Voorlopige balans aan de kust: een uitstekend seizoen SPOUT PRONK bezorgde Nederland toch nog een wereldtitel Als ge de vrede wilt bewaren bereidt U dan ten oorlog! Waterschapslasten stegen met niet minder dan 69 procent „EINDELIJK EERSTE" zegt Jan Pronk dolgelukkig Vacantiespreiding werkt nog niet al te best Argentijnen waren in Egmond; Finnen in Bergen in het kort De ingestorte toren van Jorwerd Nederlands fruit op de Olymp, Spelen Verrassing te Milaan Bakker gelapt hield Lesueur in bedwang Bevilacqua sloeg Koblet Meer bankbiljetten in omloop Toeneming wegverkeer stelde zeer zware eisen Katholiek Thuisfront NU noodzakelijk en onontbeerlijk Mobilisatie in geestelijk opzicht WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1951 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Het seizoen aan de kust loopt op zijn laatste (bruine) benen. Het is niet eens nodig op de kalender te kijken. We kijken maar naar buiten. Van zee uit drijft de wind, driftig nikkend, de regen in kletterende vlagen de Egmonder Voorstraat in, de rillende schare voor zich uit, die ondanks alles was komen zien hoe de „President Steyn" nog weer eens voor een oefening had zee gekozen. De golven jagen wild en hoog naar het strand. Een prachtig gezicht. Echt iets voor November. Tegelijk met het vuurwerk is zowel op het Bakkumer als het Egmonder strand op 18 Augustus eigenlijk de zomer al uitgedoofd. Pasuka's negerballet betekende de laatste ronde van het feest- Srogramma van VVV in Bergen. 'og wemelt het overal van gas ten, maar het vertrouwde beeld van deze dagen is toch niet meer de aankomst van steeds nieuwe minnaars voor zee en zon, maar hun vertrek. In alle straten sjou wen vaders met badjassen, lakens, dekens, emmertjes en schopjes de huizen uit, waar hun gezin een maand of langer onderdak is ge weest. Een deel van het strand reist met hen mee: niets is hard nekkiger dan stuifzand in de omslag van je broekspijpen. Door Heiloo, Limmen en Castricum snellen de auto's Zuidwaarts: vaarwel, vacantie! Natuurlijk: het is nog te vroeg voor de gedetailleerde balans over het afgelopen seizoen. Het is ook nog niet afgelopen. In de enkele ogenblikken die we te gast zijn bij VVV in Egmond aan Zee zijn er al weer twee verzoeken om onderdak voor September, en over de balie in Bergen worden de xvandelkaarten nog grif ver kocht. Maar er is nu toch tijd gekomen om de statistieken weer eens bij te werken, die de laatste acht weken opzij waren gescho ven. Alleen al vanuit Bergen zijn dit jaar aan 4600 adressen schrif telijk inlichtingen verstrekt. En de gasten zijn gekomen: van de Afrikaanse Goudkust en uit Fin land, Amerikanen, Zweden, De nen, veel Zwitsers en Belgen, Britten, Duitsers, Fransen. In Bad Egmond zijn bovendien Ar gentijnen en Brazilianen geweest en het informatiebureau heeft er tegen de 6000 aanvragen ver werkt, mondeling en schriftelijk. Maar het heeft dikwijls „neen" moeten zeggen, helaas. Want in Maart was driekwart van de to tale capaciteit voor Juli en Aug. al bezet. En het dorp zat ber stensvol toen het seizoen eenmaal begon. „Egmondt up zee" zoals het in de oude kronieken heette, telde de twee laatste maanden op 3300 inwoners 6600 gasten aan de ruim 350 beschikbare adressen. Men mist er de acht grote hotels en pensions, die door de Duitsers zijn afgebroken, nog altijd zeer, maar de wederopbouw is dan toch zover gevorderd dat dit jaar weer twintig particuliere wonin gen en een groot pension extra ter beschikking stonden. Het is Alle stayer-finalisten, die gis teravond streden om de wereld titel zullen elkaar op 6 Sept. in het Olympisch Stadion in de re vanche opnieuw ontmoeten. Ook Harris, Patterson, Bellenger, van Vliet en Derksen verschijnen aan de start. Gerrit Schulte rijdt in de poursuite tegen Bevilaqua, Jan Hijzelendoorn tegen de amateur sprint-titelhouder Sacchi. Het district Noord van de Kon. Ned. Korfbalbond kreeg de ver erende opdracht de korfbalsport te gaan propageren in Denemar ken en Noord-Duitsland. Zondag 22 Sept. ziet men in Duitsland de eerste korfbalwedstrijd: in Hamburg strijden twee Noorde lijke twaalftallen. De Nederlandse damestennis- ploeg heeft met 7—6 gewonnen van de Zwitserse dames. Vier partijen moesten er op de laatste dag gespeeld worden; drie eindig, den in een Nederlandse zege. waardoor de 45 achterstand juist werd weggewerkt. De kans bestaat dat voor de eerste maal in de geschiedenis Nederlandse wielrenners in Zuid- Slavië zullen starten. Een zestal Limburgse amateurs zijn uitge nodigd voor een wegwedstrijd van 7 tot en met 16 Sept. in het land In het Olympisch Stadion speelt Woensdag 17 October het Nederlands Elftal (voorlopig na tuurlijk) tegen Middlesex Wan derers, ter voorbereiding voor Nederland—Finland. U zult 's Zaterdagsmiddags weer kunnen genieten van hej- ooggetuigeverslag van Raymond Glendenning voor de BBC van een der Leaguewedstrijden, De Britse clubs hebben het zendver- bod opgeheven. Alleende wedstrijd mag met van te voren worden aangekondigd. LEEUWARDEN. Een onder zoek heeft uitgewezen, dat de Sit 1404 en 1749 daterende klok ken van de Zaterdagmorgen plot seling ingestorte dorpstoren te Jorwerd zich niet zo ver onder bet puin bevonden als men dacht. De vrees dat zij geheel vernield Sfn ztd wellicht j niet gegrond I jn' Er schijnt reden om aan te nemen dat deze waardevolle dorpsklokken geheel hersteld kUSetumwerk moet als verloren worden beschouwd. echter nog altijd veel te weinig, en de kans op Marshallhulp bij hotelbouw vrijwel uitgesloten. Daarom vindt men het hier en elders in deze kuststreek dubbel iammer. dat men er bitter wei nig resultaten ziet van de actie tot vacantiesnreidine. Eerder het tegendeel. Men trekt hier altijd vooral veel gasten uit Amsterdam, de Zaanstreek en het Gooi. Vroeger hadden de openbare scholen in de hoofdstad vacantie van half Juli tot half Augustus en de bij zondere in de Augustusmaand. Dat bood in ieder geval nog een béétje speling. Nu zijn de school- vacanties voor dit gehele dicht bevolkte gebied van 15 Juli15 Augustus vastgesteld en komt al les tegelijk. Wat men zou wensen? Splits de vacanties van Amsterdam, Gooi en Zaan. de helft Juli, de andere helft Augustus. Dan behoeven we mitider mensen teleur te stellen. Hoe dan ook: voor onze bad plaatsen zelf is het een best sei zoen geweest, minstens zo goed als het vorige en waarschijnlijk beter dan b.v. in Zandvoort. waar het enorme dagbezoek ten koste gaat van een langduriger bezet ting der logeercapaciteit. Het weer was redelijk, al had het in het voorseizoen aanzienlijk beter kunnen zijn. En van het naseizoen zullen we dan maar het beste hopen. Tenslotte telde b.v. Ber gen gisteren nog altijd zo'n 3000 gasten en zijn lang niet alle ten ten in Bakkum alweer voor de winter gestreken. Maar het moet niet lang meer blijven regenen. Want dan spoelt het plezier weg. De eerste 37 kilo groente en fruit van de 50.000 die het Cen traal Bureau voor Tuinbouwvei lingen ten geschenke heeft gege ven voor de meer dan 5.000 ath- leten, die volgend jaar aan de Olympische Spelen te Helsinki zullen deelnemen, zijn onderweg naar Helsinki. Piet Kraak, Henk Schijvenaar, Hans Harting en Bob Bonte droe gen gistermiddag om 2 uur de enorme mand, waarin de toma ten, de bonen, de druiven, de perziken, de appels, de peren en de peentjes op smaakvolle wijze waren opgetast, in de KLM-Con- stellation, die laat in de namid dag op het vliegveld van Helsinki arriveerde. Morgen zal deze Nederlandse hoorn des overvloeds aan de Finse instanties worden aangebo den als symbolische overdracht van de 50.000 kg, die volgend jaar zullen volgen. Wel' op de herkapitalisatie 1951 De wet van 16 Aug. 1951, hou dende tegemoetkomingen van fiscale aard ten einde de herzie ning te vergemakkelijken van de verhouding tussen het ge storte kapitaal en hét vermogen van vennootschapper» op aande len, genaamd wet op de herkapi talisatie 1951 treedt heden in werking. (Van onze speciale verslaggever.) MILAAN, Dinsdagnacht Pronk, die eeuwige tweede bij alle ritten om de wereldtitel, is dan nu wereldkampioen achter de grote mo toren geworden. Toch nog een verrassing, want na het falen van Schulte en Derksen bestond er niet veel hoop meer in de kleine Nederlandse kolonie, die wat verdwaald tussen de twintigduizend langs de Vigorellïbaan zat. Stel je voor: Lesueur geklopt, die vinnige Fransman en Lohmann, de Duitse veteraan, zelfs gelapt. Nu moeten we meteen zeggen, dat Bakker een enorm aandeel heeft gehad in de zege van de Alkmaarder. Het zag er aanvankelijk niet naar uit, dat het met Pronk zo voor treffelijk zou aflopen. Insiders echter wisten wel, dat de grote slag pas tegen het einde zou val len. Het einde: honderd kilometer na de start. Leliaert, de Belg, lag aanvan kelijk aan de kop. Maar na 20 km. was hij al naar de derde plaats gezakt. Lohmann, na zoveel, iaren weer voor het internationale fo rum, bewees nog eens even zijn kracht. Hij nam resoluut de kop, met Lesueur op de tweede, Pronk op de derde en Schorn, de tweede Duitser, op de vierde plaats. Ach terin ronkten Bakker en Lemoi- ne, die de taak op zich hadden genomen hun kopmannen, Pronk en Lesueur tegen al te lastige be moeizucht van de andere con currenten te bewaken. De slag Toen begon het grote gevecht. Na 30 kilometer ging Lesueur Lohmann voorbij. Pronk, op zijn hoede voor de verbeten vecht lust van de grote Raoul. nam geen halve maatregelen. In een felle rush, die ronden-lang duur de, daverde hij zowel Lohmann als Lesueur voorbij. Bakker kreeg hier een ronde achterstand. Hij nestelde zich echter achter Pronk en sloeg alle aanvallen, die op de Alkmaarder werden onderno men. tactisch af. Lohmann bleek teveel van zijn krachten te hebben gevergd en verspeelde een ronde. Lesueur kreeg te kampen met een ver schrikkelijke inzinking en werd door Leliaert en Lemoine, de oudste van alle deelnemers, ge passeerd. Hoewel de Belg nog alle krachten inspande, kwam hij Pronk niet meer voorbij. Bevilacqua De finale achtervolging-profs was voor de Italiaan Bevilacqua, die in een uiterst fel gevecht de Zwitser Koblet versloeg. Ontzag lijk was de emotie onder de tien duizenden Italianen, die in het stadion en voor de luidsprekers daarbuiten getuigen waren van deze zege. Het leek, of de tribu nes het onder het donderend enthousiasme zouden begeven. WEEKSTAAT NED. BANK AMSTERDAM, 28 Aug. De voornaamste kenmerken van de verkorte balans der Ned. Bank voor de week eindigend 27 Aug. zijn. dat de deviezenontwikke- ling op de goede weg blijft voort gaan. Was de verbetering echter vorige week vrij aanzienlijk, ditmaal is het nadelig saldo van bijna 200 millioen gld. slechts met het bescheiden bedrag van 3,3 millioen gld. verminderd. Maar, zoals dezer dagen van des kundige zijde werd opgemerkt, hoewel de stand van onze mone taire reserve niet veel reden tot ongerustheid geeft, is er ander zijds ook geen reden verheugd te zijn. In de kaspositie van het Rijk is in zoverre een wijziging ten ongunste gekomen, dat het cre ditsaldo van 25 millioen gld. weer is verdwenen. Voor het eerst sinds ver scheidene weken is een overboe king verricht op de bijzondere rekening en wel ten bedrage van bijna 60 millioen gld. zodat de tegenwaarderekening thans 1685 millioen gld. groot is. Kennelijfc is dit bedrag ten dele afgeboekt van de andere saldo's, die van 198 tot 145 millioen gld. inzak ten. Met het eind van de maand in zicht, heeft de omloop van bank biljetten reeds een uitbreiding ondergaan en wel met ruim 30 millioen gld. Op de geldmarkt is de situatie onveranderd. Call- money noteert nog steeds 1 pet. Op 1 September a.s moeten de levensverzekeringsmaatschappij - en uit hoofde van haar overeen komst met de staat de eerste tranche betalen van 30 millioer» gld. van het totale bedrag van 250 millioen gld. dat zij aan het rijk ten behoeve van de gemeen tefinanciering hebben toegezegd. In geldmarktkringen is men van mening, dat deze betaling zonder enige noemenswaardige versto ring van de geldmarkt kan ver richt worden. MILAAN (A.P.) „Eindelijk eerste", was de reactie van Jan Pronk, toen hij gisteravond de wereldtitel voor de stayers had gewonnen. In de kampioenschap pen van de laatste twee jaren had Pronk zich resp. tweede en derde weten te plaatsen. Nadat Jan de regenboogtrui had aan getrokken werd hij natuurlijk hartelijk gelukgewenst door zijn vrouw Caroline, die op de tribu ne aanwezig was. Tijdens de daaropvolgende ere- ronde hield hij zijn landgenoot Bakker bij de arm en samen re den zij nu langzaam het par cours, waarvan zij gedurende 'n wedstrijd, die zich met 73 km. snelheid had voltrokken, weinig hadden gezien. Achter hen reed Pronks gangmaker, Frits Wier- sma, 57 jaar oud, die zijn motor had verruild voor een fiets. Te rugkerend naar de kleedkamer kreeg Pronk een warme oprech te handdruk van Bevilacqua. die kort daarna zijn tweede wereld titel zou veroveren in de achter volging. De twee-en-dertigjarige Alk maarder tekende zijn eerste con tract op hetzelfde ogenblik, dat hii de kleedkamer binnenkwam. Hij zal in Zürich rijden en daar na in Parijs en op 6 September in Amsterdam. Tussen het on dertekenen van het contract en het beantwoorden van persmen sen dronk Pronk een fles melk leeg alvorens de kleedkamer te verlaten. Hij zag er goed en rus tig uit. Natuurlijk bremgt hij al zijn vrienden in Holland zijn beste groeten over. H. C. DE BOER Ridder Gregorius de Grote De heer H. G. de Boer, ere voorzitter en oudvoorzitter van de St. Augustinus Vereniging, president van de Internationale Unie van katholieke onderwij zers en redacteur-secretaris van het Katholieke Schoolblad, is door de Paus benoemd tot Rid der in de Orde van St. Grego- rius. Chifeens schip vermist SANTIAGO, 29 Aug. (AFP)— Het Chileense motorschip „Inca" dat 19 passagiers en 7 beman ningsleden aan boord heeft, wordt sinds drie dagen vermist. OUDHEIDKAMER TE LUNTEREN Dank zij het initiatief van een jeuqdiqe in woonster van Lante ren is een van de weiniqe in dit dorp noq aanweziqe oude huizen in de Dorps straat, dat onder slo pershanden zou wil len, bewaard qeble- ven. Na de nodiqe herstellinqen werd 't oude huis qeheel in oud-Veluwse trant in- qericht. Het initiatief daartoe was qenomen door mej. Nel Denijs, dochter van de qe- meente-archivaris van Ede. Zij huurde het qeheel verwaarloosde huis en richtte het volqens haar plan in. De bovenste foto toont een exterieur opname van het huis. Onder- mej. Nel Denijs oud-Veluwse kleder- dracïht in de mooie oudheidkamer, die Lunteren thans rijker qeworden is. Dat dc waterschapslasten de laatste jaren sterk zijn gestegen, ban men overal en in verschil lende toonaarden horen. Deze feiten worden echter nog eens weer duidelijk onderstreept door de mededelingen van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, van Juli 1951, no. 5071, waarin in de Statistiek der Waterschaps- financiën een duidelijk overzicht wordt gegeven van de ontwikke ling der waterschapsfinanciën vanaf 1943 t.e.m. 1950. Het aantal waterschappen in ons land daalde van 2689 in 1943 tot 2600 in 1950. De totaalop brengst van de omslag steeg daarentegen van f 19.319.000.— in 1943 tot f 32.717.000.— in 1950. Oorzaken van deze stijging zijn de stijging van lonen en prijzen en vooral de zeer sterke toene ming van het wegverkeer, waar door veel zwaardere eisen aan de wegen worden gesteld en het onderhoud van die wegen de waterschappen voor veel grotere uitgaven stelt dan vroeger. Wat de verdeling van de pro vincies betreft, van de totale om slag werd door de waterschappen gelegen in de prov. Noord- en Zuidholland eij Zeeland reeds 'n bedrag geheven van f 16 millioen de helft dus van het totaal. De laagste opbrengsten leverden de waterschappen gelegen in de prov. Drente, Utrecht en Lim burg, tezamen f 2 millioen van het totaal. De' totale stijging der water schapslasten van 69 pet. loopt in de verschillende provincies nogal uiteen. Het sterkst stegen de provincies Zeeland met 92 pet., Gelderland met 87 pet. en Over- ijsel en Noordholland (beide 78 pet.). De geringste stijging ver toonden Friesland met 29 pet., Drente met 37 pet. en Zuidhol land met 61 pet. Druk per ha. neemt toe Ook uit de cijfers van de hef fing per ha. blijkt duidelijk dat in de loop der jaren de druk der waterschapslasten geleidelijk zwaarder is geworden. Van de 1781 waterschappen, welke in 1943 de omslag hieven naar een vast bedrag per ha., had in 1943 6 pet. geen omslag, 60 pet. hef fingen van minder dan f 10. tot f 20.en 8 pet. heffingen van f 20.— en hoger. Van de 1661 overeenkomstige waterschappen in 1950 waren die percentages resp. 8 pet., 35 pet., 38 pet. en 19 pet. Van de waterschappen, welke in 1950 minstens f 20. per ha. hieven, komt het grootste aantal (65 pet.) voor in de pro vincies Noord- en Zuidholland. Laten we U. tevoren gerust stellen! U krijgt niets te lezen over statistieken, die te droog zijn om te lezen, niets over organisatorische vraagstukken, die de geest vermoeien, geen lastige verhandeling, die een puzzle inhoudt, niets van dat alles. Laten we U gerust stel len met de woorden van Bertus Aaf jes in zijn „Voetreis naar Rome", met een kleine variant: Ik wens een klein artikel te schrijven, dat men leest in het avonduur, om ergens mee bezig te blijven, bij het warm knappend vuur. Buiten gaat de herfst al beginnen en de regen stort op het groen. Neem deze krant op, daar binnen, om iets te doen te hebben! Breek een oud wijnmerk open, voor de kille dagen bewaard. Laat langzaam het glas vollopen en open de krant bedaard. Voor dit uur heb ik geschreven! Vul het glas en smoor de bruine pijp. Laat de regen zijn sluiers weven, want de vrucht van de geest wordt rijp. zamelen, nemen wij een schrap boter minder op ons brood; we roken shag inplaats van cigaret- ten, we gaan wat minder uit.... en iedereen is ervan overtuigd, dat dat goed is. Koste wat kost willen we huis en haard, beschaving en gods dienst, vrijheid en cultuur ver dedigen tegen elke belager. Ten slotte geven we onze mannen en jongens en zeggen hen: „Pak je geweer en je ransel, ga naar de kazerne, werk hard en doe je plicht; zet je eigen positie er tij delijk voor aan de kant. Daar, pak aan, wees een kerel en doe wat er van je geëist wordt!" Zo bereiden we ons ten oorlog, omdat.we de vrede willen bewaren, die de mensen zo brood nodig hebben, om gelukkig te leven. Iedereen snapt toch wel, dat het op andere wijze niet mo gelijk is. Mensen van vlees en bloed! Maar.... niet iedereen beseft het ten volle, realiseert het zich, dat de millioenenlegers gevormd worden hoofdzakelijk uit jonge mannen. De massificatie doet ve len het individu uit het oog ver liezen! Het individu: het kan uw vader, uw man, uw zoon, uw broer, uw verloofde uw beste vriend zijn. Jonge kerels, van vlees en bloed, die maar één le ven hebben, dat éénmaal kapot gemaakt, niet meer kan worden hersteld. Jonge kerels, die maar één ziel hebben, een onsterfelijke ziel, maar die zo teer is, dat die met meer omzichtigheid moet worden verzorgd dan de fijne en tere onderdeeltjes van 'n oorlogs machine. Die ziel is vlugger be smet dan de loop van een mi trailleuse, vlugger ondersteboven dan een zwaar bestormde vesting en veel gemakkelijker door het kwade veroverd dan een sterke legermacht een onverdedigd stadje kan nemen; een ziel is gauwer verpest dan een epide mische ziekte verderf kan zaaien in een afgesloten communiteit gauwer, véél gauwer ingepalmd dan een landverrader is om te kopen. Kijkt U maar naar de voor pagina van elke willekeurige krant. Uit grote koppen en in felle letters verkondigen zij het nieuws: herbewapening, Atlan tisch Pact, Westerse Unie, kolos sale cijfers uit de begroting van het Ministerie van Oorlog, vlieg tuigen, steeds méér vliegtuigen, superforten, duikboten, slagsche pen, divisies en parate soldaten, bommen, atoombommen, een res pectabele lijst over alles wat te maken heeft met oorlog en ver dediging tegen onverhoedse aan vallen en dat alles, uit voorzorg, gericht tegen een regiem, dat door zijn houding in de interna tionale politiek het vertrouwen heeft verloren. Kanonnen voor boter Nu worden legers gevormd. De oorlogsindustrie wordt op gang gezet! Millioenen worden opge offerd aan defensie-middelen. En om het maar populair te zeggen: om die millioenen te kunnen ver- Zelfs blijken er twee water schappen te zijn, welke een hef fing hadden van meer dan f 100 per ha. en wel één in Groningen van f 155.en één in Zuidhol land van f 148. Tenslotte zijn enige staten op genomen betref! ende de vaste en vlottende scnuiden der water schappen Het aantal waterschap pen met vaste schulden is ge daald van 1551 op 1 Jan '43 tot 1330 op 1 Jan. t6; het bedrag der schulden daalde van f 63 millioen tot f 56 millioen. Daar entegen is net aantal waterschap pen met vaste en/of vlottende schulden gestegen van 1338 op 1 Jan. '47 tot t C9 op 1 Jan. '50 en het bedrag dezer" schulden van f 63 millioen tot f 83 millioen. Uit deze cijfers blijkt wel. dat de laatste jaren de waterschap pen belangrijke bedragen hebben moeten lenen. Een groot gedeelte van deze nieuwe schulden diende voor de financiering van het her stel van oorlogsschade, voor het irhalen van achterstand in de uitvoering van werken en voor de reconstructie dir wegen. Het hoogste bedrag aan vaste schulden wordt op 1 oan. '50 aan getroffen voor de waterschappen in Friesland en het laagste voor die in Utrecht. De waterschap pen in Zeeland hadden het hoog ste bedrag aan vlottende schul den en die in Groningen het laagste bedrag. Van het totaal van vaste en vlottende schulden kwam het hoogste bedrag ten laste van de Zeeuwse waterschap pen en het laagste bedrag ten laste van die in Utrecht. Pamfletjes. Want o, er zijn genoeg gevaar lijke dansgelegenheden, vulgaire liedjes, afgekeurde films, op de canon geplaatste boeken en tijd schriften, photobladen, geschrift- jes van handige auteurs, pam fletjes en wat al niet meer om de zielen van onze jongens te vergiftigen. En dan nog de ge sprekken, de jeugdige overmoed, de borrels, die alle tezamen „de duivel, het vlees en de wereld" uitmaken, waar God ons voor waarschuwt! Kijk, en dat is het nu, waarom het Nationaal Katholiek Thuis front zich opnieuw gaat mobili seren. Niet omdat er nog „jon gens in Indië" zijn, die pakjes en zo moeten hebben, dat alle maal zo spréékt tot onze verbeel ding en ingrijpt in ons gevoels leven; niet omdat er landen en volken veroverd moeten worden. Niet omdat zij er in dienst altijd zo bekaaid van afkomen, maar en dat spreekt nu eens niet tot onze verbeelding omdat enkel en alleen hun zielen behouden moeten blijven, omdat zij de jeugd vormen, waarop Nederland zijn toekomst bouwt. En daarom moeten wij het Nationaal Katholiek Thuisfront steunen. En daarom is het N.K.T. onontbeerlijk en noodzakelijk. En daarom moet men zich interes seren voor hetgeen er over ge zegd en geschreven wordt. Want doen we dat niet, dan verhezen we, nog vóór er een schot gevallen is, een strijd, dè strijd om de zielen. Wat zou den we dan toch stumpers zijn. Waarom? Omdat we dan, door ons die defensieve inspanning op de hals te halen en die legers te vormen, al bij voorbaat ver loren hebben, wat we door middel van defensie en legers trachten te behouden en te winnen.' P- SPAANS BALLET JOSÉ GRECO Het Spaans Ballet José Greco, dat enkele voorstellingen in ons land zal geven alvorens voor een lange reeks voorstellingen in het Schubert Theatre te New York te vertrekken, zal op 1 September te Scheveningen, 2 September te Blo.emendaal, 3 September rte Amsterdam, 5 September te Hil versum het volgende programma geven: „Cante Jondo", zigeuner lied en dans in een herberg, „Dans van de Buren" uit de Driekanten Steek"; „Dans van de Molenaar"; „Jota de Alcaniz" zang en dans van de boeren van Alcaniz; „Bolero" (Ravel); „Cas- teliana" (folkloristische scène van Tolédo); „Cordoba" van Albaniz; „Madrid 1900"; „En el Cortijo", Andalusische scènes; „Rincon Fla menco"; guitaar- en pianospel etc. Bij de herhalingsvoorstellingen op 4 September te Scheveningen en 6 September te Hi lversum worden o.a. gedanst: „Juerga" (Bautista, Chueva, Martij; „La- garteranos"; „Alegrias" (Flamen- codans); En el Cortijo" (Andalu sische scènes); „Capricho Espa- nol"; „Tientos" met Tere Maya; „La Petenera"; „Rincon Flamen co"; „Goyescas"; „Zorongo Gita- no", etc. Behalve de van vorige tournegs bekende medewrkenden is aan het ballt Spanjs grootste Fla- mencodanseres en -paedagoge La Quica verbonden. Voor de muzi kale begeleiding zorgt naast de bekende Spaanse pianist Roger Machado dp guitarist-componist Rogelio Raguera. Flamencozang van Chico de Madrid. STAMBOEKRAMMEN NAAR TSJECHO-SLOWAKIJE LEEUWARDEN. Vijf en twintig Texelse stamboekrammen zijn dezer dagen uit de Friese hoofdstad verzonden naar Tsje- cho-Slowakije, nadat deze ram men door de F.C.E. in Friesland en Noord-Holland waren aange kocht. Het vervoer geschiedt per spoorwagen, onder leiding van de heer A. Lemstra. MONTGOMERY NAAR JOEGO SLAVIË? LONDEN. 29 Aug. (Reuter) Veldmaarschalk Montgomery, voorzitter van de Commissie van West-Europese oppperbevelheb- bers, zal in de late herfst mis schien een, bezoek brer»gen aan Joego-Slavië, aldus de „Daily Mail". „Dit zou een nieuwe gro te stap van Joego-SIaviè naar 't Westerse kamp zijn", aldus het blad, dat veronderstelt, dat het initiatief van Maarschalk Tito is uitgegaan. Opening nieuwe brug SteenwijkBlokzijl STEENWIJK. Naar we ver nemen zal de nieuwe brug in de weg SteenwijkBlokzijl nabij Steenwijk half Sept. officieel ge opend worden. In verband hiermede wordt door de Steenwijker winkeliers vereniging een Winkelweek ge organiseerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3