jager, onofficieel een tentoonstel ling geopend van werken van de schilder Dirk Vis. De tentoon stelling, die ongeveer een vijf-en- twintig werken omvat, bestaat hoofdzakelijk uit tekeningen, meest portretten. Daaronder was een bijzonder sprekend zelfpor tret, een sterk portret van een Laplander en een geschilderd por tret, dat in zijn details iets non chalants had maar toch sterk van lijn en warm v»n kleur was. Het palet van Dirk Vis is levendig en kleurrijk, zijn composities echter niet altijd beheerst, zoals de apo calyptische ruiter, die ons qua kleur meer bekoorde dan wat de compositie betrof. De portretten van de meisjes V deden ons nogal melancholisch aan terwijl echter het portret van Jan V uitgespro ken sterker was. De schilderijen Branding en Storm, somber van kleur, waren zeker niet de minst verdienstelijke in deze serie, die eigenlijk toch te klein bleek om zich een goed oordeel over de V5xdienstr_j van het werk van Dirk Vis ie kunnen vormen. De tentoonstelling is alleen deze week geopend. Er is verder nog edelsmeedwerk van Marijcke Visser, dat wij bij onze lezers wel bekend mogen veronderstellen. L.S. Laatste week tentoonstelling Kunstzaal Kerkepad BERGEN Deze week wordt de kunstzaal aan het Kerkepad te Bergen, waar de jonge schilders Arend Bos Eyssen en Henk v.d. Idsert deze zomer hun werk ten toongesteld hebben, gesloten Tot en met as. Zaterdag hebben kunstliefhebbers dus nog de gele genheid van het werk van deze beide veelbelovende artiesten kennis te nemen. Er zijn verschil lende frisse landschappen en een paar goede portretten te bewon deren zowel in het levendige, kleurrijke genre van v.d. Idsert als in het meer statische van Bos Eyssen. Op de tentoonstelling zijn deze zomen verschillende grotere en kleinere werken verkocht en ook het bezoek was bevredigend, zodat deze onderneming van ge noemde kunstenaars zeker een succes is geweest. Burgemeester afwezig HOOGWOUD. De burge meester is in de periode 3 t.e.m. 15 September a.s. afwezig; wet houder Kuijpers fungeert als loco-burgemeester. GEEN HUISBROEI- TENTOONSTELLING NIBBIXWOUD. De plannen van de NKJB om een huisbroei- tentoonstelling te organiseren zgn totaal de bodem ingeslagen opgaven waren in aantal te ge ring om een redelijk resultaat te bereiken. Zo gaat wëer een nieuw ontworpen idee van de Jongeren teloor door gemakzucht. Men be grijpt blijkbaar niet de culturele waarde van dergelijke acties. Dit seizoen is te ver gevorderd om alsnog een laatste oproep met kans op succes te doen. NKJB-ers, een aanhouder wint. Misschien wordt jullie plan het volgende seizoen wel gewaar deerd. ALKMAAR. Slachtveemrakt. 2 paarden, 136 koeien 5001040, le kwal. 2.502.65 p kg; overige hoorten 2.202.40, 21 graskalve ren 125220, 33 nuchtere kalve ren 4085, 21 vette schapen 110 130, 225 varkens, vleesvarkens 2.122.16, lichte varkens 22.12, zeugen 1.941.96 p. kg. Het dalende varkensvlees-ver bruik heeft op de markt de vraag naar rundvlees sterk doen toene men. Ook nu sebbestond er voor de ruime aanvoer van koeien veel vraag, waarbij de handel echter nie tboven matig tot goed uitkwam. De allerbeste dieren gingen boven de hoogst gegeven notering en deden plm. f 2.70 per kg. De graskalveren er waren er te weinig gingen vlot weg tegen prijzen die onveveer op f 2.40 tot f 2.50 per kv geslacht komen. Voor een vlug verloop bij de nuchtere kalveren, zijn de prijzen te hoog. De voor de worst bestemde dieren komen nl. van f 33.30 en de zwaardere kalve ren van f 3.203.50 per kv gesl. Ofschoon er yergeleken bij de vorige week, maar even meer varkens werden aangevoerd, was dit kieine kwantum toch voldoen de. Het dalende vleesverbruik is oorzaak van de sterk verminder de animo, wat vooral viel waar te nemen bij de lichte dieren. Hier van liepen de pr zen dan ook te rug. Het verhandelen van var kens geschiedt hier met korting op 't levende gewicht. WARMENHUIZEN, 28 Aug. 16000 kg aardappelen, eerstelin gen 10.5011.1, Ogrvoe 8.508.90 eigenh. 9.7010, idem blauwe 9.109.50, bintjes 8.209, grove 8.609.10. doré 11, koopmans blauwe 10.10, 1200 kg slagonen 49 60, 7000 kg rode kool 4.10, 10200 kg gele kool 3—12.30, 11000 kg witte kool 4.104.60. PURMEREND, 27 Aug. Schot se muizen 812, bi. eigenheimers 89, koopm. blauwe 8.5010.50, slabonen z. dr. 4073, stoksnijbo- nen 6480, stamsnijbonen 3060, pronkbonen 50, bl. blauwschok kers 41, komkommers 813, to maten A 6778, bloemkool 10— 50, rode kool 612, groene kool 1018, spinazie 3048, sla 28, andijvie 1016, rabarber 4, rode bieten 411, bospeen 1328, was- peen 47, perziken 931, aard beien 260, frankenthalers 90115, alicant 90, westfrisia 6575, sui kermeloen 1346, codlin cesw. 6 —16, erley vict. 415, james .Arieve 636, perzik rode zomer- appel 1346, rode tulp 419, yel low transp. 1648, zigeunerin 8 46e zoete winterkroon 618, clapp's favoriet 1644, dirkjes 7 18, diamant 18, juttepeer 13 44, kruidenier 1234. noordholl. suikerpeer 725, précose de tré- voux 1040, seigneur d'esperen 10-37, trosjes-peren 414. TEXEL Aangevoerd wer den: 3 koeien 700900. 9 pin ken 280325, 70 lammeren 60 75, 40 schapen 85-100, 8 schram men 6075, 7 biggen 3555. HEILOO, 27 Aug. Spercie- bonen 4858, snijbonen 4563, pronkbonen 2836, andijvie 11 15, kropsla 310, komkommer 813, spinazie 2128, tomaten 5968, doperwten 2428, tomaat len 2630, bramen 1.202.10. AMSTERDAM, 27 Aug. Vee. Aangevoerd 385 runderen, handel stijf. Prima kwaliteit 2.652.80, goede id. 2.502.62, 3e soort 2.35 2.50, mindere soort 2.102.32 p. kg geslacht gewicht; 292 varkens 2.522.54 lichte id. 2.422.45 per kg geslacht gewicht: 26 vette kal veren 1.902.50 p. kg levend ge wicht; 20 nuchtere kalveren 1.45 1.60 per kg levend gewicht en 5 schapen. ROTTERDAM, 27 Aug. Vee. Aanvoer in totaal 1432 stuks. 859 vette koeien en ossen, 541 varkens 32 schapen of lammeren. Vette koeien p. kg le kwal. 2.602.80, 2e kwal. 2.302.50, 3e kwal. 1.95 2.20. Varkens lev. gewicht per kg le kwal. 2.12, 2e kwal. 2.06, 3e kwal. 2. Aanvoer van vette koeien ruim, kalme handel, afloop flauw. Prij zen van vorige week nog te hand haven. Aanvoer van varkens als vorige week, handel kalm. Prij zen niet hoger, enkele zware ex emplaren iets boven notering. ZWAAG, 27 Aug. 1951. Aard appelen 3,5010,20; Spinazie 21 37; Postelein 10, Uien 718, Bieten 3,90—8,40; Spitskool 6,50, Savoye kool 411,30; Rode kool 37,90; Slabonen 3165, Snijbo nen 39—72, tomaten 12—60: Au gurken 7—85, Waspeen 21—32, Bospeen 1349. Andijvie 1017, Sla 2,1011; Bloemkool 845, Komkommer 814, Bosselderij 5, Perzik^ 3—20, Bosuien 10, Zilver uien 2755, Biauwe Pruimen 6 26, Witte Pruimen 9.10; Reine Victoria 17-40, Witte druiven 99 1,06; Emil Royal 95, Frankcn- thaler 6790, Muscat 791,34, Prolefic 90, Bramen 81—86, Prui men 743, Zigeunerin 553, Keswick Codhn 310, Erleij Vic toria 3—17, Tulp-Appel 14—28, Yellow-Transparant 851, Per zik Rode Zomer 542, Manks Codlin 1129, Jamesgrieve 17 52, Clapp's Favorite 10-45. Pré cose de Trévoux 1040, Suiker peer 528, Dirkjes Peer 717, André Désport 4—14, Kruidenier 715, Netmeloen 865, Suiker meloen 1650, LANGEDIJK, 28 Aug. 11.000 kg aardappelen eersteling 8 9,80, bl. eigh. 9,30, blw. eigh. 8.40 —9,10. grof 8,30—8,70, 40.000 kg rode kool 48,70. 30.000 kg gele kool 9,3013,20, 50.000 kg witte kool 4,507,90. 4000 kg groene kool 14.3015,30. 1200 kg bieten A 8,709,10 400 kg tomaten A 47, B 45, 6000 kg slabonen 55,70- 63,50, 400 stuks bloemkool Al 44,90—50.30. ALKMAAR. 27 Aug. '51. Aard appelen 7,5010 kg; Slabonen 55 67, Snijbonen stam 2835, snij bonen pronk 2940, komkom mers 815, tomaten A 4056, to maten bonken 1630, stoksnij- bonen 4071 kg, bloemkool IA 40 —50, I 26—38, II 12—24; Rode kool 410,50, savoyekool 810, groene kool 18—21,50, sla 39, Postelein 2230, Andijvie 9-50 20, radijs 2, rabarber 48. bieten 4—10, Winterpeen 812, Waspeen 2038, uien 1014, soepgroenten 24, peterselie 23, appels: Kes- wik 1720. Meloen 1563, Mus- caat 1,05. Frankenthaler 7794. NRD-SCHARWOUDE. 12500 kg aardappelen, eigenheimers 9,50 10,40; blauwe eigenheimers 8.10 8,70; IJselster 8,20; bonken 5.607,90; 300 kg uien (groffe) 13,350 kg zilvernep 4951; drielingen 17uien 2; 1000 kg kroten (a) 8,40—9; 19000 kg rode kool 9-7,90; 7000 kg gele kool 3,10—12,10; 36000 kg witte kool 4.807,40: 1000 kg groene kool 1213; 150 kg andijvie 10; 8000 kg slabonen 6168: 8000 kg kwa liteit (2) 57—61; 1300 stuks bloemkool a 3647; a2 23; b2 28; doorgedraaid 2600 kg rode kooi.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5